Prawda laakt Praag Slagveld rond erepark Stekene Voorstel van Sowjet-Unie leugenachtig V R IJ E N H 0 E K BENDE PLEEGT 70 INBRAKEN Verlaging belasting gaat door VIJFGROTE OPERATIES IN VIETNAM Kaartverkoop valt mee Q N.v.v.d. Velde Citroen (Due/ Qóieuwo Dpgericht 1 maart 1860 LEIDSCH MAANDAG 31 MAART I960 No. 32752 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Dm: J. R. Soetenhorwt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fM.M per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Ledden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 IJshockey-feest HOSKOU (AP) Het Russische partijblad „Prawda" heeft voor het eerst in maanden weer kritiek geleverd op de Tsjechoslowaakse autoriteiten. Dit naar aanleiding van de anti-Russische demonstra ties ter viering van de Tsjechoslo waakse (jshockey-overwinning de Sowjet-Unie. op 5( Volgens de „Prawda" hebben de Tsjechoslowaakse autoriteiten niet alles gedaan om de demonstraties de kop in te drukken. Het verhie len van de inventaris van de kan toren van Aeroflot en Intourist in Praag waren „politieke provoca ties die onmiddellijk hadden moe ten worden onderdrukt." _De Prawda schrijft dat niemand j anders dan parlementsvoorzitter Smrkowski had deelgenomen aan j de anti-Russische uitbarstingen, j Het Russische partijblad laakte ook de Tsjechoslowaakse pers, ra dio en televisie voor het opzwepen „van de nationalistische opwinding rond de ijshockeywedstryden." Volgens het blad zijn de Tsjecho slowaakse arbeiders en boeren voorstanders van vriendschap met de Sowjet-Unie, maar „rechts-re- visionistische krachten proberen op schadelijke wijze de yshockey- wereldkampioenschappen te ge bruiken voor hun anti-Russische doelstellingen." Door de overwinning van Rusland op Canada (42) en het verlies van Tsjecho-Slowakije tegen Zwe den (0—1) z\jn de Russen er toch in geslaagd het wereldkampioen schap ijshockey te bemachtigen. Vrijdag zag het er na de Tsjecho slowaakse overwinning op de Rus sen even naar uit dat de Tsjecho- slowaken met de zegepalm zouden gaan strijken. Beelden uit Stekene. links: stram in de houding staat deze man bij het monument voor ge vallen soldaten. Even later zal hij door betogers tegen de grond ge slagen worden. Rechts: voor en tegen het kerhof slaags, daartus sen leden van de oproerbrigade van de Belgische rijkswacht. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) STEKENE (GPD) Vier mensen zijn gewond, nadat gisteren in het Belgische dorp Stekene betogers voor en tegen de aanleg van een erepark voor gesneuvelde Oostfrontstrijders in deze plaats, slaags raakten. De gewonden vielen, toen (door de .Vlaamse Volksunie", één van de po litieke partijen, betaalde) knokploe- GRONINGEN (GPD) Na bijna een jaar uitgebreid speurwerk is de Leeuwarder politie erin geslaagd vier inbrekers uit Leeuwarden te ar resteren, die in één jaar in heel Ne derland ruim zeventig inbraken heb ben gepleegd. De buit bedroeg ongeveer 75.000 gulden. De helft van deze buit, baar geld, hebben de inbrekers, zo ver telde de politie opgemaakt, „aan drank en gokken". De rest van de buit bestond voornamelijk uit tv-toe- «tellen en radio's. De politie verwacht dat de uitein delijke buit waarschijnlijk nog groter zal blijken te zijn als de meldingen van andere politieposten binnenko men. Het viertal is in maart van het vorig jaar met de strooptochten door Nederland begonnen. Zij hadden het vooral op warenhuizen en groothan delsbedrijven in technische appara tuur voorzien. „Het ging allemaal erg In Leeuwarden gearresteerd (ADVERTENTIE) C.I.E.B.A. - LEIDERDORP gemakkelijk", zo verklaarden zij. „Je wrikte de dubbele glazen deu ren van de warenhuizen maar even los en ze gingen vanzelf open". Als de deuren eenmaal open waren, sjouwden ze wat van hun gading was naar een gestolen, geleende of ge huurde auto, laadden het erin en brachten het naar een inwoner van Leeuwarden, die als heler optrad. Beatle veroordeeld WALTON-ON THAMES (AP) De Beatle George Harrison en zijn vrouw Pattie zijn vandaag veroor deeld tot een boete van 250 pond ieder, omdat zij marihuana in hun huis hadden. De 26-jarige popguitarist betaald# de boeten, verliet de rechtbank en zei tot de wachtende journalisten: „Wij hopen dat de politie de beatles nu met rust zal laten". In het huis van Harrison (waarde gen van de „Vlaamse militanten- orde". die voor de aanleg van het park is. leden van het actiecomité tegen het ereveld aanvielen. Zij wil den kransen leggen bij het oorlogs monument in de dorpsstraat. Deze betoging, georganiseerd door het actiecomité, was eerder in de week door de burgemeester van Ste kene. Abdon Heysse, verboden op grond van de bijzondere bepalingen 90 en 94 uit de gemeenteverordening. Desondanks vertrokken omstreeks drie uur zeker 300 leden van het actiecomité, met onderscheidingen versierde oudstrijders en groepen Jongeren per bus uit Sint Niklaas naar het dorp Kemzeke. even buiten Stekene. Van daaruit wilde men te voet naar het oorlogsmonument gaan. Klapp worden gehouden Twee waterkanon nen, die tegen het eind van de beto ging de straat inreden, hoefden niet te worden gebruikt: voor- en tegen standers al aanzienlijk afgekoeld door de gestaag vallende regen - gin gen kalm huiswaarts. De grote afwezige tijdens de op tocht: burgemeester Heysse. Hij had zijn dochter gestuurd en dat leek ook de veiligste oplossing en In afwachting van de optocht had den zich in het centrum van Stekene ruim 200 rijkswachten verzameld. Met behulp van jeeps en vrachtwa gens zetten zij geleidelijk aan de dorpsstraat voor het stadhuis en het monument af Een helikopter van de rijkswacht hield de ontwikkelingen vanuit de lucht in de gaten. De eerste klappen vielen tegen half vier, toen enkele auto's van het actie comité met toestemming van de rijkswacht de Dorpsstraat inreden, tot vlak bij het monment. De inzit tenden, die kransen bij zich hadden, werden door leden van de ..militan ten-orde" tot bloedens toe geschopt en geslagen. Dat lot deelden zij met jongens en meisjes van de „Belgi sche jeugd", een beweging die even- j eens tegen het park is. Ook verschei dene auto's moesten het ontgelden. SAIGON (AP, AFP) Ruim 15.000 Amerikaanse mariniers, Infan teristen en parachutisten zijn op het ogenblik betrokken by vyf gro te operaties in het noorden van Zuid-Vietnam, die ten doel hebben te voorkomen dat Noordvietnamese troepen de belangrijke steden Da Nang en Hoeé afsnijden. Eerste Chinese reactie: MOSKOU (AFP, Reuter. AP) In een eerste reactie op het Russi sche voorstel om te gaan onderhan delen over het grensconflict heeft de Chinese ambassade »n Moskou het Russische voorstel lasterlijk en leu genachtig genoemd. Een woordvoer der voegde er aan toe dat de tekst ongetwijfeld in Peking wordt bestu deerd. Hij kon echter niet voorspel len hoe de reactie van zijn regering zou zijn. De Sowjet-Unie deed zaterdag in een aan de Chinese ambassade in van weer toegenomen spanning rond het betwiste eiland in de Oes- soeri dat de Russen Da manski en de Chinezen Tsjen Pao noemen. Reizi gers die het gebied onlangs bezoch ten zeiden dat de Chinezen een mas