Jules Croiset in een opzienbarend stuk solo-toneel Onderzoek naar „de" student ...als u de zachtste wilt 25 king size filters f 1.75 ZANGEN MALDOROR" Ds. HUGENHOLTZ OVERLEDEN Kunst uit Siena Discussie tijdens de preek Premiere Monsieur Hawarden DONDERDAG 20 MAART 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 LEIDEN Ter gelegenheid van het Lentefestival is gisteravond rn de schouwburg uitsluitend voor studenten door Jules Croiset van het Zuidelijk Toneel „Globe" een verbazingwekkend stuk solo-to neel gebracht, onder de titel ,JDe zangen van Maldoror", van de 19- de eeuwse Franse schrijver Comte de Lautréamont. Verbazingwek kend in de eerste plaats vanwege de prestatie van één kunstenaar, die het bestond een publiek enige uren lang ademloos geboeid te houden; verbazingwekkend ook om de weliswaar hoogst poëti sche, maar haast onvatbare tekst, die duidelijk afkomstig was van een gestoord brein. Gelukkig bestaat by de toneelge zelschappen tegenwoordig de ge woonte. in de programma's soms uitgebreide toelichting te geven op wat de toeschouwer te wachten staat. Dit is dan vaak ook wel nodig. In dit geval zeker! Daaruit kon men le zen, dat de Comte de Lautréamont het pseudoniem was voor een jong kunstenaar, Isodor Lucien Ducasse. in 1846 uit Franse ouders te Monte video geboren; op zyn veertiende jaar naar Parys gekomen en daar in 1870 overleden, opgeteerd door één schepping van zes zangen, de „Zan gen van Maldoror". Niemand minder dan Willem Kloos, aldus vermeldde het programma ook, heeft er des- tyds in ons land vergeefs? de aandacht op gevestigd. Deze heeft toen o.m. gezegd: het is de zelf- beschryving van een gek, die de kie men van alle waanzinnen in zich omdroeg en die, omdat hy zo'n artiest was. al die openbaringen van waanzin heeft opgeschreven in hun logische onlogica, zodat het een goddeiyk boek is geworden van hoog over onze hoofden heenslaande ver wensingen en bedreigingen en onge breidelde schaamteloosheid". Maldo- rar, vegde Klos daar nog aan toe, dat is de Satan. ZEIST Ds. G. W. K. Hugenholtz, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, is na een langdurige ziekte op 79-jarige leeftyd te Zeist overleden. De begrafenis zal plaatsvinden za terdagmiddag op de Nieuwe Alge mene Begraafplaats aan de Wouden- bergseweg te Zeist, nadat vooraf om twaalf uur in de aula een rouwdienst is gehouden. Ds. Hugenholtz, die eerst by het christeiyk onderwys werkzaam was, studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht theologie en aanvaardde in mei 1929 te Lansdorp en Sohelling- woude het predikambt in de N.H. Kerk. Op 17 januari 1932 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Klaaswaal in de classis Dordrecht, vanwaar hy op 21 april 1946 naar die van Woubrugge in de classis Leiden vertrok. Op 1 mei 1949 werd hy door ds. C. J. van der Graaf bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Nykerkerveen in de classis Harderwyk. Deze, zyn vierde en laatste gemeente, diende ds. Hugenholtz tot 1 mei 1955, toen he mop vyfenzestig-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat vestigde ds. Hugenholtz zich in Zeist. Ds. Hugenholz heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervul a en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Wie tyd liad gehad dit te lezen, kon dus weten, waarvoor hy kwam te staan, met al of niet de mogeiykheid om te verwerken, wat hem in de zeer byzondere weergave door Croi set, naar de Nederlandse vertaling van J. Starcke uit 1917. werd gebo den. Wat Croiset bracht, was niet zonder meer een voordracht. Hy be diende zich van een hoog trappen- stel; hy speelde een rol en hy werd by voortduring begeleid of onderbro ken door zeer indringende geluid- en licht effecten. Al deze aanvullingen waren echter zeer verantwoord geko zen. zodat hy de verbysterende, in drukwekkende teksten volledig tot hun recht kon laten komen. Men kan niet anders zeggen dan dat het een uitermate knappe prestatie was. De kunstenaar werd dan ook aan het slot met een langdurig applaus be loond. Vermeld moet nog worden dat het toneelbeeld ontworpen was door Son- GRONINGEN (GPDt —Het Gro ninger Museum van Stad en Lande krygt van 28 maart tot 28 april een unieke tentoonstelling van schilder kunst uit het Italiaanse Siena. De tentoonstelling, die pretendeert alle Sienese schilderijen uit de" late mid deleeuwen (van ongeveer 1300 tot 1500) die in Nederlands bezit zyn te omvatten, wordt georganiseerd door de studenten van het Kunsthisto risch Instituut van de Ryksuniver- siteit in het kader van hun studie programma. Lola BraccinJ. de Italiaanse to neelspeelster en filmactrice, is van daag in een Romeins ziekenhuis aan de gevolgen van een hartkwaal over leden. Zy was 71 jaar oud. Lola Braccini trad voor het eerst