FORSE AANVAL OP D '66 Indringende film van Pier Paolo Pasolini "Niet huigen maar ook niet barsten" ,The Magus' boeiend maar verwarrend am opent congres PvdA met Passief mishoren vervangen door eucharistie-vieren Scheermesjes lager in prijs „OEDIPUS REX" Tachtig procent achter jmstores Drachtense (lom i nee lemonstreert Graduate Mysterie NOG EENS DE FUNES MONDO INFAME IG 7 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 (Van onze parlementaire redactie) jw N HAAG (GPD) De aftredende voorzitter van de j van de Arbeid, dr. J. G. H. Tans, heeft gisteravond het D ifde congres van deze partij, dat drie dagen zal duren, ;nd met een forse aanval op D'66, waarin hij de demo- )le n verweet om der wille van eigen politiek gewin niet aan it jrming van een progressieve concentratie te willen mee- en- Tans zei dat D'66 op deze ma- ..Wie het moment, waarop dit mo- ijdraagt aan een verdere ver-1 gelyk zou kunnen worden, verder ring van de politieke verhou- naar de toekomst verschuift dan no- [TTA in ons land. „Aan de wijze dig is. laadt een zware verantwoor- U-llf aan het tot stand komen van delijkheid op zich en zal daarvoor rmbusakkoord is gedacht, kan vroeg of laat de rekening moeten be- jrgument voor het afwijzen van talen", aldus de partyvoorzitter. „De P.v.d.A. zal in elk geval alles op alles fraagde samenwerking worden I", aldus de partijvoorzitter. procedure krijgt immers een kt open karakter, waarbij het ;epunt ligt bij de besluitvor- A'eler aan de voet en bij de door- van de gedachten van be naar boven en niet omge- voleojns meende dat D'66 kansen op pwing van de party politieke [dingen volstrekt verkeerd be- Hy sprak de hoop uit dat starheid en realiteitszin D'66 - LE» de weg zal doen vinden, die 4133 [sief Nederland igen en houden. zetten, dat haar in dit opzicht niets kan worden verweten". SAMENWERKING Dr. Tans zei verder in zyn ope ningsrede dat de P.v.dJV. alleen nog wil regeren met partyen die zich voor de verkiezingen duideiyk hebben uit gesproken over de samenwerking die na de verkiezingen op basis van een progressief programma moet worden aangegaan. „Wy biyven kiezen voor een sy steem waarin de stem van de kiezer Overzicht van de congreszaal. municatie tussen het partybestuur en de afdelingen. GEEN OBSTRUCTIE Party-voorzitter Tans ontkende dat Nieuw Links in het partybestuur ob structie voert. Daar is my niets van gebleken, zei hy. Hy ontkende niet j DEN HAAG <GPD) Na overleg met het, ministerie van Economische Zaken hebben de fabrikanten van scheermesjes besloten de prysverho- gingen, die zy per 1 januari hebben doorgevoerd, terug te schroeven I Afgesproken is dat de pryzen van scheermesjes zullen worden terug- volmondig dat er lekken zouden zyn schorst tot vanmorgen negen uur. was gebracht tot het niveau van 1 okto- in het partybestuur. De lekken kun -er slechts een klein gedeelte van het ber vorig jaar. vermeerderd met nen ook elders, buiten het partybe-| voorgenomen programma afgewerkt maximaal 6 procent stuur, aanwezig zyn. aldus de heer Tans. I Volgens de heer Tans had het par tybestuur nog steeds geen uitspraak over af wy zing van samenwerking met de KVP gedaan, omdat daarvoor nog geen geschikt moment was geweest, wy wachten op een gunstige gelegen- heid in de actuele politiek, zei dr. Tans. Voor wat betreft het standpunt te genover de extra 225 miljoen voor de defensie, zei de party voorzitter dat het dageiyks bestuur zich in een uit spraak geschaard had achter het af- j wyzende standpunt van de tweede kamerfractie. De heer Tans ontkende verder dat de tweede-kamerleden in het party bestuur als een eenheid optreden en gebonden zouden zyn aan het stand punt dat de fractie in de Tweede Ka mer inneemt. De kritiek over onvol doende communicatie tussen party bestuur en de afdelingen bestreed hy met een aantal voorbeelden. 