„VOEDSELSITUATIE STERK VERBETERD' Artsen en re-animatie Peter Stuyvesant Meren NW-Overijssel sterk verontreinigd Kamerlid Cornelissen terug uit Biafra LDC heeft kritiek op VVD-democratie VAKBEWEGING OVERWEEGT PRIJZENACTIE Op grens tussen leven en dood U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet. Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 3 dagen ...méér in de breedte Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 of... ...méér in de lengte de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size óf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. ...U geniet zoveel méér! Meningen Onthersenin*» LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 I ADVERTENTIE) Biafranen slecht bewapend zijn, maar wel grote vechtlust heb- wel 10 000 aan de honeer zouden ster ben. Ze schijnen nu hier en daar terrein te heroveren. Ik acht "drUk echter een militaire overwinning door de Nigerianen in enkele maanden niet uitgesloten." (Van onze parlementaire redactie) terd. Hebben deskundigen een poos-,een voedselvoorraad van 11.000 ton je geleden nog voorspeld dat in klaar lag voor transport naar DEN HAAG (GPD) „Ik heb de indruk gekregen, dat de maart en april dagelijks misschien Biafra. ontkent dat er ergens ook '"ggg maar voedselvoorraden liggen te verrotten. „Een groot deel van het voedsel is de dag na aankomst in Biafra al op de plaats van bestem ming. Per nacht wordt 250 tot 300 ton voedsel naar Biafra gevlogen. Vol gens het Nederlandse Kamerlid zal het tekort aan koolhydraten vanaf juni a. s. zijn opgeheven. Ir. Cor nelissen heeft overal in het land grote aanplantingen gezien, die 's nachts bewaakt werden. De Bia franen zullen volgens hem nog wel heel lang veel te weinig eiwitten heb ben. Aldus het KVP-kamerlid ir. P. A. VI. Cornelissen, zo juist teruggekeerd ran een bezoek van een week aan Biafra op uitnodiging van enkele van de wapenaanvoer? „Ik ben een hele nacht op de lan dingsbaan bij Oelie geweest. Ik heb er niet meer dan enkele tientallen zyn. „Maar", voegt hij er haastig aan toe. „Het staat en valt met de aan voer van voedsel. Als er een nacht een paar vliegtuigen uitvallen zitten de mensen zonder eten. De situatie gezien dat er kisten met wapens van j blijft onzeker door de bombardemen- Vulpverleningsorganisaties. De heer boord gehaald werden. Die kwamen ten op het vliegveld. Tot nu toe is Cornelissen is onder de indruk geko men van de wilskracht van de Bia franen. „Biafra ligt niet op sterven, Eoals sommigen zeggen, maar Bia fra wordt geboren". Ir. Cornelissen, die vrijdagmorgen ninister Luns van zijn bevindingen op de hoogte heeft gesteld, heeft op lijn rondreis ook met overste Ojoek- woe gesproken. Zijn indruk van de Biafraanse leider: „Hij preekt. Hij is zeker een half uur lang aan een »tuk aan het woord geweest. Volgens mij stelt Ojoekwoe onredelijke eisen. Het enige wat hem hoog zit is in feite de wapenaanvoer. Hij klampt zich nu helemaal vast san het plan voor een tweede vlieg- uit vliegtuigen die er net zo uitzagen het nog wel meegevallen. Maar en- als de voedselvliegt-uigen. Volgens i kele piloten hebben er al de brui aan GRONINGEN (GPD) Het Libe- zingsprogramma. raai Democratisch Centrum, de voor- «ld even ten noorden van Biafra, uitstrevende stroming in de VVD, roor de voedselvoorziening. Ik heb heeft kritiek op de eanf yM1 „,ken trouwens de indruk gekregen, dat hij al een tweede vliegveld achter de dat de jeden onvoldoende medezeg- j peus bezig met een aantal huishou- hand heefi" - - - mij worden wapens aangevoerd uit Libi'eVille". Volgens het KVP-kamerlid is de voedselsituatie in Biafra hard verbe- gegeven, omdat ze het vliegen op Olie te gevaarlijk vonden". Ir. Cornelissen, die zich in Sao Tomé heeft laten vertellen dat daar Ir. Cornelissen gelooft dat een Ni- geriaanse overwinning een bloedbad