Uur van de wolf": boeiende Bergman Stuyvesant Stuyvesant 25 LUXURY LENGTH KingSize Fi lines Nog meer li vare strijd in Oemoeahia Grootwinkelbedrijf op Koninginnedag sfapsL* VRIJDAG 18 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 STUDIO - „Het uur van de wolf is de tyd tussen nacht en ochtendschemering, waarop de boze geesten het vitaalst zijn. Het uur waarin nacht merries bijna werkelijkheid worden. Het uur, waarin de meeste mensen sterven. Het is de enige verklaring, die men ooit van Ingmar Bergman heeft los gekregen over de be doelingen van zijn film „Het uur van de wolf". Verder heeft hy nooit iets gezegd. Elke in terpretatie van zijn werk blijft dus voor verantwoordelijkheid van de spreker. En dat betekent bij Bergman, dat hij sterke ver deeldheid zaait. Men kent zijn voorliefde voor het bijna on zichtbaar verweven, van wer kelijkheid en geestesleven. Men kent ook zijn symboliek, zijn sterke filmische beeldspraak. In deze film is zijn werkelijkheid even onwezenlijk en zijn onwe zenlijkheid bijna tastbaar. Laten wij pogen een zo simpel mogelijke verklaring van de in houd te geven. Hoofdpersonen zijn Liv Ullmann en Max von Sydow. Zij een eenvoudige, nog al passieve zwangere vrouw, de tegenpool van haar hyperner veuze echtgenoot, een talentvol le kunstschilder. Maar waar ko men zijn plotselinge onrust en zijn afgrijselijke nachtmerries vandaan? Aan de hand van de tekeningen die hij maakt van de wezens, die hem in zijn dro men achtervolgen en verder door de opmerkingen in zijn dagboek komt zij achter de waarheid. Een waarheid, die Bergman gestalte geeft in een aantal macabere figuren, welke stuk voor stuk de personificatie van zijn ondeugden, die tot zijn catastrofale crisis hebben geleid. Figuren, die onafwend baar aanwezig zijn als het nood lot. zijn laatste beslissende slag aan de reeds tot in zijn diepste nerven vernederende man toe brengt. Maar zelfs deze enkele zinnen over het gegeven doen al begrij pen, dat Bergman een wereld vol mogelijke verklaringen, uit leggingen en interpretaties heeft open gelegd. Met zijn gevoel voor het detail bouwt h(j heel, heel langzaam traag soms de sfeer en spanning op, waarin de irrealiteit van het geheel voortreffelijk kan gedijen. De filmische vormgeving laat niets te wensen over. Een Berg man kan zich veroorloven een camera langdurig op een spre kende vrouw te houden, want in die functionele scène bouwt hij toch aan de contouren van de wereld van gevoelens, die hij wil oproepen. Hij kan de spanning voelbaar maken als hij de man laat ervaren, hoe lang een mi nuut stilte kan duren. De ci neast Bergman is onnavolgbaar in dergelijke staaltjes van mees terschap. Maar heel wat moeilijker is het de kunstenaar Bergman te volgen in zijn bizarre gedach- tengang. Hij creëert spanning en sfeer, maar toch blijven zijn hoofd- en bijfiguren van een dergelijke ongrijpbare onwezen lijkheid, dat zij nauwelijks kun nen beroeren. Zijn werk is een fascinerend object voor een koe le klinische analyse. Een ver rukkelijke kluif voor de echte filmliefhebbers, die er alles in kunnen vinden, wat zij van de Zweedse virtuoos verwachten. Maar de band van zijn figuren ERG ZONDE REX „Zonde die geld op brengt" is een film die voorna- namelijk bestaat uit stripteas- en variétéwerk en dat alles wordt bijeengehouden door een ver haaltje dat hartverscheurend slecht in elkaar zit. Het komt in het kort hier op neer: een der meisjes uit een huis van lichte zeden wordt vermoord in het bos gevonden. De moord brengt sterk onrust bij haar collegaat jes want in dit ongure wereldje kan immers iedereen als de da der worden beschouwd. De in trige is verre van origineel, maar goed, als men er een pak kend verhaal van maakt dan valt er in elk geval nog enige spanning te beleven. Daar is echter geen sprake van. Het ver haal wordt elke keer weer ont zettend lang opgehouden door allerlei ontkleedpartijen Na veel vjjven en zessen wordt de moor denaar dan ontmaskerd, maar opwindend is het allemaal geen moment. met de werkelijkheid van gewo- ne-mensen-van-vlees-en-bloed is zo dun, dat daardoor geen ontroering kan overkomen. Bergman boeit, biologeert, maar men kan nawelijks van zijn film genieten. Rustige Western LUXOR In het theater aan de Stationsweg valt deze week Terence Stamp in ..Ortega, de killer" als Azul (alias Blue) te bewonderen als held, schurk, moordenaar en minnaar. Het is een Western van het wat rusti ger, melanoholieker soort, dat verhaalt van de uit het midden van de 19de eeuw beruch te Mexicaanse bendeleider Or tega (Ricardo Montalban), die boven zijn eigen zoons Xavier, Antonio en Manuel de „geadop teerde" Amerikaanse wees Azul voortrekt. Bij een overval op een Amerikaanse nederzetting blijft de laatste echter (gewond) ach ter om bij de pioniers-arts Mor ton (Karl Malden) en diens aan trekkelijke dochter Joanne (Joanna Pettet) achter te blij ven. Als Azul, die zich inmiddels Blue is gaan noemen, tenslotte kiest voor zfjn eigen afkomst en weigert om weer met de Mexi caanse compadres