MASSA'S CHINA'S WAPEN Wilson met beperkt doel in Lagos Zware klap voor Labour-regering KERNBOM EEN W APEN W AAROP PEKING MINDER KAN REKENEN ti i Lauwe tussentijdse verkiezingen I l! 1 W ebster terug op Anguilia Griekse koningin verwacht baby ATHENE BOOS OP ITALIANEN HARD OPTREDEN IN PAKISTAN „HET HOUTCENTRUM" PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MAART 196| (Van een medewerker) DEN HAAG (GPD) Mao's hartewens „iedereen soldaat" heeft gestalte gekregen in de volksmilitie, een reusachtig groot, territoriaal semi-militair apparaat, waarvan in beginsel iedere Chinese man en vrouw deel uitmaakt. De sterkte van dit re- serveleger wordt geschat op 20 miljoen man. De kracht van deze volksmilitie is gelegen in haar massa, nog steeds een stra tegisch uitgangspunt voor de militaire leiders. Een zee van miljoenen volksmilitiestrijders kan door geen modern wapen worden vernietigd, zo redeneert men in Peking en> zolang de Chinese Volksrepubliek rijk is aan mensen, maar arm aan ma teriaal zal dit principe één van de belangrijkste dogma's voor de op- en uitbouw van een Chinees defensieapparaat blijven. De volksmilitie is China's geheime wapen. dere communistische landen daad werkelijk helpt by de vervaardiging van eigen kernwapens, vooropgesteld dat China daartoe het vermogen be zit Het schijnt dat pas in het begin van de jaren vijftig het kernonder- zoek in China goed op gang is geko men, een onderzoek dat voor het- grootste deel steunde op de weten schappelijke en technische steun van Russische deskundigen Met China s serieuze pogingen een eigen kern macht, te vormen werd de wereld voor het eerst officieel geconfron teerd op 16 oktober 1964. toen hpt Chinese persbureau Hsinhoea be kend maakte, dat men er in was j geslaagd een atoombom tot ontplof fing te brengen. De meest recente proefneming dateert van 27 decem ber 1968. toen een kernbom van 3000 kt (volgens Amerikaanse me tingen; tot ontploffing werd ge bracht. Hoe snel de vooruitgang van het Chinese kernprogramma gaai. blijkt uit het feit. dat de eerste atoombom volgens de deskundigen I niet veel groter was dan 200 kt. China's eerste waterstofbom ging in juni 1967 de lucht in. Iedere ge I slaagde proefneming werd wereld- j kundig gemaakt in de vorm van een communiqué, waarin steeds weer werd vermeld dat China op geen enkel tijdstip en onder geen enkele omstandigheid de eerste zal zijn die i kernwapens zal gebruiken. Een der gelijke „geruststelling" voor de we reld ging ook weer uit vlak na de recente schietpartijen tussen Chinese j en Russische militairen aan de ri vier de Oessoerl. Niet enthousiast De vorming van semi-militaire volkstroepen dateert uit de eerste dagen van de revolutie en werd ten tijde van de strijd tegen de Kwo- mintang steeds krachtiger ter hand genomen. De communistische leiders zagen in een op militaire leest ge schoeide burgerbevolking niet alleen een belangrijk wapen, maar ook een gemakkelijk doelwit voor ideologische vorming. Na de overwinning op Tsjang Kai- sjek ging Peking dan ook door met het propaganderen van de volksmi litie. Toch konden de leiders niet verhinderen dat het enthousiasme van de bevolking voor deze vorm van militaire dienstneming sinds de begintijd van het communistische be wind steeds meer afnam. Op het achtste congres van het centrale partij-comité 1960 werd be