Getroffen door gedrag van de moedig Biafraanse vrouw Doktoren leiden strafinrichting Geld broodnodig voor operatie-luchtbrug MEVROUW MIDDELKOOP KONING Witte jassen en „zware jongens" Wereldluchthaven tussen zee van huizen eATERDAG 8 MAART 1969 jjjg LD EXTR meest gezaghebbende. En dat heft de naijver dan weer een beetje op. Toch hebben we wel eens meegemaakt, dat twee vrouwen elkaar de oren van het hoofd hadden gevochten om een man. In Oemoeahia maakten we kennis met meer ont wikkelde \Touwen die polygamie absoluut niet meer wilden. In elk geval niet meer openlijk. De schone schijn werd opgehouden. Met deze vrou wen kon je veel leuker praten. Ze hadden ge studeerd in Amerika. Engeland of Duitsland. Ik voelde me daar niet zo leeggezogen, het praten was niet alleen geven, ik leerde ook een heleboel van ze". Piloten Ze vervolgt: „In Oemoeahia was ik gastvrouw voor al onze werkers en voor de buitenlandse gasten, die 's nachts naar Biafra kwamen. Elke nacht komen er tussen de tien en dertien vlieg tuigen binne. Die piloten zijn werkelijk helden. Zitten tussen de vijandelijke toestellen in de lucht en hangen soms zonder licht met z'n ze venen boven het kleine vliegveldje van Oeli, om dat ze dan niet kunnen landen. Soms nodigden we wel eens een piloot uit en dan zei ik: Kom nou eens kijken waarvoor je het doet. En dan liet ik ze de kampen zien. Eentje zei eens: „Me vrouw. de jongens gaan misschien weg, maar de mannen blijven!" „Als er eens een nacht geen vliegtuig is geweest, komen de mensen angstig op je af: Mevrouw we hoorden vannacht geen vliegtuigen. Ze stop pen toch niet? Dat is hun grote angst. Van het geld, dait we in augustus hebben opgehaald, is al het lokale eten opgekocht. Met het eten, dat Mevrouio C. Middelkoop-Koning dagelijks werd binnengevlogen, was dat i doende om de volwassenen en de kinderen vr een beetje tot leven te laten komen. Je zag I meteen: door dat kleine beetje stokvis en melkpoeder verdween het oedeem en hun hai werden weer zwart". Moedige vrouiven „Nu gaat er een moeilijke tijd aanbreken, zijn geen yams (knollen) meer te koop. En houdt in, dat er grotere vliegtuigen moeten w den ingezet, of dat ze meer moeten gaan vl gen. Het beste zou zijn, dat er een bestand worden afgekondigd. Elke keer dachten we: i Pasen, met Pinksteren: met Kerstmis is het gelopen". Mevrouw Middelkoop kondigde aan, dat ze w spoedig zou teruggaan. „Tot augustus. Dat nog veel pijn doen en niet makkelijk gaan, m ik ben aan het land en zijn bewoners verkna geraakt. Door het lijden hebben we mense contact met ze gekregen. Alle tegenstellinj vallen daardoor weg en ze zijn ons nu volle als hun vrienden gaan beschouwen". Weet u wat me heeft getroffen? Het moed vechten van de vrouwen, die soms al hun kin ren hebben verloren. Die geen besef hebben 1 wereldpolitiek en die daar toch staan te koken de gaarkeukens en hun beste krachten inzet: De oorlog wordt gemaakt door een handvol 1 ders, maai- wie er lijdt, dat is de bevolking, zijn de scholieren en de studenten, die al maanden geen les hebben gehad. De vroiw die niet weten waar hun mannen zijn en de k deren die niet weten waar hun ouders zijn." Waarom wordt een misdadiger, die een jarenlange tuchthuisstraf uitgezeten heeft, toch een recidivist? Waarom ver grijpt zich bijvoorbeeld een seksuele misdadiger, na vijf jaar uit de gevange nis ontslagen, reeds in de eerste dagen van zijn herwonnen vrijheid opnieuw aan vrouwen en zelfs aan kinderen? Sinds lang werken psychologen en psy chiaters er gemeenschappelijk aan, in de Duitse Bondsrepubliek een aan de tijd aangepaste tenuitvoerlegging van straf fen te verwezenlijken. Het kernprobleem, waarop de aandacht van cri tici van de conventionele tenuitvoerlegging van straffen zich richt, luidt als volgt: In hoeverre zjjn gevangenis- of tuchthuisstraffen überhaupt ln staat, de misdadigers in de ware zin des woords te „beteren?" Het eenstemmige ant woord van de psychologenOp een bepaalde groep delinquenten, in het bijzonder de seksuele misdadigers, werkt de