Ondanks royale zege op Luxemburg Nederland kon niet overtuigen Komt Clay terug? Ik ben niet zo blij met vertoonde speV Bondscoach Kessler: Nederland (nog) op eerste plaats Ritme stokte nauwelijks Spartaan ging groggy Wereldtitel ijs 11OC key Hoekeyprofrramma Opwinding bij bokspromotors Westduitsers ontsnappen aan nederlaag Newcastle U. in halve finale Jaarbeursbeker PONDERDAG 27 MAART 1969 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Cees Onvlee) ROTTERDAM Het Nederlands elftal-nieuwe-stijl is ge daagd voor zijn „propjes". De Oranje-formatie van bondscoach George Kessler kwam gisteravond in het Feijenoord Stadion in geschonden uit de wedstrijd-van-de-angst tegen Luxemburg evoorschijn (40) en behield daardoor de kans op een plaats n de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap 1970. Maar het predikaat „cum laude" kon aan de triomf och niet worden verbonden Het spookbeeld Luxemburg is voor George Kessler verdwenen. We kenlang heeft de sleutelwedstrijdde gedachtengang van de grij- ende bondscoach beheerst. Wekenlang is AngstgegnerLuxem- mrg een obsessie voor hem geweest. Kessler, aan de vooravond van iet langdurige trainingskamp voor het duel met de Letzeburgers: De wedstrijd tegen Luxemburg is vreselijk belangrijk. De wedstrijd egen Luxemburg is de sleutel voor Mexico. Eén punt verspelen is al ataal Wekenlang is KNVB-coach Kess- r met de strijd tegen de „dwerg" ,uxembu.rg bezig geweest. En met et formeren van zijn definitieve plectiegroep. Vorige week had hy |jn plan helemaal rond. Vorige week eeft hy zijn kaarten op tafel ge- egd. In alle rust en stilte heeft hij ijdens het trainingskamp in het [NVB-sportcentrum in Zeist zijn pelers kunnen instrueren. In alle ust en stilte Kessler: .Jk wil de latste dagen geen vreemdo,ine op iet Sportcentrum zien: ik wil alleen naa-r rust. rust en nog eens rust. leeft hij kunnen sleutelen aan zijn .machine": aan het elftal en aan de lactiek. De tactiek, waarmee de dwerg" Luxemburg moest worden feveld. De tactiek, die ook by na de indergang van het Nederlands elf- al zou worden Aanvoerder Hans Eykenbroek 129, sinds zyn debuut op april 1967 eeds voor de zevende keer aanvoer - ier), vorige week nog over de —ver dachte tactiek: „Je mag er toch del van uitgaan, dat we byna voort- iurend zullen aanvallen. Dat we. net Is in de eerste wedstrijd, doorlo pend een veldmeerderheid zullen lebben. De kunst is alleen „Hoe ma len we doelpunten, hoe buiten we lat overwicht uit?" Een ploeg als lUxemburg moeten we uit zijn ritme tunnen halen. Een ploeg als Luxem- lurg moeten we ook kunnen oprol- en. al zal dat bepaald niet eenvou- lig zijn. Er zal met overleg moeten dorden aangevallen, moeten worden gevoetbald. Belangrijk is daarbij na- uur lijk vooral het overschakelen: van een hoge naar een lage versnel ling. Tempo-wisselen Dat „overschakelen", tempo-wisse len. heeft lange tyd in de met 49.000 toeschouwers gevulde Feijenoord- tuip gedreigd de roemloze onder gang van het Nederlands elftal te vorden. Van het Nederlands elftal- nieuwe-stijl. het Oranje-op-oorlogs sterkte. waarvan Kessler bij de sa menstelling tevreden had gestald dat het „de meest ideale en sterkste ploeg van het ogenblik" was. Maai- dat .meest ideale" en „sterkste team" had wèl twee forse misgrepen van de Luxemburgse verdediging nodig om niet alle bittere hoon van het Rotterdamse legioen boven zich te horen uitbarsten. De tactiek-van-het-(over) schake len was lange tijd op de helverlich te. voortreffelijk bespeelbare gras mat van het Feijenoord Stadion geen