van de Gewestraad uitgebreid Geen WA:Hogere macht helpt mij'' u kunt 20% extra op uw effectenaankoop verdienen Oxford-team in stadhuis Dodelijk ongeval Leiden berecht sparen- verstandig w en B handig SASSENHEIM TOT RAAD TOEGETREDEN Dienstweigeraars uit Endegeest UI Onder invloed met gestolen auto over de kop Badniintontoernooi EERSTE ZOMERZEGELS VERKOCHT Voor de Leidse kantonrechter Geen remmen „Jammerlijk" «L| 11 fin 8 U., zaal) it«n DINSDAG 15 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 F LEIDEN Bij de tien gemeenten, die zitting hebben in de gewestraad Leiden, heeft zich gisteravond Sassenheim gevoegd. De drie nieuwe afgevaardigden werden met algemene instem ming begroet. De sherriff van Oxford voert het woord in de Burgerzaal. Ver der van links naar rechtswet- 1 houder Menken, mevrouw Rita Oxford van het Engelse organisa tiecomité en burgemeester Van der Willigen Foto LD Holvast ADVERTENTIE Voor de heer T. A. J. van Eysin- p was deze toetreding aanleiding um te informeren naar de toelatings- politiek. Hij wilde weten in hoevprre de gemeenten die zich later aanslui- c"a3 t®. in cle kosten bijdragen. Voorzit ter mr. G. C. van der Willigen ant- loordde, dat die behoren mee te stalen vanaf 1 januari 1969. Als een gemeente echter veel later toe- cadenng zoekt, zou de Vereniging de Nederlandse Gemeente zich over dit aspect moeten beraden, yr. v.d. Willigen had het gisteren in 'det Stadhuis ovengens niet al te jaar. De veertien agendapunten Ion hij vlot afhameren. Ook op deze derde bijeenkomst van de raad boog men zich alleen nog maar over pro- ,Ki:i Nemen, die de structurele opbouw en tandelwijze van de raad betroffen. Besloten werd. om het aantal onder terpen dat de gewestraad aan de ,rde kan stellen, uitbreiden. Tot dus- lagen die op het gebied van de 't rt, ruimtelijke ordening, de recreatie, het verkeer en vervoer, de gezond heidszorg, de huisvesting, de vuilver branding, de rioolwaterafvoer, het toderwijs, de economische ontwikke ling en andere takken van overheids Xorg. Op voorstel van het dagelijks bestuur werden aan dit rijtje toege legd de openbare nutsbedrijven, so- tule zaken, woningbouw en culture le zaken. De heer T. A. J. Eysinga kwam met het voorstel om de organisatie van de brandweer als zelfstandig punt hieraan toe te voegen. De heren G. J. van der Kroft en drs. A. F. v. c Laan wensten hetzelfde voor res- sturJjHtievehjk de administratieve ge meente-organisatie en de arbeids- loorwaarden van het gemeenteperso- teel Mr. v. d. Willigen zegde toe in Ie volgende vergadering hierover en voorstel te doen. De gemeenteraad van Zoeterwou- de heeft in januari een motie aan aard, waarin een politieke blok- torming binnen de gewestraad werd gekeurd. Deze motie kwam gis- eravond ter. sprake, toen de heer 'an der Willigen de reacties van de ^Indere lid-gemeenten hierop bekend aakte. Door de bank genomen haarden zy zich achter Zoeterwou- i, maar zonder dat het reglement in orde gewijzigd werd. Zoeterwou- I» had daarom gevraagd. De ge- restraad in zijn geheel sond op het landpunt, dat de leden zelf moeten leten hoe ze stemmen Mevr. mr. J. Geelkerken—Brusse, ce al eerder namens de prot.-chr. roeperingen in de raad. gevraagd ad om invoering van het ambtsge- W, kreeg het dagelijks bestuur niet 'risee. Het voorstel van die kant om ir van af te zien. vond weerklank in «raad. sociaal- wetenschappelijk on- Dagfnlieraoek dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten instelt naar de aaatschappelijke en bestuurlijke ;.giuiJRnjctuur en de ontwikkelingen van bet gewest, krijgt een begeleidings- Mnmissie van de gewestraad. De ze zal bestaan uit vertegenwoordi gers van alle deelnemende gemeen ten. Dit kunnen ook ambtenaren zijn. Voorlopig wordt er met de commis sie een half jaar proef gedraaid. Oppositie van mr. W J. Geertse- ma