„Made in U.S.A." Pils vraagbaak: 0017 Met de post is te praten In Raden voor de kinderbescherming Sporthalmanak Beroep Spadon gewezen Oecumenische bijeenkomst Djakarta wijst plan-Ortiz voor West-Irian af Noordwijk Jongetje onder auto Ronde Sassenheim in avondvierdaagse Honden mogen in Noordwijk niet loslopen „De Brug'' heeft nieuwe dirigent Politiek cafi Anti-reclame en rokers UITVINDING PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZiAiEHDAG 15 MAART 1| 55 ROTTERDAM (GPD) ..De PTT'' verandert. Er is tegenwoordig met ons te praten. Er wordt regelmatig geschimpt op het dienstbetoon. We hebben ons afgevraagd of dat alle maal wel zo zat. Ik moet nu eerlijk zeggen dat het wel meevalt", zegt de heer C. van Delft van PTT's cen trale directie. Boven zijn hoofd, op de elfde ver dieping van 't Rotterdamse stations postkantoor, strijken dagelijks negen mensen met vriendelijke stemmen de rimpels in het gemoed van de klanten recht. Het nummer 0017 geeft sedert de derde februari de dag van de nieu we posttarieven gedurende twaalf uur per etmaal direct aansluiting op de postale probleem-oplossers. Ze vor men gezamenlijk een team van in het postvak doorknede mensen, die vrien delijk „door de buis" kunnen praten en „die in principe alles weten". Strikvragen „De eerste dag vroegen we ons af: wat hangt er boven ons hoofd?" zegt de heer J. J. Voogd, die de leiding over het 0017-team voor het zuidelijk deel van Nederland heeft. „Er waren nogal wat telefoontjes van collega-postmensen, die ons een strikvraagje probeerden te stellen. Voor het overige zijn de extreme gevallen tot uitzonderingen beperkt gebleven". ..Wel krijgen we vrij veel vragen naar zaken die eigenlijk niet op ons gebied liggen. Niettemin proberen we de mensen zoveel mogelijk te helpen". „Voor informaties naar telefoon- en telegraafverkeer. zijn al nummers beschikbaar. Onze dienst is speciaal geschikt voor vragen en klachten op het gebied post- en geldbedrijf". „Hier vandaan natuurlijk" De twee vraagbakens of klaagmuren van de posterijen zijn opgesteld in Roterdam en Amsterdam. Ze bestrij ken samen het hele land. De grens lijn tussen beide werkgebieden loopt boven Utrecht en onder Zwolle. Voor de klanten is dat nog wel eens een probleem. „We krijgen op één van de eerste dagen iemand aan de telefoon die vroeg naar de openingstijden van het postkantoor aan de Nieuwstraat. Onze man vroeg natuurlijk: „Waar belt u vandaan? Het antwoord was: nou, hier vandaan natuurlijk. Het bleek echter 's-Hertogenbosch te zijn. Veel mensen uit Maastricht kunnen zich nauwelijks voorstellen dat hun klacht of hun vraag in Rotterdam beantwoord wordt. Die denken alleen gek is dat, die vent heeft geen Lim burgs accent". De filosofie van de klachten- en informatiedienst wordt door de heer Van Delft graag uit de doeken ge daan. Hij zegt: .31) veel bedrijven is het een enorm probleem om met vra gen of opmerkingen door te dringen tot de man die je moet hebben. Meestal worden de telefoontjes op genomen door de portier of de tele foniste". ..Dan volgt er onvermijdelijk een periode waarin de opbeller van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Dat willen we in het vervolg voor komen". „In de postkantoren zullen we stan daardjes zetten met voorbedrukte klachten- of informatieformulieren. De telefonische methode is trouwens ook kosteloos. Voor het bellen van 0017 hoeft niemand te betalen". Van de duizend telefoontjes die 0017 dagelijks krijgt, is er maar een klein deel, dat onder „klachten" moet worden gerangschikt: zo'n zes pro cent. Die klachten worden altijd door gespeeld naar de directeur van het betreffende postdistrict. De