Tunnel Voorschoterweg Zoeterwoudse raad over oversteken op Rijndijk Misere met drinkwater in Warmond Haags Matrozenhoor zong in Leiderdorp Voor fietsers en wandelaars lulpverleningdienst in Leiden Zuidwest spoedig van start Lichteuvoorde iusi burgemeester niet icinrijding zebra Medische diensten PTT in Leiden op zoek naar zwartkijkers Voor liulp aan Indonesië 125 miljoen VS zullen bomstop in Ha noi niet doorbreken RUDAG 28 FEBRUARI 1969 UÜDSCH DAGBLAD PAGINA g LEIDEN Een belangrijke inwinst voor een veiliger ver eer is stilzwijgend in gebruik enomen. Zonder dat er linten op fluwelen kussens liggen- scharen aan te pas zijn ge- »men, zijn bromfietsers, fiet- rs en voetgangers gebruik lan maken van de tunnel on er de Voorschoterweg bij de nsluiting van de Churchill- BL Deze voor langzaam verkeer vry jrale tunnel biedt de enige garantie de drukke Voorschoterweg veilig er te steken of beter gezegd onder- or te gaan. De uit de richting Voor- boten komende (brom)fietsers, die Zuidwest moeten zijn, kunnen er bruik van maken. Een belangrijk drukker verkeer zal vooral in de zomermaanden zijn ssen de grote stadswijk enerzijds en sportvelden en het zwembad De iet anderzijds. Langzaam verkeer n ongehinderd door de vaak in één rijdende auto's aan de andere kant n de weg komen. (Foto LD/Holvast) J5IDEN Een 35-jarige inwoon- van Voorschoten kreeg zwaar li- imelijk letsel, toen zij gisteroch- :d omstreeks kwart voor twaalf op Lammenschans werd aangereden, liep met een kinderwagen op het rapad nabij de Lorentzkade. na- een automobilist was gestopt om ir gelegenheid te geven de Lam- nschansweg over te steken. Een ;ede wagen, die de hoffelijke auto- bilist passeerde, verleende echter voorrang, waardoor de vrouw en het wegdek werd gesmakt. Zij met onbekend, maar in elk geval stig letsel door de E.HX). naar het tdemisch Ziekenhuis overgebracht, kind bleef ongedeerd. lurgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Irza Swanette. d. v. B. K. Stelma T Wildeboer; Sandra Hermine. Boolj en M. Westerhuis; Bian- Patiline Miranda, d. v. J. Poot en Klink; Jolanda Cathartna Geertrul- f. F. M. G. van Bers en G. M Verhoeven: Baba, d. v. H. Renee en Hanno; Martha Johanna, d. v. H. van der Horn en E. van Namen; Richard, z. v. L. van Es en D. de Blaak; Johannes Arnoldus todorus z v. J F. J. Koot en C. Helvensteijn; Janus Johannes, z. J Hoppenbrouwer en A. de Boer; vla Francisca Theresia, d. v. P. de te en M. F. Clemenkowff: Maria hia. d. v. H J. de Vreede en A J. rensberg; Eelkle Maria. d. v. W.' J. ooij en C. de Mooil; Petra., d. v. Schoenmaker en J. P. Lücken; enderik. z. v. W. Nagtegaa-1 en E. E. >r; Antonla Johanna Hendrica. d. A. Brussee en H. T. C. Caspérs: hiel. z v. P. Bakker en H. G. Bus- Agatha Christina Maria. d. v an Kessel en C E. M. Kok. OVERLEDEN van Steijn. 86 Jr.. wed. van van der Drift; J. J. der Ne- landen 74 Jr.. eohtg. van J. M. sschell; M. Minnaar. 71 jr.. man. GETROUWD Bleeker en P W. J. M. Groene- n; P. J. Wij nobel en D. H. Han- t; H Vrijbloed en M. Hermes; IJ. der Plas en E. van Leeuwen; R. 1 Lie-Pauw-Sam en C. C. S. D. ayrajslngh Varma; P. H. J Berk- |sen en J. Schuchard; H. Dongel- ns en M M. van der Leek: J. M. outer en C M. Voogt; M. W. Osse- rt en M van der Linden. ONDERTROUWD Plug en M. H. E. Engel; G. J. G. Coster en A S. M. Zandvliet; M. man en J. C. M. de Ruiter; B den Berg en M. de Gunst; J. T. igelsdljk en M. Beij; B. A Versteeg M. van dér List; A. Tefij en Dreef; L, C. J L. van Óijen van Zijl; J. H. W. Rullmann G R. Schadee; P Alblas en C. J Jansen; J P Harpe en C. Krijn; Puliga en M. Wilschut; E. Hofkes