I Coupe van Scylla geslaagd Cor Smulders overtroefde teleurstellende Gunneman Scylla 2 nu ook in ereklasse r Leidse greep naar macht in tafeltenniswereld Extra zwarte dag voor Nedlloyd Kees Uittenhout naar Boedapest Goede vlinderslag van Marie Janzen Turnen in Leidse Vijf Meilial MAANDAG 24 MAART 1969 PAGINA 7 DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ïleuw Het geheim van Scylla? Voorzitter Will van Zoelen glunderend, het ver laten „slagveld" overziend: „Het is onze mentaliteit, onze vreselijke mentaliteit. Het fanatisme. Scylla is besmet. Maar ik hoop. dat wij nog lang „ziek" zullen blijven Het fanatisme is echter niet het enige wapen geweest, waarmee Scylla het Grote Duel rivaal NedLloyd rolledig heeft geveld. De Leidse for- cheip matie had meer pijlen op zijn boog routine, klasse en vechtlust. Maar de rard en ik wat fanatieke mentaliteit speelde daarbij Wim Schoonemeyer. Twee weken ge ntue in het gevecht om de punten, om hetleden hebben we laten doorscheme- kampioenschap en om de eer toch ren. dat we opnieuw een truc zouden ichter-de-schermen een bijzonder uithalen met de opstelling. Dat we jrote rol. De fanatieke wil-om-te-winnen stak bij Scylla reeds ver voor de be slissende strijd tegen NedLloyd de kop op. Twee weken geleden begon nen de Leidenaars reeds hun „koude oorlog" te voeren. Twee weken gele- MlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllliiillllliiliim Wllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIlliltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll1 (Door Cees Onvlee) LEIDEN De „coupe" van Scylla is geslaagd. De greep-naar -de-macht van de Leidenaars in het nationale tafeltennis wereld je is een grote triomf geworden. Voor ongeveer drie honderd toeschouwers heroverde Scylla zaterdagavond in de sfeervolle militaire sporthal het Nederlands kampioenschap op het Amsterdamse NedLloyd. Binnen anderhalf uur hadden de Leidenaars de machtsgreep voltooid op een voor NedLloyd „pijnlijke" wijze door de eerste vijf partijen in winst om te zet ten. „Gewoon een mysterieuze dag", slikte Frans Schoofs, met zijn dertig jaar de oudste Amsterdamse speler, de complete deceptie laconiek weg. „Zij zijn kampioen. Uit den verklaarden Gerard Bakker en Ed van den Berg reeds openlijk de oorlog aan de Amsterdamse verzeke ringsmannen. Ed van den Berg, vorig seizoen speciaal (voor f 1500,-) van AMVJ aangetrokken voor de beide wedstrij den tegen NedLloyd. over de krijgs list: ..We hebben het allemaal slim gespeeld. Erg slim. Twee weken ge leden tijdens de wedstrijd tegen Hun- ter '25 in Amsterdam hebben Ge- aangepraat tegen Fanatisme de voor de t.v.-camera's met kar ton gedeeltelijk afgeschermde om rastering vliegen: 2118. Bondscoach Tigerman lovend: „In Nederland is Van der Helm een klas se apart. Ook Frans weet dat. Hij heeft zich daarbij neergelegd". Bert van der Helm zelf analyse rend: „Frans weet eigenlijk niet meer wat hij tegen mij nog moet doen. Als hij volledig gaat verdedigen, wordt hij weggespeeld. Daarom doet met twee daverende smashes Schoofs kansloos liet (2118) en in de tweede game was dat bij een 1820 achter stand. Met twee „vegen" werkte Van der Helm. die na alfoop uit handen van TTTB-voorzitter Van Dijk op nieuw (voor de derde maal) de Zilve ren Leeuw