5ep v.d. Wijngaard houdt niet van absurditeiten KE X Jennifer Vyvyan voor geen kleintje vervaard erdiiik' leater Rembrandt-toppers op lierdenkingsexpositie wilt u er werkelijk iets aan doen AfrikaAzië en Zuid Amerika vragen: Studio oogst veel succes in Nancy Hoofdrolspeelster in bekroond Litteris-stuk V.P.R.O. een verloren zaak BEGRAFENIS MGR. HUIBERS Arenamet I an Ostaijen -programma IJtSDAG 22 APRIL 1969 IFIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE i Door Pieter C. Rosier LEIDEN Neil Simons blijspel „Met blote voeten in het park" is geen opzienbarend stuk. Niettemin heeft de eerbiedwaardige Leidse toneelvereniging „Litteris Sacrum" er het Landjuweel voor de beste prestatie op het gebied van het amateurtoneel mee behaald. Het juryrapport sprak zelfs van een „mager" stuk. Maar het was tege lijkertijd vol lof over de perfecte opvoering ervan. Onder de zeer strakke leiding van regisseur Bob Hageman hebben de Litteris-leden Bep v. d. Wijngaard-de Vries, Joop Segaar, Co Hageman-Verhagen, Bram Harteveld en Ad van Leeuwen (de laatste in een bijrol) Simons verhaal waar weten te maken. Thema van het stukhet leren accepteren van eikaars on)hebbelijkheden in een ipas geslotenhuivelijk. iep v. d. Wijngaard positieve instelling (Foto LD/Holvast) (GPD) Iemand heeft :h opgemerkt dat je de kunt krijgen waar je ze wilt als je maar weet hoe ze pakken. Op dit thema heeft )lse dramaturg Slamowir een tweedelig spel geschre- onder de titel „Herdruk" leden van het toneelgezel- Theater in première is ge- Mrozek weet erv an hoe mas- teden mensen zich kri- laten meeslepen door een leider die met demagogische een idee weet te ontwikke- leuze weet te plaatsen, be- een glorieuze vervulling toerende wensen weet te waardoor een ongenuan- ilgemeen gevoel wordt ge ijfe duizenden, ja miljoenen van leensluidend doet partij kie ning mi en: CO fteurtemssen in de jongste briekl «nis in Europa toont hoe en rampzalig de gevol- i zijn. waarbij de kleine 'tan kritische geesten onder wordt gelopen en uit de weg In .Herdruk" confronteert fen oude stalgenoot met zijn leider in wie de als spook We figuur van Hitier valt te »n. De tijden zyn echter ver en de oude papa vecht met fingen aan de stramme ge nist de glorie tegen de pogin- ^het spook zijn zoon in het- kder van weleer te vangen krdruk van de vader tot het het totalitarisme de bekeren, heeft dit demonisch spel ge- een nogal ingewikkelde ing tussen de vier mensen, zijn onscrupuleuze schoon de zwakke zoon en de le- *wden geest van de oude s en AME 3nen naakte i het i terug n ruu de. ig vOOf 5 lorna !3 jaar. jn sow te ricl luidsin nestel f mg typt of dooi Mc i een satirisch geladen met grote zorg onder Theo ingestudeerd en vertolkt e f^l is wat uitgesponnen, vaak genoeg in de dialoog 11 te blijven boeien. Bern- et te kW fog speelt de vader. Eric :Donk zeer voortreffelijk het togreet Blanken met ver- souplesse de schoondochter - Boni. de gemakkelijk te a van 00 'Oiksmenner.s hun aanhang aat ved 101 zoon. type van de mens. Wksmenners hun aanhang De functionele muziek Vorstelling is van Theo ZWOLLE „De VPRO is voor het Vrijzinnig Protestantisme een verloren zaak", aldus de persoonlij ke mening van ds. H. van Lunzen, oud-voorzitter van de Zwingli Bond en redacteur van het principieel vrij zinnige blad „Zwingli". tijdens de zaterdag gehouden jaar-vergadering van deze bond. Wy hebben als bond onze uiterste best gedaan om te redden wat er te redden was. Uit de vermeerdering van de goodwill blijkt, dat velen onze consequente houding toejuichen De VPRO was opgericht omdat de andere omroepen zich niet open stelden voor het Vrijzinnig Protestan tisme. De VPRO wilde geen zuil zijn, maai- was er om het vrijzinnig protestants geluid te laten