Studentenhuisvesting helpt ook stad ikJÈSM STICHTING VAN EEN MUZIEKHUIS Hulpverleningsdienst Zuid-West gestart Zo blijven stukjes oud-Leiden bewaard Zomerse drukte in De Vliet mpt «show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING lllllllllll!l![||||||||||l!!UII!l!llllllllllllllllllllllllllllllllij)if!i|j|||||||||||||||il!lllllllllllllllllllllllllllliltiiimTllllllllllllllllllillllll[|| Verzoek aan Leidse raad: Kerkelijk Leven Eervol ontslag aan staatsraad prof. Cleveringa Vakmanschap is meesterschap Bterkenvier* vragen JUWELIER v d. WATER PONDERDAG 10 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 «OpLD" NAT UUR VOORDEUGETREIN/TOEGANGBILJETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR LEIDEN De Contactgroep Leide Koren, overlegorgaan van de volgende in Leiden gevestigde koren: Con Amore, Ex Animo, Toonkunstkoor, Nederlands Madrigaalkoor, Stem des I Volks. Leids Kamerkoor en het Alma Materkoor. heeft zich in een schrijven tot de Leidse raad gericht met het verzoek om te komen tot de stichting van een muziekhuis. (Door Hans Melkert) LEIDEN Het initiatief tot stichting van een maatschap pij Stadsherstel in Leiden staat terecht in de belangstel ling. Leiden als stad zal ermee zijn gebaat, dat er een „motor" komt om het oude stadsschoon door aankoop en restauratie te bewaren. De exploitatie zal bij het doorgaan van de plannen de moeilijkste kant van de zaak zijn, maar voor een goed „apparaat", dat de weg weet in de moeilijke materie, moet het mogelijk zijn. En om het be gin niet te moeilijk te maken, dachten wij, dat in het klein kan worden begonnen. Het is immers geen noodzaak meteen een groot complex aan te vat ten. Verbetering van een stuk gevel, restauratie van een fries, dat zijn kleinere zaken, waarmee het werk op een spre kende manier kan worden aangepakt. Er zijn beslist par ticulieren, die èn de animo èn het geld hebben om een his torisch aantrekkelijk binnen- stadspand bewoonbaar te la ten maken. De moeilijkheid is vaak, dat zij de weg niet weten en de spraak niet kennen. Stadsherstel moet juist deze zaken onder de knie hebben. Tot zover een beschouwing over wat zou moeten. Tal van voorbeelden wat kan zijn in Leiden te zien. Daarvoor tekent in veel gevallen de stichting Leidse Studentenhuisvesting, die zich sinds 1957 inspant om studentenka mers te creëren in oude panden in het centrum, die worden aangekocht en gerestaureerd. Studentenhuisves ting put alle subsidiebronnen uit. In de exploitatie heeft de stichting het voordeel, dat het ministerie van On derwijs en Wetenschappen, dat de huur vaststelt, het tekort bijpast. Wat exploitatie betreft dus niet he lemaal een goed voorbeeld voor een particuliere stichting, maar technisch wel. Studentenhuisvesting streeft er naar de student zoveel mogelijk in de binnenstad te huisvesten. Zij helpt daarmee de student, die in het alge meen voorkeur voor het centrum heeft, maar ook de stad, waar de bin nenstad steeds meer ontvolkt raakt. de ontruiming van het voormalig dia. conessenhuis aan de Witte Singel, be- j woond door 170 studenten. Het Witte Singelplan van de universiteit vraagt de afbraak nog dit jaar en 't nieuwe „Pel"-complex van Studentenhuis vesting aan de Morsweg zal dan nog niet gereed zijn. Het wordt een aan tal maanden „overbruggen". Het ver schijnsel doch zich overigens voor. dat het v.m. diaconessenhuis steeds minder bewoners krijgt. Studenten pakken hun kans om buiten de ka- memood-piekmaanden fin het na jaar) een „kast" te huren. Studentenhuisvesting beschikt thans over een 2500 kamers en ver wacht over enkele jaren de behoefte te hebben opgevangen als 3800 ka mers zijn verwezenlijkt. Of dit het ge val zal zijn, hangt af van het al dan niet uitkomen van de voorspellingen over aantallen studenten. Aan de Oude Singel loord een oud pand gerestaureerd on een nieuw huis van Studenten uisvesting te worden. Ook een i bruiken, is door Studentenhuis- antal belendende percelen", om vesting bewaard als stukjes his- m brandweer uitdrukking te ge- torisch Leiden. (Foto LD Holvast) I De Contactgroep grondt dit ver- I zoek op de toenemende belangstel ling voor zelfstandige cultuurbeoefe- ning. het grote nut van stedelijke i culturele instellingen, de steeds nau- i wer wordende repetitieruimten en de in Leiden leeg staande of nog leeg I komende gebouwen. I In een dergelijk muziekhuis zou- I den niet alleen alle