succes. Doelpunten, „echte" doelpun ten het gevolg van doelgericht spel bleven tot de laatste vijf mi nuten uit. Zelfs Johan Cruijff, het „pienterste pookje ter wereld", kon de Oranje-versnellingsbak steeds net niet in de juiste stand brengen om de ditmaal ryk getalenteerde ..mo tor" de versterkte Luxemburgse ver dediging dol te draaien. Pas in het laatste kwartier leverde de versnel- llngs- en vertragingstactiek het ge wenste rendement op. waardoor nog een eclatante uitslag van 4-0 op het scorebord kwam. Te individueel Bondscoach Kessler na afloop in de dampende kleedkamer voorzichtig analyserend: „De jongens waren misschien teveel bezeten van het idee te willen winnen, te willen scoren ook. Dat zyn de negatieve punten van dit duel geweest. Punten, waarvan we echter zullen moeten leren. Er waren teveel individuele acties. Darrdoor was er ook te wei- I nig rust in de ploeg vooral in de j voorhoede. De combinaties kwamen daardoor ook niet voldoende uit de verf en tot hun recht, tot het afma ken". Uitblinker Johan Cruijff (21) Luxemburgs coach Robert Heinz: „Ik had hem alleen een paar keer op de tv zien spelen, maar nu heb ik het zelf gezien: zuivere wereldklas se" over dat verwijt: „Te wei nig goede, sluitende combinaties? Ja. dat is wel zo. Maai- dit Neder lands elftal is Ajax niet. Wy moeten nog (meer) aan elkaar wennen. Teamwork, zoals bij Ajax. is een kwestie van jaren Het gebrek aan coördinatie in de voorhoede kwam reeds direct na het begin aan het licht. Twee. drie combinaties sneden door de Luxem- j burgse defensie heen. maar op het beslissende ogenblik was daar de onzuiverheid, het tekort aan begrip, i gevoel. Cruijff ..Toch doet het je wat als je de mensen in dit stadion, i in Rotterdam. je naam hoort schreeuwen" enigszins veront- schuldigend„Het is een kwestie van 1 inspelen, wennen. Zoiets kan niet al- lemaal ineens. Zelfs niet na een week in een trainingskamp. Een diepte- I pass, zoals Sjakie en Pietje die bij Ajax geven. kunnen deze Jon gens niet. Waarom? Omdat ze Het Moment niet aanvoelen. Het Mo ment. waarop ik wil gaan. In plaats daarvan spelen ze de bal in Je voe ten. Dan moet je zelf zien het gat, een opening te maken Kessler daarover: Cruijff is een grillige speler. Onberekenbaar: voor zijn tegenstanders, maar ook voor zijn medespelers. Je weet nooit, op welk ogenblik hij een pass geeft. Dat maakt het allemaal extra moeilijk. Dieptepasses. goede dieptepasses. zijn bovendien tegen een verdediging met één. twee ausputzers erg moeilijk te geven". Kessler verder: „Ik ben erg te vreden over Dick van Dijk. Zijn clubvorm heeft hij waargemaakt. HU heeft zich goed aan het spel èn aan Cruyff aangepast. HU heeft goed ge debuteerd". Twente's topscorer zelf: „Het was lastig. Cruyff is wispelturig. Ik ook. Daarom moeten we aan elkaar wen nen. Cruyff domineert. Zo'n figuur moet er zyn. Maar er kan er maar één van zyn En Johan Cruyff: „Ik kan met Dick goed opschieten. Maar toch ligt hU me ergens niet goed. Ik heb lie ver een type als Van Hanegem naast me". Waarom Van Hanegem? Cruyff wel overwogen: Ik ben niet zo gewend aan een teruggetrok ken speelwyze. Ik kan het wel. maar i ik houd er niet van. Niet voor een j hele wedstryd. Als je uit de tweede lyn wil door- stoten, kom je teveel spelers tegen. Je wordt opgevangen". I Kessler alles vergoelykend„Te- gen dit Luxemburg was het ook on- I dankbaar voetballen. Acht, negen verdedigers soms. Probeer dan maar eens een gat te maken. Tot het laatste kwartier, de laa-t- ste vyf minuten, wist 't Nederlands elftal tegen Luxemburg nauwe lijks een