Leidse molen De Valk heeft nu een smidse Beat raakt uitballroom blijft in PIERROT „Paul" vijftig jaar bij Leidse groenteveiling Leidse zwemclubs hebben ruimtegebrek Verrijking van Museum Eén en kernprogramma afzonderlijke lijsten Jubilaris was er eerder dan de ve fflng ZILVER Leidse flitsen GERO CASSETTES v. d. Woter Dansschool Wielinga halve eeuw in Leiden Kerkelijk Leven PSP, PvdA EN PPR VOOR RAADSVERKIEZING IN LEIDEN VRIJDAG 18 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA LEIDEN De molensmidse is er. Het Nederlandse molen museum in de 40 meter hoog wiekende stellingmolen De Valk. een bovenkruier uit 1743 op een restant van de oude Leidse vestingwallen, zag zijn toch al rijke bezit met een belangrijk onderdeel van het veelzijdige molenmakersberoep uitgebreid. Veelzijdig, want de molenmaker in zijn gloriejaren was behalve timrperman ook smid, rietdekker en schilder. Behalve de mul- derij moeten ook die andere beroepen in het molenmuseum worden behouden voor het nageslacht. Iedereen ls gelukkig met de bel gewicht ..Weet iemand per on- nieuwe" smederij, die is onderge- geluk ergens een mooi gaaf aam braoM in een aangrenzend vertrek beeld te staan? Misschien is er hier of daar een dorpssnud die er eer heeft. Ben aambeeld mag aan de collectie natuurlijk niet ontbreken. Maar Ja. hoe kom je eraan. Ik zoe* er al een poosje naar" Burgemeester Van der Willi gen speldt Paul de koninklijke onderscheiding op. (Foto LD Holvast bij de molenmakerswerkplaats van het museum. Dat geldt zeker voor .De Hollandsche Molen". Vereeni- ging tot Behoud van Molens in Ne derland. eigenares van het grootste deel van de museumcollectie, die in langdurige bruikleen is gegeven aan de gemeente Leiden voor expositie in haar molenmuseum. De scheidende verenigingsvoorzit ter, ir. F. Stokhuyzen te Leider, zegt: „Wij van de Hollandsohe Mo- len zijn bijzonder ingenomen met de vain verfsoorten, wat vaak ook verrijking van het museum. En hun vakgebied behoorde, dankbaar, want de collectie smede rijgereedschappen is voor ons be taald door de Kon. Ned. Grofsme derij te Leiden. Mooi voorbeeld van Een weinig vermoed aspect van de r>i industriële zorg vcor het cultuur- rijke moienhistone is de betrekke- om Paul onder deze naam kent men deze populaire figuur historisch bezit. Een bijzonder wel- iyk hoge graad van bekwaamheid geluk te wensen met zijn gouden jubileum, kom geschenk omdat wij toch onze die vooral miflders van watermolens! handen al vol hebben aan de strijd aan de dag legden bij het stropen. Zo' H,et wa,s precies vijftig voor het behoud van de overgeble- vindt men in de smidse een ..elsger' 8eteden- de h€er ^i»™" En verder denkt conservator Van Hoogstraten aan een kleine uitbrei ding van het museumbezit met werk tuigen an voorwerpen die molenma kers vroeger bezigden bij het riet dekken van molens en het bereider, bot LEIDEN Paul Leijendekker (71) was gistermiddag de man om wie alles op de Leidse Coöperatieve Groente- en Fruit- bladge|ast J veiling draaide. Bestuur, leden, personeel en vertegenwoordi gers van de groot- en kleinhandel waren in de kantine bijeen Paul de lof toezwaaiden, die hem toekwam. Een voor Paul en dien» familie onvergetelijke middag. ADVERTENTIE ven 950 van de ca. Nederland". 9.000 molens h Kring Gouwe - Rijnstreek duidelijk de zwem training, die het afgelopen seizoen door omstandighe den wat m de verdrukking gekomen was. Het kring-bestuur gaat daar aandacht aan schenken. Verder zai het komende jaar geprobeerd worden om het werk in de sector recreatief en elementair zwemmen van de grond te krijgen. De nog wat vage plannen liggen ter tafel. Vuurplaats of aalschaar. Een eigen fabrikaat t ^tenknecht d»™' waarmee in het verleden in menige tradJ>U d« ««J"®' aan polder gladgejaste palingen aim ver- Jicornmarkt »'«-d gehouden. In gebalkt 1947 werd hij