Prijsstop is niet het absolute redmiddel n Moordproces en wat daarbij hoort RENTEVOET GAAT OVERAL OPLOPEN test 'm zelf rally winnaar FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 5Trucjes met indexcijfers9 Nieuw onbehagen over verhoging Brits bankdisconto VERKEERD BEELD KLEINER EFFECT REKENWERK TENNISBALLEN Bel de DAF-dealer of vul de coupon in Doe't meteen -coupon i Geldontwaarding maakt hogere dividenden gewenst Bedrieglijk PAGINA 6 LLiisoCH DAGBLAD ^aaER-DAG 1 iviAAKl 1969 (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) De discussie deze week in de Tweede Kamer over wel of geen algemene prijsstop was niet helemaal vrij van demagogische trekjes. Met zo'n prijsstop kan wel een heleboel, maar niet alles worden bereikt. Toch deed de oppo sitie net alsof de algemene prijsstop het absolute redmiddel zou zijn. Als dat inderdaad het geval was zou er natuurlijk helemaal niet zo'n heftige discussie zijn geweest. Dan zouden we de algemene prijs stop allang hebben gehad. De overheid heeft in normale om standigheden maar beperkte Invloed op de prijzen. De prijzen worden nog steeds door een heleboel andere fac toren bepaald: vraag en aanbod, loonkosten, prijzen van grondstoffen enzovoorts. Toen de Tweede Kamer vorig voor jaar over de invoering van de b.t.w. besliste leefde economisch Nederland in de veronderstelling dat het slecht ging met onze volkshuishouding. Pre sident zyistra had juist zijn Jaar verslag van de Nederlandsche Bank gepubliceerd en dat loog er niet om. De vakbonden waren heel matig in hun looneisen, het kabinet wapperde zelfs met voorstellen een loonpauze af te kondigen grote loonsverho gingen konden niet worden geduld. Het beeld dat we toen van onze economie hadden was verkeerd. In werkelijkheid was het veel beter. De ondernemers investeerden meer dan werd verwacht, 't consumptieniveau- was hoger, de werkloosheid was min der. Maar bij de beslissing over de invoering van de b.t.w. liet men zich leiden door het verkeerde beeld Volgens dat verkeerde beeld hadden de pryzen helemaal niet de neiging omhoog te gaan. Later, toen de wer kelijkheid alsnog aan het licht vwam. zaten we er mee. Het giny helemaal niet zo slecht in Nederland. £r werd veel geïnvesteerd en er wera veel geconsumeerd en zoals dat dan altijd gaat: de prijzen gingen omhoog. Prijsstijging is een merkwaardig fenomeen. De ene producent steek; de ander aan. De consument vindt dat, vervelend maar reageert zelden Als de t.v.'s of de auto's duurder worden wil hij nog wel eens een blokje omlopen voor hij tot zijn aankoop besluit, maar als het om meer gewone spulletjes gaat betaalt hij gewoon de prijs die er voor wordt gevraagd. Achteraf bekeken is het verhogen van omzetbelastingen want dat is de b.t.w. in feite in een periode van stijgende prijzen het gevaarlijk ste wat gedaan kon worden. De producent was toch al aan 't verhogen, nu mag hij van de over heid nog meer verhogen allicht dat hij er voor zichzelf nog wat extra's bijpikt. De consumenten die de prijs verhogingen toch al gelaten accep- MINISTER DE BLOCK teveel gereken teerden denken: laat maar. Er is toch niets aan te doen. Het vervelende is dat dit soort ontwikkelingen altijd achteraf blijkt Toen de oppositie vorig najaar al om een prysstop vroeg kon de noodzaak nog helemaal niet bewezen worden. Het tegendeel van die noodzaak trou wens ook niet. Nu, twee maanden na de invoering van de b.t.w.. kan de noodzaak wel geconstateerd worden Maar het effect van zo'n maatregel ls nu veel minder. Met het afkondi gen van een algemene prijsstop wor den de prijzen op een bepaald niveau bevroren. Als de stop wordt afgekon digd op de dag voordat de prijzen omhoog gaan kan iedere beetje verstandige consument zien of de stop wordt nageleefd. In begin ja nuari was dat wel mogelijk geweest zij het dat ook dian de b.t.w. in de prijzen had mogen worden doorbe rekend. Als minister De Block nu nog een een stop afkondigt om daarmee de pryzen op het niveau van eind de cember te bevrizen moet hij toch