LJA is nu onder dak Tekort dreigt aan ook kleuterleidsters Leiden e.o. in Zilveren Vlaamse Gaai voor ADC Valkenburgh Rennies Hartelijk afscheid bij MSG van J. C. Mulder Rebus ANKERHORLOGE v. d. WATER Oud-curator Leidse Universiteit prof v. Dijck overleden 5 VOLGENDE MAAND JEUGDMUSEUM MET 3 SPULLETJES UIT GROOTMOEDERS TIJD I Kerkelijk leven Brandend maagzuur, LEIDING VAN KWEEKSCHOOL WAARSCHUWT: Hoogste padvindersonderscheiding Vertraagd Praktijk Leidse exposanten voor de rechter Academische MAANDAG 3 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Een wand in het IJdo- gebouw, waarop een rebus ver telt, dat de stichting Leidse Jeugd Actie bewoonster is geworden. LEIDEN Volgende maand gaat de jeugd een museum toe voegen aan de vele, die Leiden reeds bezit. Ingericht wordt momenteel een jeugdmuseum met spulletjes uit grootmoeders tijd. voorwerpen dus, die net niet antiek zijn, maar uit het bij de jeugd populaire tijdperk van grannv. Dit museum komt op de eerste verdieping van het gebouw ijdo aan de Hooglandse Kerkgracht, dat de stichting Leidse Jeugd Actie zaterdag middag in gebruik heeft genomen. Waar vroeger ambachtelijk hand werk werd verricht in de steendruk kerij IJdo, wordt nu creatief hand werk gedaan by allerlei cursussen Het grootste gedeelte ven de ruimte op dc begane grond wordt daarmee in beslag genomen. Dc deelnemers aan de cursussen hebben een groot, (ADVERTENTIE) Zoekt U een goed voor f 30.en f 40.—. Of het allerbeste van f 200,en f 400,—. Roamer Citizen, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Haarlemmerstr. 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. goed verlicht lokaal tot hun beschik king. Verder zyn er ruimten, waar kan worden vergaderd, enz., waardoor de stichting LJA de beschikking heeft over een echt eigen home. Het heeft een grote opknapbeurt gehad en ziet er fleurig en modem uit. Leuke op lossingen zyn gevonden voor proble men. die een oud gebouw biedt. Zo la een lelijke glazen wand met deur „verdwenen" door er schilderwerk op aan te brengen in de vorm van een rebus. De oplossing laat zich niet moeilyk raden: Leidse Jeugd Actie. Op de eerste verdieping komt dus het jeugdmuseum. De tweede verdie- poig en de zolder worden in beslag genomen door het Nederlands Pad vinders Gilde, waardoor het oude ge bouw een jeugdige bestemming heeft gekregen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Kampen. Masten broek. Neer langbroek. Nieuw Lekker- land. Ouddorp. Waddinxveen en Wierden. T Langerak te Veenen- daal: voor De Kaag. kandidaat G van Asselt te Nyverdal. voor Deven ter. A. de Leeuw te Kolderveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Scherpenzeel <Gld.), kandidaat J. P. Bos te Harderwijk. CHR. GEREF KERKEN Bedankt voor Rotterdam. Chr. Ver hagen te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kapelle J C West straten te Meliskerke OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Grafhorst W j Kamp te Utrecht. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel Zwitsers protest Zwitserland heeft b\j Syrië en Jordanië geprotesteerd wegens het beschieten van een Isra ëlisch lijnvliegtuig in Zurich. Ook bij Israël is geprotesteerd en wel tegen het feit dat een agent van de Isra ëlische veiligheidsdienst de Zwitser se souvereiniteit heeft geschonden door een van de aanvallende Arabie ren dood te schieten. Aan Syrië en Jordanië is verzocht maatregelen te nemen om nieuw schendingen van Zwitsers gebied te voorkomen. I LEIDEN Op 69-jarige leef- j De crematie van het stoffelijk tijd is in Den Haag overleden overschot heeft zaterdag in alle prof. dr. W. J. D. van Dijck, die stilte plaats gevonden, van maart 1959 tot november 1960 curator is geweest van de Leidse Universiteit, en daarna nog ge ruime tijd is opgetreden als