Drs. J. Boersma weg bij CCO Consument maar net boven horizon uit Morgen besluit over bouw-c.a.o. PILOTEN DREIGEN MET BOYCOT Voor u 37//o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u.... RUZIE IN KERK OM PASTORIE NSR wil hogere studiebeurzen Luns meest populaire minister de bank waar ook zich thuis voelt DONDERDAG 27 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Drs. J. Boersma gaat na drie jaar weg als voorzitter van het Consumenten Contact Orgaan (CCO). Deze veertiger, die voorheen secretaris, nu adviseur is van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ARP-lid van de Tweede Kamer, lid van het Europese parlement, en zo nog wat meer, die een werkagenda heeft die hem de helft van het jaar buiten het land houdt, heeft „de knoop doorgehakt". „Toen ik het bestuur vroeg of er een tweede voorzitter kon komen om zonodig mijn tijdgebrek op te vangen, was er niemand voor te vinden. Iedereen had het al te druk met zijn eigen werk. Daarom moet er nu maar iemand worden gezocht die tenminste twee dagen per week volledig kan besteden aan het CCO, het vergelijkend warenonderzoek, gesprekken met produktschappen, met het minis terie van Economisch Zaken en aan al het voorbereidende werk dat daarbij hoort. Er moet eigenlijk een vakman op die plaats komen. Er zijn in het algemeen in het consumentenwerk maar zo weinig mensen wier vak het is. Het is meestal een bijbaan van wel willende lieden". Het Consumenten Contact Orgaan is een soort KNVB van de consumentenorganisaties. Consumentenbond, vakbeweging, huis vrouwenverenigingen en dergelijke zijn erbij aangesloten. Het CCO is hun spreekbuis: over de prijsontwikkeling, de PTT-tarieven, de gevolgen van landbouwpolitiek voor de consument. Een van onze redacteuren heeft de vertrekkende CCO-voorzitter gevraagd hoe hij denkt over wat er in Nederland voor de consu ment wordt gedaan en wat er nog gedaan moet worden. DEN HAAG (GPD) „De overheid wil in Nederland geen verantwoordelijkheid nemen voor de voorlichting van de con sument. Zij zou daar televisie-zendtijd voor kunnen gebruiken, maar daar schijnt het maar niet van te kunnen komen. De minister zou misschien nog wel willen, maar zijn ambtenaren voe len er weinig voor: de overheid mag niets over individuele producenten zeggen. Het is wettelijk ook bijzonder inge wikkeld. En wij zelf kunnen die voor lichting niet maken, omdat wij de gegevens niet hebben. Dan zouden wij afhankelijk worden van de pro ducenten, aan wie we ze weer zou den moeten vTagen". Vertrekkend CCO-voorzitter Boers ma ziet behalve deze terughoudend heid van de overheid gebrek aan geld en voldoende en vakkundige mankracht als de handicap van het consumentenwerk in Nederland. Wat er gedaan moet worden ziet hy zo: „Er moet een zo krachtig mogelijke consumentenbond komen. En dan daarnaast voor algemene zaken een zo breed mogelijk forum van deelbelangen in de geest van het Consumenten Contact Orgaan." Hij zou het liefst een consumenten bond zien met nog meer leden, maar verwacht toch ook al veel inbreng van de consument als er een bond zou zijn met tussen de 600.000 en een miljoen leden Consumentenbond heeft er thans 200.000) „Dan moet die consumentenbond wel organisatorisch veranderen. Het moet een beweging worden met be taalde beleidsmensen, net zoals een vakbond, en met een goed werkend apparaat en plaatselijke actieve af delingen. Nu is er nog het bezwaar dat het een soort omroepvereniging is: je bent lid van het krantje dat je krijgt, maar je bent geen echt lid van de bond". WEINIG DADEN Drs. Boersma is zelf vakbonds man. Men hoort bij tijd en wijle uit de vakbeweging luide roepen dat de consumentenbelangen daar verde digd zullen worden, maar men merkt er niet zoveel van. Boersma: „Ik ontzeg niemand het recht om van welk hoog dak dan ook af te schreeuwen. Het is overigens niet de hele vakbeweging die dit doet, maar voornamelijk het NVV. Hun belangstelling voor de consu ment ligt echter nog te veel in woor den en te weinig in daden". Juist in het begin van dit jaar, bij invoering van de b.t.w, heeft de consument behoefte aan voorlichting en begeleiding. Er lis nog geen su per-sterke consumentenbond. Wat doet het CCO, onder het beleid van drs. Boersma, eigenlijk? Boersma: „Wij hebben er welbe wust van afgezien zelf prijswaarne- mingen te doen in de winkels. In schakelen van