ind volgend jaar vaart laatste chip uit entrum Bollenstreekgemeenten werken intensief samen Bloemen en strand jd en geld Op een motorspits door Leiden Twee uur Hillegonvs burgemeester J. Ch. J. van Niekerk: DAG 13 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD ÈEIDEN Op één door-de- tkse-dag gaan de acht brug- ifi die het doorgaande scheep seer in Leiden moet passe- bij elkaar 99 keer open. iwil zeggen: 99 keer per dag iuiven vracht- en personen- gens zich aan beide kanten het water aaneen tot lange tarnende rijen, die, zodra de ig is neergelaten en de hek- i zijn opengezwaaidonge ldig optrekken en daarmee chaos in de oude binnenstad polmaken. edereen kan op zijn vingers tellen dat dit irriterende chten aanzienlijk economi- \e gevolgen voor het iveg- voer moet hebben. Maar hoe 't met de veroorzakers van \dat oponthoud, de binnen in? voor de schippers vor- de smalle doorvaart en de engere bruggetjes een bron ergernis, nog afgezien van tijdverlies dat zich even ed voor hen in de beurs doet mlen. edereen is daarom uiter- ingenomen met het plan imevaart dat het gemeente- duur van Leiden in samen ging met de Provinciale terstaat. heeft ontwikkeld. '62 viel het besluit om het wgaand scheepvaartverkeer Leiden heen te voeren, en via een kanaal naast de rte Vliet, die ongeveer van i Vink naar de Allemansgeest ft. uitvoering van de plan- schiet lekker op. Het ka- föül l is vanaf de Allemansgeest. voor 2/3 deel gegraven. Van drie geprojecteerde bruggen j \nstiverken" zegt men bij terstaatis er één. de vghkamerbrug bij de Voor-1 loterweg. al kant en klaart brug die zal aansluiten op Vijf Meilaan staat nog maar papierwel is bekend dat e net als dg andere een é-doorvaarthoogte van 2V2 ter krijgt. Voor het kunst- 'k bij de Haagweg, de Wad- gerbrug, is tivee weken ge en de eerste spa de grond eg aan. lis het werk volgens het op- ette schema volvoerd kan rden, zal eind 1970 het eer schip met ongetwijfeld igdevolle hoornstoten het iaal opvaren. Niet alleen is scheepsroute dan aanmer- jk bekort, ook behoort de Jnde van het angstige Ithipperen" langs hef- en mibruggen tot het verleden, elukkig". verzuchten de innen aan het roer. Onze idsverslaggever Henk de Kat eft met een motorspits de \ht door de Leidse grachten zegemaakt. Zijn indrukken eft u hieronder aan. de schippers, die geregeld Lei- andoen, een zucht van verlich- Qllen slaken wanneer het nieu- Janaal in gebruik wordt geno- ""N dat schemerde ons van tevoren M| Oor ogen. Maar je moet zélf met 10-tonner door de Oude Vest »1 n gedreven voor je tot op de YT h kunt doorgronden hoe nijpend M o spoedig mogelijke voltooiing y m plan Ommevaart is. Welis- resulteert dat voor twee ploe- nigwachters in een uitzien naar een andere post, het houdt tevens in dat er gevoelig beknibbeld kan wor den op geld en tijd. Tijd en geld voor de doorgaande schippers, die de kor te vaarroute langs Zuid-West verre prefereren boven de pittoreske vaart door oud-Leiden, tijd en geld ook voor de gemeente: een vlottere ver- keersvloeiing, met name broodnodig in de spitsuren, bezuiniging op o.a beschoeiingsonderhoud. mobiel hou den van bruggen. De havenmeester van de Schrij- versbrug is als wij zijn kantoortje binnenstappen reeds op de hoogte van ons voornemen om, nu het nog kan, de problematiek van „kleine bruggetjes levensgrote moeilijkhe den" aan den lijve te ervaren. Als we krap tien minuten met hem hebben staan praten, wyst hij uit het raam: „Daar heb je er één". Langzaam glijdt een vrij kleine motorspits van een paar honderd m3 over de Oude Rijn naderbij, tot vlak voor de geslo- ten brug. De wachter int in een aan een lange