Badhuis in v. d. Weri- straat sluit Jeugdkamerorkest succes in Nieuwkoop Q|Na miljoenen poedelbeurten in 47 jaar Alma Materkoor gaf exclusief concert Fortuin najagen zoeken en in de rij staan Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy 25. U toch ook? Kerkelijk lieven LZC liet kans op winst liggen MAANDAG 24 MAART 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA kink nr> pp.n van dp. badhokies OV 1 ADVERTENTIE vijf vóór twaalf, een symbolische] handeling, waarbij het -personeel toekijkt. Hun ivacht ander werk Voor vijfhonderd baders per week „de vaste klanten" is de sluiting van het badhuis een strop. «Foto LD Holvast i 1 nan 111*801 iur n 1 eclub a( LEIDEN Na 47 jaar dienst aan de Leidse „waterbescha- ring" in de vorm van miljoenen stort- en kuipbaden zal het gemeentelijk badhuis aan de Van der Werf straat op 1 april zijn leuren definitief sluiten. Aan de ene kant vanwege ernstige »uderdomsverschijnselen. aan de andere kant omdat het zijn ünctie voor een groot deel heeft verloren. Het gemeentelijk ladhuis aan de Lindestraat en de opgeknapte badinrichting «an „De Eendracht" aan de Medusastraat kunnen het restant ,-an de klantenkring overnemen. De sluiting zat er al jaren in. Ver- 1 ouwing of restauratie zou veel te veel osten. Met dit in gedachten verleen de gemeenteraad vorig jaar be- mgrijke financiële medewerking bij revisie van het badhuis in De Kooi tt eigendom is van de woningbouw- ereniging „De Eendracht". 7 rot "8 10 ;t is ondoenlijk het juiste aanbal iljoenen poedelbeurten dat in 't ge- in^eentelijk sqjjool- en volksbad is ge- T'tnioten te becijferen. Een indruk van verminderende belangstelling rijgt men uit de volgende cijferreeks ï0 554 nog 130.104 bezoekers en a'da- end tot '65 zien we achteenvolgens eeku 27.301. 126.408. 116.576. 107.422. 102.70 -a»oiS728 - 91 80994 848- 90 668 en 80.922 Die tanende belangstelling is aller minst negatief. Het bewijst dat er leeds meer sanitair in de woningen omt, o.m. door nieuwbouw in Zuid- test en Noord en door gebruikmaking in de premieregeling woning-verbe- (tojiring- (een gemeentelijk subsidie voor Idenaars, die 'n badcel in hun wo- g laten Installeren). Klas na klas Bad-strijd De „opvoedende taak" van het bad- uis kwam wellicht 't best tot uit- ukking in de gewenning aan de ge- 18 gelde douchebeurt, die een groot el van de Leidse schooljeugd in die ond*jaar heeft gekregen. Klas na klas ■zocht overdag het badhuis, dat bur- meester De Gijselaar op 13 juni >k 4; 122 officieel had geopend. Aantal schoolbaden liep van 23.537 1954 terug tot 2.863 in 1964. Op 1 november van dat laatste jaar der)j erd gestopt met het baden in ig ti :hoolverband. Het werd in decern - 1965 door één school hervat. Pas het eind van het schoolsei- z0$en '67-'68 kwam de definitieve punt :hter dit schoolbezoek aan het bad- waarvan in de eerste helft van 8 toch altijd nog door 1.762 leer- ;en gebruik is gemaakt. Liep de behoefte aan een gemeen- ïlijk badhuis terug, met de gro- hoeveelheid stokoude en oude wo ldingen blijft er toch nog altijd een antal Leidenaars op deze badgele- aangewezen. Na een onder- naar de herkomst van de ba- en de behoefte aan een badhuis, de gemeente enkele jaren ge- aan de Lindestraat een nieuw van voldoende capaciteit. De accommodatie werd vier jaar in gebruik genomen. Daar- viel een opleving te bespeuren in badhuisbezoek voor beide inrich- samen (in- 1965 nog 75.146 en 166 een stijging tot 78.360) 1967 gaf alweer een totaal van 109.9 en 1968 (vorig jaar) 65.819 is er een kleinere terug voor de Lindestraat dan voor de der Werfstraat. Intensief gebruik en de grote voch tigheidsgraad tijdens dit gebruik heb ben 't School- en Volksbadhuis ern stig aangetast. Men zou kunnen zeggen: het is net op tijd opge bruikt. Toch zal menig Leidenaar en oud-Leidenaar even terugdenken aan de vooral op spitsuren vóór het week einde onvermijdelijke strijd om een genummerd kaartje en het gevecht tegen de klok