aangesteld als fust- Conservator M van Hoogstraten van het molenmuseum, die de sme derij werktuigen bijeen gezocht heeft, GOUDA De Leidse zwemver enigingen hebben zorgen. Dat bleek gisteravond op de jaarvergadering van de kring Gouwe-Rijnstreek van de KNZB in hotel Central. Ze heb ben ruimtegebrek. (Niet alle clubs bleken gisteren overigens vertegen woordigd. LZC had bijv. zelf zijn Jaarvergadering». Er bestaat duide lijk onvrede over de ruimte die de Leidse Sportstichting beschikbaar stelt. En bovendien vloeien er pro- blemen voort uit het feit dat i' «""Potitie van de kring komt een Leidse Overdekte zijn deuren Melne »'Üaigin«- werd meegedeeld, k avonds vroeger gaat sluiten he I Voor de jongens wordt een kring Het. Nederlandse molenmuseum u oefende tot 1961. toen hij in ver in alle rust en stilte uitgebreid. Du I band met een ernstige ziekte het belangstelling neemt voortdurend j zwaardere werk aan een jongere vertelt: ..Mensen van gemeentewer- uit binnen- en buitenland. In j kracht moest overlaten. Thans be ken hebben een fraaie vuurplaats bet startjaar 1966 bezochten 7.542dient hij de benzinepomp op het gemetseld Daaromheen is de sme personen het muse'im. in het vol- terrein van de veiling. gende jaar ontving men 7.694 bezne- voorzitter, de heer B van kers en vorig jaar waren het er liefst vliet, schetste de jubilaris als een 12.643. Sinds de seizoenopening c-p sympathieke en eerlijke figuur, mei 1 april zyn de vergelijkbare cijfers een opgeruimd humeur. Vijf- weer hoger. Men hoopt voor de slui tingsdatum op '5 september een nieuw record binnen te hebben De burgemeester die ook de echt genote van de jubilaris in z|jn woord van felicitatie en hulde betrok, deel- meester. Een functie, welke hij u't- de onder grote instemming van alle derij helemaal ingericht Pronk stukken zijn wel de blaasbalg en dr zandstenen koelwaterbak uit 1782. Ik moet alleen de werkbank nog in el kaar zetten". Voor de heen- Van Hoogstraten ls de kous dan vrijwel af. Behalve voo ailtjjd denkbare uitbreiding met oor- spronkelijke stukken, heeft hij be langstelling voor een stuk van dub De bestuurders van de Leidse zwem clubs gaan die zaken vanavond be spreken. Kringvoorzitter A. de Bruijn zap de toestand overigens niet al ve somber in. Leg de eventuele grie ven maar op tafel, zo luidde zijn advies. De verstandhouding met de Sportstichting is goed, zo meende hij Met een gesprek is waarschijnlijk wel iets te bereiken, dacht hij. Accommodatieproblemen blijven er voorlopig nog wel in de kring. Maar voorzitter De Bruijn toonde zich op de bijzonder rustige jaarvergadering tevreden over de vorderingen. Gouda krygt na bijna 25 jaar weer een open bad. Verder verschenen er nieuwe baden in Koudekerk en Lei- muiden. In Waddinxveen wordt binnen een maand een nieuw bad ln gebruik genomen. En in andere plaatsen kregen plannen een concrete vorm. Toch blijft er in de kring Gouwe-Rijnstreek voorlopig een dui- j delijk gebrek aan overdekte baden met een wat ruime afmeting. Dat gaat harder klemmen, nu volgend jaar ook de tweedeklassers in de waterpolocompetitie een groot deel van hun programma al Ir. de win ter afwerken. Tevredenheid was er in de kring over de algemene gang van zaken Het aantal clubs breidde zich uit Een vereniging uit Voorhout trad toe. Een vereniging uit Leimuidet: gaat binnenkort volgen. Het leden tal steeg en de competitie blee'* voortreffelijk verlopen. Er waren duidelijke successen geboekt op he; sportieve vlak. De jongensploeg van Ge Zijl won een landelijk toernooi, de LGB-dames en het Alphense AZC promoveerden. Om verbetering vroeg eohter heel LEIDEN De heer P van der I Velden herdenkt dinsdag het feit. «.t hfl vijftig jaar gejeoen in dienst trad van de N V. Drukkerij J. .J Voor de jongens wordt een kring Groen en Zn. hoofdklasse ingesteld. Er wordt een L- J- Gouw in Voor- top