sloten het volksleger te splitsen in een „basismilitie" en een „algemene militie". Eerstgenoemd onderdeel be staat voornamelijk uit mannelijke en vrouwelijke reservisten van het leger en uit partijleden. Zij varieren in leeftijd van 17 tot 32 jaar en zijn ten dele uitgerust met lichte wapens. Deze basismilitie krijgt een vrijwel volwaardige militaire opleiding. Schema's voor opleiding en poli tieketraining worden opgesteld door de generale staf van het ge wone Chinese leger (het „Volksbe vrijdingsleger"» en organisatorisch is de militie onder bevel geplaatst van de commandanten in de diverse mi- litaire gebieden. Algemene militie Het algemene gedeelte van de volks- militie bestaat in theorie uit alle nog niet bij andere (semi)-militaire or ganisaties ingedeelde Chinese man nen en vrouwen boven de zestien. In de praktijk ligt de leeftijdsgrens voor mannen echter bij de 55 en voor vrouwen rond de 35. De algemene militie wordt tijdens en na het werlc militair en politiek getraind. In vrij wel alle fabrieken en communes zijn eenheden van deze algemene militie gestationeerd en hun vredestaak be staat voornamelijk uit de strijd le gen „revisionistische tendensen", zulks met Mao's bijbel, „het rode boekje", in de hand. In tijd van oorlog wordt de volks-! militie belast met handhaving van rust en orde in het land, de verzor- 1 ging van de militairen aan het front en het op gang houden van de in- j dustriële en agrarische produktie. De basismilitie zal. als de nood zaak daartoe zich voordoet, een zui vere guerrilla-taak op de schouders gelegd krijgen. Dat betekent een niet onbelangrijke versterking van Pe- kings positie bij een botsing met een ander land. Atooinniaclif De Chinese volksrepubliek neemt ten opzichte van het verschijnsel atoom in de militaire machten een totaal andere houding aan dan de andere kernmogendheden in de we reld. Waar de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, al dan niet met overtuiging gesteund door hun bond genoten, streven naar controle op en 1 beteugeling van de uitbreiding van het aantal kernstaten, heeft Peking altijd als zijn mening verkondigd dat de communistische landen gelegen heid moeten hebben zich atoom macht te verwerven om een evenre dig tegenwicht te vormen voor het Amerikaanse nucleaire militairisme Het is dan ook in het licht van j deze overtuiging dat China zich vanj het begin af aan heeft verzet tegen een kerm'topverdrag. In dit verdr-i ziet Peking immers een poging van de grote mogendheden om het kern- wapenbezit te monopoliseren. Verspreiding van de atoombom be vordert de vrede, zo luidt dus op visie van Peking, een standpunt dat een hoofdoorzaak werd van de breuk met Rusland. In tegenstelling tot de Sowjet-Uniet en de Verenigde Staten ziet China het grootste gevaar voor de wereldvrede niet in een oorlog die door escalatie en onbegrip ont staat, maar in een bewust ontketen de kernoonog. Het Chinese denken over een kern- stop moet worden gezien in samen hang met twee hoofdbeginselen van de buitenlandse politiek: omverwer ping van de Russisch-Amerikaanse hegemonie en bevordering van de wereldrevolutie. Beide doelen worden in Chinese ogen gediend door de verspreding van de kernbom. Ove rigens is het zeer twijfelachtig of Peking zó principieel is, dat het an- deelde guerrillaleger en op de vol ledige gemilitariseerde