Intrigerende „Biografie" bii Nederlandse Comedie ERA,lekker als de fijnste margarine, maar met 50%minder calorieën! Gezond en slank zijn is niet alleen voordochters Muziek en toneel creativiteit in negen steden vri,e t,'(l 119.- 49.- De onmogelijkheid van een tweede leven Festival van Vlaanderen Toonschaal 69 Adverteert in het „Leidscli Dagblad" Uv Kom bij de Faam alvast een voorschot halen op het voorjaar! Extra aanbieding DE FAAM HERENKLEDING GOED GEKOZEN GRAAG GEDRAGEN PAGINA 22 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 APRIL 1969- Cy VOORSCHOTEN De AMSTERDAM (GPD) Als ik het nog eens over kon doen danNa zo'n zin, door velen uitgesproken, volgt er dan een correctie op een als verkeerd on dervonden levensweg. Zij die in zo'n geval laten volgen: weer pre cies zo, zijn zo niet de gelukkig sten dan toch de wijsten, want het leven is nu eenmaal een dra ma, dat door zijn contrasten pas volledig gezicht krijgt. Een le venspakket van louter rozengeur en maneschijn verveelt spoedig. Bij een zo volledig mogelijke vrij heid zonder hinderlijke cpstakels onderweg heeft men niet echt ge leefd. De 57-jarige Zwitserse romancier en toneelschrijver Max Frisch heeft op het thema van het opnieuw-doen zijn jongste toneelspel „Biografie" gebaseerd, weer een uitdaging tot identificatie van zijn hoofdpersoon. De auteur heeft met groot ver nuft een constructie geschapen, die de toeschouwer de overtuiging kan meegeven, dat ieder, sputterend te gen zijn lot of niet. tenslotte toch met zichzelf is getrouwd. Geen nieuw thema natuurlijk, want onze landge noten Gomarus en Arminius kregen bijvoorbeeld ruim drie eeuwen gele- Han Bentz v. d. Berg den al slaande ruzie over de vraag of het lot van de mens is voorbe schikt of niet. Maar in het spoor van Brecht slaagt Frisch er meer dan overtuigend in oude waarden weer als nieuw voor ogen te stellen en ze kritisch beleefbaar te maken. Kürmann is de zoon van een bak ker. Door zijn wetenschappelijke verrichtingen weet hij het tot profes sor te brengen in de Verenigde Sta ten, maar zijn lidmaatschap van de communistische partij maakt dat hij die maatschappelijke verworvenheid later moet prijsgeven. Hij heeft eerst een huwelijk gesloten, dat ein digt met de zelfmoord van zijn vrouw, later wordt het contact met een geëmancipeerde Amerikaanse vrouw. Antoinette, met wie hij zich voor zeven jaar kan verbinden in een huwelijk, min of meer de aanlei ding van zijn ondergang. Hoewel „Biografie" zich bedient van belang rijke levensflitsen van Kürmanns jeugd af (hij krijgt een fiets van zijn drankzuchtige vader) stelt de auteur die feiten toch niet op één plan. Vanuit de op de voorgrond staande periode van het tweede huwelijk worden de flash-backs naar een ver der verleden gemaakt. Buiten het speelpodium op het podium staat de „beschrijver" aan zijn lessenaar als een scherpzinnige advocaat, die de hoofdpersonen alle mogelijke zijwe gen in zijn levenspad als keuzemo gelijkheid duidelijk voor ogen stelt. Bovendien vult hij aan waar Kür manns herinnering tekort schiet of de feiten tracht te verdoezelen. Telkens als hij „scènes" mag her spelen wordt Kürmann fataal naar dezelfde beslissinge toegezogen en als hij daar sputterend met kleine varia ties even aan ontkomt, moet hij toch door de andere consequenties van een volgend moment weer voor zijn eerste leven kiezen. Het dominerende karakter van Antoinette vooral tracht de professor te ontwijken. En als het dan tot een breuk komt is zij het die de beslissing neemt. Kür mann krijgt de vrijheid, die zonder betekenis is en die alleen maar een zaamheid inhoudt. Erik Vos heeft de regie van dit in trigerende spel sober en helder ge houden en er daardoor de volle waarde aan gegeven. Hij bereikte met de laatste première van de Ne derlandse Comedie in dit seizoen, dat de matige indruk, die de Am sterdammers dit seizoen hebben ge wekt, voor een deel werd weggeno men. Voor Hans Bentz van den Berg en Ellen Vogel als de sympathiek naief naar een tweede mogelijkheid zoekende geleerde en Antoinette als de vrouw, die nooit tot defensie is te bewegen, waren het moeilijke rollen door de toon wisseling, die zij in de parallelscènes voortdurend moesten aanbrengen. Het resultaat was uitermate boeiend, vooral ook, omdat Guus Oster de rol van snedig commentator op het lijf is geschre ven, zodat er een sterke kern op het toneel stond. De vele overige rollen gaven aar dig typeerwerk om het leven van Kürmann meer tekening te geven. Wim de Haas onderscheidde zich BRUSSEL (GPD) —Het festival van Vlaanderen zal dit jaar weer in twee etappes plaatshebben. De voorjaarsmanifestaties vallen tussen 22 april en half juni en die van de zomer tussen medio augustus en de tweede helft van september. Bij de