DWIGHT D. EISENHOWER man die men kon vertrouwen Genegenheid van gewone man Niets in afkomst, jengel en opleiding leek hem voor te bestemmen tot veldheer of staatsman hasselman en pander haalt de unieke spectrum meubelkollektie naar leiden! ZATERDAG 29 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD Zijn glimlach was zijn handels merk: warm, menselijk en met een ondertoon van humor. Maar tegelij kertijd was hü iemand, die er in zijn woede alles kon uitgooien, die dan krachtige kazernetaal gebruikte en zijn slachtoffer dagenlang negeerde. Anderzyds was hij weer zó loyaal jegens vrienden, dat hij hen op be langrijke posten handhaafde ook na dat zij in ieders ogen grondig hadden gefaald (de minister van Landbouw, Benson en zijn persoonlijke assistent, Sherman Adams). Eisenhower een man van tegen stellingen. Hij vond zijn grootste be wonderaar* onder de gewone mensen, maar hij and een hekel aan menigten en vermeed zoveel mogelijk tussen publiek te geraken (in tegenstelling bijv. tot De Gaulle). Het vreemde van de politicus Eisenhower was verder dat hü diep in zijn hart van politici een grondige afkeer had. Een van de dingen, die zijn dag geheel konden bederven was het amicale gebaar van een politicus, die een arm om zijn schouder sloeg een toneeltje, dat men in de V.S. elke dag kan gade slaan. Niet zorgeloos Eisenhower man ook van twee carrières Het merkwaardigste daar bij was, dat niets in zijn afkomst, jeugd en opleiding hem leek voor te bestemmen tot óf veldheer óf staats man. Eisenhower kwam op 14 oktober 1890 in Texas ter wereld, maar zijn jeugd sleet hy in Abilene (Kansas). Het waren geen zorgeloze jaren. De kinderen Eisenhower, zeven in totaal, moesten met groenten en eieren langs de huizen, waar zij vaak wer den afgesnauwd. Vader Eisenhower scharrelde in de omgeving de rest van het kostje bijeen. Dwight doorliep de middelbare school, maar had toen nog geen vast- Een beeld uit Eisenhowers laatste jaar als president: steeds groter ivordende druk en zorg. omlijnd plan wat hem te doen stond. Hij had verschillende baantjes, o.a. als brandweerman tot hij tenslotte de i knoop doorhakteDwight David Eisenhower werd militair. Zeer tot ongenoegen van zijn moeder, een overtuigde pacifiste. Het eerste con tact met het militaire leven werd een grote teleurstelling. De marine-aca demie wees hem af. Bij de leger-1 academie in West Point had hij meer succes; in 1916 verliet hij die als tweede luitenant. Eisenhower was j toen 25 jaar. Geen dromen Hij schijnt zich nooit aan dromen j over een grootse carrière te hebben overgegeven. Tegen zijn broer zei hy eens; „Als ik het ooit nog eens ver der breng dan luitenant-kolonel zal het me verwonderen". Hij trouwde met de plaatselijke schoonheid van Fort Sam Houston. Mamie Geneva Doud. Zij waren arm, I maar gelukkig. Zó arm, dat hij be- sloot shag te gaan roken om een j kleine levensverzekering te kunnen afsluiten. Toen in 1941 de VS met Japan en j de andere As-mogendheden in oorlog j raakten was Eisenhower stafchef van j generaal Kruegers derde leger. Tot j op dat moment was het enige bijzon- dere feit in zijn leven geweest dat hij als assistent onder de beroemde ge neraal MacArthur had gediend. Over de verhouding tussen deze twee uit een lopende figuren, die slechts roem en een plaats in de geschiedenis ge meen hebben, is weinig geschreven, maar veel gespeculeerd. Men doet. Eisenhower geen onrecht als men zegt dat MacArthur een kleurrijker, fantasierijker geest was dan de me thodische „Ike". Eerste roem Begin 1942 werd hij naar Washing ton geroepen