jeers jeba: dynamische stad ^bestrijdt Negeb-woestenij AinericanFieldService wil Leidse contacten ets zir en zelfs enige tiental „Mini"-zitting van kantongerecht Alplien V eront waarcliging over radioprogramma Pioniersgeest aan een jonge universiteit Leider Noord wij ker 16 weken de cel in «ERDAG 8 MAART 1969 LE1DSCB DAGBLAD Coi tsT (Van onze correspondent S. Hamburger) 19fl^UZALEM (GPD) Een jaar of twintig geleden was een armetierig, deprimerend gat, een slaperige pleis- its in de woestijn tussen Gaza en Hebron met een moskee, •abische koffiehuizen, hooghartige gemelijke kamelen, van modder en mest, die huizen heetten te zijn, en een :he bevolking, die haar tijd een duizend jaar ten achter ietzelfde gehucht van toen is nu een stad van tweeënze- rduizend zielen met moderne gebouwen, brede straten, verkeer en een „college" naar Amerikaans model, die universiteit in embryonale vorm zou kunnen noemen in werkelijkheid ook is. an, die deze gedaanteverwts- 12rotendeels op zijn naam heeft heet David Toevijahoe. Deze van 't Ben-Goerion-type nam ijeba als burgemeester het handen, toen de stad in 1948 ar 5700 inwoners verlaten was ua de Israëlische strijdkrachten genomen was. Er is niet 9171) Beersjeba, waaronder hij niet louders heeft gezet. Van de V, die hy bij duizenden plant- de universiiteitskern toe. En -AeviJahoe eenmaal voor zich- l uitgemaakt, dat de Negeb- S| haar eigen inrichting van ets eec gei at trekken. Ze komen vlak tegenover het centrale Negeb-ziekenhuis te lig gen, wat niet helemaal toevallig is. Want Beers jeba is een vasthoudende sollicitant naar Israels derde medi sche school. Aan wachten heeft men in Beer- sjeba een hekel. Collegezalen en la boratoria werden uit de grondgc- stampt. Er kwam een bibliotheek, die twee jaar geleden drieduizend banden telde en nu veertigduizend. Voornaamste schenker: de Joodse nationale en universiteitsbibliotheek heeft in Jeruzalem Beersjeba's eigen academische boekerij ligt nog op de tekentafel, maar men weet nu al te vertellen dat erop de duur plaats onderwijs zou krijgen en zal zijn voor een half miljoen wer- school in zijn stad zou ko- hij een enthousiast mede- in de rector van de He- universiteit in Jeruzalem, Totenstreich. erbij ras iets meer dan vyf jaar ion: Ruim drie jaar geleden, in elaaftt van '65 opende het „colls- deuren. Aan zijn wieg ston- fliJeruzalemse universiteit, het het nn-Instituut voor natuurwe- ijvii n in Rehobot en de Thee logeschool in Haifa. Voor het g hi udiejaar lieten een paar hon- identen er zich inschrijven, leren er bijna duizend. Een 5 Q. at in zijn heterogeniteit ty- Vëbsch is: onderwijzers en landbouwers uit de omlig- ibboetsim en dorpen, mili- die in de Negeb „liggen", en, technicd van fabrieken ken. Men verzekert u ook. dat de uni versiteit eens helemaal op eigen be nen zal staan en een eigen staf van docenten zal hebben. Momenteel steunt men op leerkrachten van bui ten. d.wz, van andere universitaire instellingen in Isralë voorname lijk de Jeruzalemse universiteit en plaatselijke krachten, onder wie aca demisch gevormden, die aan grote industriële bedrijven in stad en ge weest verbonden zijn. LEIDEN De American Field Ser vice International Scholarships, kort weg AFS, zoekt ook in Leiden en om geving contacten voor uitvoering van de programma's die tot doel hebben het bevorderen van begrip en vriend schap tussen de volkeren. Deze par ticuliere organisatie, die geen poli tieke of religieuze bindingen heeft en geen Amerikaanse propoganda-insti tuut is. wil dit doel verwezenlijken door uitwisseling van scholieren., In 1914 richtte een groep Ameri kaanse vrijwilligers een ambulance dienst aan het Frans-Duitse front op. Tijdens de tweede wereldoorlog her leefde de organisatie, ditmaal met een uitgebreid werkterrein. De 4000 leden van het ambulance-korps, ver voerden gedurende de beide wereld oorlogen op de slagvelden in Europa en Noord-Afrika meer aan anderhalf miljoen gewonden van vele nationa liteiten op en ervoeren, dat vriend schap van nationaliteit geen weet heeft. In 1947 begonnen ze daarom met een internationaal scholierenuit wisselingsprogramma dat beoogde de deelnemers een cursus wereldburger schap te geven. Drie programma's In concreto zijn er op het ogenblik drie AJ.S.