TOCH ALGEMENE PRIJSSTOP Alfrink pleit voor handhaven geloofsband Socialisten: weg met De Block 0LGA Uw matros Schorsing investeringsaftrek •Subsidie op melk In Leiden GEEN koopavond C.A. VAN DORP F Ruilliart klopt korter Studen ten parochie dan plastic kunsthart cocktail nieuwe speciale aanbiedingen u| op Shell-Stations Jen HAAG (GPD) De fractie •n de Party van de Arbeid in de iets lagere temperaturen VOETBAL KENAU JAMIN Terrorisme in Thailand Prijscontrole Geen koopavond Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 APRIL 1969 No. 32759 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 1. A. E van Dishoeck hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorsrt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.1# per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummer* f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 2150T Corrigeren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering heeft een algemene prijs- p afgekondigd. De prijzen van alle goederen en diensten zyn Jevroren op het peil van 14 maart. Bovendien zullen de prijzen van die dag verlaagd moeten rorden als zij in vergelijking met 1 oktober, te fors verhoogd ijn. Minister De Block heeft gisteravond aan de vooravond van et prijsdebat in de Tweede Kamer de werkgevers van de (aatregelen op de hoogte gebracht. 0m de conjunctuur wat af te koe- n en de inflatiespiraal te onder eken, heeft de regering voorts be lten tot onmiddellijke schorsing n de investeringsaftrek. Deze ver- oegde schorsing, die aanvankelyk i 1 januari 1970 zou ingaan. zaJ schatkist dit jaar ongeveer 130 140 miljoen gulden opbrengen. Deze opbrengst wil de regering» ge- niken voor een eenmalige consu- mtensubsidie op melk. waarmee zij d zekere verlaging van de kosten in levensonderhoud hoopt te berei- n. De SER is gevraagd zioh met oed over dit idee uit te spreken, blijkt uit een brief, die de rege- 12 gisteravond nog aan de Tweede uner heeft toegezonden. Met de prijsmaatregelen wil de re- ■ing niet alleen voorkomen dat de jzen nog verder worden verhoogd n op 14 maart al was geschied, iar ook proberen de prijzen te cor eren die tussen 1 oktober en 14 art sterker zijn verhoogd dan ereenkomt met de invloed van de i.w. en het verloop van de overige terne kosten. Dmdat de prijsstop een voorlopig rakter draagt, zal in beginsel geen Üieffing wordeh verleend. De Eco- mische Controledienst zal voor een itreffende naleving versterkt wor- met ambtenaren van andere mi- ken es. 5e prijzenbeschikking. die niet van (passing is op de goederen en msten waarvoor reeds eerder prijs- latregelen zijn afgekondigd, is door ministers uit het kabinet-De ag ondertekend. De regering ge- aft. dat naast deze maatregelen in komende maanden ook de con- rrentie geleidelijk verder zal door- rken. Om te voorkomen dat de te hoog gelopen prijzen en de daardoor (tegen winstmarges een versnelling roorzaken van de investeringsgroei de loon- en kostenstijgingen, het en de nationale economie tè sterk verhitten, is tot de vervroegde wrsing van de investeringsaftrek sloten. De consumentensubsidie op melk, e de regering overweegt om de «ten van levensonderhoud wat te lg te dringen, is in het kader van EEG-landbouwpolitiek nog maar hoogstens 1 juli 1970 toegestaan regering ziet er echter een mid- ip om de gehele bevolking enig i Waas te bieden zonder verdere in- i Moiré inkomensontwikkelingen op1 DEN HAAG (GPD) De prijs stijgingen zijn voor een belangt-yk deel veroorzaakt door hogere winsten en doorberekening van loonsverho gingen tn het bedrijfsleven. Dit blijkt uit de cijfers, die de re gering aan de Tweede Kamer heeft overlegd. Er zijn geen duidelijke aanwijzigingen dat de concurrentie tot afzwakking van de prysstygingen h ft geleid. De prijsstop zal er niet toe leiden, dat geen enkele prijsverhoging meer zal optreden. De invoer zal nog iets duurder worden, de huurverhoging is zich met ingang van april gaan laten voelen en ook enkele overheids maatregelen, zoals een verdere ver- hogt-ijr van enkele accijnzen, zal nog prijsverhogend werken, tenminste als het parlement daarmee akkoord gaat. gang te brengen, zo