advi seur van het college van curato- ren. Prof. Van Dijck was voorts 1 oud-hoogleraar in de fysische technologie aan de Technische Hogeschool te Delft en adviseur op het gebied van de kernenergie b ijde Kon. Shell Groep. Uitstallingen Buiten op de Hooglandse Kerk gracht stond zaterdagmiddag de we- j kelykse warenmarkt-uitstalling en in het gebouw was een leuke exposi tie ingericht van produkten, die op I de handvaardigheidscursussen zijn I gemaakt, oa. voor het examen creatieve handvaardigheid voor ieugdledding. dat vorige week is ge houden. Het was een boeiende uit stalling, waarvoor velen, die betrok ken zijn by het jeugdwerk, belang stelling toonden, oa burgemeester Van der Willigen en wethouder San- j nes. De voorzitter van de stichting LJA, drs. E. Ackermans, sprak by de In gebruikneming van het gebouw een kort woord, waarin hy zyn vreugde betuigde over deze stap op de goede i weg. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Nog geen dertig in plaats van meer dan veertig (met een wachtlijst) meisjes bezetten de eerste klas van de Leidse kweekschool voor voorbereidend onderwijs, één van de veertig in den lande en de enige school in Leiden, die opleidt tot kleuterleidster en hoofdleidster. De leiding van deze neu traal bijzondere school maakt zich niet zozeer zorgen om deze teruggang dan wel om het algemene verschijnsel, dat de be langstelling voor deze opleiding is teruggelopen, waardoor voor 1971 een tekort aan kleuterleidsters dreigt, ook voor Leiden en omgeving. De directrice van de aan de Vliet gevestigde school zegt het zo: Na op merkingen van de staatssecretaris werd begin 1967 grote aandacht be steed aan werkloosheid onder kleu terleidsters. Er was toen inderdaad een overschot Plaatseiyk zyn er nog afgestudeerde leidsters, die geen aan stelling hebben, maar men kan ze ker niet spreken van werkloosheid in dit vak, waarin een groot verloop is. In Leiden en de streek is het al moeilyk by ziekte ed. plaatsvervang sters te vinden. Als gevolg van de uitspraken zag mej. H. M. ter Beek ook de aanmel ding aan haar school teruglopen Daardoor dreigt ook hier het lande- ljk berekende tekort. De verlaging van de leerlingenschaal (van veertig af elk jaar twee minder» dreigt door komend gebrek aan leidsters ver traagd te worden Zowel mej. Ter Beek als de ad junct-directeur van de school, de hr. F. D. Ninck Blok. wijst op de konse- kwenties, die dit tekort kan hebben voor kinderen in de kleuterperiode en de verdere ..schoolloopbaan" van het kind. De kleuterschool is geen bewaarschool, maar een wezenlijk begin van de schoolperiode. De kleu ter moet dus naar school, waarbij langzamerhand het inzicht groeit, dat een goede organisatie van het kleuteronderwys met kleine klassen en goede leidsters van groot belang j is voor de ontplooiing van het kind. De kweekschool doet zelf goede erva ringen op met de klein-klassige ..ei gen" kleuterschool Rapenburg, waar mevr. M J. Geul-Moerbeek de scep ter zwaait. LEIDEN Tijdens de in het week einde gehouden 30ste dlstricts-koem- poelan (leid/st/ersbijeenkomst) van het district Rijnland van de Neder landse Padvinders, welke koempoelan in verband met de reorganisatie van de NPV in deze vorm de laatste was, werd een bekende figuur in de pad vindersbeweging, oubaas A. Valken burgh, ACD-AD uit Leiden benoemd tot ere-assistent districtscommissaris van Rynland. Door deze benoeming meende het hoofdbestuur niet slechts de band met de NPV te bestendigen, doch ook de dankbaarheid tot uiting te brengen voor al hetgeen door de heer Val kenburgh in een lange reeks van ja ren in diverse functies, doch in het 'byzonder als ass. districtscommissaris in algemene dienst voor de NPV werd gedaan. Het hierby behorende insigne werd hem door de districtscommissa ris oubaas K. van