gevolgen van de woningnood veel ernstiger dan wordt ingezien Leiden torst de last van het verleden nu Brown toont beelden over ander' Amerika Kamerdebat was teleurstellend }rof. dr. N. Speijer: Gecamoufleerde woningmisère >EN BV officiële gelegenheden plegen belangrijke ambtelijke uren nogal eens hun niet aflatende bezorgdheid uit te spre- li over de ellende van de woningnood. Ook in talloze ge- eng ekken verneemt men dezelfde uitlatingen. Men kan zich ■ragen of deze woorden wel gedragen worden door wer- 1 ijke bewogenheid met deze ellende en of inderdaad wel psychische gevolgen van deze woningnood worden onder lid. Als men de woningnood wel eens de kanker van onze maat- iappij noemt, is het goed daarbij te bedenken, dat deze ver- rt oer gel- TERDAO 29 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 gelijking een onderwaardering inhoudt: de gevolgen van de woningnood zijn voor de gezondheid van ons iiolk heel wat funester dan die van het carnicoom (kanker). ir De woningnood maakt enkele miljoenen gezonde, normale Nederlanders tot patiënten van huisarts of psychiater, patiën ten met psychosomatische klachten, met zelfmoordneigingen, met seksuele stoornissen, plotselinge frigiditeit of impotentie, geestelijke wrakken met angsthysterische reacties. Ééns ge zonde mensen, die door de woningnood direct of indirect bijna verdrinken in de depressies. Jicht! trboven enkele van de de- merende conclusies die men een tamelijk geëmotioneerd prek met prof. dr. N. Speijer Iwongen is te trekken. Prof. lijer doceert psychiatrie in den en hij is met prof. dr. Bastiaans hoofd van de gstgeestse Jelgersmakliniek, ds hij twee jaar geleden afscheid nam als „hoofd stelijke volksgezondheid" de Haagse GG en GD. ir en lang ontving hjj duizenden ningnood-patiënten" in zijn ekkamer. Steeds weer stelde hij gnose en kénde de therapie: ander huis. of een eigen huls. ir de aanmaak van dit medicijn [een zaak van medici, doch van tici. „En daar houdt dan de wer- jke bezorgdheid om de geestelij- gezondheid van het Nederlandse op," aldus prof. Speijer. Want de bewindslieden, de Ka- [W h leden, zij kennen de woningnood cijfertjes en grafiekjes. Op offi- gelegenheden bewenen hoge iteiijke figuren op verzoek de Iiingnood-ellcnde en betuigen Irne een paar miljoen Nederlan- I f i hun medeleven. „Ik vraag me LL n hoeverre die woorden gedra- worden door werkelijke bewo- heid," aldus prof. Speijer. ïH ZN Vrijwel iedereen, die zich al niet ambtelijk bezighoudt met vraagstuk, verkeert in de geluk- omstandigheid over een redely - tot riante woongelegenheid te be- ikken! Mét het einde van hun ipraak is hun bezorgdheid ver- snen!" lier begint de 63-jarige, doch irst kwieke hoogleraar opmerke- fel te worden. Hij wijst bezwe- d op een publikatie uit het Neder - ds Tijdschrift voor de Geneeskun- gedateerd 25 juli 1964. agina's vol menselyke drama's ter wetenschappelijke vaktaal, [ina's vol aanklachten ook tegen lerlandse bestuurders en medici. it waarom hebben ook niet, zij chtig(er) de aandacht gevestigd de medisch gezien ondermijnende olgen van de woninnood voor de andheid van een paar miljoen Ne landers?" Nu: 1969. Vijf jaar na schokkende publikatie, die nie- Dd schokte. „De situatie ver- thtert met de dag. Het is een Kteloze affaire." Ins wonen bepaalt ons geluk. Ety- Ogtsch zou het woord „wonen" omstig zijn van het gotische „wu- dat „tevreden zijn" betekent, Ironisch dat thans ook moge iken. tof. Speijer betoogt: ..De woning i chermt de mens niet alleen tegen sche invloeden, maar nog méér chermt ze hem in psychisch op- ït tegen de wereld. Wonen kan evat worden als een houvast zoe- een standhouden tegen het op- ngen van de buitenwereld. Het logisch aspect is hier uiterst be- j jrijk: het bouwen van een hol, nest, een woning, is een instinc- le handeling, die dient om veilig- en ontspanning te verzekeren bijvoorbeeld ook om ongestoord, der bedreiging van buiten