Nieuw perspectief uitwisseling Verblijf in huis van elkaar is van belang Koud weer remde handel af Voorbijganger t zegt dit ovev uitwisseling Burgerij moet meer betrokken raken Met Krefeld ambtelijk Leiden-Oxford Komende week geen grofvuil Huize Solglytt weer open Middenstand moet inhaken Europees denken Liever een Harley In Oxford geweest Ook voor niet- studenten Sport altijd goed ZATERDAG 19 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Volgend jaar is het w T te 2isiemaal vanteuUwteelmg I VOORZITTER LEIDS COMITÉ: tussen Leiden en Oxford. Het leek ons goed aan het eind van de 24- ste en aan de vooravond van de j 25ste aan de uitwisseling aan dacht te besteden. Naast de me ning van anderen, die u op deze pagina vindt, willen we een bal letje opgooien om mee te wer ken aan het streven de belang stelling voor internationale uit wisseling te activeren. Een goed ding zou zijn een verbetering van de communicatie, met name tus sen de comité's van Leiden en Oxford en tussen het Leidse co mité en de pers. 't Laatste past in een verbetering, ten vergroting van de public re lations tussen de twee steden. (Door Hans Melkert) en dan hebben we sinds 1946 tienduizend Leienaars en mensen uit Oxford heen en weer gesmeten en so what? Hebben we daardoor wederzijds begrip gekweekt, is er sprake van better understanding? Ik geloof er geen barst van. Het Daarbij is aan allerlei facetten te I maakt voor een voetbalclub niet uit of er wordt gespeeld tegen denken. Vanuit Leids standpunt bekeken kun je daarbij denken j een Oxford-team of Zoeterwoude. Ik heb eens samen gevist me1 een Spanjaard, zo'n man in een tot boven de knieën afgeratelde broek. We hebben samen gewerkt, gepraat en uit één fles ge dronken. Ik geloof, dat zoiets de better understanding veel sterker bevordert dan een internationale uitwisseling, zoal? de warenmarkt (breng wat stalletjes met vis, groenten, bloe men. kaas e.d. naar een plein in Oxford). de Bollenstreek (schets de positie van Leiden ten opzichte j Leiden die nu kent hiervan en maak propaganda roor de Keukenhof de historische stad (hofjes, lakenhal, herinneringen aan Pil grim Fathers en ga zo maar door). de moderne stad sporthallen n zwembaden, alsmede strand i op één uit Oxford. Daarom moetei. we zoeken naar andere contacten en ik ben erg blij. dat er op cultureel en agrarisch gebied iets is gekomen, zij het in bescheiden mate. Nog verheu gender is. dat er iets komt tussen leraren van middelbare scholen. d< Een dergelijke kritiek verwacht je j kamers van koophandel en de Rota- npleaenheid tot watersoort i eiSenliJk niet van de voorzitter van ry_ciUbs. Er moeten veel meer men- - - het Leidse comité Internationale I bij worden betrokken. Pas dan naast de deur). Uitwisselingen. Wie drs. J. P. v. d.| kan de uitwisseling gaan leven bij d€ Waarom, zo kun je je afvragen, j Reyden kent. misschien toch wel. naast persoonlijke uitwisseling Iwant steekt, ook als voorzitter geen tentoonstellingen over en i van de sportstichting zijn mening ie eer? Dat kan heel eenvoudig met j niet onder stoelen of banken. Hy foto's. Het kan indrukwekkender, heeft al eens gezegd: „Ik sta-p eruit mis bijv Gouda dat met part- Nu zegt hij daarvan: Ik had er rrol^rtf moor in 7 c hphhpn me mstad Solingen heeft gedaan door museumstukken in de West- iuitse stad te exposeren, door het museum open te stellen voor hedendaagse kunst uit Solingen. De universiteit zou in een plan als dit betrokken kunnen worden, moeten worden, zeker omdat Ox ford ook een universiteit heeft en er dus over en weer