als prijs voor de speler met de beste persoonlijke resultaten in ontvangst zou kunnen nemen, de achterstand weg om bij 2021 nog maals de lange Amsterdammer or opnieuw met 'n andere opstelling zou den komen om zodoende NedLloyd direct te verrrassen en op een ach terstand te zetten. Ik zou beginnen, dan Bert en als derde Gerard. Het is grandioos gelukt- Schoonemeyer heeft het kennelijk inderdaad door- gekletst. Zij zijn er volledig ingetui- meld NedLloyd-voorzitter en ploegleider Presburg bijzonder teleurgesteld „Wij hebben met opzet een andere opstelling gekozen. We hebben met opzet Bert Schoofs laten beginnen, Frans als tweede man opgesteld en Carel als derde. Waarom? Ach. we hoopten dat we op die manier de strijd konden forceren. Een voor sprong van 12 was voor ons theo retisch mogelijk. Maar op deze op stelling van Scylla hadden we een voudig niet gerekend. Of het van be slissende invloed is geweest? We heb ben de eerste vijf belangrijke wed strijden verloren, dat wel Scylla-ploegleider Cees Lut voor- zitter Van Zoelen na afloop tijdens i NedLloyd evenals in Amsterdam de ders met de honderden loten en de de huldiging: „Een praktisch onver- genadeklap toe. En met Deken telde vangbaar lid" over de truc: „Ze! Van den Berg in feite NedLloyd uit. zijn er mooi ingevlogen. Ik snap het LEIDEN De laatste ronde in de tafeltenniscompetitie van de NTTB, die voor Scylla een dubbele triomf is geworden, is voor NedLloyd een extra zwarte dag geworden. Het eerste team van de Amsterdammers raakte in Leiden het nationale kampioenschap kwijt (64) aan Scylla en de hoofdstedelijke reserves verspeelden het predikaat eroklasser. Lucas en Kraayenga dwongen (met de zwakke Gilissen) de reserves van Hunter '25 wel een verdienstelijke puntenverdeling af, maar zagen rivaal SVE in Den Haag bij Steeds Hoger/TSB de volle winst veroveren (46) en zich daardoor in veiligheid stellen. Kampioensgroep Scilla 10-20 NedLloyd 10-16 Hunter -25 10-9 Degradatiegroep Belcrum 10-15+ Hunter 2 10-13 St. H/TSB 10-12 AMJV Maasbree Wibats 10-7 10-6 10-2 SVE 10-8 NedLloyd 2 10-7 DOCOS Swift 10-3 Degradatiegroep C: Victory *55 10-16 \MVJ 2 9-10 TOV 10-13 Maasbree 2 10-8 Luto 10-10 Wibats 4 10-1 Degradatiegroep D: Wilskracht 10-13 PSV 10-12 10-12 Jeep 10-11 Wibats 3 10-12 SVE 2 10-0 In de overgangsklasse stond er voor de ploegen uit het rayon Lei- De beide plaatsen in de ereklasse zullen het volgend seizoen worden ingenomen door het Tilburgse den in de laatste ronde niets meer Irene en de reserves van Scylla. De Treffers sloot de competitie in de promotiegroep B af met een 7-3 overwinning op het Rotterdamse Twenty One Up. Jacques van Ruiten bleef ongeslagen en dienstplichtig soldaat Cees Vesseur moest zich al leen tegen de vaste Bussink gewon nen geven. Mary van Ruiten verloor van Bussink en Van der Aa. maar haalde tegen Tuinen burg bekwaam de winst binnen. Ook het dubbel- I snel was voor de Veense formatie. Promotiegroep: A Scylla 2 Nev. Desp. Xerxes 10-18 10-16 10-11 h*j van alles maar een beetje On- het verkeerde been te zetten. Een zeker. Ik kétn gewoon niet meer van flitsende forehand bezegelde toen het der dat er nog iets op het spel stond Scylla's drietal dat het ta feltenniskampioenschap van Ne derland op imponerende wijze heroverde, v.l.n.r. Bert