schrijft zij in haar brief aan de Tweede Kamer. Over het voorstel van de vakcen trales om twee procent van de so ciale lasten van de werknemers over te hevelen naar de ondernemers, is gisteravond niet met de regering ge sproken. Deze zaak komt vrijdag aan de orde in de Stichting van de Ar beid. Wel schrijft de regering in haar brief aan de Tweede Kamer over de getroffen maatregelen, da» zij zo spoedig mogelijk contact met het georganiseerde bedrijfsleven1 hoopt op te nemen om te zien hoe een redelijke verbetering var. de reële inkomenspositie van de werk- nemers kan worden bereikt, zonder te grote stijging van de loon- en prijsspiraAl (Van een onzer redacteuren» LEIDEN Lelden krijgt geen proef met een koopavond. Gister avond heeft de gemeenteraad een voorstel van het college van B. en W. om zo'n proef vanaf juni voor een jaar te nemen verworpen roet 21 tegen 16 stemmen. De voorzitter van de liberale frac tie in de raad mr. F. H. Portheine stelde nog voor om de winkels op de laatste vrijdag van de maand tot ne gen uur avonds open Ie houden. Maar ook zijn voorstel werd verwor pen en wel met 19 tegen 18 stem men. De discussie over het voorstel van B. en W. nam vier uur in beslag. (Zie verder onze stadspagina SER-rapport De afgekondigde prijsstop, die niet geldt voor aannemingssommen en lang lopende bouwcontracten en voor beurs- en veilingprijzen, heeft een voorlopig karakter en is getroffen in afwachting van het halfjaarlijkse j SER-rapport over de nationale eco nomie en de invoering van een wet- telijke meldingsplicht, waartoe de regering reeds een wetsontwerp heeft ingediend. De datum van 14 maart 16 gekozen omdat het CBS op die dag een stij ging van de kosten van levenson derhoud met 5,2 procent registreer de. De prijsstop geldt ook voor over- heidstarieven. Alleen de huurverho ging en de voorgenomen verhoging van de accijns op benzine en alcohol vallen er niet onder. PASTORAAL CONCILIE WEER BIJEEN Koning. Hoessein van Jorda nië heeft gisteren in Washington met president Nixon besprekingen gevoerd over de toestand in het Midden-Oosten Nixon verklaarde te hopen, dat het overleg de op- lossing van de crisis een stap dichterbij zal brengen. Koning Hoessein zei ..naar een rechtvaar- j I dige en eervolle vrede" te verlan- genTen gerieve van de fotogra- I ten wandelde de president en de koning na hun gesprek door de tuin van het Witte Huis waarvan men een gedeelte op de achter grond ziet. (Van onze parlementaire redactie) (ADVERTENTIE) ADVIESBUR. CENTR. VERWARMING HERENSINGEL 7, LEIDEN TELEFOON 20988 [De Bilt verwacht van heden tot Qderdagavonddroog weer met in "acht en ochtend hier en daar st. Morgen overdag plaatselijke be- olk>ng. maar ook perioden met zon. ^Zwakke tot matige wind tussen en zuidwest. Over het algemeen lagere middagtemperaturen 'opgemaakt te 12.40 uur) 10 APRIL 1969 op: 05.55 uur; onder: 19.29 uur. an op: 03.59 u. onder: 11.25 uur. Bwater in Katwijk: 9 02 en 21.55 "water: 4.18 en 17.10 uur. 1 nummer bestaat uit 22 paf.) Tweede Kamer heeft vanmorgen besloten in het debat met de rege ring over de prezen, dat vanmiddag 1 om twee uur begon, het hoofd van de minister van Economische Zaken, j mr. L. de Block te eisen. Het besluit kwam tot stand na uitvoerige dis- cussies in de fractie over de hou ding die drs. Den Uyl vanmiddag zou moeten innemen. Naar ver luidde wilde drs. Den Uyl zelf niet zo ver gaan. De meerderheid in de fractie zou hem echter gedwongen hebben een motie van wantrouwen in te dienen. Drs. Den Uyl zou verder het voor stel van de regering om een consu mentensubsidie op melk in te voe ren, afwijzen vanwege het grove I karakter van deze maatregel. In plaats daarvan zou hij aandringen op compenserende maatregelen voor de sociaal zwakke groepen. NOORDWIJKERHOUT (GPD) Kardinaal Alfrink heeft bij de ope ning van de vierde vergadering van het pastoraal concilie gepleit voor handhaving van de geloofsband met andere rooms-katholieken in en bui ten ons land. Allen behoren Ie kij ken naar hun eigen geloofsbeleving In hun eigen situatie en tegeiyk moe ten allen oog hebben voor de vele an dere mogelijkheden van geloofsbele