Congres van Tito geen vervalsing maar kitsch Ernst maakt in Belgrado nu nog geen slippertje ZANGHULDE Door Nico Scheepmaker Ford Engeland sluit geheel WILSON CONTRA MOSKOU'S INVLOED IN NIGERIE In vogelvlucht LE1DSCB DAGBLAD ZATERDAG 15 MAART Het Joegoslavische partijcongres is eigenlijk een dooie boel. Afgezien van enige politieke hoogtepunten (de openingsrede van Tito etc.ligt het zwaartepunt van zo'n congres in de com missievergaderingen (zeven stuks) die beraadslagen over al lerlei kwesties. Ik koos de commisie voor „sociaal- economische en politieke vraagstukken op het gebied van de opvoeding, we tenschap en cultuur", een logge naam waarachter ik toch al lerlei pittige discussies zag opdoemen van langharige en onge likte studenten, die met stalen brilletjes op de neus. sarcas tisch zouden interrumperen als een dogmaticus van de offi ciële garde 't al te bont zou maken. Ik wou bovendien wel eens lachen. In de grote congreszaal werd wel hard en (voor iemand uit Nederland) zo op het eerste gezicht indrukwekkend ge klapt, maar eigenlijk geen moment gelachen. I Ook boekte de PvdA nog een heel I flauw applausje (Tito klarvte in deze sectie niet meet. evenals bijvoor beeld Israël. De communistische J partijen die onder Russische druk geen delegatie hadden gestuurd (w.o. Tsjeoho-Slowakije i kreeen geen hand op elkaar. Overigens wa- r?-- er wel twintig Tsjechische jour nalisten, maar voor journalisten I wordt niet geklapt; dat zou te ver voeren. GEEN VOLKSMENNER Om ongeveer half zes begon Tito aan zijn eerste rede, vergezeld door een glas water en een glas sinaasap pelsap. Hij maakte er dankbaar ge bruik van. de slokjes zorgvuldig „timend" waar enig applaus te ver- Lente - of niet? Maart roert, althans in West-Duitsland enorm zijn staart. In het zuiden was het gisteren volop lente terwijl in he* noorden felle stormen woedden en hier en daar. zoals in Sleeswijk-HoJ- stein, een dik pak sneeuw viel, als gevolg waarvan het verkeer in het I noorden op tal van plaatsen hope- loos in de war liep. In heel Noord-1 Du.tsland tot ongeveer Hannover toe vroor het gisteren Romanuszaal i Hartebrugkerk) gerenmls. Celebrant kapelaan Eeuwijk. thema..De wet ij loos". 7.15 uur nam. ZATERDAG Misschien mag je dat ook niet verwachten (als de Koningin een re geringsverklaring voorleest, wordt alleen maar stemmig gekeken) maar als er alle6 bij elkaar zoveel uren door zoveel verschillende personen gepraat wordt verwacht je toch dat er eens een bevrijdend lachje tussen door slipt. Helaas in Joego-Slavië is de degeneratie van het politieke be stel nog niet zo ver gevorderd dat de ernst af en toe een slippertje maakt. Wat dat betreft viel ook die com missie voor culturele zaken verschrik kelijk tegen. Om de beurt iemand een toespraakje vanaf een papiertje waarbij de afgevaardigden dof zaten te luisteren, niemand stond op om te zeggen dat het eigenlijk allemaal flauwekul was. Men kan tegenwer pen: natuurlijk die mensen zijn toch allemaal van dezelfde club wat wil je anders? Maar in Nederland zijn alle VPRO-leden ook van dezelfde club en de vergaderingen zijn bijzon- de*- levendig. „Allemaal kitsch", zei een Zag- rebse journalist me in vertrouwen. Dat lijkt me een aardige omschrij ving. Van vervalsing kan bij dit con gres niet worden gesproken. Alles straalt een sfeer van oprechtheid uit. Er is openheid maar het weerspie gelt niet wat er in werkelijkheid in Joego-Slavië omgaat. Wel weerspie gelt het wat er in de Joegoslavische- Bond van