wel 'n paar correcties toelaten. Want ook dan zullen de gevolgen van de b.t.w., van gestegen grondstoffenprij- zen en van hogere lonen in de prij zen mogen worden doorberekend. Dat is een verschikkelijk gereken, waarbij de kans op allerlei gewilde of ongewilde fouten heel groot is. Er is maar één manier om na te gaan of die fouten niet worden gemaakt: een massaal leger van controleurs die alle prijzen controleren. Zo'n le ger is er niet. De minister kan ook zeggen ik be vries de prijzen op het niveau dat ze nu hebben en dan ga ik na wel ke ..conponenten van de prijs ten on rechte zijn verhoogd. De vergroting van de winstmarge zou meestal zo'n component zijn. Maar ook dat is een verschrikke lijk gereken. En ook om dat reken werk te controleren is weer een mas saal leger van controleurs nodig. Ge zien deze problemen is het dus niet zo gek dat de minister zegt: Ik richt mij alleen op de rasechte pnjsopdrij- vers in bepaalde branches: die zal ik pakken. Het probleem is alleen dat de mi nister zijn geloofwaardigheid heeft verloren omdat hij ook al voorspelde dat het allemaal wel zou meevallen. Het probleem is verder dat deze ma nier de prijsopdrijvers ln sectoren, die niet onder behandeling zijn, niet afschrikt. Conclusie: is geen echte oplos sing. Het prijsindexcijfer is het allerbe langrijkste element in die discussie. Het cijfer is en blijft echter betrek kelijk. Het prijsindexcijfer is geba seerd op de prijs van een goederen pakket dat een gemiddeld Neder lands gezin nodig heeft. Als een van de onderdelen van dat pakket in prijs stijgt gaat ook het in dexcijfer omhoog. Dat is de stijging voor het gemiddelde Nederlandse ge zin en dat bestaat alleen in theo rie. Mensen, die meer huur betalen dan het gemiddelde gezin, zijn duur der uit als de huren stijgen. Mensen, die gek zijn op sterke dranken en die meer dan het gemiddelde gezin aan alcoholie consumeren, zijn duurder uit als de jenever flink in prijs stijgt. De individuele huisvrouw kan dus best gelijk hebben als zij zegt: „Hé wat gek, mijn uitgaven zijn meer ge steeen dan de kosten van levenson derhoud volgens het prijsindex cijfer". De grote vraag is en blijft steeds: wat is gemiddeld? Anders gezegd: stel je het gemiddelde pakket samen waarop het indexcijfer is gebaseerd Het pakket dat het Nederlands Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft samengesteld schijnt vrij goed te zijn. Het wordt bovendien van tijd tot tijd herberekend want de con sumptie gewoonten kunnen verande ren. In andere landen, waar de statisti ci blijkbaar minder onkreukbaar rijn. worden er op dit gebied wel eens trucjes uitgehaald. Bekend is bijvoor beeld het verhaal over het Engelse indexcijfer. Toen een gisse politi cus het pakket voor het gemiddelde Britse gezin eens ging nakijken bleek het vreemde afwijkingen te vertonen. Hoewel iedereen allang zijn huis met elektriciteit verlichtte bleek er in het Engelse pakket nog een flinke hoeveelheid kaarsen voor te komen. De elektriciteit was inmiddels flink duur geworden, maar de kaarsen waren nog even goedkoop als vroeger. De gevolgen voor het Britse index cijfer laten zich denken. In Prankryk heeft zich ook eens zoiets voorgedaan. Daar bleek het pakket boordevol te zitten met ten nisballen. Ook het Franse gezin ge bruikt weinig of geen tennisballen, maar de grap was dat de prijzen van dit produkt vrij contant bleven. Zo kon de Franse minister voor de prijzen altijd tegen het parlement zeggen: „Jullie hebben ongelijk, de prijzen zijn helemaal niet zo fors gestegen als Jullie denken". Maar dat kwam dan door die tennisballen Premier J. Pengel legt functies neer PARAMARIBO (ANP) De de missionaire minister-president van Suriname, de heer Johan Adolf Pen- gel. heeft gouverneur Ferrier ver zocht, zijn ontslagaanvrage als mi nister van Algemene Zaken, minister van Binnenlandse Zaken en minister van Financiën niet langer in beraad te willen houden. Dit bericht is van officiële zijde bevestigd. Daaraan werd toegevoegd, dat, zodra de ontslagperiode gereed is. deze door de gouverneur zal wor den ondertekend. