Ik ben zelf helemaal niet zo prijsbewust" MEER SPEELRUIMTE VOOR JEUGD NODIG TB in Leiden gaat fusie aan BEZORGER ftente op drift in maalstroom van inflatie FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Kleuter dupe van woonsituatie GOUD i. d. Water LEIDSCH Kamerlid Gerda Brautigam dagelijks honderden reacties: LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG (GPD) „Geachte mevrouw Brautigam. kunt ons vertellen hoelang die prijsstijgingen nog doorgaan? Wij lillen namelijk een huis kopen, weet u. Kunt u ons adviseren, fineer we dat het beste kunnen doen?" itvrouw Gerda Brautigam sinds 1963 lid van de Twee kamer voor de Partij van de iïeid, krijgt per dag stapels jt. Van alle geachte af gevaar, fien ontvangt ze waarschijnlijk i meeste fanmail. Allemaal re- van mensen, die haar wil- uteunen in de strijd tegen de jye prijzen. Huisvrouwenmid- zanders, bejaarden en ande- I poepen, die zich benadeeld 'jtlert, doen een beroep op me- öim) Brautigam om toch vooral mi te houden. ÏK begonnen met haai- inter ene in de kamer in januari. het laatste prijzendebat, toen ijouw Brautigam het met min is- De Block aan de stok kreeg over prijbewustzijn van de Neder- huisvrouw, is de stroom brie- en briefkaarten nog verhevigd. I acties lopen nu al in de hon den, telefoontjes meegeteld. rK vindt het kamerlid Brautigam wveel bijval? ,Jk heb gemerkt het vooral voor veel vrouwen een xhting is geweest, dat het nu lelijk eens is gezegd. Het is toch t zo'n minister beweert dat huisvrouw niet prijsbewust ge- I is, Je kunt toch van geen BV verwachten dat ze van 's mor- i acht tot 's middags twee van de winkelier naar de andere klept •boodschappen. Op die manier je meer schoenzolen dan je irt op de worst". (ADVERTENTIE) juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 NIJDIG Mevrouw Brautigam werd „echt een beetje nijdig", toen de minister look» de huisvrouwen de schuld gaf dat de prijzen uit de hand zijn gelo pen. „Ik dacht wat is dat nu voor onzin. Ik had natuurlijk een prachti ge volzin kunnen gebruiken over de macro- en micro-economische aspec ten. Dan had de minister het misschien beter begrepen. Maar hoe kan hij in hemelsnaam zulke dingen zeggen in een tijd dat iedereen bezig is om de huisvrouw niet meer de sloof van het gezin te laten zijn". Volgens mevrouw Brautigam zelf zijn de mensen natuurlijk prijsbe wust. Maar aan in het redelijke. By het kopen van merkartikelen bijvoor beeld of bij de aanschaf van een wasmachine en andere dure artike len. „Neem nou het voorbeeld van die bruine bonen waar De Block het over had. Ik geef het je te doen om het allemaal te gaan vergelijken. Je hebt zoveel verschillende soor ten en verpakkingen. Ik heb in de Kamer al verscheidene malen ge zegd dat het eigenlijk verplicht zou moeten zijn om op alle verpakte ar tikelen de prijs per standaardge wicht te zetten. Dan kun je tenmin ste vergelijken. Enkele grootwinkel bedrijven zijn er inmiddels al mee begonnen, geloof ik". Aldus mevr. Brautigam. die overigens bekent zelf nooit bruine bonen te kopen, i Zelf is het kamerlid ook niet zo erg prijsbewust geeft ze toe. „Dat is I noodgedwongen. Als werkende vrouw kun je daar onmogelijk veel op let- ten. Als kamerlid werk ik gemiddeld 60 u. per week. Als ik dan 's avonds thuis kom koop ik vaak daar waar het handig en dichtbij is". DOOR DE KNIEEN j Wat heeft mevrouw Brautigam te gen minister De Block, behalve i diens opvattingen over prysbewust- j zijn? „Ik vind De Block een ontzet- tend aardige man, maar ik vind niet Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter, ROTTERDAM (GPDi - Voor een goede ontplooiingsmogelijk heid van onze jeugd is het nodig, dat er meer speelruimte in de di recte omgeving van de woonwij ken komt. Daartoe zal het wo ningbouwbeleid moeten worden omgebogen. Verder zal er nauwe samenwerking moeten komen tussen de ministeries van Cul tuur. Recreatie en Maatschappe lijk Werk, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Wil een gezonde opzet ontstaan, dan zal het nodig zyn Zoveel mogelijk nu gescheiden woon-, werk-en recreatiegebieden elkaar te laten overlappen; by de vaststelling van nieuwe uit breidingsplannen inspraak van de be volking te bevorderen; M. Vrolijk nen scheppen nette plantsoen stroken, mooie siertuinen en autopar- gemeenschappelyke voorzieningen keerplaatsen wordt geen enkele zo doeltreffend en veelzijdig moge lijk te gebruiken; j rekening gehouden met de wensen van de jeugd, om hun eigen bele vingswereld te scheppen, waarin ze hun dadendrang en creativiteit kun nen uitleven. Mr. M. Vrolijk stelde, dat ruimte en geld zo doeltreffend mogelijk ge bruikt dienen te worden. Dit brengt dan met zich mee. dat bij het tref fen van voorzieningen steeds de grootst mogelijke veelzijdigheid van gebruiksmogelijkheid voorop dient te staan. Specialistische inbreng dient steeds in teamverband plaats te vin den. De heer Vrolijk dacht hierbij met name aan de nieuwbouw van scho len. Daarbij moet men naar zijn me ning zoveel mogelijk uitgaan van een aktiviteitencentrum. waarbij het on derwijselement een van de bepalende elementen is. Daarnaast moet de school een onderdeel vormen van een groot wijkcentrum. Dat sportverenigingen het alleen recht voor een bepaald sportterein hebben alleen door het betalen van huur, vindt de heer Vrolijk een min- ider gewenste situatie. Volgens hem 'zouden sportparken gemaakt dienen te worden waar gevoetbald, gespeeld, gewandeld of wat dan ook gedaan kan worden. EEN—ROERMOND (GPD) Limburgse Onderlingen Verzeke- (schappij, heeft gisteren he rmaakt dat zeer spoedig de fu- twsen LVM in Limburg en de (maatschappijen L.T.B. in Lel- A.B.T.B. in Arnhem, de N.C.B. •echel en de B.T.L. in Den Haag- nenlngen is te verwachten. De H assurantie-holding zal „In- heten bestaande kantoren van de fu- noten (behalve de L.V.M. nog twee andere pas nieuwe n neergezet) zullen als ge- Üijke kantoren van Interpolis bestaan. Er zal een nieuw bestuur voor ge- heel Interpolis worden gekozen en de dagelijkse leiding komt m handen van een door de vijf huidige direc teuren gevormd directorium. De nadruk wordt daardoor gelegd op een sterk gedecentraliseerde uit- j voering van het werk onder een cen- I trale leiding. Behalve de B.T.L. in j Den Haag zijn alle deelgenoten rechtstreeks uit de agrarische stands- organisaties voortgekomen. De nieuwe holding zal een machtig i blok in de Nederlandse schadeverze keringswereld gaan vormen en in or- j de van grote op de zesde plaats op de ranglijst komen te staan. Kamerlid Gerda Brautigam slecht en zwak beleid dat hij een krachtige minister van Economische Zaken is. Hij voert Economische Zaken is. Hij voert een slecht en zwak beleid. De Block is veel meer minister van handel en industrie. Hij gaat te gemakkelijk door de kniëen voor de industrie. Maar de consumentenbe langen vallen ook onder zyn verant woordelijkheid". Of het PvdA-kamerlid een betere minister van Economische Zaken zou weten? „Dat is niet myn zaak. Dat moeten de regeringspartijen maar uitzoeken. Het is nu eenmaal een conservatief kabinet. Wij zouden veel liever een ander kabinet wil len". Een kabinet