Pornografie in blad Nijmeegse studenten Looninkomen blijft achter BELASTINGKLAP ZO HARD NIET Indonesië ontvangt financiële steun Ruim 70% betaalt lage huur Redacteuren voor rechter Nieuwe Engelse begroting Nederland geeft in '69 ruim 120 miljoen In Nederland: p W' j iiptr PATI ENT E OVERLEDEN DOOR EOUT TWEEDODEN OP RIJKSWEG VERMOEDELIJK 500 DODEN IN OOST-PAKISTAN WOENSDAG 16 APRIL I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ARNHEM (GPD) Toen vorig jaar november het meisjes studentencorps in Nijmegen jubileerde, kwam het Nijmeegse Universiteits Blad met een cadeautje waarover de feestgangers nu nog niet zijn uitgepraat: een Nederlandse vertaling van Apollinaire. Nadat dit merkwaardige jubileumgeschenk via de kolommen van het NUB was aangeboden, brak een storm van protest los. Het muisje had een staartje, na melijk 'n het Arnhemse paleis van Justitie, waar mr. Corsten aan de meervoudige kamer uitlegde, hoezeer dit brok pornografie aanstotelijk was geweest en anderzijds de drie verantwoordelijke redacteuren moch ten toelichten hoe onbaatzuchtig zij DEN HAAG (GPD) Twaalf pro cent van de Nederlandse gezin nen betaalt in verhouding tot hun inkomen zoveel huur dat hiermee een aanvaardbare huurquote wordt bereikt. Aan vaardbaar althans voor huis vestingsdeskundigen die reke nen op e enbesteding van 16 tot en met 20 procent van het be schikbare inkomen voor huur. Uit het. woningbehoefte onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, in 1967 steekproefsgewijs gehouden, blijkt dat de huurquote sinds het vorige onderzoek in 1964 is gestegen. Toen bereikte nog maar acht procent een huurquote tussen de 16 en 21 procent. Meer dan de aanvaardbare huur betaalt elf procent van de huurders en 77 procent betaalt een betrekke lijke lage huur. althans minder dan 16 procent van het beschikbare in komen. Toch is de groep, die minder dan elf procent van het inkomen aan huur besteedt, iets aan het. afnemen. In 1964 betaalde nog zestig procent van de gezinnen (inkomen van het gezinshoofd! en alleenstaanden min der dan elf procent, drie jaar later was dat percentage gedaald tot 51. Een vrij grote groep (24 procent in 1964) die tussen de 11 en 16 procent aan huur besteedt, is ook groeiende In het laatste onderzoek bedroeg dit percentage 26. Bij de lagere inkomstens, zo vind het CBS in de cijferuitkomsten. ko men de meest uiteenlopende huur- quotes voor. Bij de allerlaagste in komens (minder dan 3000 gulden) ligt de huurquote in tachtig procent van de gevallen tussen de vier en der tien procent. juist hadden geijverd voor de ont wikkeling en het welzijn van hun lezer». Tijdens de behandeling bleek het onmogelijk te zijn om vast te stel len wat in het algemeen onder por nografie moet worden verstaan. Na mens de verdachten gaf drs. Wasser de verzekering, dat hetgeen door de officier van Justitie wordt ervaren als aanstotelijk voor de eerbaarheid, geenszins aanstotelijk was voor hem of zijn echtgenote. Hij vertelde dat het juist de be doeling was geweest discussie los te maken over hetgeen pornografie is. President: „Vindt u dat nu lectuur voor iedereen? Ook voor kinderen?" Verdediger: „Zeker,kinderen staan veel vrijer tegenover pornografie dan volwassenen. Ik ben zelf leraar en de kinderen komen me vaak over j zulke dingen vragen", j President: „Maar er is toch eerst wel een zekere rijpheid nodig?". Verdediger: ..Ze moeten eerst rijp worden gemaakt". President: „Vindt u 16 beschreven paringen op één pagina niet wat veel tegelijk?". Een van de verdachten: „U pro jecteert de angst die ouders en lera ren hebben, op de kinderen. Maar 1 die hebben dergelijke angsten niet. Als de volwassenen niet zo kramp achtig hun best deden hun angst te verdringen voor de pornografie die ze niet kennen, zouden de rechters en psychiaters het minder druk heb ben" President: „Veel mensen ervaren het als liederlijk. Toch dient u het hun toe" Verdachte ..De film over Bia- fra, die laatst op de televisie werd vertoond, was ook liederlijk. Toch is het nodig dat het wordt