IISWA: 1000 EN 1 BOOT Houseboat Cruiser: kamperen op water LD-TIPS VOOR KAMPEERDERS Kosten van kamperen NIEUWTJES OP KAMPEERCEBIED IN DE RAI: STAHOOCTE TENTEN MET UITWENDIC FRAME \TW maakt futen ved koper en mten ïat duurder 7T/M 16 MAART Water eiste weer veel slachtoffers Tien uur per dag geopend yOEKDAG 6 MAAR? 199» -1 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 21 De Trianon-tent, de duurste van de 14e HISWA: f 975. scharnierend verbonden zijn met een bodemplaat. De Quick Tent prijs f 295 is geschikt voor gebruik door een echtpaar met maximaal twee kleine kin deren. Zy bestaat uit een bin- nentent van 1.60 bij 2.00 meter en een buitentent van 3.40 bij 2.10 meter. Dezelfde exposant brengt ook de duurste tent van de tentoon stelling. Dit is de Trianon, die in totaal 4.55 by 5.45 meter groot is met een dagverblijf van 3.25 bij 4.55 meter. Terwijl over het algemeen de prijzen van tenten door de invoering van de BTW omhoog zijn ge gaan is de Trianon aanzienlijk in prijs verlaagd. Zy kost nu f975, terwijl men er vorig jaar nog f 1170 voor moest neer tel len. Op het gebied van de gas-ap- paratuur zijn twee nieuwe ont wikkelingen te signaleren. De weggooi blikjes gas zijn by Pri mus en Jet-Gaz groter ge worden dan de tot nu toe ge bruikelijke 400 tot 480 gram. Jet-Gaz heeft de grotere blik jes bovendien voorzien van een „kraag" waarop zowel een eenpits brander als een lamp kan worden geklemd. Zeer handig is een jerry-can die tevens als wasbak en/of af- wasbak gebruikt kan worden. Voor ongeveer f 90 kan men de bezitter worden van een jerry can met een inhoud van 22.5 li ter. waarvan een zijkant is voorzien van een verzon ken profiel en een kraantje. Met een drukpompje kan men de kraan in werking stellen. AMSTERDAM Een nieuw tje op kampeergebied dat de HISWA. althans voor Neder land. Frankrijk, België en Duitsland, te bieden heeft is de stahoogte tent met uitwen dig frame. Dergelijke tenten worden in de Verenigde Sta ten veel gemaakt. Het doek wordt daar met smalle banden en zelfs wel met strik-lusjes aan het frame verbonden. Dit heeft tot gevolg dat het doek gemakkelijk inscheurt. De N.V. Wilms Floet (Leiden Beverwijk) brengt op de HISWA een Franse stahoogte tent. de Quick Tent. waarbij dit euvel is ondervangen. De tent wordt meit drie lange zomen op gehangen aan een uitwendig frame van drie buizen in de vorm van een omgekeerde u, die ^AMSTERDAM Duizend vaartuigen in het RAI-gebouw en een geheel getuigde Lemster- :y'; ervoor maken de veertiende HISWA voor aan de watersport verknocht Nederland tot een :inerend sprookje van 1000 en 1 boot. Iet wordt, wanneer de commissaris der Koningin In Zeeland, mr. J. van Aartsen de lnter- ionale watersport- en kampeertentoon stelling morgen (vrijdag 7 maart) heeft geopend, ver- 1 tot en met zondag 16 maart. Iectucalair nieuws zo gaat met sprookjes is er niet. is een oud verhaal, dat met en daar een variant voor de eiste keer bruiduit wordt ge- uderd. maar dat steeds boei- blijft- expositie beslaat weer alle hal- ran het RAI-gebouw. Het aantal «anten bedraagt 269. Frankrijk Mlngeland op de HISWA min- Verwonderd elkaar te ontmoeten op het politieke vlak zijn bei- ertegenwoordigd met een collec- inzending. j de duizend vaartuigen die in iiatte sector" tentoongesteld wor- motorvaartuigen, zeilboten, trzeilers, roei-, vis-, vouw- en lasboten. kano's, zeiljachten en eiyke zijn 600 verschillende n te onderscheiden. Honderd fan zijn nieuw voor Nederland: Jn nog nooit elders getoond. prijzen van de vaartuigen zijn 1 invloed