stok gespijkerd busje het havengeld. De schepen die binnen het havengebied van Leiden blijven, zijn 6 cent per ton verschuldigd. Na dat hij de schipper van de „Vincent" de bedoeling heeft duidelijk gemaakt, stappen we over op het slanke vaar tuig. Het is drie uur als achter ons de Schryversbrug zich weer sluit en wij voor kennismaking van de plecht j over het gangboord naar de kajuit i balanceren. De Brabantse schipper I begroet ons op kousevoeten in de gerieflijke stuurhut. Hij nadert het i eind van zijn reis: Wernink, waar de I een week geleden in België ingeno men lading cement zal worden gelost. De „Vincent" is een vaste klant voor Leiden. De schipper heeft ten naaste bij de spertijden van de acht bruggen in zijn hoofd. De 220 pk motor heeft hjj al vroeg in de morgen (5 uur) aan het draaien gebracht, louter met de opzet in de middag van een rus tige en vrij snelle trek door Leiden verzekerd te zijn. Zijn berekening komt aardig uit. De Havenbrug geeft al spoedig groen licht. Het contragewicht in de bas culekelder zakt, en de klep komt vrij van de weg. De „Vincent" draait de Oude Vest in, met op één recht stuk vier wego ver gangen voor de boeg. In volgorde van passage zijn dit de Pauw-, Jan Vossen-. Mare- en de al- lernukkigste, de Turfmarktbrug. De afsluithekken van de Haven- brug zijn voor maar luttele minuten dicht geweest, desondanks staat aan beide kanten al een lange stoet auto's en fietsers opgesteld. Nadat het weg verkeer weer bezit heeft genomen van de brug, belt de wachter naar zijn collega van de Mare door dat er een schuit op komst is. Zelf loopt hij met de „Vincent" op. het lkatste eindje stevig doorstappend, om de Pauw- brug, die met de hand bediend moet worden, op te draaien. Met een ver ontschuldigende lach („mag nog wel even, hè?") trekt een moeder haar onwillige zoontje nog juist mee door Feilloos stuurt de schipper van de „Vincent" op de Pauwbrug aan. (Foto LD/Holvaat) de dranghekken, vóór die definitief dichtklikken. Ook hier formeert zich in een mum van tijd een drom fiet sers. die de „Vincent" in het voorbij glijden ongeïnteresseerd opnemen. „Je krijgt straks tegenvaart. schip- J per. Houd 'm een beetje van de brug af", roept de brugwachter vanaf de kant. Met een handgroet geeft de I stuurman te verstaan, dat hij de boodschap heeft begrepen. En inder- daad. wanneer de „Vincent" de helft van het traject naar de Jan Vossen- brug heeft afgelegd, verrijst die al. Een leeg, hoogliggend beunschip pramt z'n donkere boeg er onderdoor. In het voorbijgaan wordt nauwelijks een groet uitgewisseld. „Ja, de tijd dat iedereen op het water elkaar hielp is wel voorgoed voorbij. Het is allemaal wat zakelijk geworden, hè, er is veel concurrentie", merkt de schipper op, onderwijl de motor van achter- op vooruit schakelend. „Voel Je 'm tjompen? Kijk, dan zit er vuil in de schroef. Het is echt een kwestie van zo min mogelijk de schroef te gebruiken can geen vuil los te woelen. Want hier in Leiden mikken ze van alles in het water. Fietsen, banden, ijzer, matrassen, noem maar op". Intussen is de Jan Vossenbrug ach tergelaten. Deze heeft evenmin vas te bemanning. De brugwachter van de Mare, die voor de bediening heeft gezorgd, schiet haastig op de fiets over de zonnige kant van de Oude Vest vooruit naar zijn post. Als we even achterom kijken, merken we niet alleen het inmiddels bekende op elkaar inrukken van de verkeers- flanken, maar ook een vlucht dui kende meeuwen, die afkomen op de opgewoelde visjes en door het schroef- water omhoog gewentelde etenswaar. Uit de huizen aan de noordzijde van de Vest, waarvan de bovenste ramen Tegenliggers bij