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD De verhoging van de Britse rentevoet van 7 op 8 procent betekent voor de Britten een schok omdat deze recordhoogte her- I inneringen oproept aan de situatie zoals deze tijdens de devaluatie van i het pond, J»n november 1967, was j ontstaan. Thans, nu de vooruitzich ten gunstiger zyn, Is er echter geen sprake van een nieuwe valutacrisis. Het verder aandraaien van de kre- dietschroef was echter nodig gewor den als een nieuwe maatregel tegen de inflatie, omdat de grote banken de door de regering gestelde lenings limiet met 228 miljoen pond sterling hebben overschreden. Hoewel de verhoging een extra be scherming van het pond betekent, zal het de kap taaiinvesteringen en de Britse export bemoeilijken ten nadele van Engelands langzaam herstellende betalingsbalans, hoewel deze aan de andere kant naar de re gering hoopt geholpen zal worden doordat de kredietstitu&tie de invoer zal beknoppen. De algemene kritiek is echter dat rentevoetverhoging op zichzelf een veel te stomp instru ment is om de juiste economische invloed uit te oefenen. Ook hypotheekrente en afbeta lingsregelingen zullen op den duur door de verhoging van het disconto opnieuw in het gedrang komen, maar het enige lichtpuntje is mis schien dat by de aanstaande april- begroting wat belastingverhoging betreft de klap mogelijk minder zwaar zal aankomen dan werd ver wacht. De maatregel leidde tot een explo sie in het Lagerhuis, waar de con servatieve oppositie de regering ver weet dat de voortdurende stijging van de overheidsuitgaven de oorzaak van de chronische moeilijkheden is. Bovendien, zo voerde zij aan, zullen door de afsnoering van het krediet vele kleine zakenlieden met de on dergang worden bedreigd. Een ver dere reden voor de verhoging van het bankdisconto ls dat dit thans in overeenstemming is gebracht met de rentevoet in de meeste andere landen. (ADVERTENTIE) Graag maak Ik een test 'm zelf-rit in de DAF55. Wilt u mij alle Infor matie sturen over DAF33, DAF44, DAF55, DAF55 stationcar, DAF44 stationcar, DAF55 coupé. (Aanstrepen wat u wenst) Naam Adres In enveloppe zonder postzegel zenden een DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven. Plaats .O Strandloop in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De IJs club Noordwijkerhout organiseert zondag 16 maart, in samenwerking met de atletiekvereniging Spartaan, een strandloop aan de Langevelder- 1 slag bij Noordwijkerhout. Het gaat om een prestatieloop van de Lange- velderslag naar de Duimdamseslag en terug, waaraan iedereen ka ndeel- nemen. De afstand bedraagt 8 km; voor jongeren tot en met 13 jaar 4 km. De organiserende besturen rekenen op ongeveer 2000 deelne mers. De start is om 12.30 uur. Alvorens de prestatieloop plaats vindt. wordt er om 11.30 uur een wedstrijd gehouden voor atleten (KNAU-leden), oveneens over 8 km. Hieraan zuillen verscheidene promi nente lopers deelnemen. UTRECHT (GPD) Tien da gen lang heeft het proces tegen de 26-jarige van vier moorden en 'n aanslag beschuldigde Hans van Z. en de van uitlokking en mede plichtigheid betichte 76-jarige Oude Nol geduurd. Dinsdagmor- j gen 11 maart om tien uur zal de strafkamer van de Utrechtse rechtbank vonnis wijzen ln de grootste moordzaak die Nederland i deze eeuw heeft gekend. I Voor wie alle zittingsdagen van de j Utrechtse rechtbank in de zaal aan- wezig is geweest, zyn dat boeiende dagen geworden met af en toe een i fascinerend hoogtepunt. Het is een zeer opmerkelijk proces geworden door de aard van de misdrijven, de persoon van de hoofdverdachte Hans van Z., de „oude rot" Nol, de officier en de beide verdedigers. Hoofdpersoon ln het proces was niet Hans van Z„ maar de president van de strafkamer van de rechtbank nir. D. van Zeben. Deze 54-jarige ju rist heeft van de eerste grote straf zaak die hy als president te behan delen heeft gekregen een voortreffe lijk werkstuk gemaakt. Wat de afgelopen