Lohmann weg bij de NS Biafra krijgt hulp uit EEG Steekspel rond dodelijk infuus Sociale uitkeringen in toekomst per giro Directeuren krijgen alleen Comité wil: INDONESISCHE VOORLICHTING VERBETEREN Internationale aanslagregeling ontwikkelingshulp Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. U toch ook? TELEGRAM NAAR NIXON VERLOVINGSRINGEN DESIREE Meer service voor aow en aww'ers Lente is een bloem in je knoopsgat steken Brocades-personeel voor rechter Vier patiënten Controle Man verdacht van wurgnioord aangehouden In Deventer Borstbeeld Halbertsma VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (GPD) Commandowisseling bij de NS. Aan de top van de Nederlandse Spoorwegen stond gisteren voor het laatst ir. J. Lohmann. De man die in 1930 aan het Moreelsepark in Utrecht als 22-jarige ingenieur kwam solliciteren naar een baantje als adspirant-ingenieur, beëindigde gisteren met een receptie in datzelfde gebouwencomplex zijn spoorwegloopbaan. Een loopbaan die hem de laatste tien jaar als president-directeur van een steeds dieper in de verliescijfers rakend bedrijf onnoemelijk veel zorgen bereid heeft. Zelf zegt hij met iets van berusting op zijn massieve, weinig plooibare gezicht over die laatste tien jaar: bij de directie komen alleen maar zorgen. Leuke dingen hoor je niet. W' I Dat klinkt triest. Het heeft ook Iets triests, dit afscheid van een man die met grote waardigheid moet toe zien hoe ondanks doeltreffende ef ficiency-verhoging de verliezen in acht jaar opliepen tot een totaal van 400 miljoen gulden. Die sterker nog ingrijpend in zijn persoonlijke beleving van het spoor en alles wat daarmee gepaard gaat Harmeien beleefd heeft: met meer dan 90 do den de grootste treinramp die ooit in Nederland gebeurd is. Meer dan de structurele verliescijfers op de ba lans heeft dat hem verbijsterd. Zo- Iets. zegt htf, bezorgt je slapeloze nachten. Zorgen en waardigheid. Uit die twee hoofdbestanddelen is Ir. Lóh- mann's laatste periode opgebouwd Zorgen die van binnen en van bui ten het bedrijf op hem aanstorm den. waardigheid waarmee hij ze te gemoet trad. Misschien heeft die per soonlijke waardigheid zijn culmina tiepunt gevonden in zijn op 60-jarige leeftijd genomen besluit af te tre den en zyn taak aan een jongere kracht over te dragen. Om conti nuïteit te bereiken tussen de uitwer king van de in het afgelopen jaar gemaakte plannen en de inkomende jaren verwachten uitvoering daar van heeft hij zichzelf de afscheids- handdruk gegeven waartoe op basis van vrijwilligheid ook enkele tiental len afdelingschefs en andere leden van het hogere NS-kader bereid ble ken Geen carriérebouwer Ir. Lohmann is niet het type van een carrière-bouwer. En er is heel wat gerichte fantasie voor nodig om in zijn entree bij de spoorwegen voor tekens te zien voor zijn latere berei ken van de top. Die entree begon in 1930 met een sollicitatiebezoek (in jacquet zoals dat toen nog gewoonte was) aan de Utrechtse spoorwegburcht. Of eigenlijk iets eerder: met het opgooien van een gulden want daar mee tosten de 22-jarige kersverse ci viel- ingenieur Lohmann en een stu dievriend. wie bij waterstaat en wie by de spoorwegen zou reageren op twee nagenoeg gelijkwaardige func tie - aanbledi ngen Het werd Lohmann-spoorwegen en zonder de minste zenuwen maakte hy met elf concurrenten de ver plichte sollicitatierondgang langs tien moeilijke vragenstellende heren Voor zenuwen was geen enkele re den want een behulpzame bode had verteld dat één van de sollicitanten de zoon was van een chef van dienst en dat dus alles al keurig bekeken was. Eén van de heren vroeg be langstellend: „Wordt er nog steeds zoveel gedronken in Delft?" Die vraag eiste een woord, want de zeggen: „Nog net zoveel als in uw tyd". En met de nodige fantasie valt daarin een symptoom te zien van de diplomaieke kwaliteiten die in zyn latere functie nodig zouden zyn. Volledigheidshalve: de afdelings chef die de vraag stelde bleek later geheelonthouder te zyn. Omdat er een tyd geen personeel was aangesteld werden er die dag zelfs twe sollicitanten de eer waar dig gekeurd toe te treden tot de se lecte dienst van weg en werken. Eén van hen: ir. J. Lohmann die 1 