koren hun repe- j tities kunnen houden, maar het zou eventueel ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan verenigingen, I die daar activiteiten zouden kunnen 1 ontplooien buiten de muziek om. De Contactgroep geeft de raad in overweging om in zijn beraadslagin gen na te gaan of het geen vorm van enigerlei discriminatie is wanneer toneelverenigingen gemeenschappe- lijke repetitieruimten gaan krijgen en kunstenaars naai- redelijke maat staven gemeten een hun passend on- NED. HERV. KERK Beroepen te Ando (N. Br.) R. de Bruin te Lunteren, te Sommelsdijk C. van Schoonhoven te Vreeswijk. Aangenomen naar Ten Boer «te vens bijstand in het studentenpasto raat te Groningen) W. van der Wolk te Middelsten. Bedankt voor Besoyen A Tromp te Goudriaan. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Overschie J Jellema te Blokzijl, voor Gerkes- klooster-Stroobos H. J Swierts te Enkhuizen. GEREF .KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Chatham Ontario Canada) .J Mulder te Koaldale (Al- I berta Canada). CHR. GEREF. KERKEN. I Beroepen te Sliedrecht (Middel diepstraat) G. de Vries te Rijnsburg. (ADVERTENTIE) derdak zullen verwerven, maar daar tegenover praktisch alle uitingen van muziek gedoemd zijn in de sfeer van dilettantisme te blijven steken, wanneer niet krachtdadig werkelijke medewerking wordt ver leend bij het verkrijgen en in stand houden van een goed geoutilleerd gebouw. Uitstel van de verlangde stichting, aldus het schrijven, kan sommige koren reeds in het komende seizoen in grote moeilijkheden brengen, ge zien de veelal lamentabele zalen, waarin de wekelijkse repetities die nen te worden gehouden. Een afschrift van dit verzoek is ook gezonden aan de culturele ra den van stad en provincie. K. en 0„ het Leids Academisch Kunstcentrum en de landelijke bonden van zang- en oratoriumverenigingen F raai o" Terug naar de verfraaiing van de binnenstadStudentenhuisvesting staat niet alleen, want ook de stich ting Leidse hofjes is op een bepaald terrein actief. Studentenhuisvesting heeft ook hofjes laten verbouwen en hierin vindt de student, evenals in de andere oude panden, kamers, die cen traal verwarmd zijn én voldoende sanitaire voorzieningen hebben. Het Loridanshof aan de Varkenmarkt is er een voorbeeld van. Na de restau ratie is het hofje een juweel van een woonplaats voor studenten geworden. En het hofje ziet er aantrekkelijk uit. Dat is ook het geval met andere panden, in totaal een honderd, die Studentenhuisvesting heeft aange- Torens Enkele grote wooncomplexen zijn i ^ocht en laten restaureren, vaak in gebouwd om de grote achterstand aan j samenwerking met Monumentenzorg. Studentenhuisvesting laat oj Kamerruimte in te halen. Verder Egn voorbeeld is de Oude Singel (na- j brengt ook het interieur zoveel wordt de aandacht gericht op aan- bij de Lakenhal), die een aantrekke-1 mogelijk koop en restauratie. In de naaste toe- jyke wand heeft gekregen door de ge- staat. Dit komst zal met kunnen worden ont- restaureerde panden, komen aan het bouwen van een of Panden uit de zeventiende, acht- neer „torens" als huisvesting van stu- tiende en negentiende eeuw overal in denten. De staf van de stichting heefU de binnenstad Rapenburg, Ge- de oorspronkelijke een beeld van de fraai behangen tuinkamer in het meisjesstudentenhuis Nieuwsteeg 1 31. (Foto LD/Holvast) daarover eigen ideëen, waarbij de privacy voor de student nummer één staat. Het grote probleem op dit mo ment is het bieden van woonruimte aan studentenechtparen, die onmo gelijk de huren van de dure flats in Leiden en omgeving kunnen betalen. Een probleem op korte termijn is ADVERTENTIE •echt, Herengracht, Hogewoerd, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Utrechtse Veer, Langebrug en ga zo maar door worden tot nieuwe luister gebracht en krijgen een nieuwe bestemming. Er wordt weer gewoond in deze pan den, die waren afgezakt of dreigden te gaan in de richting van pakhuis of krot. Interieur Studentenhuisvesting laat niet al leen de voorgevel staan en bouwt daarachter moderne studentenka- LEIDEN De hulpverlenings- en informatiedienst Leiden Zuid-West, door de gehele Zuid-Westergemeenschap opgericht, is gestart. De centrale telefoon, de verbinding van de eenling I met het wijkleven, is bemand. Op 21 april krijgen de leden van de A. R. Kiesvereniging in Leiden de gelegenheid zich uit te spreken over de wenselijkheid