een on- toord liefdeleven te leiden." ij duizenden gezonde individuen itaan stress-toestanden, die lei- tot duidelijke psychische stoor- len of tot psychosomatische aan- ningen. dat wil zeggen lichame- ziekten, waarvan de diepere taak van psychische aard is. De igtweer, galblaasaandoeningen, unige huidaandoeningen zijn r maar al te. bekende voorbeel- van. By gezonde mensen laten deze schynselen soms lang op zich chten. Doch dat wil geenszins zeg- dat er zich ondertussen in de I che van de mens niet een (nade- yerandering aan het ontwikke- 1 j. Juist omdat dit lange tijd on tbaar is. is dat funest voor de itelyke gezondheid." Aldus prof Als men de woningnood wel eens kanker van de maatschappij imt. dat een onderwaardering, gevolgen van de woningnood zijn de gezondheid van ons volk wat funester dan die van het nlcoom (kanker). long) gehuwden/ ij ouders Jong) gehuwden inwonend bij Iers vormen een groep, waarin n zeer ernstige psychische stoor den aantreft, vaak met depressie- ve ondertoon, ook in de gevallen, waar het aanvankelijk „allemaal zo gezellig" ging. Samenhangend met de biologische drift van nestbouw heeft ieder mens de neiging, om, als hy het ouderlijk hufe verlaten heeft, deze toestand opnieuw te verwezen lijken. Wanneer nu jonggehuwden gaan inwonen bij ouders, ontstaan onafwendbaar de uitbarstingen en ernstige conflicten. Onbewuste haat gevoelens komen tot uiting. Onbe wuste erotische gebondenheden laten zich gelden. Vrijwel steeds leidt het beleven van de seksualiteit in het huis van de ouders tot onbewuste schuldge voelens die zelfs kunnen leiden tot impotentie en frigiditeit. Bij uiterlijk goede verhoudingen zullen zoons of dochters de ouders willen ontzien. Kyk eens naar de grijze oudheid, toen de angst voor vergrijpen tegen geliefde godheden veel groter was j dan voor een begane fout tegen de „straffende goden." 1 Worden deze onherroepelijk opdui kende conflicten met de ouders ver- meden, dan slaat dat terug op het eigen huwelijk van het jonge, inwo nende paar. waarvan weer depres sies het gevolg zijn. Gebondenheid van de dochter aan beide ouders kan leiden tot hevige jaloezie, de band van zoon tot moeder kan voeren tot ernstige verwijten, die zonder de in woning niet denkbaar zouden zijn ge- j weest. Geleidelijk aan komen er hu welijksmoeilijkheden, waarvan de ouders weer getuige zijn. De reac ties worden heviger. Agressies rich ten zich tot de ouders of tot de eigen persoon. Zelfmoordneigingen zijn niet zeldzaam. Ook al zyn deze vaak niet gevaarlijk, zy vormen een baro meter van de spanningen die be staan. In alle gevallen, die ik ken uit mijn praktijk hebben de liefdevolle ouders, die het zo goed meenden, er niets van begrepen." zegt i>rof. Speyer. Zij probeerden immers „de kinderen" zoveel mogelijk alleen te laten, alles voor ze te doen. enzo voort. enzovoort. De oorzaken liggen nu eenmaal dieper nieuw geboren, wanneer bijvoor beeld de beide huisvrouwen hospi ta en huurster één keuken moeten gebruiken. Zeker, er komen gunstige gevallen voor, waarin afspraken worden nagekomen. „Maar" zo stelt prof. Speijer, „onderschat de gevol gen niet van frustraties die een net te" vrouw ondervindt, van de gedra gingen van een ..slordige". Het aan tal mannen en vrouwen met dwang matige karaktertrekken zoals grote netheid en stiptheid is niet gering. De eigen keuken is voor de vrouw I met dwangmatige karaktertrekken de plaats waar zij de baas is en die karaktereigenschappen kan uitleven. Let wel, het gaat hier om normale vrouwen. Dwangmatig wil geenszins zeggen het ltfden aan een dwangneu- rose. Er ontstaan spanningen, al leen al omdat de pannetjes wéér niet met de steeltjes naar dezelfde kant wijzen en de jonge echtgenoot zal vaak de depressies van zijn vrouw daardoor niet begrijpen. En weer dezelfde geschiedenishuwelijks- moeilijkheden. sing te vinden is dan een ander huis. Ook de aantoonbare psychische gevolgen by