M E. van der Kooi; J. W Kijne den Hartog; M. W. H. M. ters en B W. C M. Versteegen. ZOETERWOUDE De vroede va deren van Zoeterwoude waren gis teravond kort van stof. Na een goed uur liet burgemeester J. A. Dctmers de hamer voor de laatste maal val len. Misschien wel tot grote teleur stelling van de leerlingen van de hoogste klas van de Aloysiusschool, die wederom de publieke tribune be volkten en zo de beraadslagingen van nabü volgden. Zoeterwoudes eerste burger stelde hun aanwezig heid zeer op prijs. „Onder jullie zit ten wellicht raadsleden van de toe komst", zei hij. Medegedeeld werd, dat binnenkort met G.S. besprekingen zullen wor den gevoerd over het sportveld aan de Nieuweweg. Mochten deze be sprekingen over de aanleg geen suc- cus opleveren, dan zal de gemeente het hogerop zoeken. Ten aanzien van de electriciteits- centrale in de Barrepolder zal de raad nog een afwachtende houding moeten aannemen. Voor openbare behandeling van het voorstel is nog niet voldoende stof aanwezig. De Leiderdorp dokter Van der Berg, Hazerswoude, tel. 01714-2344. Wijk verpleging zr. Prins. Kom van Aai- weg 7 tel. 24909. Oegstgeest: dokter Van Walcheren. Oranjelaan 29, tel. 52130. Voorschoten: dokter Kostense, Voorstraat 23. tel. 2493. Wijkverple ging zr. Van der Neut, Wyngaarden- laan 2. tel. 2777. Apotheek; Voorscho- tense Apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525. Warmond: dokter Bots. Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging zr. Muhlhaus, Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 02532- 8122. Wassenaar: dokter Römer, Lange Kerkdam, tel. 2501, dokter Boogaarts Storm van 's Gravensandeweg 1, tel. 4466. Apotheken: Wassenaar se Apo theek. Schouwweg 32. tel. 2402. Tand arts Stork. Stoeplaan 6. tel. 9508. Zoeterwoude: Voor ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-2278. EIDEN —In de kleine zaal van Bevrijdingskerk waren gister- id dertig bewoners uit Leiden- iwest aanwezig, die allen een or- isatie vertegenwoordigen en spoed en maken met het menselijker ;en van het stadsdeel, an de hand van een organisatie- ima „Hulpverleningsdienst" zette (leer C. van der Sanden het doel deze dienst uiteen. Spontane bu- of vriendenhulp is de beste hulp men zich kan ii denken, n de praktijk komt hiervan verschillende oorzaken weinig cht. Daarom is nodig een cen- n, van waaruit ieder hulp- en in- tingen kan verkrijger, en welk trum gesteund wordt door de ge- wijk en gedragen door zoveel elijk groeperingen, ze hulpverleningsdienst krijgt central» telefoon, van waaruit opdrachten doorgegeven worden r de vei schillende diensten zoals (oer. oppas. contact, huis- Ie m >i swerk vrouwen, ver fing en informatie Die hulp kan bestaan uit het brengen van een vuilnisemmer van de bovenste etage van een flat naar beneden voor een zieke of bejaarde, het fhalen van een recept bij de apotheek, het ge ven van oppas voor kinderen en het brengen van bezoekjes aan bejaar den en eenzamen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de ze hulpverleningsdienst meer is dan een dienstencentrum voor bejaarden, zoals thans in Leiden in oplichting is. Het belangrijke onderdeel, de cen trale telefoon, zal spoedig in wer king kunnen treden. Er zijn thans reeds twee kandidaten De vergadering besloot de werkgroep te verzoeken de werk zaamheden voort te zetten en op woensdag 2 april de volgende werk vergadering te houden in het Ont moetingscentrum aan de Boshuizer- kade. Binnen deze vier weken zal de werkgroep met concrete plannen ko men en zal getracht worden help sters en helpers aan te trekken overige voorstellen, die