Straten naar nieuwe stad AR: met CH en KVP voorlopig alleen program vervul je hartewens... met de zilvervloot Studenten vonden er geen kunst aan In Morskwartier maar ook in J\Iereriwij k geen GOUDEN RING sparen- verstandig en handig Zonder verzekering in een wrak gereden I i/t *i ALKEMADE: a DANSACADEMIE Wielinga 50 jaar JUWELIER v d. WATER Voorzitter J had lot in 't eigen liand LEIDSE CENTRALE Speel/leerplan ook in hogere klassen van Ireneschool Herv. en geref. mavo fusioneren Kerkclök Leven Voor de Leidse ha lie LEIDSE OBJECTEN IN RECHTZAAL DINSDAG 22 APRIL 1969 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE 'Van een onzer stadsredacteuren LEIDEN Herstraten betekent rerbetering, bestraten is het ma ken van iets nieuws. Herstraten gebeurt veel in Leiden. Bestraten wordt momenteel op drie plaat ten gedaan: voor het immense parkeerterrein rondom de Groen- oordhal, voor nieuwe straten in het Morskwartier, waar de stad nu uitbouwt, en van de Willem de Zwijgerlaan naar de brug over de Stinksloot, die de Meren wijk. nieuw-Leiden van de toekomst, gaat ontsluiten. Er wordt letterlek aan de weg ge timmerd in het Morskwartier. De Juwelenbuurt krijgt gestalte in de vorm van nieuwbouw, veelal vijf ho ge, langgerekte flatgebouwen, waar van er dit jaar regelmatig bewoners krijgen. Voordat de bewoners ko men, wordt een noodbestrating ge legd. die later door een echte straat wordt vervangen, wat momenteel bijv. gebeurt in de Opaalstraat, waar een blok van honderd nieuwe flats bijna geheel bewoond is. Tussen deze nieuwbouw en de Ho ge Morsweg heerst grote activiteit als voorbereiding op woningbouw. Graafmachines verrichten er grond werk. Hun driftig draaien en woe len zal later worden vervangen door de lange slag van de bouwkranen. De aanwezigheid van deze appara tuur geeft de rand van het Mors kwartier een „bouwactief" aanzien. En waar in de nieuwe wijk de bouw activiteit luwt, komt de plantsoen dienst, die zorgt voor de noodzake lijke aankleding van de wat kille steenwoestijn. Overweg, De Diamantlaan, die toegang geeft tot het nieuwste stukje Leiden is geen doodlopende weg meer. De ge meente heeft de Aquamarijnlaan aangelegd, die de Diamantlaan met LEIDEN Bijzonder groot men had er zelfs een middag en een avond voor uitgetrokken en hartelijk was gisteren de belangstelling, die zich tijdens een geanimeerde receptie in de gouden Dansacademie Wielinga concentreerde rond het echtpaar A. J. Maas-Wielinga. Figuren uit de Nederlandse dans- wereld, uit de Leidse kring van dans- leraren en vooral vele leerlingen en oud-leerlingen waren op dit gouden 'eest bijeen om hun waardering uit te «preken voor de sfeer, welke „Wie linga" nu reeds vijftig jaar wist te «cheppen en de aandacht, die steeds j «an de lessen wordt besteed. De heer J. Molin, die sprak namens he Ned. Bond van Dansleraren, i bracht hulde aan de oprichter, die zeer gesteld was op educatie en de gave bezat om zijn leerlingen goede omgangsvormen bij te brengen. Op 2Un principes hebt U beiden voortge bouwd, aldus de heer Molin. die ver her aandacht schonk aan sommige hedendaagse dansstijlen. De auto riteiten, zeer verontrust over de ver wording van de jeugd, schakelt thans wel alle mogelijke organisaties in op bet terrein van de jeugdvorming. ter wijl zjj probeert door het verstrekken Van grote subsidies voor de inrichting van beatkelders de zaak in goede ba- nen te leiden, doch men vergeet he- 'aas de organisaties van dansleraren te schakelen. Men is kennelijk, al dus spreker, niet op de hoogte van de geweldige invloed, welke er kan uit ban van een groep pedagogen, die wekelijks meer dan 100.000 jeugdigen onder haar leiding heeft. Gelukkig bomt daarin thans enige verbetering 01 zoekt men op parlementair en Whbtelijk niveau contact. Onder de vele geschenken, die deze aan het echtpaar Maas werden