bij het nemen van een dames- of herendouche dan wel -bad en bij het gezamenlijk sohool- douchen. Het gaat de heer K. Terburg (52), bedrijfsleider van beide gemeentelij ke badhuizen en sinds 1955 wonend boven dat aan de V. d Werfstr., bij zonder aan zijn hart dat de deuren dicht moeten. En vooral voor zijn „klanten", van wie er heel wat zijn met een bijna even lange staat van dienst als het badhuis zelf. Misschien dat zii troost kunnen putten uit de hierbij vermelde pre mieregeling woningverbetering. Wie in zijn woning een bad- en douchegelegenheid wil daten» ma ken kan daarvoor via het gemeente bestuur een subsidie krijgen van maximaal f 266,66. De enige voor waarde, die daaraan wordt gesteld, is dat de installatie op verantwoorde wijze geschied. Om voor die premie in aanmer king te komen moet men zich met de plannen vóór de uitvoering ervan in verbinding stellen met de afde ling volkshuisvesting van gemeente werken. ondergebracht in het pand Breestraat 117. Deze premieregeling geldt overigens ook voor andere vor men van woningverbetering, zoals het maken van een nieuwe toilet ruimte. het maken van dakkapellen of andere bouwkundige verbeteringen. Geen uitvallers in In Lotlewijkskerk Sleutelstad-tocht LEIDEN De traditionele Sleutel stadwandeltochten. zaterdag en zon dag als vanouds op touw gezet door de Leidse wandelsportvereniging Wil len is Kunnen hebben een geslaagde opening van het Leidse wandelseizoen gevormd. In totaal verschenen er 493 lopers aan de start, te weten de ver enigingszaal in de Maria Gyzensteeg. Van daaruit werden afstanden van 5. 10. 15. of 20 km afgelegd. De routes i voerden door Leiden, Oegstgeest en de Duinstreek. Ei- waren geen uitvallers. Allen ont- vingen een speciaal ontworpen me- daille met een afbeelding van de j Stadstimmerwerf. De groepen kregen I daarnaast een vergulde plak. Onder de deelnefners en deelneemsters be- vond zich de bekende Rotterdammer H. v. d. Wal, die ondanks zyn 75 ja- ren de 10 km op z'n sloffen haalde. De wandelsport- en gymnastiekver enigingen die ditmaal met één of meer groepen deelnamen warenBos koop (Boskoop), Hoekse Sportvereni ging «Hoek van Holland), Alliance «Den Haag), Jeugdgroep (Poeldijk), I Sparta Leiderdorp Quick Steps, Vreugdeoord (Alphen a. d. Ryn>, Zuid West en De Keytjes (Leiden). NIEUWKOOP/LEIDEN In de serie kerkconcerten Nieuwkoop was het Jeugd Kamerorkest Lei den te gast De verdubbelde be langstelling lijkt een goed voor teken voor het Leids Kamerkoor, dat. op 20 april de serie zal afslui- j ten. Het. is goed zitten in de Geref. Kerk, waar de moderne bouwmaterialen zo sterk de sfeer meebepalen. Het orgel staat gelijkvloers, het orkest heelt geen podium, maar een benijdens waardige akoestiek. Op de orgelbank Ada v. d Bent om te soliëren in Handel's befaamde Orgelocncert m Bes en zy doet dat klaar, tintelend en sprankelend, 't Zilveriglichte tim bre schakeert uitstekend bij de or kestklank en de situatie klopt met die van Handels eigen positief (één kla vier zonder pedaal), met resultaat een Handel zonder de kaplaaszen aan. NED HERV. KERK Bedankt voor Dinteloord en voor Nunspeet G. C Post te Giessendam. voor Koudekerk J. A. Heldering te Heeze. GEREF. KERK Beroepen te Drachten: D. Pasman te Alkmaar. Aangenomen naar Rot terdam (als missionair predikant te Rwanda) P. H. van Geelst, kandidaat te Baarn. Naar Musselaanaal R. Has- sefras. kandidaat te Lobith. die be dankte voor Warffum. Vriezenveen, Sibculo. Dinxperlo. Zwartsluis. IJssel- stein en Benschop. Bedankt voor Harderwijk W. de Vries te Bedum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal J. C. West- strate te Meliskerke. Zandbakken niet voor houden Als moeder van drie kinderen, vind ik het een prachtig idee van de ge meente om zandbakken in de Leidse parken te plaatsen, zeker in de bin nenstad waar niet veel speelgelegen- heid voor de kinderen bestaat. Maar was het niet mogelijk geweest een af dekking voor de winter en de