bevolking (de volksmilitie). De Chinese kernwa pens zouden worden gebruikt om de vijand te bestoken als deze grote troepenconcentraties bijeen zou bren gen voor een invasie. Daarna zouden in de strijd tegen de bezetter de guerrilla-een heden aan de beurt ko men en de geschiedenis heett ge leerd en leert nog steeds dat het kwaad veohten is tegen ..Hor- iels". zeker als het om een horde van miljoenen gaat. Hoe dan ook. het lijkt onwaar schijnlijk dat China als volwaardige atoommacht zijn defensieve guerril la-strategie vaarwel zal zeggen, en het leger meer op een aanvallend* oorlog zal trainen Ook de kernbom blijft voorlopig nog een wapen waar op de Chinezen minder zullen kun nen rekenen, dan op hun grote kracht: de miljoenenbevolking. Klassiek paardevolk maakt ook deel uit vaii het Chinese le- i ger. Deze ruiters opererêh in het bergland van Binnen-Mongolië, niet eens zo ver van de kern reactoren in Pajitow Lantsjou. Lagerhuis Geen rode garde Dat de ontwikkeling van een atoommaoht voor Peking een pres tige-object is waaraan onder geen beding mag worden getornd, bliikl niet alleen uit het feit. dat tachtig tot negentig procent van alle Chi nese geleerden in de technische we tenschappen zich met raket- en atoom project en bezighoudt, maar ook het feit. dat de storm van de „rode garde" van hogerhand verre werd gehouden van de centra voor atoom onderzoek. de kernreactoren van Paotow Lantsjou in Binnen-Mongo- lië. Een nieuwe injectie met Mao ïstisch denken kon de „revisionis- tisch-conservatieve" wetenschap*-, - mensen wel eens onrustig maken, wat ten koste zou gaan van het kernonderzoek. En dat vond Peking nog net iets belangrijker dan de stellingen in „het rode boekje" Over de werkelijke atoommaoht van China wordt door deskundigen verschillend gedacht. Volgens som migen bezit het Volksbevrijdingsle ger al enige tientallen ballistische raketten voor korte afstand vier honderd kilometer) en over een klein, maar snel groeiend aantal atoomkoppen van 200 tot 500 kt. Anderen schatten de atoomuitrusting van bepaalde Chinese legeronderde len veel groter. Met name in de Ver enigde Staten maakt men zich on gerust over de snelle uitbreiding van China's kernmacht. In geval van een kernoorlog schijnt China zijn strategie te willen base ren op de overtuiging, dat het land niet volledig kapot, is te krijgen, zu lang het niet is bezet. De atoom bom zou China's steden en militair- industriele apparaat vernietigen maar zijn ruggegraat de volks massa's niet breken. Peking ver trouwt erop dat de Amerikaanse eo< of Russische legers zich zullen vast lopen op het in vele cellen opge- (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) By de giste ren gehouden tussentijdse verkiezin gen voor opengevallen Lagerhuisze tels in 3 districten kreeg de Labour- regering, die zich reeds lang op het hellend vlak bevindt opnieuw een zware klap toegediend, doordat tradi tionele Labourkiezer.s zich op massa le wüze voor de helft of zelfs meer van stemming onthielden omdat ze ontgoocheld zyn over de regerings poli tiek- Sinds de algemene verkiezingen van maart 1966 gingen er bU tussentijdse verkiezingen van 18 verdedigde La- bourzetels maai- eventjes twaalf ver loren. n.l. tien aan de conservatieven en twee aan de nationalisten van res pectievelijk Schotland en Wales. Dit is het grootste verlies, dat