Akoestiek: niets te Gre Brouwenstijn toegejuicht Leidse gymnasiasten op de planken Alpl ienaar in arrest Vrouw na aanrijding over leden K. en Gexperimenteerde in Groenoordhal Jeugd in Leiden zwom voor diploma w. September zou beter zijn Waarom geen Eisenhovverlaan Ouderavond van de Pr. Beatrixschool Leid se flitsen Arsenicum en oude kant" Familieberichten Kerkelijk Leven Discussiemiddag van de SAL ens K en O-concert in Leiden Mej. A. Hiemstra 40 jaar bij Leidse Schoolvereniging MAANDAG 31 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Zaterdagmiddag hebben wij het oor te luisteren gelegd in de schitterende, thans bijna gereed zijnde Groenoord hal, de immense veemarkt-sporthal aan de Willem de Zwijger laan. Daar experimenteerde de chr. muziekvereniging „Kunst en Genoegen" met de akoestische mogelijkheden van deze enorme ruimte: 120 meter lang en 80 meter breed, dus groter dan een voetbalveld. Over deze akoestiek valt echter op het ogenblik nog geen zinnig woord te zeggen, niet alleen omdat er nog een geluidsabsorberende asfaltlaag als vloerbedekking moet worden aangebracht en voorts omdat er slechts een zeer klein aantal bezoekers aanwezig was. Wan neer deze „zaal" met publiek gevuld is, kan het resultaat vanzelf sprekend geheel anders uitvallen. Thans was er sprake van een sterk ineenvloeien van het kolossale geluid met een geweldige nagalm, tenminste toen in het centrum werd gemusiceerd. Van de balustrade af klonk het echter veel ge concentreerder. Maar nogmaals: in het huidige stadium van de bouw kan een definitief oordeel over de akoestiek onmogelijk worden gegeven. Het bestuur van ..K en G" heeft voorts enkele mededelingen over de huidige stand van zaken by de vere niging gedaan. Het ligt in de bedoe ling te stoppen met de jaarlijkse feest- (ouder)- avonden in de Stads gehoorzaal. hoewel deze altijd zeer goed bezocht werden. Deze concerten verhinderden evenwel dat men tegen de zomer geheel gereed was met het z.g. „buitenwerk", waarvoor de hulp vam K. en G. zo veelvuldig wordt in geroepen. Taptoe K. en G. zal echter de eerste vere niging zijn, die het aandurft een jaarlijkse show te presenteren in de nieuwe hal vermoedelijk in okto ber ind>en evenwel de hoge kos ten dat mogelijk maken. Die show zal dan gegeven worden in de trant van de taptoe, welke onlangs op het plein aan de Sint Jorissteeg zulk een groot succes was. Een auditorium van zeker 10.000 muziekliefhebbers zal evenwel nodig zijn, wil men er financieel uitspringen. Of zo'n jaar lijks muziekevenement dus doorgang zal kunnen vinden, is nog geheel on zeker. Het streven van K. en G. is er op gericht 30 april gereed te zijn met het nieuwe showprogramma, dat een uur duurt. K. en G. zal dit op die dag uitvoeren in Terneuzen waar voor de vereniging is uitgenodigd. De instructeur, de heer J. de Jong, verbonden aan Marinierskapel, stu deert de nieuwe show in, terwijl de instructeur de heer H. Frijssen ver antwoordelijk is voor de muzikale samenstelling van het programma. In het raadsvoorstel met betrek king tot e en koopavond in Leiden zou ik willen opmerken, dat 1 Juni niet het beste tijdstip is om ermee te beginnen. Velen zyn immers in de zomer met vakantie. September zou een betere tijd zyn. Ik vind, dat alle zaken verplicht moeten worden op maandag te sluiten als er een koop avond komt. Op vrijdagavond en za terdag is er genoeg tijd om te kopen. W. Kanbier Haarlemmerstraat 