Nieuw debat in Tweede Kamer verwacht MEER PRIJZEN AAN BANDEN i r\ k y&ixLuu/n Veenendaalsche zet 600 mail op straat Studenten- pastores uit orde gestoten Uw matros Ook in Zuid-Vietnain defensiebezuiniging Stations met Kom snel, de voorraad raakt op! Nixon volgende keer ook naar Den Haag KLEDINGPR1JZEN TUSSENTIJDS GRAP SLAAGDE AL TE GOED Bezorgdheid Vlasspinnerij in Tilburg sluit Overwegend droog Meubelshow Paasfeestkaarsen 12 stuks f5,95 Shell glasreiniger gratis autoshampoo f3,80 Polskalender april cadeau Dienstverlening in de missie Bus-cao valt mee (9uct Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 APRIL I960 No. 32754 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: K. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurDrs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ROME IGPDI De paters Huub Oosterhuis en Ton van der Stap heb ben van de pater-generaal der jezu ïeten. Arupe, te horen gekregen dat bun opvattingen over de kerk en over de orde niet overeenstemmen met hetgeen van een jezuiet mag wor den verlangd en dat daarom voor hen in de jezuietenorde geen plaats meer is. Pater Arupe heeft hun dit meegedeeld tijdens een onderhoud in Rome, waar de Nederlanders een toelichting kwamen geven op hun activiteit in Nederland. Ter uitvoering van zijn besluit heeft paper Arupe daarna zijn assis tent pater OKeefe naar Neder land gezonden met ee naan de pater provinciaal voor Nederland, Her mans, geadresseerde ontslagbrief. Laatsgenoemde weigerde echter de brief in ontvangst te nemen omdat hij het niet eens kon zijn met de ge volgde procedure. Voorts had pater O'Keefe een brief by zich. gericht aan de bis schop van Haarlem, mgr. Zwartkruis. Hierin schrijft Arupe dat de kapel waarin de studentenpastores in Am sterdam tot nu toe hun diensten heb ben gehouden eigendom is van de jezuietenorde en niet meer voor de ze studentendiensten beschikbaar mag worden gesteld. Daar Nederland binnen de socië teit van Jezus valt onder de Ger maanse provincie, kwam vervolgens nog de assistent voor die provincie, pater Schonenberg (een Zwitser) naar Nederland om de zaak te onder zoeken en waarschijnlijk ook om de beslissing van Arupe kracht by te zetten. DEN HAAG (GPD) Minister De Block (Economische Zaken) heeft opnieuw een aantal maatregelen genomen om prijsstijgingen af te remmen. Er komen prijsmaatregelen voor damesnylons en panty's en voor garagetarieven, omdat eerder bereikte akkoorden onvoldoende hebben gewerkt, de maxi mumprijs voor koelhuisboter is gesteld op 1,20 per 250 gram. (ADVERTENTIE) ■stS; Overeenstemming met de desbe treffende branche- organisaties is bereikt over een „bevriezing" van de prijzen van vleeswaren en- conserven op het peil van half februari: correctie van de pryzen van par fumerieën en cosmetica, die slechts in een bepaald aantal gevallen een styging van 10 mogen hebben; verlaging van de pryzen voor uur werken, waar prijsstijgingen tot 36 zijn geconstateerd; beperking van de verhoging van de pryzen van honde- en katten- voedsel tot 9% (prijsstijgingen tot 26 zyn geconstateerd en de tot standkoming van een aanvaardbare prijs voor dierengenees- en- verzor gingsmiddelen. Inmiddels blijft het prijspeil nog steeds stijgen. In de periode van half febrari tot half maart registreerde het Centraal Bureau voor de Statis tiek een stijging van de kosten van levensonderhoud met 0.7 procent, waarmee de totale stijging sinds de cember is gekomen op 5,2 procent. De Kamerleden Goudzwaard «ARP' en Boersma ARP) hebben schriftelijk aan de bewindsman gevraagd of er thans geen aanleiding is om alsnog een algemene prijsstop uit te vaar digen. Nu de styging van het prijspeil ever het eerste kwartaal van dit jaar bekend is lijkt het vrij zeker dat er