een rege ringspartij in deze eeuw heeft gele den by tussentijdse verkiezingen, de Conservatieve regering van 1904 niet meegerekend. Er was gisteren echter slechts één Labourzetel in het geding die van het politiek altijd wankele Noordlondense district Oost-Walthamstow. waar Labour in 1966 een geringe meer derheid (1807 stemmen) verkreeg, die door de huidige anti-Labourvloed- golf werd weggespoeld en veranderde ln een conservatieve meerderheid van 5479 stemmen. Het aantal Labour- stemmen liep terug van 15.703 tot 7.679. Ook het aantal Conservatieve stemmen daalde echter, dankzij de geringe opkomst, van 13.896 tot 13.158. In het altijd al conservatieve bol werk Brighton (Pavilion» kregen de Tories 5000 stemmen minder dan by de algemene verkiezingen. Dit is te kenend voor de algemene politieke si tuatie: de kiezers wenden zich af van Labour zonder over te lopen naar de andere kant, de conservatieven. De beide grote partijen zijn dus in feite impopulair. Labour plofte in dit district ineen van 16.373 in 1966 tot 4654 stemmen. Slechts 45 procent van de kiezers nam de moeite om te stemmen, bijna een laagterecord bij tussentijdse ver kiezingen. Alleen in Wes ton - Super - Mar e eveneens een veilig Tory-district, steeg het aantal Conservatieve stem men van 27,733 tot 29.211, terwijl dat van Labour daalde van 15.340 tot 6.500. Op grond van de ommezwaai van Labour naar de conservatieven tus sen de 14 en 17 procent, hoewel niet zo groot als een jaar geleden, zouden de Tories indien de cijfers zich bij de algemene verkiezingen die uiterlijk over ruim twee jaar moeten worden gehouden, zouden herhalen, een La gerhuismeerderheid van tussen de drie- en vierhonderd zetels moeten behalen. Bij de vorige algemene ver kiezingen kwam Labour met een meerderheid van 100 zetels uit de bus. Bij de algemene verkiezingen wordt de soep echter niet zo heet gegeten als bij tussentijdse, waar. bij wijze van protest tegen de zittende rege ring. kiezersstakingen en luiheid om te gaan stemmen wanneer de uitslag van tevoren vaststaat, aan de orde van de dag zijn. De eerste na-oorlog- se Labourregering onder Attlee heeft echter geen enkele tussentijdse ver kiezing verloren. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur. a 5 to 5 s a S F Amsterdam onbew 6 -3 0 De Bilt onbew. 6 -2 0 Deelen sneeuw 6 -2 0 1 Eelde sneeuw 5 -2 0 1 Eindhoven sneeuw 6 -1 0.1 Den Helder licht bew. 3 -0 0 Twente sneeuw 6 -2 0.1 'Hissingen onbew. 5 0 0 oUld-Limburg sneeuw 5 -1 0.1 Lh Rotterd zw bew 6 -4 0 Athene zw bew. 8 12 0 Barcelona licht bew 12 4 0 Belgrado geh bew. 7 1 0 Berlijn sneeuw 4 -0 1 Bordeaux onbew. 9 1 0 Brussel sneeuw 6 -1 0.1 Frankfort zw bew 4 -1 0 Geneve geh. bew 5 -1 0 Helsinki onbew 3 13 0 Innsbruck sneeuw 7 -1 1 Kopenhagen geh. bew. 4 -1 0.1 Lissabon onbew. 16 7 0 Locarno geh. bew. 13 4 0 Londen onbew 8 -2 0 Luxemburg zw. bew. 4 -5 0 Madrid onbew. 10 -1 0 Malaga half bew. 20 10 0 Mallorca licht bew. 11 0 2 Munchen geh bew 0 -2 4 Nice zw. bew. 14 5 5 Oslo onbew. -8 0 Parijs onbew 6 -2 0 Rome regen 15 8 1 Stockholm onbew. 