informaties kunnen de klach tenmannen en -vrouwen zelf wel aan. De allervreemdste vragen gaan in „het boek", voor de vrolijke uren. Be antwoord worden ze in elk geval. ROTTERDAM 'GPDi „Ik ben zeer verbaasd", reageerde vanmorgen Gerard Kerkum, bestuurslid van de afdeling betaald voetbal van Feijcn- oord, over het bericht van een och tendblad dat het contract van Feijenoords trainer Ben Peeters niet verlengd zou zijn. „Het lijkt mij dat aan een dergelijk besluit toch wel een bestuursvergadering vooraf zou moe ten gaan. Die vergadering is niet ge weest. Bovendien is onze voorzitter, de heer Couwenberg, met vakantie, zodat het bestuur niet eens kan bij eenkomen". Het contract van Ben Peetere, die zich vanochtend ook zeer verrast toonde door het bericht, is inderdaad nog niet verlengd, maar dat wil niet zeggen dat het niet verlengd zal wor den. ,Wij zijn aan het praten over de verlenging van het contract", aldus de heren Kerkum en Peeters, „en daarom lijkt ons het bericht in dat blad zeer voorbarig". LEIDEN Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van de Raad voer de kinderbescherming te 's- Graven- hage mr. J. A. Nota, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de juridi sche faculteit van de Leidse univer siteit. Herbenoemd is tot lid van de Raad voor de kinderbescherming te Dor drecht de heer C. de Hay, vakver enigingsbestuurder te Voorschoten. 0017 vraagbaak PTT. Van vanavond af zullen de volgen de wedstrijden plaats vinden in de Vijf Mei-hal aan de Boshuizerlaan: Zaterda-g 15 maart: basketbal 18.45 uur Bona Stars 2Bona Stars 3 (da mes) en BlitzAlphia (heren); 20.15 uur Bona Stars 1Flamingo's 1 (heren). Zondag 16 maart: gewichtheffen 12.00 uur Tweede gedeelte van de na tionale kampioenschappen. Onder de deelnemers o.a. Piet van der Kruk en de Leidenaars Dick van 't Riet en Siem Stokkel Maandag 17 maart: Volleybal: 19.30 uur Kangeroes 3DSS 1 (heren), DonarlValken 1 (heren) en Valken 1—Castelhim 1 (dames); 20.30 LUSV 2—Fioretti 1 (heren) en DIO 1LUSV 1 (dames; 21.00 uut Kan geroes 1—Tyfoon 2 (heren-; 21.30 uur Catena 1KVC 1 (herent en KVC 1Nieuw Brunhilde 1 (dames). Dinsdag 18 maart: volleybal 19.30 uur Argos 3—DAC 1 (dames», DIO 1—DVO 1 (heren en Teylingen 1— Rijnsburg 2 (dames); 20.30 uur KVC 2Castellum 2 (dames), DSS 2—DIO 2 (heren) en KVC 4—Kangeroes 2 (dames;; 21.30 uur GGV 1—Meer burg 1 (dames». Valken 2DVO 2 (heren) en KVC 3DVO 1 (dames). LEIDEN De commissie Beroeps schriften heeft gistermiddag in een openbare zitting het beroep van de gebrs. Spadon tegen een gemeente lijke beschikking van 4 december '68 ongegrond verklaard. Het college van B. en W. weigerde toen toestemming te geen tot de bouw van een par keergarage en werkplaats aan de Gerrit Doustraat 4, omdat daarmee bestaande rooilijnen overschreden zouden worden, de bebouwingsdicht heid ontoelaatbaar zou toenemen en een eerder, gelijksoortig verzoek om dezelfde redenen ook al was verwor pen. Bij de verdediging van het beroeps schrift op 29 februari, voerde de ar chitect van de gebrs. Spadon aan. dat andere bedrijven opdezelfde te bebouwen binnenplaats de rooilijnen ook hebben overschreden, deze uit breiding voor de firma Spadon de enige expansieogelijkheid betekent, de lokale verkeerssituatie door de bouw an een garage verbeterd kan worden en de punten van de bebou wingsdichtheid en de vorige weige ring moeilijk als weiger ingsgrond kunnen worden aangemerkt. „Geen verdere waarschuwing" WASHINGTON (AP» President Nixon heeft gisteren gewaarschuwd, dat de communisten in Vietnam geen verdere waarschuwing zullen krijgen over eventuele Amerikaanse vergel dingsmaatregelen tegen hun