weken in Utrecht is gebeurd is uniek te noemen. Zel den heeft een president blyk gegeven over een zo grondige kennis van de dossiers te beschikken als mr. Van Zeben. zelden treft men een zo punc tuele proces-regie volgens de regels van het Wetboek van Strafvordering en zelden ervaart men achter de ta fel zoveel respect voor het mens-zijn van de verdachte. Kostbaar iets Kortom rechtvaardigheid, psycho logisch inzicht, kennis van zaken en correctheid waren uitermate goed verenigd in de persoon van de presi dent. „Een kostbaar Iets", stamel de Hans van Z. ln zijn laatste woord en daarmee bedoelde hij de sfeer (Van onze financiële redactie) LEIDEN (GPD) Overal wordt met procenten geknutseld om na te gaan welke hap er uit de bestedingsmogelijkheden wordt genomen. De minister van Economische Zaken, mr. De Block, was deze week in een fel prijzendebat gewikkeld met de leden van de Tweede Kamer die, als het erop aankomt, veel meer op het gebied van de geldontwaarding op hun geweten hebben dan de minister met al zijn ambtenaren erbij. Het is overigens knap hoe men het allemaal weet te berekenen. De BTW verhoogde de prijzen met 1.1 procent, liet voorraadeffeet deed er 0.5 pro cent bij, huren, oogsten en invoer zorgden voor 0,3 procent. De EEG, tabak en luistergeld waren ook goed voor 0.3 procent, de medische verzor ging zorgde voor een temperatuurs- verhoging van 0.7 procent, overheids- tarieven voor 0.1 procent, resterende arbeidskosten voor 0.7 procent. Ge lukkig waren er uitverkopen in januari, die voor een daling van 0.5 procent zorgden, anders had het er helemaal bar en boos uitgezien. Voor ons allemaal is het een schra le troost dat de styging minder groot bleek te zijn dan door de andere par tijen werd gesteld. De ouderen, die het twijfelachtige voorrecht hebben om van de AOW-uitkering te moeten leven, krijgen een beetje compensa tie. Zij krijgen idem zoveel procen ten meer. Natuurlijk procenten, dan lijkt het wat. want ln geld ls het fei telijk nog maar een schimmetje. Procenten zyn als het erop aan komt het meest bedrieglijke ver schijnsel van onze tijd. Het procent ls verheven tot de graadmeter voor alles en nog wat. Procenten zijn van oudsher eigen lek het domein van de kapitalisten, die hun geld tegen procenten uitle nen. Voor hen is het een aangenaam verschijnsel dat de geldontwaarding tot gevolg heeft dat de besparingen steeds meer achter lopen by de groeiende kapitaalbehoeften van overheid en bedrijfsleven. Het gevolg is dat de rentevoet oploopt. By ons moet de overheid al lenen tegen 7 procent om aan geld voor de schat kist te komen. Dit percentage is zo hoog dat de oude kous is opengegaan, want het publiek heeft de spaardui- ten aangesproken om te trachten wat obligaties van de nieuwe staatslening te bemachtigen. Het rentepercentage van de lening is, goed uitgerekend, 200 procent van het rentepercentage dat inder tijd door minister Lieftinck als de normale rentevoet voor ons land werd genoemd, namelijk 3 Vt procent. Zo ziet men maar eens wat men met percentages kan bereiken. Rustiger Voorlopig ziet het ernaar uit dat de rentevoet wat tot rust komt op het niveau van 7 procent, een voor ons land eigenlyk abnormaal hoog peil dat echter tevens een zekere ri sicopremie voor de geldontwaarding inhoudt. Het zal ervan afhangen of de Nederlandsche Bank de kraan lang genoeg dichthoudt voor nieuwe emissies of het niveau lang gehand haafd kan worden. In financiële krin gen wordt het niet uitgesloten geacht dat de rente in de loop van het Jaar nog verder zal stijgen. De nieuwe staatslening, welke op f 350 min werd bepaald heeft niet al le aanvragers kunnen bevredigen, tnaar de markt is voor het ogenblik toch wel zodanig afgeroomd, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten voorlopig het ongeduld moet be dwingen, alvorens met een nieuwe emissie aan de markt te komen. De nieuwe staatslening noteerde aanvan kelijk boven pari, omdat er nogal wat instellingen zijn, die by de toewyzing niet geheel aan haar trekken