KABINET DE JONG VIERT Snip en Snap-revue 'Me/ de PvdA wil voorshands seen partij samenwerken Voor Hoogovens-Hoesch moet geld op tafel Z'N TWEEDE VERJAARDAG Toxopeus op algemene VVD-vergadering FINANCIEEL WEEKOVERZICHT thans in Den Haag VOOR BAD OF DOUCHE PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MAART 1969 progressieve concentratie). Toxopeu.- zegt ook dat ze moeten kiezen. De politieke ontwikkeling laat niet an ders toe. zegt lilj. De confessionelen zeggen niets maar dat zal wel be tekenen dat ze D'66 als hun eigen toekomstige bondgenoot zien. En D'66 zelf? Van Mierlo vindt het j niet de eerste taak van D'66 om re geringspartij te worden. Verder zegt hij dat zijn partij voor de verkiezin gen zal uitmaken op welke voor waarden D'66 toch zal meedoen. Zul len die voorwaarden alleen maar handelen over beleidsonderwerpen of zal er ook uit blijken met wie D'66 wel en met wie D'66 niet in een ka binet wil? Dat weet geen mens want de voor waarden zijn er nog niet ze moe ten worden geformuleerd door het partijcongres van D'66, dat niet al te lang voor de verkiezingen zal bijeen komen. Zolang de paar duizend le den van D'66 zich niet hebben uitge sproken blyft het dus een beetje gis- sen over de positie van deze .sleutel- partij". Vermoedelijk kunnen we later zeg- gen dat zelden of nooit een paar dui zend partijleden zo'n invloedrijke po sitie in de Nederlandse politiek heb ben gehad. Het zal een positie kun nen zijn die alleen te vergelijken is met die van de SDAP-ers die kort voor de Eerste Wereldoorlog beslo ten niet aan de regering deel te ne men daarna bleven ze er een kwart eeuw buiten, omdat ze de kans (Van onze parlementaire correspondent GRONINGEN (GPDi Het streven van de Partij van de Ar beid naar een progressieve con centratie is niet meer dan een vage droom, die moet eindigen in een kil ontwaken: verlies voor de socialisten, wat zij ook doen. Deze stellige mening sprak de fractievoorzitter van de VVD in j de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, gisteravond uit in zijn l rede tot de algemene vergade. I ring van de liberalen in Gronin gen. „Vreugde over de mogelijke onder gang van de grote democratische-so- cialistische party in ons land gevoel ik niet", aldus mr. Toxopeus. „De democratie kan niet zonder oppostic, die een keuzemogeiykheid voor de kiezers biedt". De PvdA zal echter niet in staat zijn die keuzemogelijkheid te zijn. ..De partij heeft zich gedemon streerd als een gezelschap, waarmee voorshands geen enkele andere par tij zal willen samenwerken", wist mr. Toxopeus. „De kreet van de heer Den Uyl. dat de PvdAer nu alles op zal moe ten zetten om de progressieve krach ten uit de ARP en de CHÜ los te weken, getuigt daarom van een ma teloze zelfoverschatting, ingegeven door de moed der wanhoop". Heit isolement van de PvdA wordt vooral duidelijk na de recente uit- i spraak van het congres tegen samen werking met de huidige KVP. Vol gens de liberale fractieleider heeft de PvdA daarmee ook de ARP en de CHU in de ban gedaan. „Want die partijen kunnen niet zomaar hun gesprek in de achttien stopzetten". Het isolement, waarin de socialis ten verkeren, is wel begrijpelijk- Mr. Toxopeus: „De PvdA is op waariyk wanhopige wijze verdeeld in sociaal-democraten en Nieuw- links. Het congres bood een beeld van opperste verwarring en gesple tenheid, van fundamentele politieke tegenstellingen". Overigens zag hij ook niet veel heil in de pogingen van KVP, CHU en ARP om te komen tot een grote confessionele volkspartij. „Wij zien daarin de uitbreiding over een nog breder vlak van de politieke me- (Van onze financiële medewerker) LEIDEN (GPD) —Het lijkt thans welhaast zeker dat Rotterdam ein delijk een lang gekoesterde wens in vervulling ziet gaan, nl. de vesti ging van een Hoogovenbedrijf in het Maasvlaktegebied. Reeds vele jaren zijn dergelijke plannen aan de orde geweest. In het streekplan paste vol gens de planologen