direct na het paasreces andermaal, een prijzendebat in de tweede kamer zal worden gehouden. De toeneming van de kosten van levensonderhoud in de periode van half februari tot half maart moet hoofdzakelijk (0,5 procent) worden toegeschreven aan de kleingpryzen. Het indexcijfer voor kleding, dat van de uitverkoopmaand januari op fe bruari met 3,3 procent was gestegen, klom nu verder met 4,9 procent. Prijsstijgingen registreerde het CBS verder voor aardappelen, vlees en eiren, prijsdalingen voor dran ken. Ook schoeisel gaf een lichte prijsstijging te zien. Het indexcijfer voor rookartiekel liep nog enigszins op doordat de laatste voorraden si garetten tegen oude prys tussen half februari en half maart zijn uitver kocht. In de kring van de vakbeweging wordt gedacht aan een spoedig be raad over de prijsstijgingen, die zo hoog zijn opgelopen dat de loonsver hogingen in de meeste gevallen te niet zyn gedaan. Recente uitspraken wijzen ei*op dat de vakcentrales het niet weer in loontoeslagen zullen zoeken, maar denken in de richting van tussentijdse loonsverhogingen „Het is wel duidelijk gebleken, dat het prijsbeleid heeft gefaald", was de reactie van de PvdA-fractievoorzitter drs. J. den Uyl. Op de korst moge lijke termijn zullen nu maatregelen getroffen moeten woi*den. Dit is een volstrekt ongehoorde ontwikkeling", aldus drs. Den Uyl. SYDNEY ReuterDe Mac- leay Argus", een blad in de Australische kustplaats Kempsey, heeft honderden mensen naar de Trial Bay. ongeveer 500 kilometer ten noorden vail Sydneygekre gen met het bericht dat daar tien Russische koopvaardijschepen la gen, waarvan de opvarenden po litiek asiel hadden gevraagd. Vele nieuwsgierigen bleken niet zo gelukkig met deze 1-aprilgrap. Het blad werd overstroomd met klachten van mensen, die schade vergoeding eisten voor de huns inziens vergeefse tocht en voor de levensmiddelen en dekens, die zij voor de „politieke vluchtelingen hadden meegebracht. Minister De Block van Econo mische Zaken maakt het het kabinet-De Jong niet gemak kelijk. Het beheersen van de prij zen is in de eerste plaats zijn ver antwoordelijkheid en men krijgt nog altijd de indruk, dat de be windsman achter de feiten aan» loopt. Nadat bekend was gewor den, dat Nederland dit jaar ovef zou gaan op het stelsel van de btw. is er van alle kanten ge waarschuwd, dat de minister de prijzen zoveel mogelijk in de hand zou moeten houden, wilde men voorkomen, dat de loon- prijsspiraal fors zou opklimmen. De minister heeft die kritiek steeds nogal sussend behandeld, gezegd dat het niet zo'n vaart zou lopen, dat de prijsstijgingen die verwacht konden worden mek matige loonsverhogingen zouden kunnen worden opgevangen, enz. Vanaf begin januari leek het duidelijk, dat de minister het niet helemaal bij het rechte eind had. Dat is steeds duidelijker gewor den. De laatst beschikbare cijfers tonen aan, dat het leven in de eerste drie maanden van dit jaar ruim 5 procent duurder is ge worden. Van een effectieve prijs controle is nog steeds weinig sprake. De economische deskundigen zijn het erover eens, dat de loon- prijsspiraal moet worden door broken. Dat wil zeggen, dat zowel lonen als prijzen minder snel moeten stijgen, wil men de con currentiepositie van onze handel en industrie ten opzichte van het buitenland gezond houden. De regering heeft de lonen vrij gela ten, maar dat betekent, dat zij slechts duidelijk kan ingrijpen op het prijsgebied. Daar zal het dan toch van moeten komen. Het kabinet heeft al zijn bezorgdheid over de ontwikkeling van de ge noemde spiraal uitgesproken. Die bezorgdheid alleen is niet vol doende als men geen werkelijke maatregelen treft. (ADVERTENTIE) WASHINGTON, SAIGON (AP, Reuter) In de kwestie-Vietnam hebben zich de volgende