Vereniging bestrijding geluidshinder i.o. dempt eluid Leefbaar Leiden en wijkraden ITALIAN STYLE voor Geluiden over geluid Mgr. Morcillo treedt terug uit alle politieke functies Prof. Muntendam: zaak van milieuhygiëne Festival voor jongeren PIERROT moderne mannen VRIJDAG 28 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (door Hans Melkerl) .«lilt. efbaai Leiden ux de t re van deze buurt, dat het b» >u sua een 'oegln te maken met xTuering van een He orakt dat ook voor andei? wijken aden hard nodig vindt m bereic itetm te verlenen Leefbaar Linden zegt dn naar wui- leiding van een schreven van een van de bewoners aan het comi té Deze wijst hierin op de overlast, die In de buurt wordt veroorzaakt door activiteiten op het terrein van tfe NZH achter de bebouwing van de Boerhaavelaau. De bewoner schrijft Het wordt ?.o noetjes aan onmogelijk •en uormale nachtrust te hebben. Tot aai in de nacht en 's morgens -oeg woixlt door liet af- en aam it n van bussen en brommers een. ♦end lawaai geproduceerd" LEIDEN Dit stond vorige week zaterdag in het Leidsch Dagblad over een zaak. die je van verscheidene kanten kunt benaderen. De bewoners van de Boerhaavelaan zeggen last ie hebben van het geluid, dat in de nachtelijke uren komt van het NZH-terreln aan de Rijns- burgerweg. Het comité Leefbaar Leiden heeft de klacht aangegrepen om de instelling van wijkraden te bevorderen. Welke kant dat uit moet, vertelt Leefbaar Leiden's Jan Boer vandaag in een ge sprek met één van onze stads- redacteuren. die ook andere ge luiden over geluid overbrengt: gesprekken met de NZH-be- drijfsleiding in Leiden en met prof. dr. P. Muntendam, die zich inzet op het terrein van de ge luidshinder. C. JONGEJAN: i de NZH weet vien, dat er klachten over geluidshinder zijn. °*Met name is er met tussenpozen contact met één bewoner van de Kt Boerhaavelaan, die met het oog 1 op de ligging van het bedrijf de meeste last heeft. Wij zijn er dus kien op, dat het geluid tot een minimum ivordt beperkt. Aldus de heer C. Jongejan, die belast is met de bedrijfsvoering van de autobusonderneming in het gedeelte van Zuid-Holland. rijei dat de NZH bestrijkt en dat Lei- z™den als middelpunt heeft. Hij doet dit sinds de omschakeling van tram- op busvervoerdie )tkaar beslag kreeg in 1960-1961, toen garage en iverkplaats op de huidige plaats verrezen. Daarvóór was hier de tramre mise. En ik kan me nauwelijks voorstellen, aldus de heer Jonge- ™jan, dat er toen minder geluid was. Het nieuwe bedrijf is ge sticht, nadat een hinderwetver- xogu7i?iing ivas aa7igevraagd en daarbij zijn nauwelijks reacties uit de omgevi7ig gekomen. Wij voldoe77 aa7i de bepalingen in de hi7iderwet. De heer Jo7igejan is de eerste 077i te zeggen, dat er geluid is. ook 's nachts. En hij geeft direct toe. dat er uit het oogpunt van leefbaarheid van de buurt betere erui vestigingsplaatsen voor een be- J' drijf als dit te vinden zoude7i zijn. n Wat LEIDEN Geluidshinder, lawaai en de bestrijding daarvan vormen een zaak van milieu-hygiëne. De verstoring van nacht rust door geluid, het schrikken van lawaai, het heeft een psy chologisch en een psychisch effect, waardoor spanningen kunnen optreden. Spanningen in het gezin kunnen er het ge volg van zijn alsook een vermindering van de produktiviteit in het werk. Verder redenerend kan herrie de oorzaak worden van een mindere gezondheidstoestand. Aan het woord is prof. Munten dam. hoogleraar in de hygiëne en sociale geneeskunde en prorector voor sociale voorzieningen van de Leidse universiteit, wiens naam na tionale en internationale bekendheid heeft gekregen in de jaren, dat hu staatssecretaris en directeur-gene raal voor de Volksgezondheid was. In zjjn kamer in het Instituut voor sociale geneeskunde aan 't Stations plein. een kamer met een wijde blik. wil prof. Muntendam graag zijn blik richten op het probleem van de ge luidshinder, dat zijn aandacht heeft. sprekingen zijn, en verwacht, dat in mei tot oprichting kan worden over gegaan. Alg' emeen belang Die belangstelling is actueel ge worden voor het in het najaar in Delft gehouden Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling, dat geluidshinder als onderwerp had. Dal congres heeft geleid