offen sief. Op een persconferentie legde hij er de nadruk op dat de communisten en niet zijn regering de strijd in Vietnam hadden opgevoerd. „Als de vijand zijn aanvallen vermindert, zul len ook de onze afnemen". De Leidse politie vraagt getuigen van een op 12 maart op de Lange- gracht voorgevallen aanrijding, waar bij een meisje werd gewond. De be stuurder van de auto wordt verzocht zich te melden. Chr. school in Warmond heeft 119 leerlingen WARMOND Onder voorzitter schap van ds. J. M. Snijders hield de Warmondse vereniging tot stich ting en instandhouding van een school met de bijbel in een lokaal van het gebouw aan de Laan van Oostergeest een ledenvergadering. De voorzitter bracht na de opening het wel en wee van de school in het afgelopen jaar naar voren. Ook werd bekend gemaakt dat dit jaar weer open plaatsen bij het onderwijzend personeel komen, door het vertrek van mevrouw Visser en mej. Zand bergen. Het aantal leerlingen, dat op het ogenblik de school bezoekt, bedraagt 119, wat in de toekomst waarschijn lijk wel hoger zal worden in verband met de nieuwbouw in Endepoel. De secretaris, de heer Lódel, las vervolgens de verslagen voor en de penningmeester maakte melding van een batig saldo van f. 1733.13. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. v. d. Helden gekozen in de plaats van de heer Lódel, die zich niet meer herkiesbaar stelde na 13 jaar. Tot vrouwelijk secundus-be stuurslid werd gekozen mevr. Seven- ster. Ook kwame de sporthal ter sprake. De heer Olden heeft als be stuurslid zitting in het comité. Tij dens de rondvraag werd de verlich ting aan de Laan van Oostergeest besproken. Woensdag 19 maart: microkorfbal j 10.30 uur adspiranten- en junioren- I wedstrijden van de afdeling Leiden. Donderdag 20 maart: volleybal 19.30 uur Teylingen 2—Kangeroes 6 (heren), MSV 1WW 1 (dames) en Argos 5—Teylingen 2 (dames); 20.30 uur GGV 1WVC 1 (heren), Fioret- I ti 1Donar 1 (dames) en Leython 1Raaphprst 1 (dames); 21.30 uur I Sues 1LUSV 3 (heren), Donar 2 Nieuw Brunhilde 2 (dames) en DIO 2KVC 5 (dames).. Vrijdag 21 maart: gymnastiek 20.00 uur. Uitvoering van de vereni ging „Jahn". LEIDEN Zondag 23 maart a. s. zal ln Leiden Zuidoost een oecu menische bijeenkomst belegd worden, ditmaal in de Vredeskerk. Burggra- venlaan, aanvang 7 uur. Voor deze bijeenkomst worden uitgenodigd allen, die zich één weten in Jezus Christus en die van deze eenheid ge tuigenis willen afleggen, door met de anderen het lijden van de Heer te herdenken- In deze bijeenkomst, die belegd is door de pastores, die in die wijk wo nen en werken, zullen als voorgan gers optreden ds. A. J. Lamping, Herv. predikant, pastoor P. de Lan ge, Petrusparochie, ds. D. Kronemey- Geref. predikant, dr. W. v. d. Zwaan, j Geref. predikant, kapelaan H v. Grieken, Petrusparochie, ds. J Hap- pee. Evangelisch Luthers predikant en pastoor H Raymaekers, Oud Katholiek pastoor. Medewerking wordt verleend door het Ned. Hervormd Kerkoor o.l.v. de heer P. Bontje en het Gereformeerd Kerkkoor o.l.v. de heer A, de Ru Mevrouw Tsjang Kai-sjek, echtgenote van de president van Nationalistisch-China Formosa heeft in San Fransisco de begra fenis bijgewoond van haar broer T. A. Soeng, een Amerikaanse bankier. Op de foto: mevrouw Tsjang Kai-sjek bij het verlaten van de Episcopaalse kathedraal, waar een rouwdienst werd gehou den. Links een andere broer, T. V. Soeng. Nieuwe uitgaven Kampeerterreinen in Noord-Ne- derland uitgave van de Leeuwar der Courant en het Nieuwsblad van j het Noorden (f 3,40). Twee in het noorden van ons land j verschijnende dagbladen het Nieuwsblad van het Noorden en de Leeuwarder Courant hebben een