leden van de aange sloten organisaties? Een jaar of acht geleden hebben we daar eens een po ging toe gedaan. Voor een aantal plaatsen waren geen mensen te vinden en de rest liep verder ook stuk: het bleek te moeilijk om betrouwbare prijsmeldin- gen door te geven en degenen die meededen vonden het na een paar keer te zwaar worden. Die ervaring was voor ons wel afdoende". Het ministerie van Economische Zaken liet na een adres op te geven waar het publiek prijsmeldingen kon doen. De consumentenbond verzamel de onder haar leden wel meldingen en gaf er zeshonderd aan het minis terie door. Waarom stelde het CCO zich niet op als centraal adres voor de rest van het publiek? Boersma: „Ik begin er niet aan. zomaar meldingen te verzamelen en door te geven. Je moet de mensen niet het idee geven dat ze hun klacht naar je toe kunnen sturen en dat het dan voor elkaar komt. zonder dat je een apparaat hebt om die klachten na te gaan. Daar voel ik niet voor. Om zoiets te doen, missen wij. met die paar man personeel op het CCO. de mankracht. En het geld" In die ontwikkelingsgang ls het I met veel moeite gekomen tot een be- I gin van nationale warentests. Er zijn nu voor veel geld enkele artike len onderzocht. De resultaten komen een keer in de bladen van de aange sloten organisaties en in de pers. Maar dan houdt het op. Er zijn boekjes te koop bij het CCO, maar hoe moet het publiek dat na verloop van tijd nog weten? Boersma: „Het zou te veel geld kosten om daar regelmatig de aan- j dacht op te vestigen. Wij hebben meer geld nodig voor het warenon derzoek, maar daar kunnen we pas over gaan praten als het al een tijd je loopt. Maar het kan ook zijn dat de groei dan alweer wordt geremd doordat we met de aangesloten orga nisaties zelf tien procent van de kos ten moeten opbrengen". Dus steeds weer: te weinig geld. te zuinig apparaat. Toch steekt de re gering per jaar miljoenen guldens in consumentenvoorlichting en aanver wante zaken. Er zijn handen vol or ganisaties die geld krijgen en nog heeft „De consument" niet het idee dat iemand hem helpt. Boersma: „Ik kan er niet ja op zeggen dat dat geld allemaal even efficient wordt besteed. Maar ik kan ook niet in die organisaties kijken. Ja. noem het Nederlands Instituut voor Huishoudtechnisch Onderzoek (vorig jaar 1,2 miljoen subsidie, groot gebouw in Wageningen). Geef dat gebouw aan de Land bouwhogeschool zeg ik. Dat geld is weggegooid. Wij hebben door de ja ren heen in de Kamer aan alle el kaar opvolgende ministers gevraagd de doelmatigheid van de subsidies aan te tonen. Maar we hebben nooit een duidelijke reactie gehad van wel ke bewindsman dan ook. Minister De Block zal met een consumentennota komen en ik neem toch wel aan dat de geldbesteding daarin aan de orde komt. Als dan blijkt dat er ergens teveel heen gaat, dan zal dat moeten worden overge heveld naar echt consumenten werk." Weet hjj zelf uit al die organisa ties en bureautjes er een te noemen die consumentenwerk doet. Die hjj HEERJANSDAM (GPD) Sinds vorige week hangt aan de buitenzij de van de vervallen pastorie van de hervormde kerk in Heerjansdam een bord: „Dit gebouw is in onder houd bij de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk". Het ls er opgehangen door de predikantsfamilie en het is sedert dat ogenblik een steen des aanstoots" voor de gehele gemeente. Als gevolg van de discussie over deze zaak traden na de laatste ker- keraadsvergaderingen vijf van de twaalf leden af. De predikant, ds. B. Fokkema. zag vervolgens van zijn preekbeurt af. De pastorie van Heerjansdam is al sedert jaren aan vervanging toe. Het huis is in slechte Staat en het on derhoud wordt al gevolg van de ko mende vervanging met mondjesmaat bijgehouden. De bouwplannen zijn echter gedurende de laatste tijd van Jaar tot jaar uitgesteld. Drs. J. Boersma overheid geen verantwoordelijkheid bijvoorbeeld als aangeslotene bU het C.C.O. zou willen hebben? Boersma: „Ik zie op het ogenblik geen kandidaten, die zich duidelijk op het consumentenbelang richten." Ziet hij het nog ooit komen tot door de overheid geëntameerde voorlichting over het prysverloop van typische marktprysartikelen, die de consument wel eens is be loofd? Boersma: „Ik geloof daar niet erg in". Verwacht hij nog resultaat van de informatieve eikettering, het inlich tingen-etiket op allerlei artikelen, dat van