de Marebrug. Het manoeuvreren van de lege, I op de terugreis zijnde schepen I kost nóg meer hoofdbrekens I omdat ze veel windgevoeliger zijn. (Foto LD'Holvast) I nog net door het schrale winterzon netje worden beschenen, volgen twee I studenten aandachtig de vorderingen van de „Vincent". Plots ga je vanaf het water ook de talloze fraaie gevel tjes zien, die je, fietsend, bijna nooit in het oog springen. Tijd om te mijmeren is er evenwel niet by. Een grote gele bus wordt nog net over de Marebrug gelaten, dan I gaan de slagbomen onverbiddellyk neer. De schipper heeft reden tot te- I vredenheid. „Nou, het gaat tot nu toe allemaal voor de wind. Dat is wel j eens anders". Toch moet de spits worden afgeremd. De mannen, die de Turfmarktbrug draaiend om een spil zullen openen, moeten van de Blauwpoortbrug komen. Voorlopig j laten ze zich niet zien. „Vermoedelijk laten ze er daar net één door", ver- onderstelt de schipper. Dat blijkt niet het geval. Het is spertijd. In het vooronder brengt de schippersvrouw koffiewater aan de kook. Even voor- j bij de Schouwburg wacht de „Vin- j cent" in het door de wind tot rim- peltjes geplooide water rustig af. Als het dan zover is, heeft de schipper geen tijd om commentaar by zijn handelingen te geven. De Turfmarktbrug is de narrigste van allemaal door de haakse bocht, die In de kom moet worden genomen. „Bijdraaien, bijdraaien", waarschuwt mevrouw van beneden. Haar man laat met een kalme gespannenheid het grote houten stuurrad onder zijn handen doorschieten. Op voor ons onbegrijpelijke wijze stuurt hij zijn lange schip schuin door de 10Vj me ter brede opening. Voor de Blauwpoortsbrugweer wachten. Niet meer dan een kwar tiertje steeds, maar bij elkaar toch aardig aantellend. De brug met het huisje anno 1911, zoals een ge ruime bestudering leert. biedt te gen de prille zon een poëtische aan blik. met de meeuwen onder de brug door op het Galgewater dobberend. Het drukke verkeer werkt merk waardig genoeg helemaal niet sto rend op die totaal-indruk. De rust van het water, jawel. Na de Blauwpoortsbrug die alleen voor de „Vincent" open moet ver breedt het vette Galgewater tot Rijn. De stad ligt achter de rug. We zijn zomaar op het eerste het beste schip gestapt uit de gemiddeld 30 beun- schepen, motorspitsen, Kempenaars, klippers en aken die (werk)dagelijks de Sleutelstad en toren. De schipper bevestigt de bewering van de havenmeester bij de Schry- versbrug. dat we veruit de gunstigste tijd hebben gekozen om mee te va ren. Tegen vyf uur verloopt de door vaart heel wat minder gesmeerd, met lange wachttijden op de weg en het water. We proeven daar nog even van, doordat de Rijnzichtbrug meer dan een half uur hermetisch geslo ten blijft. Bjj vijven komen de torenhoge hel gele silo's van Wernink in zicht. De schipper glipt, verheugd over de twee uur durende, maar naar zijn smaak zeer voorspoedige vaart door Leiden, met een poetsdoek de machinekamer in om de motor na 12 uur draaien het zwijgen op te leggen. (Door Henriëtte van der Hoeven» HILLEGOM „Als iemand mij vraagt iets over mijn ge meente te vertellen, kan ik wel twee dagen doorpraten", zegt burgemeester J. Ch. J. van Niekerk (51) van Hillegom. „Er j gebeurt hier zo ontzettend veel. Na eerst tien jaar in Eemnes j het burgemeestersambt te hebben uitgeoefend, kwam ik vijf jaar geleden naar Hillegom. Van alle kanten had men mij ge- waarschuwd, dat de Bollenstreekbewoners nu niet bepaald de gemakkelijkste gemeentenaren zijn. Maar het heeft me hele maal niet afgeschrikt. Ik werk hier met bijzonder veel pie- zier. Op de Hillegommers kun je echt staat maken. Als ze je Dat ondervindt