Reye opgespeld. Na deze plechtigheid in de voor deze gelegenheid feestelyk versierde grote zaal van huize Teijlingerbosch te Vogelenzang kwam de wd. hoofd commissaris van de NPV. ir. F. F. Venstra. aan het woord, die mede deelde. dat op grond van diensten van uitzonderiyk karakter aan de padvin ders-beweging bewezen als biyk van byzondere waardering aan oubaas A. Valkenburgh de „Zilveren Vlaamse Gaai", de hoogste padvinders-onder scheiding is toegekend. Hy hing hem het lint met de „Gaai" om. Oubaas E. Moolenaar sprak woor den van dank en hulde en overhan digde een reproductie van een schil derij van Acropolis, dat door chief- De waarnemend hoofdcom missaris, ir. F. F. Venstra, hangt oubaas A. Valkenburgh de zil veren Vlaamse Gaai om. In het midden districtscommissaris ou baas K. van Rije. (Foto LD Holvast) scout of the world, lord Robert Ba den Powell, Is gemaakt. Aan mevr. Valkenburgh bood hy een bloemen- ruiker aan. Naast 112 leidsters en lei ders uit het district gaven van hun belangstelling biyk de gewesteiyk commissaris van Z.-H.. hopman W. Wynaendts van Resandt en de dis- tricts-commissaris van Haarlem, hop man ir. J. Pool. De koempoelan werd gistermiddag besloten met het stryken van de vlag van de wereldbroederschap. (Foto LD/Holvast) Een blik in de kleuterschool Rapenburg. Werk als dit heeft de kleuter nodig aan het begin van zijn „schoolloopbaan". Door tekort aan kleuterscholen blijven kleuters hiervan verstoken. Een dreigend tekort aan leidsters kan de zaak alleen maar erger maken na Wijlen prof. dr. W. J. D. van Dijck. Willem Johannes Dominicus van Dyck werd op 11 maart 1899 in Utrecht geboren. Aan de universiteit ln zyn geboortestad studeerde hy wis- en natuurkunde. In 1927 pro moveerde hy cum laude tot doctor ln de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Der Bercquerel- Effekt an Kupperoxyd-Elektroden". In 1936 werd hy aan de Technische Hogeschool te Delft benoemd tot by zonder hoogleraar in het toendertOd nieuwe leervak der fysische techno logie. welke functie hy tot 1949 ver vulde. By de Kon. Shell Groep was hy werkzaam in verscheidene functies in de research en als advisieur. Prof. Van Dyck is voorts o.a. curator ge weest van de Stichting Reactor Cen trum Nederland en van het Mathe matisch Centrum en bestuurslid van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelyk Onderzoek en van TNO. Ter gelegenheid van het 50-Jarig jubileum van het Hooge- werff Fonds, in 1967. werd aan prof. Van Dyck de gouden Hoogewerff medaille voor uitnemend werk op het gebied van de chemische techno logie toegekend, wegens zyn grote sti mulerende invloed op het fysisch- mathematisch denken in de chemi sche technologie. Prof. Van Dyck was ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. De leerlingen van de kweekschool werken niet alleen hier. maar op al le kleuterscholen in stad en streek voor hun praktische scholing in de drie jaar. dat de opleiding voor de akte A (leidster) duurt. Voor de B- acte (hoofdleidster) biedt de school twee mogeiykheden: een parttime op leiding en een dagopleiding van sep tember met stages, welke laatste cur sus niet door het ryk wordt gesub sidieerd. De adjunct-directeur vertelt, dat In de school wordt gestreefd naar t I een werkgemeenschap door verdere j democratisering en inspraak. De af- I stand tussen dooent en leerling is gering geworden op de school, die J momenteel 130 leerlingen voor de A-opleiding telt. Grieken veroordeeld Een militair tribunaal in de Griekse stad Tripolis heeft vyf inwoners van Patras we gens ondermynende activiteit tot ge vangenisstraffen van 6 tot 12 jaar veroordeeld. LEIDEN Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd nam de heer J. C. Mulder afscheid als administrateur van de scholen van het koninkiyk