Geen pech hebben is al mazzel genoeg Ajax zoekt rust en stilte Janssen legt zich neer bij schorsing „Aja cieden genezen zegt clubarts Rolink Koers tips Portret van Ajax-voorzitter Jaap van Praag n hotel Duinoord Wassenaarse Slag 99 Blauw Zwart V Temperatuur- verhoging bij Spa rtakspelers PIERROT IBIJCAG II APRIL 1969 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD door Han Wielick) DEN HAAG iGPD) Op de televisie-buis lykt hij een beetje verwaand. Hij is het echter al lerminst. Op de tribune by een wedstrijd van zyn club is hij net een hypernerveuze schooljongen, die op de uitslag van zyn exa men wacht. Maar na afloop wanneer alle spanningen zyn ge weken. zegt hij rustig wanneer het resultaat tegenviel: „Wy zyn toch nog gezond Jaap van Praag (59) de voorzitter (mis schien beter manager) van Ajax. by wie in deze dagen voor het halve finale duel van de Euro pacup tot diep in de nacht de telefoonbei rinkelt. Telefoontjes met bijna alle het zelfde doel: kaartjes voor de wedstrijd Ajax Spart ak. Wie is Jaap van Praag, de man die een paar jaar geleden toen het Ajax allerminst goed ging het roei- (voorlopig) in handen nam. nadat Wim Vol kers voor de eer had bedankt het voorzittersschap van de heer Melchers over te nemen. Boven zijn bureau in zyn (piepkleine) kantoortje aan de Amsterdamse Spuistraat hangt een spreuk: „Geen pech hebben is al mazzel genoeg" Zeven woorden, die ook Jaap van Praags levensfilosofie zijn. Want zelfs in grote tegenslagen weet hij altijd toch nog een lichtpuntje te zien. Zichzelf en anderen uit de put te helpen. Al jong voetbalde Jaap met de jongetjes van de Transvaal- school van meester Holtzappel op het Transvaalplein", zegt de nu 60-jarige A. G. H. M. Wille- man. die jarenlang naast Jaapje van Praag in de schoolbank zat. „Japie was een zenuwachtig kind. Hij kon geen minuut stil blijven zitten of zijn mond hou den. en menigmaal klonk het door de klas. „Die jongen van Van Praag moet zyn waffel nu toch eens dicht houden". Twee eigenschappen, die de huidige Ajax-praeses heeft behouden. Nog steeds is Jaap van Praag een man die weinig „zitvlees heeft en een vlotpratende gast heer die de „witschen" zo uit de mouw rollen en die aller minst op zyn mondje gevallen Clubman Snel „Jaap van Praag deed in de KNVB reeds heel snel van zich spreken", zegt oud-Feyenoord- voorzitter Cor Kieboom. „Wij dachten van die nieuweling zul len wij de eerste tijd wel geen last hebben. Die zal het de eerste tijd wel piano aandoen, maar nee hoor de eerste de beste ver gadering was het al raak. Wij zyn in de loop der jaren prima vrienden geworden, al was ik het vaak helemaal niet eens met zyn beslissingen. Met de verdeling van de kaartjes voor AjaxFeyenoord bijvoorbeeld, dat leek helemaal nergens op. Maar kwaad op hem worden, kon ik toch niet. De belangen van Ajax waren voor hem van het moment dat hij de voorzit tershamer van Melchers over nam nummer één. en als ik zie wat hij heeft bereikt, dan moet ik zeggen ze luisteren meer naar hem dan ze ooit naar Kieboom hebben gedaan. Wat dat betreft ben ik wel een beetje jaloers op Van Praag. Destijds smeet de KNVB onze spelers uit het Ne derlands elftal en wilden ons uitsluiten van de Europa Cup om heel wat minder dan Van Praag nu officieel voor elkaar krijgt. Jaap heeft een persoonlijk stempel op Ajax