om bij de ge meenteraadsverkiezing van 1970 sa men te werken met de CHU en de KVP. FRIESE STAART- EN STIJLKLOKKEN, MODERNE STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Prof. mr. R. P. Cleveringa LEIDEN/De Steeg Bij K.B. is aan prof. mr. R. P. Cleveringa met ingang van 1 mei a.s. eervol ontslag verleend als staatsraad in buitenge wone dienst, met dank voor de ge wichtige diensten in deze functie aan het land bewezen. Prof. Cleveringa, thans in De Steeg woonachtig, is oud-hoogleraar van de Leidse Universiteit en be kleedde de functie van staatsraad sinds 1958. Behalve door zijn werk als hoogle raar heeft prof. Cleveringa zich gro te bekendheid verworven als „gang maker" van het verzet der Leidse Academie tegen de Duitse onder drukking, mede door zijn befaamde rede van 26 november 1940 als pro test tegen het ontslag van de joodse leraren, op welke rede een studen tenstaking en sluiting der Leidse Uni versiteit volgden. Prof. Cleveringa' was lid van het College van Ver trouwensmannen, dat voor en na de bevrijding in ons land namens de re gering optrad. Van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur is het telefoonnummer 24101, bemand door mevrouw J. S. M. Jil- leba. Voor de overige uren biedt het mers. Monumentenzorg zou dit al niet telefoonnummer 20460, van mevrouw dulden! De panden worden zoveel M. Minderhoud, de gelegenheid aan iedereen in deze Leidse wijk om in- mogelijk in de oorspronkelijke staat; formaUe en nodjg hulp^ vragen. gelaten of gebracht. Een voorbeeld ervan is het huis Nieuwsteeg 31, een meisjestudentenhuis met een riante tuinkamer met beschilderde behang sels, die veel lijken op die van Dirk Dalens in een pand aan de Hooi gracht. In stijl met het huis is in de tuin aan de Solomonssteeg een aan trekkelijk paviljoen gebouwd. Studentenhuisvesting heeft voor een deel de taak overgenomen van de vroegere hospita. De student hoeft nu niet als vroeger, te speuren naar bordjes met „Cubicula locanda" (ka mers te huur), maar kan over woon ruimte praten in een modem kantoor op het Stationsplein. Hier wordt de vinger aan de pols gehouden en weet men hoe hard de kamemood „klopt". De officiële start is in mei, maar thans draait deze dienst al beperkt door middel van ruim veertig helpers en helpsters. Het organiserend comi té verwacht nog tal van aanbiedin gen van wijkbewoners. In het Ontmoetingscentrum aan de Boshuizerlaan kwamen vijftig Zuidwesters bijeen, vertegenwoordi gers van het kerkelijk en maatschap pelijke leven. Uit deze vertegenwoor digers is een contactcommissie ge vormd, die de gehele leiding van deze dienst zal verzorgen. Dit zeventien leden tellend comité zal een dagelijks bestuur kiezen voor de dagelijkse lei ding. Er is thans contact met de gemeen te Leiden en de stichting Diensten centrum, beide hebben enthousiast gereageerd en verzocht om een nauw contact te willen onderhouden. Ter voorkoming van verwarring met het Dienstencentrum werd voor gesteld als definitieve naam te kie zen „Gemeenschap Zuid-West". Dit naamsvoorstel zal eerst worden be sproken in de contact-commissie en daarna worden voorgelegd aan de deelnemers, De hulpverlenings- en informatie dienst Zuid-West wil naast een in formatie- en hulpverleningscentrum ook de burenhulp weer stimuleren Het gaat tot nu toe allemaal zeer voorspoedig, hoewel er nog grote be hoefte bestaat aan vooral jeugdige wijkbewoners voor kleine boodschap jes, zoals recepten afhalen voor zie ken en bejaarden, boodschappen doen. De babysitcentrale is bijna al op volle sterkte. Ook de klusjesdienst zoals het repareren van kleine gebre ken in het huis en de gebruiksvoor werpen komt goed op gang. Alle opdrachten en verzoeken lopen via de centrale telefoon. De wijkbe woner die hulp nodig heeft, draait het centrale telefoonnummer en van hieruit worden de diverse diensten gewaarschuwd. LEIDEN En zo zag het er i een bezoek aan het bad. Vooralkleine 18.000 zwemlustigen door gisteren rond het middaguur uit j de schooljeugd, nog steeds met de poorten gelaten. Het absolute in zwembad De Vliet. Zowel de i paasvakantienam haar kans record werd. gisteren bereikt met buitentemperatuur, als die van waar. Vanaf de opening op za- 5967 bezoekers, hoewel er dinsdag het water (21 graden) lokten totterdag, heeft De Vliet thans een j niet veel minder waren 5808. (Foto LD/Holvaet)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3