Communisten omgaat, dat is een heleboel maar hoewel Joego- Slavië onder communisten het meest vooruitstrevende land is betekent dat nog niet dat de Joegoslavische partij een voorloper is op het gebied van vrijheid van meningsuiting, lan ge haren, open discussies etc. Nico Scheepmaker heeft voor ons blad de afgelopen week in Belgrado het negende congres van de Joegoslavische commu nistische party, de Bond voor Communisten, bijgewoond. Een congres dat door de Sow jet-Unie en haar min of meer orthodoxe partners in het Warschau Pact, Bulgarije. Hongarije. DDR. Po len en onder druk van Moskou Tsjecho-Slowakije werd geboy cot. Eén van de belangrijke resultaten was het besluit tot democratisering van de top van de Joegoslavische communisti sche partij. Bijgaand artikel is een impressie van dit congres. aarden bloempotjes met bloemen op de grond. Het sloeg nergens op, maar het bewees in ieder geval dat er van „über-organisatie" geen sprake was. Afgezien van deze ontwapenende details was de sfeer ook tijdens Tito's rede saai. Deze rede werd recht streeks uitgezonden en daarna nog eens. net als AjaxBenfica bij ons, herhaald. De camera toonde onder andere een slapend lid van het ere- presidium en gleed langs een gapen de buitenlandse gast waarna de ca meraman ylings zijn snelheid ver hoogde. Zo'n congres is trouwens toch, maar dan op een heel andere ma nier, een gebeurtenis. Zo was op de openingsdag de grote zaal afgeladen vol. tussen de rijen en ook aan de zij kanten beneden in de zaal groepen zondagsgeklede meisjes en jongens van wier gezichten de zanghulde al afstraalde. Voorin waren de verte genwoordigers van de buitenlandse partijen neergezet. Ook de enige vertegenwoordiger van een Nederlandse partij, een PSP'er, zat daar tussen. Om even over vyf stond iedereen op en begon te applaudiseren. Tito schreed van achter uit de zaal naar voren, ge volgd door Jovanka, zijn vrouw f de best geklede matrone van Europa) het applaus raakte van lieverlee ge scandeerd en de kerkdienst kon be ginnen. Want dat is het in feite. Eerst werd de internationale gezon gen door die zondagse meisjes (iedereen stond op, ook menige jour nalist zag ik. dat leek me wat over dreven, ik ben wel even opgestaan, toen de overleden kameraden wer den herdacht). Voorzitter Kolakowits gaf het woord aan Tito die het ap plaus onderbrak door gewoon te be ginnen. Het ging in eerste instantie om de mensen die zometeen als ere-presi- dium boven het katheder de zaal in het gezicht mochten kyken. Af en toe struikelend over de namen som de Tito ze op. <By een vertegenwoor diger uit Bosnië verslikte iemand in de zaal zich plotseling en een een zaam applausje om te besluiten met de woorden „I ja." Wat simpelweg „en ik" betekent. Opnieuw applaus dus. Hoe weten die mensen toch al tijd zo precies wanneer ze wel en wanneer ze niet moeten applaudise ren? Waarschijnlijk uit ervaring en een snufje politiek instinct. De voorzitter nam vervolgens het woord en somde alfabetisch alle lan den op die delegaties hadden ge stuurd. De Fransen, Italianen en Roemenen kregen waanzinnig veel applaus. De Spanjaarden zeer veel; de Egyptenaren evenals de Engel sen een behoorlijk applaus; de Grie ken in ballingschap een luid applaus en de Japanners meer dan een mini- mumapplaus, omdat Tito daar pas nog is geweest. De Nederlander ten slotte kreeg een zeer bescheiden hul de, het zogenaamde minimum-ap- plaus voor aanwezige delegaties. Het viel me op dat het applaus nooit korter duurde dan