Incidenten bij staking chauffeurs PAS IN DE Bussen in Friesland staan stil ZOMER OP DE MAAN Artsen „bevriezen tarief tot oktober Russen vrezen Britten landen nieuwe aanval speciale aanbiedingen op Shell-Stations Geruchten aftreden Hoessein Commentaar NZH Plaatselijk opklaringen WATERSNOOD IN BRAZILIË: 400 doden Paus naar Oeganda Ch inese I roepen be wegingen op Anguilla „De (SoubsmiDsc" eutvo 1 gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 MAART 1969 No. 32742 LEIDSCH DAGBLAD IKtteur: E. A. E. van Dishoeck ^dredacteur: Dra: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 LEEUWARDEN/ENSCHEDE (GPD) De staking, waartoe ischauffeurs van twee Friese busondernemingen, het Leeu- arder Autobusbedrijf en de Zuidwesthoek, vannacht in een stige vergadering te Sneek hebben besloten, heeft vanmor- nin enkele plaatsen tot incidenten geleid. In Lemmer werd de chauffeur van een „wilde maatschappij" oor de politie tot rijden gedwongen, waartegen de stakers tvig protesteerden. TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTfTT Irt kwam daar ook tot eon hand- ■ttn tussen stakers en een werk- |jt. Vrijwel alle chauffeurs, die idaag hadden willen rijden, lie- rich overreden, zodat in een ut deel van Friesland het bus- keer volkomen is stilgelegd. Ie dreigende staking bij de Over use Autobusdienst iOAD> is afge- Dd. De directie van de NV heeft «middag. enige uren na het strijken van de termijn, in 't door drie vakorganisaties gestelde ulti- tum, alsnog de nieuwe cao voor de chauffeurs aanvaard, telegrafisch heeft zij dit aan de bonden laten weten. Vakbonds- legenwoordigers die gisteravond 3oor bijeen waren besloten de uit dreven nachtvergadering af te sten. In deze nachtbijeenkomst het besluit tot staking worden «nen. vergadering in Sneek was een Ijjke bijeenkomst, waarop vooral echniek van de staking aan de kwam. Om drie minuten voor kwam het definitieve besluit: en. Om tien minuten over drie de vergadering beëindigd. De fveer 130 chauffeurs verspreid- ach toen om te posten bij elf iges van de LAB en de ZWH. bijeenkomst werd voorgezeten de heren W. H. Hendriks en L. Jenezon, bestuurders van resp- PCB en de NBV. Beiden hadden uitgemaakt van de onderhande- idelegatie met de werkgevers en die onderhandelingen brachten iu nog eens verslag uit. lie is van mening, dat er morgen gereden wordt? zo vroegen de uurders. Een man kwam overeind, ben morgen op het appèl", zo hij, „Ik ben misschien wel een (organiseerde beunhaas, maar ag er leden van de bonden zijn *el rijden, waarom zou ik het niet doen? Ik heb niets van wie ook te verwachten. Ik heb nooit tdebrood gegeten en dat wil ik niet Sommige chauffeurs zijn op talreep lid geworden, maar dat 4 niet. Bovendien is de contribu- oij te hoog. oen greep een van de vakbonds- tnurders in. „Wij willen ook geen idebrood eten", aldus de heer idriks. „Als u wilt rijden, zullen tr voor zorgen, dat u niet rijdt", klonk de zaal goed in de oren. r de zesde maal die avond een trend applaus- idat gebleken was dat alle chauf- 'op één na) het werk wilden ileggen, werd met de organisa- Tan de staking begonnen. Per Us van vertrek werden groepen lers aangewezen, allemaal onder ng van 'n „eerste man" of „ver- togsofficier". Ook werden de «en aan de stakingsleiding be- igemaakt de ZWH-garage in Lemmer [en vanochtend alle twaalf bus- binnen. Alleen de bus van een uit Joure slaagde er na het rijpen van de rijkspolitie tot twee toe in een zevental