225 MILJOEN Gisteravond werd nog een motie ingediend, waarin afkeuring werdt uitgesproken over het standpunt van de socialistische tweede kamerfractie ten opzichte van de defensieverhoging van 225 miljoen. In de motie wordt de tweede-ka merfractie een inconsequent compro mis-standpunt verweten. Al direct na het begin is dit twaalf- de partycongres van de P.v.d.A. in tydnood gekomen. Toen gisteravond om half elf de vergadering werd ge- Voetbal De Pierre de Coubertin prys voor sportiviteit is gisteren in Parys voor 1968 toegekend aan het Japanse voetbalelftal dat tydens de Olympische Spelen in Mexico beslag legde op de bronzen medaille IJshockey De ijshockeyvereni- ging Den Bosch heeft gisteravond voor 800 toeschouwers met 80 ge wonnen van het Zuid-Slavische Beo- grad. Voetbal De Deventer eredivisie- vereniging Go Ahead heeft gister avond voor 5.000 toeschouwers op ei gen terrein met 52 gewonnen van de Praagse club Bohemians. Pastoraal concilie komt binnenkort bijeen met hen. die vandaag naar links, maar morgen even vroiyk naar rechts kunnen schuiven en wier progressieve geluiden in conservatieve daden kun. Dit zyn enkele gedachten, welke te- NOORDWIJKERHOUT (ANP) De liefde tot God en tot de medemens zijn geen concurrenten van elkaar, maar eikaars wederhelft in het ene liefdegebod van Christus. Godsdienst is alleen christelijk wanneer deze tegelijk mensendienst is. Daar- het zadel beter tot zyn recht kan komen. In om moet de eenzijdige nadruk op eredienst en kerkbezoek een tyd waarin van de politieke par- plaats maken voor een geloofskarakter waarin de dienst aan God in verjtrenfld Daarom ook moeten m elke godsdienstoefening de noden van onszelf, onze naasten en de wereld ter sprake komen. De in de beide rapporten vervatte ontwerp pastorale aanbevelingen zyn in één gecombineerde Rjst samenge voegd. Op 24 maart komen de rap porteurs van de delegaties in een be sloten werkvergadering byeen ter na dere bespreking, zodat dan en uiter aard ook in de loop van de discussies in Noordwykerhout nog redactiewy. zigingen mogeiyk zyn. Over die lyst in haar geheel zaA op de plenaire vergadering worden gestemd. Aanne men daarvan betekent dat het uit spraken worden van het Nederlands postoraal concilie. Enkele van die (mogeiyke) uitspraken luiden: het concilie erkent veelvormigheid van geloofsbewegingRest bewust voor grote openheid en dialoog met velen. Aan verantwoorde experimenten met betrekking tot vormen van geloofbe- leving behoort alle plaats gegeven te worden., In het byzonder in verband met de oecumenische opdracht van de kerk tot vernieuwing. Wie in geweten niet meer kan in stemmen met de kernwaarheden van het r. katholieke geloof heeft recht op eerbiediging van zijn gewetens- vryheld; hy dient echter de uit- AMSTERDAM (ANPi Tach- haar meer representatief voor de ge- oefening van zyn ambtelijke functie meen te te maken. zaA zy worden ge- op te schorten, tig procent van de bezoekers van j reorganiseerd. De leden hebben hun De liturgie kan velerlei gestalte nen verklinken, alsof het de meest ru^ rijn een ontwerp- gewone zaak van de wereld is". rapport, dat de leden van het Neder Na de gebruikelyke begroetingen ^an<^s pastoraal concillie thans heb- begon direkt de aanval op het party- '>en ontvangen en dat behandeld zal bestuur. Verpakt in een zestal vragen worden tydens de van 9 t.em. 11 die betrekking