Alicia Alonso danst met Cubaans ballet in Brussel Aanvaarden schepping vraagt 0111 geloof THEODORUS NIEMEYER Over meer inspraak van jonge mensen denken ze wel even anders- Van Z. nam teveel slaaptabletten in WERELDBEROEMDE ALS GISELLE I Pastoraal concilie Rembrandt' expositie in Amsterdam Priesters (700) uit kerk Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. Jongens vinden mortiergranaat voetbalveld ,GEEN BEZWAA Historische NAVI vergadering in Saigon blijft liet doel van Viet con PAGINA 22 LEIDSCH DAGBLAD (Door Conrad van de Weetering) DEN HAAG (GPD) Alicia Alonso, de begenadigde ballet danseres, die algemeen wordt gezien als de beste „Giselle" ter wereld, zal met het Cubaanse Nationale Ballet op 10, 12 en 13 april voorstellingen geven in de Brusselse Muntschouwburg. Zij is directrice van dit Cubaanse gezelschap, dat zich in de wereld van de dans een geheel eigen plaats heeft verworven door een combinatie van de klassieke ballettechniek met een zeer virtuoze rumba-stijl. Alicia Alonso dankt haar grote inter nationale faam aan haar temperament, geloofwaardigheid en toneelpersoonlijkheid. Alicia Alonso NOORDWIJKERHOUT (ANP) In de middagzitting van het pastoraal concilie heeft prof. dr. J. Lescrauwael, voorzitter van de concilieraad, de grondgedachten aangeduid, waarop de nota „De zin van het christelijk geloofsleven in een gesecula riseerde wereld" is gebaseerd. Secularisatie is verwereldlijking in de breedste zin. Wereld (enkelvoud) is de samenhang van alles. Wat wij in de wereld gewaar worden, zijn structuren en wetmatig zich ontwik kelende processen. Secularisatie behoeft niiet het ein de te betekenen van eigen gelooflijke wereldbeleving. Eerst is men gelovige, daarna wordt gepoogd dat geloven ter spra ke te brengen dan pas komt men. geleidelijk, tot een formulering van de geloofsbeleving. Voor de gelovigen betekent dat: hoe kan iemand wereldmens zijn en niettemin als gelovige beleven: alles te hebben gekregen en toch daar voor verantwoordelijk te zijn ten op zichte van zichzelf, de medemens en de wereld. Hier komen de vragen omhoog die in de nota worden be handeld, gericht op mogelijk te vinden en te benaderen oplos singen voor de praktijk van nu, weergelegd in pastorale aanbevelin gen. In de daarop volgende discussie werd zowel waardering voor de no ta als kritiek daarop geuit. Volgens sommigen is het onjuist dat de com missie (die twee jaar aan de nota heeft gewerkt) is uitgegaan van een wijsgerige en niet van een theologi sche basis. „Religieus spreken is to taal anders dan wetenschappelijk 6preken". Kapelaan dr. A. J. Simonis meent dat de nota een poging kon zyn waar- In elkeen zichzelf zal doen herken nen. Hem lijkt het veeleer een verde diging van het atheïsme. Waarom werd de geschiedenis en niet de schepping als uitgangspunt gekozen? Aanvaarden van schepping vraagt geloof. Geloof is genade, uitverkie zing. Mr. L. Baas (voorzitter van de commissie)het is de taak van de kerk nu: de (oa. in de nota gege ven) beschrijving en inventarisatie van de tekenen des tijds in het licht van het evangelie te interpreteren. Nicolas Ozolin (Russisch Orthodo xe Kerk) mist in de discussie „de kerk", het Je ven van de kerk". De kerk moet zich in de huidige crisis erkennen en presenteren als het li chaam van Christus in de wereld. Ir. H. Jansen: de diepste grond van ons bestaan blijft een mysterie. Christus sprak dat uit teen hij zei dat: „dit is verborgen voor geleer den, geopenbaard aan de kleinen die het aannemen". Je hoeft het niet te begrijpen om het te weten. Mr. Baas wees er nog op. dat de christenen vaak te gemakkelijk heb ben aangenomen dat technologische ontwikkelingen bepalend zijn voor onze samenleving. Belangrijk is wel zicht te krijgen op de makro-ontwik- keling op het opengaan van de