Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Dikke dinges Europa's hoogste woonhuis Geen moederliefde bij mensapen Pim en Pom ZATERDAG 22 MAART 1969 LD EXTRA I Wie loaarde hecht aan een verheven levensgevoel zou eigenlijk een woning in Europa's hoogste flat voor zich moeten laten reserveren. Deze 130-meter-reus met in totaal 340 woningen zal aan de Rijnoever in Keulen ontstaan. Opdrachtgever in een Keulse le vensverzekering-maatschappij. die de totale kosten voor de staal-beton-reus op rond 30 miljoen mark schat. Clou van de wolken krabber is een party-ruimte met een fan tastisch uitzicht rondom op de 43ste ver dieping, die iedere huisbewoner kan huren. Het flatgebouw zal een mini-stad op zich vormen en dienovereenkomstig maakte ar chitect Hendrik Busch zijn plannen. Hij pro jecteerde een restaurant op de begane grond, dat de huurders ook maaltijden levert als zij dat wensen, een terrascafé, twee kegelbanen, een overdekt zwembad met uitzicht op de Rijn, een sauna, een gymnastiekzaal, een kleuterschool en de noodzakelijke winkels. Op zijn laatst in 1971 zullen de bewoners Euro pa's hoogste flatgebouw kunnen betrekken. Slechts enkele uren duurde de vreugde van orang-oetan-ouders Kiki en Charly over |«n dochtertje; daarna wilden zij niets meer in haar weten. Het thans geboren mens- nmeisje in de dierentuin van Stuttgart rging het als haar zusje Lea anderhalf jaar lieden. Moeder Kiki verstootte beide kort de geboorte. Daar Lea echter in het gezin i een dierenoppasser intussen tot een ste- bru ge jongedame is opgegroeid, hoopt men, 11 ook het tweede orang-oetan-kind onder de hoede van een jonge verzorgster met de fles zal opgroeien. In iedere dierentuin ter wereld is men blij, als blijkt dat bij deze door uitsterven bedreigde diersoort jongen op komst zijn. De fokresultaten zijn tot nu toe relatief slecht. Met gerechtvaardigde trots presenteerde de directeur, de heer Schöchle, derhalve „zijn" jongste (rechts op de foto), diehet niet schijnt te begrijpen dat haar moeder zich zo afwijzend gedraagt. Pim en Pom zijn lui. Ze lig-gen al u-ren te koes-koe-zen in hun mand in de ka mer. Veel te lang, zegt Pom, die zich lui uit-rekt met zijn staart om Pim heen. Waar-om veel te lang? vraagt Pim met een gaap. Nou, zegt Pom, er kan van al-les ge- beu-ren ach-ter on-ze rug. Nou, ga dan ky-ken, zegt Pim. Ga jü maar, zegt Pom. Maar jij denkt dat er wat ge-beurt. Nee, zegt Pom, ik zei dat er iets kin ge- beu-ren. Wat dan?, wil Pim we-ten. Nou, de vrouw kan op-eens weg-ge-lo-pen zijn. Er kan een vreemd schrok-dier het huis bin-nen-slui-pen die al ons e-ten op eet Pim schrikt. Ge-loof je dat heus?, vraagt hij. Ik zeg niet dat het zo is, zegt Pom, maar het zoü kun-nen. Ik heb geen mi-nuut rust meer, fluis-tert Pim. Al zijn lui-heid valt van hem af en met lan-ge po-ten stapt hij naar de gang. E-ven la-ter komt hij te-rug. En?, vraagt Pom, was er nog iets ge-beurd in huis? Pim knikt op-ge-won-den van ja. Een ding, zegt hij, er is een nieuw ding in de keu-ken. Wat voor ding?, wil Pom we-ten. Een eh ja, wat zal ik zeg-gen. Een eh din-ge6- Wat voor din-ges, zegt Pom, die er voor o- ver-eind komt, groot, klein, dun, dik? Dik. zegt Pim. een dik-ke din-ges. Denk Je dat het kwaad kan. Pom? Pom denkt