september 1930 begon te werken in het toen nog zo deftige wereldje van de hoofdadministratie. Spoorweg laat staan vervoers- politiek. was overigens iets wat zich in de jaren 1930 afspeelde ver boven het hoofd van de heer Lohmann, die by een soort ingenieursbureau zat waarin hy van de hele malaise hoofdzakeiyk wat merkte door de noodzaak zo goedkoop mogeiyk te construeren. Een voorbeeld van het zuinig con strueren: er zakte eens een reiziger door een oud houten perron. Ir. Loh- man kreeg van zyn chef de bood schap: een mooie job voor jou. Er moet een nieuw perron, een nieuw dienstgebouw en een houten kap ko men. Je krygt niet meer dan 100.000 gulden. Je kop eraf als je er boven gaat. Mooiste tijd in die algemeenheid van problemen b.v. de verwerkelyking van een pro- meer dan zyn voorganger Den Hol lander moeite had de iruierlyke ze kerheid te vinden om zyn weg te gaan. Zyn benoeming by de dienst ex ploitatie heeft ir. Lohmann niet als een promotie gevoeld. De toenmali ge directie met de stormachtige ir. Den Hollander aan het hoofd, wilde meer aan job-roulation gaan doen en die opvatting dat het goed was eens iets anders te gaan doen, heeft in zekere zin de heer Lohmann een stuk arbeidsvreugde en dus levens- ge lui: gekost. Al heeft het natuur lijk anderzyds een belangryke scha kel gevormd op de weg naai- die toch voor iedere ambitieuze NS - functionaris in de hogere rangen by- na magische aanduiding PDa de beroepsafkorting voor functie-aan duiding president-directeur. Dat sta dium bereikte ir. Lohmann in 1958: op 1 mei van dat jaar werd hy be noemd tot directeur. In november van hetzelfde jaar werd hy per 1 januari 1959 benoemd tot president- directeur als opvolger van ir. F. Q. den Hollander. Misrekening In 1937 ging ir. Lohman naar Am sterdam-oost waar de spoorbaan omhooggebracht moest worden. Een groot werk van 30 miljoen (vooroor logse) guldens waar hy ..tweede meisje" werd by ir. J. D. M. Bardet, Ik heb er veel geleerd over de or ganisatie van het werk. Ik kreeg er een soort financiële training en ik had er. door allerlei bouwbesprekin- gen, enorm veel contact met de ge meente, zegt ir. Lohman. Hij laat er na zyn afscheid geen twyfel aan bestaan: deze Amster damse jaren zyn voor hem de pret tigste tyd geweest. .Als je bezig bent een werk tot stand te brengen en je ziet dat het uit de grond komt: dat geeft voldoening". Als chef van de afdeling nieuwe werken kwam ir. Lohman omstreeks de jaarwisseling '49/'50 naar Utrecht terug, waarna hy in 1952 chef werd van de dienst van weg en werken en weer twee jaar later chef van de dienst van exploitatie. By zyn benoeming in 1958 heeft de heer Lohmann gezegd de zich steeds uitbreidende motorisering niet als een ernstige bedreiging van de spoor wegen te lezen. Dat is een misreke ning gebleken, maar het weer van gisteren voorspellen i6 nooit moeilyk en het auto-vervoer van de jaren '60 is bepaald niet alleen door de NS- leiding niet in zyn omvang en konse- kwenties voorzien. ALs hij één wens mocht doen voor de realisering van een bepaald spoor wegobject, in welke richting zou dat gaan? Geen enkele aarzeling: de Schiphollyn. In vier grote steden heb ik in myn leven wat gedaan in de sector die me het meest vertrouwd is. Ik zou het byzonder leuk vinden als ik de Schiphollyn tot stand zou zien komen. Dan trekt me als clviel- ingenieur." Trekt het hem meer dan ject als automatische treinbeïnvloe ding? „De A.T.B is een veiligheids kwestie. De Schiphollyn is een zaak van maatschappeiyk nut. Dat zyn koeien en paarden. On verg elij kbare grootheden". Van vandaag af is ir. Lohmann geen spoorman meer. Tenminste: geen „echte", al bUjft hy door zyn benoeming tot lid van de raad van commissarissen nog wel degelyk aan het bedrijf gebonden. („Zeven verga deringen per jaar en een walgelyke hoop papier om door te weken. Als je het serieus doet nog een hele kluif'). Verder heeft hy nog twee „banen" waar hy heel wat vrye tyd in kwyt kanbestuurslid van de Stichting Academisch Ziekenhuis in Utrecht en vice-voorzitter van het Koninkiyk In stituut van Ingenieurs. Verdere plannen? „Voorlopig niet. Eindelyk weer eens een nomaal ge- zins- en familieleven leiden. Het wa ren