sale aanval zouden kunnen doen zo dra de dooi is ingevallen en de Rus sen niet meer met pantserwagens op de bevroren rivier kunnen komen. De komende twee weken zijn volgens hen kritiek. In Tokio ls echter ge meld dat de Ruwen het omstreden eiland hadden ontruimd en er nie mandsland van hadden gemaakt. Volgens de Chinese radio-Sln- kiang zal het lang uitgestelde negen de congres van de Chinese commu- nistische party „zeer binnenkort" Moskou overhandigde verklaring een word,n gehouden E,n deliniüev. beroep op China onderlinge grens geschillen door onderhandelingen uit de wereld te helpen. Zy waar- j schuwde hierin tevens tegen het ge- J bruik van geweld aan de grens in het Verre Oosten, waar zich deze I maand drie bloedige botsingen heb- ben voorgedaan. In de verklaring is een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de historische achtergrond van het grensgeschil. Officiële vertegen woordigers van beide landen zouden „ln de naaste toekomst" de mislukte grensonderhandeiingen moeten her vatten die in 1964 in Peking waren HILVERSUM (GPD) De ge- begonnen ruchten, dat de verkoop van de kaarten voor Spartak-Ajax door de j datum werd niet genoemd. Spartak-Ajax De Russische nota kwam op een moment dat melding werd gemaakt Aardverschuiving D in Zwitserland SIEBNEN tSDAi Een aardver schuiving dichtbij de stad Siebnen in het Oostzwitserse kanton Schwyz heeft gisteravond zeker zes slacht offers geëist. Een verkeersweg werd over een lengte van 180 meter on der aarde en brokken steen bedolven, waardoor drie auto's werden verplet terd. De zes inzittenden een 25-Ja rige man, een echtpaar met kind en een lerarenechtpaar kwamen om het leven. De politie vreest dat nog meer personen by het ongeluk zyn betrokken. Deze grootscheepse acties wyken af van de oude strategie van de Amerikaanse opperbevelhebber, ge neraal Abrams. die totdusver zijn troepen hoofdzakelyk in kleine, snel le eenheden liet opereren. Hy hoopt met de huidige campagne een halt toe te roepen aan de infiltratie van Noordvietnamezen via Laos en de gedemilitariseerde zone Volgens Amerikaanse gegevens hebben totdusver ongeveer 315 j noordvietnamezen de dood gevonden. vJütOCllt De Amerikanen zouden 37 man do- 1 den en 337 gewonden hebben verlo- Tegen half vyf naderde het grootste ongeveer 2'_- toni vond de politie ge- gedeelte van de stoet het begin van noeg marihuana voor 120 sigaretten Lagere mi ((dag temperaturen De Bilt verwacht van heden tot dinsdagavond. Veranderlyke bewol king met enkele regen- of hagel buien. Matige tot krachtige, tydeiyk harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere middagtemperatu- ren. (opgemaakt te 12.40 uur) 1 APRIL Zon op: 6.16 uur; onder: 19.13 uur maan op: 17.52 uur: onder: 5.53 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.34 en 14.49 uur, laagwater te 10.37 en 22.59 uur. (Dit nummer bestaat uit 22 pag.) Arrestaties op Java In midden - Java zyn in totaal 247 politieman nen, onder wie vier commissarissen aangehouden omdat zy in contact zouden hebben gestaan met de com munistische ondergrondse beweging. In bet betrokken gebied is de staat van beleg van kracht, sinds de rege ring ter ore was gekomen dat de communisten zouden proberen hun vroegere invloed te herwinnen. de Dorpsstraat. De rykswachten lie ten steeds kleine groepjes mensen met kransen, vlaggen en spandoeken door. Toen zij hun bloemen aan de voet van het gedenkteken legden, klonk vanuit een zystraat waar zich. achter een kordon rykswachten, een groep tegenbetogers had opge steld het lied „De Vlaamse Leeuw" afgewisseld met spreekkoren Toen byna alle demonstranten hun kransen kwyt waren, ontstonden in de straat gevechten, die echter door de rijkswacht in de hand konden (ADVERTENTIE» I DROGISTERIJ PARFUMERIE 1 Uw Paastafel gezellig versierd met een kleurige PAASEI-KAARS vanaf 1.