het LX), uit voerig behandelde, gingen onder de hamer door. Tijdens de rondvraag wees de heer J. B. N. van Dlemen (Vrije Lijst) er namens de afwezige drs. T. A. PleU op. dat de lichten van de over steekplaats aan de Hoge Rijndijk voor de leerlingen, die de scholen in Leiderdorp bezoeken, te Iaat in wer king treden. Burgemeester Detmers zei. dat contact is opgenomen met Rijkswa terstaat en dat de Rijkspolitie een onderzoek heeft ingesteld. Voorge steld is nu de lichten te laten bran den van kwart over acht tot half vijf. Rijkswaterstaat moet nu een beslissing nemen. „Laten we hopen op een gunstige uitslag", zei burge meester Detmers. Ook werd de gevaarlijke situatie voor het verkeer aan de Weipoortse- weg ter sprake gebracht, meer spe ciaal wat de bocht bij pand 43 be treft. „B. en W." zei burgemeester Detmers, „zullen alles doen om de ze gevaarlijke situatie op te heffen. Er zal zo spoedig mogelijk een nieu we verlichting worden aangebracht. Het wachten is echter op de afleve ring van deze paal. Overigens, zo stelde de burgemeester, zijn vele on gevallen veroorzaakt door mensen, die ter plaatse zeer goed bekend zijn. Op een vraag van de heer J. H. v. d. Ploeg (KVP) antwoordde de heer Detmers, dat het storten van vuil bij het nieuw aan te leggen sportveld aan de Nieuweweg een zeer onaangename zaak is. De poli tie zal niet schromen proces-verbaal op te maken en zal ook scherper toe zicht gaan houden. De heer J. J. Boeman (Vrije Lij et) kreeg te horen, dat de goedkeuring voor het huis van de heer Kraan bin nen is en de heer P. de Jong (KVP) vernam, dat de verlichting van het laantje „De Goede Herder" de volle aandacht van het college heeft. Ook informeerde de heer De Jong naar de herbestrating van het voet pad aan de Hoge Rijndijk van de Oranjelaan naar de Meerburgerkerk. Wethouder P. van Hofwegen: „U moet uw geheugen opfrissen, want drie dagen geleden heb ik de toezegging gedaan, dat met de herbestrating zal worden begonnen". LEIDEN De dienst Omroepbij dragen van de PTT is in Lelden be gonnen met 'n grootscheepse con trol e. Alle panden, waarvan geen betaling staat geregistreerd. worden bij dit onderzoek op „zwartkijkers' en ..stille luisteraars" bezocht. Dit ge beurt ook in huizen, waarvan bekend is dat er inwoning is of kamers zijn verhuurd. De Burcht morgen in radioprogramma LEIDEN Het jeugdorkest De Burcht maakt morgen zijn radiode buut met een optreden voor de VA RA. Het muziekkorps zal enkele po pulaire nummers spelen. Het pro gramma. dat ook in stereo te beluist- teren is, wordt om half vijf uitge zonden via Hilversum I. WARMOND De Warmondse vertrouwelijk rapport van de admi- raad heeft zich uitvoerig beziggehou- nistrateur van het waterleidingbe den met de drinkwaterverontreini ging in het bestemmingsplan „En depoel" en de instelling van een door stromingsfonds. Voordat met de be handeling van de agenda werd be gonnen, herdacht voorzitter burge- drijf overgelegd, welk rapport op voor stel van de vooriztter eerst in een be sloten zitting werd besproken. Uit het rapport, dat na deze zitting werd vrijgegeven, bleek, dat de infectie van het water verband hield met de meester drs. F. K. Langemeüer in nieuw aangelegde hoofdleiding in enkele gevoelvolle woorden het over lijden van het oud-raadslid de heer H. J. WeUers, die vele jaren in zijn functie van raadslid de gemeente vele diensten heeft bewezen op sociaal en maatschappelijk terrein. Met betrekking tot de waterveront reiniging was de raad een uitvoerig LICHTENVOORDE (ANP) De vol tallige gemeenteraad van de Gelder se gemeente Lichtenvoorde, inclusief de