hadden op de positie aPfU in Noordwykerhout te houden van Nieuw Links in het partybestuur, plenaire vergadering. Naast dit rap- eventuele lekken ln het partybestuur! P°rt- dat tot titel draagt .Vernieuwing die houding tegenover de KVP. de van de geloofspraktijk", hebben de i houding tegenover de 225 milj., de po- i leden ook een rapport ontvangen, sitie van de tweede-kamerleden in het I handelt over de hedendaagse ge- party bestuur, en kritiek op de com- j loofsbeleving. STUDIO Het tragische levensverhaal van Oedipus komt op boeiende en indrin gende wijze tot leven in „Edipo re", een film van de Italiaanse regisseur Pasolini. Op sublieme manier brengt Pasolini deze Griekse sage (van Sophocles), die Freud tot een kernstuk van de psy cho-analyse maakte, op het witte doek. Oedipus (goed vertolkt door Franco Citti», zoon van koning Laius en koningin Jocaste (Sil- vana Manganot van Thebe, wordt door zyn ouders te von deling gelegd, omdat het orakel van Delphi had voorspeld, dat hy zyn vader zou doden en zyn moeder trouwen. Een herder uit Corinth ië vindt Oedipus en brengt hem naar koning Poly- bus aan wiens hof hy als ko ningszoon wordt opgevoed. Zyn speelkameraadjes brengen hem in verwarring over zyn afkomst en Oedipus besluit inlichtingen in te winnen by het orakel. De ze kan hem niet zeggen over zyn afstamming, maar voor spelt wel, dat hy zyn vader zal ombrengen en zal trouwen met zyn moeder. Oedipus trekt uit Corinthië weg om de ver vulling van de voorspelling te voorkomen. Het helpt hem niet. Integendeel, hy komt in Thebe, waar alles precies geschiedt zo als voorspeld. Oedipus doodt zyn vader en trouwt moeder Jocaste. die hem enkele kinderen schenkt. Als het orakel van Delphi meedeelt, dat een uitgebroken besmette- ïyke ziekte te wyten is aan de ongewroken moord op koning Laius, weigert Oedipus te gelo ven, dat de voorspelling ls uit gekomen en hyzelf de schul dige is. Hardnekkig speurt hy naar de dader zonder aan zich zelf te denken. De ziener Tire- sias vertelt hem alles over zyn afstamming. Als eAndelyk de waarheid tot hem doordringt, steekt Oedipus vol afgrijzen over zijn leven, zich de ogen uit om het kwaad, dat hem door het „Lot" is toebedeeld, niet meer te zien. Hij vervloekt al len en trekt weg als bedelaar. Op meeslepende wyze wordt dit verhaal vertolkt in „Edipo re". In deze Griekse sage zag Freud een volledige uitbeelding van het volgens hem in alle men sen aanwezige „Oedipus-com- plex", waarin de bloedschande tot verwezeniyking komt. Het wanhopig zoeken van Oedipus naar een uitweg wordt niet be kroond: de voorspelling zal tooh ln vervulling gaan. Hoewel de situatie veranderd is vergeleken met het heden, biyft de essen tie van de gebeurtenissen de zelfde en is vaak van toepas sing op het karakter van de te genwoordige mens. Om deze re den begint en eindigt de film ln een moderne omgeving. !n bij zware of dnekkige verkoudheid 'tter s catarrh stilles Mleeo bi) apothekers en drogisten SN HAAG (GPD> Drie dagen demonstreert de Drachtense dc- Ketelaar voor het Haagse Sresgebouw voor de „blauwe re de diensten in de studentenkapel van het Ignatiuscollege in Am sterdam is het eens met de pas tores. die de erkenning van de experimentele ecclesia door de bisschoppen zien als een voorlo pige oplossing, maar blijven stre ven naar de volledige aanvaar ding van de gehuwde priester. Dit blykt uit een enquête, die da werkgroep studenten-ecclesia reeds I voor het einde van het conflict on der de gemeente heeft gehouden Meer dan 90 procent van de mensen is zelfs van mening, dat los van de celibaatskwestie de discussie