jaar op jaar wordt aangekondigd en gesubsidieerd? Boersma: „Dat is een zeer teleur stellende ontwikkeling. De fabrikan ten geven geen medewerking. Of het nog wat wordt, ik durf er niets van te zeggen. Ik vrees dat het een dood geboren kindje is, het is al so lang onderweg". Drs. Boersma ls het er mee eens dat de consument, studies of geen studies, overleg of geen overleg, over allerlei zaken, niets anders ziet dan een grote leegte voor wat betreft zijn voorlichting en invloed. Hjj ziet het nog somberder: „In de EEG komt de consument er helemaal niet aan te pas. Hij bestaat niet, of lateen we zeggen: hij is nog maar net boven de horizon verschenen. Daar om pleit ik ook voor een heel grote, sterke organisatie". SCHIPHOL (ANP) Wanneer een staat nalaat een vliegtuigkaper op de juiste manier te straffen, dan zal de Ifalpa (Internationale Federa tie van Nationale Verkeersvliegers- verenigingen) tegen dat land maat regelen nemen, aldus hebben gister middag unaniem 41 delegaties be sloten op de voorlaatste dag van het Ifalpa-congres in de Amsterdamse RAI. De piloten willen onder meer als maatregelen treffen: het staken van alle luchtverkeer naar en van dat land, samenwerking met andere or ganisaties om het luchtverkeer en de aanvoer van vracht door de lucht en ook over de weg te beperken en een pilotenstaking over de hele wereld van 12 24 uur om de publieke be langstelling voor dit zeer dringende probleem van de veiligheid in de lucht te trekken. De piloten zyn tevens overeenge komen dat in geval van vliegtuigka- perij een staat de kaper moet straf fen of terug moet sturen naar het land waar het vliegtui gstaat inge schreven. Hieronder zijn ook inbe grepen gevallen waarbij aanslagen worden gepleegd op vliegtuigbeman ning en passagiers op de grond. Piloten moeten gezien worden als onschuldige buitenstaanders, aldus Ifalpa en wanneer door de autoritei ten van het land is bewezen dat zij dit inderdaad zijn, moeten ze binnen 48 uur worden vrijgelaten. Gebeurt dit niet. dan zal het desbetreffende land onmiddellijk door een boycot of een andere actie van de piloten ge troffen worden. Prins Bernhard heeft gistermid dag in paleis Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie ontvangen van piloten die deelnemen aan het con gres van de Ifalpa in het Amsterdam se RAI-congrescentrum. Per helikopter vertrok de delega tie van de RAI naar Den Haag waar zij landde op het voorplein van het paleis Huis ten Bosch. ADVERTENTIE de heer W. J. de RoiJ Commercieel Medewerker kantoor Roosendaal Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3y2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezins krediet. Als rekeninghouder geniet u een uitge breide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoorbeeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. Een deputatie van de delega ties op het Ifalpa-congres bracht In West-Berlijn is gisteren op 66- jarige leeftijd overleden de Duitse schrijver Günther Weisenborn. Tot zjjn bekende werken behoren „Die Illegalen," ,3abel," ,3allade vom Eulenspiegel, vom Federle und von der dicken Pompanne" en „Drie ehrenwerte Herm." Onbekenden hebben uit het Hol- bern Museum in Londen een schil derij van Antoine Watteau „De boe renbruiloft" ontvreemd. Volgens de directie heeft het doek van de 18de eeuwse Franse meester een waarde van tussen de 1,3 miljoen en 1,7 mil joen gulden. gistermiddag in Huis ten Bosch i een bezoek aan Prins Bernhard. Zij landden met een helikopter op het voorplein van het paleis. DEN HAAG ((ANP) De Neder landse Studenten Raad heeft minis ter Ver inga van Onderwijs en We tenschappen gevraagd het maxima le beursbedrag te verhogen met on geveer f 400 ter compensatie van de prijsstijgingen. POLITIEK Vraag aan CCO-voorzitter Boers ma, tegelijk kamerlid: hoe zwaar weegt de behoefte aan consumenten voorlichting politiek, in een geval zo als met de BTW, wanneer het hele publiek iets onbegrijpeiyks over zich heen krijgt? Boersma: „Daar kun je niet ineens een zaak van maken. Door de btw krijg je tijdelijk zoiets als prijs- belangstelling onder het publiek. Dan flikkert de interesse op. Dat is maar even" Hij ziet in het consu mentenwerk meer een ontwikkelings gang van tientallen jaren, en is al blij dat de consument nu als geor ganiseerd fenomeen wordt er kend en bi/ overleg wordt betrokken. LEIDEN