Van Mierlo: D'66 niet bij voorbaat buiten regering Extraatje voor de schatkist Kotters openbaar verkocht Verval van molens een trieste zaak Den Vyl: kansen op coalitie met KVP nihil Grote vraag naar bloemen Noodsituatie bij psychologie in Utrecht DE EUROPESE MUSTANG: FORD CAPR Uit faillissement Rederij „Rijnmond" in Katwijk aan Zee EERSTE SPINAZIE IN TER AAR OOK VANDAAG EN MORGEN FORD Schrijversbal met 'Anne' ZATERDAG 1 MAART 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) D'66 zal verwezenlijking van zijn staatsrechtelijke verlangens (gekozen minister-president, dis trictenstelsel) niet als voorwaarde stellen voor deelneming aan de regering. Dit is het persoonlijke standpunt van de fractie voorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. Weinig behoefte De middelen, die D'66 aanwendt, zei mr. Toxopeus, verder, zijn in het algemeen de dirigistische middelen, die ook de PvdA aanwendt. „U zult zien, dat staatsingrijpen steeds het gemakkelijkste is, maar op die ma nier belandt u in het socialistische kamp Van zijn kant had mr. Van Mierlo even weinig behoefte om met de top van de VVD te praten als met de top van bijvoorbeeld de PvdA. Het pra ten aan de top gaat er volstrek aan De heer Van Mierlo discussieerde gisteravond in de Pulchri Studio in Den Haag met de liberale fractie leider mr. E. H. Toxopeus. De bij eenkomst was belegd door de libe rale jongerenorganisatie JOVD. Desgevraagd zei mr. Van Mierlo niet te geloven, dat het na de ver kiezingen van 1971 de eerste taak van D'66 is, in de regering te gaan zitten. D'66 is een beweging, die ge richt is op wijziging van het politie ke bestel. Als beweging kan ze eigenlijk niet worden gemist. Maar een bonafide party mag deelneming aan de regering nooit by voorbaat uitsluiten. Als het drin gend noodzakeiyk is zullen wij voor waarden formuleren, een stuk of tien. Onze staa srechterlyke denk beelden horen daar niet in thuis. Dan kun jet net zo goed zeggen: we gaan er niet in zitten, want er zyn niet veel partyen, die voelen voor onze gekozen minister-president. Het congres van D'66 zou deze voorwaar den definitief moeten vaststellen. Een aantal vragenstellers liet bHj- ken, graag een nauwer contact tus sen de WD en D'66 te zien. Afgaan de op de antwoorden van de beide fractieleiders kon men deze hoop wel laten varen. Mr. Toxopeus zei: „Waar staat D'66? Ik zie het niet. Wel zie ik vo"> 1971 voor de WD de mogelijkheid van eenzelfde coalitie als die van het kabinet-De Jong. Ik ben niet be reid de VVD te laten ontploffen. Ik ben wel bereid, te vechten voor een grotere libeiale eenheid RIJNSBURG Nu de sneeuw klokjes overal bloeien en ook de eer ste krokussen zich in hun volle pracht vertonen stygt de spanning weer rondom de stryd wie de eerste nar cissen van het veld aan de Ryns- burgse veiling Flora zal aanvoeren. Want, hoe vreemd dit ook moge klin ken. onder de beschermende sneeuw laag is de ontwikkeling van het ge was doorgegaan, zodat thans een paar dagen mooi voorjaarsweer won deren kunnen doen. Ook in de ach ter ons liggende week werden er goe de pryzen betaald voor de bloemen en werden zéér grote hoeveelheden geëxporteerd naar Zwitserland, Frankryk en Duitsland. Nu de aanvoer in sortiment en hoeveelheid wel op de top staat ko men dageiyks groepen vakgenoten uit de bollenwereld de veiling Flora TER AAR Gisteren bracht de bezoeken om zich eens op de hoogte kweker P. van Kessel van de Para te stellen van soort en kwaliteit, j dijsweg in Ter Aar de eerste jonge want wanneer voor Rynsburg de bol- spinazie van dit jaar aan de groen- bloemen weer tot het verleden be- teveiling. De firma Bader uit Nieuw- horen, gaat het voor deze mensen I veen en Zevenhoven kocht deze pri- pas weer beginnen. meur voor f 1.68 per kilo. UTRECHT (ANP) —In de subfa culteit der psychologie van de Ryks- universiteit in Utrecht is door de sterke groei van het aantal studen ten en de daarmee niet gelyke tred houdende uitbreiding van personele en materiële voorzieningen een noodsituatie ontstaan. De subfaculteit in Utrecht heeft onlangs besloten curatoren nogmaals te vragen of de bronnen echt wel tot op de bodem zyn uitgeput. Indien dit het geval is, zal men zich tot minis ter Ver inga wenden. De twee studentenleden van de subfaculteit hebben reeds