met de bisschop over nieuwe kerk structuren en de rol van de priester daarin moet voortduren. Ruim 851 procent zou het stopzetten van de j diensten na 1 maart de datum van het ultimatum van de pastores aan de bisschop van Haarlem hebben betreurd. De houding van de ecclesia ten opzichte van het con flict wordt door de enquêteurs geka rakteriseerd met: .Niet buigen, maar ook niet barsten". mandaat reeds ter beschikking ge- krygen, waarby overleg tussen „ge steld. De werkgroep treedt op als meen te" (ln welke vorm dan ook» derde party, naast de studentenpas tores en de begeleidingscommissie. (ADVERTENTIE) Voorts blykt uit het onderzoek, dat de gemeente slechts voor 37 procent uit studenten en scholieren bestaat <r - Van het aantal bezoekers is 14 pro- tie Hy doet dat zittend in zyn cent academicus en 49 procent heeft voor de ogen van de PvdA-er* geen universitaire opleiding. De ec- deze dagen in dit immense tref- j ciesia telt overwegend jonge men- 1 congress eren. Isen: 66 procent is jonger dan 34 Ominee Ketelaar heeft zich voor-,aar 12 procent is 50 jaar of ouder, wnen gedurende het congres niets ten zyn manier van protesteren De uit 40 man bestaande werk- ..het onrecht in de wereld van groep ontstaan uit het conflict za! daag", i haar werk blyven voortzetten. Om en voorganger onmisbaar is. De biecht Passief mishoren moet worden vervangen door actief eucharistie- vieren. Daarom geen zondagsplicht maar geïnspireerde uitnodiging tot deze viering. De tradjtVmele biecht stoelpraktijk blijkt naar de vorm ver sleten. Nieuwe vormen moeten wor den geschapen, waarby het sacra ment zyn oorspronkelijk gemeen schapskarakter herkrygt. De kerk moet haar rol in de her vorming van de wereld spelen door woord en voorbeeld, niet door macht op te bouwen. Zij moet haar gelovi gen inspireren, niet aaneensmeden. De saamhorigheid mag niet leiden tot verzuiling, de wereldwydheid niet tot verwaarlozing van de naas ten. De zorg voor de eenzamen en het meebouwen aan nieuwe gemeen schapsvormen is een van de voor naamste taken van de kerk in de wereld van vandaag. In het pastoraal beleid zal meer uitdrukkelijk aandacht geschonken moeten worden aan vormingswerk op allerlei niveau kerken Waar nieuwe kerkelyke gebouwen nodig zUn, moeten ze sober wezen, dienstig voor meervoudig gebruik en niet gToter dan nodig. Men be hoort by de bouw ervan samenwer king te zoeken met andere kerkge nootschappen en met de plaatselyke gemeenschap. TRIANON De verfilming van John Fowles' boek „The Magus" is een zeer boeiend, maar even verwarrend werk stuk geworden. Werkelykheid en fictie wisselen in dit met geen pen na te schrijven ver haal voortdurend van positie, in een steeds dieper weg spiralende complexiteit. De Engelsman Urfe, gespeeld door Michael Crane, poogt zich zelf te ontvluchten door in te schepen naar een Grieks eiland- Je waar hy een functie van on der wyzer heeft aanvaard. Een vreemde ontmoeting heeft plaats met een al oudere zon derling. die van de ene rol in de andere valt. Urfe is. aanvanke- lyk slechts uit nieuwsgierigheid, bereid het spel mee te spelen, maar raakt dan omweven door een netwerk van intriges en persoonlyke verhoudingen die alle vaste, erkende waarheden en geestelyke steunpunten plotsklaps elke grond ontnemen Door snel opeen volgende shok- effecten belandt Urge in een sta dium van psychisch isolement dat hem volkomen afmat. Juist deze confrontatie met vervalste werkeiykheden leidt tot con frontatie met het vervalste ik. De door Fowles uitgewerkte ge dachte van dichter T. S. El liott: „Onderzoek de dingen op- LIDO The Graduate weet