kinderen blyven niet uit. Het aantal kinderen, dat jaar lijks bij zenuwartsen, medisch-op- voedkundige bureaus en jeugdpsy chiatrische inrichtingen wordt on derzocht of behandeld is waarlijk niet gering. Overigens merkt men pas iets van aanpassingsmoeilijkhe den bij kinderen wanneer ze groter zijn. Het is ernstiger wanneer een baby getuige is van een ruzie der beide ouders, voor zover men kan spreken van .getuige zijn", dan wan neer dat een kind van twaalf jaar is. Immers het milieu van het kind in j zijn eerste levensjaren is bepalend voor zijn verdere leven. Onafzienbaar Kinderen Gehuwden inwonend bij derden De problemen, de ellende, de spanningen zyn by de gToep van ge huwden die inwonen by een „hospi ta" vrywel dezelfde. Wel speelt hier de „gehorigheid" een belangrijke rol, zoals trouwens ook in de grauwe steenmassa's, die men flatgebouwen noemt. Toch kan men by „vreem den" een zekere „privacy" wel rea liseren. Een levensgroot probleem is op- Komen er kinderen, dan wordt de woonruimte te klein. Meestal neemt men echter voorzorgen, dat er géén kinderen komen, óók wanneer de jonggehuwden, die graag zouden wil- j len hebben. Op verstandelijke gron den. waarvan de woningnood de be langrijkste is, onderdrukken ze deze gevoelens en daar komen de psy chische stoornissen alweer. Geval len, waarin meestal de psychosoma tische klachten ontstaan. Gehu wden in te klein huis Het té kleine huis. waarin de ge zinsleden gedwongen zyn „op el- kaars lip" te leven brengt meestal de moeder het eerst over de grens van haar incasseringsvermogen. De kleuter kan niet voldoende verzorgd worden, de was levert moeilijkhe den op, er is te weinig gelegenheid voor de kinderen om te spelen, va der heeft geen hobbyruimte en treft zijn vrouw in een nerveuze toestand. Ontspannen kan nergens. Spanningen, huwelijksmoeilijkhe den, depressieve symptomen. Geen der partners kan eens even alleen zijn om „bij te komen" van een ner veus geruzie. De situatie blijft eeu wig en eeuwig gespannen. De man krijgt maagklachten, gaat niet naar zijn werk, blijft ziek thuis, waar al les alleen nog maar erger wordt. Een griezelig-angstwekkende vicieu ze cirkel, waarin geen andere oplos- „Ik noemde slechte een paar groe pen," zegt prof. Speyer. „Er *i)n nog de jongelui die willen trouwen en langzaam hun levensgeluk drei gen te verliezen, omdat er geen huis te krijgen is, de ongehuwden, die I wat ouder zijn en eindelijk wel eens zelfstandig willen wonen. De gehuw den, die lijden onder hun „weekeind- huwelijk", omdat de man in een an dere gemeente is aangesteld en daar geen huis kan krijgen, bejaarden, die in de woonplaats van hun kinde ren willen gaan wonen. De rij van apathisch wachtenden is onafzien baar." Met nadruk wil prof. Speyer vast stellen. dat het niét gaat om de zo genaamde .Jcrepeer-gevallen." die dank zy een publikatie in de krant of een uiterst geroerde huisvestings ambtenaar snel geholpen worden. Het gaat om de stille, verbitterde, moegestreden meerderheid. waar van men zegt: „die schikken zich blijkbaar, dat gaat toch nog wel." Maar juist die schrikbarend grote groep moet wachten, omdat hun in casseringsvermogen groter en hun stryd verbetener is. O ja. met wat acteertalent bij huisarte en GG en I GD en met wat lawaaiige wanhoops- I kreten op een bureau huisvesting. speelt men het wel klaar als .kre- i peer-geval" te worden ingeschreven. Hoe intelligenter gepresenteerd, hoe sneller men geholpen wordt. Maar daarmee is men er geenszins. De statistieken over de woningnood ge- van minimumcijfers. Het „Dunkel- 1 zdffer" der massa's zwijgers is niet bekend. De woningzoekenden zijn niet in bonden verenigd, ze vormen geen pressure-group. Want zodra de andere woning er eenmaal is, schui ven de opgeluchte gelukkigen het woningnoodprobleem zo ver moge lijk weg. Maar de wensenregisters op de stadhuizen, de kaartenbakken vol woningzoekenden worden voller j en voller En