v. d. Helm, Gé Bakker en Ed v. d. Berg. (Foto LD/Holvast) wedstrijd toch uit te spelen. „Voor het publiek" was de voornaamste re den van dat besluit, dat een schaduw zou werpen over het kampioenschap van de Leidenaars en de competitie- finale 'n anti-climax zou geven. Zon "^otiegroen B Irene 1015 JCV 10-13 TSF 10-11 Eendracht Wibats 2 Ons Verm. 21 Up De Treff. STV/Clim. 10-6 10-5 10-4 10-8 10-7 10-6 hem verliezen geloof ik I kampioenschap (2321). Discussie Mentaliteit In de sleutelpartij tussen Ed van den Berg en Carel Deken gaf de enorme vechtlust, de mentale kracht van Van der Berg. de doorslag. De titieleider Mortier was in de ver- 22-jarige Heemstedenaar bracht vroegde pauze Scylla vreesde an- De feestvreugde opnieuw los doorspelen? Op voorstel van compe- eigenlijk niet goed. Zij begonnen nu met drie partijen, vijf zelfs, die ze in Amsterdam ook allemaal verlo- Twee, drie feilloze blokken maakten bij de stand 107 van de 23-jarige, mentaal altijd kwetsbare Deken in de eerste game een verslagen man (2113) en ofschoon de Amsterdam mer door gretig aan te vallen via 16— 21 een derde game wist te forceren, kon h;j zijn team toch niet redden van de dreigende ondergang. Zelfs Na de fanatieke wil-om-te-winnen. I een voorsprong van 14—18 was voor ten koste van aUes. kwam de routine. Carel Deken nog niet voldoende. Een De ervaring van Gerard Bakker. De slimme backhandsmash van de koel 28-jarige Leidenaar legde in de ope-alle risico's berekenende Van den ningspartij de basis voor de triomf.Berg vormde de inleiding tot de om- De lange Bert Schoofs kreeg in de j mekeer en toen de aangeslagen De- nerveuze strijd nauwelijks kans om Routine LEIDEN Bondscoach Tigerman klopte Anton Will van Zoelen lovend op de schouder. ..De jongste ere- klasser, hè", merkte de tengere Joegoslaaf bewonderend op tegen de 16-jarige Noordwijekr, die met Ed Fall au x (18) en Peter van Sehie (17) jeschiedenis heeft geschreven. De reserves van Scylla zijn het aller jongste team, dat er ooit in is ge daagd een plaatsje in de ereklasse te veroveren. In het tafeltenniscentrum aan de Jieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft het tweede team van Scylla aterdagmiddag de „coupe* vol tooid. Door een niets aan duidelijk heid te wensen over latende 28 rege op Eendracht via een stand ran 07 veroverden de jeugdige eidenaars het kampioenschp in ie hoofdklasse A met de daaraan rerbonden automatische promotie laar de ereklasse. Veel problemen heeft de ontmoe ting, waarin de Scylla-reserves aan puntenverdeling al voldoende iadden om de kamploensvlag in top kunnen hijsen, voor Ed Fallaux is. niet opgeleverd. Peter van Schie noest, in de openingspartij tegen de 16-jarige Jacques van der Mey Invaller voor ex-Scylla-speler Dick Springer wel de eerste game af- itaan (217) en na met 1521 de icore recht te hebben getrokken in 6e derde game een 1916 achter land wegwerken, maar na zijn zege 20—22» werd Eendracht in record- ijd van tafel geveegd. Alleen Geer- flgs wist tegen Anton Will van Zoelen nog een game te veroveren ^BtJ2 de'stand"^ 0—7 geloofden de <*den »et celluloldballetje ver tegen Jeugdige Leidenaars het wel. Geer- ling (21-17, 16-21, 23-21 tegen Fal laux) en voor de door de vereniging jeschorste La Fontayne meespelen