MIJNDRAMA IN MEXICO \ixon sprak met Luns Caradon lost A ngu illa-zaak in oogwenk op ysjixtiM/n Zeeland krijgt kern- centrale Jalija nu president Pakistan Driehonderd kompels ingesloten (9ucJ Qlieuwb NVV - secretaris W. F. v. Tilburg overleden PLAATSELIJK NACHTVORST topprodukten van zonnige voorjaarsmode, uit een zeldzaam gevarieerde kollektie Waar anders dan bij DE Alleen terug Onverwacht bezoek Russen aan Praag Meubelshow ACHTERGRONDEN VAN DE MOORD OP DR. KING Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 APRIL 1969 No. 32753 LEIDSCH üfi DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte singe' Lelden Güro 6,053 Hoofdredacteur: Dre: J. R. Soetenhorst f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 slissing is definitief: de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij bouwt een kern energiecentrale met een vermo gen van 400 megawatt in het havengebied Vlissingen-Oost. Het is de eerste commercieel opgezet te kerncentrale in Nederland. Over vier jaar. in 1973, zal deze kerncentrale in produktie komen. Twee jaar eerder zal op hetzelfde nieuwe centrale-terrein Borssele (voorlopig 25 ha. groot) een conven tionele centrale met een vermogen van 185 megawatt in bedrijf worden gesteld. Dit om tijdig te kunnen voor zien in de behoefte aan elektrische energie. Met de bouw en insallatie van beide eenheden zal naar ra ming een investering gemoeid zijn van 350 miljoen gulden. Beide nieu we centrales zullen een totale perso neelsbezetting van 100 man krijgen. Een definitieve keuze van de leve rancier en van het type kern-cen trale is nog niet gemaakt. Over een paai- weken zal daarover de beslis sing vallen. Het wordt in elk geval een licht gekoelde eenheid. Vorig jaar april hebben zeven ondernemingen waar onder de Nederlands-Amerikaanse combinatie Neratom-Westinghouse offerte gedaan voor de bouw van een kerncentrale in Nederland aan de samenwerkende elektriciteitspro- duktiebedrijven S.E.B. in Arnhem. Lang heeft de vraag in de lucht gehangen waar de nieuwe kerncen trale zal worden gevestigd: langs de kleine als een experiment gebouwde centrale in Dodewaard of in Vlissin gen-Oost. De laatste maanden was duidelijk dat alleen nog het Sloe- gebied kandidaat voor vestiging was. Vrijwel de gehele produktie van de eenheid zal daar kunnen worden op genomen door de dan inmiddels uit gebreide chemische en metallurgi sche industrie (Höchst-Vlissingen N.V. en Pechiney) UTRECHT (ANP) In zijn wo ning in Bussum is in de afgelopen nacht plotseling overleden de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, speciaal belast met buiten landse aangelegenheden. De heer Van Tilburg bereikte de leeftijd van 58 jaar. In de afgelopen jaren werd hij reeds enkele malen door hartaanval len getroffen. Gisteravond woonde hij nog een vergadering bij van het verbondsbestuur van 't NVV, waar in afscheid werd genomen van enke le bestuurders van aangesloten bon den, die met pensioen zijn gegaan. De Bilt verwacht van heden tot woensdagavond: opklaringen maar ook plaatselijk een regen- of hagel bui. Matige tot vrtf krachtige noord westelijke wind. Vannacht plaatse lijk nachtvorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. (opgemaakt te 12.40 uur) 2 APRIL Zon op: 06.13; onder: 19.15: Maan op: 19.14; onder: 06.03 Hoogwater in Katwijk: 3.06 en 15.20: laagwater: 11.15 en en 23.34. Dit nummer bestaat uit 26 pagina's (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Pre sident Nixon, die gisterochtend in het Witte Huis besprekingen voerde met president De Gaulle, nodigde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, uit hem vanochtend te bezoeken voor een kort gesprek. Na zijn onderhoud met Nixon heeft mi nister Luns een