ving binnen de eenheid van Chris tus en atyn geest aldus de kardi naal. Deze houding maakt begrijpelijk „dat de bisschoppen rekening moe ten houden met hetgeen bereikbaar is". Tevoren had de kardinaal er nog op gewezen dat het pastoraal conci lie een nieuwe vorm van communi catie is, waaraan zowel de bisschop pen als de gelovigen moeten wennen. Hij legde uit dat de gelovigen ge neigd zijn zich af te vragen: spreekt de bisschop als gewone gelovige, of beslist h»y? Een tussenvorm kent men nauwelijks. Maar zo'n tussen vorm is 't meedoen van de bisschop pen aan het concilie. De werkwyze van het beraad in Noordwijkerhout is gewijzigd om de vaart in de besprekingen te houden. Vorige keer zyn er veel kwesties over formuleringen geweest en wa ren er zeer veel stemmingen nodig haar sleur" begin dit. .raar een be langrijke rol speelde en die de vori ge keer de jeugdhearing op eigen kracht van de jongeren zelf tot een geordend samenzijn liet uitgroeien (maar toen waren de ouderen al naar de koffiekamer», In totaal zyn er nu dertien afgevaardigden jon ger dan 25 jaar. Daar hebben de bis schoppen nog eens vyf „vrygekoze- nen aan toegevoegd. LONDEN «AP» De toe schouwers bij de voetbalwed strijd West Ham UnitedStoke City (0—0». die gisteren voor de Engelse league werd gespeeld, zijn getuige geweest van een niet-alledaags tafereel Een vrouw uit het publiek rende op zeker moment het veld op en viel de scheidsrechter aan. zy ging ao heftig te keer, dat er vyf politieagenten nodig waren om de arbiter te bevrijden. De „dame", de 30-jange me vrouw Sheila West, wilde op die manier haar misnoegen kenbaar maken over de manier waarop de scheidsrechter zyn werk deed. Het publiek. 26.000 man sterk, vond het prachtig en moedigde mevrouw West luid aan. Scheidsrechter Reynolds toon de zich na het incident zeer ont daan, maar wilde later toch geen aanklacht tegen de vrouw indienen. De heer West, die evenals zyn echtgenote een en thousiast aanhanger is van West Ham. verklaarde na afloop zeer trots op zyn vrouw te zijn. Mevrouw West werd niet ge arresteerd. de politie liet haar gewoon naar huis gaan. in Leiden wijzigt diensten HOUSTON «AP» Haskell Karp. de 47-jarige man die zondag een nieuw menselijk hart kreeg na 65 u met een plastic kunsthart te hebben geleefd, is gisteren overleden. De directe doodsoorzaak was vermoede lijk de acute afstoting van het nieu we hart. maar dit kan zyn bevor derd doordat Karp een ontsteking aan de rechter long had opgelopen, terwijl ook z'n nieren niet goed func tioneerden. Deze aandoeningen had den zich ontwikkeld na de inplanting van het ruilhart Karp was de eerste De jeugd is ook beter vertegen woordigd. Aan het secretariaat is toegevoegd drs. H. de Lange, de man die m de actie .sleur de kerk uit i (ADVERTENTIE) morgen 2S0 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst (ADVERTENTIE) BANGKOK «AP» In de Siamese hoofdstad is van officiële zyde be kendgemaakt. dat verleden week in gevechten met Thailandse strijd krachten twaalf communistische ter roristen zyn gedood. De regerings- verllezen bedroegen vier doden en twee gewonden. ADVERTENTIE Voor qoed autr onderhout NIEUWE RIJN 49 mens die enige tyd met een inge plant kunsthart heeft geleefd alvo rens een nieuw natuurlyk hart te ontvangen. Hij heeft langer met het kunsthart geleefd dan met het na tuurlijke ruilhart. Over de gehele wereld zijn thans 127 harttransplantaties uitgevoerd bij 125 patiënten. Twee mannen heb ben tweemaal een ruilhart gekregen. Zij behoren beiden tot de 89 patiën ten die na de transplantaties zijn overleden Van de 36 personen met een ruilhart die nog in leven zyn heeft de Zuidafrikaanse tandarts dr Philip Blaiberg de ingreep het langst overleefd. Hij kreeg zijn nieuwe hart op 2 januari 1968 in Kaapstad, waar ook de eerste harttransplantatie plaats vond op 3 december 1967. DEN HAAG LEIDEN De katho- lieke studentenparochie van Leiden heeft zich in een brief tot de bis schop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen gericht, waarin gesteld wordt dat men zich ter vermyding van conflicten zal houden aan het stand punt van het Nederlandse