Met Leidse „stoottroepen naar Parijs LEIDEN krijgt Schooladviesdienst Supporterslegioen Ajax op voet gevolgd Promotie Leidse dammers in „Klapstuk" Meis je viel in toilet Kerkelijk Leven IN BELANC VAN KIND EN SCHOOL Commercie naast kerk JUWELIER v.d. WATER 195 WOENSDAG 5 MAART 1989 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 dachten staan op zyn gezicht af te lezen: we laten het stel er in, maar hoe krijgen we het er ooit weer uit? 8.05 uur: De Gaulle en Ajax wor den nu om beurten bejubeld, het zangrepertoire breidt zich uit. Daarna worden velen weer overmand door de slaap. Gepit wordt er in alle standen: hoofdje voorover, recht en achter over. mond open. mond dicht. Het is een boeiend tafereel. Aankomst (Door Ruud Paauw) LEIDEN Voor de slag tussen Ajax en Benfica hebben zich gisteren naar schatting ruim 700 bussen uit Nederland naar Parijs begeven. Hoeveel het er precies waren zal in de komende dagen nog wel bekend worden het was in elk geval een indrukwekkende reeks die daar tot ver buiten het Stade de Colombes geparkeerd stond. De rit begon voor de meesten in het holst van de nacht en eindigde op een al even onguur tijd stip. Onderstaand relaas geejt de belevenissen van zo'n busreis van zo'n legioen in zakformaat weer. Het is een van de drie bussen, die van het Leidse Station vertrok. Woensdagochtend, 02.30 uur: wie zich op dit tijdstip op straat bevindt, is of niet geheel zuiver in het hoofd of rept zich naar de bus voor Ajax— Benfica. Er is verschil tussen deze beide categoriën, maar het is niet duidelijk wat. De morgenstond heeft geen goud, maar een wat moeilijke smaak in de mond. 3.00 uur: de „strangers in the night" verzamelen zich voor het Leid se station. Er staan drie bussen. Bus b bevat een veertigtal mensen by wie de zorgen voor het dagelijks bestaan nog diep in het gezicht geperst staan. De leeftijd varieert van 18 tot diep in de 50 er zyn vier meisjes bij in de huwbare leeftijd, keurig vergezeld van heren. De algemene stemming is: Ajax is lief en mooi, maar het is toch eigenlijk onzindelijk om er zo vroeg voor op te staan. Hier ligt met ruime hand voer voor sociologen en psycho logen. maar die kyken wel uit, die liggen ronkend in bed. De stoet zet zich in beweging. Het is merkbaar dat de lolbroeken achterin gezeteld zijn. 3.02 uur: zwak geroep om „bier" en „chauffeur, zijn we er al?" 3.05 uur: de titelsong van de Fa beltjeskrant wordt ingezet en door het gehele gezelschap overgenomen. Het lied komt er feilloos uit. Meneer De Uil kan tevreden zijn. 3.10 uur: op de Rijksweg zijn alleen bussen te zien, die zich spoorslags naar Parijs begeven. Nederland loopt leeg. Wat achterblijft lijkt niet de moeite waard om over te praten. 3.18 uur: gestommel achterin. Iemand begint aan het ontbijt. De belegging op zijn brood zint hem niet. De kreet „Eten voor India" wordt hoorbaar. Voorts luid gezang. 3.25 uur: stilte, zelfs op de achter ste banken. Het ochtendkruit lijkt zijn verschoten. 3.30 uur: Rotterdam wordt aange daan. Er wordt stuitend overFeijen- oord gesproken. Iemand zegt bij het passeren van de Kuip: hier komen alleen metselaars, timmerlui en Her man Kuiphof. 3.35 uur: er wordt een afkeurens waardig lied uitgebracht. De tekst draagt aller instemming maar kan hier niet gereproduceerd worden. 