strenge tucht in onze strafinrichtingen, verbonden met vrijheidsbero ving en afzondering van de maatschappij, als een zwaar vergif, dat het „misdadige" in hen op gene wijze uit de weg ruimt, maar ze, zodra zij weer op vrije voeten zijn, tot nieuwe misda den aanzet. Want dit „misdadige" wortelt moge lijkerwijs veel dieper dan wij vermoeden, name lijk in een aangeboren, overerfelijke aanleg, die door treurige, negatieve belevenissen in de Jeugd of door overeenkomstige invloeden van de wereld rondom hen versterkt wordt. Proef in Homburg In West-Duitsland neemt men op het ogenblik de eerste proef, waai'bij doktoren als leiders van moderne strafinrichtingen worden ingeschakeld. In Hamburg werd een zogenaamde bijzondere sociaaltherapeutische inrichting in het leven roepen, die niet meer door ambtenaren van rechterlijke macht, maar door doktoren var psychiatrische universiteitskliniek in Hamfc wordt geleid: drieëndertig zorgvuldig uitgeü misdadigers, van wie negen seksuele misdi gers, zijn de eerste bewoners. Met het oog op! streng geregelde dagindeling onderscheidt i proef inrichting zich door niets van de and Geheel nieuw is echter de doorlopende „bel deling" van de delinquenten, die indivtó plaatsvindt en waarbij drie heterogene zlngsmethoden worden aangewend: Ten et de psychotherapie, ten tweede antidepre» middelen, ten derde de als tranquilizers duide driften afremmende middelen. Genezen Zowel met de methoden van de psychothffl de psychoanalyse daarbij inbegrepen, als langs medicamenteuze weg wordt dus getril het „misdadige" in de veroordeelden niet te „beteren," maar medisch te genezen. Dal bij deze werkmethode niet om een utopie P wordt door reeds aanwezig ervaringsmaWi van een soortgelijke experimentele inrichtini Denemarken duidelijk bevestigd. Daar kon dank zij een systematische medische behandi „genezen," en wel in 75 procent van de ge** Onder „genezing" kan men daarbij verstaan, de vrijgelatenen niet meer in hun oude k» vervielen —en „het misdadige in zichzelf altijd konden overwinnen. Mocht de Hamburgse inrichting tot soort# resultaten leiden een andere is in de dee* Baden-Württemberg gepland dan zal de P voor 1970/71 te verwachten hervorming van strafrecht de invoering van zulke sociaal® peutische inrichtingen voor het hele gebied vit Bondsrepubliek wettelijk vastleggen. „Wilt u een stukje oude-wijven koek? Dat is echt Gronings. Mijn man en ik hebben elkaar in Groningen leren kennen en we doen nog altijd een beetje sentimenteel over alles wat Gronings is", zegt mevrouw Cor Middelkoop-Koning (41), terwijl zij koffie met een plak koek bij ons neerzet. Mevrouw Middelkoop is de echtgenote van dr. Herman Middelkoop, die voor de her vormde zending in mei 1962 met vrouw en drie kinderen naar het dorp Intigidi in Oost-Nigeria vertrok, „omdat dat politiek gezien zo'n uiterst rustig land was". Dat zelfde Oost-Nigeria, bij ons beter bekend als Biafra, is sinds 1967 het strijdtoneel van bloedige gevechten tussen Biafranen enerzijds en Jozoeba's en Naussa's anderzijds. eerste bommen vielen buiten het terrein. Bin nen tien minuten was het hele dorp verlaten. Als nuchter mens vlucht je dan een paar hon derd meter de bossen in, maar deze mensen niet. Die rennen in paniek zo'n drie..vier kilometer en vallen dan van uitputting als een blok in slaap. Als ze zoveel uur later wakker worden, verkeren ze in een soort verdoving. Ze weten he lemaal niet waar hun familieleden zijn en vaak vallen de families door deze ongeremde vluchten uit elkaar. Naderhand komt daardoor de een in dit kamp en de ander in dat kamp terecht. Het echtpaar Middelkoop heeft zich de laatste maanden in Nederland bijzonder voor de Bia fraanse zaak ingezet. „Toen ik van de zomer hier was, kreeg ik het idee, dat niemand wist wat Biafra nou precies was. Vlak voor Pinksteren ben ik toen door Brandpunt voor de televisie ge haald. Langzamerhand zijn er allerlei acties op gezet en werd er een comité gevormd. Zelf be zocht ik Tweede-kamerleden. Ook hebben we het Rode Kruis voor