Moties van oppositie kregen geen kans KABINET BLEEF OVEREIND Stad in Italië puinhoop na hevig oproer Btw in 1970 verder omhoog OLIE VOOR KUST Zelden zo warm in ai Kleur op bollen- 1 velden DRQSTE chocolaatjes assortis "V, Mr. v. Vollenhoven gin» op de bon JARRING WEER AMBASSADEUR Lagere temperaturen Het goud lag onder de straat JAMIN (Due/ L U Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 APRIL 1969 No. 32760 LEIDSCH DAGBLAD eeteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), lome nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T I - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het kabinet-De Jong heeft het kamer debat over de prijzen zonder kleerscheuren overleefd. De Tweede Kamer verwierp vannacht met ruime meerderheid een motie van de Partij van de Arbeid, waarin het aftreden van de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, werd geëist. De motie van wantrouwen kreeg de steun van D'66. PSP CPN, de groep-Aarden en de groep-Koekoek. De regerings gezinde fracties vonden het onbillijk mr. De Block de verant woordelijkheid voor de prijsstijgingen in de schoenen te schui ven en hielden hem daarom de hand boven het hoofd. Minister De Block [Van onze weerkundige medewerker) f (GPD) De temperatuur steeg middag op het vliegveld Soes- erg tot 2S graden, een tempera- ur, die hoogst zelden in de eerste t van april wordt waargenomen, pet laatst was dit op 3 april 1946 S een maximum van 26 graden in stricht. In het grootste deel van het land perd gistermiddag 22-24 graden, in |Vi:i$mgen 19 en in Den Helder als jfevolg van meer invloed van het kou- V leewater 14 graden gemeten, fo het oosten van het land kan het hik ook vandaag weer boven de 20 aden stijgen, maar door het draai- i van de wind van zuidwest tot zal de koelere lucht van de [Noordzee geleidelijk verder het land lendringen. et weer blijft wel stabiel en voor- ppig droog, doordat de hogedrukge- 1 sterk blijven en de depressie- d weinig verder komt dan ohotland. De temperatuur die gis termiddag in het midden van ons i werd gemeten behoorde tot de "ogste van Europa. Zelfs in geheel lid-Europa was het aanmerkelijk Heler, Ook voor hun eis de loontrekken- den en de genieters van sociale uit keringen te compenseren voor de ge stegen prijzen, kreeg de oppositie de kamermeerderheid niet mee De re geringsgezinde fracties wilden het overleg tussen werkgevers en werk nemers over een verschuiving van de premiedruk, dat vrijdag zal worden gevoerd, niét doorkruisen en namen genoegen met het advies dat minis ter Roolvink de S.E.R. heeft ge vraagd over een consumentensubsi die op melk. De motie, die drs. Den Uyl op dit punt indiende, werd dan ook verworpen. De PvdA kreeg voor de motie slechts de steun van D'66. PSP, CPN. de Groep-Aarden en de beide boeren'-groeperingen. Een derde motie van de socialis ten, waarin van de regering werd geëist dat zij zou afzien van elke maatregel die de prijzen verder op drijft, ging dezelfde weg. Nadat mi nister Witteveen (Financiën) had beloofd de accijnsverhogingen op benzine en alcohol, die hij per 1 juli wil doorvoeren, tot. het uiterste te zullen beperken hadden de rege ringspartijen ook aan een dergelijke uitspraak geen behoefte. De motie werd dan ook in dezelfde stemverhoudingen verworpen. Dat zelfde gebeurde met een motie van D'66. waarin de regering werd ge waagd van de accijnsverhogingen af te zien. De PvdA. die om het debat had gevraagd, voerde gisteren op felle wijze oppositie tegen het beleid van het kabinet-De Jong. Drs. Den Uyl, eerder op de dag door de meerder heid van zijn fractie gedwongen het hoofd van minister De Block te eisen, had