horen. Voor die tijd had ds. Van Lunzen reeds bif de AVRO onder de heer Vogt voor inschakeling van de vrij zinnigheid gepleit, maar zonder re sultaat. Toen de VPRO er was. werd de Zwingli Bond. afgezien van een enkele minuten durend gesprek tus sen dr. De Koning (destijds voor zitter van de VPRO» en hemzelf, er pertinent van weggehouden. En dat is dan je eigen omroep! riep ds. Van Lunzen uit. Hoe vaak hebben we niet geklopt met vriendelijke klop. We zonden destijds een circulaire over de VPRO aan onze leden. Dat was in de tijd dat de VPRO dringend nieuwe le den nodig had om niet onder de maat en daarmee uit de ether te vallen. Het leverde de VPRO alleen al in Odoorn 250 nieuwe leden op. maar de VPRO deed geen enkele tegemoetkoming. Zij. die nu bij de VPRO de boven toon voeren, ontbeerden het morele recht zich van onze VPRO meester be maken, aldus ds. Van Lunzen. Al tijdens de eerste leesrepetitie van „Met blote voeten in het park" in september van het vorige jaar was het een uitgemaakte zaak. dat Bep v. d. Wijngaard in dit blijspel de vrouw moest zyn van Joop Se gaar Tezamen vormden zij een ide aal echtpaar, dat een verrukkelijk stukje toneel etaleerde. In wei'kelyk- heid is Bep v. d. Wijngaard de le vensgezellin van schoolhoofd J F. v. d. Wijngaard Ze woont met haar man en twee kinderen de jongste is acht maanden in een flatje aan de Burggravenlaan. waai- de fre quentie van het telefoongerinkel sinds zaterdagmiddag merkbaar is toegenomen. Bep v. d. Wijngaard blond half lang haar. fleurig ge bloemd japonnetje lijkt met haar dertig jaar jonger dan ze is. Op de komst van verslaggever en fotograaf reageert ze bijna even verbaasd als op de uitslag van het in Haarlem gehouden Landjuweel. Aarzelend gaat ze in op ons verzoek om wat over zich zelf en het met zoveel suc ces opgevoerde stuk te vertellen. Haar belangstelling voor het toneel blijkt op de Handelsdagschool in Den Haag naar voren te zijn geko men. De toneelavondjes van de schoolclub staan nog duidelijk in haar geheugen gegrift. Ook de acht toneeljaren bij de Leidse Timdeler- club bewaart Bep v. d. Wijngaard zorgvuldig in haar herinnering. Twee jaar Sinds 2 jr maakt ze deel uit van Lei- dens beste amateur toneelgezelschap. Het instuderen van een rol die van het spirituele (kind) vrouwtje Corinne in Neil Simons stuk bijvoor beeld k06t haar niet al te veel moeite. „Naarmate je in een be paalde rol gelóóft, gaat het instude ren je gemakkelijker af", zegt Bep v. d. Wijngaard, die zich daarom steeds probeert te veréénzelvigen met de toneelfiguur. Wat vindt ze van de kritische geluiden, die de jury van het Nationaal Landjuweel ten aanzien van het gekozen stuk heeft laten horen? Bij het beantwoorden van deze vraag laat Bep v. d. Wyn- U kunt over ontwikkelingswerk praten, u kunt er ook zelf iets aan doen. Ontwikkelingslanden doen een beroep op jonge Nederlanders om mede te werken aan de vooruitgang. Voor de uitvoering van de plannen in die landen Landbouw- en veeteeltdeskundigen op HLS/MLS -niveau •Tropische land bouwdeskundigen Tuinbouwdeskun- digen op HTS/MTS - niveau Visserij- instructeurs Leraressen landbouw - huishoudkunde N 21, en huishoudkunde N12, N19 Leraren nijverheidsonder wijs hout-enmetaalbewerken •Onder wijzer L.O. Leraar of onderwijzer met akte M.O.B of lesbevoegdheid exacte vakken Technisch tekenaar Auto- HAARLEM (ANP) Het stoffe lijk oversohot van mgr. J. P. Hui- bers. rustend bisschop van Haarlem, ligt tot en met woensdag opgebaard ln huize „Bosbeek" te Heemstede. De pontificale uitvaartdienst, die ge leid wordt door de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. Zwartkruis, is bepaald op zaterdag 26 april om drie uur 's middags in de kathedrale basiliek. Hierna zal de begrafenis geschieden