Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Fiz&Z De drubbelaars en sneeuwklokje Pim en Pom i'€Zn i eruit als resten van een antieke tem- terièfl' de veertien monumentale zuilen aan drukke Neckardalstraat in Stuttgart. Toch l ze pas ontstaan in Duitslands jongste leden, toen men een zwak had voor alles I groots ivas. De stad Berlijn gaf in 1938 )erdracht tot het maken van deze travertine- Ien. Toen ze klaar waren de oorlog was n al uitgebroken was de belangstelling l de opdrachtgevers geheel verdwenen. Ze rden niet betaald en niet opgehaald. Na afloop van de oorlog namen de Amerikanen de zuilen in beslag, weer later dienden ze de fiscus als borg voor betaling en tenslotte vroeg men de firma ze terug te kopen. De Stuttgarter steenhouwers moesten de zul len ook nog op eigen kosten laten verzetten in verband met de aanleg van een straat. We hebben ze nu driemaal betaald, zegt de on. dernemer, en nu laten we ze maar gewoon staan. Misschien komt er nog een koper! Pim loopt met zijn neus om-hoog in de gro-te wind. De wind: Oeioei. Pim: Niet zo hard, wind. Je blaast de o-ren bij na van myn kop-je! De wind: Waar-om blijf je dan ook niet bin nen, Pim? Pim: Bij die drub-be-laars? Ik kijk wel uit. De wind: Drub-be-laars? Wie zijn dat? Pim: Pom na-tuur-lijk. En de vrouw. Ze zit-ten sa-men voor het raam. Ze kij-ken naar jou, de gro-te wind, naar de drup-pels op de ruit en de grij-ze lucht. En ze zuch-ten, ze zuch-ten aan één stuk door. Hun he-le kop zit vol met zuch ten. En dat is niks voor mi/. Eerst heb ik ge zegd: Hé, drub-be-laars, is het nou uit? En toen: Pas op, hoor, als jul-lie niet op-hou-den met je ge-zucht, loop ik weg. De wind: Oeien toen? Pim: Nou. ze hiel-den niet op en toen ben ik weg-ge-lo-pen. Ik ga een nieuw vriend-je en een nieuw vrouw-tje zoe-ken die niét drub-be-len. De wind: Oeioeien waar denk je die te vin-den? Er loopt geen kip op straat! (Pim kykt eens om zich heen Het is waar. Er is al-leen maar wind in de straat) Pim: klein-tjes)Ik weet nog niet. Ik zal wel zien, wind. De wind: Op-ge-let, Pim. Ik heb een ge-wel-di-ge blaas in m'n ge-dach-ten! (Hij blaast zo hard dat Pim te-gen een hek-je wordt aan-ge-duwd). Pim: Niet doen! Niet doen, wind! Zo kom ik geen stap voor-uit en vóór het don-ker is moet ik mijn nieu-we huis vin-den! De wind: Op-ge-past, Pim! Daar komt een schuit met zu-re ap-pe-len! (Pim kijkt om-hoog. In de lucht komt een gro-te zwar-te wol-ken- schuit aan-ge-va-ren. Het be-gint te spet-te-ren) Pim: Niet doen. niet doen. Nie-mand neemt een kat-je met een nat vel-le-tje in huis! (De re-gen en de wind trek-ken zich niets meer van Pim aan) De wind: Oeioei De re-gen: Spet-ter-de-spet-spet Pim: Ik moet een dak-je zoe-ken tot de wind en de re-gen voor-bij zyn. Maar waar? (Hij kijkt om-hoog naar de ka-le tak-ken van de kas-tan- je-boom in de tuin). Dag boomvroe-ger was jij een mooi dak-je. Wat is er toch met je ge beurd? Je staat he-le-maal te bib-be-ren en te glim-men van kou. Aan jou heb ik ook al niks meer. Je bent óók een drub-be-laar. (Pim maakt zich heel klein te-gen het schuur tje en kijkt rond). Ik be-gin te ge-lo-ven dat Pom en de vrouw ge-lijk heb-ben. Hoe lan-ger Je rond-kijkt hoe meer je be-gint te drub-be-len. Mijn kop zit ook al vol zuch-ten. Als je het my vraagt be-gin ik zélf een drub-be-laar te wor den. Nee! Nee! Dat mag niet ge-beu-ren! Er is vast wel er-gens ie-mand die niet drub-belt en die me ver-tel-len zal dat het maar e-ven-tjea duurt. Dat de wind niet meer je oor-tjes van je kop blaast, dat er geen schui-ten met zu-re ap- pe-len meer o-ver-ko-men en dat de bo-men weer leu-ke dak-jes zijn met rit-sel-blaad-jes. Voor-uit, ik ga op zoek naar de an-ti-drub-be- laars! (Hij loopt een paar tul-nen door en zoekt en zoekt). Hal-lo! Hal-lo! Zijn er hier nog er-gens an-ti- drub-be-laars? (Hy zucht) O-ver-al het-zelf-de: mod-der, ka-le bo-men. le-ge strui-ken, zwar-te perk-jes. Niks! Hèhowie heb-ben we daar? Daar zie ik ie-mand la-chen.! Dat kan nooit een drub-be-laar zf/n! Dat is Pie-ter de tuin-ka-bou-ter. die 's zo-mers zijn he-le krui- wa-gen