Vondeling-Van Mier- lo misschien? „Bijvoorbeeld. Het is onzin om te beweren dat een ander kabinet het niet beter had gedaan. Om te beginnen had men de btw een jaar kunnen uitstellen. Die zaak was nu helemaal niet goed voorbereid. De ambtenaren wisten het vaak zelf niet. Invoering van de btw zou begeleid moeten worden met een algemene prysstop. Dan hou je de zaak beter in de hand. En er zouden meer so ciale waarborgen geschapen moe ten worden voor de verdrukte groe- pen, die het toch al moeilijk hebben de eindjes aan elkaar te knopen". PREMIES Eén van die groepen zijn de be jaarden. Mevrouw Brautigam merkt liet aan de post die ze van bejaar den krygt, waarin steeds weer ge klaagd wordt over de hoge premies voor de vrywillige ziekenfondsverze kering. Mevrouw Brautigam vindt dat de regering meer voor de vry willig-ver zekerden met een laag inkomen moet doen dan de f 65 miljoen die nu beschikbaar is gesteld. Hoe zit het nu precies met de felle oppositie na het PvdA-congres? Me vrouw Brautigam schatert ..Ha, ha, ha, Doniawerstal. Kyk, er gaat na- tuurlyk geen congres voorby of er wordt wel gezegd dat het beleid van de kamerfractie feller moet. De de- batten over Onderwijs en Economi- sche Zaken voor het congres, nou toen heeft de fractie de ministers niet gespaard dacht ik. I Wat dat betreft is er niets ver- I anderd. Maar ik zeg maai' zo. als je 1 dit niet gehad had. bleef er niets over om te lachen. Als SHedrecht de I motie had ingediend was waarschijn lijk niemand er op teruggekomen". te komen tot een opzet en plan ning met betrekking tot het stede- lijk groen Dit zijn enkele hoofdpunten die naar voren kwamen op een studie dag van de Stichting „Ruimte voor de jeugd" in Rotterdam. Inleiders waren dr. Ph. H. Fiedel- 1 dij Dop. kinderarts te Amsterdam. W. C. J. Boer, tuin- en landschaps- architect, dr. H. J. M. van de I Schans, hoofd afdeling secretariaat ien juridische zaken van de gemeen te Eindhoven en mr. M. Vrolijk, 1 lid van de Tweede Kamer en voor malig minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk. Dr. Fiedeldy Dop betoogde onder meer, dat met name de Nederlandse kleuter van de huidige woonsituatie de dupe wordt. De moderne woning bouw levert nog te veel huizen met onvoldoende geluidsisolatie en te wei nig veiligheid voor de kinderen. Wil men in nieuwbouwflats niet in onmin met de bur^n leven, zo stelde dr. Fiedeldy Dop.' moet er teveel verboden worden en dit vormt een neurotiserende factor in de relaties tussen ouders en kinderen. Voor het kind is het nodig in de directe omgeving van de woning ge accidenteerd terrein te vinden met zand en water, wat spelmateriaal, struiken en heesters en voor slecht weer een schuurtje waarin vrijelyk gespeeld en gerommeld kan worden. De heer Boer zei. de samenhang tussen binnen- en buitenruimte rond uit slecht te vinden. In het patroon, dat de volwassenen voor volwasse- AAAAAAAAAAA ADVERTENTIE Voor ona krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. Bezorgtijd tussen 16 en 18 oor. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheids gevoel. accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoorrlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J, Breedeveld. WITTE SINGEL t LEIDEN ADVERTENTIE ÜDEN (GPD) Tegenwoor- iebben zoveel mensen belang fc rentevoet, dat het in brede ijen de aandacht trekt nu de Wdlng voor geld en kapitaal de ene dag op de andere* om- 1 vliegt. In de maalstroom de inflatie is de rente zo- op drift geraakt dat slechts L?en zich durven wagen aan uorspelling, waar het einde *4 zal de