opening te maken. Toch i kwamen er in de periode vóór de rust al twee treffers op het score bord. In de elfde minuut miste Henk Groot weliswaar de kans-van-de- avond door een strafschop reso luut door de Ierse scheidsrechter Adair toegekend nadat Van D#k op links by de achterlyn door Klein ten j val was gebracht —tegen de lat te 1 schieten, maar kort daarna was het toch raak. Tekenend voor de stoot kracht van de Oranje-garde was het wel. dat beide treffers het directe gevolg waren van misverstanden van de Luxemburgse verdedigers. Eerste treffer I Johan Cruyff opende in de 25ste minuut de score door na een te zach te terugspeelbal van zijn bewaker Johnny Hoffmann in een vloeiende beweging doelman René H Tfmann te ontwyken en beheerst, laag in te schieten (10). Vyf minuten later j was het al 2—0 toen een lage inzet I van Pahlplatz na een dieptepass van i de met Wim Jansen op het midden veld by zonder hard werkende Henk Groot binnen schotbereik van topsco rer Dick van Dyk kwam. die met een subtiel hakje („Omdraaien had misschien teveel tyd gekost en toen idacht ik gewoon hakken maar...") j de bal in het net tikte. De overmacht van het technisch betere Nederlands elftal was indruk wekkend. Maar toch kregen de in het wit gestoken Luxemburgers voor de rust nog wel enkele kansen. Een afmaker als speerpunt Johnny Leo nard, die vorige week een ernstige schouderblessure opliep, werd by de snelle uitvallen echter sterk gemist, waardoor de centrumverdedigers Israël en Eykenbroek, goed ge steund door de veelvuldig aanval lende Ajax-backs Van Duivenbode en Suurbier. steeds nog tydig kon den ingrypen. In de tweede helft was het op nieuw Johan Cruyff. die met enkele wervelende solo's het sein gaf tot een Nederlandse stormloop. Meer dan negen hoekschoppen, waardoor de verhouding van vóór de ru6t werd „recht" getrokken van 35 naar 126 leverde het overwicht tot vyf minuten voor het einde ech ter niet op. arbiter Adair ontketendede Luxemburgse binnenspeler Philippe het stormachtige Nederlandse slot- 1 offensief. Van ruim buiten het straf- schopgebied schoot de 18-jarige Luxemburger, die aan het einde van dit seizoen een contract tekent voor Racing White in Brussel en daarmee de tiende speler wordt die onder het bewind van Robert Heinz (45) naar het buitenland vertrekt, buiten be reik van de betrouwbare Jan van Beveren tegen de lat. Gesterkt door dat succesje lieten de Letzeburgers toen hun verdedigende tactiek varen en dat werd hen fataal. Vier minu ten voor het einde zorgde Pahlplatz na een combinatie tussen de naar rechts afgezwenkte Rensenbrink en Van DUk voor 30 door een lage voorzet hard in te schieten en op de valreep voegde de Twente-speler daar nog een vierde treffer aan toe: met het linkerbeen kogelde hy vanaf de rechtervleugel de bal dia gonaal achter de uitstekende Lu xemburgse doelman Hoffmann. Daarvoor was Van Dyk overigens reeds dicht by het vierde doelpunt geweest maar de paal en scheids rechter Adair „buitenspel" na een tikje van de weergaloze Cruyff hadden succes in de weg gestaan. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll^. Nederland-Luxemburg 4-0 (2-0) 25: Johan Cruyff 1-0. 30: Dick van Dijk 2-0, 86: Theo Pahlplatz 3-0. 