geen vertrouwen, dat de minister, ondanks de afkondiging van een prijsstop. verdere prijsstij gingen zal weten te keren en de loon- en prtfsspiraal. die in werking is gekomen, te doorbreken. Hij verweet het kabinet op het laatste moment nog de noodlottige ontwikkeling te willen keren, die het zelf heeft opgeroepen. Hij zei. dat de regering heeft gefaald en nu een zig-zag-beleid voert, dat de gewone man in de verdrukking brengt, Drs. Den Uyl rekende de Kamer voor, dat de werknemers in 1969 en 1970 door de stijging van de kosten van levensonderhoud zeker vijf pro cent achterop dreigen te raken. Als daarvoor geen compensatie komt, vloeit een a twee miljard gulden naar de ontvangers van winsten, tantièmes en dividenden, hetgeen de socialistische fractieleider onaan vaardbaar vond. Om de loon- en prysspiraal te doorbreken moet volgens drs. Den Uyl worden afgezien van de accijns verhoging ende verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, terwijl verdere huurliberalisatie voorlopig moet worden vergeten. Ook de ge meenten zullen financieel in staat moeten worden gesteld verdere ta riefsverhogingen achterwege te la ten. De regering, vertegenwoordigd door de ministers Witteveen, De Block en Roolvink, wees die eisen echter af. Minister Witteveen zei, dat de accijnsverhogingen de kosten van levensonderhoud met hoogstens 0,1 procent zullen opdrijven. Om de ho gere defensielasten 'de 225 miljoen) te financieren uit de hogere belas tingopbrengsten of uit een verhoging van de vermogensbelasting. zoals drs. Den Uyl voorstelde, sprak de bewindsman niet aan. Hij bevestigde, dat de regering op 1 januari de btw verder wil verho gen en zei. dat de tariefsverhogingen door gemeenten en provincies moei lijk zijn tegen te houden by een kos- teninflatie als nu aan de gang is. UTRECHT 'GPDi Personeel van de Surveillancedienst Autosnel wegen (Rijkspolitie uit Driebergen) heeft woensdagavond om kwart voor zeven op de Rijksweg by Maarsber- gen mr. P van Vollenhoven gever baliseerd, die in zijn rode Ford Mu stang tydens file-vorming over de vluchtstrook in de richting Arnhem wilde rijden. De rijkspolitie in Drie bergen en de Rykspolitie in De Bilt weigerden inlichtingen te verstrek ken. Ruim duizend politieagenten uit Na pels en andere steden hebben gister avond de orde hersteld in het Zuid- italVianse stadje Battipaglia (26.000 inwoners) waar zich in de loop van de dag een hevig oproer had voorge daan, waarbij twee personen werden gedood en meer dan 150 gewond. Be togers. die protesteerden tegen de sluiting van een tabaksfabriek van de staat, waren slaags geraakt met de plaatselijke politie en vernielden zeker 20 auto's, staken openba re gebouwen waaronder het stad huis. het politiebureau en het station in brand en plunderden de winkels. Battipaglia is het centrum van een gebied, dat zwaar door werkloosheid wordt geplaagd. Het bericht over de sluiting van de staatsfabriek, die aan zeshonderd personen werk verschaft, was de druppel die de emmer deed overlopen. De verontwaardigde be volking ging de straat op, zij blok keerde wegen en spoorwegen, er de den zich botsingen met de politie voor. er werd geplunderd en brand gesticht en pas de overmacht van or- I debewaarders uit de grote steden maakte een eind aan het oproer. Er hing gisteren een dichte rookwolk boven de stad als gevolg van de ve le branden; de straten waren goed deels onbegaanbaar door massa's glas en stenen. Ondanks zware re genval duurde de stryd nog na het vallen van de avond voort. De slachtoffers zijn een 26-jarige lerares Frans op een plaatselijke school, die een kogel in de borst kreeg toen zy