tegen een bestuursvoorstel leid de ertoe, dat dit werd aangehouden Het bestuur wilde de beoordeling van plannen van een gemeente, die mo gelijk het zuiver gemeentelijk belang te boven gaan. overlaten aan diver se commissies. Mr. Geertsema maakte daar bezwaren tegen, om dat deze plannen dan afgedaan kun nen worden zonder dat de raadsle den er iets van vernemen. Verder merkte hy op. dat burgemeesters eigenlijk ook een meldingsplicht moeten hebben, bijvoorbeeld voor po litie (verkeersi zaken. Tenslotte werden de drie begro tingen over '70. '68 en '69 ide laatste twee achteraf» zonder discussie goed gekeurd. Als lidmaatschapgeld voor de gewestraad betaalt iedere ge meente in '70 een bedraag van f 0.66 per inwoner. LEIDEN Het PSP-raadslid. de heer H. Amptmeijer, heeft het col lege van B en W. in een schrijven gevraagd of het juist is, dat dienst weigeraars in Endegeest zijn overge plaatst, waarbij als redenen van de ze overplaating o.m. of uitsluitend een rol hebben gespeeld de maat schappelijke en politieke opvattingen van deze overgeplaatsten, en tevens het publiceren van deze opvattingen In het blad „Passiefist", althans het medewerken aan dit blad? De heer Amptmeijer plaatst hierbij de op merking, dat dit blad een landelijk dienstweigeraarsorgaan is, dat niet bestemd Is voor verspreiding onder patiënten of overig personeel van Endegeest. Indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord, verzoekt de heer Amptmeijer de overplaatsin gen ongedaan te maken. Ongeacht dit antwoord verzoekt het raadslid het beleid van het Col lege in de toekomst zo in te richten, dat dienstweigeraars alleen overge plaatst worden bij gebrek aan werk of het niet voor het werk berekend zijn van de dienstweigeraar, maar per sé niet vanwege het hebben van bepaalde politieke en maatschappe lijke opvattingen of het uitten van deze opvattingen buiten dienstver band. Voorts vraagt de heer Amptmeyer B. en W. of zij kennis hebben geno men van een ingezonden stuk in een plaatselijk blad m.b.t. het in het Leids Gemesnte-archief aanwezige bevolkingsregister. In het stuk wordt o.a. gesteld, dat het register, be staande uit onvervangbare foto kopieën. onleesbaar aan het worden is. Welke maatregelen denken B. en W. hiertegen te nemen? LEIDEN ..Het volgend jaar zal de zilveren bruiloft worden gevierd in een huwelijk, dat zich kenmerkt door waarachtige liefde: dat van Oxford en Leiden", zei burgemeester Van der Willigen gistermiddag in de Burgerzaal van het Leidse Stad huis. Deze woorden werden gesproken tijdens het officiële gedeelte van de internationale uitwisseling tussen Oxford en Leiden, de ontvangst door het gemeentebestuur van de Engelse gasten. De burgemeester begroette het ge zelschap met blijdschap, bij het zien van veie bekende gezichten In de vier jaar van zyn ambtsvervulling In Leiden had hy reeds vele vrien den gemaakt onder de gasten uit Zes maanden niet rijden 500.- boete LEIDEN/DEN HAAG. De gevolgen van een ernstige verkeersfout, die een 26-jarige bedrijfsleider uit Leiden op 18 ragustus maakte, waren catastrofaal en kostten het leven aan ie 89-jarige mevrouw J. Bavelaar. Ter hoogte van bloemisterij van I Glls aan de Henegouwerweg van Waddinxveen vloog een auto door te hoge snelheid uit de bocht en sloeg verschillende keren over de kop. De I auto bleef midden op de weg liggen en blokkeerde het verkeer in beide 1 richtingen. By aankomst van de j politie bleek de bestuurder, die be hoorlijke verwondingen had opgelo pen. flink onder invloed te zyn. By verdere controle bleek, dat de be- stuurder een 22-jarige inwoner uit Leiden de auto ook nog had gesto len. Hij is overgebracht naar het It- tersonziekenhuis in Gouda. LEIDEN Op het sterk bezette toernooi van Panache Velo natio naal C-jeugd toernooi» is Leiden er ditmaal iets minder goed afgekomen dan vorig jaar. In de leeftydsgroep j t/m 14 jaar bereikten Jacqueline de I Rooij/Marijke Post (Smash» ae fi nale waarin ze met 1—15. 