voorge steld, dat de subfaculteit zich prin cipieel tegen een numerus clausus verklaart. De enige mogeiykheid om het groeiende aantal studenten ver antwoord onderwys tegeven is dan, dat op korte termyn de voorzienin gen drastisch worden uitgebreid. Vanaf 1 januari 1963 is het aantal studenten met 157 procent toegeno men, terwyi het aantal posten (to taal staf en personeel) slechts een styging van 74 procent gaf te zien. Door deze ontwikkeling kunnen de onderwijsverplichtingen volgens de subfaculteit nauwelyks worden na gekomen, laat staan dat aan nieuwe vormen van onderwys of experimen ten kan worden gewerkt. (ADVERTENTIE) Nu in HOLLAND LEIDEN: STADSGEHOORZAAL voorby, dat by de kiezers een funda mentele vertrouwenscrisis bestaat ten aanzien van de politiek. De toppen moeten ervoor zorgen, dat zy hun basis vertegenwoordi gen. zy moeten eers peilen, wat on der de burgers leeft. Je moet naar de kiezers gaan en niet naar de hui dige georganiseerde eenheden. Van deze laatste is het PAK (progressief akkoord, gespreksorgaan PvdA, PSP, PPR en enkele individuele le den van D'66een afspiegeling. Mr. Toxopeus op deze zeer druk bezochte by eenkomst: „Ik ben ja loers op D'66. Zy hebben geen visie, kunnen niet zeggen wat zy gaan doe'n en krijgen toch zeven zetels". Mr. Van Mierlo: „Je moet oppas sen, dat je met een visie niet nog maar zeven zetels overhoudt Den Uyl „Er gaat de laatste dagen een sprookje door Nederland, dat de Party van de Arbeid door interne moeilykheden niet gesteld zou zyn op een kabinetscrisis. Ik spreek dat tegen. Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer de party voor de verant- woordeiykheid wordt gesteld de op positie te verlaten er niet de minste twyfel is, dat het gezonde verstand binnen de party overneerst en dat de verschillende groepen in de PvdA zich nauw aaneen zullen slui ten". Dit zei gisteravond drs. J. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, op een open bare vergadering van zyn party in Ede. Als morgen, zo vervolgde hy, het kabinet-De Jong valt zal het Ne derlandse volk ervan schrikken hoe de zaak uit de hand gelopen is. Ik sta niet te hunkeren om regerings party te worden, maar ik mag en wil de problemen toch niet uit de weg gaan. Een vraag uit het publiek, met welke partyen de heer Den Uyl na een eventuele val van het kabinet een coalitie wil vormen, ontweek hy. Ruimschoots voor de volgende ver kiezingen moeten volgens de socia listische fractieleider, afspraken worden gemaak met de andere par tyen over een progressief program. De kans dat de KVP in dat beraad zal worden betrokken noemde hy ni hil. 12U miljoen te laag geraamd DEN HAAG (ANP) De niet-ko- hierbelastlngen brachten het vorig jaar In totaal f 14.961 miljoen op. Dit is 128 miljoen meer dan in de jong ste miljoenennota werd geschat. Hoewel de medio vorig jaar ge maakte raming van het accres van de belastbare loonsom in 1968 juist bliikt te zyn geweest, was de op brengst van de loonbelasting ruim tweehonderd miljoen gulden meer dan op grond van die raming werd verwacht. Deze ontwikkeling werd voor een belangryk deel veroorzaakt door een onderschatting van de styging in ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Godgeleerdheid cum laude de heer J. Trapman (Oegstgeest) doctoraal Ned. recht de heer F. J. Rutgerse (Leiden), mej. P. G. Th. Verhaar (Leiden) en de heer J. P. Schmal (Leiden). Mansholt naar Australië Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, zal begin april een bezoek brengen aan Nleuw-Zee- land en Australië. Dr. Mansholt maakt de reis, die ruim 14 dagen zal duren, op uitnodiging van de re geringen van deze landen, om van gedachten te wisselen over land bouw- en voedselproblemen in de wereld. (Van onze visserij redacteur) KATWIJK AAN ZEE Het is vandaag een trieste dag voor de Katwijkse reder J. (Hans) Hoek. Drie van zijn moderne viskotters, de KW 201 „Tatjana", de KW 202 „Maria" en de KW 204 „Peter Leo nard" werden vanmiddag in zaal „Musica" aan het Emmaplein in Katwijk aan Zee bij opbod en af slag publiek verkocht. Een groot aantal belangstellenden, vooral uit Katwijkse visserskringen, was bij deze verkoop aanwezig. Het bedryf van de heer Hoek, de n.v. Redery en Handelsmaatschap- py „Rynmond", waarvan hy enig aandeelhouder en directeur