toe komst. mogelijk als werkzaamheid Gods. Belangrijk voor de kerk is de veiligstelling van de mens en de mensheid in die ontwikkeling. Een uitdaging voor de kerken de toe komst van de kerk is de daarin aanwezige goddelijke dimensie te vin den. Drs. J. A. Weterman: laten wij toch niet te bang zijn om menselijk over God te spreken. Na een korte pauze gaf dr. W. Chamuleau een rapportage van de voorbesprekingen in „vernieuwing van de geloofsprak tijk in de kerk". Enkele kritiek werd wel geleverd doch grote waardering vonden de rapporten bij welhaast al len die het „zeer belangrijke stukken" vonden als stof voor het concilie en stellig ook als uitgangspunten voor voortgaande gesprekken. Vandaag en morgen komen deze in behandeling en worden de pasto rale aanbevelingen in stemming ge bracht. Ze ging in 1935 naar de Verenigde Staten en trad sindsdien in vrijwel alle grote balletgroepen ter wereld op. Eerst gedurende drie jaar in het corps de ballet, waar ze de nodige discipline heeft opgedaan, die haar een basis verschafte voor verdere ontwikkeling. Ze trouwde met Fernando Alonso en werd een ster van wereldklasse. In 1950 en in 1953 trad ze ook in Ne derland op met het New York Ballet Theatre, o.a. in Giselle. In 1948 stichtte ze met haar man en haar zwager Alberto Alonso sa men het „Ballet Alicia Alonso". Om deze groep in stand te kunnen houden trad ze afwisselend op als gastsoliste bij andere balletten en als ster in haar eigen groep. In 1950 richtte ze bovendien nog j een balletschool in Cuba op, die haar groep van dansers moest gaan voor zien. En zo kwamen er langzamer hand Cubaanse dansers en ontstond er binnen de groep ook zoiets als een eigen gezicht, mede dankzij de cho reografische talenten van Alberto Alonso. Alicia kende vrijwel elk bal let dat er ooit gemaakt is uit eigen ervaring en begon al deze werken successievelijk bij de groep in te stu deren. Alberto maakte het nieuwe werk. In 1959, na de revolutie, kwam Fi del Castro bij het echtpaar op be zoek. Hij vroeg hoeveel geld ze te kort kwamen om het ballet verder te ontwikkelen. Fernando rekende even en zei toen: 150.000 pesos. Goed zei Fidel Castro, de regering zal jul lie 200.000 pesos geven. En zo ont stond het Cubaanse Nationale Ballet. Het resultaat was aan de ene kant dat de groep zich nu gemakkelijker kon ontwikkelen, aan de andere kant dat aan Alicia verder de toegang tot de Verenigde Staten werd ontzegd. Nog één keer trad ze er op en wel bij het 20-jarig bestaan van het Bal let Theatre in 1960 in New York. Daarna was ze ongewenst in het land waar ze groot was geworden en waar ze werd aanbeden. Er was echter iets veel ergers dat haar by haar optreden hinderde. Haar gezichtsvermogen ging snel achteruit. De dag kwam dat ze zich moest laten opereren. Daarna lag ze 1 bijna een jaar onbeweeglijk in een donkere kamer. Het resultaat was. dat ze weer iets kon zien, en dat ze twee enorme sensaties onderging: j die van geheel opnieuw te moeten le- j ren lopen en die van niet meer te be- I grijpen hoe iemand ter wereld het verdragen kan, de hele dag zijn ogen 1 open te houden. Voordat ze nu op- treedt moet ze precies gaan voelen, i waar alle toneelattributen en decors staan om er tijdens het dansen niet 1 voortdurend aan beide kanten en i tegenaan te kernen, en verder staan er voortdurend aan beide kanten van het toneel in de coulissen men sen met bewegende zaklantaarns, die haar zonodig aanwijzingen toe roepen. Naast haar indrukwekken de vertolkingen ziet ze ook nog kans om niets van deze handicap te laten merken. Het Cubaanse Nationale Ballet opent zijn voorstellingen-serie in Brussel (Muntschouwburg, telefo nisch vanuit Holland bereikbaar onder nummer 0932-2-181201) van avond met Giselle, met in de hoofd rollen Alicia Alonso en Azari