4 -8 0 Wenen sneeuw 4 1 0 4 Zurich geh. bew. 3 -1 0 ANGUILLA (Reuter» Ronald Webster, de leider van Anguilia, is gisteren naar dit eiland terugge keerd. Bij zijn aankomst werd hij door 200 enthousiaste Anguillanen omringd. Webster zei hun dat zij de Britse vertegenwoordiger. Lord Cara- don. die morgen op het eiland arri veert, een hartelijk welkom moeten bereiden en spoorde hen aan door te gaan met hun geweldloos verzet te gen de Britten. ROME (Reuter) Koningin Anne Marie, de 22-jarige echtgenote van Koning Constantyn van Griekenland, verwacht in oktober haar derde kind, Dit is gisteren door de koning in Ro me meegedeeld, het koninklijke echt paar vluchtte in december 1967 uit Griekenland na een mislukte poging om het door het leger gesteunde Griekse bewind opzij' te schuiven. Het echtpaar woont sindsdien in een villa in eey buitenwijk van Rome. ATHENE «Reuter) Griekenland heeft de Italiaanse regering ervan beschuldigd op te treden als be schermster van Griekse ballingen tegen de huidige regering in Grie kenland. In een gisteren in Athene uitgegeven verklaring 'van de Griekse regering wordt gezegd, dat Italië een springplank dreigt te wor den voor internationale organisaties, die gekant zijn tegen het Atheense bewind. De Griekse regering noemt de ver klaring, die de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken woensdag heeft uitgegeven een „volkomen vijandige daad tegen een trots en vreedzaam volk". Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde nl. in een communiqué, dat de Griekse am bassadeur in Rome op 11 en 14 maart verzocht had,om een Italiaan se tegenspraak van berichten vol gens welke de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken. Nenni, ma teriële hulp zou hebben toegezegd aan de in ballingschap levende Griekse leider Papandreoe tij dens een gesprek op 6 maart met Nenni in Rome. Volgens het Ita liaanse communiqué is er niets te gen te spreken. „De (Italiaanse) mi nister van Buitenlandse Zaken ont ving Papandreoe om daaïmee Sym pathie en morele solidariteit met de Griekse ballingen, de Griekse politie ke gevangenen en met het Griekse volk tot uitdrukking te brengen". VRIJDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag se Comedie „Een vlo in 't oor" van Georges Feydeau Diligentin. 2U.15 uur: cabaret Herman van Veen „Harlekijn" Paviljoentheater. 20.15 uur: Toneel groep Studio: Solid State. Cascan- do. Woorden en muziek en Balls ZATERDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur. Haag se Comedie „De Humorist" van John Osborne. Diligent ia, 20 15 uur: cabaret Harle kijn van Herman van Veen Ned Congresgebouw, 20.30 u Resi dentie-Orkest. m.mv. Isac Stern, viool. Om 20.15 uur ook: Fiesta Gltana. Pavllloentheater. 14.15 uur: toneel groep Arena: „Kabouters geloven niet ln mensen" van Don en Ly Vermeire. 20.15 uur: Nieuwe Komedie „Na de regen" van John Bowen ZONDAG Kon Schouwburg. 14 00 uur: Haagse Comedie; „Veel leven om niets" van Shakespeare. 20.15 uur: Haagse Come die: „Veertig karaat" van Barlllet en Grédy American protestant church. 17.00 u The Arcangelo Corelll Instrumental Ensemble Ned. Congresgebouw. 15.15 en 20.15 uur: Fiesta Gitana. MAANDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: toneel groep Centrum: „AJaxFeijenoord" van Gerben Hellinga. DINSDAG Kon. schouwburg. 20.15 uur: Ned. Dans Theater, m.m.v. Ned. Ballet Or kest: The Swlngto, Screenplay. Grand Pas Espagnole en Dualis. WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Zuide lijk Toneel Globe: „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" van Bertolt Brecht. DONDERDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haagse Comedie: „Veertig karaat" van Barll let en Gredy. Apollo: „De wraak van het bloed", 18 |r. Dag. 12.15 2.30. 