tot een ini tiatief, dat momenteel wordt uitge werkt. In oprichting is een algeme ne vereniging tot bestrijding van ge luidshinder. De Leidse hoogleraar, die voorzitter is van het dagelijks bestuur van het zoéven genoemde congres, vertelt, dat er in april be- ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN --"fa JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden lel. 20778 In ons omringende landen vervul- len verenigingen tegen geluidshinder I een nuttige functie. De in Nederland op te richten vereniging moet zich in de eerste plaats richten op het al gemeen belang en moet daarom in nauwe samenwerking met de over heid geluidshinder trachten te be strijden of nog beter voorkomen. Zo als dit bij de hygiëne van het milieu in het algemeen het geval is. zullen J het bevorderen van het wetenschap- peljjk onderzoek, 't geven van voor- I lichting in de ruimste zin en het ge vraagd of ongevraagd adviseren van de overheid enkele van de middelen zijn om het doel te bereiken Wie gaan van de vereniging deel uitmaken? Prof. Muntendam toont een lange lijst van organisaties, waarvan wordt verwacht, dat zij be langstelling hebben voor bestrijding van geluidshinder Organisaties in rijke verscheidenheid zijn benaderd: op het gebied van de gezondheids zorg. de geestelijke volksgezondheid, water-, bodem- en luchtverontreini ging. bejaardenzorg, maar ook toe ristische organisaties, gemeenten, po litie en technische kringen op het ge bied van luchtvaart en van ingeni eurs Het is zo maar een greep. Positieve reacties Verheugd kan prof. Muntendam meiden, dat de meeste positief heb ben gereageerd. „De ANWB als eer ste en dat deed me deugd. Deze or ganisatie heeft het belang van het toerisme op het oog, maar begrijpt kennelijk, dat er aan de andere kant iets moet worden gedaan aan de ge over de behandeling van de ver keersongevallen. is volledig voortge komen uit na-studie van het gezond heidscongres in 1963. Daarom is de zaak van de geluids hinder niet afgesloten na het congres. ..Het was onze taak en plicht ons te beraden hoe tegenover het Neder landse volk en overheid meer con crete aanwijzingen kunnen worden gegeven over de bestrijdingsmoge- ïykheid van geluidshinder Er kan veel meer worden gedaan om deze hinder te bestrijden en te voorkomen, niet alleen in de sfeer van de over heid, maar ook in de sfeer van de bevolking zelf. De overheid moet in haar beleidsbepaling gesteund wor den door de mening van de bevol king. Deze mening kan het best wor den gekanaliseerd door de oprichting van een vereniging, die zich niet emotioneel moet opstellen, maar za kelijk nagaan welke aspecten de aandacht dienen te hebben en op welke wijze de overheid kan wor den geholpen om de bestrijding te effectueren", aldus de woorden van prof. Muntendam Het NZH-complex aan de Rijnsburgerweggezien aa7i de achterzijde en in co77ibinatie met de rij van 25 huizen aan de Boerhaave laan, waar bewoners last zeggen te hebben van 7iach- telijke geluidshinder. (Deze e7i a7idere foto's bij deze ..ge luidsbij dag en"LD/Holvast'. ADVERTENTIE „Sr (goubsmibse" Speciaal voor alle modellen VERLOVINGSRINGEN BREESTRAAT 75 LEIDEN In Leiden LEIDEN In het oude Belasting- gebouw aan de Breestraat wondt op Koninginnedag een festifal voor de werkende jeugd gehouden Onder het motto „Step-Inn" zal op die dag veel aan ballet, toneel, mime. cabaret en handenarbeid wordne gedaan Ver der komt er een speakerscorner, een soort cineac, een journalistiek cen trum met muurkranten en een medi tatieve ruimte. De gezelligheid zal worden verhoogd door diverse Leid se bandjes al of niet met lichteffec ten Als medewerkers voor dit jon- gerenfestival zijn o.a. aangetrokken Marjolein Briër. Willem Siere. Rob Rotteveel. Hans Moolenbel. Henk de Vroom en Marnix Kappers Hoewel ..Step-Inn' in eerste instantie op de werkende jeugd uit Leiden en naas te omgeving mikt. zun ook scholie ren welkom op dit creatieve feest. De deuren van ..festival-gebouw'' blijven op 30 april tot 's-avonda twaalf uur geopend. Het evenement, wordt gehouden onder auspiciën van KenO en LJA in samenwerking met de sectie werken de jeugd en jongerengroeperingen. Tennis De Spanjaarden Andres Gimeno en Manuel Santana hebben in het open tennistoernooi in Madi son Square Garden twee Amerikanen uitgeschakeld. Gimeno won met 63. 