tóngeboden, was ook een draagbaar Wevisietoestel, een attentie waarvoor 'wrlingen en oud-leerlingen hadden gezorgd. De foto's geven een beeld van de bouwactiviteit in het Mors-1 kwartier, dat door aanleg van de Aquamarijnstraat direct aanslui ting heeft gekregen op de Hoge I Morsweg, en van bestratingswerk I in het verlengde van de Sumatra- i straat voor de ontsluiting van de Merenwijk. (Foto's LD/Holvast de Hoge Morsweg verbindt. Hier door is de scheve spoorwegovergang bij Wernink NV in de Hoge Morsweg overbodig geworden. Men kan nu zonder deze drukke overweg in de spoorlijn Amsterdam-Den Haag over te steken de Hoge Morsweg berei ken. wat voor de bewoners van de lintbebouwing langs de Rijn een be langrijke verbetering betekent. Zon der obstakels is hun woonomgeving nu aangesloten op een wjjfe met scholen en winkels. Van Morskwartier naar Meren wijk. die letterlijk en figuurlijk dich- terbif komt. Letterlijk, omdat één van de twee punten, waar het grote stadsdeel aansluiting krijgt, momen teel verandert van een zandbaan in een straat. In het verlengde van de Sumatrastraat wordt tussen Willem de Zwijgerlaan en Stinksloot een weg aangelegd. Hierop gaat de brug aan sluiten, waarvan de bouw zojuist is aanbesteed. Het zijn de eerste werken, die een weg banen naar de Merenwijk. het momenteel in de ambtelijke molens ronddraaiende vlekkenplan. waar Leiden in de komende jaren bijna zesduizend huizen wil bouwen voor 20.000 Inwoners. Het timmeren aan de weg. dat hier gebeurt, is dus let terlijk het maken van straten naar een nieuwe stad. LEIDEN ARP. CHU en KVP in Leiden zullen bij de raadsverkiezingen in 1970 niet met één gemeenschappelijke kandidatenlijst uitkomen en zullen dus niet één fractie gaan vormen. Wel zal worden geprobeerd een gemeenschappelijk programma op te stellen, waarmee kan worden samengewerkt. De tijd zal leren of in de komende zittingsperiode van de raad tot een verder samengaan kan worden gekomen. (ADVERTENTIE) voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Deze conclusie kan worden getrok ken na een gistermiddag in restau rant Van der Heijden gehouden ver- gadering van de Centrale AR-kies- vereniging, waarin de leden zich in deze geest uitspraken over samenwer king met CH en KVP. Uit een motie van de gezamenlijke jongeren werden 1 genoemde punten overgenomen, als- 1 mede het voorstel om een commissie voor opstelling van één programma te formeren, die zal bestaan uit één bestuurslid, één fractielid en één jon gere van elk van de drie partijen. De jongeren-voorstellen om te ko men tot één lijst en één raadsfractie en de gemiddelde leeftijd van de frac tie te verlagen bleven voorlopig in de ijskast. Dat was de wens van de le den. Overigens kan men zich afvra gen of een gezelschap van 26 perso nen toonaangevend is. Het is nog geen tien procent van het aantal le den en uiteraard een veel kleiner per centage van het aantal AR-kiezers in Leiden. Maar een oud gezegde is: wie zwijgt, stemt toe. Stemmenverlies In de vergadering werd na een in-1 leiding over de samenwerking door secretaris J. den Boeft wel gepleit voor een verdere samenwerking dan alléén een gezamenlijk program, maar werd aan de andere kant gewaar-1 schuwd voor de kans op stemmenver lies met één kandidatenlijst, die door een KVP-er (grootste fractie) zal worden aangevoerd. Gememoreerd werd. dat AR en CH reeds sinds de bevrijding in één frac tie samenwerken en dat er over som mige zaken overleg is met de KVP. vroeger, tot in de jaren vijftig, in gro tere mate dan de laatste jaren. Wat het programma betreft, noemde het AR-bestuur geen concrete punten Een belangstellende KVP-bestuurder noemde als prioriteiten van zijn par ty het krottenprobleem en het jeugd- vraagstuk. In de discussie kwam tweemaal de' zondagsrust om de hoek kijken, waar over bijv. in AR- en in KVP-kringen