vooral mijn iets beloven, doen ze het ook. vrouw bij haar sociale werk". De belangrijkste taak van ons, Bollenstreek-gemeenten (Noordwijk, I Sassenheim, Noordwykerhout, Voor- I hout, Lisse en Hillegom) is, het leef baar houden van de Randstad Hol land. Geen grote industrieën, maar groenstroken en recreatie-gebieden. Daarom moet er nog meer samen werking komen tussen deze gemeen ten. Ik vind het bijzonder jammer, dat onlangs uit rapporten is geble- i ken, dat wy te klein ziin om een I Bollenstreekgewest te vormen. Nu is I het vaak zo, dat gemeenten die op I Leiden georiënteerd zijn geheel an- j dere belangen hebben, dan die op Haarlem aansluiten. Hillegom (17000 I inwoners) bijvoorbeeld is helemaal j op Haarlem gericht, j Een half jaar geleden begonnen de Bollenstreek-burgemeesters regelma tig te vergaderen. Zulke bijeenkom sten vind ik bijzonder ruttig. zegt burgemeester Van Niekeik. Je kampt vaak met dezelfde problemen. Een gezamenlijke oplossing is vaak veel efficiënter en goedkope- Neem nu bijvoorbeeld het zwembadenprobleem Waarom moeten twee naast elkaar liggende gemeenten ieder een over dekt- en een buitenbad hebben? De afstanden zijn echt niet zo verschrik kelijk groot". Cultureel leven Als het woord cultureel leven valt, wordt burgemeester Van Niekerk bij zonder spraakzaam. De afgelopen weken is hij enkele keren in het nieuws geweest, omdat hij een expo sitie van plaatselijke „kunstenaars" niet wilde openen. De bewering dat ik het culturele leven in mijn ge meente niet zou steunen, is beslist onjuist. Ik ben van mening dat wij als overheid de taak hebben dit in onze gemeente zoveel mogelyk te sti muleren. Creatieve verenigingen zoals bij voorbeeld „Lyn en Kleur", kunnen altyd op mijn volledige medewerking rekenen". Maar hoe zit het dan met de expositie die u niet wilde openen0 „Dat is heel eenvoudig Ik had nog nooit van deze jongens gehoord. Eén van hen kwam bij my en vroeg my hun expositie to openen Ik heb echt gezellig met deze knaap zitten pra ten. Maar toen ben ik verdei- gaan informeren. Wanneer ik als burge meester van Hillegom een tentoon stelling open, betekent aat voor de mensen in mijn gemeente, dat hier werkelijk iets byzonders wordt ge bracht. Natuurlijk heb ik alvorens deze beslissing te nemen, advies ge vraagd van de Culturele Commissie in Leiden, want wie kan tegenwoor dig beoordelen wat kunst is? Wan neer ik naar aanleiding van dit ad vies de expositie niet open. wil dat helemaal niet zeggen, dat ik het niet goedkeur of er geen belangstelling voor heb. Zeker, als mynheer Van Niekerk. Als burgemeester moet ik nu eenmaal een kritischer norm aan leggen. I ten, dat het bloembollen vak zo spe culatief was. Vele kweker? vinden te- I genwoordig het risico (er concurren- tie) to groot of hebben geen opvolger. Ze maken nu liever een goede prijs voor hun grond. Dat is ook de reden, I dat wy misschien aan de andere kant van de Rijksweg kunnen gaan bou wen. Myn ideaal is om aan die zijde van de Ryksweg ook een sportcomplex uit 12 velden te realiseren, vertelt de burgemeester. De sportverenigingen klagen steen en been over oe toestand van hun I terreinen. En terecht! Het onderhoud hiervan vergt van de gemeente jaar- lijks een bedrag van tussen de I i 100 000,- en f 120.000,- Deze plan nen heb ik in Den Haag al druk besproken Ja, dat mag ik eigen- i lyk nog niet vertellen. Tijdens de raadsvergadering van 13 maart zeg ik daarover meer Treslong Ja, rondom hel plaatselijke beurs gebouw „Treslong" gaat heel wat ver anderen. Al sinds jaren kampt de blnembollenbeurs van de Kon. Ned. Bloembollen Vereniging, die in Haar lem is gevestigd, met