89: Theo Palplatz 4-0. Scheidsrech ter: J. Adair (Ierland). Toeschou wers: 49.000. Nederland: Van Beveren, Suurbier. Israël, Eijkenbroek. Van Duivenbode. Groot. Jansen, Pahlplatz. Van Dyk, Cruyff. Rensenbrink. Luxemburg: René Hoffmann, Johnny Hoffmann. Jeitz. Leszinsky. Konter, Nicolas Hoffmann, Pilot, Klein, Schmitt, Philippe, Dublin. De openingstreffer van oran- i je. Cruijff reageerde bliksemsnel i op een Luxemburgse terugspeel- j bal", flitste langs de verraste 1 doelman Hoffmann en scoorde De scheidende Luxemburgse coach Heinz verbitterd na aflooD: „Nederland was sterker, veel ster- ker zelfs. Maar vier-nul was niet nodig geweest." George Kessler lovend: „Vooral op het laatst ging het goed. Toen j kwam Luxemburg ook duideiyk con- i ditie tekort." Johan Cruyff dromerig: „Toch moet er wel avontuur in zitten: Mexico. Waarom niet? Maar het zou wel fyn zyn als Pietje er op links weer by zou zyn. Dan is het elftal ook nóg sterker ROTTERDAM De stand in groep acht van de voorronden van 't toer nooi om het wereldkampioenschap 1970 ziet er als volgt uit: (door Bert Paauw) ROTTERDAM „Ik ben natuurlijk wel blij met de overwinning, maar niet zo erg met het vertoonde spel. De jongens speelden te individueel, waren er te veel op uit om te scoren. De combinaties had den daar veel onder te lijden". Bondscoach Kessler. de man die optimistische geluiden uit zijn mond laat rollen na afloop van elke interland, hoe slecht die ook is geweest, was nu. na de eclatante 40 j zege op de Luxemburgers, duidelijk ontevreden. Met een gezicht, waar geen lachje van af kon. zei hij: ..De tegenstander kwam te gemakke lijk aan de bal. Bovendien werden er te veel foutieve passes gegeven. Het derde doelpunt had al in de eerste helft moeten vallen. Dan was de nodige rust in de ploeg gekomen". Kesslers nabeschouwing van de wedstrijd mocht dan wat overdreven negatief zijn, toch school er in zijn woorden een grote kern van waarheid. Want al in de eerste drie kwartier kregen de gretig aanvallende oranjehemden enkele uit stekende kansen de Luxemburgers voorgoed neer te halen. Na tien minuten voetbal kreeg Henk Groot de gelegenheid een eerste vol treffer te plaatsen. Dick van Dijk was beentje gelicht in het be ruchte gebied en strafschoppenspecialist Groot zou die „oplichterij" wreken. Hij knalde echter onbesuisd tegen de bovenlat. Groot daar over: „Een verklaring voor die misser? Ach. ik ben ook maar een mens. Ik snap er overigens niets van. Anders neem ik strafschoppen altijd over de grond, maar nu vloog die bal ineens omhoog. Eigenlijk kwam die penalty wat te vroeg. Ik had de bal pas een paar keer in de wedstrijd aangeraakt en was nog helemaal niet ingespeeld". Had het missen nog nadelige invloed uitgeoefend op z'n spel? „Nou nee. dat niet. Het gebeurde natuurlijk wel op een bijzonder vervelend moment (bij een 00 stand), maar de jongens en ik zijn gewoon blijven doorgaan". Dat was inderdaad het geval. Het ritme van de oranje-aanval stokte nauwelijks en een kwartier later was het de uitblinkende Jo han Cruijff die het publiek, dat meermalen een gescandeerd „Cruijf- fie, Cruijffie" aanhief, overeind deed komen. Cruijff: „Het doet je toch wel wat wanneer het publiek in het Feijenoord-stadion „Cruijf fie" gaat roepen. Maar ach. ik heb ook wel een goede wedstrijd ge speeld. Ik vind overigens, dat Ajax als team sterker is dan het Neder lands elftal. Maar dat komt omdat we bij Ajax elkaar zo goed ken nen, dat we de bal als het ware blindelings kunnen spelen. Vanavond lukten de combinaties in de voorhoede niet altijd even best. maar dat is een kwestie van wennen". Het commentaar van de 45-jarige Luxemburgse trainer Robert Heinz over het „voetbalwonder" uit Am sterdam luidde kort maar krachtig: „Cruijff is een speler van wereld klasse". Naast Cruijff liepen een paar spelers, die dan weliswaar tot minder grootse acties in staat bleken, maar met z'n tweeën in