passagiers lemmer op te nemen en naar ff te brengen. De verontwaardi- I onder de posters en bij een vak- tevertegenwoordigers over dit po preden was groot bus, werd staande gehouden Bilt verwacht van heden tot ^dagavond: plaatselijk opkla- en ovei wegend droog weer. ^e tot matige in het noorden het land aanvankelijk nog "tige oostelijke wind- Dezelfde temperaturen als vandaag of 'hogere. (opgemaakt te 12.40 uur) 20 MAART op: 6.43 uur; onder: 18.53 uur. op: 7.18 uur: onder: 22 05 u frater te Katwijk te 4.36 en 1 uur laagwater te 0.35 en 12.58 Mmmer bestaat uit 20 pagina's. F»*n woordvoerder van de NZH heeft vanmorgen verklaard dat de zeven chauffeurs van de NZH, die naar Friesland zijn gereisd om hun sym pathie te betuigen met de stakende chauffeurs, niet in hun kwaliteit van werknemer van de NZH optreden, maar als kaderlid van een vakorga nisatie. „Ze hebben gewoon een dag verlof genomen. Dat ze zich nu in Lemmer bevinden als knokploeg van het sta kingscomité is hun zaak", aldus <'e NZH. bij de garage van de ZWH. De heer W. H. Hendrisk. de voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de PCB. vroeg hem solidair te zyn De chauffeur wilde wel aan het verzoek voldoen en reed daarop te rug en wilde de bus in een zijstraat zwaaien. Het VW-busje van de Rijks politie uit Lemmer belette de chauf feur op dat moment de manoeuvre te voltooien. Eén van de politieman nen stapte uit zyn wagen en in de bus en zei: Chauffeur, rijden. De bus reed daarop naar een halte, waar een zevental passagiers werd opgenomen. In Lemmer wordt het stakingsco mité, knokploeg noemen ze het. ge vormd door chauffeurs van de Zuid hollandse busonderneming NZH. Er zyn 7 man naar Friesland gekomen die sympatiseren met de stakende Friese chauffeurs. De staking houdt in dat er in Friesland beneden de lyn Harlingen Franeker-Leeuwarden voor onbe paalde tyd geen openbaar vervoer meer zal zijn. Een beeld van de vergadering van stakende buschauffeurs in I Sneek. Aan het ivoord is sta kingsleider L. Jenizon (NVV), die opriep tot een staking voor onbe paalde tijd. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Besloten is, de vlucht van de Apollo-X te laten doorgaan, maar de eerste wer kelijke maanlanding pas te on dernemen tijdens de vlucht van de Apollo-XI in juli. Dit heb ben welingelichte woordvoer ders van de Nasa verklaard. De Apollo-X met de ruimtevete- ranen Stafford. Ceman en Young zal op 18 mei van Kaap Kennedy worden gelanceerd naar een baan om de maan. De Apollo-com- binatie zal 63 uur om de maan wen telen waarbij op een gegeven moment de maantaxi losgekoppeld zal worden voor een scheervlucht langs de maan op 16 km hoogte. De taxi zal dan bemand zyn door Stafford en i Young. RECIFE (AP) Tengevolge van overstromingen in noordoost-Brazi- lië zyn zeker vierhonderd personen omgekomen en ongeveer 40.000 men sen dakloos geworden. De burgemeester van Sao Jose da Nage, de stad langs de Mandau die het zwaarst door de overstromingen is getroffen, heeft aan president Da Costa e Silva bericht, dat alleen reeds in zyn stad meer dan 400 per sonen zijn omgekomen. Voorts heeft Radio Jornal do Brasil bekend ge maakt dat in de staat Alagoas meer dan 500 personen worden vermist. De regenstormen die zes dagen hebben geduurd, zyn opgehouden en het water zakt nu langzaam. De Apollo-XI met Armstrong, Al- drin en Collins zal niet voor juli worden gelanceerd. Armstong en Al- drin voeren dan een maanlanding