ontwikke lingen voorgedaan: president Nixon heeft gisteren in Washington een half uur gesproken met de Zuidvietnamese vice-presi dent Ky en de Amerikaanse am bassadeur in Saigon Ellsworth Bun ker. Ook de speciale adviseur van de president Kissinger woonde het ge sprek by president Thioe van Zuid-Vietnam heeft naar aanleiding van berich ten over geheim contact gezegd: „Ik kan niets zeggen, het is zeer geheim. Privé-besprekingen moeten zo ge heim mogelijk blijven als men wil, dat zij wat opleveren; De Bilt veiwacht van heden tot donderdagavond wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag ook zonnige perio den. Matige, in het binnenland tij delijk zwakke wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 ArRIL Zon op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 20.39 uur; onder: 6 14 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.39 en 15.54 uur, laagwater te 11.52 uur. DE Amerikaanse minister van De fensie Laird heeft nieuwe bezuini gingsplannen bekendgemaakt ten be drage van 613 miljoen dollar. Het aantal vluchten met B25-bommen- wei'pers zal beperkt worden evenals het aantal oorlogsschepen, dat bij de ooi'log ln Vietnam is betrokken. De totale bezuiniging op de defensiebe groting is hierdoor gestegen tot 1,1 miljard dollar. Op het ogenblik ma ken B52's ongeveer 1800 vluchten per maand tegen doelen in Zuid- Vietnam en Laos. (ADVERTENTIE) VEENENDAAL/ TILBURG (GPD. ANP) De Nederlandse spinnerijen maken op het ogenblik een ernstige crisis door. Vast staat dat bij de Ko ninklijke Veenendaalse Stoomspin nerij en Wevery zeshonderd werk nemers ontslagen zullen worden. De NV Nederlandse Vlasspinnerij in Til burg gaat midden juli sluiten. De 165 personeelsleden onder wie 41 vrouwen, zullen moeten afvloeien. In Veenendaal leefde er nog een kleine hoop dat de afdelingen Vee nendaal Rubber, Interunion en Tuf ting te redden waren. De hoop is echter de bodem ingeslagen. Het ge volg is dat niet zoals aanvankelijk werd gedacht, 300 man, maar een dubbel aantal werknemers op straat zal komen te staan. De pogingen om een nieuwe naam loze vennootschap te stichten, waar in de drie betrokken afdelingen on dergebracht zouden kunnen worden hebben geen resultaat opgeleverd. Al le hoop was in deze gevestigd op de regering, die aws verzocht in de nieu we N.V deel te nemen voor een be drag van 750.000 gulden. De minister bleek daartoe wel bereid, echter on der voorwaarde, dat de normale ren tevoet aangehouden zou worden Dit bleek een onoverkomelijk be zwaar te zyn. Het verzoek aan de minister om een renteloze lening of een winstdelende obligatielening te verstrekken, werd afgewezen. Bij de NV. Nederlandse Vl&sspin ner y in Tilburg is een afvloeiings regeling getroffen waarmee de tex- tielvakbonden zich akkoord hebben verklaard. De spinnerij heeft de laatste ja ren haar produktiviteit verdubbeld en was de modernste in Europa. Er is een geheel nieuw vlasprodukt ont wikkeld. Het verlies over de drie laatste jaren bedraagt 1,2 miljoen gulden. Er zyn de afgelopen maan den pogingen gedaan om van de mi nisteries van Economische Zaken en Landbouw hulp te krygen. Die po gingen zyn mislukt. Ook onderhan delingen om te komen tot een fusie met een andere vlasver werkende in dustrie slaagden niet. In het naar hem genoemde centrum in Abilene (Kansas) is vandaag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de Amerikaanse oud president Eisenhower. Het centrum omvat een herden kingsbibliotheek en een ka pel (zie foto), die gebouwd zijn op een terrein, dat in Eisenhowers jeugd een ko renveld was. (ADVERTENTIE) (Dit nummer bestaat uit 30 pagina's) RAPENBURG 1B RIJNSBURG Dinsdag t.m. vrijdag tot 21.30 uur. ROME (Reuter) Ruim twin tig r.k. theologen uit negen landen I