nacht hier op te plaatsen? Want er zijn mensen die denken, dat deze zandbakken voor hun hon- oen geplaatst zyn! Ik zag vrijdag ochtend een dame haar hond uitla ten, netjes aan de lijn. ze liet haar hond netjes in de zandbak zijn be hoefte doen Straks komen er kinderen en gaan er met hun handjes in spelen, kinde ren weten niet beter, beesten ook niet dacht ik, wel verstand! Mevr J Werk Papengracht 14 a Leiden LEIDEN In het gistermiddag in de Lodewijkskerk gegeven Passiecon cert van het Alma Materkoor i.s de bij uitstek artistieke samenstelling van het programma ons in eerste in- siantie opgevallen. Dit koor bevindt I zich onder de verantwoorde leiding van Jan van der Meer in perfecte i conditie. In een exclusief aantal a oappella gezongen geestelijke zangen van Clemens non Papa, Orlando di Lassus, Jachet non Papa, Orlando di chael Haydn was onmiddellijk de i zuivere samenzang merkbaar, het in- eenvloeien van de diverse stemgroe pen. het prachtige aanzwellen en af nemen van de zang. zonder dat één stem naar voren sprong. De superieu re eenheid kwam speciaal tot uiting in het aan Mozart herinnerende Te- nebrae van Michael Haydn. De so praan Leny Stevens-Ridderhof ex celleerde in het „Laudamus Te" van Mozart, luchtig geregistreerd bege leid op het orgel door Jan van der Meer. Het koor was ook subliem van stemgeving in Bachs „Wohl mir, dass ich Jesum habe", waarna de violiste Henny Ravestein voortref lelijk ge disponeerd de bekende sonate in D gr. t. van Handel in een schoon licht plaatste. Ook het .Alma dei Creatoris", het „Laudate Dominum", het „Kommet her ihr armen Sunder" en ..Betracht dies Herz" van Mozart waren pare len. waarin de sopraan Leny Stevens zich van een uitstekende wijze liet horen. Het stemmingsvolle geheel werd besloten met enige karakteristiek ge zongen negro spirituals, t w. „Evry time i feel the spirit". „Thev cru cified my Lord" en „Listen to the lambs", waarin het koor zich op een totaal andere wyze onderscheidde. Jan van der Meer weet dan ook pre cies hoe hy elk genre kan geven, wat het toekomt. Daarbij heeft hjj de zang tot een uitzonderlijke hoogte opgeveerd. De heer Dove verhoogde deze in drukwekkende samenkomst met het uitspreken van toepasselijke voorle zingen, o.a van een gedicht uit de bundel „Op de dorsvloer" van Theo Naastenpad en enige psalmen, die de diepe ernst van dit Passie-conoert extra onderstreepten Th. J. Hannema Voorlichting O AZ LEIDEN —De voorlichting naar buiten vanwege het Leids Acade misch Ziekenhuis wordt voortaan ver zorgd door het Bureau Pers en Voor lichting van de Leidse Universiteit. Deze voorlichting werd de laatste tijd verzorgd door het public relations bu reau Zeekant in Den Haag onder lei ding van Ben Korsten. Het AZ heeft onlangs de relaties met dit bureau verbroken. Vakantiecentruii' WM'logsslach toffer.® LEIDEN De Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers wil een aangepast vakantiecentrum voor de leden stichten en vraagt zich I ivi af in welke vorm dat het best kan gebeuren. Aldus de strekking van een mededeling, die werd gedaan in de zaterdagmiddag in de Leidse Doe lenkazerne gehouden jaarvergadering van de afdeling Zuid-Holland-Noord De bond bestaat volgend Jaar 25 laar, evenals de afdeling. Het Jubi leum zal worden gevierd, maar nog met bekend is op welke manier. De vergadering deed suggesties. Voorzitter H Gouw herdacht in I rijn openingswoord het onlangs overleden afdelingslid J .de Vries uit I Alphen aan den Rijn. Hij schetste het voorbije jaar als gunstig, waar- i mee secretaris en penningmeester in 1 bun verslagen instemden. De heren H Booy en A. Eding wer den in het bestuur herkozen De heer Gouw werd opnieuw als voorzit- tor aangewezen. Voorzitter en secre- t a-ris J. Tieman werden afgevaardigd I naar de algemene jaarvergadering. 