is, was in financiële moeilijkheden geraakt. Om bevoor- of benadeling van be paalde schuldeisers te voorkomen had de heer Hoek de arrondisse- ments-rechtbank in Den Haag ge vraagd de vennootschap in staat van faillissement te verklaren. Dat ge schiedde half december van het vo rig jaar. Toen de Katwykse reder eind 1965 alle aandelen van de vennoot schap overnam zy werd opgericht door de heren Van Ryn en Zwitser was de situa/tie al verre van gun stig. De heer Hoek meende toch mo- gelykheden te zien het bedryf te De kotters KW 201 en 204, lig gende in de haven van het Haar lemse industrieterrein. Achter hei de schepen is de KW 202 afge meerd. constinueren. Dat deed hy tegen het alles heeft eind vorig jaar geleid tot advies van de bank en de adviseurs de overtuiging, dal voortzetting van in. Tegenover de waarde van de schepen stonden toen door scheeps- hypotheken gedekte schuldverorde ningen tot een bedrag van f 1.028.000 leningen ten bedrage van f 53.000 en schulden aan krediteuren tot een be trag van f 376.000. Ondanks noeste arbeid dag en nacht was de heer Hoek in zyn be dryf bezig slaagde hy er niet in tot bevreu.genhc lesui.aien te ko men. Hy liet zelfs het hem toeko mende salary, thans rond f 53.000 in de n.v. zitten en voorts verstrekte hij, weer tegen hev van z<jn raadgevers in, aan de vennootschap leningen tot een bedrag van f 60.000 en voorschotten van rond f 30.000. Hoewel de hypothecaire schulden konden worden teruggebracht met inhoud 142,24 bruto-registerton en een 600 PK motor stuwt het schip het bedryf op deze basis onmogeiyk voort. was. Het personeel werd ontslagen. De kotters werden verkocht met De heer Hoek heeft al heel wat al hun bestanddelen en toebehoren, slagen moeten incasseren. Het onder andere ankers en ketting, net- zwaarst werd hy getroffen door het ten. touwwerk, blokken en staal- 1968 van de gemiddelde progressie factor van de loonbelasting. Het achterbiyven van de op brengst van de invoerrechten by de raming met zeventig miljoen was voor ongeveer de helft een gevolg van een te lage raming van de ne gatieve invloed op de ontvangsten van enkele belangryke tariefmaatre gelen in EEG-verband die op 1 juli 1968 in werking zyn getreden. Gedurende 1968 werden uit hoofde van de kohierbelastingen de volgen de aanslagen opgelegd: inkomsten belasting 3.997 miljoen, vennoot schapsbelasting 2561 miljoen, ver mogensbelasting 249 miljoen, grond belasting (incl. opcenten 147 miljoen en personele belasting 122 miljoen. Het totaal bedrag komt daarmee op 7.076 miljoen gulden. vergaan van de kotter KW 37 „Orion in d? stormnacht van 27 p 2 okto ber 1967, waarby zes jeugdige Kat- wykers het leven verloren. En nu is daarop de ondergang van zyn be dryf gevolgd. Dc drie viskotters, die vanmiddag publiek verkocht worden, werden af gebouwd door Machinefabriek en Oons.rr '5cbet«"" N.V. in Katwijk aan Zee. De casco's werden geleverd door dc Coop. Ver. Scheeps werf „Vooruit" in Zaandam. De KW 201 en 202 werden in 1962 gebouwd. De afmetingen zyn lang f 314.000. liepen ongeacht de door 26.94 m., breed 6.74 m. en hol 3.16 m. de heer Hoek aan de onderneming De bruto inhoud is 145,54 registerton geofferde gelden de overige schul- en ze zyn voorzien van een 508 PK draad. De nautische apparatuur is gedeelteiyk in huurkoop. Deze kon door de kopers worden genaast. In opdracht van de curator in het faillissement, mr. H. J. Brandsma uit Den Haag. werden afzonder lyk mede-verkocht visnetten, reparatie materiaal, enige motoronderdelen en een scheepsschroef Van vorige week zaterdag af wa ren de drie kotters te bezichtigen in Haarlem, waar zij lagen afgemeerd aan een haven aan de Waarderweg. Er werd van deze mogelijkheid door de aspirantkopers een druk gebruik gemaakt. Natuurlijk is men in Kat wijk benieuwd wat de totale op brengst van deze drie schepen van- Leidse samenwerking in wandelkringen nu ook landelijk LEIDEN De samenwerking tus sen de landelijke wandelbonden is zó ver gevorderd, dat volgend jaar een gezameniyk wandelprogramma wordt uitgegeven. In 1966 was de sa menwerking in Leiden al zover. Al dus een mededeling van de voorzit ter van de Wandelkring Leiden en omstreken, de heer W. J. H. Bree- develdt uit Den Haag, in een gister avond in „Zomerzorg" gehouden le denvergadering. De kring