wal het schip wel maar hoever ligt de wal af, tyen de beleggingsdeskundi- ;öch af, wanneer zij voor het staan of zij op een obli- tlehing zullen inschrijven of "Wwjjfeld lijkt het aantrekkelijk te maken van de rente van ft&nt, welke de Bank voor Ne- bhehe Gemeenten biedt aan die pari willen inschrij- 15 de lening van f 100 miljoen. Nk ordt gehoopt dat er [dan honderd miljoen gulden 'iangeboden, want de mogelyk- vordt opengelaten om het be- de lening eventueel te ver- BJotf 150 miljoen, k 7H procent op zichzelf al nieuwtje meer want een paar ••tevoren aren de grote hypo- er reeds toe overge gaan om de vergoeding op pandbrie ven tot dit niveau op te trekken. Nog hoger en wel 8 procent is de vergoeding op de lening van zeven miljoen gulden, welke wordt uitge schreven door een ziekeninrichting in Venlo. Het is gebruikelijk dat der gelijke leningen een hogere rente dra gen dan die van de semi-overheids- Instelling als de Bank voor Neder- landsche Gemeenten is. De grote hypotheekbanken kun nen doorgaans ook goedkoper terecht dan een ziekeninrichting. die met een moeilyk verhandelbare obligatie aan de markt komt. Ons land is niet het enige waar de rente in de maalstroom van de in flatie verzeild raakte. Byna overal in de wereld waai' de wet van vraag en aanbod op de kapitaalmarkt zy het gebonden door allerlei beper kende maatregelen kan fluctue ren valt een haast onrustbarende stijging van de rentevoet te consta teren. om het even of het om het rij ke Amerika gaat of om de gesjoch ten Britten. De fenomenale stijging van de ren tevoet vormt een weerspiegeling van de bestedings wed loop, welke door overheid, bedrijfsleven en consumen ten wordt gehouden. Steeds meer worden de bestedingen opgeschroefd, want iedereen probeert een zo groot mogelijk deel van de nationale koek te bemachtigen. Wie meer besteedt dan hy ontvangt, die knoopt het touw waaraan hy hangt. Tevergeefs trachten de monetaire instanties in de verschillende landen een einde te maken aan de dans om de inflatiegalg. De inflatie wordt evenwel gevoed door de bestedings- drang, terwijl de bestedingsdrang voorvloeit uit de grote mate van wekgelegenheid. In de meeste landen overtreft de uitgang en de moderne kredietfaci liteiten, die de aanschaffingen van duurzame' verbruiksgoederen in de hand werken. Het bedrijfsleven kan aan de toenemende behoeften van de consument alleen voldoen als ge zorgd wordt voor een produktieappa- raat van moderne allure en efficien cy. behoefte aan geschoold personeel het aanbod en minder geschoolde klachten worden by honderdduizen den aangeworven in landen, waar de industriële ontwikkeling ten ach ter bleef. Grieken, Turken, Spanjaar den, Marokkanen zijn uitgezwermd in geheel Europa, waar zij een goe de boterham verdienen. Zy dragen ook hun steentje by tot het hoge be stedingsniveau. Grote in vesteringen Hoofdzaak is evenwel dat de bestedingen worden gestimuleerd door de snelle technologische voor Het gevolg is dat de investeringen in kapitaalgoederen de vraag naar kapitaal doen toenemen. De overheid wordt door politici gedwongen tot. opvoering van de bestedingen, want populariteit lijkt men alleen te kun nen kopen door als Sinterklaas met de openbare middelen om te sprin gen zolang er geen wezenlijke poli tieke idealen kunnen worden gebo den om de gunst van de kiezers te winnen. Hoe hoog het belastingniveau ook is opgeschroefd, toch blyft de schat kist tekort komen en moeten de ge meenten alle zeilen bijzetten om over middelen te besohikken waarmede de kapitaaluitgaven kunnen worden gefinancierd. Intussen