-pragramma's: Middelbare scholieren uit vrijwel de gehele we reld brengen een Jaar door als lid van een Amerikaanse gezin en gaan KLM-gebouw in Den Haag verkocht naar een High-school. Amerikaanse jongelui brengen de zomermaanden in een buitenlands gezin door. Ame rikanen scholleren wonen een jaar als zoon of dochter in een buiten lands gezin en bezoeken een plaatse lijke middelbare school In totaal hebben aan de drie programma's reeds meer dan 40.000 scholieren uit 60 landen deelgenomen De aanmeldignstermijn voor het win terprogramma sluit ieder jaar op 1 oktober De overige twee program ma's zfjn in dit kader interessanter, omdat Nederlandse families die vol gend jaar willen deelnemen, zich tot 15 maart kunnen opgeven aan A.FB. Nederland, Keizersgracht 722, Am sterdam. Voor een deelnemend gezin zijn er de volgende kosten aan verbonden: voeding, huisvesting en diversen. Reisgeld, zakgeld, kleedgeld en schoolgeld komen voor rekening van de A.FB. en/of de deelnemende Amerikanen. Ook medische onkosten worden door de AF.S. betaald. De deelnemende scholieren hebben evenals de gastgezinnen een selectie doorgemaakt. Daarbij gaat het er ook om. dat de deelnemers uiteindelijk een gezin krijgen, waar zij zo goed mogelijk in passen. De gastgezinnen moeten in ieder geval aan de volgen de voorwaarden voldoen: de ouders moeten kinderen hebben of reeds hebben opgevoed, allen moeten in goede gezondheid verkeren en ten minste één gezinslid moet de Engel se taal redelijk beheersen. Achtste vestiging „Rijnland" geopend Dit studiejaar zijn er drie afdelin gen: humaniora en sociale weten schappen met 550 studenten en tach tig docenten, natuurwetenschappen met 115 studenten en 55 docenten, en technologie met 265 studenten en zes tig docenten. De vakken zijn theolo gie, Hebreeuwse taal en letterkunde, bedoeïenen voor wie we- joodse geschiedenis, algemene ge- ries >pelijke studie een gewaagde schiedeinis, geografie, pedagogie, psy- irtei betekent van een eeuwen- chologie, sociale wetenschappen, in- in lfditle van onwetendheid en sociologie en statistiek, ver der biologie, werktuigkunde, schei kunde, fysica en dectronica. De ex- Tiicleliik amens- die recht geven op een aca- J J demische titel, worden voorlopig nog afgenomen aan de Hebreeuwse uni versiteit in Jeruzalem en de techni sche hogeschool in Haifa. Het studie programma voor de humaniora en sociale wetenschappen duurt vier jaar, voor de natuurwetenschappelij ke en technische vakken drie jaar. Dan is de student klaar voor zijn kandidaats. Dit jaar zullen vijfen zeventig studenten dat stadium be ta! 1311 blauwdrukken voor reiken. Aan de opleiding voor het e ki i^amPU5' die voorlopig stu- 'doctoraal examen is men in Beer- jenheid zal bieden aan drie- Sjejja n0g niet toe, met uitzondering studenten en tenslotte aan ran werirtulgtande, eieotronica, che- Jend- De eerste gebouwen ldeiJien nog dit jaar te kunnen be universiteit-in - wording :ist« Hias-huis gevestigd, een jJjU, tehuis voor technici en ge uit binnen- en buitenland, iiegeb in cultuur hielpen bren- deift werd kort geleden uitge- et een derdie verdieping en cht door de gemeente. Maar i-huis is slechts als tijdelijk 'men bedoeld. Er wordt hard uld Het Hias-huis in Beersjeba, het tijdelijke onderkomen voor de universiteit in wording. behoeften en eigenschappen van de Negeb. Want in Israël neemt" men de woestijn niet. Men voert er een strijd op leven en dood tegen de rotsen en het zand, de barre droogte en de verzengende zon, de on vrucht- baarheid en de onherbergzaamheid. Daarvoor zijn pioniersgeest en uit houdingsvermogen voor alles nodig. Maar de doorslag geeft de weten schap. In de noordelijke Negeb is de strijd al beslist. Daar heeft de woes tijn het onderspit moeten delven. Maar de middenmoot en het zuiden hebben zich nog niet gewonnen gege ven, al moet de natuur het steeds meer tegen cultuur afleggen. SCHIPHOL OEGSTGEEST Aan de Dahlia- 1 laan heeft wethouder M. van der Voet gistermiddag de officiële ope- I ANP) De KLM n,nP verricht van het automobielbe- ƒ200 boete voor