om onder Marshall op de operationele afdeling te werken. Korte tijd later verwierf hij zijn eer ste roem als commandant bij de ge- Op 7 juni 1945 tekende gene raal Eisenhower het viermogend- hedenverdrag betreffende de con trole over het bezette Duitsland. Dit geschiedde tijdens een bij eenkomst in Berlijn van verte genwoordigers van de strijdkrach ten van de vier grote mogendhe den AmerikaEngeland. Fratik- rijk en de Soiojet-Unie slaagde landing van Britse en Ameri kaanse troepen in Frans Noord- Afrika. Hij bleek niet alleen een be kwaam organisator, die risico's durf de nemen, maar ook een man die ge voel had voor een politieke situatie (en die was in Noord-Afrika met zijn Vichy-Fransen, Darlan-Fransen en De Gaulle-Fransen vrijwel onontwar baar). Maar veruit zijn belangrijkste gave was, dat hij er in slaagde Brit ten, Fransen en Amerikanen zonder veel wrijving te laten samenwerken. In de eerste wereldoorlog was dat slechts in het laatste jaar en dan nog op zeer bescheiden wijze gelukt. Eisenhower bezat juist die koele nuchterheid, die nodig was om te weten wanneer hij wel of niet het mes er in moest zetten. Hij stuurde een generaal onverbiddelijk terug die het platte Amerikaanse stopwoord „son of a bitch" op een Engelsman van toepassing had gebracht, alleen om het feit dat hij er „British" voor zette. Maar een generaal Patton handhaafde hij, hoewel die in een Amerikaans hospitaal had huisge houden en twee soldaten met een shock voor lafaards had uitgeschol den. Eind 1943 kwam de verrassing: Eisenhower werd aangewezen om de invasie van West-Europa te leiden. Zijn benoeming tot opperbevelhebber was inderdaad een verrassing. De namen van de Engelsman Sir Alan Brooke (die later zulke lelijke dingen over Eisenhower heeft geschreven en generaal Marshall werden in dit verband vaker genoemd. En zo vielen de geallieerden onder Eisenhower 6 juni 1944 het westen binnen op de landingsplaatsen Utah Beach. Oma ha Beach, Gold, Juno en Sword Bij na een jaar later. 7 mei 1945 teken de Jodil in aanwezigheid van Eisen hower de capitulatie-oorkonde in een grauw schoollokaal in Reims. In die tijd was de naam Eisenhower voor iedere Nederlander een symbool Eisenhower betekende bevrijding, be tekende dat de dag zou komen dat wy dingen weer zouden kunnen zeg gen die ons op de lippen brandden Naar karwei Iedere generaal maakt fouten en elke fout wordt betaald in bloed. Er zijn tal van generaals geweest die niet zuinig zijn geweest met fouten (rlaig, Neville, Von Falkenheyn» en daar onbewogen onder bleven. Bij Eisenhower was dat anders. Toen hij overladen was met medailles en ere doctoraten. kon hy nog zeggen „een naar karwei te hebben opgeknapt" Dat is een gedachte die gewoonlijk niet by iemand opkomt als hij een grootse triomftocht heeft gemaakt. En toen het Congres hem uitno digde In zijn midden te komen om rich te laten huldigen, toen vond hij niet als MacArthur historische, maar bij nader inzien theatrale woorden („Old soldiers never die, they just fade away"), maar sprak hij sober over de hartbrekende taak jonge mensen In het vuur te moeten sturen „iets wat nooit meer mag ge beuren". Zwarte baret Tot 1948 bleef Eisenhower in het leger. Daarna volgde een periode, die wat onverklaarbaar was: als presi dent van de universiteit van Colum bia. Eerlijkheidshalve moet worden gezegd dat de zwarte baret en bef hem om meer dan één reden niet erg stonden. In 1950 keerde hij terug naar het militaire toneel, als de eer ste naoorlogse opperbevelhebber van de NAVO. Tenslotte riep de politiek. Of beter, de Amerikanen riepen