staan de kapitaal verschaffers als sneeuwwitjes stief moeder zich voor de spiegel af te vragen, wie de schoonste in het land is om de hoogste rente te betalen. Als iedereen het onderste uit de kan wil hebben met de bestedin gen, waarom zouden degenen die de spaargelden van ons volk beheren dan niet trachten een zo hoog mo gelijke prys voor het geld te bedin gen, zo is het standpunt. Remmen ingetrapt Ongetwijfeld zou de stijging van de rentevoet nog veel sneller gaan als de Nederlandsche Bank niet, als hoedster van onze gulden, de rem ingetrapt zou houden. Er is een wa re wachtlijst aangelegd van instel- linen, die graag een lening zouden uitschrijven. Ieder op z'n beurt is het devies, waaraan zowel de minister van fi nanciën ten aanzien van staatsle ningen als de gemeentenbank en de industrieel, die zo dringend behoefte heeft aan nieuwe produktiemidde- len. zich moeten onderwerpen. Zelfs een instelling als de Algeme ne Bank Nederland, die deze week in haar jaarverslag getuigenis af legde van een enorme expansie, zou best een beroep op de kapitaalmarkt willen doen. „Zijlstra zou ons zien aankomen", zo wordt bmnenskames gezegd als de kwestie van een emis sie aan de orde komt. Op de Euromarkt Grote concerns en dus ook de Al gemene Bank Nederland kunnen zo nodig een beroep doen op de inter nationale kapitaalmarkt. Philips. KLM.. Koninklijke Zout. AMRO bank en AKU hebben al in een of andere vorm een beroep gedaan op middelen van buitenaf, maar de ABN voelt daar blykbaar niet veel voor. Dank zy de fusie tussen Neder landsche Handel Mtf. Twent se he Bank en HBU heeft de instel ling toch al een veel ruimere arm slag gekregen, want door de grotere eenheid kan men veel meer aan cliënten bieden dan elk van de drie banken vroger afzonderlijk. Een converteerbare obligatielening, zoals op de euro-kapitaalmarkt gebruike lijk is, onthoudt de oude aandeelhou ders het claimrecht. Er staat, tegenover dat zy mede recht krijgen op de agioreserve, wel ke ontstaat als de obligaties te zyner tyd in aandelen worden omgewisseld. Dit gaat echter pas op wanneer de inkomsten van het bedryf zodanig zyn gestegen dat het dividend kan worden gehandhaafd als de agiore serve wordt geactiveerd door nieuwe aandelen grati aan de bestaande aandeelhouders uit te delen. Af gesnoerde weg De pogingen van de Nederlandsche Bank om door middel van de kre dietbeperking een dam op te werpen tegen de bestedingen treffen in de eerste plaats de kleine en middel grote ondernemingen. Zy heb ben nauwelyk6 mogelykheden om een beroep op de open kapitaal markt te doen. zeker niet nu er een wachtiyst van gegadigden is. maar nu wordt voor hen ook nog de weg van het bankkrediet afgesnoerd. Grote concers hebben allerlei mo gelykheden om aan voldoende con tanten te komen en bovendien krij gen zy doorgaans zoveel middelen uit afschryvingen en ingehouden winsten beschikbaar, dat hun inves- gen er niet onder behoeven te lyden. De ontwikkeling van de rentestand brengt met zich mee dat er op de aandelenmarkt ter beurze een perio de van windstilte heerst. Aan de cy- fers van het afgelopen jaar van het bedrijfsleven en de in de jaarversla gen gepubliceerde gegevens over de gang van zaken en de vooruitzichten ligt het bepaald niet dat de effecten beurs zo weinig elan vertoont. Ook aan de overkant van de oceaan wil de beursaffaire niet erg vlotten, zolang de rentevoet zich in opwaartse richting beweegt. Vandaar dat Wall Street by sterk gekrompen handel een weifelend koersverloop toont.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7