52 Leiden. De dood van Eisenhower brengt ons in herinnering hoeveel wy hier in Nederland aan hem hebben te danken. Aan hem. naast mannen als Churchill en Montgomery. Toch is aan hem in Leiden geen straat of laan genoemd, en er zou daar toch wel een Eisenhowerlaan in de nabij heid van de Churdhilllaan en de Montgomerystraat gelegen moeten zijn. in de omgeving waar ook de na men van straten herinneren aan landgenoten die hun leven in de strijd tegen de bezetter geofferd heb ben. En er is daar juist een laan. die mij als het ware aangewezen voor komt om naar Eisenhower te worden genoemd. Die laan heette oorspronkelijk Wagnerlaan, maar toen, onder de indruk van de tragische dood van president Kennedy, allerwegen lanen naar deze werden genoemd, werd de naam in Kennedylaan gewijzigd, en bleef nog slechts het bescheiden Wagnerplein aan het genie herinne ren. Maar de Kennedylaan vormt hier een dissonant, want pesident Kennedy was de man die. in mis plaatst vertrouwen op de neokolonia- liserende Soekamo, bewerkte dat het Nederlandse deel van Nieuw Guinea onder het wanbeheer van Indonesië kwam. Als dus Kennedylaan in Eisenhowerlaan wordt omgedoopt, wordt iets gedaan wat tot nu toe ver zuimd is, terwijl de laan niet langer heet naar iemand die bittere gedach ten by ons kan opwekken. LEIDEN Dr F. P. Muller. K. en G.. dat ook reeds enige ma len heeft gerepeteerd in de NZH hal is thans druk bezig met de voorbe reidingen van de show. die misschien in september ook in Leiden gegeven zal worden. Wat de opleiding der K. en G-ers betreft, men heeft hiervoor een to taal nieuwe en snellere methode ge vonden. Dank zij een moderne aan pak is het nu mogelijk de jonge K. en G.-ers al in 10 maanden datgene bij te brengen, waarvoor zij tot nu toe anderhalf jaar nodig hadden, zo dat zij dus nu veel eerder in „Jong K. en G." kunnen worden opgeno men dan voorheen. Th. J. Hannema. LEIDEN Op de ouderavond van de Prinses Beatrixschool kon het schoolhoofd, de heer A. W. Lank- hout, melding maken van een nog altijd stijgend aantal leerlingen. De penningmeester was eveneens opti mistisch in zijn jaarverslag. Na het officiële gedeelte kwamen alle klassen aan bod met muziek- en toneelstukjes. Liesbeth van Vliet, piano, en Marieke Vriezen, hobo. verzorgden een muzikaal intermez zo. De laagste drie klassen voerden een paar leuke stukjes op. De 5de en 6de klassen gaven een staaltje demonstratie gymnastiek weg en de 6de klas tenslotte speelde Meester Pennelik, een kinder-musical van Benny Vreden. De décors waren al le door de leerlingen zelf in elkaar geknutseld. ADVERTENTIE) LEIDEN Dr. H W Pleket in Leiden is benoemd tot lid van de examencommissie geschiedenis m.o. 1969 Voor de kinderspelen op woens dag 30 april, 's morgens op het ter rein aan de Zoeterwoudsesingel. is er voor het laatst gelegenheid tot in schrijven morgen, van 16.30 tot 17.30 In Den Burcht (Jacobazaab. De in schrijving staat open voor de lagere- schooljeugd. voorzover de kinderen niet deelnemen aan de aubade en het daarop volgende feest in do bioscopen. LEIDEN In het zwembad De Ronald Raa, Frans Compeer. Bea Overdekte hebben de volgende leer- Slagwein, Peter van Gent. Coby van lingen van lagere scholen het zwem- Gent. Trien van Putten. Joseph Kriek vaardigheidsdiploma I gehaald: Anton Knijenburg, Gerard Beugels- Rik de Wit, Paul Zwaan. Wim van dijk. Bart v. d. Weyden. Eddy Noze- Vliet, Koos de Vos. Jaap Zee, Franny