gedrukt, zoals bijna geen voorzitter van welke vereniging dat ooit heeft gedaan. Hij is een kerel uit één stuk. Je weet wat je aan hem hebt. Zyn ..ja" is ja en „nee" blyft nee". „Jaap van Praag is altijd een all-round Ajacied geweest". Aan het woord is oud-international Wim F. Volkers. „Van het mo ment af dat Jaap lid werd van Ajax werden wy vrienden. Dat is dit jaar precies veertig jaar, want Jaap werd in 1929 lid van Ajax. Wij waren jarenlang een onafscheidelijk duo. Speelden zelfs voor sinterklaas en zwarte Piet. Ach, wat zal ik van Jaap als voetballer zeggen. Hy werd meest in het vyfde elftal en een heel enkele keer in het vierde opgesteld. Jaap voetbalde aardig, maar daar is het dan ook wel mee gezegd. Maar dat was toen onbelangrijk, hij was een uitste kende clubmar Eenmaal her j in het eerste elftal van Ajax voetbald. Om streeks 1931 tegen Joure in het Friese stadje van die naam in een jubileumwedstrijd. Van te voren had Joure de opstelling van ons elftal gevraagd en het stadje zat volgeplakt met biljet ten, waarop de namen van de internationals (Wim Addincks. Piet van Reenen. Wim Volkers en Jan de Natris) extra groot waren gedrukt. Jaap ging voor eigen rekening met ons mee. Dat deed hy wel meer wanneer ik ergens buiten moest voetballen. Ik zei als vriend en aanvoerder tegen hem: „Jaap neem ik ieder geval je voetbalschoenen mee. Wan neer er iemand geblesseerd raakt kan jij mooi invallen". We gin gen namelijk naar dergelijke wedstrijden met precies elf man. De penningmeester zou je vreemd hebben aangekeken, wanneer je met twaalf of dertien spelers op reis had willen gaan Iedere man verteerde al gauw drie kwartjes op een dag in die tijd. Jail Tien van de elf spelers waren op tijd op het verzamelpunt, maar Jan de Natris kwam maar niet opdagen. Ten einde raad vertrokken wij zonder hem naar Joure. Onderweg zeiden wij te gen Jaap van Praag: „Jy moet in hemelsnaam maar onder de naam Jan de Natris spelen. Wij kunnen de mensen daar niet te leurstellen. die hebben op Jan gerekend. Jaap werd nog ner veuzer dan hy altijd al was en zei maar steeds: „Maar jullie zeggen altijd dat ik twee linkse voeten heb". Ik zei Jaap zeur niet. jij krijgt van mij een paar gemakkelijke ballen en die zet je met .ie linkse voeten gewoon voor het doel. Wy wonnen met 31 en twee van onze doelpunten kwamen uit voorzetten van Jaap. die na af loop een aantal jongetjes ver blijdde met een handtekening van Jan de Natris. Aan het diner sprak het Joure- bestuur lovende woorden over onze ploeg en speciaal over de internationals en in het bij zonder over de beroemde Jan de Natris. die zij zich van foto's heel anders hadden voorgesteld... Als bestuurder is Jaap van Praag wat je noemt een voltref fer. Temeer opvallend omdat hy in al de jaren dat hij lid van Aiax was. zelfs geen seizoen commissaris van materiaal is ge weest. Hij is een geboren onder handelaar en scheidsrechter wanneer er geschillen zyn". Diplomaat ..Inderdaad" zegt de heer Has- linghuizen. directeur van Phono gram. lid van het CCGC. „Van Praag is een geboren diplomaat, daarnaast integer, krachtig, po sitief en een allround zakeman. Spanningen weet hy op een fan tastische manier te doorbreken en reken dat er soms spannin gen in onze branche zyn. Bij voorbeeld bij de organisatie van een grand gala. In de oorlog