een geweldig parkeerprobleem. Ongeveer tien jaar geleden heeft Hillegom pogingen ge daan. de beurs in deze gemeente te krijgen. Dat is door bezwaren van de andere bloembollenteeltgebieden nooit gelukt, maar nu komt hij er toch. De nieuwe beurshal, met een oppervlakte van 1600 m?. en de flat met kantoren, moeten over 2 a 3 Jaar klaar zijn. Natuurlijk stelt deze vestiging Hillegom voor problemen (o.a- het parkeren). Maar hierover laat burgemeester Van Niekerk zich erg optimistisch uit. Dat spelen we wel klaar! Toen ik deze plannen zag, vertelt hij, vond ik het bijzonder jammer, dat deze grote ruimte slechts twee maal per week produktief zou zijn. Daar ben ik eens over ge-ïn piekeren. Toen wist ik wat me te doen stond. Ik moest proberen er tevens een sporthal van te maken. Het plan kreeg de instemming. Gelukkig! De hal wordt nu (met rijkssubsi die» voorzien van alles wat voor het beoefenen van zaalsporten onmisbaar ls. Zo heeft men dus twee vliegen in een klap geslagen. Naast het uitbreidingsplan Meer en Dorp 3, dat bijna helemaal klaar is, is het grootste uitbreidingsplan van Hillegom het plan Elsbroek, (zuiden van de gemeente). Wanneer dit plan is voltooid zullen er ongeveer 2200 woningen meer zyn. Zo'n plan beperkt zich echter niet alleen tot woningbouw. Er komen o.a. twaalf winkels, lokalen voor kleuter- en la- ger-onderwijs. Plannen genoeg, zegt de heer Van Niekerk, maai- kunnen uitvoeren is een tweede. Gelukkig hoeven wy ons sinds enkele jaren niet meer zo strak aan het streekplan te houden. Hierin was bepaald, dat het bloembollen areaal onder geen voorwaarden mocht worden aangetast De ontwik kelingen in deze sector zyn echter van dien aard, dat we wel wat soe peler kunnen zyn. Nooit heb ik gewe- Industrie Nee, voor vestiging van nog meer grote industrieën ben ik beslist niet. Kleinere bedrijven is wter een heel andere zaak, die beïnvloeden de leef baarheid van de omgeving niet direct zo Ingrijpend. Voor de verbreding van de economische basis is vestiging van bedrijven volgens my een van de be langrijkste factoren. Wensen? Natuurlyk heb ik wensen. Welke burgemeester heeft die niet, luidt het antwoord van de heer Van Niekerk. Ik zou in Hillegom graag een ruimte zien waarin het medisch centrum en de kruisverenigingen kunnen samenwerken Door de bur- gezinsleningen is dat echt wel rea liseerbaar. Dan is er nog iets wat ik erg be langrijk vind: het contac' met de be volking. Ik wil graag precies weten, wat onder myn gemeentenaren leeft, wat ze willen. „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst" is een oud gezeg de. In Hillegom heeft men er lering uit getrokken. Enkele jaren geleden is men daar begonnen de leerlingen van de hoogéte klassen van de lagere scholen uit te nodigen een morgen of middag naar het gemeen tehuisv te komen. Het is werkeiyk by zonder leuk te merken, dat de jeugd veel be langstelling toont voor gemeentelyke zaken, vertelt Hillegoms burgervader Het kan me helemaal niet schelen dat het me een halve dag kost. Het is voor de verhouding burger-ge meentelijke overheid, voor nu en la ter van geweldig belang. Trekpleisters met Pasen Door Cees Combee LEIDEN Dè toeristische trekpleister voor de komende weken is Keukenhof in Lisse. Deze nationale bloementuin wordt 26 maart officieel geopend door Prinses Beatrix en Prins Claus en de dag daarop gaan de hekken van dit fraaie landgoed voor het publiek open. Een vraag, die nu reeds wordt gesteld is. of er dan al van de kleuren pracht van de bolbloemen te ge nieten zal zyn. Daarop een ant woord te geven is niet eenvou dig. Men hoopt van wel, maar de nachtvorst van de laatste