Arabische guerrilla miste doel Oostenrijkse zwendel met vakbondsgelden TAXI ISRAËLIËRS DENKEN TEGEN PALESTIJNEN OPGEWASSEN TE ZIJN Bestoking Intellectuelen AARDBEVING IN TURKIJE: 53 DODEN Een jaar gevangenis voor Olah VIETNAMESE COMMUNISTEN IN CAMBODJA Donderdag gesprek van ..grote vier Midden-Oosten BIAFRA MELDT ZWARE STRIJD AJOEB CHANS OPVOLGER KRIJGT HET MGEELIJK Ie vogelvlucht van EGMOND BREESTRAAT 173 PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MAART I960 (Van onze correspondent S. Hamburger JERUZALEM (GPD) Het Arabi sche terrorisme in Israël heeft Zijn doel gemist. Tot nu toe althans. Volle gevangenissen en detentiekampen en tientallen simpel gemarkeerde graven op mohammedaanse begraafplaatsen rijn trieste getuigenissen van de te- genachties van politie, leger en vei ligheidsdienst. En ofschoon hier nie mand driest genoeg is om toekomsti ge „stunts" van Al Fatah en aanver wante groepen uit te sluiten, zijn al len. inclusief buitenlandse waar nemers. het er toch over eens, dat de befaamde eerste klap. die een daalder waard is, de Arabieren ten deel ls ge vallen. en niet de Israëliërs. Tot dusver hebben zich in de oor log der Arabische commando's na de zesdaagse veldtocht drie fasen afgete kend. De eerste werd gekarakteriséerd door gewapende infiltratie. Kleine groepen drongen Israëlisch of door Israël bezet gebied, gewoonlijk via het Jordaandal of de vallei van Bei- san, binnen ,en pasten er 'n 'hit and run-tactiek" toe. Zij trokken de Jor- daan, meestentijds niet meer dan een beekje, over, legden landmijnen op wegen en paden, trachtten, nu eens met succes, dan weer tevergeefs, hui zen en schuren aan de rand van dor pen en kibboetsim op fce blazen, en trokken zich vervolgens over de Jor- daan terug. Deze fase verzandde vooral dankzij het elektronische hek, dat de Israëliërs in de meest bedreig de streken oprichtten en waarvan zij de precieze werkwijze uiteraard niet aan de grote klok hangen. Het tweede stadium zou men er een van terrorisme op een afstand kunnen noemen. Al of niet geholpen door het Jordaanse legioen of het zogenaamde Palestijnse bataljon van het Iraakse leger, dat in de buurt van Irbid en Mafrak gestationeerd is. werden grotere en kleinere be volkingscentra in Israël van over de grens bestookt door raketten, mor tieren en artillerie. Met man en macht werkten de Israëliërs aan de bouw van nieuwe en de versterking van bestaande schuilkelders en de vervanging van pannen daken door een afdekking van gewapend beton. Ook het leger deed een duit in het zakje. Men herinnert zich stellig nog goed een aantal omvangrijke raids van de luchtmacht, voornamelijk te gen kampen en depots van de di verse commando-organisaties aan gene zijde van de demarcatielijn, of grens. Die op Karameh en de omge ving van Irbid en Salt vonden, onder andere hun weg naar de voorpagi na's van alle kranten ter wereld. Het resultaat werd in Israëlische mi litaire kringen voldoende bevredi gend geacht om met dit bestrijdings middel voort te gaan. Nog steeds zijn het vliegtuigen die voor een af straffing zorgen als de „vrijheids strijders" het vuur openen van ach ter de by de wapenstilstand vastge stelde scheidingslijn. Met dien ver stande, dat by incidenten van niet te grote omvang groepen van drie of vier toestellen worden ingezet genoeg om de stellingen te liquide ren, die als voorbron dienst deden. De successen van de Israëliërs by hun afweer tegen de Arabieren zijn het meest spectaculair bij hun ver volging van de daders van aansla gen op straat. Momenteel bevinden zich tweehonderd arabieren, onder wie veertien meisjes en vrouwen, in arrest, omdat is komen vast te staan d-at zy rechtstreeks of zijdelijngs be trokken waren bij een aantal al of niet gelukte aanslagen in of bij Je ruzalem. Zij behoorden merendeels tot