nabij huize „Boebeek." gaard haar gereserveerdheid voor een groot deel varen. „Wij van Lit teris geloven wel in het stuk, omdat het naar onze mening meer is dan een kluchtig blijspelletje. Er zit na melijk een idee achter en bovendien een positieve instelling. De proble men van het pas getrouwde echt paar zijn volkomen begrijpelijk en van een hartverwarmende mense lijkheid. Het stuk mag dan conven tioneel worden genoemd, het gaat toch ln elk geval tegen de conventie in. Op speelse manier wordt er de spot in gedreven met gevestigde maatschappelijke gebruiken". Regie Bep v. d Wyngaard twijfelt er niet aan of Litteris heeft zijn jong ste succes voornamelijk te danken aan de kwaliteiten van de regisseur. „Bob Hageman kan tijdens de re petities ongelooflijk hard zijn, maar hij eist ook heel veel van zichzelf. Als je een bepaalde rol. klein of groot hebt geaccepteerd dan kent hij verder geen enkel pardon. Je wordt als het ware gedwongen om er he lemaal achter te staan en net zo lang te repeteren tot je er een ze kere graad van perfectie mee hebt bereikt. Hageman Is een geweldige regisseur om mee samen te werken ofschoon je soms niet begrijpt waar hy de tijd vandaan haalt. Met ein deloos geduld en veel volharding heeft hij ons de karakters uit Si mons blijspel bijgebracht, zo bezie lend dat we ons op 't laatste ge heel met het stuk indentificeerden. En doordat hij ons consequent deze figuren voor ogen heeft gehouden is de idee van de schrijver uitstekend overgekomen. Hageman is trouwens een man die precies weet welke rol bij welk type hoort". Bep v. d. Wijn gaard praat verder over de repetities, die over het algemeen twee maan den voor de opvoering van het stuk beginnen en die al sinds jaar en dag in de leraarskamer van het Rem- brandt-lyceum worder gehou den. Hoe staat ze als amateurtoneel- speelster tegenover het avant-garde toneel? „Ach. ik geloof wel in de mo derne vorm van het toneel, omdat daarin met weinig woorden veel meer wordt gezegd dan in stukken van dertig jaar geleden. Eén enkel woord, één enkele aanduiding is te genwoordig al voldoende om een stuk indringend te doen zyn. Dat be- j tekent overigens niet. dat ik door al- j le moderne toneelstukken wordt ge- grepen. Dat van de moderne stuk- ken het gegeven vaak zo absurdis- tisch ia vind ik heel jammer. Geen absurditeiten dus voer Bep v. d. Wijngaard, wel echter het geloof in 1 i positief toneel. Hoe het ook zy, sa- I men met Joop Segaar en de ande- j ren heeft deze jonge toneelspelende j huisvrouw de reputatie van „Litte- J LEIDEN De beroemde Engel I ris Sacrum" een nog hechtere funde- heeft men behoette aan vakmensen. U kunt daarbij zijnals u tussen de 21 en 35 jaar benten als u bereid bent om 2 jaar te leven en te werken midden tussen de mensen van een ander land en een andere cultuur. monteur-V AM Loodgieter-GAWALO HTS'ers weg- en waterbouw Grafisch deskundige Boekdrukker Hand- en machinezetter Reprofotograaf/foto lithograaf Verpleegsters A Ver pleegsters A met kraam-, wijkaanteke- ning en verloskunde Medisch-klinisch analyste Maatschappelijk werker Kinderverzorgster Jeugdleiderbe - kendmet landbouw Administratieve krachten, bekend met coöperatiewezen. STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS Muzenstraat 30, Den Haag Informatiestrook Ik heb belangstelling voor het werken als vrijwilliger. Wilt u mij nader informeren. gehVongeh WOONPLAATS BEROEP .geb. datum -OPLEIDING - DATUM WAAROP EVENTUEEL BESCHIKBAAR Uitbundig succes op laatste Kunstkringconeert ring gegeven se lyrisch-dramatische sopraan i Jennifer Vyvyan. o.a. vermaard In de ouderdom van 71 jaar is in Blaricum overleden de heer C Howeler, musicoloog en muziekresen. cent. Hij schreef een aantal boeken op muziekgebied, te weten: „Inlei ding tot de muziekgeschiedenis" en het bekende „X. IJ. Z der muziek". De Stichting Uit dte Kunst, waarin vrijwel alle Haagse „kunst producenten" zijn vertegenwoordigd, gaat geschenkbonnen verkopen, die het publiek kan inwisselen bij he' kopen van kunstwerken, bij bezoek aan toneel- en cabaretvoorstellingen, muziekuitvoeringen en andere kunst manifestaties. Het ligt in de bedoe ling dat deze geschenkbonnen door de by de stichting aangesloten in- l stellingen zullen worden verkocht in bonnenboekjes ter waarde van f 25 i f50.