Officier eist tien jaar Medeminnaar met mes gedood Weer een duel aan Suezkanaal MOORD OP WEDUWE (62) Contributie en entree moeten omhoog Vakbonden dreigen met actie Consumptiemelkprijs komt op de helling Progil vrijwel zeker niet in Amsterdam Minister Klompé in nota over sportbeleid: Wegens smaad over Zwolsman veroordeeld Israël klaagt bij V.N. Het Vaderland 100 jaar Eis: 8 en 10 jaar NSR - voorzitter: studenten moeten harde lijn volgen Belle kritiek of) sportnota VRIJDAG 11 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T was. De buren verdwenen. De man deed de kamer op slot. Hierop volgde de fatale steekpartij. „Ik weet het niet meer", zegt de verdachte De vrouw kan zich alleen herinneren dat zü een klap heeft ge had. Steken heeft zü niet gevoeld. Vast staat dat Bilderdyk dood op de trap is aangetroffen en dat de vrouw, die kans had gezien de straat op te vluchten, hevig bloedend in een portiek is aangetroffen. Volgens een psychiatrisch rapport is de man tüdens het misdrüf ver minderd toerekeningsvatbaar geweest. Reden voor tbr is er echter volgens het rapport niet. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. AMSTERDAM (GPD) Een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. de Vries gistermiddag tegen een 27-jarige in Paramaribo geboren elektriciën. De man stond terecht we gens doodslag en poging tot doodslag. Op maandag 12 augustus vorig jaar bracht de elektriciën in een wo ning in de hoofdstad de eveneens uit Paramaribo afkomstige H. Bil- derdijk met messteken om het leven. Deze was een verhouding aange gaan met zyn vroegere vriendin, een es-prostituee. De vriendin werd door Michel ern stig verwond. Alleen dankzij het feit, dat haar schouder-, borst- en buik wonden snel verzorgd konden wor den in het naby gelegen Wilhelmi- nagasthuis kon zy gisteren tegen haar vroegere minnaar getuigen. De officier van Justitie zei er bij zijn eis rekening mee te houden, dat de verdachte, die een volledige bekentenis heeft afgelegd als soute neur voordeel heeft getrokken uit de door zyn vrouw gepleegde on tucht. Hy zei ook dat het aandeel van Surinamers en Antillianen in hier gepleegde misdrijven groter is dan dat van andere buitenlanders en de Nederlanders zelf. Het gaat hierbij, volgens mr. De Vries, voornamelyk om economische en agressieve de licten, waarin het sexuele een rol speelt. „Het Surinaamse milieu hier in Amsterdam moet er goed van door drongen worden dat deze zaken hier niet worden getolereerd", aldus de officier van Justitie. Ongeveer vyf jaar geleden was de man als verstekeling aan boord van een schip van Suriname naar Am sterdam gekomen. Daar raakte hy verzeild in een groep Surinamers, die in de omgeving van de Zeedijk aan de zelfkant van de maatschappy le ven. Hij kwam in contact met een vrouw die „in het leven" zat. Zty gin- gen samen wonen, maar al gauw ging het mis. Een week voor de noodlottige twaalfde augustus wist zy de man het huis uit te krijgen met de mede deling dat er een controle van So ciale Zaken te wachten stond. In de volgende dagen raakte zy in nader contact met H. Bilderdyk, die zün maaltüden gebruikte bü een paar dat op zolder bü haar inwoonde. In de nacht van zondag 11 op maandag 12 augustus keerde de man terug. De vrouw: „Ik werd om een uur of een, twee wakker. Het licht brandde. Hy zat bü ons dooh- terje in haar kamertje. Er volgde een woordenwisseling. De vrouw ging weer naar bed, en de man bleef. De volgende morgen, toen de vrouw met het kind naar het Vondelpark wilde gaan, volgde een nieuwe ruzie. De man greep haar toen bü de keel, en verdween. Tegenover de politie verklaarde hy dat hü voortdurend tegen zichzelf had gezegd: „Jongen doe het niet". Na een bezoek aan een café op de Zeedyk ging hü naar zün kamer. Hü nam een dolk mee en trof de vrouw om ongeveer zeven uur 's avonds, toen zü haai* woning