organiseert dit jaar een bustocht naar Bern en laat op 18 ok tober een bus ryden naar de herfst kleurenmars in Nymegen. Plannen werden besproken om volgend jaar een reis naar Israël te maken. Uit het jaarverslag van secretaris J. P. Woordes uit Alphen ad. Ryn bleek, dat het, ledental 260 bedraagt. Penningmeester C. A. J. van Late- steyn uit Leiden meldde over 1968 een voordelig resultaat van f 1230. Voor het lopende jaar begrootte hü het op f 350. In het bestuur werd de heer W. van de Poel uit Oegstgeest gekozen in de vacature, die was ontstaan door het bedanken van de heer J. W. Hoogervorst uit Zoeterwoude. De heren Breedevelt, Van Latesteyn en J. van 't Slot uit Hillegom werden in het bestuur herkozen. In de com missie Taptoe Leiden 2 oktober wer den gekozen de heren H. R. Lan en C. Verstraaten te Leiden en H. de Jong te Alphen ad. Ryn. den aan rkediteuren oa met rond hoofdmotor De afmetingen van de j middag zal zijn. Ook voor de kredi- f 170.000 tot ongeveer f 450.000. Dit KW 204 zyn 26,99 x 7.74 x 3,13 m.. diteuren is dat belangryk. jaarvergadering „De Hollandsche Molen" AMSTERDAM (ANP) Naast nieuwe wegen in eerste aanleg soms de noodzaak van een actieve molen- ADVERTENTIE) In de STADSGEHOORZAAL. dankbaarheid voor de belangrijke subsidies, die de overheid het afge lopen jaar voor het behoud van het molenbestand in Nederland verleen de en voor het begrip, dat deze over heid heeft voor de waarde, die d* molens voor ons land vertegenwoor digen, wyst de vereniging De Hol landse Molen in haar jaarverslag over 1968 er op, dat er nog steeds voor de molens niet voldoende ge daan wordt om het vortschrydend verval te kunnen opvangen. Het verslag werd hedenmiddag uit gebracht tydens de jaarlykse alge mene ledenvergadering, die in Kras- napolsky in Amsterdam werd gehou den. Vorig jaar mei telde ons land 946 molens. Onder een molen wordi verstaan een bouwsel waar de wieken nog aanzitten. Gedurende 1968 werd er in het hele land met de beschik bare financiën en mankracht veel gerestaureerd. Er kwamen 55 molen.- gereed en 65 zyn nog in restauratie of zullen spoedig hersteld worden Voorts vroegen nog 233 molens om een of andere reden de speciale aan dacht van de vereniging. Tot haar verdriet maakt de ver eniging in haar jaarverslag ook mel ding van een aantal molens, dat ver loren ging of verloren dreigt te gaan: „zolang men niet voldoende doordrongen is van de waarde van onze cultuurmonumenten en ziel; voor het behoud daarvan niet meer offers zal getroosten, zal deze trieste lyst naar wy vrezen telkenjare ir ons verslag moeten worden ver meld". Zo werden enkele molens ge sloopt of gingen in vlammen op. De molen „De Vriendschap" in Wognum zakte in juli op een windstille da" tengevolge van bouwvalligheid in el kaar. Een gevaar dat de vereniging in het afgelopen jaar herhaaldeiyk ont moette lag in het feit. dat by het vast&tellen van het traject voor niet voldoende rekening wordt ge- commissie in alle provincies, houden met de situatie en de be- Gememoreerd wordt de medewer- langen van aanwezige molens. Be- king, die de vereniging in veel ge treurd wordt, dat in sommige pro- meenten kreeg. Toch moet zy con- vinoies nog steeds geen molen com- sta teren dat in sommige gemeenten missie bestaat. De goede resultaten weinig begrip gevonden wordt voor die behaald worden in die provincies de cultuur-historische waarde, die waar een dergelyke commissie wei een mooie molen voor een gemeente werkzaam is. bewyzen en motiveren h^eft. AMSTERDAM (ANP) Met het schrijversbal in de nieuwe vleugel van het Stede lijk Museum in Amsterdam werd gisteravond de vieren dertigste boekenweek ge opend. Op het bal waren tien tallen felgekleurde kostuums te bewonderen en tegen het middernachtelijk uur was op de bovenverdieping een pop show in optima forma te be wonderen. Tot de bezoekers behoorden onder andere dr. Anne Von deling en de vier Amsterdam se studentenpastoresDe eer ste poseerde bij de gerucht makende wandversieringen in het Stedelijk Museum, waartegen de pauselijke nuntius bezwaar heeft ge maakt. De regering deelde hem mede geen reden te vin den tot ingrijpen maar gaf bij monde van minister Luns te kennen de wijze van presen tatie niet te kunnen waarde ren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7