BEERNINK WEIGERT SNELLE VERANDERING KIESSTELSEL Pak de Poet! Beatrix en Claus openen Keukenhof Eis: 20 jaar voor moord op Tante Bet (£sso) service N verder TeuwJ Daders van moord op Drost opnieuw berecht X, nnni rtnnrlc 9QIII5IBED5 tilMüfi&i Tff i:p?: Lentegroet voor revalidatiecentra Mollenplaag in Betuwe Waar je ook kijkt steeds meer mensen roken Roxy 25. U toch ook? Anderhalf jaar en t.b.r. Familieberichten WOENSDAG 28 MAART 1960 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De evenredige vertegenwoordiging blijft de basis waarop de eerstvolgende Kamerverkiezingen in 1971 zullen worden gehouden. Het kabinet-De Jong wil althans voor die tijd niet meewerken aan een wijziging van het kies stelsel en heeft daarbij de steun van de regeringspartijen in de Tweede Kamer, die de liberaal-confessionele coalitie voor alsnog zwaarder laten wegen dan een discussie over deze zaak. Dat bleek gisteren by de interpe- Utie, die drs. E. van Thyn (PvdA) over de aangekondigde grondwets herziening hield en waaraan de frac ties van de regeringspartijen zich op formele gronden onttrokken. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) weigerde daarbij in fce gaan op het verzoek van drs. Van Thijn om alsnog het vraagstuk van de re geringsvorming apart te betrekken bij de gedeeltelijke grondwetsher ziening die in voorbereiding is om nog in 1971 te worden gerealiseerd. Hij zei dat de staatscommissie Oals-Donner zich al met het vraag stuk bezighoudt, maai- dan in het verband van de problematiek van het kiesstelsel. De minister voelde er niets voor de kwestie apart aan de orde te stellen en voor 1971 tot een uitspraak te laten komen. Hij wees er op dat de invloed van de kiezer op de regeringsvorming niet kan worden vergroot zonder een principiële wijziging van het staat- i kundig bestel en dat vergt zoveel tijd i aan discussie en voorbereiding dat j daarvan op korte termijn niets kan komen. ACHTERGROND De vier regeringspartijen haakten, tegen het gebruik in. niet in op de interpellatie om moeilijkheden in de samenwerking te voorkomen. Mr. Geertsema (WD) kwam namens de vier fracties verklaren dat de dis cussie op grond van het reglement van orde van de kamer binnen de bijzondere Kamercommissie behoort te blijven, die indertijd is ingesteld om het regeringsbeleid betreffende het grond- en kiesrecht te begelei den. Op de achtergrond speelt echter dat de VVD van enige wijziging van het kiesstelsel niets wil weten, omdat deze partij bij een districten stelsel, hoe dan ook opgezet, nauwe lijks meer aan bod zou komen. De liberale fractieleider mr. Toxo- peus heeft onlangs zelfs met een ka binetscrisis gedreigd als er op dit punt enige activiteit door het kabi net-De Jong zal worden ondernomen. Minister Beernink voelde er gisteren daarom niets voor het vraagstuk van de regeringsvorming geïsoleerd aan de orde te stellen. Door aan de eisen van de socialisten tegemoet te komen zou de zaak snel een dimen sie krijgen, die de coalitie in gevaar zou kunnen brengen. De oppositie keurde de houding van de regeringspartijen scherp af. Drs. Den Uyl, fractieleider van de PvdA, vond het getuigen van slech te politieke smaak om op grond van een dergelijke formalistische redene ring buiten het debat te blijven. ,Het gaat niet om een niemendalle tje". vond hü, „maar om een stuk vernieuwing waarover iedereen het eens is. maar waarop het kabinet geen antwoord heeft". De commu nist Bakker beschuldigde de socialis ten echter van „staatkundige af braak" inplaats van vernieuwing. Door aan te sturen op een twee par tijenstelsel brengt men volgens de communist de kiezer geen duidelijk heid. maar ontneemt men hem de huidige mogelijkheid tot het doen van een keuze. De motie, die drs. Van Thijn in diende om zijn eisen kracht by te zetten, werd door de minister over bodig gevonden en door de Kamer meerderheid verworpen. Alleen D'66 en de Groep-Aarden steunden de so cialist. Mr. Van Mierlo vond de mo tie zelfs nog zeer gematigd. Hü stel de de zaak nog scherper en wilde de staatscommissie Cals-Donner zich eerst laten uitspreken over de vraag of de burgers in staat moeten wor den geacht en