anders wordt gedacht. Dat bleek uit een opmerking over het „verderfelijke zondagvoetbal". Conclusie: er okmt samenwerking tussen de drie confessionele partijen in Leiden, maar een christen-demo cratische unie wordt het (nog) niet. 4 a LEIDEN De Anti-Revolu- i tionaire Partij is niet gek op lo- a terijmaar in de vergadering van a de Leidse kiesvereniging werd a een reglementaire loterij gehou- a den Mr. dr. N. G. Geelkerken a nam na vele jaren afscheid als voorzitter, omdat hy verjonging nuttig acht en hy zelf door zyn werk als parlementariër te wei- j nig tijd heeft. Het bestuur stelde twee kandidaten als opvolger: 1. mr. C. J. Woudstra en 2. mr. P. Lever. Tot tweemaal toe staakten de stemmen op 1313. Toen be- f sliste het lot. Mr. Woudstra was 4 niet aanwezig en de andere kan- 4 didaat, mr. Lever, kreeg het lot1 in eigen hand door de keus te 4 mogen maken. Hij koos de lin- 4 ker hard en trok daarmee yn 4 eigen naam. 4 Mr. Lever, die reeds voorzitter! 4 van een wijk-kiesvereniging is.I l volgt mr. dr. Geelkerken op, van 4) wie met waardering afscheid i werd genomen. Tweede voorzit- 4 ter G. L. Heij bood twee gram-1 4 mofoonplaten aan, één met zi- 4 geunermuziek, omdat de schei-1 4 dende voorzitter een „zwerver") 4 is. en één met Zuidamerikaanse 4 muziek, omdat de wereld een kruitvat is. I ALKEMADE De bouw Tan een elektriciteitscentrale zou het hele landschap verknoeien en een in breuk betekenen op de plannen, die Alkemade heeft ten aanzien ran de recreatie. Dit gebouw moet verrij zen tegen het silhouet van Leiden aan en mag beslist niet midden in het mooie polderlandschap worden gebouwd." Dat zei gisteravond Alkemades burgemeester P. M. F. Smolders als antwoord op een tijdens de rond vraag door de nestor van de raad, de heer J. S. Penmngs <KVP) ge stelde vraag. Burgemeester Smol ders deelde de raad mede. dat de di recteur van de Stedelijke Lichtfa brieken en de wethouder van Leiden een bezoek aan Alkemade hebben gebracht om een geschikte plaats te zoeken voor de bouw van deze 40 meter hoge en 100 meter brede cen trale. Aanvankelijk was het plan deze centrale ln Zoeterwoude te bouwen tussen rijksweg 11 en de spoorlijn. Het water van de Oude Rijn bleek echter niet geschikt voor de koeling van de apparatuur. Dit water is al sterk vervuild en door verwarming zouden wel eens ernstige ziektehaar den kunnen ontstaan. Vervolgens viel het oog op Leider dorp. Wou brugge of Alkemade. Bur gemeester Smclders verklaarde zich ronduit tegen de bouw van deze cen trale binnen de grenzen van de ge meente en uit de reacties van de raadsleden werd ook duidelijk, dat men dit plan van Leiden vierkant af wijst. LEIDEN Het experiment met de eerste klas van de christelijke Prinses Ireneschool in een speel/ teerlokaa! Is dermate ingeslagen en geslaagd, dat besloten Is ook de tweede klas erbij te betrekken. Enige maanden geleden is dit speel leerlokaal in gebruik genomen Tot nog toe kregen de leerlingen uit de eerste klas door middel van het systeem „al spelende leert men" een aanvulling op het theoretisch on derwijs. Zoals elders in den lande is het experiment ook hier waardevol gebleken. Het hoofd van de school en twee onderwijzeressen volgen in Utrecht een speciale cursus voor het on derwijzen in een speel'leerklas. Het ligt in de bedoeling het speel/leer plan ook in de derde klas voort te zetten. LEIDEN Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen de gerefor meerde Zuiderpark-mavo in de As serstraat en de hervormde Oranje Nassau school (mavo), eveneens ge vestigd in de Asserstraat een fusie aangaan. De heer J. van Daatse- laar. hoofd van de Oranje Nassau- j school, wordt directeur van deze j thans nog zelfstandig werkende scho- len. Tot een dergelijke fusie werd reedö eerder in Zuid-West besloten, j NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet T. Langerak te Veenendaal, te Zevenhuizen A G. van der Linden te Niiega. te Tholen A. Vlietstra te Waarder, te Baam- brugge W. Moerman te Aalsmeer. Aangenomen naar BloemendaaJ dr L. G. Wagenaar te Leeuwarden, naar Barneveld A. Stegenga te Vlanen. Bedankt voer N ij verdal J. Fol- kertsma te Apeldoorn, voor Eden-een G. C. Post te Gi essen dam, voor Nieuw Vennep-Abbenes C. van den Bosch te Goes, voor Driel (in pasto raal verband met Eist) A. van der Ban te Kamperland, voor Oudemijn streek (Kerkrade) mej. A. A. van Leeuwen vic. te Gorssel. voor Hendrik Ido Ambacht (nadere beslissing) S. W Verploeg te Leerdam. GEREEF. KERKEN Aangenomen naar Ermelo drs. R. van den Berg te Bodegraven. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Kapelle a/d IJssel, J. Strating te Hattem. Bedankt voor IJsselmuiden-Graf- horst C Bakker te Glanerbrug. voor Zuidbroek-Veendam H. Mostert te Harderwijk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. Hoe dat kan? Heel eenvoudig ais je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag;oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300.-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. LEIDEN Tegen een 22-jarige bouwvakker uit Ledden eiste de offi- oier van justitie by het Leidse kan tongerecht. mr. J. Wessel, gisteren niet alleen twee geldboeten van res pectievelijk f 100 en f 150 subs. 50 dagen, doch ook tweemaal twee we ken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. De bouwvakker reed destijds met de sloopauto van zijn broer rond «onder in het bezit van een rijbe- wUs en een WA-verzekering te zyn. Dit werd ontdekt door een hoofd agent van politie, die verdachte op de Haarlemmerweg aanhield, omdat de slechte srtaat waarin de auto ver keerde zijn aandacht trok. Bij zyn aanhouding verklaarde verdachte, dat hy de vereiste papieren niet by zich had. Hy kreeg derhalve gele genheid deze alsnog lalfer op het politiebureau aan verbalisant te to nen. Na twee aanmaningen kwam hy edndeiyk op het bureau. Uiter aard niet om de papieren te over leggen. Wel om even te komen ver tellen. dat niet hij maar zyn broer destijds met de auto reed en ver balisant zich dus sohromeiyk in de juiste persoon had vergist. Hoewel verbalisant ter zitting nog een6 met nadruk verklaarde 'en wel ter bevestiging van zyn p.v.), dat h;i verdachte en niemand anders achter het stuur van de auto hao zien ryden en aangetroffen, bleet deze halsstarrig volhouden, dat ver balisant zich vergiste. De kantonrechter, mr W. Koning, achtte het eveneens afdoende bewe zen, dat verdachte destyds de auto bestuurde, laakte diens gebrek aan verantwoordeiykheidsgevoel ln hoge mate, vonniste ta.v. de geldboete va n f 100 en de 4 weken voorwaar - deiijke hechtenisstraf conform, doch verhoogde de boete voor het ryden zonder verzekering tot f 200 subs 40 dagen. op de rijksweg onder Oegsgeest schuldig gemaakt aan levensgevaar- Ujke wegpiraitery. Hy had met hoge snelheid op de inhaalbaan over een grote afstand vlak achter een voor ligger gereden, met als gevolg een zeer ernstige botsing toen de be stuurder van de .achtervolgde" auto even moest afremmen. „Ik reed al op de inhaalbaan toen hy er ook op kwam en vlak voor my ging ryden". aldus wees ver dachte elke schuld van de hand. Hy stond in dit opzicht „geheel alléén", want niet minder dar. vier getuigen verklaarden, dat hy niet door de ander was .gesneden" en over een zeer grote afstand (op slechts enkele meters afstand ervan» achter de andere auto had gereden De offioier eiste een geldboete van f 250 subs. 50 dagen en voorwaarde- lijke ontzegging van verdachtes rij bevoegdheid voor de tyd van zes maanden met een proef tyd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste conform. Nippertje Wegpiraat Een 52-jarige ohauffeur-monteui uit Katwijk, had zich met zyn auto DEN HAAG/LEIDEN GPDt Drie