genootschap MSG. Het bestuur en de schoolgemeenschap be reidden de heer en mevr. Mulder in de feestelyk versierde aula een re ceptie met harteiyke sfeer tydens welke de goede kwaliteiten van de scheidende administrateur werden belicht. De voorzitter, ir. J. G Gauillard. schetste de accuratesse en het plichts gevoel. Vele jaren hebt u zich zonder ophef en met yver van uw taak ge kweten. aldus de voorzitter tot de heer Mulder, die na een loopbaan by de PTT en in de Tropen naar Leiden lcwarn. Woorden van dank sprak de heer J. van Waveren, sinds kort directeur van de school. De vorige directeur, ir W. F. Engels, was verhinderd door verbiyf in het buitenland. Namens het lerarenkorps van de dagschool roemde de heer W. F. van Weizen de sterke band tussen admi nistratie en leraren. Dr. B. Knoop vertegenwoordigde de leraren van de avondschool Ton Pex. de voorzitter van de leer lingenvereniging. liet uitkomen, dat de heer Mulder door zyn vriendelyk- heid een grote plaats heeft verwor ven in de harten van de leerlingen Alle sprekers lieten hun woorden ver gezeld gaan van de aanbieding van geschenken, allemaal bijdragen voor zyn hobby, de studie van de historie. In zyn dankwoord memoreerde de heer Mulder vooral de samenwerking met mej. M. Jansze, die hy zyn rech terhand noemde. Leidse bedrijven sluiten eerder voor Ajnx LEIDEN Het grote voetbalge- bt uren AjaxBenfica houdt ook Lel den in z.yn ban. Het personeel van de Kon. Ned- Grofsmederij en van de Hollandse Constructie Werkplaats N.V. legt het werk woensdagmiddag eerder neer om op tijd de live-uit zending uit Parijs op de buis t« kun nen volgen. De werknemers in de werkplaatsen van de Grofsmederij het gaat hier om een 400 man gaan overmorgen 2uur eerder aan de slag en kun nen daarom kwart over twee naar huis. Op de kantoren van dit bedryf wordt volgens de normale tyden ge werkt: het administratief personeel toonde geen belangstelling voor de middaguitzending Een enquête by de HCW wees uit dat het merendeel van het gehele. 400 man tellende, personeel een vrye middag wenst. Vanaf vorige week is een inhaal-wei kschema ingesteld, dat neerkomt op een half uur eerder be ginnen. Erotische prenten UTRECHT/LEIDEN (ANP) Twee jongelui uit Lelden, 25 en 23 jaar oud. moeten zich a s. donderdag voor de Utrechtse rechtbank verant woorden wegens het exposeren van voor de eerbaarheid aanstoteiyke- prenten. Het gaat om een aantal prenten van erotische kunst, die wer den getoond in een stand van de NVSH (Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming), tydens het op 28 en 29 december in de Margriethal in Utrecht gehouden pop-festival Flights to the Lowlands paradise. De officier van Justitie, hoofd arrondis- semensparket. mr. W H. Overbeek, noemde destyds enkele van de 28 prenten schunnig. Hy verzocht de standhouder, de 25-jarige N.N. uit Leiden, de opgeprikte prenten voor een nadere juridische beschouwing na het festival by hem in te leveren. Dat deed de Leidenaar vrybiyvend. De prenten zyn afkomstig van een foto-impressie van de eerste interna tionale tentoonstelling van erotische kunst, die werd ingericht door het echtpaar Kronhausen. Deze expositie veroorzaakte na de opening in Zwe den en vervolgens ook in Denemar ken en Duitsland veel rumoer. In de Utrechtse NVSH-stand waren ook af beeldingen te zien over zgn. geme chaniseerde sex en enkele variaties op het thema de onbevlekte ontvan genis. examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: kandlda?» Franse taal- en letterkun de mej- H. J. Boersma (Den Haag) en mevr. J. Gerritsen-Gagnaux (Lei den), doctoraal Franse taal- en let terkunde de heer A. H. J. Kleynen «Kerkrade)kandidaat Italiaanse taal- en letterkunde mej. K. L. v d. Meer (Wassenaar).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3