zou betekenen, omdat de Biafranen waarschi/nlijk over zullen schakelen op een guerilla. Daarom wil hij een politieke oplossing: stopzetting van bombardementen op burgerdoelen, totaal wapenembargo aan beide zij den. een staakt het vuren en onder handelingen tussen beide partijen. „Ik vraag me af", aldus ir. Cor nelissen, „of bij voortzetting van de bombardementen de Verenigde Na ties zich afzijdig kunnen blijven houden. Het grote probleem is ech- genschap hebben en wil hen meer deltfke zaken en met het beleid van ter dat er vooral van Afrikaanse en betrekken en inspraak geven bij de het hoofdbestuur. ook van zuid-Amerikaanse zijde groot meningsvorming over politieke Dat gebeurde in een nogal rom- verzet bestaat tegen het op de agen- in deze party. Het centrum vindt, De algemene ledenvergadering van de VVD hield zich gisteravond na de politieke rede van mr. Toxo- Geen voorraden vraagstukken. Dat blijkt uit een rapport dat het LDC gisteravond het partijbestuur van de VVD heeft aangeboden op de jmtiek had, sprak „Poolse landdag". algemene ledenvergadering in Gro ningen. Het centrum wil de politie ke lijn voortaan laten vaststellen UTRECHT, (ANP) Dc vakbe- j door de algemene ledenvergadering weging overweegt de mogelijkheden en de kamerfractie belasten met de van acties als de prijzenslag niet uitvoering. melige en carnavaleske stemming, da plaatsen van de kwestie Biafra' waarbij de sprekers zich nauwe- In één Nigerië gelooft ir. Corne- lijks vei-staanbaar konden maken, lissen nauwelijks. De vei-schillen met Een der afgevaardigden, die daarop Biafra. dat hij „een mijn van in- zelfs van een tellect en energie" noemt, zijn te groot. door de regering wordt gewonnen. De voorzitter van de by het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. de heer Sa ke van der Ploeg, zinspeelde gister middag tijdens een vergadering van de vakgroep zilivelbewerkers van J ayn bond op dergelijke acties bin- I toen de kring van het N.V.V. Als mogeiykheden zijn reeds ge noemd een demonstratieve byeen- komst in Den Kaag, proteststakingen van een dag of van enkele uren of openbreking van de collectieve ar beidsovereenkomst. Als de prijzendruk aanhoudt, moe ten we niet weer de kant van loon- toeslagen op, zo meent de heer Van der Ploeg. By de uiteindelyke standpuntbepaling zal volgens de heer Van der Ploeg veel afhangen van hetgeen de regering in septem ber laat weten over hetgeen haar in 1970 voor ogen staat. Als er in het najaar een golf van looneisen ontstaat, is de re gering daarvoor verantwoordelyk, omdat zy de pryzen tot nu toe niet in de hand heeft gehouden, ondanks herhaalde waarschuwingen van de vakbeweging, aldus de heer Van der Ploeg. Heeft ir. Cornelissen iets gemerkt Net als by D'66 wil het LDC voor congressen organiseren, waai-op re soluties kunnen worden geformu leerd, waarover later de algemene ledenvergadering een beslissing neemt. Ook wordt het party bestuur aan geraden, door middel van enquêtes, de mening van de party te peilen en de afvaardiging naar de algemene ledenvergaderingen te baseren op het stelsel van evenredige vertegen woordiging. Het LDC wil voorts de Kamerle den meer binden aan het verkie- ROTTERDAM (GPD) Een brand bij de N.V. Pharbit in Rot terdam heeft vrijdagmiddag een schade van één tot anderhalf miljoen gulden aangericht. Een grote hoeveelheid aan medicijnen ging in de vlammen op of werd door de zware rookontioikkeling aangetast. De oorzaak van de brand is onbekend. In het bedrijf worden'farma ceutische artikelen van verpak king voorzien. Een opslagwagen brandde geheel en een kelder ge deeltelijk uit. De brandiveer was het vuur bin nen drie kwartier meester. ZWOLLE (ANP) De wate ren van noordwest-Overijssel iyn op vele plaatsen zo sterk verontreinigd, dat ze als zwem water volkomen ongeschikt zyn. Er zijn te grote aantallen