van de invoering van TW over het algemeen lager ge en. De tenten, daarentegen zijn de bank genomen wat in prijs gen n tweede voor de watersporters frige ontwikkeling is de grotere icht, die door de f abrikanton 1 wordt aan het kleinere en feil vaak zeggen goedkopere j. In dit verband valt op dat in van 3000 tot 5000 gulden vier kleine kajuitjachtjes wor- geboden. prijzen variëren overigens van Ie honderden guldens voor een pudige opblaasboot en rond de ind gulden voor een kleine zeilboot tot enkele tonnen voor com fortabele cruisers. Het accent ligt op de grote zeil- motorjachten, een exportprodukt van de Nederlandse jachtbouwers, waar voor in het buitenland een toenemen de belangstelling bestaat. Doordat de ontwerpen beter worden, vallen deze schepen ook by zeilers pur sang meer in de smaak. Bij de toegepaste materialen wint polyester steeds meer veld. Tegen de 75 procent van de pleziervaartuigen wordt nu van deze kunststof ge maakt. Daarnaast vinden ook staal en aluminium meer toepassing. Hout wordt weinig meer gebruikt. Het is te duur en bij de bouw en het onder houd van het schip te bewerkelijk. Tegenover de door velen betreur de geringere rol van het goede oude hout staat een „terug naar de ha- tuur" via de Catamaran, een oer oud uit de Stille Zuidzee afkomstig scheepstype met twee rompen waar van de populariteit groeiende is. Doe- het- zeivers vinden in de „natte sector" op de HIS WAS weer een ruim aanbod aan bouwpakketten en casco's. Een nieuwtje hierbij is een stalen casco voor een 46 voets motorjacht. Nieuw zijn ook units waarmee men zelf een koelkast in boot of caravan kan bouwen. TENTEN Ook in de „droge sector" van de kampeerartikelen ontbreekt spec taculair nieuws. Nog meer dan op het gebied van de watersport doen de ontwikkelingen zich hier voor langs wegen van geleidelykheid. Heel in het algemeen kan men zeggen dat kunststof doek meer wordt toegepast voor grotere tenten. Het vanouds bekende kantoenen doek dreigt echter nog geenszins verdrongen te worden. In verband met de gewichtsbesparing gaan de fabrikanten meer en meer over tot het toepassen van aluminium frames voortenten. aanwezig. Het raakvlak tussen de i zo is by de kampeerartikelen te mer- i ne „vaste" boten dat wordt aange- Lichtgewicht tenten van groot .natte" en de „droge" HISWA wordt, ken. Jaar in Jaar uit groter. Het pak- boden als aanvulling op de kampeer- belang voor fiets en bromfiets- j kampeerders zijn in ruime mate ket vouw- en opblaasboten en kiel- uitrusting, is opnieuw uitgebreid. De Quick-tervt met uitwendige frame. AMSTERDAM Vorig jaar zijn in ons land 567 personen in het wa ter om het leven gekomen. Hierbij waren 80 slachtoffers die met een auto te water geraakten. De zee eis te 26 offers. Dit is 567 te veel. Een van de ex posanten op de voor een belangrijk deel aan de watersport gewyde HIS WA is dan ook de Koninklijke Neder- landsche Bond tot het Redden van Drenkelingen, die zich ten doel stelt actief en preventief de verdrinkings dood te bestrijden. Actief doet de bond dit door het opleiden van zwemmers tot zwem mend redder. De bond telt ongeveer honderd plaatselijke reddingsbriga des, waarvan er 25 langs het Noord zeestrand liggen. Preventie probeert de bond te bereiken door voorlich ting van het publiek. Watersportliefhebbers en automo bilisten beveelt de bond het meene men van een reddingslyn aan. De ze is vaak moeilijk goed op te ber gen en is meestal niet direct voor gebruik gereed. Beter is het daarom volgens de bond een reddingsklos aan te schaffen, waarop