binnen wilde gaan. Hjj hield haar het mes in de rug en dwong haar naar de bovenburen te gaan, waar Bilderdük aanwezig UTRECHT (ANP) De recht bank in Utrecht heeft vanmorgen een 43-jarige in België geboren ex port-koopman en schrijver wegens smaad ten aanzien van R. Zwols man veroordeeld tot een gevange nisstraf van 4 weken, een voorwaar delijke proeftijd van 3 jaar en een onvoorwaardelijke boete van f 1000 te vervangen door 50 dagen hechte nis. De officier van justitie, mr. Wüs- tentoerg, eiste op 18 maart tegen de man een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd en een onvoorwaarde- lüke boete van f 400. De officier achtte bewezen dat verdachte op 9 mei vorig jaar tüdens 'n „teach-in" van de studentenvereniging 'Veritas' in Utrecht over de heer Zwolsman heeft gezegd dat deze een man is die aantoonbaar bü 124 moorden betrok ken is. Mr. J. Wagenaar die veertien da gen geleden de rechtbank met na druk verzocht zün cliënt toe te laten tot het leveren van het bewüs der waarheid op basis van het algemeen belang, zag zün verzoek in het von nis afgewezen. De rechtbank constateerde in het vonnis dat de goede naam van Zwolsman opzettelük is aangerand. De rechtbank heeft het verzoek van de raadsman afgewezen, omdat zijn cliënt het beroep op het leveren van het bewijs op basis van het alge meen belang niet toekomt. De ver dachte had de „enige en juiste weg" namelyk onverwüld aangifte doen bü de politie, moeten bewandelen om zün doel te bereiken. LEEWARDEN (GPD> Met in gang van 15 april moet het prijsbe leid voor consumptiemelk in Neder land op de helling en vertegenwoor digers van het Produktschap voor Zuivel gaan morgen de moeilükhe- den bespreken, die daaruit voort vloeien. In ieder geval zal het bedrijfsle ven aandringen op een verhoging van de melkprijs met twee cent ten behoeve van de industrie en van een cent ten behoeve van de melkslü- ters, die nog niet in de gelegenheid zün geweest om van een loonronde te profiteren. Als gevolg van de EEG-bepalin- gen mag er geen geld meer overge heveld worden van de drinkmelksec- for naar de zuivelsector door mid del van verrekenprüzen. De fabri kanten van drinkmelk krügen niet langer de zogenaamde zuivelwaarde- toeslagen, wanneer de prijs van de zuivelprodukten uitloopt boven die van de drinkmelk Het zuivelfonds, dat deze gelden ten behoeve van een evenwichtige verdeling van de melk over de ver schillende sectoren en vooral ten be hoeve van een regelmatige drink- melkvoorziening beadministreerde, is komen te vervallen. Waarsohünüjk zal het pordukt- schap de minister voorstellen om tot een tweeprüzensysteem over te gaan voor drinkmelk met een hogere prijs gedurende de winterperiode, wanneer er doorgaans enige schaarste aan verse zuivelproduk- ten optreedt. In de rijd van de over- i vloedige melkproduktie zou de prüs I dan aangepast kunnen worden bü die van de zuivelprodukten. Geheim agent Een 21-jarige Pool, die in Denemarken was geac cepteerd als politiek vluchteling, heeft zich gisteren bü de politie ge meld en verklaard als geheim agent te hebben gewerkt om inlichtingen te verschaffen over andere Poolse politieke vluchteljngen in Denemar ken. WASHINGTON «Reuter) Koning Hoessein van Jordanië en president Nixon hebben gisteren in een geza- menlyke verklaring, ter afsluiting van het bezoek van de koning aan Was hington, opnieuw steun toegezegd aan het streven van de speciale VN -gezant Gunnar Jarring, een oplos sing te vinden voor het conflict in het Midden-Oosten. Koning Hoessein liet vastleggen dat naar zün mening alleen vrede in het gebied kan ko nen als Israël zich terugtrekt uit alle bezette gebieden, met inbegrip van het Jordaanse deel van Jeruza lem (van Israëlische zijde is dit voorstel vanochtend van de hand ge lezen. Red. LD.) Koning Hoessein onthulde op een Persconferentie dat Jordaanse troe