zyn ge komen. het rapport van de commissie- Oyevaar. Als er niet op korte termyn tot massale fusie, concentratie en vlootvernieuwing wordt overgegaan is het afgelopen met Hollands glorie. In het rapport wordt gesteld dat onze koopvaardij nog voor een klein miljard by draagt aan de deviezen- inkomsten, die onze betalingsbalans ln evenwicht moeten houden, voor zover dat by de bestaande beste- dingsdrang mogelyk is. Als we een dergelyk bedrag zouden Rendement In Engeland is de rentevoet al dus danig opgelopen, dat de koers van de 3'i procent war loans een rendement biedt van byna 8% procent. Een jaar of wat geleden, toen de koers van de war loans ook zo sterk was gedaald dat er een hoog rendement kon wor den gemaakt, zyn er heel wat Neder landse beleggers geweest, die de stuk ken toen hebben gekocht. Het hangt er maar net van af hoe veel vertrouwen men in de positie van het pond sterling heeft om op dit moment tot belegging in warloans over te gaan. Gebeurt er niets met het pond sterling, dan bestaat er kans om door de tijd een flinke winst op zyn stukken te maken terwijl in tussen 'n rendement van 8^ procent wordt verkregen. De discontoverho ging van 7 tot 8 procent ls er op ge richt de positie van het pond inter nationaal te verstevigen. Scheepsvaart Een dergelijk hoog rendement is by ons alleen te maken op scheep vaartaandelen, maar hoe het daar mee is gesteld ls wel gebleken uit der de bakens zouden hebben verzet. Vele jaren achtereen hebben zy ge aarzeld om met de nieuwe tyd in de koopvaardy mee te gaan. De tank- j vaart werd overgelaten aan Griekse 1 scheepsmagnaten. die een tonnage in beheer hebben, welke geiyk staat aan onze gehele koopvaardyvloot, of aan Noren en andere naties waar het klimaat nog gunstig is. In het rapport-Oyevaar wordt erop gewe zen dat er in de periode 1960 tot en met 1967 eigenlyk f 178,5 miljoen moeten missen zou onze economie spoedig zodanig in gedrang komen dat degenen, die nu het hardst van de toren blazen by het stellen van looneisen, weldra ach en wee zou den moeten roepen over de werkge legenheid. Dit neemt echter niet weg, dat men zich kan afvragen of een sterk geïndustrialiseerd land. als Neder land zo langzamerhand is geworden, zich nog wel de weelde van een ei gen koopvaardij kan permitteren. Andere industrielanden hebben steeds meer van hun positie als zee varende mogenheid moeten prijsge ven, zie de Verenigde Staten, waar de vloot met subsidies en allerlei be scherming in stand wordt gehouden naar Engeland. Frankryk en Duits land. Misschien zou er meer bestaans recht zyn geweest als de reders eer- moest worden bygepast door de ge- zamenltfke rederyen. De meeste reder yen waren er tot nu toe niet toe overgegaan om ba lansen. te publiceren welke een in zicht gaven in het werkeiyke vermo gen. Voor de samenstelling van het rapport zyn echter gegevens be schikbaar gesteld, die een beter in zicht verschaffen dankzy het feit, dat een herwaarderingscyfer van de vloot en andere activa wordt gege ven op basis van de reële waarde. Het zal dan ook moeite kosten om de geldgevers te bewegen om op grond van de bestaande gevens «Jaar te staan met de portemonnee om de middelen by te passen, die tekort komen om de vlootvernieuwing tot een bedrag van f 1.6 miljard ln vijf jaar tyds te verwezenlyken. Zelfs met een staatsgarantie zal het moei- Ujk zyn om het geld byeen te bren gen, vooral als de kapitaalschaarste nog verder zou toenemen, hetgeen voor de komende Jaren niet uitgeslo ten moet worden geacht. De grote bedryven kunnen zich doorgaans wel van voldoende mid delen voorzien door het feit, dat op de buitenlandse kapitaalmarkten kan worden aangeklopt. Philips heeft met zyn succeslening van 100 miljoen dol lar aangetoond, dat er nog wel geld te krijgen is. Koninkiyke Zout, Shell, AKU, Hoogovens en andere grote vennootschappen konden ook op de Euro-kapitaalmarkt terecht. Voor de kleinere en middelgrote ondernemingen zal het ln de komen de tyd steeds zorgelyker worden om aan geld te