het „front voor de Bevrijding van Palestina". Opmerkelijk is de verandering van sociaal milieu. Waren aanvankelijk de meeste terroristen gewone misda- I digers en onderwereldfiguren, het j merendeel van de in de laatste I maanden tegen de lamp gelopen, „vrijheidsstrijders" bestond uit intel lectuelen. Eén van de leiders van het werk in Jeruzalem was een arts, die i voor de zesdaagse veldtocht meer dan eens door de Jordaanse autori- j teiten werd gearresteerd wegens on dermijnende activiteit. Vorig jaar werd hij wegens een soortgelijke be- schuldiging door de Israëliërs ge- aressteerd. maar kort daarna weer op vrije voeten gesteld, met de ver plichting echter zich tweemaal daags j bij de politie te melden. Dat verhin derde hem kennelijk niet onder grondse activiteit te bedrijven. Een andere prominente arrestant is een Arabische Anglikaanse geeste lijke uit Ramallah. De aanslag op de Jeruzalemse supermarkt en die op het Britse consulaat in de Ara bische sector van Jeruzalem bleken het werk van twee jonge vrouwen van 22 en 24. De diverse cellen kre gen hun instructies uit Jordanië en Syrië. Ofschoon de politie ervan over tuigd is verscheidene leiders in han den te hebben maakt zij zich toch niet de illusie, dat daarmee een ein de is gemaakt aan het Arabische terrorisme op straat- Ook de militai re autoriteiten staren zich niet blind op hun successen. Men weet, dat heden concentreren in Zuidoost-Li- banon en men zou zich niet verwon- anon en men zou zich niet verwon deren als ook op het plateau van Gclan Syrisch bezet gebied de rust binnenkort verstoord zou wor den. Desondanks gelooft men hier tegen het Arabische terrorisme op gewassen te zijn. Israëlische soldaten kijken uit over de Jordaan met daar achter het gebied van waaruit de Palestijnse guerrilla-strijders opereren. ADVERTENTIE HASSELMAN PANDER Eksklusieve artistieke handdrukstoffen van MPaap Ploeg en Wim v. d. Doeff (Van onze correspondente An Salomonson) WENEN (GPD) „Eén jaar ge vangenisstraf", zo luidde het vonnis, dat gisteren is geveld over de vroe gere minister van Binnenlandse Za ken Franz Olah, oud-voorzitter van de Oostenrijkse vakbonden en één van de invloedrijkste naoorlogse so cialisten. Hij werd veroordeeld, om dat de rechtbank zijn financiële ma- nipulaties, waarmee hij de Oosten- I rijkse vakbond een schade van meer i dan twee miljoen schilling berokken de, als bedrog heeft gekwalificeerd. Dat bedrog is overigens niet ten eigen bate gepleegd: Franz Olah is i van al zijn malversaties geen cent rijker geworden. Waar het hem bij al zyn geheime transacties om ging, was het vergro- ten van zyn eigen machtspositie in i de socialistische partij. Hij gebruikte I hiervoor o.a. het boulevardblad „Die I Kronenzeitung", dat hy als een in- strument voor zijn eigen „huis- i macht", dus niet bijvoorbeeld de vakbond of de socialistische partij hanteerde. Om de nodige kredieten op te nemen, verpandde hij spaar- 1 boekjes van de vakvereniging van houtarbeiders. Bovendien accepteer de hij een te geringe rentevoet voor I de verpande gelden. Dit was het kernstuk van de aanklacht en dit is dan ook het punt waarop Olah schul dig is bevonden. Hijzelf rechtvaardig de deze handelingen als volgt: „Wat ik heb gedaan, gebeurde in het be lang van de staat en van de werken de bevolking". Acht weken lang heeft dit proces geduurd, dat met aandacht door de bevolking is gevolgd Wat er allemaal over de interne machinaties van de Oostenrijkse partijpolitiek werd ont huld. was dan ook duizelingwekkend: miljoenenbedragen van de vakbond werden willekeurig van het ene naar het andere conto over geheveld, zon der dat er een haan naar kraaide: spaarboekjes van de vakbond met een miljoenentegoed werden verpand zon der dat daarvoor ruggespraak werd gehouden, laat staan officieel toe