mee te trek ken heeft dat het grote, bloe derige finale-gevecht tot gevolg, waarin Ortega en Blue opnieuw tegenover elkaar komen te staan. De uit Griekenland gevluchte componist Manod Hadjidakis heeft voor de kleurenproduktie naar het verhaal van Ronald M. Cohen de muziek geschreven. Even meeslepend als vitaal, daarmee de typische Ameri- kaanse-Western-atmosfeer be nadrukkend. Jungle Book CAMERA Na het succes van de vorige week heeft Came ra „Jungle Book" geprolongeerd. Deze tekenfilm van Walt Disney is gebaseerd op „Jungle Book" van Rudyard Kipling Een men- senjong groeit op in het oer woud, maar keert later toch weer terug naar de mensen. Het is een leuke film voor het hele ge zin. Vooral de muziek is erg ge zellig. Liv TJllmann en Max von Sydoiv in „Het uur van de wolf' van de Zweedse cineast Ingmar Bergman. TRIANON Nauwelijks is Louis de Funès na vier prolon gaties van de film „Op Vrijers voeten" uit het zicht verdwenen of de Franse filmkomiek heeft al weer zijn rentree gemaakt. Dit maal kan men De Funès zien in zijn creatie van taxichauffeur Het is beslist niet zijn nieuwste film. Het Haagse filmbureau heeft blijkbaar gelekt door de suc cessen van De Funès nieuw ste kleurenprodukties zoals Le petit baigneur en Op Vrijersvoe ten uit de stoffige archieven nog een „oudje" (de rokken zfjn nog ver beneden de knie) te voorschijn gehaald. Deze al wat oudere produkties kenmerken zich door een wat slaafs volgen van de reeds ge baande zo niet platgetreden slapstickpaden ingepast in een nogal saai verhaaltje. De latere films van De Funès zijn stuk voor stuk beter ook al omdat hij dan wat betere mede spelers heeft. Ditmaal gaat Louis met de oude T-Ford een een gammele caravan op vakantie naar Span je en komt per ongeluk in con tact met een bende juwelen- smokkelaars. Louis is weer het besnorde en bekkentrekkende mannetje dat in allerlei komi sche situaties verzeild raakt zo als een ritje op de rug van een stier door het Spaanse land schap en een met veel verve ge danste flamenco gevolgd door een ware gooi- en smijtpartij die Laurel en Hardy niet zou hebben misstaan. Louis de Funès als taxichauf feur, zoals gezegd niet zijn bes te creatie, maar de liefhebbers van wat pretentieloze humor kunnen er zich toch wel mee vermaken. GOLDFINGER LIDO „Gold'finger" is terug, een oudje van James Bond, de enige echte super-agent van het westelyke halfrond. Gold- finger is bepaald niet zo boei end als „Dr. No" en „Veel liefs uit Moskou" (de beste van al lemaal). maar toch wel de moei te van een bezoek waard. James Bond is in dit miljoenen verslin dende werkstuk tamelijk pas sief. Bijna van begin tot eind bevindt hij zich in gevangen schap van Goldfinger, die met vernuftige middelen een aanslag op het Amerikaanse goudcen trum Fort Knox beraamt. Dat gaat uiteraard niet door.' want Bond zou 007 niet zijn als hij zijn landgenoten zo maar zou laten uitmoorden. (ADVERTENTIE) ^GOS/den HAAG (AFP, Reuter Van welingelichte zegslie- die in nauw contact staan met 1 federale regering in Lagos, is •foomen dat eenheden van de eer- 'f Nigeriaanse divisie het Biafraan- ^bolwerk Oemoeahia zijn binnen jongen en daar in hevige ge- Jjfen zijn geraakt met Biafraanse mheden. J*11 officiële zijde is op- dit be- geen commentaar gegeven. Jkdio Biafra is vandaag na een "periode van vier dagen weer in «ether verschenen. Volgens waar ds duidt alles erop dat de zen- z5 "it Oemoeahia zijn verplaatst een veiliger oord. jfe Biafraanse stad Oemoeahia zou ^dagochtend. door de circa 150.000 mensen die er nog verbleven verlaten zijn. Ook de ziekenhuizen in en rond Oemoeahia zijr geëva cueerd. Dit heeft ds. J. M. Hoekstra, lid van het Joint Church Aidberaad in Nederland meegedeeld. Ds. Hoekstra had deze informaties van de Duitse ds. Fritz Weissinger, d e voor een Duitse kerkelijke hulp organisatie in Biafra is geweest en na de evacuatie van Oemoeahia via Nederland naar Duitsland terug keerde. Volgens Weissinger was er een chaotische toestand in en om Oemoeahia ontstaan, nadat de fede rale troepen zondag begonnen wa ren de stad met artillerievuur te be stoken. Maandagochtend kreeg de bevolking toestemming de stad te verlaten. LEIDEN De kring Leiden van de Raad voor het grootwinkelbedrijf heeft zijn leden geadviseerd om op Koninginnedag de zaken 's middags om één uur te sluiten. De staven van de internationale hulporganisaties, die ook in Oemoea hia gevestigd waren, zouden van plan zijn om ten noorden van Oemoeahia een nieuw centrum in te richten van waaruit de distributie van voedsel en medicamenten gere geld kan worden. De piloten, die aan de luchtbrug op Biafra meewerken, zijn vastbesloten al het mogelijke te doen om hun werk voort te zetten. PETER STUYVESANT Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel me'e'r. 20 Luxury Length 1.75 PETER STUYVESANT 1592^ji^'ij|||l672 RICH CHOICE TOBACCOS KIiNG SIZE De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten me'ér. Peter Stuyvesant, u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19