Plisets- ki. (Inderdaad een Rus en wel de broer van de wereldberoemde Maja Plisetskaja). Op zaterdag 12 april krygt men dan te zien: El Guije Majisimo, Grand Pas de Quatre en Carmen. Op zondagmiddag 13 april, om 3 uur. hetzelfde programma en zon dagavond om half negen: Concerto en Blanc et Noir, Klassieke Pas de Deux en weer Carmen. Een industrieel, die gisteren van vakantie in zijn Parijse woning te rugkeerde, heeft aangifte gedaan van diefstal van schilderijen uit zijn wo ning tijdens het paasweekeinde. Bij de gestolen doeken is een Picasso uit het begin van de 20ste eeuw. De bekende Franse mode koning Pierre C ar din is gis teren op Schiphol aangekomen. Op de foto Cardin temidden van zijn mannequins en dress-men direct na aankomst op de lucht haven. Zitttend op de grond rechts de blonde Nederlandse mannequin Joke K r uyf, die sinds een jaar bij de Parijse cou turier showt. Ter verwelkoming van het gezelschap was een man nequin in een kostuum van een eeuw geleden aanwezig (links). AMSTERDAM In het Rijksmu seum in Amsterdam zal van 13 sep tember tot en met 30 november 1969 de tentoonstelling „Rembrandt 1669— 1969" worden gehouden tea- gelegen heid van het feit dat de grote Hol landse meester 300 jaar geleden in Amsterdam gestorven is. De tentoonstelling omvat schilde rijen en tekeningen, welke meestal nog niet, of een aanzienlijk lange tijd geleden, in Nederland werden tentoongesteld. Het zullen een twin tigtal hoogtepunten uit Rembrandts schilderkunstig oeuvre zijn en een keur van 120 tekeningen, uit inusea en particuliere verzamelingen uit de gehele wereld. Het etswerk zal ge toond worden in de tentoonstellings zalen van het Rijksprentenkabinet. Met de tentoonstelling „Rembrandt 16691969" zullen de nieuwe ten toonstellingszalen, welke in de wes telijke binnenplaats gebouwd zijn. worden ingewijd. SAO PAULO (AP) Volgens een rapport, dat door een kerkelijk bu reau is opgesteld zouden 700 Brazi liaanse priesters gedurende de afge lopen drie jaar uit de R.K. Kerk zijn getreden. De priesters zouden volgens het rapport voornamelijk uit de kerk zyn getreden wegens hun verzet te gen de regels betreffende het ce libaat en een gevoel van isolement. Volgens het rapport zyn 80 pro cent van de priesters in Brazilië te gen het celibaat en honderden heb ben de kerk verlaten omdat ze het eenzame leven van een priester niet aankonden. In 1967 verlieten 271 priesters in Brazilië de kerk en vele van hen zijn inmiddels getrouwd en hebben gezin nen. In het Koninklijk Muziekconser vatorium in Brussel heeft gisteravond j een brand gewoed, die echter gee- schade heeft toegebracht aan het befaamde instrumentenmuseum. Dp brand, die was uitgebroken in een j klaslokaal, werd spoedig ontdekt. D^ brandweer kon de schade beperkt j houden. NIEUW! Voortrekker NatureL Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatisch van geur. Ook 1.45. voi U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers*. Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende. UTRECHT (GPD) De Utrechter Hans van Z., die onlangs wegens verscheidene moorden tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld, heeft gisteren in zijn cel in het huis van bewaring in Utrecht een po ging gedaan zich door het inne men van een te grote dosis slaap middelen van het leven te bero ven. In bewusteloze toestand is hfj naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond was hij nog buiten be wustzijn. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie karakteri seerde zyn toestand toen als zorg wekkend. Later op de avond werd zyn toestand omschreven als iets minder onrustbarend. Van Z. is een paar dagen na de uitspraak levenslang van de Psy chiatrische Observatiekliniek van het gevangeniswezen overgebracht naar het huis van bewaring. Daar verbleef hij sinds 26 maart in af wachting van een beslissing over de gevangenisinrichting waarin hy zyn straf zou moeten uitzitten. Die beslissing was nog niet geno men. Hangende de selectie-procedu re heeft Van Z. geprobeerd zyn eigen beslissing te nemen. Over de manier waarop hij in het bezit van de slaapmiddelen gekomen is, kon van de kant van het ministerie van Justitie geen uitsluitsel gegeven wor den. Van Z. stond in zyn oei op de ge bruikelijke manier onder controle van de bewaking. Bij een van die controles, die ongeveer om het uur plaats hebben, bleek dat Van Z. weinig of geen reacties vertoonde. Zoals gebruikelijk is als een ge vangene in het ziekenhuis moet wor den opgenomen, blijft hij ook als pa tiënt onder bewaking. Die bewaking is gisteren in eerste instantie opge vangen door de parketgroep Utrecht. Vandaag zou een gevangenbewaar der die taak verrichten. Van Z. moet de laatste tijd zowel in de Psychiatrische Observatiekli niek als daarna in het huis van be waring meermalen bijzonder lastig zijn geweest. Af en toe reageerde hij in woorden zeer agressief op vragen die hem door de leiding gesteld werden. op ARNHEM (GPD) Een dertien jarig jongetje heeft gistermiddag in Arnhem op een voetbalveld een mortiergranaat gevonden. De myn- opruimingsdienst heeft de ontsteking verwyderd en het projectiel meege nomen. Het is niet bekend hoe de granaat, die uit de Tweede Wereldoorlog stamt op het voetbalveld is gekomen. Het jongetje waarschuwde een passeren de politieman die op zyn beurt de Mynopruimingsdienst inschakelde. WASHINGTON (AP) De duitse minister van Buitenlandse ken Brandt heeft volgens berk in Washington gisteren tegen zijn Amerikaanse ambtgenoot fó verklaard, dat de Sowjert-Unie van plan is de Verenigde Staten te sluiten van deelneming aan eventuele conferentie van Eurcj landen. Volgens deze berichten zou I in dit verband de Russische a sadeur in West-Duitsland Tsars; hebben aangehaald. Tsarapkin Brandt kort geleden de verzeta hebben gegeven dat Sowjet-Ru geen bepaalde voorwaarden zou len voor het houden van een c lyke conferentie. WASHINGTON (AP) Een langrijke groep Europese minista gisteren in de Amerikaanse hod stad aangekomen om de byeei by te wonen van de minist van de Noordatlantische Verdn ganisatie (NAVO), die twintig bestaat. De historische zitting zondag en morgen werd gister» voorafgegaan door een trai diner van de ministers van landse Zaken van Amerika, land, Frankrijk en West-Duitsli President Nixon zou vanmiddag rede houden. Tot degenen, die de eenkomsten bijwonen behoren ooit: Belg Paul-Henri Spaak en de derlander mr. D. U. Stikker, die den secretaris- generaal van NAVO zyn geweest. SAGION (AP) Amerika® strijdkrachten hebben gisteravond lichte gevechten in een gebied de Mekongdelta tot aan de gedei litariseerde zone 62 communisten I dood. Bewapende helikopters en l tillerie zyn daarbij zeer actief I weest. Aan Amerikaanse zijde J geen verliezen geleden. Het lijdt nog steeds geen twfl dat Saigon het uiteindelijke doel het vijandelijke voorjaarsoffensief maar dat er van de plannen niet veel kon terechtkomen zware vijandelijke verliezen, door geslaagde pogingen om te komen, dat de vijand te ver dringt. Tot nu toe zijn onge 8.000 vijandelijke soldaten tijdens voorjaarsoffensief gedood in litaire zone, waartoe ook Saigon hoort. Uit meer dan dertig landen zijn inschrijvingen ontvangen voor deel neming aan de „Zesde Triënnale van de Arbeids- en Nyverheidsfilm", die I van 27 mei tot 3 juni a.s. in Ant werpen wordt gehouden. In totaal I worden een 300 films verwacht. Voetbal De uitslagen van teren gespeelde wedstrijden voor eerste divisie van de Engelse zyn: Newcastle UnitedShe Wednesday 3-2 en West Brom AlbionLeeds United 1-1.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 22