de De Lange (21-16, 23-21 tegen Pe- werden de laatste vijf partijen een aanvankelijk nog aanvaardbare, maar steeds zinlozer wordende de monstratie. waarbij ook steeds meer toeschouwers het welletjes vonden, discussie barstte na de eerste Frans Schoofs en Gerard Bakker wel of niet maakten in de slotpartij de beslissing tot een lachertje en een aanfluiting door een circusnummer op te voeren, waarbij herhaaldelijk over de afras tering werd gesprongen en Frans Schoofs zelfs eenmaal op de tafel staande verdei' speelde. Van een werkelijke feeststemming viel bij de huldiging na afloop (64» weinig meer te bekennen. Daarvoor was de ontnuchtering te groot ge weest vele consumpties te blijven zitten bekend gemaakt dat de wedstrijd niet volledig zou worden uitgesteld. Na tien minuten heen-en-weer-gepraat, verhitte debatten waarbij vooral Ned- Lloyd-coach Presburg ageerde tegen de gang van zaken, werd besloten de Zonder zorgen De twee .Leidse' teams in de de- gradtiegroepen hebben dit week einde zonder zorgen hun laatste wedstrijd kunnen spelen. In afdeh'ng C bezegelde het Noord wij kse TOV het lot van de reserves van Maas bree. De Noordwijkse formatie trok door overwinningen van Theo van der Ploeg (3). Peter Turk (2) en het dubbelspel met 64 aan het langste eind. Grein. Philips en Vaessen kwamen tegen de niet op dreef zijnde Rudy Alkemade tot een punt. maar zelfs het feit. dat d» jeugdgie Vaessen ook nog Turk de baas bleef, kon de Limburgers met redden. DOCOS moest tegen Wilskracht een nederlaag incasseren. De fel voor behoud vechtende Utrechters beslisten de strijd met 64 in hun voordeel, vooral dank zij Blokdijk, die ongeslagen bleef. Ton l'Amie en Jacques van Ruiten gaven Van L'empt en Bonte geen kans en zorgden daarvoor voor de Leidse punten. op het spel. De reserves van de Treffers, die over twee weken in de promotiecompetitie tegen St. Aloy- s'.us (Graauw), Maasvogels (Maas- trocht) en Hunter '25 3 (Amster dam) één van de twee hoogste plaatsen moeten zien te veroveren, deden het rustig aan in het presti ge-gevecht tegen NOAD, maar ston den de Sch edmmers toch geen re vanche toe (55). De eindstanden luiden: J: Hunter '25 3 10-19. TOGB 10-16. Vriendenschaar 10-11, DITO 10-6. Gossima 10-5, De Treffers 3 10-3. K: De Treffers 2 10-17, NOAD 10-12. Hunter '25 4 10-12. Bloemen- daal 10-9. Quick 3 10-6, Scylla 4 10-2. L: Quick 10-20, TSF 2 10-13. ATTC 10-12, De Salmanders 10-8. TOG 10-5, Les Amis 10-2. M: Phoenix 10-19, Sylla 3 10-13, Treffers 10-10, Elan 10-9 AMVJ 3 10-6, HOC 10-3. LEIDEN De Sleutelstad-zwem mer Kees Uittenhout zal deel uitma ken van de nationale zwemploeg, welke deelneemt aan internationale wedstrijden in het Hongaarse Boe dapest. Uittenhout wordt vergezeld door Bob Schoutsen. Rob Bosson en Johan Schans. De Leidenaar neemt de 100 en 200 meter schoolslag voor z(Jn rekening, terwijl hjj ook 100 m. schoolslag in de estafette zal zwem men. De zwemmers vertrekken op 2 april vanaf Schiphol. Twee andera Leidenaars, Jaap Maassen en Hana Versluis (beiden van LZC), zijn za terdagavond gekozen in de natio nale A-selectie voor waterpolospe- lers van 18-20 jaar. zijn eigen spel te ontplooien. Koel bloedig greep Bakker zijn kans. Tot tweemaal toe werkte hij in de eerste game een achterstand weg van 13—16 