12.15 uur: aankomst bij het Stade de Colombes. na ruim negen uur rij den dus. Een onvoorstelbaar grote menigte, gewapend met Ajax-hoeden en -petjes zwermt rond het oude sta dion. De neringdrijvende midden stand van Colombes doet voortreffe lijke zaken. Amsterdammers zeulen met stokbroden onder de arm alsof ze nog een complete hongerwinter i door moeten. Een Faroek-achtige gendarme krijgt midden op een kruis punt een glaasje jenever aangeboden van een Amsterdammer met een vreemde witte lange jas en rode hoed j op ('n soort veredelde dr. Ben Case.v Hy weigert het vriendelijk, op een j manier waarop je een broodje kaas afslaat. Maar als men hem een doos j sigaren voorhoudt, slaat de gendarme j wel toe. Met een klauw sigaren regelt hy verder het, verkeer, na beloofd te hebben voor Ajax te zullen duimen. Even verder rijden Franse agenten i met Ajax-hoeden op rond in vermoe-1 delijk uit voor de eerste wereldoorlog stammende wagens. Alle café's puilen uit van de Amsterdammers, die met hun handen heel aardig Frans spre ken. Op zeker moment lopen vijf Ajax-supporters dwars over het kruispunt in eenden-gang achter el kaar met een pul bier in de hand Het is aardig maar aan de andere kant toch ook weer Nederland-op- zijn-griezeligst. Vak 2 15.00 uur: Ajax—Benfica begint on der een enorm krijgsgehuil, de Portu gese supporters verdrinken in de Ne derlandse menigte. Het is duidelijk: Ajax speelt eenvoudig thuis. Enkele noties uit vak 2, kreten uit de menigte: „Cruijff wordt door drie man aan zyn lijf gezeten. Da's geen werk. Der staan verdorie agenten bij". „Hulshoff. wat kan die jonge toch lekker z'n koppie gebruiken. Die lange Torres kan beter z'n kop onder z'n ami nemen." «Over Cruijff, na een mislukte ac- tie): „Cruijff is een beste jongen. LEIDEN Na een jaar van beraadslagen, rapporteren en de eerste fles cognac wordt I plannen maken leggen B. en W. de raad thans een voorstel Plassers 3.50 uur: de eerste plassers melden zich. 4.05 uur: bij Dordrecht voegen zich enige nieuwe passagiers bij het ge zelschap. Een der nieuw ingekomenen poogt direct zinnig te gaan zeuren over de kansen van Ajax. Er wordt met stijgende verbazing naar hem ge luisterd. Men vraagt waar hij het over heeft. 4.15 uur: stilte Er wordt geslapen, gedaan alsof en wie de ogen nog open heeft, kijkt daaruit zeer dufjes. 4.30 uur: intern lijkt de bus nu op een gemaaid korenveld. Iedereen dut. 4.35 uur: een jongeman klaagt dat zijn hand slaapt, maar zijn hoofd wakker blijft. 500 uur: algemeen ontwaken met het vers: „Vogeltje, wat zing je vroeg' 5.05 uur: zichtbaar. Een jongeman drinkt er krachtig uit en zegt: „Het is net wa ter, nou ja, water van 45% dan'Wer- baasde opmerking van toekijker: „Hij drinkt het als borstvoeding". Na uit gedronken te zijn meldt de jonge man dat hij eigenlijk weer gaarne naar huis toe zou willen. 5.10 uur: de onvermijdelijke Zilver vloot vaart binnen. Het wordt gezon gen op een manier die onmiddellijk de spreuk van Coleridge in herinnering brengt: zwanen zingen voor zij ster ven, het zou niet gek zijn als be paalde personen stierven voor zij gin gen zingen. 5.15 uur: stilte en slapen in alle standen. 7.00 uur: het „Ajax-vee" stapt dampend uit in het Belgische Mons (Bergen) om koffie te nuttigen. Het etablissement dreunt even op zijn grondvesten bij het inzetten van het j verwachtingsvolle Uedeke dat Ajax op commiMje Schoolmaatschap- een slof en een ouwe voetbalschoen i de rit naar de halve finale van de Europa Cup gaat halen. Taak Parijs heeft niet ge klaagd over de aanwezigheid van zovele duizenden Ajax- supporters (er is bij de politie geen enkele klacht van over last binnengekomen)maar het heeft wel geweten, dat ze er waren. Ze waren gekomen met vele