Solleveld, Marja Veerman, Ad Ver- kley, Gerard van Leeuwen, Henny Lardee, Gert-Jan de Jong. John v d. Leest, Rob Bol. Nico Hulsbos. Joke Fengler, Klaas de Fey, Wim Hand- graaf, Elly Boezaard, Pieter van Dijk, Willem Lugthart, Hans van Schra- vendyk, Pieter van Vliet, Plonie Owel, Peter Stouten, Rob van Put ten. Tineke Huner, Marianne Kuisen Bert de Mey, Mar tien van Zijl. Aad d. Hulst. Wim v. d. Werke man. Rudy Wennekers, Rob Meyden. Wim Pauw. Ruud Post. Academische examens LEIDEN In de schouw burg heeft zaterdagavond de Leidse gymnasiastenbond U.SA. zyn jaar lijks „grote uitvoering" gegeven. Men had ditmaal niet, zoals onder gym nasiasten vaak gebruikelijk is, voor deze jaarlijkse manifestatie van to neel naar een werk uit de klassieke letteren gegrepen, maar in de mo derne tyd gezocht en daar het wel bekende „Arsenicum en oude kant" gevonden van de Amerikaanse schrij ver Kesselring. Wat het de naam „thriller", die de gymnasiasten heeft aange trokken? Of waren het die twee zon derlinge oude dametjes, die zo graag vergif in de drankjes van hun gas ten deden? Of de mogelijkheid om aan vele spelers van de toneel-afde ling een rol toe te bedelen? Dat „Ar senicum en oude kant" nog een echt modern stuk is. kan niet meer ge zegd worden. In tegendeel, t vormt een bewijs, hoe snel in de tegen woordige tijd stukken, die twintig jaar geleden actueel waren, veroude ren. Hoe 'het zij, de spelers hebben zich onder regie van Jan van Nes met enthousiasme op het goedmoedi ge griezelverhaal, met lyken in de vensterbank en in de kelder gewor pen en blijkens de reacties uit de zaal heeft het resultaat van hun oefening hun medeleerlingen, met ouders en leraren, geamuseerd. Er ALPHEN Een 18-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn te aange houden en wordt naar het parket van de Officier van Juistitie overgebracht wegens inbraken in de mulo-school aan het Thorbeckeplein, by de firma Ponsioen en het automobielbedrijf Kortekaas. Zyn bult bedroeg f 670.-, een dicteerapparaat, een transistor radio en een elektrisch scheerappa- raat. De goederen konden worden achterhaald. De jongeman was hierna gaan zwerven en stal op zyn tocht een auto in Heerenveen, een auto in Ven- lo en brak nog in in een café in Luyksgestel. Hier vond hy slechts f 75,- waarmede hij naai- België toog. Toen hy ook daar trachtte een ca féhouder van zijn wisselgeld af te helpen, werd hij gegrepen en overge geven aan de Nederlandse politie. overgenomen uit andere bladen Geboren: Annemarie Eline, d. v. De Leuk-van Os. Voorburg. Getrouwd: K. Kooyman en C. D A. Lugtmeyer, Nijmegen: E. Kra nenburg en A. Koopmans. Wierden. dr. P. B. Smoor en drs. M. M. Be- laux Delft: K. Sharifzadeh-Moghad- dam en J. Blogg, Amsterdam. Overleden: H. Koster-van (Loon (87), Amsterdam: G. M. J. Jansen- Langenberg (67), Amsterdam; me vrouw wed. M. van Son-Voorhoeve (78), Voorburg; mevr. wed. A. J. Schyfsma-Noordewier <73) Dor drecht; D. H. Meijer <68). Rotter dam. waren veel grijze en andere pruiken aangedragen om de jeugd een schijn van ouderdom te geven en ieder deed. vaak tot vermaak van de be kenden, zyn best om zich een allure van echte meerderjarigheid te geven. NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen: G. C. Post te Giessendam, te Bennekom: J. van Ginkel te Oosthem, te Voorburg: W. Goedhart te Emmen, te Kampen, E. j F. Vergunst te Polsbroek, te Rotter- I damPernis: G. Koerselman