gekke jaren na de oorlog en ei- genlyk schoot daar bitter weinig vrye tyd by over". DEN HAAG (GPD) In Den Haag presenteerde zich gisteren het onlangs opgerichte Comité Indonesië, opgericht door een aantal Nederlan ders. Volgens een van de initiatiefnemers, prof. dr. W. F. Wertheim, is de toe stand in Indonesië onvergelykbaar met het kolonelsbewind in Griek n- land omdat de toestand in Indone sië veel erger is. Het Comité Indonesië stelt zich in de eerste plaats voor de wat zij noe men gebrekkige voorlichting over de werkelijke situatie in Indonesië te ver oeteren. Men wijst vooral op de met militaire dictatuur gepaard gaande politieke onvryheid, mensonwaardi ge toestanden in gevangenkampen, groeiende materiële nood voor de brede massa van de bevolking en discriminatie tegen Chinezen en an dere minderheden. Het comité is van mening dat ver schillende acties noodzakeiyk zyn door een aantal actuele gebeurtenis sen zoals de berichten dat de Indo- netische autoriteiten van plan zyn op een der eilanden een concentratie kamp te bouwen voor vele gevan genen tegen wie geen enkele rechter lijke aanklacht is ingediend. „Dit kan niets anders worden dan een reusachtig vergroot „Boven Di- goel". en kan leiden tot een mense- ïyke ramp van onoverzienbare afme tingen". aldus de voorzitter van het comité, dr. J. M. Pluvier, lector Azia tische geschiedenis uit Soest. Minister Udink bepleit: DEN HAAG (GPD) Minister Udink (Ontwikkelingshulp) is voor stander van een internationale aan-1 slagregeling, waarby de rijke landen 1 naar internationaal geobjectiveerde vorm by dragen voor de hulp aar» ontwikkelingslanden Mocht d-at net lukken, dan wil de minister de hulp niet büjvend op hangen aan de norm van één pro cent van 't nationale inkomen, maar „een nieuw perspectief bieden voor verdere expansie", zoals hy gister avond in de Tweede Kamer zei. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Op initia tief van Nederland is in Brus sel een gemeenschappelijke EEG-voedselhulpactie voor Bia- ADVERTENTIE klassieke en moderne modellen, wy hebben reeds ringen vanaf f49.75 p p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prysverhoging. Levenslange schrifteiyke garantie F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 DEN HAAG (GPD) De Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid willen binnen afzienbare tyd de uitkeringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet (A.O.W.), de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.), de Vrywillige Ouderdoms- verzekering (V.O.V.) en de ongevals- en ouderdomsrenten zoveel mogelijk per giro aan de rechthebbenden gaan overmaken. Breuklijn Eigenlyk ligt daar de breukiyn in dc carrière van de civiel-ingenieur Lohmann, die als technicus, als con té teen nog aan haar mond kan bren- een vis in het water voelde en btf de behoedzaam ant- j exploitatieclub wel een goede team vragensteller kon geest vond plus een breed arbeids- evengoed een oude kroegtyger zyn I terrein waar hy heel veel geleerd als een geheelonthouder. Sollicitant heeft van alle andere facetten van Lohmann redde er zich uit door te 1 het spoorwegbedrijf, maar die juist (ADVERTENTIE) Bloemen knipogen tegen de zon. Vogels tierelieren in de bomen. Buiten is het bijna lente. En binnen? Waarom zouden we het vrolijke voorjaar niet nu al op visite vragen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dot de winterse somberte van uw wanden verdri|ft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. ons merk. Uw garantie! Rath s Doodeheefver Vijf R&D-boeken boordevol ideeën om von een huls uw thuis te maken. Zy die hun uitkering toch maar liever niet per giro ontvangen, krij gen in de nabije toekomst een cheque thuisgestuurd, die zy gedurende de maand van uitgifte of de maand daarna, op elke gewenste dag en by elk postkantoor kunnen verzilveren. De omschakeling op deze nieuwe betalingsmethode nu moet het be drag op een vaste datum op een daartoe aangewezen postkantoor in ontvangst worden genomen komt in nauwe samenwerking met de post cheque- en girodienst tot stand. Omdat nu voor 650.000 betaalbaar stellingen over het volledige juiste adressenmateriaal moet worden be schikt, is