7.00. 9.15. Zat. en zond. ook 4.45. Asta: „Inspecteur Clouseau blundert verder", al. Dag. 2.30. 7.0C. 9 15. Zond. 1.80. 4.00. 7.00. 9.15. Bijou: „Pervers spel", 18 Jr. Dag 2.00, 7.00. 9.30. Zond. 1.45, 4.15. 7.00. 9.30. Camera: „Rosemary's baby", 18 Jr. Dag. 2.15, 8.00. Zond. ook 5 00 Cineac. ..Mijn hart is een eenzame la ger". 14 Ir Elke avond 5.30. 7.30, 9 3C. Doorlopend van 9.30 tot 5.30 en zond. van 11.30 tot 5.30 films van Laurel en Hardy en Billy Bev&n. a.l. Oity: „Riflfl onder gangster" 18 |r. Dag 2 00. 6.45. 9 15. Zond 1.45. 4.15. 6.45. 9.15. Corso: „Wat niet weet. wat niet deert" a.l Dag 8.15 Zat 2 00. 7.00. 9.15. Zond. ook 4.15 Du Midi; .Oliver", a.l. Dag 8.15 Zond. 2.30 8.15 Euro Cinema: „The great race", a.l. Zat., z en wo 4.00. 8.00. Ov. dagen 2.00. 8.00. F'ora: „Helga en Micharel". 18 jr. Dag. 2 3C. 7.00. 9.16. Zond 2 00 4 30 7.00. 9.15. Hollywood: .Samson tegen de held van Rome" 14 jr Dag. 2.30. 8.15 Vr., zat. en zond. 2.30. 7.00 en 9 15. Krlterion: „La collectioneuse", 18 Jr. Dag. 2.15. 7.00. 9.15 Zond. 1.45. 4.00. 7.00. 9.15. Metropol e-Tuschlnski .Sissl. de longe keizerin", a.l. Dag. 2.00. 8.00 Zond. ook 5.00. Ma., di. en wo. geen avond voorstelling Odeon: ..Funny girl" a.l. Dag 2.00. 8.00. Olvmpia„Reflections ln a golden eye" 18 Jr. Dag. 2.0C, 8.00. Passage: „Villa Rides". 18 Jr. Dag. 2 30 7.00. 9.30. Zond. 1.45, 4 15. 7.00. 9.30 Rex: ..De laatste rekening betaal le zelf. 18 Jr. Dag. 9.30 11.30. 1.30. 3.30 5 30. 7.30. 9.30. Zond. v. a. 1.30 Roxy: „De legende van generaal Cus ter". 14 Jr. Vr.. zat. en zond. 2.30, 7.00 9.15. Ov. dagen 2.30. 8.15. Seinpost: „You're a big boy now". 14 Jr. Dag. 8.15. Zat. en zond. 2.15. Studio de Luxe: 55 dagen ln Pe king". 14 Jr. Dag. 2.00. 8.00. Studio 2000- „Dr Strangelove". 18 ür. Ma., wo,, do. 8.00. Vr.. za.. zon. 7.00. 9.30. Ma di.. do., vr 2.00. Zon. 4.00 Thalia: „Erotiek onder vier ogen" 18 Jr Zond 7.00. 9.15. Ov. dagen t/m'. di. ook 2.30. De Uitkijk: „Accident". 18 1r Dag 2 30 7.30. 9.45. Zond 2.00. 4.15. 7.30. 9 45 KARATSJI (AP) Hot militaire regime in Pakistan is gisteren hard opgetreden tegen overtreders van de staat van beleg om het eerste ver zet in de kiem te smoren. De politie heeft 21 vakbondsbestuurders gear resteerd omdat zy de arbeiders tot stakingen zouden hebben aangezet, waarop krachtens de staat van be leg een maximum straf van 14 jaar gevangenisstraf staat. De politie heeft ook acht personen gearresteerd die in hongerstaking waren gegaan om de eisen van de arbeiders te ondersteunen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij zelfmoord proberen te plegen. Leiderdorp (Fred. Hendrikplantsot 25) ahal contactavond 8 uur nam. Zomerzorg P.S P Bespreking onde I werpen PAK en de éénmeiviering 8 uur nam. Titus Brandsmalaaxi 76 „De Duil boot" Clubhuiswerk handenarbeid 10 uur nam. Oude Vest 13 Evangelisatie chrlstei gem. Ecclesia 8 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1 Oegi geest) Volle Evangelie-bijeenkomst s| dhr. H Bulthuis 8 uur nam Stadsgehoorzaal (foyer) Filmavoi Ned. Chr. Reisverenlglng 8 uur nai Schouwburg: Leerlingenuitvoerli Balletschool Leiderdorp/Alphen a Rijn. 7.30 uur nam. Levendaal 101 „Leython" Tienera cietelt Bezoek van een Amerikaan High School 7.30 uur nam. Lldwinaschool (Lammenschanswe Contactcommissie Kinderbeschermi Spr. dr. G. de Lange over „Werkw zen van het paedologisch instituu 8 uur nam. School Du Rieustraat Bevolk lngsoi derzoek TBC. 2-4 30 en 9-9.30 u nam. Anthoniuskerk (Z.W.) Jongerenm Celebrant pater J. W. A. Renlrie, th ma „Volwassenheid. volgroeid I zijn". 