naar 17—16 en van 17—19 naar 20—19 om via 22—20 te zege vieren. De tweede game was voor de sterk geconcentreerde Leidenaar een formaliteit: 21—13 via 7—1 en 17—11. Na de routine van Gerard Bakker kwam de klasse van Bert van der Helm. De 20-jarige nationale titel houder sloopte verder aan het Am sterdamse moreel door Frans Schoofs, zijn vroegere rivaal duidelijk terug te wijzen- Van der Helm brak in de eerste game bij 77 door (2113 via 147) en ook in de tweede game was de 30-jarige Amsterdammer kansloos. Een achterstand van 169 wist Schoofs via 1614 wel tot 1816 te ken daarna via de netband serveerde werd dat voor hem het begin van het einde. Via 19—18 en 2019 haalde Ed van den Berg „In dienst en bij Scylla leer je wel knokken tot het uiterste" de kostbare overwinning binnen. Nogmaals Bert van der Helm en Gerard Bak ker maakten daarna korte metten met NedLloyd. Routine, klasse en mentaliteit vormden daarbij opnieuw de basis van het succes. De ontgoo chelde Deken werd met Bert Schoofs in het dubbelspel kansloos van ta fel geveegd (2116, 1211) en in de vijde partij maakte Van der Helm aan de laatste onzekerheid een ein de. In een spectaculair, aanvallend duel dwong hij Bert Schoofs tot ca- ocnoois via io-i* - pitulatie. Op de beslissende ogenblik rug te brengen, maar toen Van der J toond/de lfniediep Zoeterwoude Helm zijn forehand aanval weer vol ledig in stelling bracht, was de strijd snel beslist. Drie flitsende aanvallen Het tweede tiental van Scyl la stootte dit weekeinde door naar de ereklasse. V.l.n.r. Anton ter van Schie) konden toen de Rot- j Will van Zoelen, Ed Fallaux en terdamse nederlaag tot 28 beper- I Van Schie. ten. (.Foto LD/Holvast) ken toonde de jeugdige Zoeterwoude- naar zijn mentale competitie-kracht en grote klasse. In de eerste game was dat bij de stand 1818 toen hij MILAAN (ANP) —Marie José Janzen van de zwemvereniging Mo- sa is zaterdag eerste geworden op de 100 m vlinderslag tijdens internatio nale wedstrijden voor dames in Milaan. Ze zegevierde in 1 min 10.6 sec. en bleef daarmee beneden het in haar bezit zijnde Nederlandse jeugd- recc. J. Aangezien de prestatie werd verricht in een 33 1/3 meterbad be tekende deze geen recordverbete ring. Henny Pentermann werd in 2.31.6 tweede op de 200 meter wis selslag. Het nummer leverde een overwinning op voor de Britse She- lagh Ratcliffe in 2.30.8. Op de tweede dag zorgden Henny Penterman. Cora van der Veer en Marjan Janus voor nog enkele twee de en derde plaatsen bij deze wed strijden. Henny Pentermann eindig de op de 400 meter wisselslag als tweede achter Shelagh Ratchiffe (5.19.6 tegen 5.24.0). Cora van dei- Veer tikte als derde aan op de 100 meter vrije slag in 1.03.7 achter de [Joegoslavische Ana Boban (1.02.5) I en de Tsjechische Maria Kocendova (1.03.6). Marjan Janus tenslotte ieg- de de 100 meter schoolslag af in 1.20.2. Winnares werd de Joegosla vische Djurdjica Bjedov (1.16.3). (Door Ruud Paauw) LEIDEN De Nederlandse tumkroon, die de PSV-er Hans Gunneman vorig seizoen onder zijn beheer nam, dreigt hem dit jaar weer uit handen te worden gestoten. In de halve finales, die gisteren in de Leidse Vijf- Meihal werden afgewerkt, zag Gunneman zich door zijn club genoot Cor Smulders voorbijge streefd. In dit voorpostenge vecht voor