hem Zy waren wat buiten adem geraakt door de stormachtige ontwikkeling na i945 met haar koude oorlog en kern wapens. Was het een wonder dat in deze verbijstering de Amerikanen niet kozen voor de briljante, iro nische Adlai Stevenson, wiens pun tige gezegden misschien nog door geen vyf procent van zijn landge noten werd begrepen, maar voor Eisenhower, de „vaderfiguur", met zijn vriendelijke glimlach en oprecht heid? Eisenhower werd met overweldi gende meerderheid gekozen als kan didaat van de Republikeinse partij Niemand weet precies waarom hij Republikeins en geen Democratisch kandidaat werd. Hij had vrijwel geen politieke ideeën, die kreeg hy pas veel later. ïyke. maar onverzettelyke John Fos ter Dulles. Nog fanatieker dan Eisen hower geloofde hy dat recht en rechtvaardigheid tenslotte ook in de politiek zouden zegevieren. De rode vloedgolf in Oost-Europa moest niet alleen worden tegengehouden, maar 'ook teruggedrongen. Anders gezegd: Oost-Europa moest worden bevrijd, i Maar hoe dat zou moeten gebeuren, wist ook Dulles niet. Het is moeilyk I na te gaan in hoeverre deze poli tiek verantwoordelijk moet worden j gesteld voor de Hongaarse tragedie van 1956. Zeker is dat de illusie van de Hongaren en de politiek van Dul- I les in november 1956 in stukken werden geschoten. Het was toen dat de loopbaan van Eisenhower naar een dieptepunt toeging. Moed De president had toen al een hart aanval achter de rug. die de wereld en ir. elk geval Wall Street schokte. Een paar jaar later kwam daar een darm operatie bij. Men verwachtte dat Ike het openbare leven vaarwel zou zeggen, maar iedereen onderschatte zyn moed en eerlyke overtuiging een taak te moeten voltooien. Wat dat betreft leek hy op Wood- row Wilson, met wie hij verder ge meen had dat hy de politici tegen de haren instreek met zyn voorkeur al le zaken op hoog moreel niveau te plaatsen Tegenover vrienden ver klaarde hy: „Ik wil de wereldvrede al is het maai een klein beetje, des noods maar een paar centimeters, dichterby brengen". De vrede was zyn hartstocht. Soms. in een slape loze nacht, belde hy Dulles op, die vaak evenmin kon slapen. In 1959 verloor Eisenhower zyn minister van Buitenlandse Zaken, die tot op zijn sterfbed bezig was met de politiek Intussen had Eisenhower met tal van zware kwesties af te rekenen: de Suez-crisis, de spanning in Berlyn, de noodzaak om troepen naar Little Rock te sturen en de grootste vernedering: de Spoetnik van de Russen. Wel trachtte Eisen- howci het feit te bagatelliseren dat de Russen als eersten een projectiel in oe ruimte hadden gebracht, maar de mgedutte Amerikanen waren nu klaar wakker. Wat was er toch alle maal gebeurd? Sherman Adams Toen begon het op te vallen, dat Ike zeer veel aan zyn medewerkers overliet. Nog sterker, zy deden uit spraken die hem in diskrediet brach ten. Eisenhower reageerde niet. Hy zat veel op het golfveld en schermde zich van de buitenwereld af. Vrij wel iedereen die de president wilde spreken, noest via zyn persoonlyke assistent. Sherman Adams, die lang- j zamerhand de macht en positie kreeg van een hofmeier aan het Franki- I sche hof. Zo naar buiten leek het meer en meer. dat Eisenhower in ve- i le opzichten van zyn assistent af- hankelyk was. Met de grootste te genzin heelt Eisenhower Adams la ten gaan toen die in een corruptie schandaal verwikkeld raakte. En zo. terwijl een onrustig Congres van de begroting weinig heel liet. terwyl de „Eisenhower-leer" voor het Nabye Oosten niet slaagde, de koersen tui melden en de Spoetnik omhoog vloog, trof hem een kleine attaque. Licha- meiyk