iets kan. Laat in Oxford zien waarom Leiden hekend is en vraag Oxford hier te tonen waarom deze Engelse stad bekendheid geniet, en breng ook de problemen aan elkaar over. De uitwisseling tot nog toe is er één op grotendeels sportieve ba lts. Maar er is geen topsport, die geen geloof meer in. Ze hebben me toen kunnen overtuigen, dat ik ge deeltelijk ongelijk had". Die ..ze" zijn de medecomitéleden, voor wie de voorzitter in het alge meen veel waardering heeft. Voor hem is wel een bezwaar, dat ze uit de ambtelijke kring kor1 en of daarbij nauw zyn betrokken De burgerij moet meer betrokken raken. Joop v. d Reyden, geboren en ge togen in Leiden, maar gespeend van chauvinisme op zijn stad, zit op zijn praatstoel als hy praat over het ge brek aan belangstelling. Als voorbeeld noemt hij de uitwisseling met het Duitse Krefeld. „Die is bijna puur ambtelijk. Mijn zwemclub heeft eens een fijn contact gehad met de zwem club daar en er is nog een groepje belangstelling trekt. Waarom niet geweest. maar verder ho maar. Er is geprobeerd de Oxford-acht hier tegen de Njord-acht te laten roeien, wat toch een sportief eve nement zou zijn? Zo kan nog een poosje worden doorgegaan. Gevolg van een uit wisseling op deze basis kan zijn een veel bredere belangstelling dan nu en dus een veel grotere kans goodwill te kweken. Zo kan tassen twee steden in verschillen de landen een betere verstand- geen belangstelling van de zijde van de clubs voor een tripje' Engelse meiden burgerij en pas dan kun je beginnen te praten over wederzijds begrip". Drs. v. d. Reyden heeft wel enige ideeën hoe het zou kunnen. „Een feit is, dat voor vakantie de zuide lijke zon „uit" gaat en Scandinavië en Engeland meer „in" komen. Zeg te gen Leidenaars, die met vakantie naar Engeland gaan: „Doe ook Ox ford eens aan De kranten kunnen de band bevorderen door wederzijds over de problemen te schrijven. Lei den moet zich betrokken voelen bij eventuele studentenrelletjes in Ox ford. En belangrijk zou zyn als op de scholen aandacht aan de uitwisseling wordt besteed, al is het maar één lesuur per jaar. Ik hoop. dat het daarvan komt". Opmerkingen als „wederzijdse vriendschap" en ..een goede internationale verstandhoudingzijn sterk in waarde gedaald, langezien diplomatieke kringen in de hele wereld daar wat al te veel over hebben gepraat. Die uitdrukkingen houden zo langzamerhand zoveel cynisme in. dat zij niet meer de echte genegenheid kunnen weergeven, die Oxford ten opzichte van ie sinds lang met Leiden bestaande relaties met Leiden koes tert. Bijna 1000 personen van onze stad hebben bij u in huis verbleven sinds de eerste uitwisseling in 1946. Voor wie, zoals 'k, zo gelukkig was om hier vele malen te kunnen komenis T.eiden een tweede thuis. j Leidse veemarkt I Ondanks het ver gevorderde /oorjaar was het deze week met ie weersomstandigheden nog John Parsons (Foto LD Holvast) Interesse De comitévoorzitter is ervan over tuigd, dat er nog twintig of veertig ideeën kunnen zyn, die zijn doel be naderen. Hy heeft na zijn plan om „uit te stappen" gevraagd om meer interesse by het gemeentebestuur. „Niet alleen een bedrag op de begro ting zetten, maar echt meeleven. Ik was erg bly met het initiatief van de burgemeester om deze week de En gelse gasten behalve op de officiële gemeentelijke receptie deze ook in zyn huis uit te nodigen. Dat was een En Oxford dan? „Ja. daarmee is meer contact. Leiden is één van de weinige plaatsen, waar iets over is van de door Albert Milhado opgezette begin, gewoon van mens tot mens band „anglo-dutch" na