vol vi-ool-tjes heeft. Hal-lo, Pie-ter. Waar zyn je vi-ool-tjes? (Pie-ter zegt niets; Pim ruikt e-ven aan de le-ge krui-wa-gen) De wind: Ben Je daar nou nog, dom-me kat? Pas op, want nou be-gin ik pas goed! (De wind blaast heel hard op Pie-ter en Pim aan. Boemmm! Pieter valt met zijn la-chen-de ge zicht-J e ln het gras) Pim: Oei... ai... de e-ni-ge die geen drub-be- laar was, ligt ook om-ver. Dan geef ik het ook op. Dan ga ik ge-woon by de vrouw en Pom mee-drub-be-len. (Van kwaad-heid slaat hy met zyn poot-jes in het rond in het nat-te gras) op-eens biyft hy heel stil zit-ten. Een klein wit klok-je aan een sten-gel is bus-sen zyn na-gel- tjes biy-ven ha-ken. Pim: Nou, dat neem ik dan maar mee voor de vrouw. Mis-schien vindt ze het dan wel goed dat ik mee-drub-bel. (Met het klok-je in zyn bek je trip-pelt hy heel zie-lig zyn ei-gen tuin in). Pim: Kyk, Pom en de vrouw zit-ten nog al tijd voor het raam te drub-be-len. Hè! Wat is dat. nou? Wat ge-beurt er nou op-eens? Kyk ze nou op-eens een biy-e kop trek-ken! Waar om? Om-dat ze my zien? Ob-dat ik nou ook een drub-be-laar ben? De vrouw: (komt in de deur) O Pim! Lle-ve Pim! Dat is het mooi-ste ca-deau-tje dat Je mee kon bren-gen! Een sneeuw-klok-Je! Nou weet ik ze-ker dat het niet lang meer duurt, al die kou en re-gen! M'n he-le treu-ri-ge bui is o-ver! Pim: Ja, vrouw... als Je my niet had. hè. (Ze ky-ken met z'n drie-en naar het klok-je; al-le drub-bels en zuch-ten ver-dwy-nen uit hun kop) Mies Bouhuy». Horizontaal 1. Zuidamerikaan 7. speelkaart 11. leemte 12. zyrivier van de Wolga 14. bonte papegaal 16. deel van India 18. muzieknoot 20. krygsmacht 23. wending 25. tweehoevig dier Kont o de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. 72. twist 28. vocht doorlatend 30. vlug 32. Europeaan 33. voordat .35. bosje haar 37. dichte menigte 39. tweevleugelig insekt HET HUIS OP WIELEM Tips voor het rijden met de caravan. I De „heen en weer puzzel" uit LD EXTRA van de vorige zaterdag heeft heel wat moeilykheden opge leverd zoals uit de vele foutieve in zendingen biykt. Des te meer vol doening voor heil, die hun gepuzzel tot een goed einde brachten. De prijs van f 5 werd toegekend aan de heer E. A. van der Steen, Fred. Hendriklaan 70, Leiderdorp; de pry zen van f 2,50 aan de heren P. J. Weenink, Herensteeg 35, Lei den en D. M. van Ewyk, Leidseweg 317 te Voorschoten. De prijzen zullen de winnaars wor den toegezonden. Voor het vakantie is moet U beslist eerst eens proef rijden, dan kunt U de wegligging en het remvermogen beoordelen. Een week. Motor en remmen van de auto goed la. ten kontroleren. een caravan vraagt dub. bel werk v. Uw auto Na het aanhaken van de caravan de lichten van de caravan kontroleren. de veiligheid, ketting nazien en de buitenspiegel van Uw auto stellen!!! Gaat Urijden.danna20 km stoppen en alles nog eens kontroleren, Bij het thuis bepalen van de route, op de kaart, reeds aandacht schenken aan moei. lijke passen en aan bergstijgingen 41. lengtemaat 34. 42. zeehond 36. 44 loofboom 38. 45. vochtig 39. 47. voorzetsel 40. 49. leesteken 43. 52. moerassig stuk land 44. 54. zwaardwalvis 46. 56. snygereedschap 57. drenkplaats 48. 59. uiting van afkeer 50. 60. verlaagde toon 51. 62. verlichtingsartikel 53. 64. muzieknoot 55. 66. voegyzer 57. 68. uit Kaapland afkomstig 69. voegwoord 71. plechtige verklaring 73. kledingstuk 75. loofboom 77. mannetjeseend 79. 80. ledigheid uitzoeken houding rondhout uithangteken van drogisterij latyns voegwoord eb of vloed kommer bevestiging loswal huisgrond kraai acht ïge vogel vervelend werk schoonmaakart ikel pen geluiddemper voor muziek instrument vrygevig tocht per voertuig dun plaaggeest tweehoevig dier droog en schraal iedereen van een kaartsysteem 68. spoedig 61. sluiskolk 63. indruk 65. Judoschool 67. rivier in West-Duitsland 70. dandy 72. Ujkbus 74. muzieknoot 75. voorzetsel 76. bywoord 77. persoonlijk voornaamwoord 78. water in Friesland Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f 5 en twee twee de pryzen van f2 50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19