leek hy volkomen uitgespeeld, politiek ook. Commentators spraken van „een vermoeide oude man". oegejnic ht Op 20 mei 1952 bracht gene raal Eisenhotver kort voor het begin van zijn presidentschap een bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard m paleis Soestdijk. (ADVERTENTIE) Het merkwaardige was echter «en het getuigt van meed en geestkracht van (ie president dat zonder Adams en Dulles de politiek van Eisenhower actiever en produktiever is geweest 1 dan in de zes jaar daarvoor. Hy sprak kort na elkaar met Mikojan. Koslow en tenslotte Chroe6jtsjow. Hij maakte een reis naar Europa. Afrika en Azië. Men juichte hem overal uitbundig toe Eisenhower i de man die onbetwistbaar de vrede wilde. Heeft hy zyn doel bereikt. de vrede enkele centimeters dichterby te brengen? Ongetwyfeld. Zonder de ontmoeting van Eisen- howti en Chroesjtsjow in Camp Da vid «1959) zou de latere dool on der zyn opvolger Kennedy niet mo- geiyk zyn geweest. In het gesprek Eisenhower-Chroesjtsjow brak voor het eerst het besef door dat het niet laneer ging om elkaar door middel van ultimatums op de knieën te brengen. In het laatste jaar van zijn pre sidentschap bracht Eisenhower een bezoek aan het land, dat voor hem had gecapituleerd: Duitsland En terwijl hij door de straten van Bonn reed, juichten de Duitsers hem toe, als had hy hen naar de overwinning geleid. Zijn vroegere vijanden droe gen borden met veelvuldig daarop vermeld: ..Eisenhower, wij vertrou wen u". van 28 maart tot en met 12 april, dagelijks van 9 tot 6 uur paasdagen gesloten breestraat 146 botermarkt 21-2? Een vertrouwelijk gesprek uit 1957 tussen president Eisenhower en zijn minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles, aan wie hij de behandeling ban de verhouding met vreemde mogend heden goeddeels overliet. Hervormen Hij had ook geen Republikeinse traditie, al had hij vaker voor die party gestemd dan voor de Demo craten. In wezen stond de top van de Republikeinse partij, die 'n harde conservatieve en isolationistische koers voorstond, verder van hem af dan de Democraten. Zy tolereerde hem alleen, omdat zy dringend een kandidaat nodig had, die kans had te winnen. Misschien was het wel zo dat de partijleiding hoopte Eisenhower te hervormen en Eisenhower de party- leiding. Wat dat betreft heeft de generaal aan het langste eind ge trokken. In zekere zin heeft Eisenhower de Amerikanen gebracht wat hy had beloofd. Hij bracht de oorlog in Ko rea tot een einde, waarby het beste dat erover gezegd kon worden was dat het kwaad dan wel niet gestraft maa: ook niet beloond was. Ook de inflatie kwam tot stilstand. Het be drijfsleven begon aan zeven vette jaren. Meer rast Op het gebied van de buitenlandse politiek kwam er in de V.S. wat meer rust nu het State Departement (mi nisterie van Buitenlandse Zaken» in handen kwam van de ongemakke- PAGINA S Dwight David Eisenhower heeft zich altijd mogen verheugen in de warme genegenheid van de gewone man. Als legergeneraal, toen hij aan het hoofd van de geallieerde legers een einde maakte aan de Hitler-terreur en later als president, zelfs toen de last van de laatste functie al te zwaar op zijn schouders begon te drukken. Waarom? De één zal zeggen: ..Hij was een goed mens", de ander: „Hij was een man, die men kon ver trouwen" en een derde: „Niemand deed meer zijn best voor de vrede dan hij". Hoewel al deze feiten waar zijn, is de gecompliceerde persoonlijkheid van Eisenhower toch niet zo eenvoudig te verklaren. Dwight en Mamie Eisenhower.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3