nauwkeurige inventarisatie gemaakt van alle kampeerterreinen, die men in Noord-Nederland kan vinden. Zij kwamen tot de conclusie, dat er ze ker meer dan driemaal zoeel kam- peerterreinen in die contreien zijn j dan de kampeergids van de A.N W.B. j aangeeft. Alle terreinen zijn in het 1 boekje beschreven, zo mogelijk met een wat nadere aanduiding van de i aard en de omgeving van de cam- ping. Verder zijn bij alle kampeer- i terreinen kaartjes getekend, die zo duidelijk mogelijk aangeven hoe men 1 er komt. De beide dagbladen beogen met deze gids geen winst te maken, zodat de kampeerliefhebber het voor de kostprijs kan kopen. DJAKARTA (Reuter) —Indone sië heeft een voorstel van de VN-ver tegenwoordiger in Djakarta om de mensen in de dichtbevolkte kustge bieden van West-Irian ieder voor zich te laten stemmen over de toe komst van hun land afgewezen op grond van „terrein- en verbindings moeilijkheden", zo wordt in Djakar ta van Indonesische en VN-zij de vernomen. NOORDWIJK De Eerste Noord- wijkse Mondaccordeonclub „Con cordia" geeft vrijdag 21 maart in het jeugdcentrum „De Rank" aan de Golfbaan haar jaarlijkse uitvoering. Aanvang 8 uur nam. Onder leiding van haar dirigent, de heer J. J. van der Reyden uit Leiden voert de club het volgende programma uit: 1. Concordia-mars, J. J. van der Reyden; 2. Parade van de tinnen soldaten, L. Jesseb; 3. Chante En core, R. Caizene: 4. Abschied Gla diatoren, Blankenburg; 5. Militair mars, A. van der Sloot; 6. Einma) am Rhein, W Ostermann; 7. Trum pet Tune and Air, H. Purcell; 8. Schóne blauwe Donau, Joh. Strauss: 9. Mars Stars and Stripes. Sousa; 10. L' entreé joyeuse, Van Leest. Alle arrangementen zijn van de heer J. J. van der Reyden. Na de pauze komt „Concordia" voor het voetlicht met „Muziek en spel door 't hele stel!" WADDINXVEEN Tijdens het spitsuur is op de Henegouwer-weg na bij de stoplichten van Waddinxveen- se hefbrug een jongetje onder het achterwiel van een aanhanger van een grote vrachtwagen terecht geko men. Het jongetje is met een ver moedelijk gekneusd bekken opgeno men in het Diaconessenhuis De Wijk in Gouda. SASSENHEIM De aanvanke lijk voor zaterdag 26 april vastge stelde ronde van Sassenheim, kan op die dag geen doorgang vinden, om dat dan het bloemencorso door de bollenstreek trekt en het politie korps reeds overbelast is. Het bestuur van de wielervereni ging „Sassenheim en Omstreken" heeft echter een uitwijkmogelijkheid gevonden en organiseert de Sassen- heimse ronde nu op woensdagavond 11 juni in het programma van de avondzesdaagse voor amateurs. Deze avondzesdaagse wordt in de week van 9 tot en met 14 juni op zes verschil lende plaatsen in de provincie Zuid- Holland ven-eden met de finale weer in Leiden. De ronde van Sassenheim wordt ver reden op een duizend meter lang par cours rond het Koningshuis met start en finish in de Willibrordusstraat. Aan de strijd der amateurs gaat een rit voor aspiranten vooraf. Katwijker aan verwondingen bezweken KATWIJK De 61-jarige C. d. Bent uit de Prinses Marfjkelaan in Katwijk, die woensdagmorgen tijdens zijn werkzaamheden aan de nieuwe provinciale weg bij de brug tweemaal j door dezelfde vrachtwagen werd i overreden is in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden. Noordwijk wordt beter geveegd NOORDWIJK De dienst van openbare werken in Noordwijk zou een nieuwe veegmaohine krijgen, on geveer dezelfde als die zij reeds in gebruik had. De nu aanwezige machi ne is eohter te licht gebleken in het vrij geaccidenteerde terrein en het vaak aanwezige stuifzand. Er is een onderzoek ingesteld en uit de binnengekomen rapporten is gebleken, dat tot aanschaffing van een zwaardere machine moet worden overgegaan. B. en W. vragen de raad het reeds toegekende krediet van f 18.000,- tot f34.100.