1 De heer Stam werd opnieuw aange wezen als contactpersoon voor Gouda i en omgeving Het speldje voor tienjarig lidmaat schap werd uitgereikt aan de heren 1 C S. Souverein. B. J. van Koperen en J. Doornekamp. De vergadering werd gevolgd door een maaltijd en een gezellige avond met de dames in de kantine, waarop j spelletjes werden gedaan en de Rhythm Boys uit Bennebroek voor 1 de muzikale gezelligheid zorgden David Oistrach toch in Leiden LEIDEN De violist David Ois trach, die onlangs tijdens een tour nee in West-Duitsland ziek is gewor den, treedt deze week voor eersto weer op. David Oistrach geeft mor genavond een concert met het Resi dentie Orkest in de Leidse Stadsge hoorzaal. Het aanvankelijke pro gramma met werken van Mozart. Brahms en Ortell blijft dus gehand haafd. Tentoonstelling van orchideeën LEIDEN De Nederlands Orchi deeenvereniging organiseert van 26 tot 29 maart een tentoonstelling van orchideeenplanten in de Hortus Bo- tanious, Rapenburg 73, te Leiden. De openingstijden zijn: woensdag 26 maart van 13.30 tot 16 uur: donder dag en vrijdag van 812 en van 13.30-16 00 uur Belastingdienst LEIDEN De heer H. B. A. Ver hoeven, adjunct-inspecteur van 's Rijksbelastingen in Leiden, is be noemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen te Den Haag «ministe rie van Financiën». De heer N. van den Aakster, even eens in Leiden, is benoemd tot hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belastingen. Prof. Den Haan uil bestuur 3 Oct. Ver. LEIDEN —Prof. D C. den Haan. die vele jaren het secretariaat van de Drie Octobervereeniging in han den had, heeft in verband met druk ke werkzaamheden bedankt als be stuurslid van deze vereniging. Het seoretariaat werdt thans tijdelijk waargenomen door de heer J. van Herteveld. De Sitterlaan 90. :dlen vallei xeeni >r, Pf' J. LEIDEN „Het fortuin begint hier", schreeuwt een bord in de Leidse Consu- marktmaar wie het fortuin najaagt begint eerder, zo bleek op de eerste zaterdag van dit nieuwe verkoopcen trum aan het Levendaal. Het begint met in horten en stoten in het drukke verkeer 't doel naderen, maar het blijft be naderen, want de parkeer- plekjes vlakbij zijn allemaal bezet. Zolang de het verkeer regelende politieagent het niet in de gaten heeft, kun je wat schoksgewijs blijven wachten op een vrijkomend plekje, maar er blijken veel lang-parkeerders rond de oude spinnerij van Van Wijk te staan. Verder zoeken dus, in de smalle straten in de omge ving, die óf een parkeerver bod. hebben óf al vol staan Het parkeerterrein bij het postkantoor in de Gerestraat. denk je, maar het blijkt een lumineus idee, dat velen vóór je al hebben gekregen: het terrein staat mudvol. Ten slotte vind je een plekje, maar daarvan kun je niet zeg gen, dat je per auto inkopen doet Oversteken bij de Consu- markt blijkt ook een pro bleem. Het Levendaal is druk en breed en de oversteek zonder een zebrapad in de omgeving is een sprong in liet duister. Zo. de ingang is toch bereikt. Maar daarmee is het niet afgelopen. Naar binnen wandelen? Vergeet het maar. Er staat een drom mensen buiten, in de rij als in slechtere tijden. Lang zaam schuifel je door de hal. wie alleen een bloemetje of een gebakje wil, is zo klaar en kan zich terugwurmen door de stroom. Het fortuin-bord komt in zicht en dat kom je meteen te weten. Er is een tourniquet als bij de Rotterdamse Metro en er staat een man bij. die pas een plukje mensen bin nenlaat als hij aan de andere kant klanten heeft zien gaan Reken maar op een minuut of tien. Overigens kunnen die vermakelijk zijn door het afluisteren van gesprekken in de geest van „vol ver wachting klopt ons hart". Dan ben je door het draai- hekje, neem je deel aan de run op de karretjes en be reik je het beginpunt van de fortuinjacht. Gezien de tijd. die je nodig had om aan de start te komen, ben je bij w(jze van spreken al een for tuin kwijt en dan moet je met de boodschappen nog terugsjouwen naar de auto.' Maar tenslotte heet het „vrije zaterdag" en dan kun je de stelregel „tijd is geld" dus vergeten (Foto's LD.'Holvast) Het JKL is een van de culturele