lunch met de minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers. De lunch wordt gegeven in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister Luns, die in Washington de gast is van ambassadeur Schürmann, was gisteren ook aanwezig op de receptie, die de Amerikaanse pre sident hield voor de regerings vertegenwoordigers die de plech tigheden rondom de uitvaart van generaal Eisenhower bijwoonden. In diplomatieke kringen werd de uit nodiging van president Nixon aan minister Luns gezien als een spe ciaal gebaar nadat de president geen gevolg kon geven aan de uitno diging van de Nederlandse regering om op zijn Europese werkreis ook Den Haag te bezoeken. Prins Bernhard verliet Washing- ADVERTENTIE) MANTELSPECIALIST Utrecht Den H»u£ Breda Amersfoort Rotterdam Lelden Haarlem Tilburg Lelden: Haarlemmerstraat 16S ton kort na de plechtige bijeenkomst in de kathedraal van de hoofdstad en vloog met een legervliegtuig naar New York voor aansluiting op een lijntoestel naar Amsterdam. Vele gekroonae rioojaen en regeringsleiders hebben gisteren in Washington de laatste eer be wezen aan oud-president Eisen hower. Van links naar rechts: de Sjah van Perzië, Koning Boude- wijn van Belgiëpresident Bour- guiba van Tunesië en president De Gaulle van Fra?ikrijk, tijdens de herdenkingsdienst in de protestantse kathedraal van Washington. (ADVERTENTIE) MONTERREY (AP) Ongeveer 300 mijnwerkers zijn door een gasontploffing in een kolenmijn in Barroteran in de Noord- mexicaanse staat Coahuila op een diepte van 1600 meter van de buitenwereld afgesloten. De ontploffing kwam kort na de wisseling van de ploegen. Problemen Zoals te verwachten was, heeft de aanwezigheid van een groot aantal lands- en regeringsvertegenwoordi gers in de Amerikaanse hoofdstad een aantal delicate diplomatieke problemen geschapen. Amerikaan se politici en diplomaten zijn, bij voorbeeld. weinig ingenomen met het feit dat de Britse delegatie geleid wordt door Lord Louis Mountbatten, die naar de opvattingen van het pro tocol lager wordt gerangschikt dan de delegatie-leiders van een aantal andere West-Europese landen. De omstandigheid dat lord Mountbatten nauw met generaal Eisenhower sa menwerkte in de tweede oorlog wordt nauwelijks als een verzachting ge zien. Men is van mening dat of Prins Philip aanwezig had moeten zijn, óf premier Wilson, die op het ogenblik echter in Afrika is waar hij een ontmoeting probeert te arrange ren met de Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe. Midden - Oosten Hoewel geen gegevens werden ver strekt over de gesprekken van de Amerikaanse president met zijn bui tenlandse gasten, wordt algemeen aangenomen dat in de besprekingen met generaal De Gaulle o.m. het Midden-Oosten ter sprake is geko men. De plannen voor de bijeenkomst van de 4 grote mogendheden, waar onder Frankrijk, in de Verenigde Na ties zijn ver gevorderd en verwacht wordt dat de eerste bijeenkomst nog deze week. of de week daarop zal plaatshebben. (Voor de begrafenisplechtigheid zie men pagina 2). Volgens een woordvoerder van de mijnbouwmaatschappij moeten zich ten tijde van de explosie 350 mijn werkers in de mijn hebben bevonden. Een aantal van hen wist ongedeerd j de oppervlakte te bereiken. Tot I nu toe zijn veertien doden geborgen Gevreesd wordt dat er van de inge sloten mijnwerkers slechts enkelen de ramp hebben overleefd. De ontploffing werd naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door methaangas. Over de oorzaak van opeenhopen van dit gas durfde een vertegenwoordiger van de mijnbouw maatschappij niets te zeggen. De vlammen sloegen uit enkele mijngan gen waardoor reddingsploegen de mijn niet binnen konden gaan. Op de eerste ontploffing volgde nog een groot aantal andere. Hoofdgangen zijn door branden en neerstortend ge steente niet te bereiken. Alle zes be langrijke schachten zijn geblokkeerd. Voordat de reddingsploegen de inge sloten mijnwerkers kunnen bereiken zullen, naar schatting van deskundi gen. 48 uur verstreken zijn. De brandweer was er vanmiddag nog niet in geslaagd de uitslaande bran den te blussen. