Schadé houdt vol door de F.B.I. uit VS te zijn gezet Sterke opvoering van 'n zwak stuk libelle „Eerste" kievitsei afgeschaft Haagse politie zocht gevaarlijke Italiaan Kunstenaarsbonden tegen het ontslag van tien musici „Ajax-Feijenoord" Jouwe vindt steun voor Nieuw-Guinea Muizennest van geld ZATERDAG 8 MAART 1969 PAOINA 7 AMSTERDAM (GPD) Jk ben door de F.B.I. de Ver enigde Staten uitgezet." Dit zegt de N.T.S.-ruimtevaartcom mentator, dr. J. P. Schadéadjunct-directeur van het Centraal Persen Instituut in Amsterdam.. Aanvankelijk op geheimzin nige manier verdwenen, was hij gisteravond weer thuis in Amsterdam. Aanleiding tot zijn verwijdering uit de Verenigde Staten is volgens zijn zeggen een voorgenomen studiereis naar de Sowjet-Unie en het feit dat hij geweigerd heeft de namen te onthullen van twee kennissen die hem in de ruimtevaartcentra op Kaap Kennedy en in Houston tegen de regels van de NASA in, van telefoonlijnen gebruik hadden laten maken. 'Zaclile drang' Hoewel er sterke aanwijzingen zijn die op het tegendeel wijzen, houdt dr. Schadé vol, dat hij wel in de Ver enigde Staten is geweest. Het verhaal dat hij vertelt is zeer verward. Voor zijn bijdragen aan de NTS-uitzen dingen wilde hy gebruik maken van telefoons in de ruimtevaartcentra, die alleen door ruimtevaartpersoneel gebruikt mogen worden. Twee ken nissen zouden hem hierbij behulp zaam zijn. Op Kaap Kennedy van waar dr. Schadé zegt afgelopen maandag voor het laatst een NTS- uitzending verzorgd te hebben, werd hij aangehouden dloor leden van de EBJ. „Ik werd van spionage verdacht, waarschijnlijk in verband met een studiereis naar Rusland, die ik in april ga maken. Men wilde ook de namen weten van de mensen die mij via NASA-telefoons lieten telefone ren. Toen ik weigerde die te zeggen, werd ik vastgehouden en ben ik gis teren niet officieel maar met zachte drang door de F.B.I. op een vliegtuig naar Nederland gezet". Auto in Sassenheim Gisteren deed zich overigens een nieuwe geheimzinnige ontwikkeling in deze zaak voor. Zijn auto is giste ren rond het middaguur door de rijkspolitie onbeheerd aangetroffen op de rijksweg Den HaagAmster dam ter hoogte van de gemeente Sassenheim. Op de achterbank lag Leerstoel voor onderwijskunde UTRECHT (ANP) - Aan de Rijks universiteit van Utrecht bestaan plannen om 'n studierichting onder wijskunde in te stellen. Binnen de faculteit der sociale wetenschappen heeft een studiecommissie hiertoe een voorstel ingediend. Deze (voor Nederland nieuwe) studierichting zou toegang moeten verlenen aan kandi daten opvoedkunde en psychologie, alsmede aan kandidaten in vakken, waarmee onderwijsbevoegdheid van de eerste graad is verbonden. Plan nen om een studierichting onder wijskunde in te stellen, bestaan ook in Twente, Leiden en Wageningen. een compleet draaiboek van de vlucht van de Apollo-IX. De rijkspo litie in Sassenheim wilde geen inlich tingen verstrekken, maar de politie- Leiden bevestigde de vondst. Gesprek De NT8 zal niet eerder een gesprek hebben met dr. Schadé nadat een schriftelijke toelichting van de dok ter is ontvangen over zijn gedrag. Zodra deze schriftelijke toelichting, waarom de NTS heeft gevraagd, is ontvangen, za'l het gesprek tussen de doctor en de leiding van de NTS SAMENWERKING DUYVIS EN KZO ARNHEM 'ANP) Commissaris sen en raad van bestuur van Konin klijke Zout-Organon N.V. in Arnhem en commissarissen en directie van de Koninklijke Fabrieken Duyvis Jz. N.V. in Koog aan de Zaan hebben overeenstemming bereikt over een volledige samenwerking. Aan aandeelhouders Duyvis zal worden voorgesteld hun aandelen om te wisselen in de verhouding van f 1.000,- nominaal aandelen Duyvis (incl. dividend 1968'1069) tegen 25 aandelen van f 20,- nominaal kzo (excl. dividend 1968) en f325,- in contanten. Houders van een belangrijk pakket Duyvis aandelen hebben zich bereid verklaard van dit aanbod gebruik te zullen maken. Duyvis zal onder de huidige direc tie worden voortgezet en deel gaan uitmaken van de levensmiddelendivi sie van KZO. Door de opneming van Koninklij ke Zout-Organon wordt het bor relgarnituur van het concern, dat tot dusver bestond uit Golden Won- derchips en Zwan- worstjes, uitge breid met pinda's en pinda-nootjes. Er zfjn echter