7 uur nam. Oude Rijn 3 Afsluitlngsdlenst Hj lelingen 69 Spr. ds. R. Relling 8 i Schouwburg Leldse Gymnastenb Opv. van „Arsenicum en oude 8 uur nam. Stadsgehoorzaal K. en O. Be leant), concert Rotterd Ph 1 lha rmonlsch kest 8 uur nam. Jeugdbuitencentrum Korte Vliet westelijke studiedag Hum. Verbol 10.30 uur nam. Gerecht 10 Soefi Beweging Unlva sele eredienst Spr. dhr. C. W. van C over „Vertrouwen" 11 utir voorm. Rljnlandslycem (Apollolaan 1) 1 vooroorsprorikelijk christendom Oegstgeest Spr evang. N. v. d. L. - ge 7.30 uur nam. Steenschuvir 6 KaB( van Jezus Christls van de heiligen dor laatste dagen 11.30 uur voorm. 1 MAANDAG IA School Du Rleustr. Bevolkingsonde zoek T-B.C. 9-12 uur voorm. en 2-4^ uur nam. |j. BIOSCOPEN Camera: „Louis de Punes op vrijeijde voeten", a.l Dag 2.30, 7 en 9.15. Zoij, ook 4 45. Nachtvoorst, do., vr. en za*j „Hiroshima mon amour", 18 Jr., 23 E uur. Studio „Charlie Bubbles", 14 jr. Di^£ 2.30, 7. en 9.17 Zond. ook 4.45. d' Luxor: „Een lange zwoele nacht 18 Jr Dag. 2.30. 7 en 9.15 Zond, 4.45. Rex: ,,In koelen bloede", 18 Jr. DeL„ 2.30. 7 en 9.15. Zond. ook 4.45. Nach' voorst, vr. en zat.: „Losgeslagen de branding", 18 Jr., 23.30 uur. Lido* „Een paar dollars i django", 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.: Zond. ook 4.45. Trianon: ..Cleopatra", 14 Jr. Dag,|®c en 8 uur. \hl di TENTOONSTELLINGEN Rapenburg 107 Lentefestival. Li „Mei-revolutie ln Parijs", (t.em maart). Galerie Van der Vllst: schilder^ Hessel de Boer geopend dinsdag t zaterdag van 9.00—18.00 uur met 29 maart). De wakenhal. Dag. 106 uur; zon t5 uur ui (ADVERTENTIE) DOE HET ZELF SHOP Levendaal 139 - Telefoon 21364 t.o. Consumentenmarkt tv an onze correspondent; LONDEN (GPD) Premier Wil son die gisteren in Lagos is aangeko men en van plan is daar tot maan dag besprekingen te voeren met de leider van de federale regering, ge neraal Gowon en tevens bezoeken aan door de burgeroorlog geteisterde streken te brengen, heeft zSch. door ervaring wijzer geworden, tevoren voor een mislukking behoed door realistisch te waarschuwen dat men van zUn reis geen al te hooggespan nen verwachtingen moet koesteren. In Lagos zal Wilson zijn stelling moeten waarmaken dat de Britse re gering dankzij de wapenleveranties aan Nigerië daar politiek gesproken een vinger in de pap houdt. Dit was Wilsons voornaamste verweer tegen de kritiek van de Labour-partij op het zenden van oorlogsmateriaal. Zy sust haar geweten door slechts een minimum aan wapens te sturen en deze tot geweren, munitie en lichte gevechtsvoertuigen te beperken. Lagos schynt echter Engeland nu ook om veldkanonnen te hebben ver zocht. Dit zou voor Wilscn het ge schikte moment kunnen zijn om „neen" te zeggen tegen een escalatie in de leveranties en te trachten ge neraal Wowon tot een bestand te bewegen, waartoe ook kolonel Ojoe- kwoe bereid zou zijn. Soepeler In Londen heerst de indruk dat de federale regering thans misschien iets soepeler is omdat de kans op een mi litaire overwinning