goe deren van Leiden. Uit de oprichtings- tijd, tien jaar geleden, kunnen maar weinig over zijn, een tijdvak waarin een twintigtal via dit orkest de weg naar de vakmuziek vond maar gebleven is de dirigent Henk Briër. Het is duidelijk dat al wie. strijkend of blazend, zijn vleugels heeft gevoeld, zich bii zulk een orkest meldde en bij deze dirigent. Men neemt het aan een Handel- concerto en Schubert s 5de Symfonie werden in volmaakthuis uitgevoerd. Maar als nu nog Vivaldi's Concert voor twee cilli en g en Bach's Sui te no 1 in C voor twee hobo's en fa got op het programma staan, uitge voerd met eigen solokrachten en dan nog beroepsniveau? Inderdaad! Duizend vrienden van het orkest weten dat het zo is en dat de cellisten Like Kuggeleijn en Ike Viersen. de hoboïsten Han Ka paan en Dick Brandt en de fagotist Peter de Wit het volbrengen. Wat een erva renheid en bezonkenheid, wat een vaste doorgaande streek of staande toon, wat een humane spraak in dit afluisteren van wat bijv. in de ziel van een Largo huist!. Dit orkest is uniek. Een Schubert V na de pauze stal alle harten. De componist was nog maar een onfor tuinlijk schoolmeestertje in het offi ciële muzikale Wenen, toen hij het werk opschreef. Het was de enige van zijn tien symfonieën, die lxij zelf heeft horen klinken, dank zij een or kestje van Idealisten als een soort vereniging van vrienden van alle mu ziek van Franzl Schubert Kees Verhoef. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens; doctoraal klassieke taal- en letter kunde de heer A. van Duin (Zoeter- woud'e»; kandidaats klassieke taai en letterkunde mej. H. Storm (Lis- se); doctoraal Franse taal- en letter kunde mevr. C. J. M. de Voogd-van Duyvendijk «Rotterdam» en mevr. M. Kappelhoff-Noordhof «Eindho ven»; kandidaats Franse taal- en letterkunde mej. A. M. van Tuyl (Antwerpen en mej. M. van Harten (Leiden»; doctoraal Ned. recht de heer J. J C Ouwerkerk «Leiden»; doctoraal Godgeleerdheid de heer J. Kruyne «Heemskerk». Po I ocom peti lip DEN HAAG In de Haagse Mau- ritskade heeft de Leidsche Zwem- club een goede kans op winst niet gebruikt. Tegen het Goudse GZC was een zege mogelijk geweest, maar door pech en het niet volledig afwerken van de aanvallen van Leid se zyde was het juist GZC dat aan het langste eind trok. De tactiek van coach Frits Smol was er op gericht steeds met éen man meer ten aanval te trekken. Dit kon, doordat GZC midvoor Kees van der Toren op zyn plaats op de 4 me ter liet liggen. De Leidenaars mis ten echter viermaal in een dergelij ke situatie, en uiteraard werden dit ook vier treffers voor Van der To ren. Zo werd het in het eerste spel- gedeelte 0-1, terwijl LZC niet verder kwam dan een aantal schoten op het houtwerk en net naast het doel. Ook het tweede Goudse doelpunt ontstond dank zij Van der Toren, waarna Dick Houthoff de achterstand verkleinde. Een lange boogbal werd Jaap Maas- sen noodlottig: hij beoordeelde ae bal verkeerd en kon vissen Een snel sohot van Jan de Graaf verklein de de achterstand even later tot 2-3, maar in de derde speeltijd scoorde Van der Toren opnieuw, nu uit een machtige omhaal. Even later slaagde LZC er niet in een massale aanval af te ronden. Van der Toren deed dit des tebeter: 2—5. Een goed schot, van Siera en ge bruikmaking van een misverstand in de GZC-achterhoede door Hout hoff reduceerde de achterstand op nieuw tot één doelpunt. In de laatste periode wer dhet door een doorslag bal van Blok 4-6. uit een strafworp van Houthoff 5-6. waarna Van dei- Toren opnieuw helemaal vry voor Maassen niet miste: 5-7. Even leek het er nog op. dat de Leidenaars naar een gelijk spel zouden komen. De Graaf kreeg de bal uit een vrije worp van Koedooder en bracht de stand op 6-7. Hierna sloeg de Blok al de hoop de bodem in: met een ach terwaarts schot scoorde hij 6-8. ter wijl het Van der Toren was die uit een strafworp de eindstand op 6-9 stelde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3