wethouders, heeft er ernstige be zwaren tegen, dat de burgemeester van deze gemeente, mr. P. J. Waals, aanstaande zaterdag 1 maart zijn werkzaamheden hervat na ruim een jaar met ziekteverlof te zijn geweest. Dit blijkt uit een open brief van de gemeenteraad. De reeds jaren slepende moeilijk heden tussen raad en burgemeester komen daarmee opnieuw in de open baarheid. In de bewuste brief maakt de raad de acties openbaar, die hij DRIE MOTIES VERWORPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (OPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag bij zitten en opstaan de motie van mevrouw Brautigam (PvdA) over het invoe ren van een algemene prijsmaatregel verworpen. Voor de motie stemden de PvdA. D '06, PSP, CPN en de PPR De motie van de radicaal Janssen over het uitstellen van de huurver hoging werd eveneens bij zitten en opstaan verworpen. Voor de motie stemden PvdA, D '66. PSP. CPN. PPR en de Boerenpartij (Koekoek C.5.). De Kamer beslist» gistermiddag ook over de motie van de socialist Vellenga, die vorige week werd in gediend en waarin wordt voorgesteld de kosten van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden met lage in komens te beperken. Ook deze motie werd bij zitten en opstaan verwor pen. Drie van de gisteren ingediende moties werden aangehouden voor latere stemmingen. tn de afgelopen maanden heeft ge voerd om de terugkeer van mr. Waals te verhinderen. Men heeft er twee keer bij de Commissaris der Koningin in Gelder land. mr. H. W. Bloemers. en één keer bij het ministerie van Binnen landse Zaken op aangedrongen de burgemeester met vervroegd pen sioen te sturen of zijn ziekteverlof te verlengen. Zowel de commissaris als het mi nisterie achtte evenwel geen termen aanwezig om op dit verzoek in te gaan. Reeds eerder had de heer Waals een verzoek van de raad om heen te gaan van de hand gewezen De open brief is vooral bedoeld om zu^ een einde te maken aan de vele ge- I nichten, die over deze affaire de ronde doen. De raadsleden stelden echter uitdrukkelijk dat zij zich aan hun belofte zullen houden om ook na de terugkeer van burgemeester Waals hun functie zo goed mogelijk te vervullen. Dit ondanks de grote verschillen van inzicht die er met de burgemeester bestaan. plan „Endepoel". Ook werd een op somming gegeven van de genomen maatregelen ter bestrijding van de verontreiniging Het opgraven van de leiding, al dus dit rapport, om de oorzaak van de infectie vast te kunnen stellen, en op basis van deze gegevens tot aan sprakelijkheidsstelling van de aanne mer over te gaan, is een zaak waar van de gemeentefinanciën weinig of in het geheel niet voordeel zullen kunnen trekken. De aannemer zal er zich in een procedure terecht op kunnen beroepen, dat hij onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft moeten werken. Zijn werk zaamheden vielen namelijk samen met de werken voor het bouwrijp maken van het plan en de woning bouw. Bovendien heeft de aannemer de nodige zorgvuldigheid in acht ge nomen. Het opgraven van de leiding met het doel tot een eventuele aansprake- lijhkeidsstelling van de aannemer te komen, moet ontraden worden. Blijft dus de vraag of het opgraven nood zakelijk is om de infectie op korte termijn te doen verdwijnen. De kos ten hiervan worden op f 21.900.