te, Bleiswyk, te Oude Mijnstreek: A H. Smits te Noordwijkerhout, te Moerkappele. te Dinteloord en te Waddinxveen: P. Vermaat te Oolt- gensplaat, te Zaandam: G. Lljzenga te Bergen (Friesland), te Kaag C M. van Endt. kandidaat te Utrecht. Aan de Leidse Universiteit zyn ge- Ditte j slaagd voor de volgende examens: Van de balustrade klonk de Vermeer. Frits Duysend. Pieter Ruts. Propedeutisch Godgeleerdheid de hr. muziek van K. en G. veel gecon- Hans Vermeulen, Sjaak Turenhout. H. J. v. d. Steen (Leiden); kandi- Gerard Koek, Willy Bies. Hennie daats Godgeleerdheid de heer J. Byl Grappig LEIDEN —De Scholleren Aklie groep Leiden, (SAL) heeft, zo schrijft Bedankt voor Tholen G. C. Post te men ons. in de aula van de Louise Giessendam. de Colignyscholengemeenschap een GEREF. KERKEN De hoofdrollen, die van de twee oude dametjes, die gesierd met oude kant met arsenicum spelen, werden vervuld door Elzeline de Jong en Emma Kostense. Zij vormden een grappig paar, dat verrassende gelij kenis toonde. Henk Jan van den Heuvel had de moeilyke rol van de neef, die de misdaden van zyn tante tjes ontdekt. Hij deed dat op heel natuurlijke wyze. Rogier Kra mer was de verlopen broer Jona than, Edwin Otte diens helper, dr. Einstein. De gekke broer Teddy leek een kolfje naar de hand van Erik van Ginkel. Dan was er een dominee van Arthur Bos; diens verloofde dochter, van Aggy Kooper en in klei ne rollen traden op George van der Vliet, Taco Mulder, René Korthof en Ellen Thomassen. Van het décor hadden de Ijverige toneelbouwers veel werk ge maakt. discussiemiddag gehouden. Ranwezig waren 50 scholieren en enkele do- Benoemd tot hulppredikant te Rijs-centen. Het doel van deze discussie- wijk ZH.W. J. Smidt Emeritus middagen is om de ideeën van de predikant te Voorschoten SAL te verduidelijken en de scho- Aangenomen naar Hoofddorp: L lieren te interesseren voorde school- centreerder dan middenin de im- stouten. Jean c van Anceau*. Rob mense ruimte van de Groenoord- j van Oosterom, Paul Buis, Gerda v. hal d. Zwan, Luuk Hendriksen, Wim Mol, I Jeannete Dees, Peter v. d. Weyden, (Foto LD/Holvast) Joop Jonker, Wim Pracht, Paul Ha- leber, Arie van Velzen, Jaap Zoete- melk. Bram Azier, Rob Krapels, Adrie Neuteboom, Willem Rietkerken. Rob van Es, Ben Lantrok, Henny Klui vers, Willy van Ryn, Liesbeth van Bunningen, Cerry Meskers, Kees Hal vemaan, Johan Peer. Nicolet van Reisen, Peter Fuithof. Joop van Steyn, Wibo Pardon. Johan van Roo- den, Hans v. d. Meulen, Peter de Groot, Sjaak v. d. Voort, Wouter Holverda, Wim van Hulst. Henk van Leeuwen, Paul Brandt. Nico Vos. Rob van Tongeren. Peter Prins, Henny de Bruin, Johnny Meyers, Wim Verhoe ven, Kees v. d. Dop, Jan Ruwaard, Johnny Abrams. Hans v. d. Hoed. Ria van Leeuwen, Bram Jan se. Joop Loosnmn te Scheverüngen. Bedajikt SAL problemen/zodat een'^her I standpunt t.a.v. de schoolstructuurWorp Dlck Mornet. Agnes Zwet- tot stand kan komen en de mogelijk- si00ti josé Van Haasteren. Marianne heid geopend wordt tot democratise- Groot, Kees Ravens bergen, Joost ring van het onderwijs De SAL Schoonwater, Marian v. d. Woerd, hoopt dat, d.m.v. discussie op een Paul l'Ecluse, Dick v. d. Weyden, school een comité zal ontstaan, die Marcel Walenkamp. Paul Graden- zich bezig houdt met de school pro- witz, Sjaak de Fey, Albert Huisman, voor Amsterdam: H. Sweepe te Sche- i veningen. CI1R. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam J. van Am- stel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorkum J. C. West stra te te Meliskerke. Von Thadden wil „burgerwacht" De leider van de uiterst rechtse NPD, Adolf von Thadden, heeft gis teren gepleit voor de oprichting van een „burgerwacht" van arbeiders, die zou moeten optreden tegen de agitatie van uiterst linkse jongeren. Von Thadden betoogde dat deze jon gelui „op hun vuile vingers moeten worden getikt". blemen. Deze eerste middag verliep in een goede sfeer en er ontstond een levendige discussie tussen de aan wezigen. Er werden problemen aan gesneden zoals censuur op de school- Anita Verbeek. Piet van Veen, An- thonie van Klarenbosch. Marjolein Giezeman. Genny Schepers, Corry v. d. Meer, Elly de Jong, Corry van Voorthuyzen, Margriet Koetsier, Fred krant, de maatstaven, die gehan- Voskuil, Hans Pauw, Joke Elsgeest, teerd worden bij de toekenning van Wim van Emmerik, Kees Gordijn, cijfers, de wenselijkheid van beslis- singsbevoegheid van de leerligen- raad enz. Hierbij bleek tevens dat enkele doelstellingen van de SAL reeds op de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap verwezenlijkt zyn. (ADVERTENTIE) Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Winkelactie in Alphen door politie gestaakt ALPHEN De voorgenomen ac tie van een aantal winkeliers aan de Van Nesstraat heeft de politie ver hinderd. Ook de muzikale rondgang van de muziekvereniging Crescendo, die in verband met deze actie zater dagmiddag zou plaatsvinden, heeft geen doorgang gevonden. De winke liers hadden aan bezitters van een genummerd blad prijzen in het voor uitzicht gesteld. Zij kwamen hierme de in clonflict met de Wet op de Kansspelen. LEIDEN Ons land worstelt nog steeds met het netelige pro bleem in hoeverre het Neder landse publiek opera-ontvanke lijkis of te maken is. Maar wie de opgetogen toejuichingen heeft gehoord, die zaterdagavond tij dens het door K. en O. georga niseerde bel canto-concert na hei optreden van zangeres Gré van SwolBrouioenstijn losbarstteti is geneigd deze vraag met eet. volmondig .ja" te beantwoorden Men hoorde haar in aria's uit ope ra's van de twee geniale tegenpolen Wagner en Verdi, resp. uit Tann- hauser en Othello. En men consta teert op slag, hoeveel schatten uit de I onnoemelijk uitgebreide operalitera tuur, die in ons land nog wel eens als „tweede rangs" divertiment be schouwd wordt, wij hier eigenlijk moeten missen. Gré Brouwenstijn is letterlijk zowel ads figuurlijk voor de opera-zang voorbeschikt. De weelde- Gré Brouwenstijn rige rykdom van haar tot in het hoogste register volumineuze, gezond- glanzende stem, de op een enkele uitzondering na nog steeds perfecte adembeheersing, een stem waarvan de draagkracht tot in het tederste pianissimo uniek is, de intensiteit van haar bewogen dan wel devote voordracht, het innig en bezield weer geven van iedere gevoelsemotie. dit alles stempelt Gré Brouwenstijn tot een van de grootste sopranen ter we reld. De zangeres stimuleerde het Rotterdams Philharmonisch Orkest. 