het applaus van Tito zelf. wachten viel. zodat hy zichzelf een korte pauze kon gunnen. Tito is na melijk allesbehalve een volksmen ner. gedachten aan Castro of Soe- karno moet u ogenblikkelijk uitban nen. Hij leest de tekst, struikelt over de woorden (stalinisme, revo lutie wordt consequent resolutie en omgekeerd) slikt ze half ln, kortom; hij moet wel een bijzonder goede po liticus zyn om zonder redenaarsga ven toch zo populair te zijn. Het heeft iets knulligs de manier, waarop hy de toch al gortdroge tekst opleest, elke smeuïgheid is er vreemd aan maar het heeft ook iets ontwapenende. Je weet ten minste zeker dat zijn gehoor zich niet zal la ten meeslepen door loze welbe spraaktheid. Even ontwapenend was trouwens de bloemversiering op het podium. Slechts voor een klein deel van de banken waarachter de bui tenlandse delegaties zaten, stonden bloempotjes met bloemen en ook groen, doodgewoon in hun roodaar den potjes op de grond, erg knullig, erg ontwapenend. Buiten de congres zaal waar het in de wandelgangen ook tijdens Tito's toespraak een druk te van belang was. stonden bij elke dikke marmeren pilaar twee rood- ANDERE SFEER En: Revolutie is niet slechts een episode, maar een proces. En juist omdat ze geen episode is, vereist zij nieuwe inspanningen en verwezn- lijkt ze nieuwe vermen van denken en handelen. Uw plaats in d'at pro ces kan door niemand bedreigd wor den. Door niemand - behalve door uzelf. Behalve u t deze studentenbla den die ontzaglijk populair zijn en net zo hard verkocht worden als de gewone dagbladen, kon men ock via een omweg constateren dat studentsn in dit land een probleem vormen door en tijdens de rede die Tito dins dagmorgen hield. Kardelj was toen voorzitter en han delde eerst wat zaken af. Bij elk communistisch stopwoord werd door de zaal en het werkpresidium van 36 man gehoorzaam geklapt, behal ve door één: een jongen van een jaar of 25. zwart-hoornen bril slip- I over onder zyn jasje. Iedereen klap- pen, hij niet. wel ondoorgrondelijk i voor zich uitkijken. Ik vroeg aan een 1 Joegoslavisch journalist wie de vijf cl? van rechts was. Hij keek even en zei: ..Het zal wel een student zijn", i Van de 36 leden van het werkpre sidium is er maar één student. Tse- ril Baskowits van de universiteit van Ljoebbljana. Later op de middag tref ik hem. in de pauze van een commis- sievergadsring over culturele zaken. Ik zei hem dat het mij was opge- vallen dat hii geen klapper was van nature. Hij gaf dat toe. Maar dat Jozef Tito en zijn Jovanka nemen het applaus van hun Joe- goslaven in ontvangst. wilde niet zeggen, c!at hij het overal mee oneens was, zei hij. Hij vond het alleen een beetje uit de tijd dat geklap bij élk heilig woord ZATERDAG Kon Schouwburg. 20.15 uur: Haagse i Ccmedie: „Het wijae land" van Arthur I Schnitzler. Dlligentla, 20 15 uur: cabaret Harle- klin van Herman van Veen m.m.v. Lennv Kuhr Kurzaal. 20.15 uur: Concertgebouw orkest o.l.v. Eugen Jochem. m.m v. Nl- kita Magaloff. Ned. Congresgebouw. 19.00 uur: Haags Toonkunstkoor. Residentie-Or kest. e.a generale repetitie van de Matthaus Passion van J. S. Bach. 20.15 uur: Fiesta Gitana. 1 Paviljoentheater. 20.15 uur: Nieuwe 1 Komedie: 'Na de regen' van John Bo- i Theater in de Steeg. 21.00 uur ca baret Salvo o.l.v. Inge Tielman: „Psst" ZONDAG Kon. Schouwburg. 