de bevrijding Die richting moet het uit. Dan heeft Het begon in 1946 met zwemmen en het zin". houding groeien. Een verstand- atletiek. Ik was er zelf als zwemmer Zo moet iiet met Oxford, zo kan houding, die zich niet alleen ma- by en ik weet nog, dat we knetter- ^et ook met Krefeld. En zo zou het nifesteert door incidentele bezoe- gek waren van die Engelse meiden, hebben gekund met het Belgische ken over en weer. Veel schakels j Wat wil je na vijf jaar oorlog. En Qent, een uitwisseling, die naar de moeten een sterke keten gaan dan nog meiden, die Engels spra- j mening van drs. v. d. Reyden opi vormen, een hechte band kenI niets is uitgelopen; omdat de zaken Het sportcontact is gebleven.! eenvoudig niet pasten. Hij denkt nog ..Maar het past lang niet altijd. Je veel verdei-, aan een contact met moet zoveel water in de wtjn doen j Djokja. ..Daar kun je natuurlijk niet om tot een team te komen, dat past heen. hoogsten een man. omdat de kosten te hoog zyn. Maar er is toch I via brieven e.d. van alles mogelijk. I zeker tussen de jeugd. Jeugd, sport j en recreatie, daar gaat het om. Mis schien leuter ik ontzettend in de ruimte, maar hoe moet het als daar I de vierdaagse werkweek is? Wat doen j we met onze vrije tijd? Ik ben geen zendeling, die de mensen wil voor-1 schrijven, dat het zo verkeerd is als- j maar naar de tv te kijken. Maar j vooral de jeugd heeft behoefte aan creatieve ontspanning. Daar moet de overheid aan denken en dat moeten ADVERTENTIE AUTO FINANCIERING - W. OUWEHANDS EN AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR Telefoon 6500 PRINSES MARIJKELAAN 14 KATWIJK AAN ZEE Een vlotte afwikkeling van uw gegarandeerd. Het oud adres was Kamperfoelieplein 1. schadevorderingen wij ook". Feestavond van de Lichtfabrieken LEIDEN In de Stadsgehoorzaal is gisteren door de personeelsvereni ging van de Lichtfabrieken een feest avond gegeven, ter ere van de leden die het afgelopen jaar met pensioen zijn gegaan, of een ambtsjubileum hebben gevierd. Geboden werd een kleurige variété-show met befaamde artiesten als Anneke Grönloh, Ben Cramer en The Luckberries. Met muzikale begeleiding van het kwar tet Piet Daalhuizen brachten zy hun respectievelijke platensuccessen ten gehore. Het aangekondigde optreden van Willy en Willeke Alberti kon geen doorgang vinden, omdat hun buitenlandse toernee onverwacht was verlengd. Niettemin is het gezellige ontspanningsavond geworden. De conferenciers Ger Roeland en Haag van Overloop grapten de onderdelen vlot aan elkaar. Aan het feest met bal na ging een diner in restaurant Van der Heyden vooraf, aangeboden door het bestuur van de personeelsvereniging aan de afscheidnemenden en de jubilarissen met hun eega's. LEIDEN In de komende week zal het personeel van de gemeente lijke Reinigingsdienst geen grofvuil ophalen. Op dit moment zijn wij plannen an het maken voor het zilveren ju jileum van de uitwisseling, dat vol- end jaar in Oxford zal worden ge vierd. De vraag die daarbij naar vo- en komt is: hoe kunnen we er voor zorgen dat de band tussen Lei en en Oxford ook de komende 2 laar blijft bestaan. In een wereld die snel verandert moeten ook wij bereid zyn te ver inderen. Maar we moeten er voor waken dat er veranderd wordt alleen er wille van de verandering P Introductie van nieuwe groepen moet «■•orden voortgezet. Nieuw blo?"; tekent nieuwe ideeën, nieuwe levens kracht. Toch dienen we niet e te dwalen van de oorspronkelijke, sportieve betekenis "an de uitwisse ling. Want door middel van sport kunnen jonge mensen, die immers het meest