- te verhogen. NOORDWIJK In deze tijd van het jaar ondervinden de Noordwjjkse bolienkwekers en tuinders weer over last van loslopende honden, 't Is vaak treurig om te zien hoeveel scha de deze dieren aan de opkomende gewassen in de tuinen en kwekerijen aanricht'n. Vaak loopt deze schade in de honderden guldens. De politie wijst de hondenhouders op het ver bod in de Algemene Politieverorde ning om honden in de maanden fe bruari, maart, april en mei op de openbare weg los te laten lopen. Dit verbod geldt niet voor het strand. Ook is men strafbaar als honden zich bevinden op particulier terrein, zonder dat de eigenaar of gebruiker van dit terrein daarvoor toestemming aan de houder van de hond heeft ver leend. Dit verbod is het gehele jaar van kracht. Onder particuliere ter reinen vallen ook de gemeentelijke plantsoenen. De politie zal op de naleving van de hierboven genoemde voorschriften zeer streng toezien. Bij overtreding volgt een proces-verbaal, terwijl men bovendien nog aansprakelijk kan worden gesteld voor de eventueel aangerichte schade. Verder is de politie bevoegd loslo pende honden of honden, die zich op particulier terrein bevinden, te vangen. Als de eigenaar zich niet bin nen tweemaal 24 uur meldt en de kosten van de bewaring niet betaalt, kunnen de dieren worden afgemaakt. WADDINXVEEN Het Chr. W add inxveense Mannenkoor „De Brug" heeft weer een vaste dirigent. Uit een drietal kandidaten werd ge kozen de heer B. den Leeuw uit Voor burg. De 51-jarige nieuwe dirigent is erkend koordirigent en heeft reeds twee kerkkoren in Den Haag en het Gem. Wilton Feyenoordkoor in Schiedam onder zijn directie. Man nenkoorervaring heeft hij opge daan bij het Haags Politiemannen- koor, waarvan hij tevens vele jaren voorzitter is geweest. De eerste taak van die nieuwe dirigent is het Wad- dinxveense koor voor te bereiden voor een eerste concert eind dit jaar in Waddinxveen. De zangeres Nina Simoni f;1 in Nederland. Deze foto werd nomen tijdens een nachtcom v in een uitverkocht Concert j? bouw in Amsterdam. LEIDEN Dinsdagavond is 'e" Doelenhuysje weer politiek café te! organisatoren noemen de vorige eenkomst geslaagd. Ditmaal Is I dens burgemeester uitgenodigd, m zijn komst staat niet vast. Het overigens in de bedoeling van a; af steeds één politicus van lande!; k bekendheid als inleider uit de b 3 gen. De opstelling van het eerstel tal van de voetbalvereniging \T munda uit Warmond tegen Rijp- tering I luidt: dloel: A. v. Kamp [f achter: P. v. Putten, R. Eiere, L Westerop, H. Vergeer; midden: Ritzen en Th. v. Rijn, voor: H. T n sen, J. Meskers, A. v. Staveren, Meskers. Het programma van de chrufesi lijke korfbalvereniging Wi luidt als volgt: thuis: pupillen TOP B (14.00 uur); aspiranten Fluks B 14.30 uur)Warmond L e Peroix III (15.45 uur). Uitw< den: Vicus Oriëntis pupillen D— pillen C (14.00 uur), ZuiderkwarV pupillen Bpupillen A (15.00 uur Burgemeester M. A. van Have zal vrijdag 28 maéte 's middags om kwart over vier, officiële opening verrichten van bibliptheek aan de Tollenaersii van de Stichting Openbare Bit da theek Leiderdorp. Het nieuwe gebouw van de der de openbare school voor basisonc wijs in Oegstgeest, de Oudenl 1 school aan de Pieter de HooghlJ 5J' zal woensdag 19 maart, 's midd om vier uur, officieel in gebruik den genomen. De Floraliavereniglng Wai uaar houdt dinsdagavond om 81 in Huize Den Deyl de jaarverga I ring. Van de bestuursleden zijn 1 heren A. Vaandrager en J. C- Keppel aftredend en herkiesbaar, zal o.m. gespi oken worden