1 6—3 van Buchholz en de amateur Santana rekende met 6—3, 61 af met Marty Riessen. Opvoeding Prof. Mu7ite7ida77i kwestie van milieu-hygiëne. (Foto Leidse Universiteit luidshinder, die door auto's en voor al brommers wordt veroorzaakt". De hoogleraar is voorts van me ning. dat de vereniging in de opvoe ding en de voorlichting van de be volking een bijzonder nuttige bijdra ge kan leveren. Als voorbeeld: de beperking van geluidshinder in de goede woning is een zaak. waarvoor men zelf iets over moet hebben, waarvoor men zelf mede-verantwoor delijkheid moet dragen Velen maken zich zorgen over de toenemende geluidshinder door tech nische vooruitgang, motorisering van het verkeer, luchtvaart. Industriali satie en urbanisatie. Prof. Munten dam is één van de mensen, die een fysische verontreiniging van het mi lieu in 't geding achten en het tyd vinden om alarm te slaan. Opzienbarend besluit van Spaanse aartsbisschop (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Op de eerste dag, dat er weer persvrij heid heerste in Spanje, heeft de aartsbisschop van Madrid-Al- cala, dr. Don Casimiro Morcillo. voor een politieke sensatie van de eerste orde gezorgd: hij heeft ontheffing verzocht uit al zijn wereldlijke functies zijn lidmaatschap qualitate qua van het parlement, van de kroonraad en regentieraad. Een alarm zonder sirenegeloei uiteraard, maar via de stille weg van brief en gesprek. Natuurlijk zal De Leidse hoogleraar is blij. dat het nodig zijn. dat de op te richten met datgene, wat op het congres vereniging ook aan de weg gaat tim- wordt besproken, iets wordt gedaan Dat blijkt uit dit initiatief Dat is meren. Dat wordt bij wijze van spre- eerder gebleken. Een voorbeeld: de kcn timmeren tegen geluidshinder nota, die de regering heeft ingediend Jan Boer filosofeert over zijn idee voor de instelling van wijkraden, dat liij lanceerde naar aanleiding van de klacht van bewoners van de Boer haavelaan over de nachtelijke herrie. Itii zit in zijn kamer aan de Sta tionsweg 11, met gekruiste benen op een kussen op de grond, plukkend aan de snorpunten, die deel uitmaken van zijn rijke baard- en haartooi- pakje shag net zo dicht in de buurt als Roel van Duvn's boekt „Het witte gevaar"- Wij zijn anders dan Provo, zegt hij. en uitvoerig vertelt hij hoe hel comité Leefbaar Leiden werkt en wil werken. Misschien doen we mee aan de gemeenteraadsverkiezing, maar daarover gaat het nu niet. En hjj bepaalt zich tot het onderwerp: de wijkraden. Doorstroming van Ideeën en in spraak van de bewoners zijn nodig. Pal gaat niet meer via politieke par- tpen. Er is een leemte, omdat de po- lil ieke partijen de wensen, verlan gens en ideeën van de kiezers niet meer kennen. Het zjjn geen belangen groeperingen meer en daar moeten we naar toe. En dat kan alleen door een opbouw via wijkraden. Zo kun je aan de voet beginnen en langzamer hand doorwerken naar nationaal en internationaal niveau. Jan Boer is aan het woord en hij houdt het Een wijkraad is een or gaan, dat de zaken, die de wük be treffen. kan toetsen op leef baaiheid Het gemeentebestuur blijft het uit voerend orgaan, maar moet plannen voorleggen aan de bewoner svan de betreffende wjjk(en), i.e. aan de wijk- comité's. Daaruit worden ideeën ge boren. die alleen op deze manier kun nen doorstromen. Belangen, die nu voor bewoners privé-belangen schij nen, zijn vaak algemene zaken. SI u mieren in de toekomst zou de gemeente raad niet meer moeten bestaan uit vertegenwoordigers van politieke partjjen, maar voortkomen uil de wijkraden. Op die manier krijgen de Leidenaars inspraak in zaken, die hun belangstelling hebben. De be langstelling zal door dit systeem wor den aangewakkerd. Nu blijven veel Ideeën sluimeren. Leefbaar Leiden wil helpen bij het stichten van wijkraden. Jan Boer heeft een idee gekregen hoe hiermee kan worden gestart. Wijkbewoners, die nu actief werkzaam zijn in po litieke partijen, gaan met elkaar aan tafel zitten om te praten en te ko men tot wijkcomité's. Er kan dan krachtig worden begonnen, omdat deze mensen in elk geval geïnteres seerd zijn. Zo kan