- en f 100.-. Dit najaar in Amsterdam Met Arrabals „Tuin der lusten" J. H. de Groot. Concertgebouworkest ver lag a.s. naar Zwitserland, "•w daarop volgende dagen irkest achtereenvolgens in Genève. Bern en Zurich van Bernard Haitir.k Uitgevoerd worden Schu- Symphonie. Mahlers iphome en „Variazioni het werk dat de in Nederlandse compo- Landre in 1967 op de dirigent en het orkest, hij tot gedelegeerde van daarvan was benoemd PARIJS iGPD» Op het inter nationale theaterfestival var. Nancy dat zioh steeds openlijker op hei spoor plaatst van de poiitiek-ge- engageerde. revolutionaire avant- garde, heeft de Amsterdamse to neelgroep „Studio" met een voorstel ling van Arrabels „Tuin der lusten (het stuk wordt volgende week in Leiden opgevoerd) een opvallend groot succes geoogst. Het succes vond in de Par ij se pers duidelijk zyn eoho. „Le Monde" schryft o.m. dat de mise-en-scène van de Studio-regis seur in luxe en erotisme kon wed ijveren met de fameuze spektakels van The Crazy Horse Saloon ln Parijs. „France Soir" toont zich nog gees; driftiger, zowel over het stuk al* over de opvoering van „Studio" waarvan hij de acteurs in de aller- In de zaal waren verscheidene Pa- I rijse toneelkunstenaai-» aanwezig, die ook hun bijzondere waardering vooi de prestaties van „Studio" tot uiting brachten. Twee van de bekendst- actrices van het Parijse toneel. Del- phine Seyrig en Sylvia Montforl I die. dank zy „Studio", in Nancy eveneens voor het eerst met dezf- I nieuwe Arrabal kennis konden ma ken, lieten beiden weten mettertijo in de oorspronkelijke Franse versie i de vrouwelyke hoofdrol graag voor hun rekening te willen nemen. „Studio" verdient voor zyn optre- den in Nancy alle lof. Want het ls nog maar zelden eerder voorgeko- I men. dat een buitenlands gezelschap in Frankrijk een stuk „onthulde", dat oorspronkelijk, ofschoon door een Spanjaard, in het Frans geschreven I was. AMSTERD AM (GPD I Tien tot twintig schilderijen en honderdtwin tig tekeningen van Rembrandt zul len te zien zijn op een tentoonstel ling. die van 13 september t/m 30 november ln het Rijksmuseum in Amsterdam wordt gehouden, ter herdenking van het feit dat de grote schilder 300 jaar geleden in Amster dam overleed. De expositie, die onder de naam „Rembrandt 1669-1969' wordt geor ganiseerd. wil uitsluitend de hoogte punten utt de artistieke carrière van de meester laten zien. Hierbij wordt er vanuit gegaan dal reed» in 1956 in het Rijksmuseum een Rem brandt-ten toonstelling werd gehou den. Zeker is dat „Aristoteles" en „Athena." welke schilderij en sinda 1898 niet in Nederland te zien zyn geweest, op de expositie zullen ko men. Uit Wenen komt voorts Rem brandt'» Zelfportret, uit 1652. terwijl het Mauritshuis het laatste Zelfpor tret, dat van 1669 dateert, beschik baar stelt. Het Louvre in Parijs heeft toegezegd het schilderij „Bad- seba" (1654) af te staan, de Norton Simon Foundation in Los Angeles stuurt het jongensportret uit 1654, dat lange tyd „Titus" is genoemd, en uit de National Gallerie in Lon den komt „De badende vrouw" eveneens uit 1654. De hertog van Bukklesh (Engeland» stelt de ..Le zende vrouw" uit 1655 beschikbaar en de hertog van Devonshire stuurt een mansportret uit 