komen. Door de krediet- restrictie. welke de banken noopt om de uitzetting van de kredietverlening te beperken tot 6 procent ln de eer ste acht maanden, worden zij het meest getroffen. Verleden jaar is de kredietuitzetting veel groter geweest Ondernemers, die de deur van de kapitaalmarkt op een kier willen houden moeten er dan ook voor zor gen dat aandeelhouders niet al te slecht bedeeld worden, vooral om dat ook voor hen die van de inkom sten uit belegging moeten leven, de geldontwoording een factor van be tekenis is. Vandaar dat ernaar ge streefd wordt om van de betere in komsten van het bedrijf ln het afge- lope jaar gebruik te maken om aan deelhouders wat beter te bedenken Van de 45 vennootschappen, die gedurende de eerste twee maanden haar dividend over het afgelopen jaar aankondigden, waren er 24 die tot een hogere uitkering kunnen overgaan. Door 15 maatschappyen werd een onveranderde uitkering in het vooruitzicht gesteld. De bestuurders van vyf vennoot schappen maakten een slechte beurt omdat zy met een dividendverla ging kwamen aanzetten. I waarin dit proces is gehouden. Wei- I licht was dit de eerste maal in het leven van deze ongelukkige geestes zieke dat hy een mens tegenover zich vond, die moeite deed een diep gees- telyk contact met hem te krijgen. Als een olifant door een porselein kast, zo stampte de officier van Jus titie, mr. A. Somerwil de eerste mid dag door de subtiele sfeer die mr. Van Zeben zo meesteriyk had opgebouwd om toegang te krygen tot de zonder linge gedachtenwereld van Hans van Z. De vragen die de officier aan Van Z. stelde verbrak die sfeer. Mr. So merwil heeft, op het stellen van en kele vragen en het oplezen van zyn requisitoir na, het proces tien dagen passief bijgewoond. Die vragen kwa men nogal eens op ongunstige ogen blikken of waren niet altyd tactisch gesteld. Opmerkelyk was dat hy op het drie uur durende pleidooi van Nols raadsman geen enkele repliek had- Niet opgewassen De offloier van Justitie gaf de in druk niet geheel tegen deze zeer ge compliceerde zaken van Van Z. en Oude Nol te zyn opgewassen. Heit was trouwens niet duldeiyk waarom een openbaar Ministerie vertegen woordigd werd door deze substituut- officier, terwyi het parket ln Utrecht over meer ervaren aanklagers be schikt. Men kreeg verder de indruk dat zyn plaatsvervanger, de wat oudere mr. J. C. van den Berg geen woord ont ging van wat er tydens de zittingen werd gezegd en dat hy niets liever had gewild dan de taak van zyn con frère overnemen. Het was jammer, dat het requisi toir wat styi en taalgebruik betreft byzonder slecht was gesteld en dat hy niet in staat bleek het met enige overtuigingskracht of zonder tiental ken versprekingen op te lezen. De buitenlandse waarnemers waren daarover byzonder verbaasd. Een staartje Het is niet uitgesloten, dat het pro ces Van Z. nog een staartje zal kry gen in de vorm van discussies over de strafbaarheid van verdachten in het algemeen. De eis van levenslange gevangenisstraf voor Hans van Z. komt vermoedelyk wel overeen met de gevoelens van het volk. Een misdadiger moet gestraft, zyn slachtoffers moeten gewroken wor den. In de moderne maatschappyieer echter heeft de straf de functie ge kregen van beveiliging van de maat- schappy en behandeling van de ver dachte. De rechtbank had wat dat be treft de handicap dat de tbr, dus de verpleging, niet kan worden opgelegd na gratiëring van langdurig gestraf ten tenzy dit by vonnis tevoren is bepaald Dat verklaart de dubbele eis van de officier in de zaak-Van Z. Wat er tenslotte met Hans Van Z. gaat gebeuren en of Oude Nol op zyn hoge leeftyd en met zyn misdadig verleden nog aan psychiatrisch onder zoek zal worden onderworpen met het verzoek hem tot een keurig heertje op te voeden, daarover zullen wy over twee weken meer weten. Op dinsdag 11 maart zal de straf kamer van de Utrechtse rechtbank, die by de magistratuur de naam ..kamer der barmhartigheid" heeft, het vonnis bekend maken

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6