Hazerswoutlse chauffeur heeft haar voormalig hoofdkantoor aan de Plesman weg In Den Haag verkocht aan de rijksoverheid, die dit gebouw heeft bestemd voor het minister van Verkeer en Water staat. Het gebouw zal in enkele faeen in de loop van dit jaar aan de nieu we eigenaar worden opgeleverd. In Amsterdam is een nieuw hoofd kantoor voor de KLM in aanbouw, dat begin 1971 zal worden betrok ken. Marktberichten drijf „Rijnland" N.V. Chef van deze vestiging is de heer G. Hoogervorst. Het gebouw werd naar een ontwerp van het architectenbureau Prinsen en Den Ouden in Oegstgeest gebouwd door Marel's Bouwbedrijf uit Kat wijk. „Rijnland", 107 personeelsleden, heeft nog een vestiging In aanbouw in Leiderdorp. Krachtbron mie en fysica. Dit Jaar zijn er zestig kandidaten. NZ i onGSTGEEST Niet alleen lej. M. Roosen (kleuterleid- jren de heer D. Eradus 11 rechten, 22 jr) ivas het HO iidag een belangrijke ge- /eilifiw toen zij in het huwelijk maar ook voor de kleuters Gever Deutzschool, waar 1osen leidster is. Zij waren iar het gemeentehuis ge- om dit feest met zelfge- erebogen luister bij te Buitenbeentje Dit alles wykt maar weinig af van vergelijkbare universiteiten elders ter wereld. Toch wil Beersjeba een buitenbeentje zijn. Het heeft onalle daagse aspiraties. Het streeft er naar een pionierschool te worden met het typische eigen karakter, dat de Negeb er nu eenmaal op na houdt. Dat houdt in, dat het voornaamste accent er gelegd wordit op de speciale De krachtbron voor dit gigantische karwei wil de universiteit van Beer sjeba zijn. Een ambitieus streven voor een plaats, waar twee decenniën geleden het leven zich nog in bijbels tempo afspeelde, waar oriëntaalse lusteloosheid troef was en de helft van dë bevolking analfabeet. Wie weet of men niet te eniger tijd van het „Oxford van de Negeb" zal spre- ken. In Beersjeba heeft men al een het gealcht wenl gewond. Z« ver- visioen van vorsers en studenten uit ioor daarb« om. vijf van haar voor- heel de wereld, die er zioh verdie- tanden. pen In de studie van de geheime j Een schilder uit Zeist had op 23 no- zich vember van het vorig jaar op het ALPHEN A/D RIJN De gisteren gehouden zitting van het Alphense kantongerecht is onbetwist de kortste geweest, die tot dusver is gehouden. Plaatsvervangend kantonrechter mr. Mout en officier mr. Wessel kregen slechts enkele zaken te behandelen van de negentien die op de rol voor kwamen. Een boete van in totaal 200 gul den werd een chauffeur van een diep- lader uit Hazerswoude opgelegd, om dat hij ixx de Parklaan in Boskoop op hoogst onverantwoordelijke wijze voor het lossen van een zware wals een aantal balken over de rijbaan had ge legd, zonder daarbij de nodige voor zorgsmaatregelen te nemen voor het overige verkeer. Een jeugdige inwoonster van Bos koop was daardoor met haar brom fiets gevallen waarbij zU ernstig aan ber met zijn auto vanuit de Da Co- stasingel in Hazerswoude de Rijkswee 11 opgereden terwijl ander verkeer hem al dicht was genaderd. Er ont- BOSKOOP. 7 maart Bloemenvei ling: Forsythia I 5769; II 4246; II.' 34—36; IV 26—29; vertakt 48—28; per bos 1309560; Rhodo Pink Pearl 47 per knop, Alice 40; Azalea tn- dica 11085; Prunus triloba 3416 13 per tak; per bos 105; Magnolia 70 per knop. kort 3724: Anemonen 110 85: Hedera montl 55; bonte groen I 4039 per stuk. TER AAR. 7 maart Groentevei ling. Witlof A 1.54—1.60; A II 1.07— 1.53; BI 1,50; afwijkend 69—1,32; stek 3681; kroten 22; uien 4—16; splna- krachten, die de wildernis in bergt. Ballonvaart uit Oegstgeest OEGSTGEEST (GPD) Op 30 april organiseert de Haagse he Bal lon Club een nationale ballonwed strijd. waarbij vier ballons zullen starten in Rotterdam, Oegstgeest. Gorkum en Aalten. Als commandant zullen respectievelijk fungeren Ben Steeman, Nlni Boesman. Jacques De- men.Vnt en drs. J. Boesman. De start tussen 14 en 16 uur plaatsvinden. Op 11 mei zal de club deelnemen aan een Internationale wedstrijd met 25 ballons in Munster en op 18 mei aan een internationale wed strijd met 10 ballons in Praag. De vorige wedstrijd om de wisselprys werd door het echtpaar Boesman gewonnen. Burgerlijke Stam) Oegstgeest Geboren Patrick Martin