1at deze avond by uitstek op dreef was. tot de hoogste troeven van een verantwoorde, fijnzinnige begelei dingskunst. Trouwens wie nog mocht twijfe len aan een succesvolle dirigenten carrière van Edo de Waart, is van deze twijfel voorgoed genezen na diens van groot beeldend vermogen getuigende vertolking van Beethovens Zevende Symfonie door Wagner de .Apotheose van de dans" genoemd Diens frisse aanpak, wars van elke routineuze inslag, leidde deze mach- j tig- hartstochtelijke symfonie, na het melancholieke, van een weemoedig waas doortrokken Allegretto, in scherp contrast tot de uitbundigheid van de andere dele", naar een alles- vervoerende climax, waarin de fan- 1 tasie en de extase ongebreideld hoog tij vieren. Opvallend was de losse, to taal ontspannen oirigeertrant van Edo de Waart, die desondanks een gespannen geladenheid opriep en duidelijk maakte, hoe ..groots" deze Beethoven is. Zyn biologerende overtuigings kracht stempelde deze symfonie tot een openbaring: een wonder, wan neer men in aanmerking neemt, dat zy reeds uit-den-treure is gespeeld. De avond begon met Wagners Sieg fried-Idyll. geschreven als hulde aan zyn vrouw Cosima in 1870. nadat in 1868 zyn zoon Siegfried was ge boren. Het intieme karakter, de transparante klank, de poëtische, ly rische sfeer maken het haast onbe- grypeltfk dat dit alles stamt van de man. die elders dikwyis zoveel luid ruchtigheid om zich heen verspreid de. Ook hierin was het zuivere aan voelingsvermogen van Edo de Waart en het klankgehalte van strijkers en blazers, allen homogeen op elkaar afgestemd, verrassend. Th. J. Hannema (Delft»; doctoraal Franse taai- letter kunde mej. G. H. Gheyselinck (Meerlei en de heer C. H. M. Doove (Leiden); kandidaats Franse taai en letterkunde mej J. Nyhoff (Borne) en mej. M. C. H. A. van Gils «Al phen aan den Ryn); kandidaats Ne derlands taal- en letterkunde mej.A. B. de Vos (Voorburg); doctoraal Ned. recht de heer J. E. van Nievelt (Voorschoten). LEIDEN Voor mejuffrouw A. Hiemstra. die haar veertigjarig onderwijsjubileum al achter de rug heeft, is het morgen een ge denkwaardige en ook vreugde volle dag. Gedenkwaardig omdat het dan veertig jaar geleden is, dat zy als onderwyzeres haar intrede deed by de Eerste Leidse Schoolvereniging, vreugdevol omdat het haar gegeven was om in blyde opgewektheid haar krachten te mogen geven aan de vorming van de aan haar zorgen toevertrouwde leerlingen. En dat zyn er in de loop der jaren zeer velen ge weest. Een generatie heeft zy zien opgroeien. Kinderen van toen, zyn de moeders van nu. Uitgerust met ve le pedagogische kwaliteiten en met een volledig begrip voor de taak, waarvoor zy staat, heeft zy zich steeds volledig en met enthousiasme aan de school en het kind gegeven. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt morgenmiddag om twee uur in de foyer van het Stadsgehoor zaal een feestelyke byeenkomst plaats, van 4.30 tot 5.30 uur gevolgd door een receptie in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal. Ook oud leerlingen zyn op byeenkomst en receptie hartelyk welkom. Op oversteekplaats in Alphen a.(I. Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN He denmorgen om kwart over elf is op de voetgangersoversteekplaats nabij de kruking op de Pr. Bernhardlaan een vrouw door een vrachtauto aan gereden. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. De identiteit van het slachtoffer te niet by de politie bekend. Het is een ongeveer vijftigjarige vrouw. Officiële publikaties /Sluiting gemeentelijke bureaus Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bu reaus der gemeentelijke diensten en be- dryven op vrijdag 4 april aa de gehe le dag voor het publiek gesloten zul len zijn. Het Stedelijk Museum De Laken hal'" zal op die dag geopend zijn van 13.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3