profiteren van deze be zoeken. het best in de uitwisseling Onze burgemeester zou verder een worden opgenomen, wat nauwere band op prijsstelten tussen de gemeenteraadsleden van Oxford en Leiden. En om nog eens Iets te noemen: misschien is het r gelijk een student uit Leiden een beurs van de universiteit van r ford aan te bieden en andersom, een student uit Oxford in Leiden tp ten studeren. Ik zou verder graag zien dat Oxford United, eer ploeg die speelt in de Engelse twee de divisie 'de op een na hoogste', naar Leiden zou komen. In het alge meen gesproken ben ik er voor de kracht, de kwaliteit te verbeteren van de ploegen die wij hier naar toe zenden. Het Oxford comité zal met plezier nieuwe ideeën onderzoeken. Maar men moet wel bedenken dat het gemakkelijker is om suggesties te doen dan om ze in praktijk te brengen. Om iets van de problemen te noemen: in een jaar. waarin een speciale sport of organisatie in Lei den misschien sterk vertegenwoor digd is, kan Oxford er wel zwak in zijn. En op een tijdstip dat het voor mensen in Oxford gemakkelijk is om vrij te krijgen en te reizen, zou het voor de Leidenaars wel eens on mogelijk kunnen zijn als gastheren- en vrouwen op te treden enz. Door John Parsons, de spe ciale verslaggever van de Oxford Mail. lid van het Ox- ford-comité voor de uitwisse ling OxfordLeiden. bracht bet Oxford comité alle gel den op een bedrag van 250 gul den na zelf op om een verblijf van Leiden in Engeland te bekosti gen. Het zou oneerlijk zijn om te zeggen dat bij deze manier van wer ken nooit problemen zijn gerezen. Maar nu is de steun in Oxford ster ker dan ooit. Ongeveer vijf jaar ge leden reorganiseerden wij ons co mité en dat gebeurde met typische Britse onlogica: pogingen om een comité van 16 personen te stroomlij nen resulteerden in een comité van 23 mensen. Dat heeft echter voordeel gegeven dat 23 verschillen de groepen nu permanent een stem hebben In wat we gaan doen. Een sub-comité van zes personen zorgt voor de uitvoering vrn de detailkwes ties als Leiden naar Oxford komt. Als we eenmaal weten welke groepen zullen deelnemen aan de volgende uitwisseling, krijgen de vertegenwoor digers daarvan automatisch een plaats >n het uitvoerend sub-comité voor dat jaar. Vroeger kwam het comité in Ox ford gemiddeld drie keer per jaar bijeen. we ontmoeten elkaar nu al tien keer. Dat is meer dan noodza- kelijk is. maar die frequentie draagt j er toe bij dat de uitwisseling echt I een beetje een deel van ons leven uitmaakt. Een constatering die nog eens wordt onderstreept door de ma- I nier waarop de comitévergaderingen worden bezocht: van de 23 leden zijn er gemiddeld 19 aanwezig. Wy heb ben het gevoel dat hoe meer de men sen van de uitwisseling afweten des te meer zy zal boeien. Er zijn enor me voordelen aan verbonden. Dat be seft men vaak pas als men er aan deelneemt, als gast of als gastheer. slecht gesteld. Na de mooie paas dagen deed het weer erg winters aan. Er kwam dan ook geen schot in het ontruimen van de stallen, dat vorige week zo aardig begon nen was. De aanvoer op de Leidse veemarkt bleef gisteren daardoor beneden de verwachtingen en had ook de handel hieronder te lijden, met name in de gebruiksvee en jongvee sectoren. In de slachtvee-sectoren, uitgezon derd het wolvee. ging het niet veel beter en het totaal beeld van de han del was maar erg matig met lagere tot gedrukte prijzen, hetgeen zich reeds bij een ruimer aanbod op de beginmarkten van deze week had aangekondigd. De totaal aanvoer, die toch nog iets ruimer was dan vorige week be droeg 