hebben na een symposiun van vijf dagen over de missie geadviseerd, dat de missionarissen zich meer verdiepen in de culturen van niet- christelijke volken om de oorzaak te vinden van het afnemende aantal bekeringen. De ontwikkeling van arme landen is volgens het rapport een taak voor specialisten geworden De gewo ne missionaris loopt het gevaar niet langer de rol te zien en te begrijpen die hy op het stuk van de ontwikke ling moet spelen. De bijdrage van de kerk op dat gebied moet gegeven worden in een geest van dienstver lening en niet van paternalisme. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Pre sident Nixon zal op zijn eerstvol gende reis naar Europa ook Ne derland bezoeken, zo heeft hij gisteren minister Luns in Wash ington meegedeeld. Op een pers conferentie gaf mr. Luns voorts te kennen, dat president Nixon het betreurde bij zijn recente werkbezoek aan West-Europa niet in de gelegenheid te zijn ge weest ook Nederland te bezoeken Tijdens zijn gesprek van een half uur met president Nixon had mi nister Luns ook over het Midden- Oosten gesproken. Luns was van mening, dat er reden was voor „voorzichtig optimisme". Na zijn bezoek aan het Witte Huis had minister Luns een lunchgesprek met zyn Amerikaanse collega Ro gers. Dit gesprek omschreef hij als „een openhartige gedachtenwisse- ling", waarbij de wederzijdse verhou dingen, de kwestie van de lucht vaartrechten voor de KLM in Ame rika en ook de NAVO bespi-oken wei den. Na de lunch met minister Ro gers vertrok mr. Luns naar New York, waar hy een onderhoud had DEN HAAG (GPD) De loon kostenstijging, verdisconteerd in d« door minister Roolvink (sociale Za ken) aangevochten bus-cao., be draagt 10,3 Dat is lager dan vo rige week tydens een eerste ge sprek van partijen met de bewinds man werd verwacht. Van de zij de van de samenwerkende vakbon den zal dan ook morgenavond (don- dei-dag- tydens de voortgezette be- spreking met minister Roolvink wor den gepleit voor het ongehinderd la ten passeren van deze ca.o. met secretaris-generaal Thant over Nieuw Guinea en Biafra. Op zijn persconferentie zei minis ter Luns over zijn gesprek met presi- denkt Nixon. dat hij onder de in druk was van Nixons kennis van za ken. In de gedachtenwisseling over problemen als de NAVO en de EEG toonde de president zich. aldus mi nister Luns, „bijzonder goed op de hoogte, en bereid diep op de zaken in te gaan Wat dat betreft was het een plezierig onderhoudDe Neder landse bewindsman zei dat ook de j politiek van de Verenigde Staten ten aanzien van Europa en de Neder- President Nixon in gesprek met minister Luns. landse visie op Europa onderwerp van gesprek waren geweest. Ofschoon minister Luns slechte een kwartier was toegewezen voor zyn gesprek met president Nixon «van de twaalf regeringsleiders die gisteren door de president werden ontvangen, waren Luns en de Zuid- koreaanse premier de enigen die een kwartier was toegewezen, de overi gen kregen een half uur of langer), liep het onderhoud uit tot een half uur, een bewijs, dat in het Ameri kaans-Nederlandse gesprek belang wekkende zaken zyn aangesneden. 'UtVO Uit het Leidsch Dagblad van w 3 April 1869 Eerstdaags zal in den ge meenteraad alhier be handeld worden het voorstel i omtrent de oprichting van een gebouw op de Reünie. Naar wij vernemen, zijn de leerlingen van de beide hoogste klassen der hoogere 1 burgerschool alhier gisteren naar Rotterdam geweest, om, onder geleide van den direc- j teur, eene zwavelzuurfabriek en eene suikerraffinaderij te bezichtigen. Onlangs is door de Doopsgezinde gemeente te Enschedé aan vrouwelijke lidmaten het recht toege- kend om hare stem uit te f brengen bij het verkiezen 4 van predikanten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1