zich nog een week in Lido te handhaven. Onderwerp van de ze tamelyk onderhoudende film is een merkwaardige driehoeks verhouding tussen een oudere vrouw, haar dochter en een stu dent (The Graduate uitste kend gespeeld door Dustin Hoff man). Regisseur Mtke Nichols weet het wat trage verhaal door flitsen humor de nodige vaart te geven met tegen het eind knipoogjes naar de grote regis seurs als Richard Lester nieuw, en veel ervan zul Je pas voor de eerste keer zien". Regisseur Guy Green heeft een koele registratie van levens echte koortsdroom strak in de hand gehouden. De afwezigheid van bombastische effectjagery werkt aangrypend. .Pervers spel", zoals de vertaling luidt, is een verre van gemakkelyke, maar beklemmende film, Atho- ny Quin levert goed tegenspel als de mysterieuze magiër. CAMERA „Mysterie in Triplo" is in de prolongatie ver plaatst van Luxor naar de Ho ge woerd. Drie beroemde fil mers. Roger Vadim, Louis Mal le en Fredrico Fellini geven gestalte aan verhalen van grie- zelschryver Edgar Allan Poe. Vadim en Malle blyven daarby steken alleen Fellini slaagt erin Foe's problematiek over te brengen ln eigentydse taal. daarby tevens een karikaturaal beeld scheppend van de filmwe reld. In ..Mysterie in triplo" veel sterrenBrigitte Bardot. Jane Fonda. Alain Delon etc. Een wanhopige Oedipus na de ontdekking van zijn afstamming. LUXOR „Op vrijersvoe ten" is de titel van de film, waarin de Franse komiek num mer één van dit ogenblik Louie de Funès ronddartelt als gen darme in de toeristenbadplaats Saint Tropez. Wie het risico wil lopen de volgende dag styve lachspieren te moeten trotseren mag deze rolprent zeker niet missen. Na zyn successen La petit baigneur, Le gendarme se marie, Ni vu, ni connu en nog vele anderen presenteert hy zich ditmaal weer in zyn beste creatie, namelyk de bekken- trekkende en overal doorrollen de politieman. Het verhaal draait om een ac tie zonder uniform tydens de vakantieperiode om wegpira- ten op de bon te slingeren. Louis ditmaal gendarme Cruchot pakt precies de ver keerde want de geverbaliseerde blykt een weduwe te zyn uit ho ge politiekringen. Maar een degradatie zit er voor Cruchot toch niet in. Integendeel, de weduwe wordt verliefd op hem. Dat betekent een wending in het leven van Cruchot: twee maal scheren per dag. dansles sen en studeren om hogerop te komen. Cruchot stygt flink in rang en streeft zelfs zyn supe rieur Gerber voorby. De wraak is echter zoet wanneer blykt dat er tydens het examen een fout is gemaakt waardoor de promotie toevalt aan Gerber. Het slot is een onverbiddeiy- ke climax. Cruchot gaat op jacht naar een misdadiger, die zyn geliefde heeft ontvoerd. Het is een hypermodern stukje slapstick van de bovenste plank. Supersnelle achtervolgin gen met een zijspan bestuurd door een overmoedig geworden non vormt een aaneenschake ling van komische situaties. REX In het theater aan de Haarlemmerstraat deze week weer een vervolg op de Mondo- serie deze keer getiteld: Mondo Infame. Na alle voorgaande Mondo's kan niets ons meer verbazem: het bizarre op deze wereld kent geen grenzen. Ook Mondo Infame niet met de bekende cocktail van lusten: sex. wreedheid, geweld. De ca mera's nemen ons voor al dit alles weer mee naar alle uitein den van de wereldstrintense (in alle vormen), prostitutie (ln alle vormen) etc. in alle belang- ryke erotische centra op de we reld. Wie na bovenstaande nog mocht denken dat Mondo In fame een voorlichtingsfilm is heeft het by het verkeerde eind het is louter amusement met veel en heel veel bloot.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23