stemming was verleend; hele boek-1 houdingen konden op kritieke mo- menten verdwijnen, zonder dat de politie werd gewaarschuwdde con- j troleorganen van de vakbonden wer-1 den om de tuin geleid, zonder dat deze zich hiertegen durfden te verwe ren; uit contributiegelden van de vakbonden werden subsidies aan de socialistische parlementsfractie be-1 taald, zonder dat hiervoor rekenschap j werd afgelegd. Snel gestegen Olah's ster was adembenemend j smel gestegen. In 1910 in Wenen ge boren, was hij als pianobouwer in de jaren '20 en '30 voortdurend werke-1 loos. Hij concentreerde zich daarom toen ai op een carrière van de vak vereniging van houtarbeiders. Ty- dens de nazitijd zat hij zeven jaar in Duitse concentratiekampen. Na de I oorlog vorderde hij snel in de partij- hiërarchie. In 1950 was het uitslui- I tend aan zijn moedige optreden te j danken, dat een communistische I staatsgreep kon worden verijdeld. In j 1955 werd hy vice-president van de I vakbond. Ln 1957 voorzitter van de socialistische fractie in het parle- I ment, in 1959 president van de vak- i bond, kort daarna tweede voorzitter van de nationale raad en in 1963 j werd hy tot minister van Binnen landse Zaken benoemd, i De geldtransacties, waarvoor hij nu veroordeeld is waren zo onoverzichte lijk en zo comprimitterend geworden en de luimen van Olah werden zo on berekenbaar dat de partij in 1964 be sloot zich van hem te ontdoen. Na1 heftige interne ruzies werd hij in ok tober achtereenvolgens gedwongen af 1 te treden als minister, werd hy uit de parij gestoten en werd hij uit de vakbond gegooid. Een poging van Olah tot een politieke trugkeer door in 1967 met een eigen party aan de parlementsverkiezingen deel te ne men. mislukte, hoewel hij de socialis ten een aanzienlijk aantal stemmen wist te ontfutselen. Twee medebeklaagden van Olah zyn vrijgesproken. Olah zelf heeft meteen na het vonnis hoger beroep j aangetekend. Istanboel (rtr) Bij een aard beving in west-Turkye zyn gisteren zeker 53 personen om het leven ge komen en 350 gewond geraakt. Het epicentrum lag bij Alasehir, een stad van 16.000 inwoners, op 120 km ten oosten van Izmir gelegen. In Alasehir en de omliggende dor- pen zijn tweeduizend huizen inge stort. Er zijn tenten en levensmid delen naar het gebied overgebracht. Ook is er een mobiel noodhospitaal opgesteld. In het dorp Ismailbey zijn alle huizen verwoest. Daar zijn zeven do den gevallen. In Alasehir zijn ook twee moskeeën ingestort, maar er bevond zich niemand in. Twee uur later zouden ze vol hebben gezeten voor de ochtendgebeden. Alasehir, I in de oudheid bekend als Philadel phia. heeft al vele malen van aard bevingen te, lijden gehad. Vórig jaar augustus vielen meer dan 200 doden bij een reeks aardschokken in de buurt van Adapazari, noordwest- Turkije, en Tenceli in het oostelijk j deel van het land. PNOM PENH (AFP) „Er drin gen steeds meer Vietnamese commu nisten ons land binnen. Ik kan het niet langer verbergen. Het is tiid dat de wereld het weet". Dit heeft het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, gisteren op een persconferentie te Pnom-Penh ver klaard. Voor het eerst liet hy een kaart zien .waarop zijn stafchef pre cies de plaatsen had aangegeven waar zich de Vietnamese militairen, Wier sterkte varieert van een com pagnie tot een regiment, bevinden. Volgens deze kaart bevinden de com munistische eenheden zich langs de gehele grens, van de provincie Rat- tanakiri in het noordoosten tot de zee in het zuidwesten. De journalisten moesten echter op erewoord beloven, dat zij de infil- tratiepunten niet zouden bekend ma ken om eventuele bombardementen te voorkomen. Volgens de prins zou den daarvan uitsluitend Cambod jaanse boeren het slachtoffer worden en niet de Vietnamese militairen, die zich volledig hadden ingegraven. De president herhaalde, dat hij om die reden gekant is tegen Ameri kaanse luchtaanvallen op Cambod- jaans gebied. Hij waarschuwde de VS dat zij geen acties tegen zijn land moeten ondernemen. Anderzijds dreigde hij de communisten, dat hij desnoods de macht aan het leger zou overdragen, zoals zojuist in Pa kistan is gebeurd. ZATERDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag se Comedie ..De Humorist" van John Osborne. Diligentia. 