zeer wel een zware industrie. Men had er zelfs een vaste plaats voor gereserveerd. Doch steeds was het of een kwade geest de realisering ervan tegen hield. En naarmate de jaren ver streken. leek dit steeds moeilijker te worden. De concentratie in de Europese staalindustrie dwong de initiatiefne mers steeds grotere projecten te ont werpen en parallel daarmede werd het risico van de miljoeneninveste ring groter. Het bericht dat Hoog ovens en Hoesch dezer dagen heb ben uitgegeven, heeft de vestiging van een staalbedrijf in een welhaast definitief stadium gebracht. Geza menlijk zullen deze twee staalreu- zen op de Maasvlakte een nieuw staalbedrijf bouwen, dat ln afwijking van vorige plannen een duidelijk Ne derlandse signatuur zal krijgen. Zo wel Hoogovens als Hoesch zullen voor 40 pet. deelnemen in het kapi taal: de overige 20 pet. zullen door andere Nederlandse geïnteresseer den moeten worden bijeengebracht. Hoogovens en Hoesch hebben een aantal gedetailleerde gegevens be kendgemaakt over de planning van de bouw. Men kan zich afvragen of de ttfd reeds rijp is om de plannen in dergelyke onderdelen bekend te maken. Er kan immers in de loop van de komende vijf tien jaar op het gebied van de ijzer- en staalin dustrie nog zoveel gebeuren, dat thans niet is te o vera en. Op zijn vroegst in 1974 kan een be gin met de produktie worden ge maakt en dan uitsluitend nog in de eerste fase van een nog voor jaren te plannen produktieschema dat uit eindelijk een capaciteit van tenmin ste acht miljoen ton ruw staal zal mogelyk maken. Hoeveel hier me de is gemoeid, is nog niet gepubli ceerd. Wel is bekend dat de eerste fase reeds een investering van circa 1400 miljoen gulden zal vergen. De vraag kan worden gesteld wie dit bedrag zal fourneren. Plusminus 60 pet. zal, hetzy direct of indirect door de Nederlandse deelnemers moeten worden byeengebracht. Natuurlijk staat- de mogeiykheid open van een beroep op de Eurodollar kapitaal markt. maar ook aan een dergeiyk beroep zijn zekere grenzen gesteld De dollarlening van Philips, groot 100 miljoen dollar, die het vorig jaar werd uitgegeven, i6 nog steeds de werd geëmitteerd. En ook dit- enor- een niets aan duidelijkheid te wen- me bedrag is slechts een kwart van sen overlaten communiqué werd de thans te dekken kapitaalbehoefte. medegedeeld dat bij de ATH gener- Een aanzienlijk deel der middelen lei project voor de oprichting van zal dus uit Nederlandse kapitaal- j een staalbedrijf op de Maasvlakte bronnen moeten worden verkregen bestaat. Met dit- bericht beoogde grootste Eurodollarlening die ooit Gezien de beperktheid van deze bronnen ligt het voor de hand dat velen zich zullen afvragen of deze miljoenen guldens niet te eenzijdig worden besteed. Dit ondersteept dat de vestiging van een industrie van enige omvang in Nederland een steeds moeilyker zaak dreigt te wor den. Hoe sterker ons bedrijfsleven groeit, des te sterker ook doet de behoefte aan goede public relations zich gelden. Een staaltje van slag vaardig public relations-beleid le verde het Duitse staalconcern Au gust Thyssen Huette. In de vorm van men de geruchten die hier te lande zouden kunnen ontstaan als gevolg van de opmerkingen van de zijde van het Rotterdamse gemeentebe stuur als zou ATH een tweede gega digde zijn, onmiddeliyk te demen teren. Overigens werd niet ontkend dat van de zijde van ATH wel enige ver kenningen zyn verricht. Mogelijk zyn deze verkenningen in een veel ver der stadium geweest dan thans wordt gesuggereerd. Dit is te begrijpen, want er valt by de continentale yzer- en staalindustrie duideiy k de I neiging te bespeuren om als vesti- I gingsplaats voor nieuwe staalbedrij - ven de voorkeur te geven een gebie den die bereikbaar zyn voor zeesche pen. Het spreekt vanzelf dat het Rot terdamse havengebied daartoe zeer gunstige mogeiykheden biedt. Voor lopig ziet het er echter naar uit dat een dergelyke plan van de baan is en dat het