vanaf een balkon een verwoed straatgevecht gadesloeg en j een jongen van negentien jaar. die j in het hoofd werd getroffen. De po- litie ontkent nadrukkeiyk te heb ben geschoten, wel heeft zij traangas Een beeld van een van de gevechten in Battipaglia. waarbij tenminste twee doden zijn te be treuren en 150 personen werden gewond (90 agenten en 60 de monstranten). NEW YORK AP Dr. Gunnar Jarring, de speciale VN-vertegen- woordiger voor het Midden-Oosten, heeft gisteren zijn taak bij de VN. voorlopig opgegeven en is naar Mos kou teruggekeerd in zyn functie als Zweeds ambassadeur. Secretaris-ge neraal Thant maakte bekend, dat Jarring „tydelyk zyn plichten als Zweeds ambassadeur weer heeft op genomen"' Maar hy zal weer onmid dellijk beschikbaar zyn voor verdere pogingen in het Midden-Oosten in dien de verdere ontwikkeling daar dit gewenst maakt, aldus Thant. gebruikt. Volgens geruchten zouden nog twee doden zyn gevallen, onder wie een jongetje van acht jaar. Een vrouw ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis Intussen heeft de Italiaanse rege ring de bevolking van Battipaglia verzekerd, dat maatregelen zullen worden genomen ter verbetering van de economische toestand in het ge bied. De Koningin heeft een uit voerig bezoek gebracht aan de muziekschool in Montreal, waar Prinses Christina zang studeert. In een van de lokalen luisterde zij naar een uitvoering van leer lingen. Rechts van de Koningin Prinses Christina. ADVERTENTIE De Bilt verwacht van heden- tot I bijdagavondveel bewolking met joornamelijk in het noorden van het i' em8e regen. Overwegend matige tassen west en zuidwest en la- W» middagtemperftturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 11 APRIL op: 5.53 uur; onder: 19.31 uur f -laan op: 4.24 uur; onaer: 12.55 uur Hoogwaar Katwyk te 10.42 en j «38 uur; laagwater te 5.49 en 18.59 uur. "H nummer bestaat uit 28 pagina's A BUENOS AIRES (Reuter) Het goud ligt niet óp straat, maar ónder de straat, dachten vyf Argentijnen en zy verkleed- den zich als gemeentewerklieden, it braken ln 4 maanden tijds bijna i 4 km wegen van de Argen- tijnse hoofdstad open en roof- i den 6'i ton koper en 3 ton lood. s in totaal tot een waarde van viereneenhalf miljoen gulden. Enige jaren geleden hief het ge- i) meentebestuur van Buenos Ai- res het trolleybusvervoer op en r\" liet de koperen en loden leidin- h" gen onder de grond zitten, om- 9 dat het opgraven te veel onkos- 5 ten met zich zou meebrengen. 6 Het vyftal is intussen gearres- teerd. maar de stad Buenos Ai- 6 res zal voor de kosten van her- h bestrating moeten opdraaien. En o die zullen waarschynlyk veel hoger zyn dan het voordeeltje 6 van de gratis opgegraven me- taalschat (Van onze bloembollenmedewerker) LEIDEN De bollenvelden beginnen te kleuren. Wanneer het weer blijft, zal men het komende week einde kunnen genieten van immen se kleurenpracht. Naast de weelde rig bloeiende paarse, gele en witte crocussen komen thans de vroege narcissen in bloei en ook de tulipa's dienen zich aan. Op Keukenhof kan men constateren, dat de bloei van de crocussen en narciseen goed begint door te zetten. Zelfs in de tulipa's en de hyacinten begint al leven te komen- In de grote ver warmde kas kan men duizenden kleurrijke tulpen bewonderen. De bollenkwekers zien al weer pro blemen. Het is namelyk niet uitge sloten. dat de narcissen tegelijk in bloei komen. Dat brengt problemen by het koppen. ALs men alles vol gens het plan wil laten verlopen er moet direct worden gekopt zal men meer personeel moeten aantrekken. De verwachting is ech ter. dat men voor het komende weekeinde nog niet tot koppen overgaat, zodat