2105 dieren. Gebruiksvee Goodwill Maar hoe de uitwisseling zich ook ontwikkelt, de werkelijke waarde zit niet in de wedstrijden en uitstapjes, maar in het verblijf In eikaars huis en omgeving. Daarmee wordt meer internationale goodwill gekweekt dan vele politici in hun leven kunnen be reiken. In Oxford werkt het comi té geheel onafhankelijk van de ge- meente. Tot een jaar of drie ge leden de subsidie werd verhoogd. LEIDEN Huize „Solglytt" aan het Plantsoen, dat na de brand weer geheel hersteld en vernieuwd is, zal vrydag wederom In gebruik genomen worden. Aan deze Ingebruikneming gaat die dag van 3.30 tot 5.30 uur een receptie vooraf. De aanvoer in deze afdeling, die minder was dan vorige week. mocht toch niet slecht worden ge- I noemd. Vanwege het slechte weer en de nog volle stallen was er weinig animo De I handel in melkvee deed het daar door maar matig. De handel in vare koeien liep echter by een tamelijk ruim aanbod zeer kalm af. Het is wachten op beter weer om de koeien in het land te kunnen zet ten. De luxe dieren waren nog wel prijshoudend maar de mindere soor ten goedkoper en oude koeien zelfs krap lager. Notering: Melk- en kalf- koeien van f 1025 tot f 1350 en f 1700 Vare koeien van f 700 tot f 1075 en f1500. JONGVEE in deze sector was aardig wat jongvee aangevoerd waaronder ook een aantal jonge fok stieren. Het land Is echter nog niet bruikbaar waardoor ook hier de ani mo nog uitbleef en de handel het stil afdeed met gedrukte pryzen. No tering: Pinken van f475 tot f625 en f800. Graskalveren van f325 tot f 400 en f 475. Fokstieren van f 800 tot f 1200. VETTE KOEIEN - Hoewel de aan voer in deze afdeling minder was dan vorige week. hebben andere markten ruimere aanvoeren te zien gegeven. By het ruimere aanbod was de vraag niet groter en kwam deze handel vanaf het begin van deze week onder druk te liggen. De vlees- handel werd belemmerd door een grote invoer van Franse voorvoeten, waardoor het achtervlees peperduur bleef. Notering per kg geslacht ge wicht: Vette koeien van f3.80 tot f4.60 en f5.20. Extra kwaliteit tot f 5.60. Slachtstieren van f 4.80 tot f5.15. Worstkoeien van f3.60 tot f 3.75. VETTE- en NUCHTERE KALVE/ REN In beide afdelingen een zeer geringe aanvoer. Door het kleine aantal gingen de vette kalveren vlot en prijshoudend van de hand. Note ring p. kg levend gewioht: Vette kal veren van f3.50 tot f3.90. Slachtnu- ka's van f 1.50 tot f 1.75 en f2. Mest- kalveren van f 100 tot f 150 en f 200. ^UAA A Uitwisseling? De heer F. H. Jansen van de Nieuwe Rijn 82 lurkt naden kend aan zijn pijp. „Ja. ik heb er van andere studenten over ge boord. Ik zie er zelf niet zo veel in. Het is wel een aardig idee verder" Om het Leidse publiek meer attent le maken op uitwisselingen, sugge reert hij dat de middenstand er mas saal op in moet haken „Je zou bij voorbeeld bepaalde artikelen kunnen verkopen van een buitenlandse stad. Ik heb ook eens zo iets meegemaakt "iet een Oostenrijkse week en dat *8' erg leuk toen". „Ik vind dit voor de stad heel goed" knikt de heer S. de Faber uit de Haarlemmerstraat 96. „Het is de aanloop voor 'n meer internationale oriëntering". Volgens de heer de Fa ber zullen we daar op den duur toch aan moeten. We moeten gaan leren Europees denken. Veel mensen den ken nog te kert in hun buurtje". Hy geeft als verwachting voor de toe komst een internationaler gericht le- j ven en ziet in deze contacten met het buitenland een goed begin voor I het doorbreken van de hokjesgeest. Bij de heer Kluuk Walenkamp heeft stomtoevallig de chairman van Oxford