terrein is vry gegeven voor een initiatief van Hoogovens en Hoesch, tenzy zich nieuwe verwikke lingen zouden voordoen. De laatste tyd zyn enige Neder landse verzekeringsmaatschappyen zich gaan toeleggen op de markt van de zgn. effecten-spaarplannen i Zy werden daartoe aangemoedigd door het succes dat enige buitenland se ondernemingen hebben geoogst Reeds eerder hebben de Nederland- I se levensverzekeringsmaatschappijen gezocht naar mogelykheden om het risico van geldontwaarding te beper ken of voor een deel te compenseren. Ruim tien jaar geleden werden hier te lande de zgn. fractieverzekerin gen geïntroduceerd, doch het heeft geruime tyd geduurd alvorens deze vorm van verzekering meer bekend heid kreeg. Later hebben alle grote levensverzekeringmaatschappy en deze vorm overgenomen, maar de fractieverzekering heeft hierdoor niet veel meer opgang gemaakt. Opval lend is nu dat de effectenspaarplan- nen, die thans worden aangeboden en in feite niet veel van een fractie- verzekering verschillen, veel meer succes boeken. Het grootste spaarplan is wel het aandelen-zekerheidsplan, dat wordt uitgebracht door het concern van de j Nationale Nederlanden, die in ruim j een half jaar tyd een produktiecy- fer van circa 120 miljoen gulden wist te bereiken Dit spaarplan bleek ook I in het parlement de aandacht te trekken. Zelfs het ministerie van Fi nanciën heeft'zich met de bestude ring van dit spaarplan beziggehouden. Waarschynlyk met het oogmerk om ook de overige spaarplannen aan een kritisch onderzoek te onderwer pen. Dit leverde het A-Z-plan overi gens een duidelyk pluspunt op, want staatssecretaris Grapperhaus kan mededelen dat dit spaarplan in de thans gepresenteerde vorm zyn goed- keuring kon wegdragen. Terecht is de regering kritisch in- I gesteld, want de markt is blykbaar plotseling ryp geworden voor dit soort gemengde verzekeringen waar- j by de besparingen in de aandelen- sector worden verlegd. Het binnen dringen van buitenlandse verzeke- ringsvormen en verzekeringsnormen, die van de Nederlandse afwyken. vraagt, gezien de onzekerheid die I aan buitenlandse aandelenbelegging is verboden, zeker een wat gereser veerde houding van de zyde van de overheid. ningsverschillen binnen ieder der party en. wy blyven ervan overtuigd, dat ge- meenschappeiyk beleden geloof niet voert tot gemeenschappelyk politiek inzicht. Dat zal by de aanhang der confessienele partyen veld winnen en door het stichten van een CDU niet tot staan worden gebracht". D'66 moet kiezen Ruime aandacht besteedde de VVD-fractieleider tenslotte aan de positie van D'66. „Het is moeilyk dat gezelschap". „Het is moeilyk dat gezelschap politiek te plaatsen", con stateerde mr. Toxopeus. „Voor het het heden staat niet vast wat D'66 wil, dus is het ydel te praten over regeringsmogelykheden met deze groep. Een ding staat wel vast: de poli tieke ontwikkelingen in ons land zul len niet toestaan, dat de democraten niet ruim voor de verkiezingen kleur bekennen". De trage en onbevredigende wyze, waarop de partyvernieuwing tot stand komt, maakt het steeds aanne- melyker, dat het kabinet De Jong inzet van de volgende verkiezingen I zal worden. De VVD zal daarmee in- I stemmen. Mr. Toxopeus toonde gro- I te waardering voor het evenwichtige beleid van dat kabinet, in het by- zonder op financieël-economisch ge- bied „Wanneer wij naast elkaar zien. dat de begroting van 1966 en rele vante overschryding heeft opgele verd. die meer dan vier maal zo groot was als die over de begroting 1968, dan mogen wij zeggen op de goede weg te zyn en dan mogen wy heit kabinet, en vooral de minister van Financiën, gelukwensen". Maar de fractievoorzitter had ook enkel p ernstige waarschuwingen voor de regering in petto: „Dit ka- binet kan en mag de loon- prys-spi- 1 raai niet dulden de regeringspar- j tyen kunnen en mogen dat evenmin- Bovendien moet voorkomen wor- j den, dat 1970 de lasten krygt te dra- I gen van wat in