steeds verder wijkt en omdat Nigerië door het vin den van nieuwe oliebronnen minder afhankelijk is van Biafra. Ook de in Nigerië heersende rusteloosheid als gevolg van stygende belastingen en goederenschaarste speelt hierbij een rol. Vooral door dit laatste komt de po litieke stabiliteit onder de Joroeba's van het westelijk gebied, dat reeds vaker een bron van algemene ont wrichting is geweest, op het spel te staan. Bovendien laten aanhangers van het stamhoofd Awolowo, de be langrijkste burgerminister in de re gering. en ook anderen protesten horen tegen het voortduren van het militaire regime zelf en tegen de cor ruptie onder de militairen. De premier is de gast vqn de fe derale regering en kan zonder haar toestemming die hij zo goed als ze ker niet zal krijgen.niet met kolo nel Ojoekwoe praten. Wilson heeft zichzelf overigens een beperkt maar concreet doel gesteld namelijk stopzetting van de bombar dementen op de burgerbevolking en er voor te zorgen dat de voorraden voedsel en medicamenten de plaat sen bereiken waai' ze dringend nodig zUn. Russische invloed Londen maakt zich natuurlijk het meest ongerust over de toenemende invloed van de Russen in Nigerië op handels-, diplomatiek en sociaal-cul tureel gebied, terwijl het Britse aan deel ln Nigerië's handel afneemt. Wil son zal mogelijk moeten opboksen te gen de groeiende Sowjetrussische po- pulairiteit ln Nigerië op een moment dat de Sowjet-Unie pogingen blijkt te doen om het geschil te regelen. Niet vergeten mag worden dat En geland voor 300 miljoen pond (2 V-- mil jard gulden) in Nigerië, dat de Brit ten zo lange tyd als hun Ideale ex- kolonie beschouwden, hebben geïn vesteerd, dat het elf procent van zijn olie. met het vooruitzicht dat dit veertig procent werd. via de korte Atlantische route uit dat land be trekt en dat er 16.000 Britten in Ni- genë werken. Rijksmuseum van Oudheden Ri penburg 28)Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.; zond. 15 uur nam Rljksmuseun vooi olkenkundjj72 (Steenstraat 1) dag, 105 u.; lags 1-5 uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend maad" Jap tot ei met vrijdag 9 uur voorm.- b u nam. zon. en feestdagen 1-j uur nam Ryksmuseum voor de geschieden der natuurwetenschappen. Dag. 10- uur zone' 14 uur Academiegebouwpentekeningen houtsculpturen van Georges Franse (Tot en met 28 maart) Wassenaar Kunstzaal Heuff: „Aqui rehen en houtsneden Maaike Braat (t/m 2 april). Galerie Walenkamp: serle-schlldert en Albert Roskam (t/m 27 maart) Galerie 't Duivenhuys (Rapenbui 94): Expositie Marijke de Wit en Au ke de Vries (grafiek), dinsdag t' zondag van 2-8 uur (Van 19 maart m 5 april). „De Bliksem" (Hogewoerd 129): E positie Victor van Duivenbode. Dag Hjks van 2-6 uur en 's-avonds van 7* uur. (Tot en met 6 april). VVEEKEINDEDIENST LEIDSE HUISARTSEN Tot zaterdagmorgen 10 uur raadpU ee men de eigen hulsarts. daarna to zondagnacht 12 uur uitsluitend spoedgevallen de dokterstel. 22222 Avond- en nachtdienst der apotbekei Geopend voor spoedeisende gevallet Centraal Apotheek. Breestr 74. tele 20552. Apotheek R van Breest Smal ienburg te Leiderdorp is de geliel week geopend De Oegstgeestse Apotl is op zondag 30 maart gesloten van uur tot 24 uur Apotheek Voorschotel is op zondag 30 maart gesloten van uur tot 22 uur. tl<

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2