het uitgroeien. Het kan uitgroeien tot een nieuwe beleving van de democratie, die zich nu naar het inzicht van Jan Boei en zijn medecomitéleden in een crisis bevindt. En we staan niet alleen, onze aanhang is groot, zegt de man. die al zijn tijd besteedt aan de uit werking van zijn ideeën over een be tere samenleving Hij ziet in gedach ten de wijkraden functioneren. Hij ziet „maar in een verre toekomst" de Leidse universiteit betrokken in dit werk voor de gemeenschap. Succes De klacht van de Boerhaavelaan - bewoners is aangegrepen om het idee voor de wijkraden te lanceren. Bij Wijze van spreken zegt Jan Boer. hebben de bewoners de herrie aan zichzelf te wijten. Ze hadden veel eerder een wijkcomité moeten stich ten. Hij hoopt, dat het hier van de grond komt. Hij is er zeker van en als bewijs van het succes, dat een wijkcommissie kan hebben, verwijst hij naar een artikel in de Nieuwe Li nie. waarin zijn naamgenoot (bijna) J. de Boer beschrijft op welke manier de Rotterdamse Afrikaanderwijk leefbaar wordt gemaakt door de ei gen bewoners. De plaatselijke pers. zegt hij, zal een belangrijke rol gaan spelen voor het goed functioneren van de wijkraden. Jan Boer: instelling van wijkraden noodzakelijk. Het zal de niet-Spanjaard niet zo veel zeggen, maar in dit land. waai de kerk staatskerk is. 16 't een onge hoorde daad. die dan ook een breed opzien heeft gewekt. Dat niet alleen: men moet aannemen, dat de beslis sing van dr. Morcillo het Franco-be wind. dat voor zijn prestige sterk op de kerk steunt, uiterst onwelgevallig is. Het is de eerste maal. dat ooit een Spaanse bisschop tot een dergelijke soap is overgegaan In feite heeft de aartsbisschop zijn beslissing al ver leden maand kenbaar gemaakt, kort nadat hij tot voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie was gekozen. Zij kwam eerst nu in de pu bliciteit omdat de noodtoestand was opgeheven en onmiddellijk hebben alle bladen het bericht een opvallen de plaats gegeven Een motief daarbij wordt niet vermeld. Maar het is zon der twijfel, dat men het moet zoe ken in de groeiende betekenis, die het vooruitstrevende element in de Spaanse bisschoppenconferentie heeft gekregen. Weliswaar vormen de progressieve bisschoppen nog een minderheid, maar hoe sterk die min- dfiheid al is. mag blijken uit de omstandigheid dat de erkend conser vatieve dr. Morcillo slechts tot voor zitter van de bisschoppenconferentie kon worden gekozen omdat hij kon vertrouwen op de stemmen van de demissionaire bisschoppen. Invloedrijk Dr. Morcillo was een invloedrijk parlementariër en bovendien lid van de kroonraad en van de mad van reeentie. Deze laatste instelling is een driemanschap van de voornaam- sue politicus (de voorzitter van het parlement), de voornaamste generaal (de kapitein-generaal van hoogste rang op het moment van generaal Franco's dood) en de voornaamste kerkvorst (tot nu toe dr Morcillo' die met zijn drieën de regering van het land zullen overnemen vanaf het moment van generaal Franco's dood tut aan het moment dat er een nieuw staatshoofd is gevonden en dat zou wel eens lang kunnen duren. Als lid van de kroonraad had dr Morcillo de taak om mee te helpen aan het uitzoeken van de kandidaat tot opvolger van generaal Franco, die dan aan het parlement waar hij ook lid van was» voorgesteld en daar door goedgekeurd moest worden. AI met al kan men dus wel zeggen, dal dr. Marcillo op het moment van liet overlijden van generaal Franco Spanje's tweede (zo niet eerste) staatsman zou zijn geworden. Zijn besluit om van dit alles af te zien is voor Spanje, om een omgekeerde ge lijkenis te trekken, ongeveer zoiets als het In Nederland zou zjjn indien mgr. Zwartkruis tot formateur voor een nieuw kabinet zou worden aan gewezen! (ADVERTENTIE) Nieuwste Italiaanse gesploafer, kastanjebruin, 'n Fijne schoen voor jonge mensen. Aantrekke lijke prijs Voor de man met stijl! Originele broque In nieuweydk 2-kleuren- uitvoering.^ Eiken; noten combinatie irandissimo Italiana. Bijzonder mooie heren- loafer met gladde lerenvoering. Moderne "w reef band Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardicmen Dordrecht Breda Tilburg

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3