1651. Met een aantal bezitters van be- Een van de toppers van Rem brandt: een Saskia uit 1635. langrijke Rembrandts. oa. musea in Rusland en in Duitsland wordt nog onderhandeld. Ook de tekeningen ko men uit diverse landen. Het staat vast dat de tentoonstelling tal van werken zal omvatten die tot dusver nog niet eerder zijn getoond. door haar optreden met de Glyndebourne Opera, heeft, on danks het verstrijken der jaren, getoond nog volledig opgewassen te zijn tegen een veeleisende lie- derenavond. Aan een knappe stembehandeling. en adem beheersing, die deze zange- I res in staat stellen haar stralende stem in alle opzichten te manifeste ren, paart zy een aristocratische en bewogen voordracht, waarin aan het geringste détail stylistisch verant woord aandacht wordt geschonken. Het typisch Engelse stemkarakter - soms wat koel en in het allersterkste forte wat scherp - leent zich even wel het beste voor het eenvoudige, frisse of geestige volkslied, waarvan zy een serie unieke voorbeelden heeft geschonken. Dit neemt niet weg. dat Jennifer Vyvyan ook in het bij uitstek ex pressieve, aangrijpende genre tot grootse prestaties kwam. Wij noe men in dit verband Purcells „The blessed Virgin's Expostulation" (Lu cas 2: 42» of Haydns cantate „Arian- na a Naxos." In de eerste was de aanroep ..Gabriel! Gabriel! Ga briel" van een onvergetelijk indrin gende werking, terwijl de zangeres in de tweede de ontroering intens wist over te brengen. Haar moeiteloze dictie, waardoor elk woord zijn volle waarde kreeg, kwam op onovertrefbare wijze in de volksliederen „Bobby Shaftoe" en ..Oliver Cromwell" tot uitdrukking, resp. in de karakteristieke arrange menten van Whittaker en Benjamin Britten, wiens compositorische veel zijdigheid ook in een aantal andere volksliederen overtuigend gedemon streerd werd. Het bijzondere van dit laatste Kunstkringconcert was. dat Jenni fer Vyvyan haar gehoor in kennis bracht met een aantal in ons land onbekende liederen, waaronder enke le van anonimi uit de 16de en 17de eeuw. Dat soms een naar onze smaak lichtelijk theatrale, verouderde en overbodige opera-allure enige af breuk aan de intelligente voordracht I deed. mogen wij echter niet verhe len. George van Renesse, voornaam pianist als hij is. betoonde zich in da talrijke illustratieve begeleidingen niet alleen een ideaal accompagna- teur, maar ook een volkomen gelijk waardig medewerker, waardoor bei de executanten, speciaal tegen hei einde, tot een zelden gehoorde, wel doordachte „twee-eenheid" uitgroei den. Het uitbundige applaus, dat na elk nummer te storend opklonk, verleid de de zangeres tot twee exclusieve toegiften: het grappige volksliedje „Cherry ripe" en het overbekende „Drink to me only with thine ice," die beiden als een bom insloegen. Th. J. Hannema. DEN HAAG (ANP» De toneel groep Arena/Nieuwe Komedie heeft in Scheveningen de première ge bracht van „dag stoel naast de ta fel", een programma van fragmen ten uit het oeuvre van Paul van Os taijen. Cor Stedelinck, die het pro gramma had samengesteld en gere gisseerd. speelt samen met An ja Jansen Schuiling. Niek Panera». Ta- tiana Radier, Ineke Roosen. Ria RU- nink. Henk Votel en Willem Wagter al zingend, dansend, declamerend en zelfs dirigerend op teksten van een groot aantal gedichten en enkele prozafragmenten uit van Ostaijen'» werk. De hoofdonderwerpen zijn „oorlog" met onder meer fragmenten uit de dichtbundels .De bezette stad" en „Het sienjaal". en .Mustc-hall" met fragmenten uit de gelyknamlge bun del uit 1916. „Toneelbeeld" en kostuums bU dit van Ostaijen-programma zjjn van Mario Mocenni. de dia-positieven, die op twee schennen op het tonee4 worden vertoond, van Ad van Gee- seL

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15