ook andere sectoren waar de beide ondernemingen elkaar aanvullen. Evenals Duyvis heeft KZO via haar dochteronderneming Noury en Van der Lande belangen in plantaardige en dierlijke oliën en vetten. Bovendien bewegen beide zich op het gebied van de conserven. Voorts brengt Duyvis verschillen de soorten slasauzen en mayonaises in, broodbeleg, margarine en ge droogde produkten. plaatsvinden. Als zowel boelichting xls gesprek de NTS nog reden tot on tevredenheid geven, kan het nemen van gerechtelijke stappen tegen de irts worden overwogen. De NTS heeft nog eens nadrukke lijk verklaard dat niemand bij de NTS van het spelletje van dr. Soha- dé afwist. Van hulp van de kant van de NTS, waardoor de misleiding door dr. Sohadé vergemakkelijkt zou kunnen worden, kan nooit spra ke zijn geweest. Het is overigens mo gelijk om vanuit Amerika recht streeks dus zonder tussenkomst van een telefoniste met Nederland te bellen. De binnenkomende tele foontjes van dr. Schadé wekten daarom nooit achterdocht. DEN HAAG (ANP) De zal voortaan niet meer het ehte kievitsei in ontvangst nemen. Hoewel de vorstin grote waardering heeft voor de gevoelens van sympa thie, die uit het aarbi»*-'»*- var bet eerste kievitsei spreken, heeft zij uit bezorgdheid over de bedreiging, waaraan de natuur is blootgesteld besloten deze sinds ruim een halve eeuw bestaande gewoonte te beëin digen. Gebleken is namelijk dat dit gebruik steeds meer wordt nagevolgd en dat in het vroege voorjaar op veel groter schaal dan voorheen en soms ondeskundig naar kievits eieren wordt gezocht, waardoor de stand van de weidevogels in 't al gemeen wordt bedreigd. Dit deelt de R.V.D. mee. Drievoudig moordenaar Sanering Rotterdams orkest ROTTERDAM (ANP) De het NVV aangesloten Algemene Bond van Kunstenaars en het Or- kestenverbond hebben zich in een brief aan het stichtingsbestuur van het Rotterdams Philharmonisch Or kest verzet tegen de door deze stich ting voorgenomen sanering van het orkest, die moet resulteren in het ontslag voor tien musici. bij I dergelijke omvang in een Nederlands symfonie-orkest. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest telt 110 leden, waarvan 35 buitenlanders. DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft twee dagen lang verbe ten gezocht naar de 26-jarige Ita liaanse souteneur Gino D'Angelo, die ervan wordt verdacht dat hij op 21 mei van het vorig jaar bfj een in braak m een kleine konditorei in Essen in koele bloede drie mensen heeft doodgeschoten. De Duitse poli tie kreeg een tip, dat de man zich in Den Haag zou schuil houden bij een uit Oostenrijk afkomstige prosti tuee, maar na een grondig onderzoek meent de Haagse politie, dat de man hier niet is geweest. Francesco d'Angelo, geboren op Sicilië, wordt Gino, ook wel Tino en soms Rino genoemd. Hij is 1.70 me ter lang, heeft blauw grijze ogen en middel blond haar. Hy is soute neur, kelner en barkeeper, hij woon de in Duitsland. Hij werd daar twee- maar uitgewezen als ongewenste vreemdeling en hij is sinds mei van het vorig jaar onvindbaar. Samen met een vriend pleegde hij op een mooie voorjaarsavond een in- braakje in een kleine banketbakke rij annex koffiehuis. De mannen haal dien zevenhonderd mark uit de kassa en gingen naar de tweede eta ge, om de slaapkamers te doorzoe ken. De bewoners werden wakker van het openschuiven van de 'laden van een commode. Het waren de 50- jarige banketbakker, zijn zoon en de bejaarde schoonvader. Gino trok zijn kleine revolver en schoot ze neer. Tot grote verbijstering van de an dere inbreker zette de Italiaan daar na de loop van zijn beretta 9 mm. tegen het voorhoofd van zijn slacht offers en gaf ze een voor een het genadeschot. Gino's medeplichtige werd kort ge leden gepakt, verdacht van twee bankroven. Hij bekende ook »-e heb ben ingebroken in de konditorei en hij noemde de naam van de man die de moorden zou hebben gepleegd. Hij vertelde ook, dat de Italiaan naar Den Haag zou zijn gevlucht. De Duitse justitie heeft een belo ning van tienduizend mark uitge loofd voor een goede tip. A] is de Italiaan dan niet in Den Haag ge vonden, de Duitse politie houdt re kening met de mogelijkheid dat de grond hem in Duitsland te warm onder de vceten zal zijn en dat hij I mogelijk alsnog naar Nederland zal uitwijken. Francesco d'Angelo is als I regel gewapend. FRANCESCO D'ANGELO De koninklijke familie is gisteren in Lech aangekomen. De Koninigin, Prinses Beatrix, Prins Claus, Prinses Margriet en de drie kleinkinderen maak ten de reis naar het winter sportcentrum naar Langen per trein. Vandaar ging het per auto naar Lech. Voor Hotel Post werd het gezelschap be groet door Prins Bernhard, die de familie ivas vooruit gereisd en door Prinses Irene en Prins Carel Hugo, die zondag al in Lech zijn aangekomen. OISTRACH ZIEK HAMBURG DPA) De Russi sche violist David Oistrach heeft bronchitis. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Hamburg. De beroemde violist heeft in ver band hiermee zijn voergenomen toer- nee door Nederland van 13 maart tot 2 april moeten afzeggen. (Van onze correspondent» ENSCHEDE (GPD) Muizen onder de vloer van een schoe nenfiliaal in Glanerbrug heb ben ruim acht jaar in weelde talloze nieuwe generaties voort gebracht. Hun nest was opge bouwd uit papieren geld. hun hoofdkussens waren tientjes en hun dekens briefjes van 25. Dit werd ontdekt, toen bij verbouwingswerkzaamheden aan de winkel onder de houten vloer het kapitale muizennest gevon den werd. Voor de eigenaar van het gelJ, de schoenhandelaar F. J. Hil- genberg, uit Oldenzaal. betekent deze ontdekking het einde van een acht jaar lang knagende onzekerheid. Op 25 november 1960 meldde hij de politie dat uit zijn win kel regelmatig papiergeld ver dween. In de weken vooraf gaande aan zijn ontdekking was hij al voor een bedrag van rond 600 gulden aan geld kwijtge raakt. Men stond voor een raad sel. Nachten achtereen patrouil leerden politiemensen rond het pand. Er verdween opnieuw geld, maar de dader liet zich nooit zien. Tot de verbouwing kwam ADVERTENTIE In een openbare vergadering voor orkestleden is unaniem de eis ge steld dat de voorgenomen maatrege len onmiddellijk worden ingetrokken. Ook hebben de orkestleden geëist dat de voorgenomen terugplaatsing in functie van drie orkestleden onmid dellijk ongedaan wordt gemaakt. De vakbonden zijn evenals het stichtingsbestuur van het Rotter dams Philharmonisch Ork. van me ning dat alle mogelijkheden moeten "orden uitgebuit om het artistieke Peil van het orkest op een hoger ni veau te krijgen. °e bonden verschillen echter princi pieel van mening met het bestuur, dat het nu gevolgde beleid hierin zou bunnen voorzien. Men is te meer ver ontwaardigd omdat over deze kwes tie geen enkel overleg met de mede- ^Sgenschapscommissies van het or kest en of de vakbonden is gepleegd. Het is de bonden nog niet bekend "elke musici met ontslag worden be- dveigu Het is vol pms de beide vak bonden de eerste sanering van een w LEIDEN: donderdag 13 maart in de STADSGEHOORZAAL, aanvang 14.30, 19 en 21.15 uur. KAARTVERKOOP: aan Boek en Blad, Breestraat 107 op maandag 10 maart, dinsdag 11 maart en woensdag 12 maart van 9-18 uur en aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. Van onze correspondent HAARLEM (GPD) De grond gedachte van het nieuwe toneel spel van de jonge schrijver Ger- ben Hellinga, ..AjaxFeijenoord", is niet helemaal origineel, al moeten we aannemen dat er in dit geval geen sprake is van pla giaat, maar wellicht alleen van j het aanvoelen van een idee dat in I de lucht hing en om realisering riep. In elk geval: het vorige sei- zoen bracht de directeur van het I Engelse National Youth Theater, Michael Croft, in Londen het spel „Ziggen Zagger" van Peter Ter- son ten tonele, een stuk over voet bal dat zich afspeelt op de tri bune van een stadion terwijl de match wordt verondersteld in da schouwburgzaal plaats te vinden. Bij de première van ,Ajax Feijenoord"gisteravond door de toneelgroep Centrum in de Haar lemse stadsschouwburg gegeven, stelde het toneel eveneens een tribune voor, waarop de voetbal enthousiasten zitten en staan te kijken naar een wedstrijd die geacht wordt zich in de zaal af te spelen. Veel verder dan deze grondge dachte gaat de gelijkenis tussen bei de stukken echter niet. Want terwijl Terson vooral met de massa werkte «er kwamen aan zijn stuk meer dan 80, merendeel jeugdige spelers te pas) en als individueel middelpunt daar in de persoonlijkheid uitwerkte van