ieder geval 75% van het doelpuntensaldo voor hun rekening namen: de Twen tenaren Dick van Dijk en Theo Pahlplatz. Toch leek de tandem van FC Twente niet zo goed te draaien als in de competitie. Debutant Dick van Dijk: „Het combinatiespel is er niet helemaal uitgekomen. Maar het valt ook niet mee voor het eerst naast een wispelturige speler als Cruijff te staan Als je denkt dat hij de bal naar je toespeelt gaat hij er plotseling alleen vandoor. Maar het is me niet tegen gevallen". Vindt hij het niet vervelend dat Cruijff zo'n dominerende rol in de voorhoede speelt? Van Dijk: „Cruijff springt er in de voor hoede uit. Hij regelt bijna de gehele aanvalslinie. Maar dat vind ik best als daar gevaarlijke momenten en doelpunten uit ontstaan". Theo Pahlplatz, maker van twee lang verbeide goals, was ook niet ontevreden over zichzelf en het verloop van de wedstrijd. Pahlplatz! „Voor mij is het belangrijkste punt dat we het missen van de straf schop mentaal zo goed opvingen. Toch hadden we voor de rust al met ruimer verschil voor moeten staan". Aanvoerder Hans Eyckenbroek zat na afloop van de wedstryd met een pijnlijk gezicht over z'n rug te wry ven. Tijdens een hevig duel in het strafschopgebied van de Groot-Hertogdommers ging de stoere Spartaan even groggy na een stomp op z'n neus van doelman Hoff man en een schop tegen z'n rug van Pilot. De 4—0 overwinning maak te de pijn echter een stuk gemakkehjker te verdragen. Eyckenbroek: „Ik vind het een knappe overwinning. Het publiek verwachtte een grote zege en dat legde een grote druk op ons. Maar we hebben het spelletje goed gespeeld. In de aanval zyn we met overleg te werk gegaan, terwijl in de achterhoede geen risico's werden genomen. De samenwerking tussen Rinus (Israel) en mij was prima. We hebben een consequente mandekking toegepast, hoewel ik eigeniyk niet graag bovenop m'n mannetje ga zitten. Dat valt trouwens niet eens mee ook, maar het is gelukt". De mening van de Luxemburgse trainer Robert Heinz over het Nederlandse elftal stak wel erg af bij die van zijn Nederlandse col lega. Heinz: „Deze ploeg heeft een goede kans tegen Polen en Bul garije. Zoals ze nu spelen kunnen ze in Mexico bij de wereldkam pioenschappen ook goed meedraaien. Misschien kunnen wij de Ne- 1 derlanders nog een beetje helpen in de voorronden. Waarom niet?" Nederland Bulgarye Polen Luxemburg Het resterende programma ziet er als volgt uit: 20 april: Polen-Luxem burg: 23 april: BulgaryeLuxem burg; 7 mei: NederlandPolen: 15 juni: Bulgarye—Polen; 7 september PolenNederland: 12 oktober: Lu xemburg—Polen; 22 oktober: Neder landBulgarye; 2 november: Polen —Bulgarye; 13 december: Luxem burg—Bulgarye. STOCKHOLM (ANP) Tyd ens I het wereldkampioenschap yshockey I heeft Rusland gisteren in Stockholm met 7—3 gewonnen van Finland. I Tsjecho-Slowakye behaalde een overwinning met 6—2 op de Ver. Sta- j ten. De stand: Sowjet-Unie 8 7 0 1 14 52—17 Tsj.-Slowak. 8 7 0 1 14 36—16 Zweden 7 5 0 2 10 30—13 Canada 7 3 0 4 6 16—22 Finland 8 1 0 7 2 1843 Ver. Staten 8 0 0 8 0 16—57 Tegen de lat Vyf minuten voor het laatste fluit signaal van de rustig leidende Ierse Paniek in de Luxemburgse verdediging. Met een handig hak- balletje heeft Dick van Dijk (rechts) het tweede Nederlandse doelpunt gescoord. Heren. Promotieklasse A: Hurley- Amersfoort; Rapid—Hudito; TOGO- Leiden: Kameleon—Victoria. Vierde klasse A: SouburghSiseo (zat.); OedaVCL; NoordwykSiseo. Derde klasse B: HHIJC—Alliance; sterdam. Derde klasse B: HHIJGAlliance; RUswykRandwyck; AlkmaarLei den. Vierde klasse B: wyk. ReigersNoord- NEW