gesteld om een uit spraak over de samenstelling en het programma van een regering te doen. I Daarna kan dan over het beste systeem worden gesproken. Kern van de vertrouwenscrisis, die er op dit gebied bestaat, is volgens mr. Van Mierlo namelyk het gebrek aan duideiykheid voor de kiezer. VEENENDAAL (ANP) De landbouwers in de Betuwe ondervinden momenteel veel last van de mollen die er in deze tijd In grotten getale voorkomen en die hun veel extra werk bezorgen. Een landbouwer in het Betuwse Echteld ving op een dag 167 van deze diertjes in een wei land. De boeren zien zich ge noodzaakt het grasland aan te stampen, omdat anders de koeien die straks van stal ge haald worden de weilanden kapottrappen door de duizen den gangen die de mollen erin gemaakt hebben. Elk voorjaar kent de Betu we een soort mollenplaag die dit keer evenwel een bijzon der grote vorm heeft aange nomen. OPEN OOG Minister Beernink bestreed de so cialisten dat de regering zou zyn te ruggekomen op haar regerings verklaring, waarin een open oog voor het verlangen naar vernieuwing van het constitutionele bestel werd ge toond. „Dat open oog staart nog slechts in de verte", meende drs. Van Thyn. die concludeerde dat er ver wachtingen zün gewekt welke niet worden waargemaakt. De minister zei dat hij nog steeds achter zyn uitspraken staat, maar zich intussen wel bewust is gewor den hoe moeilyk het verwezenlyken van deze vernieuwingsdrang in de praktyk is. „Dat brengt enige be scheidenheid in de aspiraties met zich mee", aldus de bewindsman. Hy kondigde aan dat in deze ka binetsperiode niet meer dan een be perkte grondwetsherziening tot stand zal kunnen komen. „De rege ring doet wat zy kan, maar men kan niet verwachten dat zy yzer met handen breekt", zo zei hy. AMSTERDAM (GPD) De zaak van het verdwenen lijk is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank de zaak van de inge trokken bekentenissen geworden. Terecht stonden een 45-Jarige monteur en een 53-jarige beheer der van een garderobe. De be schuldiging: moord op de 56- jarige caféhoudster Elizabeth („Tante Bet") van Schevenhoven. De moord zou zün gepleegd in de nacht van dinsdag 16 op woensdag 17 oktober 1956. De daders zouden zich in de duinen in O verveen van het stoffeiyk overschot hebben ont daan. De resten zyn nooit gevonden. Tegenover de politie en de reoh- ter-commissaris legden de twee ver dachten, na hun arrestatie begin vo rig jaar, beiden een volledige beken tenis af. „Wy hebben maar wat ge fantaseerd", zeiden zy ter terecht- zittine „Wy zyn onschuldig". Dit beschouwde de officier van Justitie, mr. J. H. Bergsma, op zyn beurt als fantasie. Moord achtte hy niet wettig en overtuigend bewezen, opzetteiyke doodslag, gevolgd door beroving (subsidiair ten laste ge legd) echter wel. De eis aan het eind van zyn requi sitoir kwam by de verdachten zicht baar hard aan: twintig jaar gevan genisstraf voor de monteur en tien jaar voor de garderobebeheerder. Volgens de officier van Justitie was het de eerste keer in de geschie denis van de Nederlandse rechtsple ging, dat een moordzaak zonder lyk werd behandeld. In enkele Ameri kaanse staten zouden de verdachten zonder meer vryuit gegaan zijn. „Geen lyk, geen moord", is daar de regel. Hier ligt het echter wat an ders. By na twaalf jaar lang is de zaak- Tante Bet voor de politie een raad sel geweest. Voor rechtbankpresident mr. B. van der Waerden en zyn mederechters, die over veertien da gen uitspraak doen, is tijdens de be handeling het raadsel eerder ver groot dan verkleind. Vast staat, dat Tante Bet in de nacht van 16 op 17 oktober 1956 op mysterieuze wyze verdwenen is van het Amsterdamse toneel, dat zy door een ryk met animeermeisjes gestof feerd café in de St. Jacobsstraat van een lichte toets voorzag. Vrij algemeen bekend was. dal Tante Bet de geldelyke baat van haar rosse nering altyd in overvloed by zich droeg. Van haar café liep Tante Bet altyd naar het Damrak (ADVERTENTIE) In de naoht van haar verdwyning is zy voor het laatst op het Damrak gezien door een van haar werkneem sters. Sindsdien ontbreekt elk spoor. De monteur zei: „Ik ben onschul dig. Ik heb bekend om een onderzoek in andere zaken die op verjaren stonden te voorkomen". Uit opmer kingen van de president van de rechtbank bleek dat hy hierbij doel de op de dood van een „dronken Amerikaan", die door zyn kameraad per ongeluk zou zyn veroorzaakt en waarby hy voor de verdwijning van het stoffelyk overschot zorg had ge dragen. De officier: „Dit is een levensge- vaarlyk man voor wie niemand vei lig is. Zo'n man mag niet terugkeren in de maatschappij". De tweede ver dachte noemde hij een „meeloper", die een vry passieve rol heeft ge speeld. 