pen dinsdag ji. Arabische verzets strijders hebben gearresteerd, on- middellük nadat zy een raket aan val op de Israëlische haven Eilath hadden gedaan. De verzetsstrijders hadden 18 raketten afgevuurd „maar °nze troepen traden onmiddellük op en arresteerden hen en weerhielden hen ervan nog meer raketten af te schieten". Israël heeft gisteren bij dc Veilig heidsraad een klacht ingediend te- go de „grootscheepse Egyptische aanvallen" van donderdag In dc Suezkanaalzone. Deze klacht heeft betrekking op een artillerie- en tank duel aan het Suezkanaal dat bijna twee uur duurde. Door tussenkomst van VN -waarnemers kwam er een e'nd aan het gevecht. Volgens Israël werd daarna van Egyptische kant nog sporadisch met lichte wapens gevuurd. De strüd was om 16.30 uur plaat selijke tijd ontbrand. Israël zegt dat de Egyptenaren al vroeg waren be gonnen met sporadisch vuur, dat uitmondde in 'n artilleriebeschieting die beantw<x>rd was. Volgens Egypte begonnen de Israëliërs met een be schieting van Egyptische stellingen. In een Egyptisch legercommuniqué werd meegedeeld dat aan Israëlische kant 'n groot aantal raketten was vernield, die bestemd waren voor aanvallen op Egyptische steden. DEN HAAG (ANP) Een eeuw geleden verscheen het eerste nummer van het dag blad Het Vaderland in Den Haag. Gisteren begon de viering van het eeuwfeest in het Kurhaus in Schevenin- gen met een modeshow van j Pierre Cardin. Eregaste op j deze modeshow tuas Prinses Margriet. Daarop volgde een j receptie door de directie en I hoofdredactie. Gisteravond was er een soirée dansant, waaraan Al- bert Vogel en Paul van Vliet meewerkten. De abonnees kregen een krant van 120 pa- gina's in de bus. Op de foto: De directeur van het blad, die onlangs een been brak, en die, om vragen te voorkomen, een bord met de tekst ,,Het gaat goed met mijn beendank u" naast zich plaatste. Grote hilari teit ontstond er, toen de Haagse wethouder Bol hem even de hand kiram drukken. De wethouder liep namelijk zelf ook met zijn been in het j gips. DEN BOSCH (GPD) „Ik ral tien jaar met onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling vragen voor E. En acht jaar met aftrek voor K., want de eerste is het geweest df»> het brein was achter deze gruwelijke daad. Hij heeft geen ogenblik be rouw getoond en ik beschouw hem als de man van de leugen". Dit zei donderdagmiddag de offi cier van Justitie mr. J. Boosten aan het slot van de langdurig zitting van de rechtbank in Den Bosch. De Bossche rechtbank behandelde de zaak tegen J E. (30) en de losarbei- der A.K. (27) uit Wüchen. Samen pleegden zü in de vroege avond van de elfde september 1967 een brute overval op een 62-jarige weduwe in de Oostbrabantse plaats Berghem. De vrouw overleefde het niet. Ter- P.vA.A. is tegen wül ze stervend op de vloer van haar woning lag, werd uit haar slaapka mer een tas met 9500 gulden geroofd. Het gruwelüke misdrüf werd don derdag voor de rechtbank in Den Bosch gereconstrueerd. Beide ver dachten gaven op de zitting grif toe de overval te hebben gepleegd. Al leen wat er zich in het kwartier bin nen in het huis van de weduwe pre cies afspeelde, kwam er niet duidelük uit. De uitspraak is over 14 dagen. WAGENINGEN (GPD) „Dit congres is geen praatcongres over theoretische onderwerpen. Het is op dit moment nodig een studentenbe weging tot stand te brengen met een e:\gen dynamiek. We moeten niet doen alsof Posthumus een probleem voor ons is". Dat zei ëe vice-voorzitter van de Nederlandse studentenraad Jelle Vis ser uit Amsterdam gistermiddag in de collegezaal van de Landbouwho geschool in Wagen tngen, waar tot en met zaterdag een NSR-congres wordt gehouden over onderwüszaken. De vice-voorzitter meende dat er een aaneenschakeling van acties in faculteiten op gang gebracht moet worden. In discussies bleek hü niet zoveel vertrouwen te hebben, omdat