dit jaar verkeerd gaat. Een matiging en van lonen en van pry zen is geboden". Intussen blyft de VVD onvermin- I derd vasthouden aan een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting I in 1970. „De burger heeft recht oo i deze inflatie-correctie", stelde mr. I Toxopeus vast. ..Ook al wordt blykbaar met name j in de ARP door sommigen anders over deze zaak gedacht, voor my staat vast. dat regering en rege mgs- partyen de gemaakte afspraak zul len moeten nakomen". (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) Volgende week donderdag viert het kabinet-De Jong zijn tweede verjaardag. Dat is wel even een gelukwens waard, want de leeftijd van twee jaar voor een kabinet behoort de laatste jaren tot de uitzonderingen. De ploeg van De Quay ('59-63was de laatste die het vier jaar volhield de tussentijdse crisis van december 1959 niet mee gerekend. Het laatste ministerie-Drees ('56-'58) overleed vlak na zijn tweede verjaardag, het kabinet- Beel ('58-'59) bleef maar een paar maanden aan en de kabi netten van Marijnen 63-65), Cals ('65-'66) en Zijlstra ('66-'67) maakten geen van alle de twee jaar vol. Ryst de vraag hoe lang het kabi net-De Jong het na zijn tweede ver jaardag nog zal maken. De opinies daarover blyken van tyd tot tyd wat te veranderen. Vlak na zyn optreden kon Piet de Jong overal lezen en ho ren dat hy wel weer snel van heit to neel zou verdwynen. Na een jaar maakte de scepsis plaats voor waardering en nu na twee jaar staan we zo'n beetje tus sen scepsis en waardering in. De ploeg zelf vertoont voldoende samen hang, de partyen die het steunen zyn wat minder consistent. Het grote probleem voor het ka binet wordt de voorbereiding van de begroting 1970 waarin schatkistbe- laging van de inkomstenbelasting laging van de mkomstenbalasting moet inbouwen. In de huidige eco nomische ontwikkeling is dat een groot probleem. Verlaging van inkomstenbelas ting kast geld, het is een soort uit gavenpost. Andere uitgaven blijken niet mee te vallen, eerder tegen te vallen. Witteveen heeft al gezegd dat hy daarom de beloofde verlaging in tweeën wil knippen: een stuk met ingang van januari 1970, een ander stuk een jaar later. De grote politieke vraag is nu hoe de hap verdeeld moet worden. De li beralen zitten al jarenlang op de be lastingverlaging te wachten (zy trouwens niet alleen, maar voor hen is het een erg belangrijk politiek punt). Als het kabinet in '70 maar een heel klein beetje verlaging wil doorvoeren en de rest uitstelt tot '71 komen er vast en zeker moeiiykhe- den. Tussen de VVD-fractie in de Tweede Kamer en het kabinet of tussen de VVD-ers in het kabinet en de andere bewindslieden (dat laatste is waarschynlyker t Minister-president De Jong taart met twee kaarsjes De andere oplossing een groot stuk van de verlaging in '70 en een klein stuk in '71 zal wel niet in de begroting passen. Het zit er daarom een beetje in dat er een soort middenweg gekozen wordt: de helft in '70, de andere helft in '71. De oplossing lykt niet onredeiyk. Laten we daarom maar aannemen dat hét kabinet met dit voorstel komt en dat het wordt aan vaard. De neiging om deze middenweg te kiezen wordt trouwens in de hand gewerkt omdat de verhouding tussen de politieke partyen onderling een soort schaakmat-situatie heeft be reikt. Nu de PvdA heeft gezegd niet meer met de KVP te willen samen werken zitten Schmelzer en zyn man nen voorlopig vast aan de WD. Sinds gebleken is dat Vondeling de werking van de anti-KVP-uitspraak ook wil uitbreiden tot de ARP en de CHU zitten ook deze partyen aan de VVD vast. Conclusie: er is geen al ternatief. Dat alles neemt niet weg dat er inmiddels lustig wordt gefilosofeerd over wat er in 1971, na de volgende Kamerverkiezingen, moet gebeuren. Toxopeus heeft gisteren in Gronin gen gezegd dat wat hem betreft de ploeg van De Jong best inzet van de verkiezingen mag zyn om daarna aan te blyven. De confessionelen voelen er niets voor