10 x f 1000,- en 1000 x f 10,- met één woordje^JflÉM in het Knorr altijd-prijs-lettcrspeL ^^Y%\ J Vraag deelnemersformulicrcn 1 bij uw Knorr leverancier ROTTERDAM (GPD) Een 21- jarige inwoner van Rotterdam en een 24-jarige inwoner van Zutphen zyn door de Rotterdamse rechtbank voor de in december 1965 in Stock holm gepleegde moord op Henk Drost uit Harderwyk veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Het vonnis is geiyk aan de eis die de officier van Justitie, mr. S. J. van der Hoeven vorige week had laten ho ren. Een van de verdachten was gis termiddag niet aanwezig toen de rechtbank uitspraak deed. Hy had la ten weten liever in het huis van be waring in Amsterdam te biy ven. De rechtbank was niet ontvanke- ïyk gebleken voor de aanval die de raadsman, mr. J. van Meurs. vorige week dinsdag op de eis van de officier van Justitie had gedaan. Volgens mr. Van Meurs had de Zweedse recht bank in augustus 1966 de twee Neder landers krankzinnig verklaard en zou derhalve in Nederland ontslag van rechtsvervolging dienen te vol gen. De rechtbank verklaarde het hier niet mee eens te zyn. Zy heeft by het wtfzen van het vonnis aangeno men dat de Zweedse rechters niet van oordeel zyn geweest, dat de ver dachten geheel ontoerekeningsvatbaar waren. Mr. A. R. Jolles, president van de rechtbank, sprak de hoop uit dat zo spoedig mogelyk met de behandeling van de twee jongens kan worden be gonnen. (Overgenomen uit andere kranten) Geboren: Lucas Herbert, z. v. Van der Schalk-André de la Porte, Bru nei, Borneo. Getrouwd: ir. L. W. G. de Roo de la Faille en C. A. P. Kluit. Gorssel; R. Pach en C. van Velsen, Amster dam. Overleden. R. L. de Wit 74), Am sterdam: E. Gosselaar-Content (89), Amsterdam: C. Zurcher (72), Am sterdam; A. C. Verploegh (65), Maas sluis: A. Staal (84), Chaam; H. M. Backer (62), Almelo: ir. C. E. Kamo- man (65). Rotterdam; A. P. H. van Beusekom (80). East Londen. Zuid- Afrika; P. H. Marcella (64), Soeet- dük. DEN HAAG De miniatuur- stad Madurodam maakt zich weer j op om duizenden bezoekers te ontvangen. Op de foto wordt de Amsterdamse Westertoren weer van een haantje voorzien. Een karweitje dat in Madurodam toch aanzienlijk gemakkelijker gaat dan in de hoofdstad. (ADVERTENTIE) Wolkenkrabber In Londen ls het hoogste flatgebouw van Europa 43 verdiepingen gereed gekomen. Het gebouw is voorlopig bekend on der de benaming „torenblok no. 3". Het staat vlak by de kathedraal van Sint Paul. (Van een onzer streekredacteuren) LISSE Prinses Beatrix en Prins Claus hebben vanmiddag de 20ste nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" offi cieel geopend. Ze deden dat door hun handtekeningen te plaat sen op drie oorkonden, die met een lentegroet van het prinselijk paar, bestaande uit veelkleurige boeketten bolbloemen en paas eieren, gezonden zullen worden aan de kinderen die verzorgd worden in het Rijnlands Revalidatie Centrum in Katwijk aan Zee, het Revalidatiecentrum „Heliomare" in Wijk aan Zee en het Goois Kinderziekenhuis, tevens revalidatiecentrum, in Bus- sum. Het leuke was, dat drie gehandicapte koerierstertjesvan deze inrichtingen hij de ondertekening aanwezig waren en later uit handen van de Prinses en de Prins de oorkonden met de lentegroeten in ontvangst mochten nemen. Het waren Ria van Cralen uit Katwijk aan Zee, Roelie Ottens uit Wijk aan Zee en Wilhelmina van Loon uit Bussum. De drie meisjes straalden van vreugde, toen Prinses Beatrix en Prins Claus enige ogenblikken met hen spraken en daarna de geschenken voor de ruim 350 patiëntjes in de centra overhandigden. 