— ge raamd. Dit zou echter gepaard gaan met een groot ongerief voor de verbrui kers. Regelmatig vegen van de lei dingen wordt als betere oplossing ge- Blijmoedige avond LEIDERDORP Een blijmoedige avond in de fraaie Scheppingskerk in Leiderdorp. Daar was het veelge prezen, in binnen- en buitenland op tredende ..Haags Matrozenkoor", dat deze zomer in Berlijn gaat con certeren onder leiding van Sipke de Jong, op bezoek. Het zong een gevarieerde collectie merendeels luchtige volks- en dans liederen uit velerlei landen: Israël. Nederland, Spanje. Italië, Tirol en Polen. Aan deze jongens (ongeveer veer tig in getal) kunnen niet dezelfde ei sen gesteld worden als aan de Wie ner Sangerknaben of de Regensbur- ger Domspatzen, die dagelijks stude ren terwijl zy dat slechts tweemaal per week kunnen doen, waarbij ook de gewone school veel van hun eist. Toch vormen ook zij een helder, fris, zuiver en genuanceerd klinkend groepje. Aanvankelijk ging het wat bedremmeld toe, waarschijnlijk als gevolg van een in deze kerk noodza kelijke gewijzigde opstelling. Wij hadden toen graag méér pit en een «ich vrijer uitzingen gewenst, maar na de pauze werd aan deze wens ge lukkig veel meer voldaan Sipke de Jong lijkt ons een begrip vol pedagoog die de stemmen niet forceert, wat uitermate belangrijk is speciaal om dat de stemmutatie nog komen moet. Hij begeleidde de in hoofdzaak door hem stijlvol bewerk te liederen muzikaal en gevoelig. Onder de liederen bevonden zich enkele juweeltjes: weemoedige Is raëlische zangen en Italiaanse en Spaanse kerstliederen, die evenwel voor het hele jaar gelden. Ook het Poolse Zaljlvka van Slavenski met de daarin verwerkte czardas dient gememoreerd. De negro-spiritual .JMary ëad a by" met zyn jazzritmen vormde als climax een uitmuntende afsluiting Waardevolle medewerking verleen de het duo Koos Verheul (fluit) Jan van der Meer (piano), wier per fecte tweeeenheid wij zeer onlangs uitvoerig huldigden naar aanleiding van hun Toonkunstconcert. In composities van J. Chr. F. Bach <8onat» in D gr. t.). de romantisch- raelodieuze, virtuoze sonate „Undi ne" van de in de vorige eeuw beken de componist Carl Reinecke het vorig seizoen ook in Leiden geblazen door de beroemde fluitist Jean Pierre Rampal en de onovertrof fen Fantasie op. 79 van Fauré toon den zij zich opnieuw een duo, waar- De matroosje» hoogste lied op ons land trots mag zijn. In de pauze een kleine verrassing: de jeugdige Willibrordzangers uit Oegstgeest gaven in de wandelgang onder directie van de directeur van de Leiderdorpse Muziekschool de heer A. Hoge boom, onverwacht nog een paar nummertjes weg. Alsof ze eventjes wilden zeggen: hallo, wy zijn er óók nog! Th. J. Hannema (Van onze parlementair» redactie) Indonesië zal dit jaar voor een waarde van 125 miljoen gulden hulp uit Nederland ontvangen. Daarvan zal 108,5 miljoen worden besteed aan voedselhulpfinanciële pro jecten en hulp ter verbetering van de betalingsbalans. Ongeveer 16,5 miljoen gaat weg aan technische hulp, zo deelde minister Udink (Ont wikkelingshulp) gisteravond in de Tweede Kamer mee. De Nederlandse toezegging is geplaatst in het kader van een meerjarige programme ring van de Nederlandse hulp aan Indonesië, dit zich uit strekt tot 1971. Om reeds nu Indonesië in staat te stellen een aanvang te maken met de voorberei ding en uitvoering van een aantal projecten, die de We reldbank heeft goedgekeurd, is besloten dat Indonesië deze projecten extra in Nederland zal kunnen onderbrengen. Het totaal bedrag aan pro jectenhulp dat Nederland in de jaren '69 t.m. '71 voor In donesië zal financieren is ge steld op 150 miljoen gulden. WASHINGTON (DPA. AFP. Reu ter) De Amerikaanse Regering deelde gisteren mee. dat althans voor het ogenblik op het huidige communistische offensief tegen ste den in Zuid-Vietnam niet met een hervatting van de bombardementen zal worden gereageerd. President Johnson had indertijd voor een