steden waar de concerten zullen wor den gegeven is thans na Gent, Ant werpen, Brussel, Kortrijk, Leuven, Tongeren, Sint Truiden en Brugge ook nog Mechelen gekomen. Op het programma van deze stad staan beiaardconcerten, koorconcerten en orgelrecitals. daarbij in het met precisie schilde ren van een vage dokter. De klini sche visie van de regisseur kreeg steun in het eenvoudige moderne in terieur, dat omzoomd was met het onverhulde toneelinstrumentarium I Een modeverschijnsel, maar hier volkomen op zijn plaats, waar de i suggestie van een vrije keus naar al le richtingen moest worden bena drukt. Geen geïsoleerd illusietoneel, maar een start vanuit het niets (de j ontnuchtering na een party met één gast over) op het kruispunt van alle mogelijkheden. P. Ruivenkamp Het volledige festival programma omvat ongeveer 85 manifestaties. Hoogtepunten zullen zeer waar- schijnlijk het optreden van de Ope- ra van Glyndebourne (met Mozart's Cosi fan Tutte), dat van de Wiener Philharmoniker onder prof. Karl 1 Böhm en dat van de Nationale Ope ra van Praag zijn. Deze laatste komt met 300 artiesten naar Brus- j sel om in de Muntschouwburg twee opera's van Janacek, „Katja Ka- j banowa" en „Het sluwe vosje" te j spelen. De Deutsche Oper am Rhein i zal naar Gent komen met twee ope- j ra's van Mozart. Figaro's Hochzeit en Die Entführung aus dem Serail. Het, Concertgebouworkest onder leiding I van Bernard Haitink treedt een keer op namelijk op 29 augustus in de kathedraal van Gent met de achtste symfonie van Bruckner. Antwerpen neemt zoals gewoonlijk een internationaal toneelfestival voor zijn rekening. Behalve het Japans No-theater uit Tokio zullen er het Teatro Stabile uit Genua met een j Goldoni zijn, de Bühne der Stadt Köln met een stuk van Gorki en 1 't gezelschap van Vitaly met Qouat- j Qouat van Audiberti. Het program- j ma van het festival omvat ook ver- scheidene tentoonstellingen, één ge- j wijd aan het fauvisme in Mechelen. één aan Berlioz in Tongeren, terwijl j Leuven uitgebreid Erasmus zal her denken. In het kader van die her- denking zullen Joris Diels en Rob- bert Speight in de gotische zaal van j het stadhuis lezen uit de correspon- dentie van Thomas More en Eras- VOORSCHOTEN De jaariyki terugkerende gemeentelijke tentoon stelling in Voorschoten Toonschaal '69, heeft dit jaar als thema de crea tiviteit in vrije tijd. Van 20 mei t.m, 24 mei zal in het Cultureel Centrum een tentoonstelling te zien zijn, waarvoor alleen inwoners van Voor. schoten het recht hebben tot inzen ding. Alle Voorschotense ingezetenen worden uitgenodigd hun creatieve vrijetijdsbesteding uit te stallen voor die burgers, die minder creatief of vaardig met de handen zijn. Tot de inzending worden toegelaten schil derijen, tekeningen, etsen, gravures, litho's, beeldhouwwerken uitgevoerd! in steen, metaal, hout. gips of ander materiaal, artistiek naaldwerk, ke ramiek. modelbouw, edelsmeden en glastechnieken. Het in te zendeu werk zal kwalitatief zo moeten zijn, dat inzending daarvan gerechtvaar digd is. De gemeente Voorschoten heeft voor de beste inzendingen f 400.— aan prijzen beschikbaar gesteld; f 100. toe te kennen door het publiek en f300.— door de jury. Tijdens de tentoonstellingsavonden' zullen enige activiteiten te bewonde ren zijn op het gebied van vrijetijds. besteding, zoals bloemschikken, pot tenbakken. edelsmeden en fotogra feren. De tentoonstelling wordt dins dagavond 20 mei officieel geopend. iz De actrice Henny Orri zal voor het seizoen 1969/1970 aan de toneel groep Centrum verbonden zijn. Ia< ftn Gezond en slank zijn... dat is in deze tijd niet meer het voorrecht van dochters. Want nu is er ERA halvarine. Die smaakt net zo lekker als de fijnste margarine. Maar - en daar gaat 't juist om - met 50% minder vet! Dus 50% minder calorieën. Belangrijk voor de gezond heid, belangrijk om slank te blijven. Dank zij ERA kan iedereen nu lekker eten zon der zorgen. Proef ERA. Smeer ERA lekker gul op uw brood, beschuit of toast. Want daar is ERA voor bedoeld. ERA is bovendien zuiver plantaardig, ongezouten en even rijk aan vita minen als de beste margarine. jv modewarenhuis waar U voorjaarskeus kunt maken jnder het onzekere gevoel dat U niet alles hebt gezien. Steeds een stapje vóór met komplete kollekties. En altijd met iet? van uw gading er bij. Kijk morgen bij de Faam. Ter gelegenheid van Pasen '69 geeft de Faam 'm extra van Katoen Origineel overhemd van zelfstrijkend poplin, wit-blue-beige-groen. Straks weer 15.90. nu, als Paasaanbieding 13.90 twee stuks 25.- (als 'n haas er op af!) Lichtgewicht pak. Polyester katoen, Comfort en koelte, volledig wasbaar, een mecstelijke meevaller. gewoon om te hebben. HOOGSTRAAT-LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 22