zyn wjj vrienden geworden. Jaap zat ergens ondergedoken en ik had thuis iemand ondergedoken, die een vriend van hem was. Sinds 1963 ontmoeten wij elkaar ook op zakelijk niveau. Hoe diep ik ook nadenk, ik zou niets onvriende lijks van hem weten te vertellen, of het moet zyn chauvinisme voor Ajax zijn. Lachen kan je ieder moment van de dag en nacht met hem. terwijl je hem rustig alles kan zeggen, zonder dat h.j ooit kwaad wordt „Mijnheer Van Praag is altijd optimistisch" zegt zyn secreta resse Caty Tromp. „Maar de laatste twee dagen voor een be langrijke wedstryd of een Euro pacup-duel is hij op van de zenuwen. Je merkt dat direkt, want dan zingt hij de hele dag en rijmt overal op. Maar wan neer Ajax heeft verloren of er gaat zakelijk iets niet zo als hy wilde dan is hij geen mi nuut chagrijnig. Hij heeft steeds geloofd ook na de 31 neder laag tegen Benfica dat Ajax de finale van de Europacup haalt. Met dezelfde overtuiging als hij vorig jaar toen Ajax vijf punten achter stond op Feyen oord steeds maar zei: „En toch worden wij kampioen „Jaap werd bij Ajax altijd in het achtste elftal opgesteld, om dat er geen negende was" zegt zyn broer, de zanger Max van Praag. Als voetballer stelde hy niets voor. Hooguit als publiek speler. Voor Ajax loop ik niet warm, omdat mijn broer daar toevallig voorzitter is. Ik ben een rasechte Elinkwyk-supporter. al ga ik om hem een plezier te doen wel naar de Europacup- wedstrijden van Ajax kijken Zondagavond zit een dan was bleke Jaap van Praag op de ere-tribune. na weken van rege len, vergaderen, onderhandelen, telefoneren en bespreken van al lerlei zaken. Voor ..zijn jongens" het veld opkomen, heeft hij hen allemaal de hand gedrukt. Of dat iets helpt, hy gelooft er zelf waarschijnlijk niet in. Feit is dat de Ajax-spelers weten dat er aan de kant een man zit, die intens met hen meeleeft. Een man met een groot, maar ook een oh zo klein hartje, die uit ervaring weet hoe betrekke lijk alles is en daarom dagelijks de spreuk leest en herleest: „Geen pech hebben is al mazzel genoeg WASSENAAR De Wassenaarse jeugd gaat een paar „goede dagen" tegemoet. Sinds vanmorgen, even vóór twaalf uur, hebben de spelers en officials van Ajax hun intrek genomen in hotel Duinoord aan de Wassenaarse Slag. Trainer Rinus Michels heeft na de traditionele persconferentie om éen uur welis waar de deur resoluut „op slot" ge daan, maar dat zal de Wassenaarse „Cruyffies" toch zeer zeker niet weer houden om zich voor het hotel in de duinen te verdringen om een glimp van de spelers te kunnen op vangen. Net als vorig jaar novem ber, toen de Ajacieden in Duinoord logeerden om zich voor te bereiden op de wedstrijd tegen Fenerbahce. Mevrouw WouwenaarLievense van hotel Duinoord daarover: „Voor de jeugd worden het weer een paar drukke dagen. Vorige keer ook: als toen de scholen om vier uur uit gingen, stond nauwelyks een kwar tier later de hele horde voor het hek. Om hun idolen te zien, om op handtekeningen te jagen. Dat zal nu natuurlijk helemaal het geval wor den. Al die jongens (en meisjes) hebben immers vrij door de paas vakantie. Ze zullen niet weg te slaan zyn. Natuurlijk erg hinderlijk voor de spelers. Die komen hier om zich rustig op de wedstrijd te kunnen concentreren. Rust, rust en nog een rust. Maar de jeugd vindt het na tuurlijk prachtig, die