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Mexico zei: ,.als de man nen heel diep zitten kan het wel een week duren". Leden van het Rode Kruis en vrijwilligers uit andere mij nen hebben zich naar Barroteran gehaast om te helpen. Vijftien mijn werkers die op weg waren om te hel pen werden gewond toen hun vracht- auto over de kop sloeg. Drie van hen verkeren in levensgevaar. De Mexicaanse regering heeft vliegtuigen en voorraden be schikbaar gesteld die kort na midder nacht met nog meer leden van het Rode Kruis overgevlogen werden. Militairen En kordon militairen is rond het terrein van de mijn gelegd om te KARATSJI (AP. Reuter) Ge neraal Jahja Chan heeft zich gister avond benoemd tot president van Pakistan, zes dagen nadat hij de staat van beleg had afgekondigd na het ontslag van oud-premier Ajoeb- Chan. In een regeringscommuniqué wordt gezegd dat de 52 jaar oude Jahja president zal blijven totdat een nieu we grondwet is opgesteld door de ge kozen vertegenwoordigers van het volk. In diplomatieke kringen werd verklaard dat Jahja eenvoudig be schouwd kon worden als het nieuwe staatshoofd zonder dat er enige wij ziging in de regeringsvorm is geko men. Jahja heeft de dag na zijn machtsovername al gezegd dat hij het land weer een grondwettelijke re gering zou geven nadat de strijd krachten de orde hebben hersteld. In West-Pakistan keerden de stu denten gisteren naar de universitei ten terug na een gedwongen vakan tie van vijf maanden als gevolg van hun acties tegen het bewind van Ajoeb Chan. Ook elders in Pakistan is de toe stand nu weer vrijwel normaal. Alle scholen zijn voor het eerst in vijf maanden tijd vandaag weer openge gaan. Ajoeb verblijft met zijn gezin in de zwaar bewaakte presidentiële residentie in Rawalpindi. voorkomen dat familieleden van d« ingesloten mijnwerkers zich te dicht bij de mijn zouden begeven. Voor de ingang naar het mijnterrein speel den zich dramatische tonelen af. Een getuige vertelde: ..Het was een ont zettende ontploffing. Stukken steen en halve gebouwen vlogen in de lucht. Er zijn bijna geen gewonden, alleen doden. Een paar gelukkigen ztfn er uit gekomen. We konden alleen maar de lichamen bergen van hen, die zich ten tijde van de ontploffing dicht bij de uitgang bevonden. De rest was beneden op 1600 meter» MOSKOU (AFP) De Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, inspecteert op het ogenblik de Russische troepen in Tsjeeho Slowakije. Dit meldt vandaag het Russische blad „Rode Ster". De Russische minister arriveerde gisteren in Tsjecho-Slowakije. „Ro de Ster" maakte geen melding van Tsjechoslowaaks-Russische moeilijk heden. Het schreef dat Gretsjko be groet werd door hooggeplaatste Tsje- ohoslowaak.se en Sowjebrussische officieren toen hij op het vliegveld aankwam. De Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Somjonow is gis teren in Praag aangekomen, aldus een communiqué van het Tsjecho- slowaakse ministerie van Buitenland se Zaken. Het communiqué vermeld de niet met welk doel. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) In regerings kringen In Londen is men opge lucht dat de Britse topdiplomaat Lord Caradon, de Britse ambassa deur bij de Verenigde Naties, en oud-gouverneur van Jamaica, vrij wel in een oogwenk het probleem- Anquilla schijnt te hebben opgelost. Hij slaagde er onmiddellijk in het vertrouwen van de eilandbewoners te winnen door op grote schaal persoon lijk contact met hen te maken. Het gevolg was dan ook dat er een voor lopige regeling tot stand is gekomen welke tot volledige zelfstandigheid van het eiland kan leiden. Caradon kreeg gedaan dat de vijandige atmosfeer tegenover de Engelsen totaal omsloeg en dat men er mee akkoord ging dat de rege- gingscommissaris Lee op wiens ver dwijning men had aangedrongen, oo Anguilla zal blijven om samen met de eilandleider Webster en bij- gestaan door een raad van zeven het eiland te besturen. De kwestie is thans hoe St. Kitts van wc -r uit Anguilla werd bestuurd er over denkt. Caradon liet er geen gras over groeien en vertrok gisteren nog daar heen. De vraag is verder hoe andere eilanden die zelfstandig willen worden, zullen reageren nu ze gezien hebben wat Anguilla door be roering te veroorzaken, heeft kunnen bereiken. In Londen stelt men tenslotte de vraag of de Britse regering niet eer der een figuur als Caradon (de vroe gere Sir Hugh Foot) naar Anguilla heeft gestuurd in plaats van het melodrama van een „invasie" op te voeren. Maar misschien was deze schokterapie nodig om de uiteinde lijke ontspanning te bereiken. De Britse parachutisten zullen spoedig uit Anguilla worden terugge trokken maar de genie-troepen en de Londense politie blijven er nog enige tijd. (ADVERTENTIE) RAPENBURG 1B RIJNSBURG Dinsdag t.m. vrijdag tot 21.30 uur. Wie vermoordde dr. Martin Lu ther King? Was het James Earl Ray? Ja, het was Ray. Dat wil zeggen: niemand twij felt er meer aan dat hij het was die het dodelijk schot los te. Maar, stond hij alleen? Wat is er waar van de geruch ten over een samenzwering? Wat is er waar van de verha len dat Ray slechts het werk tuig was in handen van een groep machtige mannen die er belang bij hadden dat de vredesprofeet King voorgoed het zwijgen werd opgelegd? Wij vervolgen thans onze serie artikelen over de achtergron den van de moord op dr. King Op pagina 2 treft u het eerste deel van deze reeks aan, ge schreven door de Amerikaan se journalist William Brad ford Huie, persoonlijk vriend van wyien Martin Luther King, en gerenommeerd om de felheid waarmee hij achter de waarheid in duistere zaken aanjaagt. Uit de vorige afleveringen van deze reportage, die wij publi ceerden in oktober vorig jaar kwam Huie naar voren als de man die op grond van zijn bevindingen steeds meer ging geloven in het bestaan van een samenzwering. Er bleven echter nog enige belangrijke vraagtekens staan. Hij heeft j ook die proberen weg te wer- ken. In hoeverre dat hem is gelukt, doet hij in dit laatste deel van zijn „rapport" uit de i doeken. Prinses Irene is gisteren al leen van het vliegveld Schiphol vertrokken op weg naar Madrid. Ze heeft in aansluiting op de wintersportvakantie van de ko ninklijke familie in het Oosten rijkse Lech een week gelogeerd in het Paleis Soestdijk. Haar echtgenoot, Prins Carel Hugo, had al eerder ons land verlaten. Hij vertrok namelijk 's morgens reeds per vliegtuig naar München. Uit het Leidsch Dagblad van l 2 April 1869: 1 (Advertentie) Zomerzorg. Eén en dertigste jaar de Zo- mer-Concerten. De onderge- i teekende geeft te kennen, dat volgens overeenkomst met f J den heer H. Völlmar de 8 Zo- l g nier-Concerten door het mu- j ziek-corps der Grenadiers zullen gegeven ivorden: het i -x' le op 18 Mei, het laatste op i 17 Aug. x A. Couvée. Te Har ling en is in de ja- w ren 1858 tot en met 1867 derhalve gedurende 10 1 jaren, 107.689.711 NederlantL- sche ponden boter uitge- 3 voerd. Rekent men als niid- delprijs f 1 per kilo, welk ka- pg pitaal is dan naar Friesland .i gevloeid. VLISSINGEN (GPD) De be-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1