op toen zy 14 jaar oud was. In de jaren 1920 en '30 was zy Italië's vermaardste actrice. Na de oorlog is zy ook voor de film gaan spelen, maar haar optreden beperkte zich daar voornamelyk tot bijrollen. Tennis Betty Stöve heeft gis beren de derde ronde bereikt van het internationale tennistoernooi van Cannes. De Rotterdamse won met 75, 36, 63 van de Ausralische Margaret Starr. Schaken De Deense groot meester Bent Larsen heeft woens dag in Eersel met zwart de zesde party voor het kandidatentoernooi gewonnen van oud-wereldkampioen Michail Tal. Larsen leidt thans met 4—2. Hy behoeft uit de resterende twee partijen nog slechts een hal* punt te scoren om de tweekamp on zyn naam te brengen. SNEEK In een preek in de Ge- ref. Zuiderkerk in Sneek maakte ds G. J. Brinkman de opmerking, dat je met elkaar (dominee en gemeen- te) in de kerk toch eigenlijk van ge-1 daohte zou moeten kunnen wisselen. „Wie het niet met bepaalde uitspra ken eens is, zou dat tooh naar voren moeten kunnen brengen". Twee kerk- j gangers, iemand van tegen de 80 en een jongere man van omstreeks 30 bedienden dominee op zijn wenken Dit tot (plezierige) verbazing van ds. Brinkman en tot „wilde schrik" van een gemeentelid. dat aan deze vorm van „mondigheid" beslist nog niet toe was. DEN HAAG (GPD) Bestaat „de" Nederlandse student? Wat is zyn houding tegenover samenleving en univerisiteit? Een kersverse stich ting in Rotterdam geboren, gaat dit jaar intensief naar het antwoord op deze vraag laten speuren. Als kern- waag noemt de stichting: zullen stu denten die vandaag de universiteit willen wyzigen, morgen de maat- schappy ongemoeid laten? De stichting wordt gevormd door drie studenten aan de Nederlandse Economische Hogeschool en heet „Werkgroep Sbudenten Onderzoek" Gistermiddag hebben de drie oprich ters G. H B. Verberg, E. J. Kim man. J. A. Schimdt verteld hoe de oorsprong van hun boreling ligt in htm bemoeienis met het dit late najaar te houden congres ter gele genheid van het 55-jarig bestaan van het Rotterdams Studenten Corps. Na het op zo eenvoudige wyze gekozen onderwerp voor het congres bleek er simpelweg geen degeiyke, alles om vattende informatie voor handen. Het ging niet verder dan vage schattin gen over aard en omvang van stro mingen". Het eerste doel van de stichting blijft het aandragen van materiaal voor het congres, maar verder is het instituut bedoeld al een biyvertje. dat iedereen onderwys- en onder- zoekkundig ten dienst zal moeten staan. Nu zeer spoedig begint de eerste ronde van het onderzoek, een steek proef die in juni zal worden doorge sproken. Het grote landelyke onder zoek komt in september. Het geheel zal worden verricht door het Bureau Veldka mp - Marktonderzoek Achter hun stichting (Kimman: „te zien als een soort Wiardi Beek man Stichting van de studentenwe reld",) hebben de oprichters een raad van advies gegroepeerd gekre gen By de leden treft men o.m. aan prof. dr. K. Posthumus, regerings commissaris voor het wetenschappe- lyk onderwys en prof. mr. J. Slagter. de Rotterdamse rector-magnificus. Ja Brill en dat muziek en geluid ver zorgd waren door Louis Andriessen j D. Koekebakker (PS. Deze avond heeft aanzienlyk veel meer toneelgenot verschaft dan de vorige avond in Minerva tydens welke door het Leids Universitair To neel Akkoord een opvoering werd ge geven van George Michells „La pro menade du dimanche". een stuk dat geschreven is in de laatste jaren van de Algerijnse oorlog en zich in Pa rys afspeelt. De voorstelling, die pas na veel poespas begon, liet geen al te sterke indrukken na. Regisseur Jan Westerman heeft er nog wel wat van weten te maken, maar het had er alle schyn van dat de repetities te laat zyn begonnen. Red.). AMSTERDAM (ANP) In het Amsterdamse calypso-thea ter is gisteravond de eerste voorstelling gegeven van de Ne derlands-Belgische film „Mon sieur Hawarden". waarin Ellen Vogel de titel-travestie-rol speelt. In deze film, die vele fraaie natuurtaferelen laat zien uit het land Eupen en Malmedy en de Belgische Ardennen, spe len voorts mee Hilde Uitterlin- den, Senne Rouffaer. Xander Fisscher, John Lanting, Dora van der Groen. Joan Remmelts en anderen. De regie was in handen van Harry Kümel. Het scenario werd geschreven door Jan Blokker, die zelf ook een kleine rol in de film speelt. Het talryke publiek heeft de film. die reeds eerder in Londen werd vertoond, aandachtig beke ken .Van officiële zyde werd belangstelling getoond door de aanwezigheid van minister dr. Klompé en van de Belgische ambassadeur in ons land. Op de fotot de regisseur Har ry Kümel met de Belgische ac trice Hilda Uitterlinden (links) en de Nederlandse toneelspeel ster Ellen Vogel tydens de feea- telyke première. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19