Luns, Klompé en Roolvink zijn de meest bekende ministers in ons land. Dat heeft een onlangs door het NIPO gehouden steekproef in het gehele land uitgewezen. Het NIPO heeft bij dit onderzoek 856 mannen en vrouwen een lijstje voor gelegd met de namen van 36 politici, onder wie de 14 mi nisters. De vraag luidde: „Welke van deze ministers kent U?" Eenennegentig procent van de ondervraagden noemde Luns en deze kwam daarmee als meest bekende minister uit de bus. Hij werd op de voet gevolgd door de minis ters Klompé en Roolvink, die door resp. 87 en 82% van de geënquêteerden werden her kend. Ongeveer driekwart van de ruim 850 personen ivist te vertellen dat Witteveeen, Beernink en De Jong minis ters zijn, terwijl niet meer dan de helft De Block, Polak en Bakker als ministers ont maskerde. Opvallend in deze steekproef ivas dat minister Veringa slechts door 45% van de ondervraagden werd aangewezen als minister, ter wijl minister Den Toom niet verder kwam dan 42%. Onder de veertig procent bleven bij dit onderzoek de ministers Schut, Lardinois en Udink. Minister Schut kwam nog tot 38%, maar de minis ters Lardinois en Udink kre gen bij dit onderzoek de rode lantaarn met 36%. Bij hetzelfde onderzoek werd geïnformeerd in ivelke minister men het meeste vertrouwen heeft. Eenen veertig procent van alle on dervraagden bleek vertrou wen te hebben in minister Luns en deze bezette daar mee veruit de eerste plaats. In de ministers Klompé en De Jong hadden respectieve lijk 23 en 22% van de onder vraagden vertrouwen. Onderaan de lijst prijken de ministers Den Toom, De Block. Udink en Schut. Zij komen niet verder dan drie of vier procent. Als getroffen door een bom is gistermiddag een ka- pitaal pand in het hart van de Maastrichtse binnenstad ingestort. Hei gebouw, dat op de lijst van Monumenten zorg staat, werd op dat ogen blik gerestaureerd. Enkele arbeiders, die aan het werk waren, hoorden plotseling een hevig gekraak, t Zij konden elkaar tijdig f waarschuwen en slaagden er t allen in ongedeerd naar bui- ten te komen, i Enkele maanden geleden stortte in Maastricht ook al i een pand in, dat op de „mo- numentenlijst" stond. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwijk aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Postwijkkade 1. Alphen a/d Rüns Julianastraat 65. DEIN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale Zaken) zal morgen beslissen of hij al dan niet zal ingrijpen in de nieuwe bouw-c.a.o. Aan de vooravond van dit belangrijke besluit doen allerlei geruchten de ronde. Van diverse zijden wordt de verwach ting uitgesproken, dat de minis ter met zijn handen van de c.a.o. zal afblijven, tewijl andere groe peringen verwachten dat de mi nister de c.a.o. niet zal accepteren. De man die heit laatste gelooft is de heer J. P. A. Nelissen, vice-voor- zitter van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid. Hij meende dat de bouwwereld op die manier wordt onthouden wat voor andere bedrijven al lang is goedge vonden. Hij sprak van een eerlijke, goede, duidelijke en voor ieder accep tabele c.a.o.. „Wanneer deze ca.o. zal worden afgekeurd komt er rommel en kost het geld. Een nieuwe c.a.o. zal veel hoger uitkomen", aldus de privé-me- ning van de heer Nelissen. Inmiddels heeft de loonpolitieke ad viescommissie minister Roolvink ge adviseerd de bouw-c.a.o. goed te keu ren. Voor 1969 vindt de advies-com missie de cs.o. niet te zwaar wegen. De afspraken die in de c.a.o. reeds zijn gemaakt voor 1970 acht zij wel hoog. voornamelijk in verband met de voorgenomen werktijdverkorting. „Maar", zegt de commissie in haar brief aan de minister, „dat werktijd verkorting is al eens eerder ontno men onder het motto van de rege ring dat dit in 1968 en 1969 niet kon. dan kan men nu tegen 1970 niet weer nee zeggen". De commissie zegt erbij dat zij langlopende c.a.o.'s overigens weinig zinnig vindt, nu de langlopende prog- nonses voor de bedrijfstakken nog steeds tekort schieten. Zij vindt dat het verder afsluiten van meerjarige c.a.o.'s moet worden afgeraden en dat dit probleem nog eens bestu deerd moet worden. De verwarring over het al of niet goedkeuren van de bouw-c.a.o. werd gisteravond nog versterkt toen be kend werd dat tijdens de kabinets vergadering langdurig was gesproken over de bouw-c.a.o.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7