Biafra kunnen interesseren. Daarna zijn mijn man en ik vier weken rond getrokken: naar Amerika. Canada, Duitsland, en Engeland. Het was vreselijk vermoeiend. Steeds weer stonden we voor televisie, radio of grote zalen. En overal kreeg je van de regeringen te horen: Mevrouw, dat is een binnenlandse aan gelegenheid, daar kunnen wij ons om politieke redenen niet mee bemoeien, dat ligt allemaal zo moeilijk. Voor mij is dat grote onzin. Het is een koloniale erfenis en er wordt met wapens uit Westerse landen gevochten Maar er spelen na tuurlijk allerlei zakelijke belangen mee. Als de oliemaatschappijen bemiddelend waren opgetre den, had er veel ellende kunnen worden voorko- Operatie luchtbrug Desondanks bracht de grote landelijke actie van kent. Ik heb reuze bewondering voor ze. Fan tastisch flink zijn ze. De omgeving van Intigidi is een landbouwgebied. Dat is het werk van de vrouw. Ze hakken bo men om en daar lopen ze dan mee op het hoofd. Soms ook dertig liter water of hele trapnaai- machines. Die vrouwen zijn kei, kei sterk!" Ze zegt het op een manier, dat wij denken met gorilla's te doen te hebben en vervolgt: „De vrou wen hebben zich daardoor in een onafhankelijke positie kunnen plaatsen. Als de Biafraanse vrouw Iets niet zint. pakt ze haar boeltje en gaat weg. En dan moet manlief maar zorgen, dat-ie aan zijn kostje komt. Hij gaat dan natuurlijk eerst bij haar familie soebatten, want hij krijgt een, twee, drie niet een hardwerkende vrouw terug. Maar lukt het niet, dan gaan ze allebei dood leuk naar een ander. Zowel de man als de vrouw is nog polygaam. Ze sluiten dan ook liever een adat-huwelijk dan een officieel huwelijk in de kerk. De gesprekken met de jonge leiders en leid sters in het dorp die ik eens in de week op woensdagmiddag had, gingen dan ook voor drie kwart over liefde, sex en huwelijk. En verder Telefoon staat niet stil Op het dressoir zwerven lege enveloppen van allerlei hulporganisaties uit Binnen- en buiten land, allemaal volgekrabbeld met haastige aan tekeningen. Op een rond tafeltjes een stapeltje boeken: Huub Oosterhuis: Bid om vrede en in het voorbij gaan, J. J. Buskes: God en mens als concurrenten, H. Werner: Mattijs Mooi-muziek. Omdat de telefoon om de haverklap rinkelt, heb ben wy even tijd om een en ander in ons op te nemen. „De mensen van wie wij dit hebben gehuurd, zijn reuze aardig. De telefoon staat bij hen in de winkel en het is natuurlijk lastig voor ze ons tel kens te moeten waarschuwen. Maar ze doen het elke keer weer even vriendelijk. En er wordt nogal eens gebeld. Meestal voor mijn man. Hij is nu weer terug naar Oemoeahia. In de tijd, dat hij hier sinds Kerstmis was deed hij zo'n beetje het werk van coördinator. Zowel bij de protestantse ker ken als bij de roomse kerk komen lange lijstten binnen met aanvragen voor allerlei medicijnen. Meestal zijn die door verpleegsters opgesteld. Een medicus, die met de nood terplaatse bekend is, kan echter beter bekijken, waaraan wel en waaraan wel een waaraan geen behoefte bestaat. Dan zit-ie in Londen, dan in Genève om die lijs ten met diverse organisaties door te nemen". Moeder en lerares Mevrouw Middelkoop zit, gekleed in een met een grote zwarte strik gegarneerde zwart-witte blok jesjurk en een beige maillot tegenover ons in een pluche fauteuil. Zy is lang en slank, heeft een niet-onknap, charmant gezicht en peper- en zoutkleurig springerig haar. In Intigidi gaf zij haar kinderen zoon Peter van dertien en doch ters Afke (tien) en Henriette (zes) zelf les met behulp van een correspondentiecursus. Een goede cursus en een goede „onderwijzeres", want Peter kon zonder toelatingsexamen naar het Ly ceum in Almelo en de twee meisjes hebben op de lagere school ook niet de minste moeite. „Toen Intigidi vorig jaar mei in handen van de federalen viel, vonden wij, dat de kinderen naar Nederland moesten. Vrienden van ons in Marke- lo hebben toen aangeboden de kinderen in huis op te nemen. Daarom zij wij nu ook hier ver zeild geraakt. Op deze manier kunnen de kinde ren hun