na. Zit er een deur-tje of een dek-sel aan die dik-ke din-ges?, vraagt hij ern-stig. Dat weet ik niet. zegt Pim, daar heb ik niet naar ge-ke-ken. Maar waar-om vraag je dat? Hij kiikt naar de ern-sti-ge kop van Pom en op eens be-grijpt hij het. Denk jedenk je dat dat schrok-dier zich in die dik-ke din ges heeft ver-stopt? Ik denk niks, zegt Pom, maar het zou na- tuur-lijk kun-nen! Pim knikt. Hoe groot is een schrok-dier?, vraagt hij. Pom weet het ook niet, maar dat laat hij Pim na-tuur-lyk niet mer-ken. Nou, zegt hij, een flink schrok-dier wil toch al gauw zo groot zijn als een be-hoor-lij-ke kat. Pim denkt na en knikt bang. Ja, zegt hij, ja, dan kan het. Dan kan het schrok-dier zich heb ben ver-stopt in de dik-ke din-ges. Kom mee, zegt Pom, die nu zelf ook in het schrok-dier ge-looft, we moe-ten die dik-ke din-ges eens wat na-der be-kij-ken. Hij hoort zelf dat het erg plech-tig klinkt en neemt daar-om maar met-een de lei-ding. Hij loopt voor Pim uit naar de keu-ken. Op de drem pel ziet hij de dik-ke din-ges al staan. Niks bij-zon-ders, een he-le gro-te wit-te bus. Geen dek-sel of deur-tje zo te zien. Maar wacht eens, er steekt een klein hand-je uit de bus. Wat is dat hand-je?, vraagt hij aan Pim. Weet ik niet, zegt Pim, ik heb hem nog niet goed be-ke-ken. Ik ben met-een naar jou ge-lo-pen om je te ver-tel-len dat ie er was. Pom loopt naar de dik-ke din-ges toe. Ach, zegt hij, ie-mand die een hand-je naar je uit steekt, kan nooit ge-vaar-lijk zijn. Hij legt zijn poot-je op het zwar-te hand-je. Dag, dik ke din-ges, zegt hij. Hi hi, roept Pim, hij neemt zijn hoed-je voor je af! Pom trekt zijn poot ver-schrikt te-rug en boemmm valt de hoed van dik-ke din-ges weer om-laag. Pim grin-nikt weer. maar Pom roept: Lach niet! Snap je dan niet dat dat schrok-dier zo naar bin-nen ge-kro-pen kan zijn in de dik ke din-ges. Hup, e-ven zijn poot op het hand je hup, de hoed af en hup, het schrok- dier zit in de dik-ke din-ges en loert op ona e-ten- Als-je-me-nouzegt Pim en hij doet bang een stap-je te-rug. Nee-nee, zegt Pom, hier blij-ven. Ik ben maar lie-ver ze-ker van mijn zaak. Voor-uit. Ik zet mijn poot op het hand-je en jij kijkt on-der de hoed of je het schrok-dier ziet. Een beet-je bib-be-rend doet Pim wat Pom zegt. Als de hoed om hoog is, springt hij op de rand van de dik-ke din-ges en kijkt naar bin-nen. Wat zie je?, vraagt Pom. Niks. zegt Pim, le-ge pot-jes, le-ge ei-tjes, een vis-graat-je, een bloe-me- tje Noem je dat niks?, vraagt Pom, hoe komt dat daar dan? Snap je dan niet dat dat schrok-dier al die ei-tjes, die pot-jes en dat vis-graat-je heeft leeg ge-ge-ten? Zo'n schrok-dier staat voor niks. Die eet zelfs bloe-men! Voor-uit, Pim, kijk of ie zich niet on-der de pot-jes en rom-mel heeft ver stopt! Met tril-len-de poot-jes be-gint Pim de pot-jes, ei-er-dop-pen, bloe-men, pa-pier tjes en graatjes uit de dik-ke din-ges te trek ken. Hij hoort of ziet nog al-tijd niet* en daar-om wordt hij steeds dap-per-der en gooit de rom-mel nu met po-ten vol te-ge lijk op de keu-ken-vloer. Als de vrouw bin-nen-komt. geeft ze een schreeuw en zet Pim met de be-zem ach- ter-na. Rus-tig, vrouw, rus-tlg, roept Pom, die ook mee-holt. We moes-ten toch ze-ker van on-ze zaak zijn? MIES BOUHUY» Kunt u de acht