't Was overigens geen met kleuri ge en geurige bolbloemen getooide Keukenhof, die het prinseiyk paar om precies half drie betrad. Wel had directeur W. van der Lee er met zyn deskundige staf alles aam ge daan om de „hof van Jacoba van Beieren" niet helemaal „bloemloos" te laten zyn: er stonden overal bak ken met bloeiende tulpen, hyacin ten en narcissen en ook had men enige borders voorzien van deze „lenteboden". Us op vijver Het waren echter allemaal „ge trokken" bolbloemen en geen pro- dukten van de koude grond. Het gure weer van de laatste weken er lag vanmorgen nog Us op de v(J- ver ls er namelijk de oorzaak van, dat er in tegenstelling tot andere jaren, geen enkele in de grond ge plante bal In bloei staat. Een uit zondering maakten hier en daar wat crocusjes. die zich van de vorst niets schenen te hebben aangetrokken. By de begroeting van het prinse- lyk paar waren aanwezig de com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. de burgemeester van Lisse en te vens voorzitter van „Keukenhof", drs. A. J. Berends, en diens echtge note en de heer M. van Veldhuyzen van Zanten, bestuurslid van „Keu kenhof". Prinses Beatrix en Prins Claus waren vergezeld van me vrouw A. V. de Beaufort, geboren jonkvrouwe van Sminia, hofdame van Koningin Juliana. Rutger Louis van Os (4%) overhandigde de prinses na het passeren van het toegangshek een fraaie voorjaarsbode, waarin de nieuwste narcissen „Peep of spring" (Lentegluurder) waren verwerkt. In de ontvangkamer van „Keuken hof" werden aam het prinseiyk paar voorgesteld de bestuursleden D. W Lefeber en A. Warn aar met hun echtgenoten en mevrouw M. Veld huyzen van Zanten en na het betre den van de grote zaal de overige be- stuursleden en directeur W. van der Lee met hun echtgenoten. Burgemeester drs. A. J. Berends voorzitter van „Keukenhof" wees er in een korte toespraak op, dat de koninkiyke familie reeds meermalen tijdens het twintigjarig bestaan van deze in binnen en bui tenland vermaarde bloemenexposi- tie van hun belangstelling hebben biyk gegeven. Het verheugde hem. dat Prinses Beatrix en Prins Claus zich bereid hadden verklaard deze twintigste expositie in de ry te wil len openen. Drs. Berends betreurde het dat tengevolge van de weers omstandigheden van de laatste maanden de groei van de bolbloe men was vertraagd, maar wees er op, dat in de kassen toch heel veel te zien is. Gouden tulp Hierna onderholden Prinses Beatrix en Prins Claus de prinses is beschermvrouwe van het Prinses Beatrix-fonds de drie oor konden en overhandigden deze aan de drie „koerierstertjes" van de re validatiecentra. Drie Jacoba-meLs- jes van „Keukenhof" in hun fleurige kledij boden daarna de gesymboli seerde lentegroet aan de kinderen aan. Burgemeester Berends ver zocht tenslotte de drie meisjes hun opdracht het overbrengen van de lentegroet van het prinselijk paar vanuit „Keukenhof" aan de kinde ren van de resp. revalidatiecentra te gaan vervullen. Als aandenken aan deze opening overhandigde drs. Berends aan Prinses Beatrix een broche met daarop een gouden tulp en Prins Claus kreeg de gouden Keukenhofspeld. Daarna maakten Prinses Beatrix en Prins Claus een ongeveer zeven tig minuten durende wandeling over het expositieterrein, waarby de prin ses werd vergezeld door drs. A. J. Berends en de prins door de heer A. Warnaar. ZU bezochten onder meer De verwarmde kas met tien tallen variëteiten bloeiende tul pen vormde vanmiddag het mid delpunt van de rondgang, die Prinses Beatrix en Prins Claus na de opening over Keukenhof' maakten. (Foto LD/Holvast) de grote tulpenkas, de amaryllis- kas en het paviljoen van de bloem- slerkunst, waar demonstraties wer den gegeven in het opmaken van bloemstukken. Het prinselijk paar toonde grote belangstelling voor alles wat er te zien was en onderhield zich zo nu en dan met een van de mensen, die bezig waren hun kunstzinnige gaven te tonen. Ook de expositie van Ne derlandse en Duitse beeldende kun stenaars kreeg de volle aandacht van de hoge gasten. Nadat In het theehuis verversingen waren aange boden vertrok het prinselijk paar om streeks vijf uur weer naar Soestdijk.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7