vertoond, omdat, de mensen moeten weten dat het bestaat. Net zo goed moeten ze weten, dat er afwijkend seksueel ge drag bestaat". President: „U blijft van mening dat u in het algemeen belang hebt gehandeld?". Dr!e verdachten gelijktijdig: „Ja" Als getuige-deskundige werd hier na gehoord mr. C. J. Straver uit Amersfoort, die betrokken is bij een onderzoek dat thans in Duitsland, in navolging van Denemarken, wordt uitgevoerd om na te gaan, in hoe verre pornografie schadelijk is. Hy betoogde, dat nu al vast staat, dat by toenemende vrijheid het aan tal spanningen afneemt. Een grotere vrijheid mondt niet uit in een gro ter aantal seksuele deraillemeten. Hi) noemde het onwaar, dat por nografische publikaties mensen in een verkeerde richting zouden drin gen. Het zou alleen kunnen gelden voor mensen die zich graag laten stimuleren in een bepaalde richting maar zij ontvangen die stimulering ook op andere wijze. De anderen mensen leren het af of gaan er aan voorbij. In een zeer uitvoerig en zowel scherp als geestig requisitoir betoog de mr. Corsten dat het verhaal dat bijzonder grof is, en vol schutting- taal staat en tot in finesses alle sek suele ontucht beschrijft die maar te bedenken is, inderdaad aanstoot ge vend is voor de eerbaarheid. Hij wil de dit voor allen bestraft Zien met een boete van f 150 of 15 dagen hechtenis. Als raadsvrouwe trad op het hoofdbestuurslid van de NVSH. me vrouw mr. De Kat-Presser. die zich conformeerde aan het betoog van mr. Straver. waar deze had gespro ken over de feitelijke onschadelijk heid van pornografie. Zij sprak over de veranderingen en opvattingen van de laatste Jaren, waarbij ook ouderen steeds minder behoefte ge voelen om te worden betutteld over hetgeen mag of niet mag. DEN HAAG (OPD) Het overige j inkomen is in hei au0 slopen Jaar met circa f 700 miljoen meer gestegen dan het looninkomen. Ook dit jaar is een uitloop van het overige inko men ten opzichte van het looninko men te verwachten van ongeveer f 400 miljoen volgens een voorzichtige prognose Dit blilkt uit een nota over de ontwikkeling van het loon- en het overig inkomen in 1968 en 1969. die minister De Bleek (Fconomische Za ken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De nota is samengesteld in overleg met het Centraal Planbureau Het looninkomen is in 1968 met bijna f 200 miljoen meer toegeno men dan was verwacht, het overige inkomen vertoonde een extra stij ging van ongeveer f 900 miljoen. Voor een groot deel hangt deze ex tra styging van het totalp Inkomen (f 1100 miljoen) samen met eemster- ke groei van de produktie van be- i drijven (voor f750 miljoen», voor het overige vooral met een circa f 300 miljoen grotere ruilvoetwinst. Bij een beschouwing over de ont wikkeling in dit jaar moet vooral de afwijkende prijsstijging worden be zien. Uitgaande van een stijging van het prijsindexcijfer met 7 procent komt dat neer op een extra toene ming van het overig inkomen met. f 750 miljoen. Deze raming lykt evenwel aan de hoge kent: tot nu toe afgesloten c.a.o.'s wijzen op een overschrijding van de loonvoetprog nose waarmee een bedrag van circa f 175 miljoen is gemoeid. De extra stijging van het overig inkomen wordt daarmee terugge bracht tot f 575 miljoen. De extra stijging van het overig inkomen ten opzichte van het looninkomen wordt zodoende teruggebracht tot f 400 miljoen. De kans bestaat dat deze ra ming van f400 miljoen nog te hoog zal blijken. ARNHEM (GPD) Het overlij den van een 69-jarige patiënte na een maagoperatie maandagmiddag in het Velpse ziekenhuis moet wor den geweten aan een vergissing die een verpleegster heeft begaan bij de operatie. Zij sloot daarbij zuurstof aan op de in de neus van de patiënte aan gebracht maagslang. Sectie door de gerechtelijk patholoog- anotoom dr. J. Zeldenrust op het stoffelijk over schot van de vrouw heeft dit uitge wezen. I Opdracht tot deze sectie gaf de of- i ficier van Justitie mr .A. W. Hol- steijn hoofd van het arrondisse- i mentsparket in Arnhem, nadat het bestuur van het Velpse ziekenhuis