we ken en de koude oostenwind houden de groei van de bolge wassen in ernstige mate tegen. Afwachten is dus de boodschap. Wel staat vast, dat de tulpen in de verwarmde kassen in volle bloei zullen staan. Maar liefst 700 variëteiten! Drs. A. J. Berends, burgemees ter van Lisse en sinds kort voor zitter van de raad van bestuur van de Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof": „We moesten dit jaar vroeg openen in verband met de vroege Pasen. Het is nu maar te hopen, dat het wat milder wordt in de na tuur. Dan schieten de bolbloe men uit de grond en kan er mis schien nog van een kleurryke Keukenhof sprake zijn". Directeur W. van der Lee (een beetje zorgelijk kykend)„Er is nog weinig van te zeggen. Na een goed najaar, een gunstige ja- nuari-maand en een vracht sneeuw, waardoor de bolgewas sen goed konden broeien, nu die akelige koude. Die houdt de groei tegen. Met Pasen is er zeker het een en ander te zien. We doen er alles aan. Niet alleen in de kassen; ook in de tuin zelf. Keu kenhof verwacht veel buiten landse bezoekers tijdens de paas dagen". „We hebben goede verwachtin gen voor het komende Keuken hof-seizoen". Met deze woorden onderbreekt (de altijd optimisti sche) heer A. Warnaar, voorzit ter van de afdeling voorlichting, het gesprek. „Keukenhof opent vroeg, maarals het een beet je meezit sluit de bloementuin laat. De kans is groot, dat men ook met Pinksteren nog kan ge nieten van de bloemenweelde. In 1968 waren we elf dagen korter open dan gebruikeiyk. Dat kost te ons 40.000 bezoekers, zodat het totaal de 800.000 niet haalde, maar bleef steken op 761.000. Persoonlijk heb Ik goede ver wachtingen voor de paasdagen. We weten nu al, dat er heel wat buitenlanders komen t West- Duitsers en Engelsen!" Strand De V.V.T.-directeuren Chr. Verplanckc (Katwyk) en H. Dekker (Noordwijk) geloven ook, dat er met Pasen aardig wat buitenlandse toeristen komen. Het weer moet wel meewerken. De badplaatsen zyn klaar om al die gasten te ontvangen. Wan neer de weersverwachtingen gunstig zijn en het zonnetje schijnt zullen beslist heel wat Duitsers uit het Roergebied en uit Rijnland-Westfalen in hun auto stappen. Ook worden er Zweden en Engelsen verwacht. Keukenhof en de kuststreek zijn dus trekpleisters voor de ko mende paasdagen. Ook voor hen die in Leiden, de Rijnstreek of de Duin. en Bollenstreek wonen. Er is byvoorbeeld niets prettiger dan een wandeling over het strand of door de duinen te ma ken. Daarvoor bestaat voldoende gelegenheid. Bent u al eens In de Staatsbossen van Noordwijk ge weest, öf in de Pan van Persyn langs de weg van Katwijk naar Wassenaar öf in Duinrell of Meyendell onder Wassenaar? Heerlijke oorden om te wande len en om te genieten van het natuurschoon. Fietstochten Wie er op de fiets op uit wil heeft ook tal van mogelykheden. We noemen de Brasemroute door het wijdse polderland met zyn prachtige meren of een tochtje via binnenwegen langs de bol lenvelden. Mogelijkheden te over en het kost niet veel. Degenen, die van museumbe- zoek houden kunnen in de Sleu telstad volop aan hun trek ko men. Als men kinderen heeft en het weer is te ongunstig voor het strand, dan kan men de jeugd een groot genoegen doen met een bezoek aan het vogelpark Avi fauna in Alphen aan den Rijn of aan het Dierenpark Wasse naar. Boottochtjes van Leiden uit over de plassen behoren ook tot de mogelijkheden. Neen, men behoeft beslist tU- dens de feestdagen niet de ge hele dag thuis te zitten. Leiden en omgeving bieden genoeg om enige prettige uren door te bren gen. Er moet echter wat moeite voor worden gedaan!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25