daarmee minder goede ervaringen zün opgedaan. Daarvan hebben de NSR-studenten een klachtenboek sa mengesteld. ..De georganiseerde rotzooi is nog steeds niet opgelost bü het onder- wüs", aldus Jelle Visser. „Er wor den wel steeds toezeggingen gedaan, maar dat gebeurt alleen om de acti viteit van de studenten dood te ma ken. Wü moeten toezeggingen eisen en ze concreet laten uitvoeren. Het is ontzettend nodig het oude stramien te doorbreken". BREDA «ANP) - „De vakbeweging zal gezamelük in verzet komen als vandaag in de stichting van de Ar beid geen overeenstemming wordt bereikt over een redehjke compensa tie voor de werknemers tegenover de snele prijsontwikkeling van de laatste maanden". Dit zei gisteravond de tweede voor zitter van het NW, de heer A. E. de Boon, tüdens een protestvergade ring van NKV en NW in Breda. Een redelijke compensatie vond hü de overheveling van 2 in de soci ale verzekeringspremies ten gunste van de werknemer. De heer De Boon zei ondermeer niet veel vertrouwen te hebben in de prüsmaatregelen van de regering. Hü noemde het een vergissing te denken dat de prijsstügingen nu af gelopen zullen zün door de prijsstop. Volgens hem zal het prijsniveau eind april vergeleken met 1 Januari zeker 6 hoger liggen. Mogelük wordt dat nog wel meer, j omdat in de cyfers over maart de huurverhoging van 1 april en de sei- zoeninvloeden van land- en tuin- I bouw nog niet verwerkt waren. Hü j vergeleek de prijsontwikkeling vanaf I vorig Jaar april tot en met april van dit Jaar. Daarbü kwam hü tot een algemene prijsstijging van 8,3 Als meest gunstige berekening van de prtjs- stop zag hü een vermindering van maximaal 114 procent op de prijs stijgingen over het gehele jaar 1969 genomen dus nog zeker in totaal 7 Hü liet duidelijk zün vrees blüken voor een ontwikkeling na april van dit Jaar, die parallel zal lopen aan de ontwikkeling na april vorig Jaar. AMSTERDAM «GPD) Het staat nu vrijwel vast. dat de vestiging van een zwavelkoolstoffabriek van het Franse chemische concern Pro- gil in het Amsterdamse westelük havengebied niet zal doorgaan. De fractie van de PvdA in de Am sterdamse gemeenteraad heeft gis teravond bekendgemaakt, dat zü tot de voorlopige conclusie is gekomen, dat de vestiging van Progil onge wenst is. De fractie is de grootste in de raad. Zü telt dertien leden. Elf hier van hebben zich zondermeer tegen de vestiging uitgesproken. In een verklaring zegt de fractie, dat zü wel van mening is dat een verdere industrialisatie van het Noordzeekanaalgebied, zoals is voor zien in het streekplan, doorgang moet vinden, maar dat in verband met de leefbaarheid in de Randstad Holland een selectief vestigingsbe leid moet worden gevoerd. Vooral onzekerheden over de ge volgen van eventuele rampen en het vervoer van zeer gevaarhjke stoffen, hebben bü de voorlopige stellingna- me van de PvdA-fractie een rol ge speeld. De twee leden, die zich vóór de vestiging van Progil hebben uitge sproken zün wethouder dr. P. J. Koets en de heer H. Nipperus. De wethouders W. Polak (Fin.) en drs. R. de Wit (Publ. Werken en Stads ontwikkeling) behoren tot de tegen stemmers. Verwacht wordt dat B. en W., die komende dinsdag hun definitieve standpunt bepalen, de gemeenteraad zullen laten weten, dat zü afzien van het indienen van een voorstel tot gronduitgifte aan Progil. Op de vliegbasis Soesterberg werd gisteren een grote Jeugd- luchtvaartdag gehouden. Op de foto Mar gr eet van der Werf uit Amsterdam en Wim Matser uit Arnhem, die bij hoge uitzonde ring een kijkje mochten nemen in de cockpit van een Starfighter F-104. DEN HAAG (GPD. ANP) Het sportbeleid van de Nederlandse regering is gericht op: de bevordering van de deskun digheid van het leidinggevend en instruerend kader. de bevordering van de tot standkoming van voldoende en adequate sportaccommodaties, bedoeld om ook in