YOR K (ANP) Cassius Clay mag weer hopen. Het opperste Amerikaanse gerechtshof in Denton (Texas) heeft het verzoek tot revisie van de afgezette wereldkampioen in de zwaarste gewichtsklasse ontvanke- lUk verklaard. Twee jaar geleden werd Cassius Clay wegens dienstwei gering veroordeeld tot een gevange nisstraf van vyf jaar en een geld boete van byna 40.000 gulden. De belangrijkste organisaties op boksge- bied ontnamen hem op grond daar van de titel. Enkele uren na het be kend worden van de beslissing van het gerechtshof in Denton verklaar de de president van de Newyorkse bokscommissie. Edwin Dolley: „In het geval Cassius Clay wordt gere habiliteerd, krijgt hy de titel van wereldkampioen terug. En Clay: „Elndelyk eens een aangename ver rassing. Ik zal de komende dagen met myn advocaat het strydplan van de verdediging nog eens door nemen". De Amerikaanse bokspro motors raakten by het bekendwor- den van deze feiten onmiddellyk in de grootste staat van opwinding. Zy ruiken de grootste zaak ran hun leven. Er zyn reeds plannen opge steld om Clay tegen Joe Frazier te laten aantreden. Frazier wordt door zes Oostamerikaanse staten en Mexi co als wereldkampioen erkend. Het gevecht zou tegen het einde van dit jaar dienen plaats te vinden in het reusachtige astrodoom van Houston. „Ja Frazier is precies de juiste man voor me om in de ring weer eens wat te laten zien", verklaarde Clay op de van hem bekende wyze. „Het komt allemaal goed uit. want ik ben juist bezig aan een gedicht: en dan stoot ik Frazier naar de sin- telbaan. die om de boksring loopt. Jammer dat het stadion in Houston geen tien miljoen toeschouwers kan hebben, anders konden zy de eerste start van 'n „gekleurde satelliet" be leven". De Olympische kampioen van Rome liet aan de andere kant doorschemeren, dat zyn eerste ge vecht na de veroordeling geen pres tige maar een zuivere financiële aangelegenheid betreft. Clay's schul den zouden meer dan een miljoen gulden bedragen. Momenteel heeft Clay met 104 kilo meer dan 20 pond overwicht. Dat hoopt hy er binnen enkele maanden weer af te trainen. FRANKFORT (ANP) Het West- auitse voetbalelftal is gisteren in Frankfort op het nippertje ontkomen aan een nederlaag tegen Wales. Gerd Müller maakte eerst tien seconden voor het einde van de vriendschap pelijke wedstryd. die voor de Duitsers gold als een voorbereiding op het duel tegen Schotland voor de voor ronden van het wereldkampioenschap 1970 op 16 april in Glasgow, geiyk (11>. Wales, dat nagenoeg voortdu rend in de verdediging was gedron gen, maar desondanks met gevaar lijke uitvallen de beste kansen kreeg, had in de 34ste minuut de leiding genomen door een doelpunt van Car diff City-speler Barry Jones. De 45.000 toeschouwers het stadion in Frankfort heeft een capaciteit van 70.800 onthaalden de Duitse spe lers menigmaal op een fluitconcert. SETUBAL (ANP) Hoewel New castle United gisteravond in Setubal (Portugal) in de tweede wedstryd van de kwartfinales van het toernooi om de Jaarbeursbeker met 3-1 verloor van Vittoria Setubal, bereikte de En gelse eerste divisieclub toch de halve finales. In de eerste wedstryd won Newcastle namelyk met 5-1 van de Portugezen, zodat de totaalstand toch 64 werd in het voordeel van de En gelsen. Wielrennen Harry Steevens uit Elsloo zegevierde in Doornik (België) in een internationaal wielercriterium over 155 km voor beroepsrenners. Jan Harings maakte de Nederlandse triomf compleet, door in de zelfde tyd als de winnaar beslag te leggen op de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19