14 00 uur- Haagse Comedie ..De humorist" van John Os borne". om 20.15 uur: Haagse Come die: .Veel leven om niets" van William Shakespeare. Ned. Congresgebouw, 12.00 uur: Haagse Toonkunstkoor. Residentie-or kest e.a. „Matthaus Passion" van J. S. Bach. 20.15 uur: Nina Sione; 20.15 uur: Fiesta Gitana. ook ln Koninklijke Schouwburg LONDEN iReuter) Met ingang van maandag a.s. zullen ook de 4200 werkwilliger onder de 8 000 arbei ders van de Ford-fabrieken in Enge land, die geweigerd hebben het voor beeld van de stakende Ford-arbei ders te volgen, ontslagen worden. De nog overblijvende 3.800 werkwil lige arbeiders zullen tot taak krijgen j de veiligheid in de fabrieken die ove rigens alle gesloten worden, te ver- zekeren. De staking bij de Britse Ford-fa brieken. die reeds drie weken duurt, heeft de maatschappij reeds 36 mil joen pond (ruim 300 miljoen gulden) gekost aa •odukjtieverlies. Premier ilscn van Engeland heeft verklaard, dat een wetgeving wordt voorbereid ter bestrijding van indus triële anarchie door wilde stakingen. MAANDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Euryth- mie-Künstlergruppe am Goetheanum uit Dornach. Zwitserland Ned. Congresgebouw. 20.30 uur: Ned Dans Theater met solisten: Aswing- ton. Solo for Voice I, Three Pieces. Ca- tulll Carmina. Dlligentla. 20.15 uur: Amsterdams Strijkkwartet m.m.v. Ned. Balletorkest. DINSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ned. Danstheater m m v. Ned. Balletorkest: Varlomatic, Vijf schetsen. Essay ln de stilte. Septet. Mythical Hunters. Ned. Congresgebouw. 20.30 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem v. Ot- terloo, mm.v. Daniël Wayenberg, piano Dlligentla. 20.00 uur: Vereniging voor Kamermuziek: Ensemble Zlirlch. WOENSDAG Kon Schouwburg: Ned. Comedie- „Alles voor de tuin van Edward Albee Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Re- sidentie-ork. m.m.v. Daniel Wayen berg. piano Om 20.15 uur: Fiesta Gi tana. DONDERDAG Kon. Schouwburg, 20 15 uur: Haag se Comedie; „De humorist" van John Osborne. Ned. Congresgebouw. 20.16 uur: Fies ta Gitana. Circustheater. 20 00 uur: Ned. Opera Stichting: „Der Zigeunerbaron" van Joh Strauss, m.mv. Ned Operakoor. Nat Ballet en Omroeporkest. Leidse Volkshuis Culturele liin van „De Ratel" mm.v. trio Ke* uur nam. Oegstgee6t (Het Witte Huis) sociëteit Palamedes 2-5.30 uur c Schouwburg „Jan van Donu (Santpoort) met ..De knecht vai meesters" (tussenronde Landjn 7.30 uur nam. ZONDAG Rijnlandslyceum Apollolaan i meente voor oorspronkelijk chj dom. afd. Oegstgeest Spr evang d Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezm tus vaat de heiligen der laatst* 11.30 uur voorm Zijlsingel 2 Volle Evangelie-» Spr. dhr. J van Veelen 10 uu Den Burcht Feestavond Be)» sociëteit. „Ons Centrum". Optredi de Randstadspelers 8 uur nam. DINSDAG Pnlël Dr. P L. Schoonheim oti bijbel aan het woord" 8 uur naj Satdsgehoorzaal: Leids Kamed met Johannes Passion. 8.15 u Diamantplein 27 Bahl-gespreki 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trom Zitting Bouwfonds Ned. Gemi 78 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) 8i uur Chr. Emlgratlecentral» 7-J Rijksmuseum van Oudheden, prof. dr. A. Kromer over „De 0 rijkse opgravingen ln Egyptisch bien". 8 uur nam. Aula school Du Rletistroat I kingsonderzoek TBC 2-4.30 en uur nam. Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zen. ding Spr. dhr. J. Zijlstra 8 uur Er verschijnen 'in Belgrado kritische bladen als „Praxis", „Student" en j „Jez" (Egel) die een heel andere sfeer hebben dan je tijdens het con- j gires ademt Laat ik als voerbeeld het J antwoord citeren dat de redactie van „Student" gaf aan de rector van de Bel grade se universiteit die zich be- klaagd had over enkele artikelen tegen hem en zijn beleid, die hij als terreur betitelde: Kritiek op één van uw daden stelt li vereenzelvigt uzelf en uw positie Communisten. Met andere woorden, u vereenzelvigt uzelf en uw postie met de Bond van Communisten. En nog wel geheel openlijk: „Deze ar- tiekelen zijn een oproep tot een po litieke strijd tegen my. geïnspireerd door pretenties van een groep, die strijd voert tegen de Bond van Com munisten". Als we kritiek op u lever den omdat u niet de naam van de rector van de Belgradose universiteit in het rouwbeklag voor Jan Palach schreef (waarmee u zich achter de studenten geplaatst zou hebben die hun naam in dat boek schreven» be tekent dat dan dat we een actie voe ren tegen de Bond van Communis ten? En: U beroept zich op uw verle den in de oorlog. Waarvoor deze plotselinge teruggreep op het verle den? Niemand betwist uw verdiens ten in de oorlog. We hebben daar met geen woord over gerept. WOENSDAG Rijksherbarium (Schelpenkade Kon. Ned. Mij voor Tuinbou Plantkunde Spr. prof. dr. I. Schenk over „Van bloembol toi bloem" 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84) se Eeperantistenverenlglng „Pm uur nam. Aula School Du Rieustraat I kingsonderzoek T.B.C. 9-12 uuri en 2-4.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer) Vleed wedstrijd 2.30 uur nam. DONDERDAG Aula school Du Rieustraat 1 kingsonderzoek T.B.C. 9-12 uuri en 2-4.30 uur nam. Kantine Clos en Leembruggen de Binnenvestgracht) Philatelic) Leiden 7.30 uur nam. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: „Benjamin, dagboek v» puber". 18 Jr. Dag. beh. wo 2.30 I 915 Zond. 4.45, 7 en 9.15. Do, zat. nachtvoorstelling „Mein Ki 18 Jr 23.30 uur. Zon en wo. „SJors en Sjimmie ln het lam reuzen", a l. Wo. 7 en 9.15: dent", 18 jr. Luxor: „Louis de Funès op vrije) ten", a l Dag 2 30, 7 en 9.15.1 ook 4 45 Rev: „Commando Warkill". 1 Dag. 2.30. 7 en 9.15. Zond ooi Vr. en zat. nachtvoorstell. 23.30: J lek". 18 jr. Trianon: „Ik een mannequli Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15. Zond ooi TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vlist: schilé Hessel de Boer geopend dinsdsi zaterdag van 9.00—18 00 uur met 29 maart). De Dag 105 uur In Nigerië gaat de oorlog eindeloos voort, tot nu toe al ten koste van één miljoen levens, grotendeels door honger onder de bevolking. En I Biafra wil niet opgeven, terwijl het de troepen van Gowon blijkbaar aan militaire kracht ontbreekt om het hoge moreel van de opstandige pro vincie definitief te breken. Die im- I passé heeft de regering van Laos zelf in de hand gewerkt Zij heeft Biafra steeds gezien als een rebel lerend gewest, dat aangrenzende ge- bieden- met- veel- olie geannexeerd I had en dat. met behulp van een machtig concern in Parijs, op die manier naar zelfstandigheid ten op zichte van het onder sterke Britse invloed staande Nigerië streefde. Hier ligt het verschil met byv. Katanga in Kongo (Kinsjasa), dat zélf over belangrijke grondstoffen kon be schikken en niet aangewezen was op de min of meer afgedwongen bij stand van buur-provincies. De Bia- franen zijn nu naar hun eigenlijke territorium teruggedrevenHun ont breekt thans de troef van kostbare delfstoffen, want hun land is arm. Alleen hun nadrukkelijke wil tot na tionale zelfstandigheid, gecombineerd met de steun van internationale hulporganisaties, houdt de bevolking op de been. Die wil tot een eigen volksbestaan is en