zal als ze de kans krijgt, als een zwerm byen om de spelers rondhangen. De gasten zelf zullen het de spelers niet erg lastig maken, geloof ik. De meea ten weten trouwens nog niet eens. dat Ajax komt. Enkelen zal het ook niet interesseren. Zy zyn hier voor hun vakantie. Wat weten bovendien nu oudere buitenlanders van Ajax af? De Wassenaarse jeugd daaren tegen natuurlijk wel. Als ze echter ook maar besetfen. dat de spelers zoveel mogelijk met rust gelaten wil len worden (Door Cees Onvlee) WASSENAAR Ajax zoekt rust. Rust en stilte om zich kunnen voorbereiden op de eerste wedstrijd in de Halve lales van het toernooi om de Europese beker voor lands- mpioenen tegen het Tsjechische Spartak Trnava. Die rust stilte hoopt Ajax te vinden aan de Wassenaarse Slag. In tel Duinoord, een riant en sfeervol ingericht hotel, temidden in de duinen gelegen, op een steenworp afstand van de zee. M Ajax die rust, die gewenste Bdering, aan de Wassenaarse i? inderdaad zal vinden? Toen A'damse gezelschap 16 spieiers reserves, trainer Rinus Mi- fis. dokter John Rolink, psyc'ma- dr. Roel Seven er. masseur Sal i filer vanmorgen zijn intrek in Kit geschilderde hotel nam. was aan de Slag erg rustig. Maar d- aan de Slag kan snel verdwij da het weer omslaat, als het te-zonnetje weer door de (regen) ten breekt, is het met de rust en te aan de Wassenaarse Slag snel «laan. Dan trekken enkele hon- - In het weekeinde enkele dui den toeristen en dagjesmen- naar de Slag. Naar het strand. 1 heerst er in en om het aan dp fifoe) weg naar het Wassenaarse nd gelegen hotel, bij de splitsing de rijwielpaden naar Schevenin- Wassenaar - indien Ajax- •rainer Rinus Michels dat *enst, zal hy voor de training lebniik kunnen maken van de «tóen van de Wassenaarse »ndag-tweedeklasser Blauw z*art. Tydens het trainings kamp voor de strijd tegen Fe nerbahce hebben de Ajacieden °°k op het Blauw Zwart-veld kht getraind. Secretaris Van Deursen: „Of er ook dit keer bij ons een of "«er keren wat getraind wordt, Veet ik nog niet. We hebben *an Ajax nog niets gehoord, er is nog geen verzoek binnen. v°rige keer kregen we overi- teis ook op het laatste moment «n belletje. Het kan natuur- 'ft altijd gen en Katwijk, een enorme drukte. De drukte, de mensenmassa, die Ajax juist tracht te ontvluchten Een geluk voor Ajax is, dat da zomerse weer er dit weekeinde niet direct in zit. Het KNMI voorspel' voor de komende dagen veel bewol king en lagere temperaturen. Wein zon. Eerder regen Waarom toch het risico var. een trainingskamp-vol-rumoer genomen Karei Muller, de functionaris van het reisbureau Mondial, die reeds vele jaren de binnen- en buiten landse reizen verzorgt: „Ajax be waart goede herinnering aan Duin oord als het trainingskamp voor de wedstryd tegen Fenerbahce. Boven dien was het vrij. Verder ligt het rustig, in de duinen, wat achteraf" Mevrouw P. WouwenaarLievense van hotel Duinoord: „Het is Ajax hier goed bevallen, de eerste keer. Hier. in het hotel en de omgeving. De duinen, het strand. Anders kom je toch met terug, dacht ik. Het is te hopen, dat ze een beetje boffen met het weer. Dat ze rustig kunnen wandelen, zich rusig kunnen ont spannen. Ofschoon: dan zal het na tuurlijk wél druk worden. Het is immers ook nog paasvakantie. Met mooi weer is er vooral in de week einden een enorme trek deze kant