de nationale turnti- tel zette Smulders de robuuste titelhouder op een achterstand van een klein punt <0.85). Tus sen de beide Eindhovenaren gaapt dus nog geen onoverbrug bare kloof. maar Smulders heeft wel een stevig fundament gelegd om er in de finale op 30 maart in Krommenie op voort te bouwen. Smulders en Gunneman stoei en in volstrekte eenzaamheid aan de top, de rest van het veld telt niet mee. De op de derde plaats verblijvende Snellenberg (St. Mauritius. Volendam), liep gisteren al een achterstand op van bijna vijf punten. Het gevecht tussen de twee Eindhovenaren had overigens een uiterst grillig verloop. Bij de verplichte oefenstof, leek het er zelfs in de verste verte niet op, dat Smulders zijn teamge noot in deze halve eindstrijd naar de tweede plaats zou druk ken. Gunneman mocht zich dan wat vergalopperen in de ringen,, hij zette de zaken krachtig recht met een magnifieke paardsprong en een massieve brugoefening. Aan het rek groeide Gunnemans voorsprong nog verder uit, daar Smulders hier even mistastte. Toen de verplichte stof ach ter de rug was, had Gunneman 5205 punten vergaard, tegen Smulders 50.75. Snellenberg volgde met 50.10. Maar in de middaguren, toen de vrije oefenstof aan bod kwam. ging het mis met de fors gebouwde Gunneman, die voortdurend als een sombere beer voor zich uit staarde. Bij de grondoefeningen kon hij Smulders nog wel bijbe nen <9.00 tegen 9.20 p.), maar bij het voltigeren werkte de na tionale kampioen traag en moeizaam, terwijl zyn rivaal het paard juist voortreffeiyk be speelde <8.40 tegen 9.35 pnt.». In de ringen nam Smulders de leiding over. Hoewel zyn af sprong met schroef niet hele maal lukte, kreeg hy er toch 8.80 van de jury voor uitgereikt. Onvoldoende Gunneman werkte op dit on derdeel wat ongeïnspireerd en met onvoldoende moeiiykhelds- factoren. Hy zag zyn prestatie met slechts 7.80 beloond. Nadat paardspringen en brug weinig veranderingen in de stand had den gebracht, onderstreepte Smulders zyn meerderheid in de vrye oefenstof met een uit stekende rekoefening. Toen ook zyn afsprong met dubbele salto er goed uitkwam, verscheen er op het zo neerslachtige gezicht van kampioen Gunneman een klein lachje. Hy besefte toen kenneiyk pas goed, dat er in de ze halve finale voor hem slechts een tweede plaats was wegge legd en dat hy straks in Krom menie met ander geschut voor de dag zal moeten komen, wil hy de titel kunnen prolongeren. Hans Gunneman teleurstelling Cor Smulders in volle concentratie aan de slag aan het rek. (Foto LD/Holvast) Wat de overige turners be treft: Snellenberg liet af en toe goed werk zien. De andere zes echter hadden in hun oefenin gen veel te veel slordigheden en mislukkingen verwerkt om in de breedte van een redeiyk niveau te kunnen spreken. De Nederlandse herenturners heb ben nog heel veel te leren De uitslag van de halve finale is: 1. Cor Smulders (PSV) 105.45, 2. Hans Gunneman (PSV) 104,60, 3. Jan Snellen berg (Mauritius) 100.50, 4. Alex Knip (Maur.) 99.35, 5. Ab Wy- ma (Hercules Hebe) 94.30, 6 Henk Lammers (Klimop) 90.65, 7. Walter Dedters (Maur.) 88.75, 8. Gerrit ten Bos (Hercules He be) 86 20 en 9. Evert Smit «Maur.) 81.25 ptn. Alleen Evert Smit niet geplaatst voor de fi nale.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7