20.15 uur: cabaret Harle kijn van Herman van Veen Ned Congresgebouw. 20.30 u Resi dentie-Orkest, m.m.v Isac Stern, viool. Om 20.15 uur ook: Fiesta Gitana. Paviljoentheater. 14.15 uur: toneel groep Arena: „Kabouters geloven niet Tn mensen" van Don en Ly Vermelre 20.15 uur: Nieuwe Komedie: „Na de regen" van John Bowen ZONDAG Shakespeare 20.15 uur: Haagse Come die: „Veertig karaat" van Barlllet en Grédy. American protestant church. 17.00 u The Arcangelo Corelli Instrumental Ensemble. Ned. Cc uur: Fiesta l MAANDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: toneel groep Centrum: „AJax—Feijenoord" van Gerben Helllnga. Kon. schouwburg, 20.15 uur: Ned. Dans Theater, m.m.v. Ned. Ballet Or kest The Swingto. Screenplay. Grand Pas Espagnole en Dualis WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Zuide lijk Toneel Globe „Mijnheer Puntlla en zijn knecht Mattl" van Bertolt Brecht. DONDERDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur, Haagse Comedie: „Veertig karaat" van Barll let en Grédy. ADVERTENTIE ZATERDAG Anthoniuskerk (Z.W.) Jongerenmii Celebrant pater J W. A. Renlrle. the. ma „Volwassenheid. volgroeid zyn" 7 uur nam. Oegstgeest (het Witte Huls) Schaak, sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam. Oude Rijn 3 Afslultingsdienst Han. delingen 69 Spr. da. R. Reillng 8 ui» nam. Levendaal 101 „Levthon" Midden- ouderensociëteit Cabaret 7.30 u. non Schouwburg LeicLse Gymnastenbond. Opv. van „Arsenicum en oude kant- 8 uur nam Stadsgehoorzaal K. en O. Belcanto, concert Rotterd Phllharmonisch Or kest 8 uur nam ZONDAG Levendaal 101 „Leython" Midden, en ouderensociëteit 8.30 uur nam. Jeugdbuitencentrum Korte Vliet Ge. westelijke studiedag Hum. Verbond 10.30 uur nam. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr dhr. lm bert 2 uur nam. Gerecht 10 Soefi Beweging Univer sele eredienst Spr. dhr. C. W. van G1U over „Vertrouwen" li uur voorm. Rijnlandslycem (Apollolaan 1) Gem vooroorspronkeiyk christendom aid Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. Bru#. ge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chrlstis van de heiligen laatste dagen 11.30 uur voorm. Zyihingel 2: Volle Eva-ngelle-zendin» Spr. dhr. J. v d. Meer 10 uur voorm MAANDAG Jeugdhuis (Breestraat 10) De Pcmt. zegelvrienden. 7 uur nam. ®pkool Rieustr. Bevolkingeonder, zoek T.B.C. 9-12 uur voorm. en 2-4; uur nam. Steenschuur 6. Spirltisch genoot, schap Paasw Ij dl ngsdienst Spr. dht Ten Veen 8 uur nam. DINSDAG Oegstgeest (AkeleHaan 43) Bahall contactavond, 8 uur nam. Diamantpleln 27: Bahal'e avond 8 uur nam. oantact- NEW YORK/ JERUZALEM (AP) Uit diplomatieke bron wordt ver nomen dat de ambassadeurs bij de Verenigde Naties van de vier grote mogendheden vermoedelijk op don derdag bijeen zullen komen om te beginnen te onderhandelen over een oplossing van het probleem van het Midden-Oosten. Volgens deze inlichtingen zouden de ambassadeurs van Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland donderdag vergaderen in het bureau van de Fransie missie bij de Verenigde Naties. De besprekingen zullen vermoedelijk geruime tijd du ren. De besprekingen werden door Frankrijk voorgesteld op 16 januari. De Israëliërs hebben gisteren ge- i kleurd water uit waterkanonnen gebruikt om 500 Arabische vrouwen j te verspreiden die op weg waren naar de plechtigheid op het moslim kerkhof in de