geformeerd met de bedoeling het J^e peil te verhogen. j rijkscommissie voor vaderlandse ge- ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 tig jaar geleden er was toen nog geen sprake van een Coöp. Groente en Fruitveiling kwam jij in diens- bij een stel mensen, dat zich „een velling noemde", aldus de voorzit ter. Je bent met de veiling meege groeid en groot geworden. Wij zijn trots op je. Jij bent voor ons geen ruwe. doch een ges lepten diamant, aldus de heer Van Vliet, die Paul namens het veilingbestuur een enve loppe met inhoud overhandigde. De burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, wees er eveneens op dat de heer Leijendekker de groei van de veiling volledig heeft meege maakt. Uw langdurig dienstverband wijst op een prettige verhouding met bestuur, het personeel, de tuinders en de handel. aanwezigen mede dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer j Leijendekker de zilveren ere-me- dallle verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer Sassen, die namens de drie organisaties in de kleinhandel het woord voerde, sprak ook al over het gehele veilingprooes. dat Pain had meegemaakt. „Als fustmeester had je er slag van om ons prettig j en vlot te helpen, waarbij je humoi je nooit in de steek liet". Namens de organisaties overhandigde de heer Sassen de jubilaris een bedrag on der couvert en een kolossale fruit mand. In gelijke geest voerde de heer Mosselman namens de commis sionairs en de groothandel het woord. Ook hij bood een enveloppe met inhoud aan. De 90-jarige oud voorzitter. de heer C. van Vliet, die deze middag weer eens terug was ln een voor hem zo vertrouwde om- gevuif. schonk aandacht aar. de groei van de veiling en prees de jubilaris om zijn trouw en toewijding. Inmiddels had de kantine zich geheel gevuld met receptiegangers, die gul waren met geschenken en Wlf Model Madrid Een nieuw vorstelijk WMF couvert met parelkroonmotief (in Hardpleet) JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 LEIDEN hier dagelijks, om ballroom „Wij merken het de jeugd gaat weer vragen. De beat ADVERTENTIE De heer en mevrouw Maas Wielinga op de dansvloer (Foto LD/ Holvast) heeft z'n beste tijd gehad". We zitten in de schemerachtige balzaal van dansacademie Wie linga aan de Nieuwe Rijn, op een tijdstip dat de opwekking „en de heren vragen de dames" pas vijf uur latertegen zevenen, te ho ren zal zijn. De donker geblokte parketvloer is met witte schilfers paraffine bestrooid om het op pervlak ivat stroever te maken. Want met leren zolen aan, kan die o zo glad zijn. Aan het ivoord is mevrouw MaasWielinga, ter- ivijl haar partner in het leven en op de dansvloer, een lang tele foongesprek voert. Volgende week maandag bestaat de icademie 50 jaar. Mevrouw Maas is de dochter van de stichter van de dansschool. ALs klein meisje al doolde se overdag door de laatstelijk in '61 verbouwde zaal. Het sprak eigenlijk anzelf, dat zij in de gracieus gezette oetsporen van haar vader zou tre- ien. In '54 nam zij met haar man >fficieel de gehele leiding over. maar «n de praktijk gaven zij al samen les vanaf de oorlog. Mevrouw Maas: „Ja, na de bevrijding was het eigen lijk een krankzinnige tijd Er bestond heel veel vraag naar ballroom. Dat wil zeggen de quick-step. Engelse wals en slow-foxtrot. Natuurlijk had je toen ook veel nieuwe dansen. Maar zo vlug ze opkwamen, zo snel verdwe nen ze ook weer. Met die beat pre cies zo. Er komt verandering. Als ik er nu een beatplaatje tussendoor opzet, blijven degenen die twee jaar geleden daar altijd op dansten, zit ten. Het zal niet direct afgelopen zijn maar de jeugd gaat duidelijk de voorkeur geven aan stijldansen". Danstest Volgens mevrouw Maas groeit ook de belangstelling voor het zogenaam de Medal-dansen. Een clanstest met landelijke normen, om bronzen, zilve ren en gouden plakken. Het