chartervliegtuigen, honderden bussen uit één van die vele vertelt onze re dacteur u hiernaast met stampvolle treinen en met talloze vervoermiddelen, zoals op deze foto. Met toeters, feestneuzen en veel kabaal hebben zij de Lichtstad laten weten, dat ze er waren. Toen Ajax ook nog won ivas het helemaal feest. Tot laat in de nachtal ivas toen het gros alweer op weg naar de ont nuchterende werkelijkheid. verblijf houdende band geeft 'n korte ken verdwijnen de leden van het legi- serenade weg. Nauwelijks hoorbaar oen in de nacht. Over Ajax wordt I overigens. Aan de overzijde ontvouwt niet meer gerept Binnen enkele uren men weer eens een doek waarop begint het werk weer I staat: „Michels lacht vandaag". Dat I moet ook wel. als Michels vandaag niet lacht, zal hij dat nimmer in zijn I leven meer doen. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer R. S P Beekes. we tenschappelijk medewerker by de Griekse taal- en letterkurde aan deze universiteit, gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld ..The development of the Proto-Indo-European Laryngeals in Greek" Promotor was ptof. dr F B J Kuiper. De promotie geschiedde cum laude De heer Betkes is gebo ren te Haarlem en woont thans te Oegstgeest LEIDEN In de radio-quiz „Klap stuk". een competitie tussen vyftig verenigingen, treden donderdag 13 maart in het strijdperk de Leidse Districts Dambond en de Weesper Schaakclub. Dit onderdeel van NCRV's stereo-steravond die om vijf voor half negen begint, wordt geleid door Dik Bikker LEIDEN Het 13-iarige Leidse meisje Anna van der Lubbe raakte vry ernstig gewond, toer zy gister middag omstreeks kwart over vier door het glazen dak van een toilet viel. Het meisje was op de derde ver dieping van een pand aan de Steen straat uit een raam geklommen met de bedoeling op een wat lager gele gen plat dak te komen Ze verloor haar evenwicht en suisde omlaag, pardoes een wc. binnen Het kind kreeg lelijke snijwonden aan gezicht, hals en armen. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Zieken huis. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hoogezand-Sappe - meer H Langen burg te Broek op Langendijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: A. W. Ver hoef te Bameveld. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal Arische taal- en letter kunde de heer P J Worsley (cum laude». Leiden; kandidaats niet wes terse sociologie de heer F. A. E. Wa- getnakers »Den Haag»; kandidaats Duitse taal- en letterkunde de heer Th. L. J. v. d. Lans <Den Haag». Burgerlijke Stand Nan Leiden GEBOREN Paul Jeroen Sebastlaan. z v P S A. Minnes en H R M A. Borghans: Leendert. z v L. van Delft en A van der Plas; Claudine. d. v. P F M. Bou- ma en H. L M. Everaardt; Johannes Josephus Hendrik, z v. B. J Kluts en B K Wille, Nancv Gtsela. d v M C. J Kanters en K W WIJnants; Miran da Maryska Helena, d. v B B Huls man en M. G Brouwer; Henrietta, d. v. J B. van Berkel en H. Crama: Willem, z. v W Onos en J Graven- kamp. Abra Pleternella Mirlan. d. v. W. Hagendfjk en J Louwen; Michel Marlnus z v M Cok en A E Moer land; Eric Alexander, z. v. J A Diets en E. J. Verhoef; Mlchele. d. v B R. Harris en M. A Tucker OVERLEDEN S F. M. Helnhuls, 11 dgn.. dochter; W de Leest. 66 Jr.. man; M. Overdfjk. 68 Jr.. man; A. C L. Nieuwenhulzen. 5 Jr.. dochter; L. van Rooyen. 