uit. waarby vermoedelijk Aldrin als eerste mens voet op de maan zal zet ten. Naar wij vernemen is tot het door gaan van de vlucht van de Apollo-X als „laatste generale repetitie" voor een landing niet besloten omd de vluchtresultaten ran de Apollo-IX niet bevredigend zyn geweest, maar omdat een vlucht om de maan na dere gegevens kan verschaffen om trent onregelmatigheden in het zwaartekrachtveld van de maan, zo als die in de kerstvlucht om de maan van de Apollo-VIII zijn geconsta teerd. Deze onregelmatigheden hel>- ben geringe invloeden op de baan van ruimtevaartuigen in de direct* omgeving van de maan. Deze invloe den kunnen storend werken op da navigatie. Dit is van belang by een landing en vooral bij de terugkeer f van de maantaxi naar de Apollo, dia geënterd moet worden. DEN HAAG (GPD) De huls- man, die ramlaag na overleg mei artsen hebben minister De Block 1 """ister Roohmk (Sociale Zaken) (Economische Zaken i voorge- j b"slist dan nie' een "riJs- maatregel moet komen steld hun tarieven te „bevriezen tot 1 oktober van dit jaar. Dat betekent een tegemoetkoming aan de verlangens van de bewimls- De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Pietro Nenni wijst hier vanaf het terras van zijn ministerie zijn Nederlandse ambtgenoot de bezienswaardighe den van Rome. De heer Luns is in de Italiaanse hoofdstad voor be sprekingen over de Europese een heid. VATICAANSTAD (APP. Reuter) (AP) Paus Paulus heeft vandaag bekend gemaakt dat hij in juli naar De Afrikaanse staat Oeganda gaat. Het wordt de zevende reis naar het buitenland sinds hy zes jaar gele den paus werd. De paus zal de inwijding bijwonen van een altaar voor de nagedachte nis aan 22 Afrikaanse martelaren, die daar in 1882 om het leven wer den gebracht en in 1965 als eerste Afrikanen gecanoniseerd werden. Ook zal de paus een aantal Oegan- dese hoogwaardigheidsbekleders ont moeten. alsmede Afrikaanse aartsbis schoppen, die voor die gelegenheid in O.ganda bijeen zullen komen. Van de bijna acht miljoen inwoners van Oeganda zijn er bijna 3 miljoen r- katholiek. Het voorstel van de huisartsen kram tot stand tijdens een gister avond in Utrecht gehouden spoedbe raad van de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV Naar hun opvatting hebben de huis- ar tsen met dit voorstel rekening ge houden met het algemeen belang en j l.un verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de door de huisartsen (e verlenen geneeskundige hulp. Minister De Block is in de afge- I loiten nacht telefonisch op de hoogie gesteld van liet resultaat van het I sooedberaad. „wy menen aan de wensen van de J minister tegemoet te zijn gekomen", aldus een woordvoerder van d€ LHV De vereniging is evenwel niet bereid ten advies te geven over het mini mum- of het maximumtarief aan de huisartsen. „Wy hebben de minister duidelijk gemaakt dat wij niet voelen voor eenheidstarievenaldus de LHV- w oordvoerder Eind december van het afgelopen jaar waren deze teiieven resp 1 9 (bezoek op spreek uur) en f 13.50 (bezoek thuis». In ve le gevallen zijn die opgetrokken tot bedragen f 9 en f 13.50 voor een con sult en een vis»te te houden dan moet er een prijsbr-schikking komen", dat zegt het NW in zyn vandaag ver se iienen orgaan „Steeds Voorwaarts". V/ij hebben de stellige indruk dat de mmister van Economische Zaken die piiisstop in dat geval zal afkondigen, aldus dit orgaan. ook zaterdagmorgen resp. f 10 en f 15. Niet overal. In Leiden