hier ligt dan de fout van Lagos voor een deel gebaseerd op de vrees voor Nigeriaan- se overheersing en de angt voor mas samoord. Lagos is er immers wel in geslaagd Biafra's leider Ojoekwoe het etiket van regent over een „rijke pro vincie" te ontnemen door de herove ring van de werkelyk-gefortuneerde landstreken, maar de wyze waarop dit is gebeurd door honger, wre de oorlogspraktijken en bombarde menten op dichtbevolkte markten heeft Gowons regering verhinderd ook het laatste verzet te breken. De oorlog heeft dus wèl de botsing tus sen internationale economische be langen in het voordeel van de Brit ten beslecht, maar een residu van nationaal bewustzijn in Biafra achtergelaten, dat niet zomaar op geruimd kan worden. En nu gaat dan de Britse premier Wilson, zoals hij in het Lagerhuis meedeelde, in Lagos praten over de mogelijkheid toch op de een of andere manier tot paci ficatie te komen. Veel hoop op een goede afloop is er niet. Niet alleen AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA rijkste staat van zwart Afrika is de laatste tyd sterk toegenomen Wel licht is zyn werkelijke oogmerk daar een stokje voor te steken. omdat het vermoeden bestaat, dat Wilson deze stap vooral onderneemt om de pro-Biafraanse oppositie in Engeland de wind uit de zeilen te nemen, maar vooral ook omdat hij als vertegenwoordiger van een land, dat door enorme investeringen en daarmee samenhangende wapenleve ranties geheel aan de kant van Lagos staat, geen kans heeft om de Bia- franen naar de onderhandelingstafel te brengen, gesteld al dat Gowon daarmee zou instemmen. Vermoede lijk heeft Wilson dan ook een ne venbedoeling: de invloed van de Sow- jet-Unie in de grootste en belang- A1 zitten de onderhandelaars over Vietnam in tegenstelling met I Nigerië dan wèl aan de on derhandelingstafel. de vooruitgang is miniem. Vooral de beschieting met i mortieren en granaten van Zuid- I I Vietnamese bases en dorpen heeft de j sfeer in Parijs zeker niet verbeterd. Op de zitting van donderdag is zo wel van Amerikaanse als Zuidviet- 1 namese zyde nadrukkelijk gezegd, dat de terreur tegen de bevolking een averechtse uitwerking zal hebben. I Volgens het Paryse blad „Le Monde" j pogen de Vietcong en de Noordviet- namezen door hun aanvallen het J programma van de versnelde pacifi- j catie en opbouw in de war te stu- I ren. een programma, dat. als het over I de gehele linie succes zou hebben j de macht van de communisten sterk zou verminderen. De beschietingen j zouden dan bedoeld zijn om het con- structieve werk van de opbouwploe- j gen te vernietigen. Op een perscon- j ferentie van 4 maart j.l. verklaarde president Nixon. dat de aanvallen. welke bedoeling ze ook hebben zon- der effect zullen blyven. Van een j militaire doorbraak, zei hij, is geen sprake. Het Tet-offensief van verle- j I den jaar verjoeg 700.000 mensen uit hun woonplaatsen, thans zijn het er niet meer dan 25 000. En als het hui dige offensief de bedoeling heeft de Amerikaanse onderhandelaars in Pa rijs dichterbij het standpunt van de tegenpartij te brengen of als de be doeling voorzit de positie van de re gering in Saigon te ondermijnen, dan is ook deze eventuele toeleg tot mis- lukkig gedoemd, aldus de president. Van communistische zyde is erover geklaagd, dat de regering-Nixon in vergelijking met haar voorgangster «en straffere houding heeft aange nomen: geen vertrouwelijke bespre kingen meer buiten de conferentie- tafel om; in Vietnam zijn de mili taire acties op de grond