een door voetbal ambities bezeten jon gen, laat Hellinga een meer beperkte groep zien, die de massa min of meer symboliseert en waarin ieder individu heel even vluchtig wordt geschetst. Dramatische handeling is er in het geheel niet. behalve dan het enigs zins onverwachte verloop van de wedstrijd, waarvoor de match van 17 november 1968 in het Olympisch Sta dion model heeft gestaan. De enige vrijheid die Hellinga zich daar by kon veroorloven, was het for meren van de betrekkeiyk kleine groep toeschouwers 'twaalf man plus worstverkoper) uit individuen die sa- mep een enigszins representatieve doorsnee van het voetbalpubliek zouden kunnen opleveren. Twaalf man op 'n tribune, zelfs op het toneel laten heel wat plaatsen onbezet en die leegte doet al dadeiyk het gemis voelen van het gedrang het op el kaar geperst zyn. de sfeer van de „duizendkoppige menigte" die ook j met behulp van de geluidsband niet kan worden opgeroepen De regisseur Peter Oosthoek heeft zich tot het uiterste ingespannen en op sommige momenten met succes, om die sfeer niettemin voelbaar te maken, maar die grotendeels lege banken bleven hem toch gedurende een groot deel j van de avond parten spelen. Temeer omdat de individuele karakters en reacties van het kleine groepje ook al te weinig verrassend zyn om de toeschouwers dat gemis te laten ver geten. De sterkste kant van Gerben Hellin ga, onder deze omstandigheden is zyn gevoelig oor voor de manier waarop de door hem als representatief voor het voetbalpubliek gekozen mensen zich uiten. Met veel humor en gevoel voor contrastwerking heeft hy al die uitrrepu), leuzen. scheldwoorden, vloeken en kreten van bewondering als 't ware georkestreerd, zodat er 'n flitsend en soms fascinerend geheel is ontstaan, waarin de groep ondanks alle inneriyke tegenstellingen wordt samengesmolten. Met deze contra techniek heeft hy af en toe by zonder geslaagde effecten bereikt, maar, hoe vermakelyk ook. dit is op zich zelf toch niet genoegd voor een hele avond toneel. De schrijver heeft dat blykbaar ook gevoeld en daarom de realistische situatie af en toe onder broken door korte monologen die los van de tyd van de match staan en die deels wel treffend zyn. maar voor een ander deel te literair aandoen. Hoe dan ook men biyft zitten wach ten op iets dat niet komt. Wat er dan tenslotte wel komt een ballet- solootje van een ongenoemde danse res valt zo volkomen buiten de sfeer van het stuk dat men dat zon derlinge intermezzo maar beter gauw zou kunnen schrappen. Gelukkig wordt dit zwakke stuk Een spelmoment uit „Ajax—Feijenoord" door Centrum gepresenteerd in een zo sterk mogelyke opvoering, waarin alle spelers, voortreffeiyk geleid door Oosthoek, precies op hun plaats zyn. Elisabeth Hoytink en Hep van Delft als het burgeriyke echtpaar 'zy een Rotterdamse die voor Feyenoord durft te zyn). Marja Kok als haar zuster die al heel gemakkelyk tot Ajax wordt bekeerd. Jules Hamel als een nog al louche „handige jongen". Hans Dagelet en Wim van der Grijn als luidruchtige en vroiyke Amster- Gammertjes, Shireen Strooker als het Indische meisje uit de hakkenbar. Ze waren precies wat ze moesten zyn: natuurgetrouwe typeringen en voor het merendeel heel amusant. Hellin ga mag Centrum wel dankbaar zyn, dat het gezelschap dit van zyn stuk heeft weten te maken. Simon Koster. DEN HAAO 'GPDi De leider van het vry heidscomité West-Papoea in Nederland. Nicolaas Jouwe, heeft op een reis van ongeveer, zes weken langs een aantal hoofdsteden in west-, centraal- en oostafrika drin gend steun verzocht voor zyn streven de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver enigde Naties te brengen. De heer Jouwe is van mening, dat een open baar debat over de zaak van zyn volk nog voor het referendum tot de mogelijkheden behoort. In een brief aan alle negerleiders ter wereld heeft hy geschreven, dat de tyd om steun te geven aan het streven tot een dergeiyk de bat te geraken thans ryp is. Vol gens zyn zeggen heeft hy op zyn Af rika-reis zeer veel begrip ontmoet en toegezegglngen tot steun gekregen. De heer Jouwe bezocht o.m. Gui nee, Senegal, Ivoorkust. Togo. Daho mey. Lagos, Tanzania, Kenia, Boe- roendl en Ethiopië.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7