episco paat inzake oecumenische diensten. Gesteld wordt, dat dewyze waarop het episcopaat heeft gemeend te i moeten ingrypen in deze diepgaande oecumenische ontwikkelingen in stryd wordt geacht met de geest van het evangelie. De studentenparochie van Leiden zal nu wel de vorm van de diensten gaan wyzigen. maar het betekent niet dat wy daar in kunnen berus- j ten. HET kabinet-De Jong is met een reeks maatregelen de sterk gestegen prijzen te lijf gegaan. Want het kabinet heeft de zwaar beproefde minister van Economi sche Zaken aan de vooravond van het prijzendebat in de Tweed» Kamer niet in de steek gelaten. De nu afgekondigde maatregelen dragen namelijk de handtekenin gen van alle ministers en daar mee zijn alle geruchten van de af gelopen dagen over een mogelijk heengaan van minister De Block de kop ingedrukt In de Kamer zal ongetwijfeld druk worden gespeculeerd of de nu afgekondigde maatregelen wel op tijd komen. Minister De Block zal er echter wel op wijzen dat hij eerst een minder ingrijpend op treden heeft gekozen, omdat hij de prijzenstop als een uiterste maatregel heeft beschouwd. En nu maar even afwachten of het werkelijk lukt om de prijzen niet alleen te stabiliseren, maar zelfs terug te dringen. Dat de ac tiviteiten van de Economische Controle Dienst zullen worden verdubbeld, hoeft nog niet direct te betekenen dat nu alles koek en ei is met de controle. Het zou wellicht ook mogelijk zijn om de richtlijnen en richtprijzen die zouden moeten gelden nog eens groot af te kondigen of te publiceren, want de meeste con sumenten zijn de weg in het prij- zenwoud, die teruggaat tot okto ber 1968 al lang kwijt geraakt DE Leidse raad is dus niet mee gegaan met een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders om een jaar lang een proef te houden met een koop avond. Voor de meeste raadsleden hebben de argumenten van mid denstand en bedrijven en hun werknemers kennelijk zwaarder gewogen dan de stem van de con sument. zoals die in tal van ge meenten in ons land valt te be luisteren. Natuurlijk zouden er voor het in voeren van een koopavond vele bezwaren moeten worden over wonnen. Die bezwaren zijn gister avond in de raad ook uitvoerig vertolkt. Maar aan de andere «cant moet men niet te licht oordelen over de argumentatie van het col lege van B. en W. Wethouder Menken heeft niet ten onrechte gewezen op de centrumfunctie van Leiden. Hij noemde onder meer het feit dat nu reeds kopers uit Leiden naar Alphen en Voor schoten trekken, waar op vrijdag avond wel een koopavond wordt gehouden. Uit de enquête die het Leidsch Dagblad vorige herfst heeft gehouden, blijkt dat met name jongere consumenten be reid zijn om nog wel verder weg te trekken, bijvoorbeeld naar heb Rijswijkse winkelcentrum In den Bogaardt. Men zou zich ook kunnen afvra gen wat er gaat gebeuren als bij voorbeeld Oegstgeest een koop avond op gaat zetten. Dan zullen wellicht nog meer Leidenaren hun inkopen voor het weekeinde in een randgemeente gaan doen. En dat is niet bevorderlijk voor 1 streven om de koopkracht in Lei den te houden, wat volgens Jieb college van B. en W. juist in heb belang van de stad is. We betreuren het dat ook hel compromisvoorstel van mr. Port heine geen kans krijgt. Tenslotte vinden wij het jammer dat er nieb gesproken is over compensatie maatregelen voor het winkelper soneel in de vorm van bijvoor beeld een vroegere sluiting op za terdag. (ADVERTENTIE) zie paging !l 4 Uit het Leidsch Dagblad va 9 april 1869 Met genoegen hebben ioe\ gisteravond een bezoek ge--, bracht aan de werkmans-ver eeniging Nut en Genoe- j gen alhier, ter bezichtiging der, in haar lokaal in de Schoolsteeg, door de leden4 tentoongestelde teekeningen - door hen in den afgeloopen winter vervaardigd. Tot hoofdingeland van i den Haarlemmermeer polder 3 is verkozen o.a. mr. C. Cock i te Leiden. (Advertentie Om dadelijk in dienst te treden wcfrdt ge- vraagd eene knappe werk- meid liefst buitenmeid Men adresseere zich onder letter o P bij de Boekhandelaars Ge- broeders van der Hoek te Lei den. 1 <»agcl<»<sc«<toScH»<saH*^K»cr

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1