en in de i lucht in kracht toegenomen; ten derde Washington geeft de regering van de „oorlogsheren" Thioe en Ky meer steun dan tevoren. Zo zijn er verwijten over en weer. Maar. al is er dan met name donderdag j.l. of ficieel geen enkele voortgang geboekt ondanks het feit. dat de besprekin gen bijna vijf uur duurden, toch was het merkwaardig, dat de Amerikaan se onderhandelaar Cabot Lodge na afloop verklaarde, „dat de dag niet helemaal was weggegooid". Zowel de Noord- als de Zuid Vietnamese dele- I gatieleiders zeiden, dat zij „klaar wa- j ren om ernstig te gaan onderhande- j len", zij het ieder op eigen voorwaar- den. Wat de bedoeling van deze uit- 1 spraken was werd niet duidelyk. tenzij men aanneemt, dat er. als ro zen tussen de doornige verwijten, toch uitlatingen zijn gedaan, die de partijen iets meer tot elkaar ge- i bracht hebben. Rl. Ex-president Soekarno heeft zich gisteren voor het eerste sinds mei vorig jaar in het openbaar vertoond. Hij nam deel aan het bruiloftsfeest van zijn dochter Rachmawati rechtst, die in het huwelijk trad met Tommy Mar- joeki (links). ZEVEN JAAR Rijksmuseum van Oudheden Ffnburg 28)Werkd 10 uur toi 5 uur nam.: zond 1—5 uur du Rijksmuseun vooi «olkenl (Steenstraat 1) dag. 105 u.;l dags 1— fi uur nam. Ned- Legerm useu mGeopend lap tot ei met vrijdag 9 uur voo 6 u nam. zon. en feestdag» uur nam Rijksmuseum voor de gescM der natuuiwetenschappen Dar u''r zone' 14 uur Gonk. Korte Diefsteeg 4: p werk van Thomasen (tot 20 maar Academiegebouw: pentekenlM houtsculpturen van Georges Fi (Tot en met 28 maart) Wassenaar Kunstzaal Heuff: rellen en houtsneden Maaike (t/m 2 april). Galerie Walenkamp: serle-scl en Albert Roskam (t/m 27 maa De Ruif Fototentoonstelling Marie Schröfer (t/m 17 maart), VOOR BACHMANN \vond- en nachtdienst der apJ BERLIJN DPA, APi De 24-ja- rige Westduitse arbeider Josef Bach- mann is gisteren in West-Berlyn tot zeven jaar gevangenisstraf en zeven jaar ontzegging van de burgerrech ten veroordeeld wegens poging tot moord vorig jaar op de linkse stu dentenleider Dutschke. Tegen Bach- man was tien jaar geeist. Nadat Bachmann de nu 29-jarige Dutschke in Berlijn had neergescho ten en zwaar aan het hoofd gewond, werd hy op zyn beurt tijdens de vlucht, op de fiets door de politie in de arm geraakt. Dutschke die nog onder behandeling van de dokter is. vertoeft nog steeds om de beurt in Engeland en Ierland. De zaak teg enBachmann had geen enkel politiek tintje, en werd beschouwd als een zuiver criminele. De zaak tegen Bachmann heeft in totaal tien dagen geduurd Tijdens het arrest dat eraan vooraf ging heeft Bachmann vyf maal gepro beerd zelfmoord te plegen. Geopend voor spoedcisen ge Apotheek Herdingli en Blanken, woerd 171, tel. 20502 en Api Zuid-West. Bralimslaan 20, tel.' De zaterdag-, zondag-, avond; nachtdienst v apotheek R. van Sinallenburg te Leiderdorr waargenomen door Apotheek en Blanken De dienst van Apotheek Voo» wordt op zondag 16 mrt. van 8 uur waargenomen door Apotlieel West. De Oegstgeestse Apotheek is de week geopend. WKEKEINDDIENSTEN Tot zaterdagmorgen lo u. men de eigen huisarts, daarna W dagnacht 12 u uitsluitend voor gevallen de dokterstelefoon 222 Studentenagitatie in Bilbao duizend studenten zijn gists' de Spaanse stad Bilbao in s geeaan. Er hebben zich ook gen voorgedaan tussen de po> studenten. Een en ander tegen het optreden van die donderdag een student revolverschot verwondde. is f de? t af

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2