zijn vooral middelbare scholie ren die zich komen laten inschrijven: „Velen moeten van huis uit. De meesten gaan er van uit dat het bij je opvoeding hoort". Maar er zijn ook clubjes echtparen van de meer bedaagde leeftijdsgroep, die het in de loop der jaren een beetje verleerd hebben. „Voor mensen van boven de 40 is het een goede bewegingsleer. Vaak moeten de vrouwen de mannen meetrekken, maar als ze eenmaal hier zijn vinden ze het heerlijk", al dus mevrouw Maas. Sprekend over de privé-leerlingen .Dat kunnen mensen zijn die een schroom hebben om in groepsverband mee te doen, en bang zijn dat ze uit de maat stappen. Maar ik krijg er ook wel eens die je even vlug in drie dagen moet leren dansen, omdat ze in het weekend naar een studenten feest moeten" De geboortegolf van pal na de oor log heeft ln de jaren '60 het echt paar Maas aan een beste klandizie geholpen Zo druk als toen is het niet meer. al verzekert mevrouw Maas dat ei' beslist geen reden tot klagen is op het ogenblik. Goed bezocht en welbekend zijn de zaterdagavond- soirées, waarop Victor Silvester troef is naast wat meer luchtige plaatjes. .Dr mogen ook niet-leerlingen ko men", licht mevrouw Maas toe, ..maar wel op introductie. We nemen niet zo maar iedereen die van straat binnen komt waaien" Van een reeks diploma-bordjes naast de buitendeur houden de on dernemers van de jubilerende dans academie niet. „Als je dat soms hier en daar ziet, het lijkt net een slage rij. Het gaat alleen om de naam. Wij hebben vroeger ook wedstrijdsucces sen behaald, maar dacht u dat we daar één leerling meer door kregen? WIJ niet hoor! Wij moeten het heb ben van mondelinge aanbevelingen". De heer Maas heeft zijn telefoon gesprek Inmiddels beëindigd, en doet ons uitgeleide. Nadat we omzichtig de vloer zijn overgestoken, houdt hij de deur open met een toepasselijk: „Tot de volgende ronde dan maar". NED. HERV. KERK Beroepen: te Meteren en Est, K. Stroeve te Lopikerkapel. Aangenomen: naar Medemblik, L. A. Nagtegaal te Oudenbosch. Bedankt: voor Boven-Hardinxveld G. Westland te Wieren, voor Win terswijk, A. J. Hollander te Gieten GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht, W. de Vries te Bedum. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Maarssen, J. van Am- stel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis en te Borssele. H. Hoogerland te Werken dam. te Apeldoorn. T. Blok te Dirks- land, te Zoe term eer. H. Rijksen te Gouda, te Rh eden. C. Wisse te El- speet. LEIDEN De besturen van de Leidse afdelingen van PSP. PvdA en PPR willen op basis van een gemeen schappelijk kernprogramma met af zonderlijke lijsten gaan samenwer ken voor de raadsverkiezing in 1970. Begin mei zullen de leden het sa menwerkingsplan ter goedkeuring krijgen voorgelegd. Het doel van de samenwerking is te komen tot concentratie van pro gressieve partijen in Leiden. Dit is noodzakelijk om versnippering van meningen en standpunten over be langrijke gemeentelijke zaken te voorkomen. Een speciale commissie, samenge steld uit leden van de drie partijen, zal deze zomer het kernprogramma uitwerken. Uiterlijk 1 oktober zal dit uitgewerkte programma in een gemeenschappelijke ledenvergade ring worden gepresenteerd. De drie onderhandelingsdelegaties, die namens de besturen overleg heb ben gepleegd hebben 'n grote mate van overeenstemming geconstateerd op de volgende punten: de zeggenschap van de burger, de openbaarheid van het beleid: de mate. waarin de ge meente service moet verlenen: de po sitie van de gewestraad; de benoe ming van de nieuwe burgemeester; versterking van de Leidse economie: samenwerking tussen universiteit en gemeente; de woningbouw, wykvor- mlng en wijkvernieuwing: de leef baarheid van de binnenstad; ver nieuwing en verbetering van het on derwijs.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3