— SCHOONHEIDSSALON LEIDEN - Haarlemmerstr. 119 - OEGSTGEEST Irislaan 57 t.o. Hartebrugkerk Winkelcentrum Lange Voort. „Onze toorn is hoger dan bergen en dieper dan de zee. Wy kunnen onze tranen met inhouden maar wy beloven u, doden, dat wy zullen doorvechten". Met deze woorden uit gesproken door het hoofd van hun provincie kolonel Le Van-than heb ben de bewoners van Hoeé gisteren 134 van hun doden begraven van wie er velen dooi- de Vietcong doodgesla gen werden tijdens het Tet-offen- sief van 14 maanden geleden. De slachtoffers, voor het overgrote dieel burgers, werden verleden week in ondiepe graven in het zand naby Hoeé gevonden. Kolonel Than die de leiding had van de massale begra fenis verklaarde tegenover de pers: „wy vinden ongeveer 40 lyken per dag. Wij denken dat wy er in totaal 500 zullen vinden (ADVERTENTIE) v. ZUYLEN V. NIIEVELTSTR 372. WASSENAAR, TEL. 3013 /OETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 In Amsterdam werd zaterdag een demonstratie gehouden tegen de voorgenomen huurverhoging van zes procent op 1 april a.s. Ook twee jonge moeders wilden blfjkbaar niet verstek laten gaan en hadden de kinderwagens vol gehangen met borden. KRO en het Tsjecho Travel Service in Rotterdam beneden alle verwach tingen is gebleven, worden door het reisbureau in de Maasstad hardnek kig tegengesproken. Volgens een woordvoerder van Tsjecho Traval Service loopt de ver# koop juist zeer goed en is zonder meer de belangstelling veel groter dan het aantal van drieduizend be schikbare kaarten. Hoeveel precies er op dit moment hun weg naar de voetbalfans hebben gevonden, kan het reisbureau niet vertellen, maar het zyn er veel meer dan de driehonderd kaarten, die er volgens de geruchten zouden zyn verkocht. „Maar het duurt nog vier weken, voordat de wedstrijd wordt gespeeld, zodat we niet direct verwachten deze week al schoon te zijn", aldus het reisbureau dat ver der geen enkele angst koestert met de kaarten te bi y ven zitten. VVD op congres: GRONINGEN (GPD) De libe rale fractie in de Tweede Kamer zal geen genoegen nemen met uitstel van de belastingverlaging op 1 januari van het volgend jaar. De algemene vergadering van de VVD nam zater dag unaniem een motie aan van de afdelingen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarin onverkorte uit voering van de belastingoperatie wordt geëist. In de motie, door de scheidende partijvoorzitter ir. L. van der Pols omschreven als een „zeer streng voor schrift". wordt ook aangedrongen op een wettelijke regeling, waardoor de tarieven voortaan automatisch op in flatie worden gecorrigeerd. (Voor verder nieuws over het VVD. congres zie pag. 5). Uit het Leidsch Dagblad van 1 April 1869: q Hedenvoormiddag om- streeks elf uren ontstond er brand in den schoorsteen van het huis van den heer Cou- bergh aan den Nieuwen Rijn wijk va: 24, thans no 18. Ge lukkig ivas de schoorsteen 1 geheel van steen, zoodat de vlam weldra zonder tusschen komst der brandweer was ge- doofd. i Het regiment veld-artiüe- rie. in garnizoen te 'sGra- venhage, trok hedenmidda te twaalf uur onze stad door tot het doen eener militaire promenade, en keerde langs het Rapenburg en de Br ee straat roeder naar de residen tie terug.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1