de huizen én de ste den." „De enige manier om de geestelij ke gezondheid van ons volk enigs zins op peil te brengen is voorrang geven aan de woningnood. Maar ja, ik ben maar een medicus. Ik mag daarover niet oordelen." zegt prof. i Prof. dr. N. Speijer, hoogleraar Speijer cynisch. te Leiden (Jelgersmakliniek i. „Het is verontrustend bij de goe de lieden, die in de praktyk met de delijk zijn belangstelling verliest huisvestingsellende te maken heb- voor de zorgen van een chronisch ben, een soort afstomping te consta- zieke." teren. Zoals de gezonde mens gelei- DINI IJMKER Cuba-weekeinde op Oud-Poelgeest j Bij de debatten in de Tweede Kamer heeft minister Schut H van Volkshuisvesting verklaard, dat het nog een hele hijs zal worden om het geplande aantal van 125.000 woningen in 1969 te halen. Het door de oppositie ingediende voorstel om het woningbouwprogramma met 5000 uit te breiden 1 werd door de Kamer verworpen. Prof. Speijer vond de debatten zeer teleurstellend. „Men heeft over dit ontzaglijke probleem weer „keurig" gespro- 1 ken. Echter gedistantieerd vanuit zijn eigen veilige veste. Vanuit mijn standpunt ben ik weinig enthousiast over de behandeling in het parlement". OEGSTOEEST De Stichting Oud-Poelgeest houdt zondagavond, aanvang 7 45 uur, in het koetshuis van kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- geest een belangwekkende bijeen komst. In het kader van het Cuba- weekeinde dat plaatsvindt Is de Stichting er in geslaagd de 37-Jarige Amerikaan Daniël Brown, die enke le dagen bi ons land verblijft, naar Oegstgeest te halen. Brown is directeur van de Ameri kaanse filmgroep News Real, die zich opstelt tegen de huidige nieuwsmedia. Volgens de groep wordt een eenzijdig en vertekend beeld van de Ameri kaanse samenleving gegeven. News Real filmt vooral gebeurtenissen, personen en situaties die volgens hen belangrijk zijn bij het komen tot een andere maatschappij. Er zal keuze worden gemaakt uit films over de Black Panters, de opstand aan de universiteit van Columbia verleden jaar. straatgevechten in San Fran- cisoo en een hippie-demonstratie m New York. Het. Is te verwachten dat t beeld over Amerika wel enigs zins afwijkt van hetgeen men hier hoort en ziet. Het Cuba-weekeinde telt behalve do komst van Daniel Brown nog een aantal andere Interessante program ma-punten. Morgen schetst dr. A L. Congtandse uit Haarlem met welks problemen de Zuid-Amerikaanse sta ten te kampen hebben terwijl de Am sterdamse Journalist Th. Stibbe een uiteenzitting geeft over de wijze waarop Cuba probeert zijn problemen meester te worden. De film La Hora de los Hornas (Het uur van de hoogovens» is één van de hoogtepunten van zondag. De film is in het geheim gemaakt en geeft beel den te zien van een enquête over de uitbuiting in Argentinië; bovendien tracht de film een antwoord te geven op de vraag waarom er revolutie broeit in Zuid-Amerika. Een ander hoogtepunt is een ver handeling over Chili en Bolivia. En kele gasten uit die landen vertellen hun ervaringen. Ook zij hebben film materiaal meegenomen „Het is haast een open deur in-1 den in Leiden bijzonder groot I jes in het westen van het land. trappen om nu nog te beweren I zijn. Onze stad heeft dat ge- Het navrante ervan is, dat er dat de huisvestingsmoeilijkhe- meen met enkele andere stad-1 voorlopig nog geen oplossing in zicht is". Tot deze sombere conclusie kwam dokter J. G. Bazuin, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst in Leiden, toen wy hem vroegen naar zyn oordeel over een artikel van Prof. Speijer over de psychische gevolgen van de woningnood, geplaatst In het Neder land» Tijdschrift voor Geneeskunde en waarnaar in het interview met Prof. Speijer op deze pagina verwe zen wordt. IS et rils toen „Het artikel dateert van 1964. Nu is liet 1969. En helaas, de toestand is nog net zo als toen", aldus dokter Bazuin, die spreekt met de rust en bedachtzaamheid hem