uit. Of ze daar rekening mee gehou den hebben Karei Muller: „Waar moeten ze anders naar toe? Naar De Witte Bergen? Daar komt Ajax al zo vaak als men in retraite gaat voor een belangrijke competitiewedstrijd. Dal is toch ook niet zo leuk voor de spelers. Het argument van de drukte- by-mooi-weer geldt daar trouwens net zo goed". Sfeei In De Witte Bergen zal de komen de dagen tooh de sfeer van Ajax— Spartak hangen. In het hotel aan Rijksweg 2 in Eemnes hebben de voetballers en officials van de Tsje chische kampioensploeg, die in de middaguren op Schiphol aankwamen., hun kamp opgeslagen. Het hotel be gint daarmee naam te maken alv- het hotel, waar de tegenstanders van Ajax logeren. Ook Fenerbahce bracht de dagen voor de wedstrijd in het Olympisch Stadion in De Witte Ber gen door. Benfica gebruikte er vo rige maand de lunch om vervolgen door te trekken naar hotel De Wa- geningse Berg. waar het ook in 1963 voor de Europa Cup-finale tegen Raai Madrid logeerde. Spartak Trnava heeft bewust ge kozen voor een verblijf aan de druk ke snelweg by Laren boven de rus tieke stilte in de bossen rondom De Wageningse Berg. Een aanbod van de directeur van het Wageningse hotel, in Brussel direct na de loting aan de Tsjechische leiding gedaan werd door trainer Jan Hucko althans van de hand gewezen. In het aan ruim dertig personen plaats biedende hotel Duinoord zijn geen speoiale voorzieningen voor het Ajax-gezelschap getroffen. Mevrouw Wouwenaar: „De spelers en begelei ders worden als gewone gasten be handeld. Daar stellen ze trouwens ook het meeste prijs op. dacht ik Met het eten is het natuurlijk wat anders: voetballers-in-training heb ben natuurlyk een ander voedsel nodig. Daarvoor heeft Ajax over- I gens niet de vaste kok, de heer Walter, meegenomen. De specia'e maaltijden zullen door onze eigen chef-kok. de heer Zwanenburg, wor- I den bereid". In Duinoord zal verzorger Salo Muller, die onlangs het examen fy-1 sio-therapeut met succes aflegde, zijn eigen massage-kamer inrichten. Indien Muller en of clubarts doktei Rolink dat noodzakelijk achten, kan Hotel Duinoord (Foto LD Holvast) in het Leidse Academisch Zieken huis, waar psychiater dr. Seven en de eveneens tot de medische staf van de Amsterdamse vereniging be horende chirurg dr. Kriek goede be kenden zyn. een uitgebreider me disch onderzoek worden verricht. AMSTERDAM (GPD) Clubarts Rolink heeft de Ajax- patiënten Vasovic. Bals en Danielsson uit de ziekenboeg ont slagen. „Op medisch advies moeten zij vandaag de training hervatten'', zei de Velser dokter. „Ze zijn allen hersteld van hun enkelblessure. Het is thans een kwestie van durf geworden. Vasovic heeft daarmee kennelijk de meeste problemen. Hij toont vrij veel schroom, hetgeen wel begrijpelijk is, omdat hij nooit eerder iets heeft gehad". Dokter Rolink gal het genezen trio over aan Ajax-trainer Rinus Michels. Rolink: „Hij bepaalt allicht of ze spelen of niet. Maar nog maals. medisch gezien zijn alle bezwaren opgeruimd". Donderdagmorgen meldde Bennie Muller zich plotseling ziek. De deze dagen zwaar belaste dr. Rolink constateerde een keelontsteking en een maag/darm-catar. „Het is nog teveel in een beginstadium om een duidelijke diagnose te stellen. Maar ik maak mij niet bezorgd over Muller, Hij mag van mij gerust naar Wassenaar". PARIJS (GPD» Jan Janssen