thuis gelogeerd Thuis, dat is Rijnsburgerweg 43. „Ik weet het niet hoor. maar ik geloof dat het die man zwaar tegenviel. Hy werd overal bui ten gesloten" Maar wat vindt hy zelf van de uitwisseling? „Nou, ik ga naar het slotfeest toe. maar verder weet ik er niets van. Ik interesseer me niet zo voor sport". Terwijl hij snel bij een vriend in de auto duikt, omdat een hagelbui dreigt: „Geef mij ae Harley Davidson-club maar". „Ik heb zelf ook nog eens meege daan. Dat is acht jaar geleden. Toen zijn we naar Oxford geweest". Een beetje verrast eigenlijk constateerde mevrouw M. A. de Geest. Narmstraat 3. dit. Na onze vraag of zij iets wist van de overkomst van een Engelse ploeg deze week naar Leiden, schud de ze aanvankelijk ontkennend het hoofd. Aan haar reis naar En geland bewaart ze de beste herinne ringen. „Je krijgt een indruk van het leven in het buitenland. We hebben er veel plezier gehad". „Is dat voor universiteiten?" was tie wedervraag van mevrouw M. C Blom-Muilwijk van de Herengracht 130. „Niet alleen voor studenten dus'' I Nou. ik vind het een goed idee. Je leert andere mensen kennen". Zy studeert zelf nog. dus daar komt ze i nog even op terug: „Mijn man orga niseert zelf veel uitwisselingen met andere universiteitssteden. Op sport gebied voornamelijk. Dan komt bij voorbeeld een cricket-ploeg uit Ox ford hierheen". „Ja", weet mevrouw J Volkers Griensven uit de Gerrit Kasteinstr. 7i. ..Ik heb het in de krant gelezen en er wat van myn schoonzoon over gehoord". Mevrouw Volkers staat erg positief tegenover het idee. „Sport is altyd goed. Het is prachtig dat de mensen op die manier dichter bij el kaar komen" Ze wist ei-van dat een groep Engelsen op bezoek is in de Sleutelstad, en zou het erg leuk vin den als kinderen van haar er ook eens aan mee konden doen. Tekst: Henk de Kat Foto's; LD/Holvast. Wi.lv fee By weinig minder aanvoer dan vorige week was er meer animo voor slachtschapen, waardoor de aange voerde vette schapen en vette lam meren vry spoedig waren verkocht. Bij een vlugge handel bleven de prij zen onveranderd en waren de dieren per kg gewicht nog duur. Ook op de afdeling fokschapen was er weer meer belangstelling voor de stellen en daardoor de handel iets williger en goed prijshoudend. Note ring: Vette schapen van f 120 tot f 130 en f 145. Vette lammeren van f 135 tot f 165 en f 195, Fokschapen met 1 lam van f 170 tot f 225. Fok schapen met 2 lammeren van f265 tot f 325. VARKENS VOOR FOK- en MES/ TERIJ Ten opzichte van vorige week was de aanvoer in deze afde ling vrij ruim. Als reactie op de la gere pryzen voor de slachtvarkens was de belangstelling voor de fok- en mestery ook minder willig tot te rughoudend. Notering: Drachtige zeugen van f 500 tot f 550 en f 600. Schrammen van f 120 tot f 130 en f 140. Biggen van f 88 tot f 94 en f 100. SLACHTVARKENS De binnen landse handel in slachtvarkens was weer een erg moeilijke zaak omdat de onderdelen in prijs verlaagd wer den, voornamelijk veroorzaakt door het verschil in prijs voor levende varkens in het oosten en het westen van het land. Omdat de Hollandse varkens in prijzen iets hoger lagen, was er vanuit dit deel van het land ook weinig export, terwijl het aanbod voldoende was. De prijzen moesten daarom wel zakken. Prijzen per kg levend gewicht Lichte slachtvarkens van plm. f2.55 tot f2.58. Lichte slachtzeugen van plm. f 2.05 tot i 2.15. GEITEN In deze afdeling een kleine aanvoer, een goede vraag en een vlugge handel. Notering; van f 35 tot f 55 en f 95.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3