ver se darmbatceriën in aangetrof fen, niet alleen in de zomer- naanden, maar ook in het voor- en najaar. Slechts op twee plaatsen in het noordwest-O ver ysselse me rengebied werd het water ge- sdicikt geacht om er in te zwem men. Dit blij'kt uit een gisteren verschenen rapport van de Overijsselse Waterstaat. De resultaten van onderzoe kingen in 1967 en 1968 zyn in dit rapport vastgelegd. Langs de oever van de meren wordt het rioolwater ongezuiverd ge loosd. Om deze lozingspunten heen hebben deskundigen 9terke concentraties van levens- kracntige darmbatceriën aange troffen en wel tot zestien maal zoveel als voor zwemwater toe laatbaar wordt geacht. Als het water sterk in be weging is. worden deze bac teriën tot. op grote afstan den verspreid. De enige plaat sen. waar geschikt zwemwater werd aangetroffen, waren het cuidelyke deel van het Giet- hoornsemeer (met uitzondering van de vaargeul) en voorts langs de noordelyke oever van het Beulakerwiede. Het rapport concludeert, dat het de hoogste tyd is, dat in dit gebied ondanks de zeer hoge kosten rioleringen worden aan gelegd en uitgebreide zuiverings- technische maatregelen worden genomen. (Van onze medische medewerker) Toen de schrijver Jan de Hartog, die in Amerika woont, enkele jaren geleden een oorlogsslachtoffertje uit Vietnam in zijn huis opnam, werd hem tijdens een televisie-uitzending gevraagdof het zin had om dat ene kind te redden van de vele duizenden. „Stel u voor dat u dat ene kind was", luidde zijn antwoord. Deze uitspraak komt steeds in mijn herinne ring terug, wanneer de problemen van de re-animatie en eutha nasie aan de orde komen. Het zijn deze problemen waarmee de geneeskunde de afgelopen 20 jaar steeds meer in aanraking kwam, omdat het uiterste overgangsgebied tussen leven en dood steeds toegankelijker werd voor actief medisch ingrijpen en behandelen. PEIER STUWESANT Europa's meest bekende Filtersigaret Aan de andere kant geldt hetzelfde voor de periode tussen de bevruchting en de eigenlyke geboorte, waarin de arts een steeds groter aandeel krygt. Geboorteregeling, het voorkomen van aangeboren afwykingen en nu weel de eventuele uitbreiding der aboi-tus provocatus zyn hiervan enkele voor beelden. Euthanasie, letterlijk vertaaldgoe de dood, is een probleem waarover misschien even veel (ongelyke) me ningen geuit kunnen woi-den als het aantal mensen die samen erover gaan disputeren. Destyds werd de re-ani matie in een dagblad-artikel scherp veroordeeld, waarbij de schryver het aan een uit artsen, juristen en gees- telyken bestaande commissie wilde toevertrouwen om te beslissen over het al dan niet uitvoeren en voort zetten ei-van. In feite dus een beslis- j sing over de dood van de patiënt, een doodvonnis, waarvoor een dergelyke commissie, noch over enige ethische. medische, juridische of religieuze i grondslag zou kunnen beschikken Toch wordt de arts, zowel de huis arts als de meeste specialisten, niet zelden geheel alleen voor deze op dracht geplaatst wanneer het van zijn kennis, zyn diagnose, zyn ervaring en zyn opvattingen afhangt welke be handeling hy in n' bepaald geval in stelt. welke maatregelen hy neemt, of wanneer hy dit alles nalaat of be ëindigt. Die taak wordt aan hem toever- ti-ouwd op het ogenblik dat zijn pa tiënten zich aan hem toevei-trouwen, of hy nu byv. huisarts, chirurg, of anesthesist is, of een internist die „de kraan van het infuus dichtdraait" zo als dit zo dikwyls dramatisch wordt beschreven. Het sterven gebeurt heus niet zoals het in films en op het to neel wordt voorgesteld, waarby de zieke nog tot het laatste moment met zyn omgeving spreekt, of zelfs een aria zingt. Er komt meestal een ogen blik waarop de arts de naderende dood herkent en zyn medische taak hier niet langer van nut acht. Dan laat hy de stervende sterven, hy laat hem in diens