17—18 het onderspit dolven tegen H Moraal M v d. Valk «Kortenaer Des» Bij de oude jeugd «tot 18 jaar» kwam Lineke Smith iSmash» met haar partner E. Loe (Mariahoeve» in de finale te staan tegen Lizzy La- maisson P. Wenneke6 (Panache): 8—15. 7—15. H. v. Harteveld Smash» bereikte zowel in het herendubbel als in het Engeland en hy sprak de hoop uit dat er nog vele jaren van vriend schap mogen komen „In Nederland hebben we het ge zegde: kleine geschenken onderhou den de vriendschap" vervolgde de heer Van der Willigen „En omdat Engeland bekend staat als een thee drinkende natie hebben we besloten u allen een theelepeltje te geven met een afbeelding van het Leidse stadhuis" Namens de delegatie uit Oxford sprak de met een fraaie ambtsketen getooide sheriff T. J Meadows een kort dankwoord. „Ik hoop dat er bij een volgend bezoek uit Leiden ook eens wat meer leden van het Hockey Zes Westduitse inter nationals zullen hun interland- carrière besluiten met de wedstrijd, die zondag in Heidelberg tegen Zwitserland wordt gespeeld. De zes scheidende internationals zijn Miil. ler. Fuchs, Jürgen Wein. Aichinger. Günther Kraus en Sloma. gemeentebestuur zyn" zei de heer Meadows, nadat hy had verteld dat hy gelukkig was na veel over Leiden te hebben gehoord, ook een bezoek aan de Sleutelstad te kunnen bren gen. Namens het gemeentebestuur van Oxford werd burgemeester Van der Willigen een fraaie wandversie ring aangeboden met in koper een stadsgezicht van de Engelse stad. In ae morgenuren brachten de huisvrouwen uit Oxford een bezoek aan de Zilverfabrieken Van Kem pen en Begeer m Voorschoten. Tij dens de rondleiding door mevrouw L. Zoutendijk toonden de Engelse dames vooral veel belangstelling voor de afdeling waar de koninklij ke onderscheidingen worden ge maakt. Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effec- tenbewijzen voor f 500— of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effectenbewijzen. Banken, Boerenleenbanken,Raiff- eisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Leidse flitsen LEIDEN Tot waarnemend voor zitter van de commissie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens nyverheidsonderwijs akten Nd en Ns is benoemd mej E. C. C Oppenoorth in Leiden en tot leden van deze commissie de dames M C v. d. Berg te Alphen a d. Rijn en G. J Ver brugge in Leiden. De heer R F P. M. Quaedvlieg in Leiden, adjunct-inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst bij de dis trictsinspectie voor Noordelyk Zuid- Holland. is benoemd tot districtsin specteur in Venlo, tevens veterinair Inspecteur van de volksgezondheid in Limburg. Gisteren meldden wy dat J. Brouwers geslaagd is voor het Va- mor-diploma van rij-instructeur LEIDEN In het postkan- ten iets meer dan gewone zegels.werp Nederlandse gebouwen en toor heeft burgemeester G. C. De toeslag komt ten goede aan woonhuizen uit de twintigste der Willigen hedenochtend dienstverlenende instellingen, zo- eeuw. Van dezelfde objecten wor- ten. gemengddubbel een demifinaleplaats, de categorie B-E. Dit moet zyn de irna hij werd gewipt. heer J. H Bouwens uit Ter Aar. van het eerste vel zomerzegels ge- als bejaardenzorg, gehandicap- kocht. Hij betaalde daarvoor aan ten-verzorging en blindeninstitu- zijn vrouiv. die zich voor de ver koop heeft ingezet. De zomerzegels zijn tot 1 juni verkrijgbaar op het postkantoor en de postagentschappen. Ze kos- De postzegels zijn ontworpen door Rein Drayer. Ze vormen een j f 1,— bouwkunde-seriemet als onder den ook briefkaarten uitgegeven. Daarnaast wordt een reeks van vijf prentbriefkaarten verkocht met oude architectuur als onder werp Deze Uvee series kosten elk «Foto LD/Holvast» Op het kruispunt aan