de bloemenliefheb bers grote, gele vlakken op de vel den kunnen aanschouwen, die een fraai tegenspel zullen vormen met de crocussen. Het late in bloei komen van de hya cinten heeft de organisatoren van het Bollenstreekcorso. dat op 29 april moet ryden, veel zorgen ge baard. Ze zullen nu wel wat vro lijker kijken. In het gebied tussen Sassenheim en Hillegom zagen we een aantal regels rose hyacinten bloeien en dat betekent, dat er over een week al flink wat bloemen kunnen zijn. Zeker als er een mals regenbuitje komt. Dan hoor je al les groeien. Het ls niet uitgesloten, dat men dit jaar vroeg „naar de bollen'' moet, want ze hebben lang ln de ..koel cellen van Koning Winter" gelegen De kwekers houden namelijk reke* ning met een korte bloeitijd, voor» al omdat vo*t gewassen weken M laat zyn. Planten hebben de eigen» schap snel te groeien als se een achterstand hebben. Men zal zondag ook al tulpen kun nen zien. Het zyn de laagblyvende tulipa's, die we gemakshalve zo noemen, omdat ae luisteren naa* groepsnamen als Kaufmanniana® Fosteriana. Greigii en meer afleid dingen van namen van weteiv* schappelijke onderzoeker* Dean tulpen moet men zo mogelijk van dichtby bekyken. Ze hebben dik- wyls prachtig const rasterend» hartjes tegen de felle kleuren van de bloembladeren. Een goede raad! Neem. als u «en tochtje langs de bollenvelden gaat maken, vooral eens een zijweggetje. U kunt daar op vele plaatsen de bloemen byna plukken. Mogen ia echter wat anders (ADVERTENTIE) PETTEN (GPD) Voor de kust van de Noordhollandse bad plaats Petten drijft een olievlek van circa zes vierkante mijl op het Noordzeewater. Het ziet er naar uit, dat wanneer de wind uit de huidige zuidwestelijke richting blijft waaien het olie veld aan de Noordhollandse Noordzeekust zal voorbij drijven. De bemanning van het be- tonningsvaartuig „Zaandam" van het loodswezen uit Den Helder ont dekte gisteren dat de Liberiaanse tanker „Theomitor" bezig was de olietanks schoon te spoelen. Op dat moment dreef er reed: een olie veld van drie myl lengte en vyftig meter breedte achter de varen de tanker. De kapitein van het betonnings- vaartuig heeft de zaak meteen ge rapporteerd. maar kon niet ingrypen. Op de tanker zyn de schoonmaak- werkzaamheden kennelyk voort gezet, want tegen de avond was de oppervlakte van het olieveld in middels tot ca. zes vierkante myl aangegroeid. Het lozen van olie op di* gedeelte van de Noordzee is volgens een in ternationale conventie verboden. morgen banketkrakelingen UO gram van 109 voor 91 niet te geloven voor die prijs! Gunstig resultaat In het eerste kwartaal van dat jaar vertoonde de Indonesische handelsbalans een gun stig resultaat: de export bedroeg 122.5 miljoen dollar, de import 108 miljoen. De uitvoer is gestegen met 14,5 miljoen dollar. De import over deze periode daalde met 79 miljoen, vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar. ADVERTENTIE In een rijke doos zowel melk als dessert. Een verrukkelijke verrassing! 4,35 Uit het Leidsch Dagblad van 10 April 1869: Het Zeeuivsch genootschap der wetenschappen te Mid- j delburg vierde woensdag zijn eeuwfeest. Tot leden van het j genootschap zijn onder - meerderen benoemd de he- - ren dr. H. Kern en dr. A. Kuenen. In de correctioneele zit- ting der Rechtbank te Leiden van 9 April 1869 is veroor- deeld: J. N. te Leiden, wegens het als openbaar ambtenaar zich te hebben laten omkoo- pen tot het doen van eene daad. welkerr verrichting hem in zijne ambtsverrich ting verboden is. tot een ge vangenisstraf van 3 jaren en een geldboete van f 100. 1 <*<38cK®ogc^asoi<»o^^

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1