hem ervan in kennis had gesteld dat er mogelijk een fout was gemaakt door een lid van het verplegend per soneel. Het verzoek om een onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak werd de hoofdofficier nog diezelfde dag gedaan door het ziekenhuisbe stuur. De betrokken verpleegster nu blijkt in de veronderstelling te zyn geweest dat het een galopera tie be trof waarbij één slang wordt ge bruikt. terwijl bi) een maagoperatie twee slangen worden gebruikt. Door de vergissing kwam zuurstof in de maag van de patiënte terecht, het geen de dood tot gevolg had. DEN HAAG (ANP) Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Am sterdam—Utrecht zijn gistermiddag tegen het spitsuur twee personen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde onder Ab coude tijdens een hevige regenbui Waarschijnlijk heeft een automobi list toen de macht over het stuur verloren bij het rijden door een grote plas. Er volgde een kettingbotsing, waarbij een autobus en vier perso nenauto's betrokken waren, waarvan er twee in brand vlogen. Van één van deze personenauto's kwamen de twee inzittenden in de vlammen om. Het verkeer op de rijksweg Am sterdamUtrecht heeft door het on geluk veel vertraging gehad. Prins Maurits, het zoontje van Prinses Margriet, wordt mor gen één jaar. Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het Prinsje maakte de fotograaf Max Koot deze foto. /.V DACCA (AP) De verse hrikke- i lijke storm, die maandag bij Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan heeft gewoed, heeft vermoedelijk aan 500 personen het leven gekost. De officiële schatting is lager, na melijk 250 doden en ruim 2.000 ge wonden. maar men vreest, dat on der de ruïnes van ingestorte huizen nog honderden doden liggen. Bijzonder zwaar getroffen werd een krottenwijk, die tien kilometer van het centrum van Dacca verwij derd ligt. De orkaan ging gepaard met wind stoten van 170 kilometer per uur. De meeste slachtoffers werden gedood of gewond door rondvliegende stuk ken van daken en vallende stenen en bomen. De orkaan kwam op de eerste dag van het Bengaalse nieuwe jaar. Na- ba Barsja, die door de mensen was begonnen met zingen en dansen op straat. 's Middags, om half vier plaatse lijke tijd, sloeg de orkaan plotseling toe en richtte in minder dan een half uur een onbeschrijfelijke scha de aan. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD Nadat de Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, in zijn begroting van vorig jaar de belasting met meer dan 7,5 miljard gulden had verhoogd, heeft hij er gister avond nog een schepje op gedaan door de koopkracht nog eens met 2,8 miljard gulden af te romen om de zich traag herstellen de patiënt de Britse economie een nieuwe injectie te geven. Voor het grote publiek kwam de klap minder hard aan dan algemeen was verwacht. De kosten van levens- onderhoud zouden door de maatrege- len slechts met minder dan een half procent stijgen. De inkomstenbelas ting blijft onveranderd met verlich tingen voor de minst draagkrachti- gen. Ook de wegenbelasting ver an - j dert niet. Kleintje» Trouwens de belastingdruk is thans zodanig dat de schroef nog maar nauwelijks meer kon worden aange draaid. Onder grote hilariteit van het Lagerhuis veegde Jenkins dan ook gisteren de laatste kruimels voor een belastingverhoging by elkaar. Dat zyn hogere lasten op plastic behang selpapier, papieren zakdoekjes, brei- wol, katte- en hondevoer. patat, cock- j tailpinda's en gokautomaten Meer winstgevend zyn de belastingen op de casino's, bookmakers, de bingo (lotto) en een verhoging van de vennoot schapsbelasting. De automoblisten komen er ook deze keer niet helemaal zonder kleer scheuren af. De belasting op benzine wordt weer opgevyzeld hoewel de I prysstyglng slechts acht cent be- I draagt per 4.5 liter. Als een politiek doekje voor het bloeden kondigde Jenkins verder een belangrijke ver hoging van de Engelse aow aan. Hy maakte verder een systeem be kend om het sparen te bevorderen waarby men een deel van zyn salaris