de Vondel- lan-L. Morsweg verleende hy Bet de door hem bestuurde sportauto leen voorrang aan een auto die met matige snelheid rechts van de jonge- Ban naderde. In een poging om Mg voor die auto heen te rijden, flf hy vol gas zodat de auto met pote snelheid vooruit schoot hevige botsing onstond. waar- Ni de van rechts komende auto over «kopsloeg. Mevrouw Bavelaar werd zwaar gewond, dat zij spoedig verleed: de bestuurder van de auto heer J. Diepenbach en de bedryfs- kider liepen ernstige verwondingen °P Kort na het gebeurde werd bij de kdqjfsleider een hernia geconsta- •eerd, waarvan hif nog- niet is her teld. De man had zich nu voor de Haag- politierechter te verantwoorden Volgens verdachte zag hy pas op het Natste moment de auto van rechts "aderen. Hij week naar links uit om "og voor de auto heen te komen, dat mislukte. "Hierbij maakte u de situatie nog Jeel gevaarlijker, want indien er ver- l" uit de richting Vondellaan zou gekomen, had een frontale bot- Sng onvermijdelijk geweest", con- toteerde de rechter. „Het is een roe kloze manier van rijden om vlakbij wegkruising. meer gas te gaan f**® in plaats van te remmen". Een ooggetuige had de snelheid hn verdachte na het geven van ex- gas, op wel 100 km. geschat; tra daarvoor zou verdachte tegen de 60 km. hebben gereden. De heer Diepenbach is inmiddels van zyn verwondingen hersteld. De politierechter sprak er twijfel over uit. of de hernia, waaraan verdach te lydt. enig verband houdt met het ongeval, omdat hernia vaker geheel onverwachts zich laat gelden. De officier van justitie merkte op. dat het van meer autobestuurders een fout is. om by het naderen van een kruispunt meer gas te geven. Verdachte heeft het risico om nog voor de andere auto heen te schie ten genomen, met alle ellendige ge volgen van dien. De grove schuld van verdachte staat wel vast. doch gezien de licha melijke gesteldheid van verdachte, meende de officier hier geen on voorwaardelijke straf te moeten eisen. De eis luidde zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, f. 500 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. Verdachte trekt thans van de so ciale bijstand. De raadsvrouwe gaf toe, dat verdachte in een impuls ver keerd heeft gehandeld en een fout is gemaakt. Zij was van mening, da* gezien de omstandigheden, de eis te zwaar is. vooral wat intrekken van het rijbewijs betreft, omdat verdach te weer spoedig in de zaak van zyn vader hoopt te kunnen gaan werken. De Politierechter vond de gestelde eis wel het minimum als straf en ver oordeelde overeenkomstig de eis. zo nodig za.1 helpen. Waarop de kan- maar door de botsing min of meer rechter twijfelde niet aan de iiüsè- clanhtc roctfn ifnnnL f L1j LEIDEN Een 46-jarige vee handelaar uit Katwijk reed al enige tijd met een een W.A.-verzekering te hebben afgesloten. Dit feit kwam aan het licht, nadat hij op het kruispunt Karei Doormanlaan-Vechtstraat geen voorrang aan een van rechts komende auto had verleend en aldoende een botsing veroorzaak te. Ter zitting bevestigde hij voor de kantonrechter, mr. W de Ko ning. zijn destijds aan de politie afgelegde verklaring, dat hij in derdaad doelbewust zonder ver zekering reed. „Ik heb principiële bezwaren tegen verzekeringen en dus ook m'n auto niet verzekerd", zo lichtte verdachte de reden van deze overtreding nader toe. „Dan zit er niets anders op dan dat u uw rijbewys wordt ontnomen. Dat is in dit geval nu eenmaal bij de wet bepaald", repliceerde de kanton rechter hierop. De officier, mr. J. Th. de Wit, wilde graag weten waarom verdachte geen ontheffing van de verzekeringsplioht had aangevraagd, zodat hy via het Waarborgfonds te- antn 7/inHpr gen WA Kedelct kon worden. „Daar kon ik op principiële gronden even min toe overgaan", aldus verdachtes bescheid Hy voegde hier nog aan toe: ,Jk ryd voor eigen