volledige staking van de luchtaanvallen als voorwaarde ge steld. dat er dan ook een einde zou moeten komen aan de beschieting van Zuidvietnamese steden en aan de infiltratie In de gedemilitari seerde zone. Een schriftelijke af spraak hierover bestaat echter niet. aldus de Amerikaanse woordvoer der. Hij voegde hieraan toe. dat de zongen het communisten er in de herfst op had den aangedrongen, dat schriftelijk (Foto LD.Holvast) zou worden vastgelegd, dat aan de bomstop geen voorwaarden verbon den waren. De Amerikaanse rege ring had dit echter ..vanzelfspre kend" geweigerd. Het hoofd van de Amerikaanse on derhandelingsdelegatie in Parijs, Ca bot Lodge, heeft gisteren tijdens de besprekingen ln gematigde bewoor dingen geprotesteerd tegen de aan vallen van Noordvietnamezen en Vletcong op de steden in Zuid-Viet nam. De heer Willemsem merkte naar i aanleiding van deze kwestie op. dat het gewenst is 'n nieuwe be heers ver ordening vast te stellen, waarbij dui delijk de technische en administra tieve verantwoordelijkheid wordt vastgelegd. De voorzitter voelde wel voor een nieuwe beheersverordening en zei dit nader te zullen bespreken I in B. en W. Voorts was hy van me- ning, dat de zaak zich in gunstge zin ontwikkelt en dat het thans een aflopende zaak is. Gebrs. Spadon voor de commissie beroepseh r i f ten LEIDEN Voor de commissie be roepschriften zyn gisteren de beide partyen gehoord over de afwyzing van het college van B en W om een bouwvergunning te verstrekken voor een parkeergarage op het bin nenterrein tussen de Gerard Dou - straat, de Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat en de Witte Singel Het gemeentebestuur heeft zyn weigering gemotiveerd met artikel 48, le lid sub a van de woningwet. B. en W brachten drie bezwaren naar voren: door de uitvoering van de plannen van de garage door de gebrs. Spadon ingediend zullen de achtergevelrooiiynen overschreden worden; het bouwontwerp leidt tot een vergroting van de bebouwings dichtheid, die uit stedebouwkundig oogpunt niet kan worden toegestaan voorts wees het college erop dat in '64 een zelfde principe-verzoek om gelyke redenen werd afgewezen. Als pleiter voor de gebroeders Spa don trad op de architect, M. Kool haas uit Oosterbeek. Hy vestigde de aandacht van de commissie op de andere bedryven op de binnenplaats, die de rooiiynen in vergaande mate hebben overschreden dan de gebrs. Spadon zullen doen. Over de stede- bouwkundige bezwaren merkte de heer Koolhaas op dat deze slechts een mening weergeven, en niet in voorschriften zyn vastgelegd. Hy voerde aan dat de afwyzing van een vorig verzoek moeilijk als tegenargu ment gebruikt kan worden. De heer Koolhaas overlegde de commissie fo to's waaruit zou moeten biyken dat de plaatselyke verkeerssituatie zeer gebaat zal zijn met een parkeerge legenheid. De commissie zal schritfteiyk uit spraak doen. Geen Nova Zembla in kranten/aal Naar aanleiding van het stuk ..ver warming in leeszaal" in het LID. van woensdag onder .Lezers schrijven' wil ik graag het volgende zeggen. Ik ben zelf al jaren lid van de bibliotheek Reuvens en heb nooit te klagen ge had over de warmte, die in alle za len. ook in de krantenzaal. goed is. Weet de heer Goddyn wel wat de bedoeling is van een krantenzaal? Dat is namely k 1 of 2 kranten lezen en dan weg gaan en geen paar uur biyven hangen en met Jan en alle man te kletsen. Dat de bezoekers met hun winterjas aan. de krant lezen, geeft toch niet. want 99 van de lOO^r houdt de win terjas ook in de andere zalen aan K STEPHANUS. Herensteeg 16b, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9