scholen blijven bezoeken". Bom ba r dement Aan het werk van dokter Middelkoop in Intigidi kwam op zaterdagmiddagmiddag 24 februari een eind toen de federalen het ziekenhuis bombar deerden. „Van die ziekenhuizen moet u zich niet veel voorstellen. WIJ waren er dolgelukkig mee. maar die gebouwen zijn qua bouw niets waard: een paar stenen muren met een zinken dak. Twee keer vlogen er twee toestellen over. De 9 augustus zich de laatste maanden in Nederland dertien miljoen gulden op. „Dat is allemaal naar de operatie-luchtbrug gegaan, die verslindt mil joenen. Eten is er eigenlijk genoeg, dat ligt hoog opgetast. Maar het geld is broodnodig voor de landingsrechten op het vliegveld van Sao Tomé, voor de havengelden van de schepen, voor vlieg- tuigbenzine en voor dieselolie om de lorries in Biafra te laten rijden van het vliegveld naar de kampen, waar de duizenden vluchtelingen hun toevlucht hebben gezocht". Met een zachte stem vertelt zij over haar bevin dingen. Wij zitten in het gemeubileerd gehuurde achterhuis van "een stoffenwinkel aan de Elsener- straat in het landelijke Rijssen- De kamer wordt overheerst door een prachtige grote mahonie dekenkast, die bijna tot het pla fond reikt. Aan de muur hangt een reproduktie van Chagal's „Het rode huis". Kast en reproduk tie vallen een beetje uit de toon bij de verder eenvoudig ingerichte kamer die op een binnen plaats uitkijkt. Op die bewuste middag was aan onze kant van de Cross-river alleen het ziekenhuis verwoest. Maar aan de overkant stond het hele dorp in lichterlaaie. Die huisjes zijn van leem en in die huisjes branden vuurtjes om te koken en te roos teren. U kunt zich voorstellen hoe gauw zoiets weggevaagd is De bewoners waren dan ook vol ledig ontworteld. Alles wat ze verdienen, wordt omgezet in een radio, een fiets, potten en pan nen of een kist met kleren en doeken. De bank zegt ze nog niets, dus daar werken ze niet mee. En om dan alles ineens in rook te zien opgaan. De federalen zijn toen gekomen en hebben het dorp bezet en wij zijn voor hen uit gevlucht naar Oemoeahia. Emancipatie „Ik zeg wel eens tegen mijn man: Hier heb ik •geleerd wat de emancipatie van de vrouw bete- over geld, onderwijs en macht. Ze denken: als ik maar een opleiding heb, dan krijg ik macht. Naastenliefde, humaniteit kennen ze niet. „Mijn familie, daarvoor zal ik vechten". Van vreemden mag je gappen is hun moraal. Maar bij de man komt er ook bij dat-ie met z'n potentie wil pronken. Hij wil een soort he- man zijn. Als je bij ons de advertenties over bier leest, staat er „bier, gezellig". Maar daar: Beer makes you strong". (Bier maakt je sterk). Dat is ook eigenlijk het enig zaligmakende voor ze. Een fiets is beslist belangrijker dan een vrouw. Ze maken zich geen problemen over de sex en niet over de kinderen die daaruit voortko men. Vroeger leefden er officieel zo'n vijf vrouwen op één kombout. De man kreeg dan de ene dag te eten van mevrouw A en de volgende dag van me vrouw B. Meestal is de jongste zijn lievelings vrouw, maar de oudste is door haar leeftijd de Als enige wereldluchthaven ligt de West- berlijnse luchthaven Tempelhof midden in een zee van huizen van een miljoenenstad. De bijzondere ligging -maakte de installatie van moderne vliegveiligheidsnstallaties noodzakelijk, zodat zij tot de best geoutil leerde en veiligste van de wereld behoort. Met het afhandelen van meer dan vier mil joen passagiers schoof Tempelhof tijdens de laatste jaren naar de topgroep van de Europese luchthavens. Alleen al in het da gelijkse lijnverkeer van de luchtvaartmaat schappijen PAA en BEA noteert Tempelhof dagelijks ongeveer 200 starts en landingen. Ook als de Franse maatschappij Air France er straks nog bij komt deze maakt tot nu toe gebruik van de tweede Westberlijnse luchthaven Tegel zal dit voor de lucht haven nog geen moeilijkheden geven. Maar dan zal de capaciteit van de startbanen en de passagiersaccommodatie op het vroegere exerceer- en paradeveld uitgeput zijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12