risico en aan mij zal niemand ook maar iets te kort komen' De kantonrechter zag dit somber in. „Met aanrijdingen zyn vaak zeer hoge bedragen ge moeid en hoe kunt u deze eventueel opbrengen", merkte hij op. Hierop moest verdachte het antwoord schul dig blijven. In zyn requisitoir sprak de offi cier er zyn verbijstering over uit, dat verdachte zich aan elke verplichting ta v het dekken van WA-risico's had onttrokken en als enig verweer principiële bezwaren aanvoerde. Hij eiste voor het niet verlenen van voorrang een boete van f50 subs. 10 dagen en t.a.v. het on verzekerd rijden een boete van f200 subs 40 dagen alsmede de onvoor waardelijke intrekking van verdach tes rijbevoegdheid voor de tyd van 1 jaar. tonrechter slechts restte vonnis te defect raakte „Volgens het rapport van de poli- tie-deskundige werd die stuurspeling niet veroorzaakt door de botsing maar door een grote slijtage van di verse onderdelen", repliceerde de kantonrechter na raadpleging van het proces-verbaal. De bloemist bracht hierna op zyn beurt in het midden, dat de auto vóór de botsing nog „best stuurde" en het politierapport zyns inziens ab soluut niet deugde Inzake de door hem veroorzaakte botsing voerde hij als excuus aan „Een jammerlijke berekeningsfout". heid van dit rapport, vonniste de bloemist conform en liet het voor de eigenaar bij een totale boete van f 140 subs. 28 dagen De auto timmerman In zijn laatste woord hield ver dachte vol, dat niemand ook maar iet6 aan hem te kort zal komen en wel omdat „een hogere mkcht" hem wijzen Het vannis werd een totale geldboete van f 100 subs. 20 dagen en de geëiste onvoorwaardelijke intrek king der rijbevoegdheid. De 12 jaar oude auto die een 20- jarige bloemist uit Noordwyk leende van zijn vriend, een eveneens 20-ja- rige chauffeur uit Noardwijk, ver toonde nogal wat essentiële ge breken Zo had b v. de stuurinrich ting een zowel abnormaal grote als zeer gevaarlijke speling Eén en an der werd door de politie ontdekt na- _v dat de bloemist tijdens zijn ritje op dat de stuurinrichting al ondeugde- hij hem dus niet persoonlijk kon de Leidse Vaart een botsing had ver- - oorzaakt. Hy moest zich zowel voor de ver keersfout als het rijden met een on deugdelijke auto verantwoorden. Naast hem stond de chauffeur-eige naar, die een proces-verbaal kreeg, omdat hy zijn vriend-bloemist met zijn dito auto had laten rijden. Hy nam het eerst het woord en wel om de kantonrechter de verze kering te geven, dat de stuur inrich ting van zijn auto best in orde was «aarmee een 24-jarige uit Leidschendam in Noordwyk werd aangehouden, bleek bij nader onderzoek een levensge vaarlijk projectiel op de weg te zijn. Op de waslijst van de gebreken stond o.a dat het vehikel totaal onberem- baar was. hetgeen het Leidse rechts college uiteraard het meest verbys- Op grond van het proces-verbaai terde Het speet de officier kennelyk. achtte de officier afdoende bewezen dat verdachte verstek liet gaan en lijk was toen de bloemist de auto leende. Hij eiste tegen deze een geld boete van f50 subs 10 dagen t.a.v. de botsing en een correctie van f 80 subs. 16 dagen voor het rijden met een auto die een gevaar op de weg inhield. De chauffeur-eigenaar hoorde een totale boete ran f 165 subs. 33 dagen tegen zich eisen. Zij namen beiden hierna nog eens stelling tegen de inhoud van het po litierapport. Tevergeefs De kanton gen hoe hij over dit ontstellend ge brek aan verantwoordelijkheidsge voel dacht. Hij eiste ter correctie zowel een to tale geldboete van f200 suhs. 40 da gen als de onvoorwaardelijke ontzeg ging van verdaohtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Voort» vroeg hij de vernietiging van Rijks wege van het in beslag genomen ve hikel De kantonrechter vonniste bij ver stek geheel conform.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3