om zich nu al voor een volgen de periode van vier jaar aan de WD te laten vastklinken. Recente uitla tingen van KVP-ers en anti-revolu tionairen wyzen er op dat de confes sionelen na '71 het liefst alleen met elkaar in een kabinet gaan zitten dus zonder de WD. De kans dat zoiets lukt is klein want nu al hebben KVP, ARP en CHU samen een minderheid in het parle ment en alleen als er een klein po litiek wonder gebeurt verandert die minderheid in een meerderheid. De socialisten, die graag weer eens willen regeren, hopen dat nog steeds te bereiken met de progressieve con centratie. Zonder de deelneming van D'66 zal die concentratie de meer derheid nooit halen. Het is daarom wel begrijpeiyk dat Vondeling deze week in een interview opmerkte dat D'66 wel mee zal doen. Maar of dat zal gebeuren? De democraten, die in '67 de are na binnenkwamen met de duide- lyke bedoeling het hele zaakje te la ten ontploffen, verkeren in een merk waardige positie. Vondeling zet dat ze moeten kiezen (voor de PvdA en de niet kregen er alsnog in te stappen, i de aanhang van het kabinet-De Jong Na deze filosofie een rechtzetting, publiceerde. Die kritiek moet worden Vorige week werd in deze rubriek teruggenomen omdat zy onjuist is gezegd dat het een beetje kwalyk De omvang werd wel gepubliceerd was dat de PvdA niet de omvang van I en bedroeg 464 ondervraagden. Ex- de steekproef inzake de enquête over 1 cuses. ADVERTENTIE Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten. En de luxe van keus uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een in dividueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geur en kleur: 't roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne of de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet het nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internationaal niveau, tube 3,95 - flacons van 6,75 tot 21,50 Gelbe Rose heeft ook crème-bad (speciaal voor droge huid), after-bath-lotion, fijne toiletzeep en speciaal babybad. Piet Muyselaar (links) en Willy Walden, alias Snip en Snap. Een on af scheidelyk duo coryfeën uit een showtydperk, dat op zyn laatste be nen loopt. René Sleeswyk heeft het einde van zyn revue al aangekon digd. Nog enkele jaren en het is voor by. Het zal zeker een leegte ach terlaten. want nog altyd trekt zyn revue jaarlijks zo'n kwart miljoen bezoekers. Maar toch is het goed, dat hy een punt zet achter zyn levenswerk voor het zou sterven aan gebrek aan idee- en. Een ziekte, waarvan zyn revues steeds duidelyker de sporen gaan dragen. Inderdaad, elk jaar nieuwe décors, nieuwe dansen, nieuwe sketches maai* toch bekruipt ons telkens meer het gevoel dat wy het allemaal al eens hebben gezien en beleefd. De spanning is eruit (Vooral in de toch wel tekstarme sketches), het ele ment van verrassing isverdwenen (of het zou de dappere wyze moeten zijn. waarop Lily Kok de ingestorte Trea Dobbs vervangt) en de recla me gaat een toch wel erg opvallen de rol spelen. De 32ste revue is nu in Den Haag in het nieuwe con grescentrum aangeland. Gister avond was de première in een lang niet uitverkochte zaal, die vry lang nodig had om „op temperatuur" te komen. Maar na enige tyd liet men zich toch wel weer meeslepen in het altyd weer geraffineerd hoge tempo, waarin muziek, dans en vrolykheid over de bezoekers werd uitgestort. Want al heeft deze vorm van amu sement zyn frisheid verloren, de wy ze, waarop Sleeswyk zyn produkt brengt laat niet te wensen over. Een strakke regie, tot. in alle détails ver zorgde décors, vlotte aankleding en perfect van opbouw. Piet Muyse- selaar en Willy Walden hebben op het komische vlak assistentie van André van Duin, maar na zijn her haald optreden voor de televisie kan men van deze goochelaar met de bandrecorder ook weinig nieuws meer verwachten. De muzikale bege leiding onder leiding van Wim de Vries was voortreffelijk. K.P.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8