materieel opzicht een verdere en even tueel betere ontwikkeling van de sportbeoefening in Neder land mogelijk te maken. Dit schrijft minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelük werk) in haar discussienota met be trekking tot het sportbeleid, die gis teravond aan de Tweede Kamer is aangeboden. De minister betoogt, dat de sport niet meer uit onze samenleving is weg te denken. Gesteld voor het probleem van de financiering van het sportbeleid, is zü daardoor van mening, dat in de eerste plaats ern stig gezocht dient te worden naai verhoging van contributies, entree gelden en dergelüke. Zü gaat er vam uit, dat het be lang van de sport algemeen wordt Ingezien en dat men over het alge meen door de nog steeds groeien de belangstelling gaarne berei') zal zün een deel bü te dragen. Maar aangezien zelfs een verhoging van j de contributies en entreegelden nog niet voldoende zal zün om aan de stijgende kosten het hoofd te bieden met name door de hoge kosten die uit de dure accommodaties voortvloeien heeft de overheid een completaire taak met betrekking tot de financiering om sportbeoefening blüvend mogelyk te maken. In het kort samengevat zün de ln deze nota gegeven aanwüzingen over het sportbeleid gebaseerd op een aantal grondgedachten: het sportbeleid maakt een inte grerend deel uit van het maat- schappelüke en culturele welzünsbe- leid. Dit houdt volgens de minister o.m. in, dat de inspraak van de be- volking van groot belang moet wor-1 den geacht; ln verband met het grote belang dat aan de vormende waarde van do sport moet worden toegekend, wil de minister zoveel mogelük bü dragen aan een zo breed mogelü'ke sport beoefening en een zo verantwooia mogelü'ke wyze van die sportbeoefe ning; door de toenemende democratise ring van de sport is het aantal be oefenaren aanzienlük toegenomen. Hierdoor worden hogere kwalitatieve eisen aan de accommodaties gesteld De kosten die daaruit voortvloeien kunnen niet door de sportbedrijvers zelf worden opgebracht. Op deze gronden voor subsidiëring is het sportbeleid mede gebaseerd. De ontwikkeling met betrekking tot de .topsport', het dopingvraag- stuk en vooral het belang van de sportbeoefening en de lichamelüke vorming in het algemeen maken het, zo staat in de nota, noodzakelük, dat in hot kader van het sportbe leid ruime aandacht wordt besteed aan de medische begeleiding. Er zal worden gestreefd naar een verdere uitbouw en bredere opzet van de medische sportkeuring. Ge bleken is, dat velen, onder wie ook veel ouders en verzorgers, zich niet de relatief kleine kosten en moeite van een sportkeuring willen ge troosten. Om aan deze onverant woorde situatie ontstaan doordat de keuring nog niet door alle sport organisaties verplicht is gesteld een einde te maken, stelt de minis ter zich voor, een stimulerende rüksbüdrage te blüven verlenen. DEN HAAG (ANP) Dr. W. van Züll. algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie (NSF>, heeft zich uitermate kritisch opge steld ten aanzien van de door de mi nister dr. Klompé uitgebrachte dis cussienota met betrekking tot het sportbeleid. ••Het stuk ademt de geest van ..Hier sta ik. ik kan niet anders", al dus dr. Van Züll. „Voor de zoveelste maal is er geen sprake van de aan duiding van een nationaal sportbe leid, zelfs niet in grote Ujnen". Ook telt de sport in het ministerie van CRM volgens de heer Van ZiJIJ nog nauwelüks mee in het departe mentale beleid en helemaal niet in het kabinet: „De discussienota heeft het karakter gekregen van het spa ren van de kool (minister Witteveen) en de geit (Tweede Kamer), die zo graag wat sportief leven in de CRM- brouwerü had willen brengen. Kortom: „de regering ziet de sport sport nog altüd als een aardige vrije- tüdsbesteding en heeft geen begnp van alle lasten en noden".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7