b.v. gelden pas vanaf 1 ja nuari de tarieven f 9 en f 13,50. „Als de huisartsen weigeren zich aan de BEIROET (AP) Het Libanese blad „Jarida" zegt dat het niet on mogelijk is. dat Koning Hoessein van Jordanië zal aftreden als de cri sis in het Midden-Oosten niet spoe dig wordt opgelost. Hij zou volgens het blad dit heb ben meegedeeld aan president Nas ser van Egypte en aan Koning Fei- sal van Saoedi-Arabië en zou ook president Nixon in een telegram er van op de hoogte hebben gesteld In politieke kringen in de Libanese hoofdstad was reeds dagen geleden gezegd, dat de reizen van Koning Hoessein naar Egypte en Riad „niet moesten beschouwd worden als rou- tinebezoeken". De koning had zyn plan willen be kendmaken op een byeenkomst van de Arabische topconferentie, maar die werd herhaaldelijk uitgesteld. (ADVERTENTIE) MOSKOU AP.Reu ter De Rus sen langs de rivier de Oessoeri ver wachten nieuwe Chinese aan villen, In een artikel in de Prawda schrijft de hoofdcorrespondent van dit blad. kolonel Borzenko. omvangrijke Chi nese troepenverplaatsingen te heb ben waargenomen. Volgens Borzen ko zijn 's nachts vanuit de Russische stellingen enorme hoeveelheden Chi nese koplampen zichtbaar die zich in de richting van de grens verplaat sen. De Chinezen hebben gisteren in j een verklaring van radio-Peking la ten weten dat „miljoenen militairen en burgers klaarstaan om de Russi- sche aanvallers op te vangen". By de gevechten zaterdag langs de Oessoeri zijn zeker twaalf Russische militairen om het leven gekomen. In Moskou is nog geen overzicht van de Russische verliezen beschikbaar ge steld maar verscheidene bladen heb ben het over twaalf doden 3e om vang van de botsing van z.°*-MHflg. waarin volgens Russische inlichtingen vaji Chinese zyde een regiment van naar schatting 2500 man in het veld werd gebracht, doet vermoed-rt dat het uiteindelijke dodencijfer veel ho- i ger zal liggen. Peking zwijgt in alle talen over 't aantal Chinese doden. Volgens Russische schatting zou hun aantal 15 tot 20 maal hoger liggen De afgelopen dagen zyn de Chi nese grenstroepen voortgegaan met hun beschieting van het omstreden eiland Damanski. De beschieting vindt zo nu en dan plaats. De Rus sen beantwoorden gisteren het Chi nese vuur met mortieren en granaten. Aan Russische zijde waren geen slachtoffers te betreuren. LONDEN (Reuter, AFP) BriUe parachutisten en mariniers zijn van daag, zonder tegenstand te ontmoe ten. op het opstandige Caraïblsehe eiland Anguilla geland, zo is officieel In Londen meegedeeld. Minister van Buitenlandse Zaken j Stewart zou vanmiddag in het La- gerhuis een verklaring over de kwes tie afleggen. (Men zie ook pagina 2) Speciaal voor alle modellen VERLOVINGSRINGEN BREESTRAAT 75 - LEIDEN (ADVERTENTIE) zie pagina j 4 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Maart 1869 Heden had alhier de jaar- lijkse algemeene vergadering plaats van de naamloze ven nootschap Leidsche Brood fabriek. Aan de aandeelhou ders is een dividend van 3 percent toegekend. 2 Door den bouwman J. Lie- vaart te Delft is Zaterdag j.l. de eerste Delftsche grasbo- ter ZM. den fconinr ten ge schenke aangeboden. Adres van Jacob Hendrik Maartense, zilversmid, hou- dende verzoek om eene zil- I 7 versmidsvuring te mogen 1 doen plaatsen in he perceel Nieuwen Rijn, wijk VII no. 7 72 (thans no. 67). Bezivaren 0 kunnen hiertegen ingebracht o worden ten stadhuize.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1