Arabische sector van Jeruzalem. Bereden politie en gewa pende grenswachten kwamen in ac tie en toen de vrouwen weigerden i zich te verspreiden werden zij met i de wapenstok uiteengejaagd. Vier J vrouwen werden gearresteerd. De vrouwen hadden kransen wil len leggen op het graf van Tamimi, i die in een Israëlische gevangenis is gestorven, waar hij werd vastgehou den op verdenking van sabotage. Vol gens de politie is hy 23 maart aan I een leverkwaal gestorven, maar de Arabieren beweren, dat hij doodge- I marteld is. OEMOEAHIA, ENOEGOE (Reu ter, AP) Biafra maakt melding van hevige strijd op verschillende fronten in de oorlog met Nigerië. Een Biafraans communiqué ge waagt van „zeer hevige strijd" in de Onitsja- en Azoemini-sector. In de sector Ikot Ekpene en Afikpo voerden Nigeriaanse troepen een voortdurende beschieting uit met ar tillerie. raketten en mortieren op Biafraanse stellingen. In Biafraanse militaire kringen is men van mening, dat de massale Nigeriaanse aanvallen op Biafraan se stellingen moesten samenvallen met het huidige bezoek van premier Wilson van Engeland aan Nigerië. Op de tweede dag van zijn vier daagse bezoek aan Nigerië heeft de Britse premier een rondrit gemaakt door gebieden die door de Nige riaanse troepen op Biafra waren heroverd. Na 's ochtends gedurende lange tijd met de Nigeriaanse leider gene raal-majoor Gowon te hebben ge sproken is Wilson later op de dag ongeveer 500 kilometer naar het oos ten gevlogen en heeft daar in een stoet van 24 auto's rondgereden. De tocht duurde drie uur. Wilson zei, dat „de wereld moet weten dat er Ibo's zijn die in vrede leven en in veiligheid onder de fede rale regering". Hij zag echter maar weinig Ibo's gedurende zijn tocht. Wilson bezocht Enoegoe en Oedi. Enoegoe dart in october 1967 door de federale troepen werd heroverd was vrijwel verlaten. In Oedi bezocht Wilson een ziekenhuis en een cen trum voor de voedselverdeling van het internationale rode kruis. In Demonstratie mi Ethiopië Enige duizenden jongelui hebben gisteren in Addis Abeba gedemonstreerd te gen „de inmenging van Syrië in de binnenlandse aangelegenheden van het keizerrijk". Aanleiding was een twee weken geleden door „het Syri sche Front tot bevrijding van Eri- threa" gepleegde bomaanslag op een Ethiopisch vliegtuig. Men eiste de verwijdering van de in Ethiopië le vende Arabieren. IIET nog onverwachte terugtre-1 den van president Ajoeb Chan! van Pakistan onderstreept nog weer j eens hoe wisselvallig de volksgunst is en hoe plotseling een schijnbaar soliede staatsorde ineen kan storten De man, die tien jaar geleden alom als redder des vaderlands werd be groet oondat hij immers een einde ging maken aan een door talloze ka- binetscrises verzwakt bestuur, was tenslotte zó uiit de gratie geraakt. dart joelende volksmenigten hem als „hond" bestempelden, een scheld woord. dat in het Oosten nog he,- wat kwetsender is dan hier. Maar d® j toestand was hem dan ook geheel uit de hand gelopen: de onluster, die zioh sinds oktober in tal van steden hadden voorgedaan, moeten zeker 250 en misschien zelfs 700 le vens hebben geëist. Het beslissende Ceit was echter dat hij veelbete kenend moest verklaren de macht te hebben overgedragen aan gene raal Jahja Ohan die de „volledige steun van alle strijdkrachten geniet. Met andere woorden: ikzelf, veld maarschalk Ajoeb Chan, kan op die steun niet meer rekenen. Dat weg smelten van volksgenegenheid en le- gerhulp is overigens wel verklaar baar. Zeker. Ajoeb Chan heeft veel gedaan voor de modernisering vau zijn land en bijv, de economie 20i omhoog gestuwd. Maar de baten var» die vooruitgang kwamen te weinig het gehele volk ten goede en vielen voornamelijk een kleine groep fami lie en vrienden in de schoot. De al gemene levensstandaard bleef laag en een sterke groei van