steeds gebruiksklaar ongeveer vijftien meter reddingslyn zit. De nieuwste manier van vakantie doorbrengen AMSTERDAM De nieuwste manier van vakantie doorbren gen is 'kamperen' op het water. Dit zegt men bij Chris Craft, 's werelds grootste jachtenbou- wer, die voor deze vorm van 'kamperen' Houseboat Cruisers uitbrengt gemotoriseerde woonboten. Steeds meer mensen ontdekken hoe plezierig het is de vakantie op het water door te brengen zonder daarbij de problemen te kennen van het kopen en bezitten van een motor jacht. aldus Chris Craft- Voor de helft van de prys van een motorjacht kan men zich een House boat Cruiser aanschaffen, die meer comfort biedt. In de afgelopen twee jaar is de verkoop van Houseboat Cruisers in de Verenigde Staten ver dubbeld. Ook voor Europa wordt een stijging voorspeld- Chris Craft is op de HISWA onder meer vertegenwoordigd met een 10 meter lange Houseboat Cruiser van fiberglas die byzonder geschikt is voor het varen op binnenwateren. Zes mensen kunnen er in slapen. De hutten en andere ruimten hebben een sta-hoogte van 1 90 meter tor kan deze Houseboat Cruiser een i snelheid van 50 kilometer per uur Uitgerust met een 185-F V-8 mo- i halen. Dit maakt het mogelijk ach- den. ter de boot te waterskiën, bedragen inclusief BTW De kosten 13 440 gul- Wie een nieuwe tent heeft gekocht doet er goed aan deze op een vrije dag eens overeind te zetten. Doe dit tijdig wan neer er wat ontbreekt kunt u nog naar de leverancier terug. O Als de frame-delen niet van huis uit gemerkt zijn, neem dan twee of drie verschillend ge kleurde rolletjes plakband en een schaar mee om ze zelf te merken. Controleer voor u op reis gaat of alle paperassen in orde zijn en of u ze by u heeft: kampkaart. ziekenfondskaart, verzekeringspapieren, auto- schadeformulier. groene kaart paspoorten, wegenkaarten, fol dertjes van het vakantiegebied. Op reis in het buitenland is een recente lijst met buiten landse dealers van de gastanks die men gebruikt een handige metgezel. Het verblijf op een camping wordt een stuk com fortabeler met een kleine, af sluitbare toiletemmer. Zet op de camping de tent met de achterzijde naar de wind. Probeer te voorkomen, dat uw tent direct uitzicht geeft op de woonruimte van buren. Zet een tent nooit vlak by een heilinkje als het gaat rege nen loopt het water de tent in. Graaf geen gaten of geulen in het terrein. Afval kan in een plastic zak. De koeltas is een moderne vervanger van het gat in de grond. Als er veel regen water over de grond loopt, graaf dan geen „tankgracht." maar steek een grondpen in do grond en wrik het gat wat gro ter. Zorg by het stouwen van de bagage dat het tentframe, do tentzak, de grondpennen en een hamer by de hand liggen. Pak zware dingen onderin de auto. Wie overweegt een imperiaal aan te schaffen moet bedenken dat hy weinig last van extra luchtweerstand heeft wanneer hy er zware, weinig volumineu ze dingen oplegt. De auto wordt dan echter gevaariyk „bokkig" in het bochtenwerk. Lichte, omvangryke bagago op het imperiaal verlaagt wel de maximum snelheid en ver hoogt wel de benzinerekening, maar is een stuk veiliger in do bochten. Vakantiereizen in RAI te koop AMSTERDAM Tydens de 14e HISWA internationale watersport en kampeertentoonstelling zullen ook vakantiereizen kunnen worden be sproken. Voor het eerst is het expo santen. die over een eigen reisbu reau beschikken, toegestaan kam- peervakantiereizen te verkopen. iyMSTERDAM De populariteit van de biti- |boord??iofor neemt nog steeds toe. Van 1967 •428 stuks) tot 1968 <16.614 stuks) is de in to met ruim 4.000 stuks gestegen. Op het 3nblik wordt rond tachtig procent van de Chanische voortstuwingskracht van plezier- Vtuigen en boten voor de sportvisserij door r-motoren geleverd. )eze ontwikkeling gaat samen met een toe- Pende vervolmaking van de BB-motor als ichtbron De vermogens zijn gegroeid van fkivart pk tot over de 100 pk. Op de HISWA zijn enkele cojistructieve wonderen te zien die een vermogen van 125 pk hebben. De bedrijfszekerheid, de geruisloosheid en het gemak waarmee de BB-motoren bediend kun nen worden zijn gestegen tot een hoogte die en kele jaren geleden nog maar nauwelijks voor mogelijk werd gehouden. Een wereldprimeur op het gebied van de bui tenboordmotoren is een elektrische motor van de Amerikaanse Phantom-fabrieken, die is voor zien van een permanent magneet. Bij een gelij ke stroomafname is deze motor ongeveer twin tig procent sterker en sneller dan soortgenoten. AMSTERDAM De veertien de HISWA watersport- en kam peertentoonstelling is dagelyks geopend van 10 tot 17 en van 19.30 tot 22.30 uur. Op de zonda gen gaan de deuren om 10 uur 's morgens open en om zes uur 's avonds dicht. De toegangs prijs bedraagt f 3,50. Voor bezoekers die per auto komen wordt in de weekeinden een speciale busdienst inge steld. De bussen brengen hen van de parkeerterreinen aan de Europaboulevard gratis naar de hoofdingang van het RAI-ge bouw en terug. AMSTERDAM Wat kost kam peren? Volgens een opgave van de HISWA moet voor de aanschaf van een kampeeruitrusting voor vier per sonen (vader, moeder en twee kin deren) bestemd voor langduriger verblyf op campings en voor enke le overnachtingen in weekeinden of op reis gerekend worden op een in vestering van 1100 tot 1600 gulden. De specificatie is als volgt: Prijzen in guldens. Vlerpersoons bungolaw- tant, gewicht 37 tot 45 kg 460-650 Kooktafel, tweepits gas- oomfoor, gastank, licht 140-180 Meubilair: 4 stoelen, tafel, een luie stoel 150-250 Twee slaapuitrustlngen voor de ouders: syntheti sche slaapzakken en lucht bedden 120-165 Twee slaapuitrustlngen voor de kinderen: synthe tische slaapzakken en pla ten profielplastic 100-120 Kleding 80-120 Bykomstigheden 50-130 Totaal gemiddeld voor vier personen 1.000-1.600 Aanbevolen wordt de kinderen een eigen tentje te geven, waarvan de kosten niet hoger hoeven te liggen I dan 65 k 100 gulden Een lichte kampeeruitrusting voor twee personen voor lichte voettoch- j ten, tochten per bromfiets of vlieg- reizen zal 725 950 gulden kosten. Tweepersoons tent, gewicht 3 i 4,5 kg 240-280 Twee goede rugzakken of een goede fietstas en schou dertassen 90-180 Een keukenuitrusting: bran der, pannen, borden, be stek, klein keukengerei 55-70 Twee slaapuitrustlngen: donzen slaapzakken en pro- fielplastic slaapmatten 240-260 Kleding, schoeisel 80-120 Bykomstigheden 20-40 Totaal gemiddeld voor twee personen 725-950 Een ultralichtgewicht kampeeruit rusting (voettochten in zwaar ter rein, vliegreizen) kom top 900 1500 gulden. Een tweepersoons tent, ge wicht 2.250 k 3 000 gram 240-450 Twee lichtgewicht ransels of draagframes, gewicht per stuk 950 tot 1300 gram 160-300 Een keuken uitrusting: pe troleum-, benzine- of bu taan gasbrandertj epannen, borden, bestek, klein keu kengerei 55-65 Twee slaapuitrustingen twee donzen slaapzakken en twee profielplastic slaap matten 50x100x2 of 3 cm 270-370 Kleding, schoeisel (incl. re genkleding) 150-350 Bykomstigheden 20-50 Totaal gemiddeld voor twee personen 900-1500

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23