86 Jr.. man. Mislukte staatsgreep President Francisco Macias van Equatoriaal Guinee heeft gisteren een staatsgreep verijdeld. Dit is gisteravond in Ma drid meegedeeld. De Spaanse militai ren die in de pas onafhankelijk ge worden Westafrikaanse republiek zyn gelegerd, hebben niet Ingegrepen De samenzwering zou zyn geleid door de minister van Buitenlandse Zaken. Ndongo. President Macias heeft de Spaanse ambassadeur verze kerd dat hy het land geheel in zyn macht heeft. Arabisch komplot opgerold Een honderdtal Arabieren, onder wie en kele notabelen, politieke leiders, dok ters en juristen, is de afgelopen da gen in Jeruzalem en in het door Is raël bezette Jordaanse gebied gear resteerd. Volgens waarnemers zyn de Israëlische veiligheidstroepen er in geslaagd een grote Arabische onder- mij ningsorganisatie, die verantwoor delijk zou zijn voor een reeks aansla gen en oproepen, onschadelyk te ma ken. Dui maar af en toe verdient hij een kink voor z'n kanus". Even later, na een geslaagde actie van Cruijff„Cruijff verdient een platina standbeeld". In de slotminuten: „Je vreet je eigen lijf op van de senuwe". 17.03 uur: opperste zaligheid. Ajax neemt de leiding. Dat is iets waarvoor het legioen tenslotte is bijeenge stroomd. Er komen tranen in de ogen. er wordt bijna gehuild van opwinding en ontroering. Ter verhoging van de feestelijkheden opent iemand in vak 2 een blik bier. Hij doet het zo be kwaam dat de alcohol gelijkmatig over alle jassen wordt verspreid. 17.14 uur: 20. Een compleet de lirium op de tribunes. Men hengst elkaar door het dolle heen op de schouders. Een op de staantribune in omhoog 18.00 uur: terug in de bus. De stem- ming is uitgelaten. Er wordt vurig. zij het wait moeizaam nagekaart. want de stembanden hebben een ste- I vige opduvel gekregen. Cruyff is goud waard, maar vergeet Vasovic niet en wat, zeg je van Pronk? Algemene con- clusie: je maakt dit maar een keer j in je leven mee, al word je er dan ook in één klap tien jaar ouder door. De j terugtocht verloopt moeizaam. Overal j staan rijen auto's en bussen. Als de Franse agenten de Nederlandse bus- sen zien, steken zij gul lachend de duim omhoog. 19.30 uur: er komt nu vaart in Over Ajax wordt nu niet meer ge- sproken. 19.45 uur: het hele gezelschap ls vredig en gelukkig „ingeslapen". 21.30 uur: bezoek aan een établisse ment vlak bij de Franse grens Twee Leidenaars proberen een balletje ge hakt te bestellen. De gérant begrijpt het niet. denkt dat hy in het ooitje wordt genomen. Bestellen de heren een gebakken voetbal? 24.00 uur: weer uitgeladen, nu op vier km van Mons (Bergen». Het sla perige legioentje bestelt bier en loopt korte tijd later met de pullen zo de bus in. 4.20 uur: aankomst bij het station in Leiden. Iemand roept nog: „Nou. tot de halve finale dan maar hè?" Er wordt geen acht op geslagen Als spo- voor, dat voorziet in de instelling van een schooladviesdienst voor het openbaar en bijzonder onderwijs .Een voorstel, dat de volledige instemming heeft van alle daarbij betrokken Leidse onderwijsinstellingen en dat rust op de door de Voorberei dingscommissie Schooladviesdienst ontwikkelde plannen. In deze commissie hadden voor het r.k. onderwijs zitting de heren Th. A. J. de Wit en mr. M. J P. Tis- sen, voor 't prot. chr. onderw. mevr. mr. I. Geelkerken-Bnisse en mr. dr. M Teekens, voor het neutraal byz. onderwijs mej. H. M. ter Beek en mr. P. C. Veltman. voor het open baar onderwijs mevr mr. E. Wiersma-Ticlielaar H Zunderman. terwyl als gemeen telijke vertegenwoordigers aan de commissie waren toegevoegd dr. J. Roosenschoon (voor/,.) en de heren J. J. van Riesen en J. N Baalbergen (secr Als adviserend lid trad op dr. P v. d Broek, vertegenwoordiger voor