heeft na een oriënterend bezoek aan Parijs besloten zich niet te verzet ten tegen de door de FICP uitge sproken schorsing, opgelegd nadat een dopingcontrole in de wedstrijd ParysNice een positief resultaat had opgeleverd. „Zelfs een contra- TRNAVA (ANP» Niet alleen Rinus Michels maar ook de oefen- meester van Ajax' tegenstander in de halve finale van het Europa-cup toernooi. Jan Hucko. kampt met spelers die zich niet geheel fit voe len. Woensdagavond, in de met 3-1 gewonnen competitieontmoeting met Dukla Pbanska Bystrica. moest Hucko niet minder dan vijf spelers Geryk. Arkas. Jarabek. Dobias en Hagara» het veld insturen, die last hadden van een lichte temperatuur - verhoging. Dobias klaagde daaren boven over pijn in zijn maag en Ha gara liep een blessure aan de rug op. „We zyn door dat alles", aldus Spartakbestuurslid Ladislav Schnei der, „nu niet direct in de stemming om een Europacupwedstryd te spe len". Jan Hucko voegde daaraan toe, dat de mogelijkheid zeer zeker aan wezig is, dat hy zondagavond in het Olympisch Stadion gebruik zal moe ten maken van een paar reservespe lers. Overigens neemt de Spartak- trainer maar vijftien spelers mee naar Amsterdam expertise aldus Janssen, ..laat ft met verrichten. Dat zijn toch maar overbodige kosten. Voor my ataat vast, dat ik op recept van de dokter een medicijn tegen bronchitis heb genomen, dat bij controle op doping tot een positieve uitslag leidde. Maar by het Franse ministerie van sport, dat dergelijke onderzoeken verricht, staat men op het standpunt dat een renner maar niet moet fietsen als h(j niet gezond is. Tegen zo'n opvatting kan ik niet redene ren". Dokter Dumas, bekend Tourartav was mede met het onderzoek be last. Hij heeft begrip voor de si tuatie, omdat ook hij gelooft (hfj controleerde Janssen zeer vaak en vond steeds een negatief resultaat), dat Janssen de dupe is geworden van een normaal doktersrecept. „De wet is bij ons in Frankrijk", aldus zei Dumas. „onaantastbaar en die wet zegt. dat er gestraft wordt ak» een laboratoriumproef een positieve reactie geeft. Ik kan daar niets aan veranderen". Alle landen HILVERSUM, 12 april - 7 uur Crocussenprys: Higgin;. Goldrose. Hermance - Anemoncnprijs: Gisalda. Gloriant, Gina Narciso - Narcissen- prijs: Edel Holla,ndia, Furie, Good Luck C - Hyacintenprys, 2de afd.; Bonnie Mars, Doriethe J. Clemen tina Lee - Tulpen prijs: Goudvos. Fenno Silk. French Mac - Amarillis- prijs: Zevenklapper. Entry Volann, Bretteur P - Blauwe Druifjesprijs: Funny Boy. Goudplevier S. Dvna- fica - Hyacintenprijs. Ie afd.: Esta I Beroona, Dynamiet, Dea Alkestis VE Het Franse ministerie oor Sport zaken heeft de FICP internationale organisatie van beroepsrermers) in kennis gesteld van zyn bevinding. Daarop heeft de FICP oe schorsing van een maand opgelegd. Die uit sluiting geldt automatisch vooralle landen en de mededeling van de KNWU. dat zij de schorsing heeft overgenomen, was daarom overbo dig. Janssen zal tot 7 me>i op non- actief staan. In deze periode mist hij de klassiekers Parijs-Roubadx, de Waalse Pijl, Luik-Bastenaken - Luik en de Amstel Gold Race. Zfjn horoptreden vindt plaats in de Vierdaagse van Duinkerken. ADVERTENTIE VERtOVINGSBIWRm JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden W20778

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21