alerlaatste levensfase met z'n familie en met de geestelijke die een eigen taak heeft te vervullen. Zo is het echter tegenwoordig niet altyd meer. omdat er regelmatig ge vallen voorkomen In dat overgangsge bied, waarbij de arts niet inactief mag blyven zoals bij de „gewone ge vallen". Wanneer een der ontelbare vei-keersslachtoffers zwaar gewond In een ziekenhuis wordt binnengebracht, bewusteloos en met ernstige vex-won- dingen. bestaat de behandeling deels ook uit re-animatie, die vaak lang moet worden voortgezet. Soms duurt die bewusteloosheid weken, zelfs maanden, en bestaat er een kans dat deze patiënt, indien hy weer bij be- wustzyn komt, ernstig gehandicapt zal byiven. Kunstmatige voeding, be ademing en alle andere medische maatregelen vergen dag en nacht een staf van ai*tsen en hulpkrachten. En zo zyn er legio andere voor beelden van dit randgebied: by po lio. hersenziekte, nier- en hartziek ten. na grote operaties, waarbij de artsen zich het als een plicht reke- nen om alles te doen waartoe de mo derne geneeskunde hen in staat stelt teneinde de patiënt in het leven te houden. Bestaat er een grens tot waar de arts in deze gevallen mag en moet gaan om door zyn medisch handelen dit leen kunstmatig te rekken? Heeft hij het recht hiertoe en de plicht? Op welk moment zal hij zyn pogingen moeten opgeven. I en welke criteria moeten hier voor hem gelden? Er zyn mensen die hun arts ®n hun naaste familie opdragen om hen in een dergelijk geval te laten ster ven zeker wanneer zy door een aan doening worden getroffen waardoor zy een hulpeloos wrak kunnen wor den en niet meer zouden lyken op de mens die zij tevoren waren Wel bestaat er een verschil tussen de diep-bewusteloze patiënten en de genen die by bewustzyn langdurig moeten lijden, terwijl beiden kunst matig in het leven worden gehouden Ei- komen aandoeningen voor waar by alle onderzoekingen aantonen dat de hersenfucties volkomen nihil zyn geworden en welke gevallen het leven alleen dank zy byzondere hulpmiddelen nog in stand wordt ge houden zonder uitzicht op herstel. Een dergelyke situatie ontwikkel de zich na de noodlottige narcose by Mia Versluis, op 14 april 1966. Er worden in ons land dagelyks honderden, misschien zelfs duizen den operaties onder narcose ver richt. die tegenwoordig byna uitslui tend door specialisten-anesthesisten worden toegediend. Zy hebben een uitvoerige wetenschappelyke voorop leiding genoten voordat zy tot dit specialisme werden toegelaten. Toch kunnen ook zy niet verhinderen, dat er van tyd tot tyd complicaties, zelfs dodelijke, optreden, soms. zo als een zeer vooraanstaand deskun dige op het gebied der anesthesie uitdrukte „plotseling als een donder slag by heldere hemel" O SINDS 1966 was het grensgebied tussen leven en dood nog veel vaker betrokken In de medische praktyk. ook de toestand van „onthersening" waarin Mia Versluis kwam te verke ren. In haar uitspraak liet het Hof nog gelden dat „de inzichten zich in 'n stadium van ontwikkeling bevin den en nog allerminst zyn uitgekris talliseerd", daarbij doelende op ,.de problemen omtrent 't tijdstip van het sterven en omtrent de rechtmatig heid van het ingrypen in het sterven in het interbalium tussen leven en dood". Wel heeft het Hof alle begrip voor de inzichten en gevoelens welke aan een zodanig ingrypen ten grondslag kunnen liggen, althans het respec teert deze. Daarby wordt een ook voor de geneeskunde zeer belangry- ke teerste) juridische uitspraak ge daan op het gebied der re-animatie. Afgezien van de menselyke proble matiek rondom de tragedie van Mia Versluis, waaraan het Hof ln zyn ar rest een relatief korte beschouwing wydt. kan dit arrest van positief nut zijn voor hen die zich in de toekomst over de problemen van re-animatie zullen moeten bezinnen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9