voortgezet onderwijs en met scholen uit naburige gemeenten. De kosten van de Schooladvies dienst zullen voor wat betreft de Leidse scholen voor kleuteronderwys, basisonderwys en buitengewoon on derwijs door de gemeente Leiden worden gedragen. In de tweede verordening worden de heer de taak, de bevoegdheden, de samen stelling en de inrichting van de be stuursraad gereglementeerd De be stuursraad zal bestaan uit 11 leden, te weteu. een lid uit de gemeente raad, drie leden uit de kring van voorstanders van openbaar onder wijs. een lid uit de kring van voor standers van neutraal bijzonder on derwijs. drie leden uit de kring van voorstanders van protestants-chris- 7 15 uur- nieuwe Nederlandse stoot- I don tel«k onderwijs en drie leden uit troepen vallen het etablissement bin- i de voorstanders van rooms-kathoiiek nen. met roodwitte vlaggen in de eer- In de eerste ontwerpverordening onderwijs. ste linie Gezamenlijk gezang Het be- 1 zijn de grondslagen van de school- De benoeming van de leden, die de dienend personeel wordt bleek adviesdienst in een tiei.tal atikelen diverse onderwijskringen vertegen- 7.18 uur: koffie - nee galwater - neergelegd. woordigen. geschiedt door de gemeen- dat in de jaarlykse Elsevier-poll de Artikel 2 geeft als taakomschry- teraad op voordracht van het Colle- allerlaatste plaats zou bezetten. Een ving: de Schooladviesdienst is als 8e-c-9-de besturen der medewerken- substantie waarmee erkende gifmen- adviesorgaan dienstbaar aan perso- gers op een concours hoge ogen zou den gooien. 7.35 uur: het leger stapt weer. na dreunend en dreigend: „Ajax" nen en instellingen bij hun zorg voor het schoolkind en de school- Voorts zijn principiële bepalin gen opgenomen omtrent de basis „Ajax". „Ajax" enz. te hebben ge- van samenwerking tussen de ver bruid. schillende besturen, de samenstelling 8.00 uur: Belgisch-Franse grens i van een bestuursraad de directeur de dagelijkse leiding en de uitvoe- Een douanier in een gebouwtje laat j en mogelijkheden tot uitbreiding j ring van besluiten van de bestuurs- ons zorgelijk kijkend door. Zijn ge- van het werkterrein met scholen raad. de schoolbesturen. Het College van B. en W. zal ten hoogste drie des kundigen als adviserend lid aan de bestuursraad kunnen toevoegen. Een dagelijks bestuur, dat ta.v. de dienst geen zelfstandige bestuurs taak zal hebben, wordt belast met De bestuursraad krijgt een grote ting 1970 zullen B. en W. zich nader mate van zelfstandigheid doch zal beraden over de financiële mogelijk- voor zyn beleid uiteindelijk verant woording schuldig zijn aan de ge meenteraad. Het toezicht op het beleid is in verband met deze verantwoordings plicht in handen gelegd van het College van B. en W. In belde verordeningen wordt de bestuursraad de opdracht verstrekt zich binnen een termijn van vier jaar te bezinnen op eventueel nood zakelijke wijzigingen van deze veror deningen. Ta v de fianciële aspecten mer ken B. en W. op. dat in deze dienst diverse activiteiten worden gebun deld. die thans reeds plaatsvinden en die rechtstreeks dan wel via subsi diëring door de gemeente worden bekostigd. Deze bundeling zal der halve geen extra uitgaven met zich meebrengen. heden voor verdere uitbreiding van het schooladvieswerk. Al spoedig zal behoefte bestaan aan part-time me dewerkers op pedagogisch-didactisch terrein. Het standpunt van B. en W t.a.v. uitbreiding zal echter in be langrijke mate worden bepaald dooi de mogelijkheden om voor het school advieswerk rijkssubsidie te verkry- gen. Met