eigen. „Leiden zit. met een erfenis uit het verleden. Het moet twee dingen gelijk doen. Het moet huizen bouwen om tege moet te komen aan de vraag van de aanwas der bevolking en daar naast moet het bouwen, omdat het een saneringsgebied heeft dat bij zonder groot is. Thans nog wonen er in de stad mensen in woningen, welke aan geen enkele redelijke eis meer voldoen. Leiden heeft een ver schrikkelijk oude woonkern. In het verleden is het op één na de grootste stad van Nederland geweest. Al die mensen zaten opeengehoopt binnen de wallen. Een moderne stad kent die problemen zo niet." Dokter A. Bazuin, hoofd van de Leidse GGGD. iPot» LD/Holvast) „Wanneer komen de mensen bij j ons? Wanneer er al lang sprake is I van een noodsituatie! Spanningen in het gezin. huwelijksmoeilijkheden zyn er het gevolg van. En velen zijn er die de moed niet meer opbrengen om in hun noodgeval nog iets ver anderd te krijgen, mensen die zich berustend by de situatie hebben neergelegd. Ik maak me sterk, dat er ..Het advies van de GGGD wordt uitgedrukt in een bepaalde urgentie graad. Het woord is dan aan het i Huisvestingsbureau, dat naar een op- i lossing zoekt. Dat valt lang niet al tyd mee. Ondanks ieders goede wil. Een belangrijke factor is onder meer de huur welke het betreffende ge zin betalen kan. Omdat er meer „ge wone" dan „dure" mensen zijn, is het uitgesloten dat deze meerder heid de hoogste huren betalen kan. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA veel bedekte, gecamoufleerde nood Is. meer dan in het openbaar en tegen over autoriteiten zichtbaar wordt". Eerst naar Huisvesting ./De Geneeskundige en Ge zondheidsdienst is geen Huisvestings bureau. Men dient zich dan ook in eerste instantie niet tot ons te a-en den. maar tot het Bureau Huisves ting. Vraagt men daar een medisch advies aan, dan wendt het bureau zich op zijn beurt tot de GGGD. dat de zaak grondig onderzoekt en een advies uitbrengt aan dit bureau". Vindt maai- eens een betaalbaar huls waarvoor het aantal gegadigden zo groot is!" Psychische spanningen „Het komt herhaaldelijk voor dat de nieuwe woning voor lichamelijk zieken lang op zich laat wachten. Dan komen de psychische spannin gen de kwaal nog verergeren. In een dergelijke noodsituatie moet de psychiater er vaak aan te pas ko men. Dokter Bazuin onderscheidde drie categorieën: „Zij die vanwege een lichamelijke afwijking een ande- re woning moeten hebben; ten twee de de groep welke als gevolg van geestelijke spanningen dient te ver huizen en ten derde een categorie, met lichamelijke én geestelijke stoor nissen". Naast de medici van de GGGD. staan een psychiater met drie so ciaal-psychiatrische zusters en een medisch maatschappelijke werkster. Behalve het onderzoek door de me dici, heeft er een onderzoek thuis plaats door medisch maatschappelij ke werksters die hun bevindingen aan de artsen rapporteren. He»t uit eindelijke advies aan het. Huisves- vestingsbureau is zodanig, dat het medisch ambtsgeheim volledig be waard blijft. In 1968 was het aantal uitgebrachte adviezen ten aanzien van hen die zich voor het eerst by de GGGD meldden 160; daarnaast zijn er die voor de tweede keer ko men. Al met al geeft de dienst zo'n 200 adviezen per jaar. Er zyn altyd gevallen, die byzon- der moeilijk liggen en die niet schrif- teiyk kunnen worden afgehandeld. Vandaar dat op gezette tijden der- geiyke noodgevallen met Huisvesting mondeling worden besproken. Dat zUn de gevallen, waarin met klem op wyziging der woonsituatie wordt aangedrongen, opdat ongelukken worden voorkomen. „Om op het artikel van prof. Speyer terug te komen, ik geloof dat het helaas maar al te waar ia", al dus dokter Bazuin. „Het is echter óók waar. dat men niet altyd di rect resultaat ziet, omdat het een voudig niet kan; het duurt altyd langer dan we zouden willen Fn dat üt nu het onbevredigende". H. DE LANGE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17