Maria, z. v. A. C. Borst en A. W. Aikemade; Anna Wilhelmina Maria, d. v. J. Juffermans en H. J. H. van Dorenmalen; Dirk Jan, z. v. J. J. Spoor en E. Schmidt; Johannes, z. v. C. M. J. Verbeek en J. J. C. Maurer. Ondertrouwd: R van Boven en S. A. G. Boerrigter; M. Nauenberg en J AMSTERDAM (GPD) In Am- door honderden burgers die ongerust Weehuizen sterdam is grote verontwaardiging de politie om informatie belden, ter- ontstaan over het VPRO-radiopro- wijl er niets aan de hand was. stond daardoor een botsing tussen sle 1.501.56 prei A I 1,08; B 83; stoof- twee personenauto's. De man tree* j een boete van F 6 sla I 27- I per bos. 'Misbruik van het medium' Het is nu nog een plezierige wens droom. Maar het zaad is gestrooid en wie zijn ontkieming in twijfel trekt wordt hier beschouwd als een onrea listische cynicus. „Als ge wilt is het geen sprookje", schreef dr. Theodor Herzl, de grondlegger van het mo derne Zionisme. Dat is het „je main- tiendrai" ik zal handhaven en het credo van dat kleine brokje Midden- Oosten, dat Israël heet. verkeersplein Gouwsluis met zijn au to nogal vreemd gereden waardoor een aanrijding met een hem achterop komende auto ontstond. De man stond voor 2 feiten teracht. namelijk dat hij rechtuit reed ondanks het feit dat hij in 'n vak reed met pijlen op de weg voor rechtsaf en omdat hij een onverwachtse zwenking naar rechts had gemaakt In totaal werd de man een boete van f 100,- opgelegd. Een Inwoner van Koudekerk aan den Rijn was op woensdag 11 decern- NOORDWIJK Het was met een 25-jarige magazijnbediende uit Noordwyk een moeilijk geval naar het oordeel van de officier van justi tie bij de Haagse rechtbank en dat betrof dan voornamelijk het bepalen van de straf. Er is nl. met verdachte weinig te beginnen. Hij heeft „nergens zin in." behalve dan want het plegen van diefstallen betreft. Aan verdachte werd een aantal diefstallen verweten, gepleegd in de maand november, waarbij hij o.a. in een bowling-centrum een portemon nee met f4 had gestolen. In een wo ning een portemonnee met f 30 en een boekje waardebonnen en nog eens f 185. Ook de reclassering ziet weinig mogelijkheden met verdach te. Toch wilde de officier van justi tie het nog eens met verdachte pro beren en eiste zes maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waar van 10 weken voorwaardelijk en af trek van de tijd in voorarrest door- gebracht. gramma „Hee" waarin gisteravond door middel van een .Jngelaste uit zending van de radio nieuwsdienst" en zogenaamde interviews met be trokkenen de indruk werd gewekt dat in de hoofdstad ernstige ongeregeld heden waren ontstaan. Gemeld werd onder meer dat het Huis van Bewaring aan de Wetering schans en de gebouwen van de uni versiteit van Amsterdam door op standige jongeren bezet waren en dat burgemeester Samkalden voor spoed overleg naar Den Haag was vertrok ken. De telefoon van en naar het hoofd bureau van politie werd geblokkeerd Een woordvoerder van de gemeente noemde het programma „misbruik van het medium". Het college van burgemeester en wethouders zal over leg plegen over de bij de leiding van de VPRO te ondernemen stappen. Loco-burgemeester dr. P. J. Koets, gaf namens het college gisteravond het volgend commentaar: „Door het pro gramma is een zo'n grote onrust ge zaaid, dat een storing van de vitale communicaties dreigde. Hieruit blijkt hoe groot het bereik van de radio nog is. Mensen die zich met radiopro gramma's bezighouden moeten zich bewust zijn dat een „grap" als deze zeer gevaarlijke kanten heeft". Getrouwd: F. W. A. Devtlee en M. A. H. van den Berg; J. L&terveer en E. T. W. Altorf; J. A. den Hollander en M. de Mooij. Overleden: A L. de Keijzer, e v P Zuur; G. Scheltema, e. v. C. Spruijt. De Hoge commissaris van dê Verenigde Naties voor Vluchtelin gen. Prins Sadroeddin Aga Khan heeft gisteren in de fabriek van Phonogram in Baam het 500.000- ste exemplaar geperst van de nieuwe V.N.-plaat „World Star Festival". Voor deze plaat hebben zestien artiesten van wereldfaam gratis een liedje afgestaan. De in een werkjas gestoken Prins Khan houdt trots zijn werkstuk omhoog.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19