belastingvry en tegen een bonus van 7 procent rente moet wegleggen voor vyf jaar. Een dubbele bonus ontvangt men door de staat 7 Jaar over het geld te laten beschikken. Pensioen Daarnaast is de Britse regering be zig met de voorbereiding van een plan alle werknemers in het bezit te stellen van een pensioen ter grootte van tenminste 50 procent van hun lonen en salarissen, verdiend in hun financiële topperiode. Misschien, ligt hier voor Labour nog een kansje, om er het leven toch van af te brengen. Staking Onverwacht in de begrotingsrede van Jenkins was zyn aankondiging dat de regering binnenkort wettélyke maatregelen tot voorkoming van sta kingen zal nemen. Party, en vakbe weging zyn hierover in rep en roer. De regering streeft zowel naar een verzoeningsprocedure by nationale arbeidsconflicten die Engeland steeds weer een dolksteek m de rug toebren gen. als naar een stok achter de deur ln de vorm van een boetesysteem te gen wilde stakers die zich niet aan de thans in de maak zynde regels zullen storen. Met de schuldeisers voor de deur Engelands buitenlandse schulden be dragen de enorme som van 31.3 mil jard gulden weigert Wilson dit conflict met zyn eigen aanhangers uit de weg te gaan. er op speculeren de dat zy, als puntje by paaltje komt, de ryen zullen sluiten, te meer daar Een vrolijk lachende Jenkins verlaat met zijn echtgenote zijn huis Downing Street 11 op weg naar het Lagerhuis. uit een enquête is gebleken dat het overgrote deel van de arbeiders be reid is de nog zeer gematigde anti- stakingsmaatregelen schrifteiyke stemming voorafgaande aan officiële stakingen en afkoelingsperioden van 28 dagen by wilde stakingen te slikken. DEN HAAG (GPD) Het be drag van 365 miljoen dollar, dat Indonesië voor dit jaar heeft ge vraagd voor betalingsbalanshulp en projectenhulp, komt bij elkaar. Nog niet helemaal zeker is, of de geschatte voedselhulp van 135 miljoen dollar wel nodig is. De donorlanden hebben dit bedrag in oeginse, wel gezamenlyk toege zegd. maar zy willen eerst afwachten, wat de oogst dit jaar het land gaat opleveren. Indonesië had in 1968 een j vry gunstig oogstjaar. De zesde donorlandenconferentie, die 14 en 15 april in Scheveningen werd gehouden, had een by zonder gemakkelyk en vlot verloop. Het by- eenkrygen van de samen 500 min. dollar is niet op ernstige moeiiykhe- den gestuit. Dit hangt samen met het groeiende vertrouwen van de deelnemers en de internationale organisaties, zoals het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, in de economische situa tie van Indonesië, aldus drs. B. J Udink, minister van Ontwikkelings hulp, na afloop van de conferentie. Eens over totaal Nog niet alle landen hebben tydena het beraad hun afzonderiyke hulp toezeggingen voor 1969 bekendge maakt. Wel zyn de donorlanden het eens over het totale bedrag, dat op tafel moet komen. Enkele landen konden hun bydra- gen nog niet noemen, omdat hun na tionale begrotingen dit nog niet had den ingepast. Japan heeft definitief 120 min dollar toegezegd. Amerika neemt in ieder geval een derde van da met-voedselhulp voor zyn rekening Daarnaast geeft het meer dan de helft van de gevraagde voedselhulp op multilaterale basis Het steun pakket van Amerika houdt dus in, dat de Verenigde Staten 122 min dollar verleent aan Indonesië in de vorm van betalingsbalanshulp en projectenhulp. De bydrage van de voedselhulp wordt geraamd op 70 miljoen dollar. Bijdrage Nederland Nederland heeft voor 1969 al f 108,5 min hulp beloofd plus nog eens f 16,5 min technische hulp. Daar naast kan ons land jaarlyks f 75 min projectenhulp geven. Van de f 108.5 min bestaat f 65 min uit een gift. f 36 min wordt vertrekt als le ning en f 7.5 min wordt, eveneens in de vorm van een gift, als voedselhulp toegezegd. Australië draagt 17 min dollar by. West-Duitsland verstrekt een lening van dm 100 min op zachte voorwaar den tegen een zeer lage rente Ook Engeland, België en Frankryk heb ben inmiddels indicaties gegeven voor hun toezeggingen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7