de industrie liet op zich wachten. Daarbij kwam dat de aanvankelijk teruggedrongen corruptie de laatste jaren weer snol terrein won. Vooral in Oost-Pakistan nam de ontevredenheid hand over hand toe, niet alleen door genoemde ooi-zaken, maai* vooral omdat men zich daar achtergesteld acht bij hef westen des lands. Die verontaohtza ming wordt in de hand gewerkt doordat de landsdelen 1600 km van elkaar vandaan liggen. Bovendien voelen de Oostpakistaanse Bengali's die mohammedanen zijn zich meer verwant met hun Indiase ras genoten (al zijn die hindoes» dan met hun landgenoten uit West-Pa kistan, hoewel die dezelfde godsdienst belijden. De banden des bloeds zijn dus sterker dan de religieuze. De eis van meer zelfbestuur zou echter niet zo luid hebben geklonken als Oost-Pakistan zioh niet mateloo" had geërgerd aan het feit. dat d« winsten op zijn jute-produktie in hoofdzaak aan West-Pakistan ten goede komen, en dat terwijl de 55 miljoen Westpakistanen viermaal i zoveel grond ter beschikking hebben als de zeventig miljoen Oostpaklsta- j nen. Voeg daarbij dan nog het taa» I versihcil (Bengaals in het oosten, Oerdoe in het westen) en het ver schil in natuurlijke omgeving droge bergen in het westen .een vochtige en vlakke delta in het oosten), dan begriipt men, dat Oost-Pakistan ziel» heel anders voelt dan het westen De nieuwe bewindvoerder Jahja Chan heeft de spanning voorloiis bezworen door de staat van beleg en het buitenwerking stellen van de grondwet. Maar hij zal snel iets I moeten doen om de ontevredenheid over het systeem van indirecte ver kiezingen. over het stakingsverbod en over al die andere hierboven p-r- noemde grieven weg te nemen. Met militaire middelen zal hij, althans in Oost-Pakistan, weinig kunnen berei ken: de afstand is te groot, verster kingen moeten over zee worden aan gevoerd en zowel de Oostpakistaanse volkswoede als de terreingesteldheid maken militaire actie zeer bezwaar lijk. Trouwens, wat Ajoeb Chan tien jaar geleden wél kon, kan zijn op volger th&ns niet meer. Daarvoor is de mentaliteit van de bevolking in de tussenliggende jaren te sterk ver anderd. Generaal Jahja Chan staat dus voor een uiterst moeilijke taak. Moge hij zo verstandig zijn de aan dacht van de inwendige spanningen niet, af te leiden naar buitenlandse conflictstof, met name met India! Dertig jaar lang reeds heeft gene raal Franco zyn land naar beste weten geleid. Als het Engelse spreekwoord juist is, dat „slow and steady wins the race" (langzaam maar gestaag krijgt goud op de kraag .dan ontvangt hij aan het eind van zijn leven een beter lot dan wat de Pakistaanse president dezer dagen ten deel viel (zie boven). In elk ge val heeft htf zich in zoverre zeer gun stig van Ajoeb Chan onderscheiden, dat hij nimmer zijn eigen belang heeft I gezocht of heeft toegestaan, dat ziir. familie en vrienden dat deden. In zo- i verre kan men hem dus zeker een I idealist noemen, zij het met de hem aangeboren beperkte visie. Eco- nomisch heeft hij veel tot. stand ge bracht, zowel dooi- het laten aanleg gen van een enorm aantal stuwdam men waardoor een betere water verdeling werd bereikt als door de bevordering van het toerisme, dat thans reusachtige vormen heeft aan genomen en in sterke mate bijdraagt tot de stijgende welvaart. Eenzelfde gunstig oordeel kan men vellen over ontginning en herverkaveling van landbouwgronden, de aanleg van nieu we wegen en het ontplooien van de industriële bedrijvigheid. Waar Fran co's visie echter naar eWsteuropese maatstaven tekortschiet is op het ter rein van de politieke vrijheid, al lijkt het dat er zich op dit punt heel lang zaam een nog slechts zeer lichte ver betering gaat voltrekken. Maar Fran co houdt de teugels zeer strak in de hand, zo strak, dat hij twee maan den geleden tot het afkondigen van de noodtoestand besloot. Het waarom is niet duidelijk, al zou men het een gunstig teken kunnen noemen, dat die noodtoestand nu weer. 