Leidse studenten, die te rechtstonden omdat zij in de nacht van 11 op 12 oktober vorig jaar in een baldadige bui een groot emaille paneel van de kun stenaar Hans Koetsier hadden verwijderd van de gevel van het oude postkantoor aan de Bree- straat in Leiden, ontkenden gis teren tegenover politierechter mr. J. van Oldenborgh te hebben ge weten dat het buitgemaakte pa neel een modern kunstwerk was, aan de openbare straat opgehan gen ter gelegenheid van de ob jectententoonstelling. „Wat dacht u dan dat het was?", I vroeg de rechter. „Dat wisten we niet. Zomaar een emaille bord met het cyfer 9 er op, oranje, tegen een I gele achtergrond. Een keurig ge- i schilderde 9. dat wel. maar ik zag I er geen kunst aan af", antwoordde I één van de verdachten. „Jammer voor meneer Koetsier", bedacht zich de rechter. De studenten hadden het kunst werk na een paar dagen terugge bracht naar de Breestraat. De offi cier van Justitie achtte daarom niet bewezen dat zy het paneel hadden willen wegmaken. Terzake van bal dadigheid (straatschendery) eiste de officier tegen de studenten 'n boete van 30 gulden, subsidiair 3 dagen hechtenis. De politierechter vonniste dienovereenkomstig. Een tweede geëmailleerd kunst werk van Hans Koetsier was via eni ge omwegen terechtgekomn op de kegelbaan van de studentensociëteit Minerva". Ook dit paneel, voorstel lende eenvraagteken, was door twee Leidse studenten „gestunt" van de gevel van het oude postkantoor. Ook zy werden ieder veroordeeld tot 30 gulden boete. Alle daders verkeerden in een door overvloedig alcoholgebruik gestimu leerde feeststemming toen zy het moderne kunstwerk haken tilden, om het over te brengen naar de studen tenwoning aan het Rapenburg. Toen zy de volgende ochtend tot bezinning kwamen, brachten zy het paneel yilngs terug, zy konder het niet op hangen. omdat één van de yzeren haken uit de muur was gevallen. Na dat zy het paneel zo lang tegen de gevel gezet hadden, spoedden zij zich heen. de een om een haak te kopen de ander om thuis een hamer te ha len. zo verklaarden ze. By hun terug komst bleek het paneel verdwenen. De politie vond het later op de kegel baan. Twee rykspolitiemannen zagen op 30 november, dat een 50-jarige scheepsbouwer uit Warmond de roue knipperlichten van de Warmondse overweg negeerde en onder de reeds dalende spoorbomen doorreed Het was op 't nippertje Ter zitting verklaarde de roeke loze scheepsbouwer o.a.: „Ik was my echt niet bewust, dat ik door de rode lichten reed". Hy maakte aldoende geen beste beurt. En deed dit later evenmin toen hy lakoniek zei: „Ik kom daar dagelyks langs en let meer op een eventueel naderende trein, dan op de knipperlichten". Een levensgevaariyke nonchalance, die, ook nu zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben", zo merkte de officier in zyn requisitoir met na druk op. Zyn eis beperkte hij dit maal nog tot een boete van f 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter vonniste conform. Parkeren Een 29-jarige tuinder uit RiJns- burg moest zich verantwoorden voor het feit, dat hy zyn auto in de Breestraat „hinderlijk" had gepar keerd. Zyn auto stak nameiyk circa 1 motor buiten het parkeervak uit „Ik zat nog in de auto en wilde juist wegrijden, omdat ik zelf ook had gezien, dat de ruimte te klein was, toen die agent aankwam en my een bekeuring gaf", zo verze kerde verdachte de rechter. Verba lisant verklaarde met de nodige stelligheid, dat verdachte zyns in ziens niet van plan was weg te ry den en hiertoe eerst na lang aan dringen wilde overgaan. De officier zei in zyn requisitoir, dat hy geen moment had getwijfeld aan de verklaring van verbalisant. Zyn eis week af van het normale tarief voor foutief parkeren (fl5> en werd in dit geval f 30 subs 6 dagen. Het vonnis werd f 25 subs 6 dagen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3