de Commissie hebben B. en W. de overtuiging, dat in de School adviesdienst in goede harmonie ge werkt zal worden aan ontwikkeling en uitbouw van het schooladvies- werk. zulks in het belang van de leerlingen, de scholen en het Leidse onderwijs in zyn geheel. „Pinkeltje' De openbare kleuterschool „Pin- Directeur ke,tje" beschikt aan de Valerius- straat 75 over een gemeentelijke D* uitbouw van hat wark aal wal holP*1'0»' mat dria lokalan. Da hulp kaal, dat de afmetingen heeft van een speellokaal maar zolang nodig door een vierde klas zal worden ge bruikt. De kosten van realisering van dit plan worden geraamd op f 82.000 Een vrijwel gelijkluidend voorstel heeft betrekking op de uitbreiding van het gemeentelijk schoolgebouw van de César Franckstraat. Ook hiervan zijn de kosten geraamd op f. 82.000. LEIDEN Een beeld uit Lei- den-Noord, waar in de Surina- mestraat commercie en kerk bu ren worden. Naast de Geref. Pe- trakerk ligt de fundering gereed voor de bouw van een super markt van een groot winkelbe drijf. Het prikkeldraad is de af zetting van het bouwterrein, want kerken staan in Nederland niet achter prikkeldraad Foto LD Holvast) Huwelijken nieuwe uitgaven tengevolge hebben onderwys is gebouwd, zal zodra dat en zal om financiële redenen slechts mogelijk is defmitief voor het kleu In enkele bestaande vacatures van ambtenaren van de Burgerlijke Stand, uitsluitend belast met het vol trekken van huwelijken. wensen B. en W. te voorzien door de benoeming van de dames M H. M. F Garde niers-Berendsen en H. van Traa- van der Burg. Op de agenda van de raad. die maandag 17 maart bijeenkomt, staan behalve het voorstel inzake de bouw van een schouwburg, voor stellen tot het aangaan van geldle ningen ad f. 1.500 000 en f 600 000. het aangaan van een rekening-cou rantkrediet met de N V Bank voor Bank voor Ned. Gemeenten, het De drie lokalen hebben elk een beschikbaar stellen van een krediet ADVERTENTIE school, die indertijd voor het lager teronderwijs worden bestemd. zeer geleidelijk kunnen plaatsvin den. Het meest urgent daarbij zal zijn de aanstelling van een direc teur, die met de dagelijkse leiding van het schooladvieswerk kan wor den belast. Weliswaar is in de ge meentebegroting 1969 reeds een be drag geraamd, dat aanstelling van een directeur in de loop van de twee de helft van dit jaar mogelijk maakt maar B. en W. menen, dat met het oproepen van deze functionaris toch tot vorming van een vierde klas zou Interne Zaken der Gemeentesecreta- zal moeten worden gewacht tot de moeten worden overgegaan. rie en het verlengen van de huur- begroting 1969 is goedgekeurd. Bij Een plan is ontwikkeld voor de uit- overeenkomst met de L.O.I. en het het opstellen van de gemeentebegro- j bieding van het gebouw met een lo- j Ned. Drukkerij Bedrijf. vloeroppervlakte die gelyk is aan de oppervlakte van een werklokaal. In verband hiermede eist het Bouwbe sluit kleuterschool de aanbouw van een speellokaal. Voorts heeft de kleu terschool telken j are omstreeks de maand januari zo veel kleuters, dat om alle kleuters te kunnen plaatsen. van f.60.000 als schadeloosstelling en bijkomende kosten i.v.m. de onteige ning van het perceel Korevaarstraat 12. idem van een krediet voor de ontruiming van het pand Oude Vest 203a, idem van een krediet van f 5.600 voor de aankoop van een fo tokopieer-apparaat voor de afdeling FRIESE STAART- EN STIJLKLOKKEN. MODERNE STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN. EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3