'n maand eer der dan verwacht werd, is opgeheven. Voor Franco moet het een spannende situatie zijn: viert hij de teugels niet te langzaam en onthoudt hij zyn volk niet te lang de vrijheid, die andere volken in en buiten Europa al zo lang ten deel is gevallen? De plotselinge val van Ajoeb Chan in Pakistan al waren de omstandigheden daar dan ook anders kan een waarschuwing zij"n, dat zelfs een eens gevierde lei der voor onaangename verrassingen kan komen te staan als hy het roer niet tydig wendt. Stadh uis wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19)Spreekui* Ohr. Emlgratlecentrale 7-8 uur nam. Museum van Oudheden: Spr. prof 3L» m» GQlasber^n over „Zwemmer.' dam 68 8 uur nam. Zijl singel 2: Volle Evangelle-zendln» Spr. dhr J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG Gezondheidscentrum (Bernhardt de» Bevolkingsonderzoek TJC 9-H uur voorm. en 2-4.30 uur nam. DB,drc.ht;Informatie- en dl*, avond Baha i geloof 8.15 uur nam Stadhuis (trouwkamer) Spreek uur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. BIOSCOPEN Camera.Louis de Funés op vrijers voeten' a.l. Dag 2.30. 7 en 9.16. Zond, ook 4.45. Nachtvoorst, do. vr. en zat uur8 ma mon amour". 18 Jr.. 23.30 Studio: „Charlie Bubbles". 14 Ir. Daa 2.30. 7. en 9.17 Zond. ook 4.45. i pLJiX°X zwoele nacht', 4 45 8 e" 915 Zond ook 0 R®x: „In koelen bloede", 18 Jr Dag, 1 en 915, Zond. ook 4.45. Nacht voorst, vr. en zat.: „Losgeslagen de branding". 18 Jr., 23.30 uur Lido: „Een paar dollars voor django", 14 Jr. Dag 2.30 Zond. ook 4.46. Trianon: „Cleopatra", 14 Jr Daa j| en 8 uur. I TENTOONSTELLINGEN Rapenburg 107. LentefestivalLAK „Mei-revolutie ln Parijs". (t.e.m 31 maart Galerie Van der Vllst: schilderijen Hessel de Boer. geopend dinsdag t/m zaterdag van 9.00—18.00 uur (Tot en met 29 maart). De uakenhal. Dag. 106 uur; zond, 15 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.; zond. 1—5 uur nam Rijksmuseun vooi «olkenkundei (Steenstraat 1) dag. 105 u.; 'szon dags 1— 5 uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend maan dag tot er. met vrijdag 9 uur voorm.— 5 u nam. zon. en feestdagen 16 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Dag. 10—4 uur zone' 14 uur Academiegebouw: pentekeningen en houtsculpturen van Georges Fransen (Tot en met 28 maart). Wassenaar Kunstzaal Heuff: „Aqua rellen en houtsneden Maaike Braat. (t/m 2 april). Galerie Walenkamp: serle-echllderij- en Albert Roskam (t/m 27 maart). Galerie 't Duivenhuvs (Rapenburg 94): Expositie Marijke de Wit en An ke de Vries (grafiek), dinsdag t/m zondag van 2-8 uur (Van 19 maart V m 5 april). ..De Bliksem" (Hogewoerd 129)Ex positie Victor van Duivenbode. Dage lijks van 2-6 uur en 's-avonds van 7-1 uur. (Tot en met 6 april). WEEKEINDEDIENST LEÏDSE HUISARTSEN Tot zaterdagmorgen 10 uur raadple ge men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstel. 22222. Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestr. 74, telef. 20552. Apotheek R. van Brëest Smal- lenburg te Leiderdorp is de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apoth, is op zondag 30 maart gesloten van 8 uur tot 24 uur. Apotheek Voorschoten ls op zondag 30 maart gesloten van 8 uur tot 22 uur. (ADVERTENTIE) BETER BONT U weet wel Lid Stichting bontwaarborg. Rl. Valsemunters In de Zuidafri- kaanse stad Durban is een organi satie van valse munters met vertak kingen in de V.S. en in Zuid-Ameri- ka ontdekt, die voor meer dan een miljoen dollar aan valse bankbil jetten in omloop zou hebben ge bracht. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door de Amerikaanse federale recherche en de Zuidafri- kaanse autoriteiten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2