ove: plannen tot viering van het 40-ja bestaan van de vereniging in de 1 van 1969 De Montessorischool Wassen w organiseert op donderdag 20 maeu om 8 uur in de Openbare Biblioth 0 aan de Luifelbaan een ouderavo Het hoofd van de school, de heer Faber en de directeur van de Opi tare Bibliotheek, de heer E. Krei zullen spreken over „Het stimule van het lezen bij jonge kinderen 1 de hulp die ouders, school en bib! theek daarbij kunnen bieden". WASHINGTON 'GPD» Het is ruim 30 jaar geleden, dat de Ameri kanen door hun eigen regering een drankverbod werd opgelegd. Dat was de zogenaamde „prohibition"- periode, waarin het heimelijk ge bruik van alcohol een nationale sport werd en gangsters als Al Ca- pone roem en rijkdom vergaarden. Nu dreigt een nieuwe ..prohibition"- periode. niet van drank, maar van sigaretten. Sinds een jaar of drie zijn de sigaretten-fabrikanten al ver plicht een waarschuwing op ieder pakje af te drukken.Het roken van sigaretten kan gevaar opleve ren voor uw gezondheid." 1 Een tweede offensief werd dezer dagen ingezet met een voorstel om sigaretten-reclame op de televisie te verbieden. Minister Robert Finch i van Gezondheid. Onderwijs en So ciale Zaken), zelf een kettingroker, heeft laten weten daar wel wat voor te voelen. President Nixon, een niet- j roker, zei het voorstel te zullen be studeren. De anti-rook campagne wordt al sinds jaar en dag door een aantal organisaties met soms grove midde- I len gevoerd. De „American Cancer j Society" bijvoorbeeld doet de sug- I gestie om in personeelsorganen ad- vertenties op te nemen met de tekst: .Mark Waters was een ket- tingroker. Wie zou zijn kantoor krij- I gen?" Sommige bedrijven keren j iedere employee die ophoudt met ro- j ken 10 dollar extra per maand uit. j Maar de ervaring is blijkbaar dat weinigen zich blijvend bekeren. Een televisie-verbod voor sigaret- I ten-reclames heeft echter voordelen. die niet onderschat moeten worden. j In de eerste plaats zal de kijker niet j meer geconfronteerd worden met de j j overigens te goed in het gehoor Jig- gende deunen die bij ieder merk ho- ren, maar ook zal zijn verbeelding niet meer op de proef gesteld wor- i den door zulke scènes als een man met een zonnebril, die meisjes, die zijn merk willen roken, achterlaat in liften die doorschieten naar beneden, of in een gondola waarbij (ie punter opdracht krijgt haar weg te roeien. Niet minder aangenaam zou het zijn ook verlost te worden van de antl-rook-reclame op de buis. Voor beeld: broertje en zusje zijn zich aan het verkleden, met vaders en moeders kleren, als bruid en bruide gom. Op het vertederende ogenblik dat beiden giechelend de trap af gaan om hun ouders te verrass zegt een donkere stem: ..Rooktn Nog een voorbeeld: een verSp paar ligt gezellig rokend op grond. De stem zegt: „Sigarettennfc bevat een aantal interessante o»S 11 delen. Koolmonoxyde. form ai dent N benzopyrine. cyaan waterstof. SJ rettenrook is in verband gebtt met het toenemen van long-kan» - ziekten aan de hart-slagac De titel van dat filmpje is „geluB ge mensen." WASHINGTON (GPD) J lang geleden beschikte iedere dieus-gekiede vrouw hier over W minste één papieren jurk. Die fl was. net zoals papier, een één dl 1 vlieg. Nu is het plastic jurken,1 bovendien een kwart goedkoper i t dan de paiperen. De fabrikant [j plied synthetics corporation in a York) zegt een speciale beweifc q toe te passen, „poruolation" ten. waardoor het plastic „adefi ld door duizenden poriën. De jurt worden verkocht voor 50 tot 85 cc i| en ze zijn waterdicht, onbrandt*^) en bestand tegen zuren, zegt de clame.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6