afwijkingen In de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. Horizontaal 1. bevlieging 4 dagtekening 8. katoenen schortedoek met ge weven dessin 11. nauw 13. maand 14. dochter van Laban 15. arbeider in het veeteeltbedrijf 18. notie OPLOSSING VORIGE PUZZEL De prijzen werden toegekend als volgt: Eerste prijs van f. 5.aan mevrouw J. Kramp, Os- en Paarden- laan 5, Leiden; de twee prijzen van elk f. 2.50 aan mevrouw C. v. d. Zan- de-Hoogendorp, Zeeweg 153, Katwijk aan Zee en mevrouw W. L. A. Vlie ger, Bejaardencentrum „Hofwijck". kamer 219, Oegstgeest. De prijzen worden de winnaressen toegezonden. Vriendelijk verzoek aan alle inzen ders (sters) hun naam en adres dui delijk te vermelden, daar sommiger de puzzelredactie voor een ware puz zel plaatsen! 20. voor 21. samenspanning 22. verlaagde toon 23. godin van de dageraad 25. afgelegen 27. scheepszeil 28. wig 30. onbepaald voornaamwoord 32. symbool voor beryllium 34. zich verbeelden 36. insekt 37. borrelen 38. nadeel 39. landbouwwerktuig 40. nachtleger in de openlucht 42. persoonlijk voornaamwoord 43. godin der verblinding Knopenkoningin In Londen woont de „button queen", ofwel de „knopenkoningin" van Engeland. Het is Toni Frith die zich al vijftien jaar „speciali seert" in het verzamelen en verko pen van knopen die ze tijdens haar buitenlandse reizen tegenkomt. In haar twee winkeltjes in de Britse hoofdstad heeft ze knopen uit de negentiende eeuw (die ongeveer tien shilling waard zijn), en ivoren exemplaren uit de achttiende eeuw die met waterverf beschilderd zijn en per stuk ongeveer tien pond kos ten. ..Vroeger droegen de mensen knopen zoals wij nu sieraden dra gen". heeft Toni Frith aan Wo man's Own verteld. „Vooral de achttiende eeuw was een heel goede knopeneeuw". Vriendelijke mensen sturen wel eens knopen naar de knopenkoningin en daar is ze erg blij mee zolang het geen plastic knopen zijn. 44. stel 45. deel van de week 47 plaats in Gelderland 50. prul 52. schuchter 53. ontzag 55. buitendijks land 57. geheel door water omgeven land 59 gebrand linnen 61. lang smal stuk hout 62. zijrivier van de Donau 64. sprookjesfiguur 65. beginsel van blad of bloem 66. voorbeeld 67. boomschacht Vertikaal 1. torso 2. godsdienstige overtuiging 3. gemeenschappelijk bouwland 5. symbool voor americium 6. bestanddeel van etherische oliën 7. bolgewas 8. niet meer aanwezig 9. zich gewennen 10. ziekelijk 12. dwaas 14. Europeaan 16. aanzien 17 kraakbeen vis 18. mannelijk dier 19. Europeaan 24. zangeres 25. ontwateringssluis 26- afnemen 28. viskorf met deksel 29. snedig 31. ophalen 83. zeer 34. spinneweefsel 35. deel van de hals 36 eertijds vorst der Barbarijse Staten 41. verdrag 43. god der wijsheid 46. karakteristiek Venetiaans roei vaartuig 47. bijbels priester 48. legerstede 49. lidwoord 51. rivier in Schotland 62. waterloop 53. jonge loot 54. mat 56. modder 58- zoogdier 60. spitse bek 62. symbool voor ionium 63. symbool voor neon Oplossingen onder het motto „KRUISWOORDPUZZEL" dienen voor woensdag u. tie 9 uur vjh in het bezit te zijn van de ra dactie, Witte Singel 1 te Leiden, Onder de goede oplossingen «tellen wij een eerste prijs van f6 en twee tweede prijzen van f2,50 beschik baar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13