veel voorbereidend nodig. De nieuwe betalingsmethode kan ook niet voor het gehele land geiyk- tydig plaatsvinden. Het is de bedoe ling dat dit geleideiyk geschiedt, in een periode die loopt tot eind 1970. Men zal daarby in het algemeen te werk gaan volgens alfabetische volg orde van de hoofdpostkantoren. GRONINGEN (GPD) „U moet zichzelf geen verdachte gaan voe len. U hoeft zich niet te verdedi gen". Als de vice-president van de Asser rechtbank, mr. E. J. Anne- veldt dit zegt, tegen de 34-jarige apotheker van het Diaconessen- huis in Eindhoven, de heer A. M. Soeterboek, zijn de getuigen a decharge gehoord. De eerste dag van het proces tegen de drie werknemers van de N.V. Ko- ninklyke Farmaceutische Fabrieken v/h Brocades-Stheeman en Pharma cia in Meppel. wie „dood door schuld" wordt verweten, loopt dan teneinde. „Zyn de drie verdachten schuldig aan de dood van vier vrouwelyke pa tiënten van het Diaconessenhuis in Eindhoven" is de vraag, die in een klinische sfeer wordt uitgezocht door de Asser rechtbank Farmaceu tische vaktaal maakt de afstand tus sen de drie verdachten en de vier slachtoffers haast onoverbrugbaar. Op de verdachtenbai\k zitten een 55-jarige apothekersassistent en twee apothekers. De assistent is chef van de injectie-afdeling en de apothekers algemeen bedryfslelder en fabricage- leider van de Meppeler fabriek, die de berucht geworden infusie-vloeistof leverde aan het Diaconessenhuis in Eindhoven. Vier patiënten, toevallig allen vrouwen, stierven in 1966 binnen één week nadat zU een infuu6 met deze vloeistof gekregen hadden. Twee andere patiënten, die met dezelfde vloeistof (die in het algemeen dient om het vochtgehalte in het lichaam op peil te brengen) werden behan deld, gingen dezelfde abnormale koort-sversch y nselen vertonen als de vier patiënten die overleden. De affaire spitste zich gisteren voor de Asser rechtbank toe op de sterilisatie van de vloeistof. Uit de verhoren van de talryke getuigen - deskundigen kwam vast te staan, dat de vloeistof „vuil" was. omdat zy niet of met voldoende was gesterili seerd. Uitvoerig werd ingegaan op de vraag of de manier waarop de infu sie-vloeistof in de Meppeler fabriek wordt gesteriliseerd verantwoord en de controle na de sterilisatie vol doende ls. De meningen van de getuigen-des- kundlgen hierover waren verdeeld. Niemand kon echter de gemaakte fout aan wy zen Vrywel alle deskundigen waren het erover eens, dat de vloeistof na ge steriliseerd te zyn, moet worden ge controleerd. Alleen waren de door het Openbaar Ministerie en de door de verdediging opgeroepen getuigen het er niet over eens door wie de flessen „geschouwd" moeten worden: door de fabriek of door de apotheker die de vloeistof ontvangt. De zitting wordt vandaag voortge zet met het requisitoir door de offi cier van justitie, mr. J. C. J. van Oldenbeek. en het pleidooi van mr. H. Schootstra uit Leeuwarden. IJshockey Het Nederland** Ushookevteam heeft woensdag te Soopje zijn derde wedstrijd voor groep C van het wereldkampioen schap gewonnen De Nederlanders versloegen Bulgarye met 75 (2—2. 4—L 1—2). AMSTERDAM (GPD) Gister middag is op het Rembrandtplein in Amsterdam een 30-jarige man aan gehouden. die ervan wordt verdacht vorige week woensdagavond in een bouwkeet in Haarlem de 78-j. Am sterdammer Hendrikus Paul Sand- bergen door wurging om het leven te hebben gebracht. De verdachte wandelde op het Rembrandtplein en werd herkend, waarna de hulp va/n de politie werd ingeroepen. De man is op het Am sterdamse politiebureau ingesloten en in het begin van de avond naar Haarlem overgebracht. De Haarlemse recherche is begon nen aan het onderzoek. De man is sedert twee maanden met proefver lof uit het Ryksasiel in Avereest. DEVENTER «ANP) De burge meester van Deventer, mr. N. Bol- kesteln. heeft gistermiddag een borst beeld onthuld van de Friese geleerde en letterkundige Joost Hiddes Hal bertsma. die honderd jaar geleden in Deventer is overleden. Joost Hiddes Halbertsma werkte lange tyd in De venter als doopsgezind predikant. Hy verrichtte een aantal studies over taalwetenschap, met name over dia lecten. De Leidse Universiteit ver leende hem een ere-doctoraat in de letteren. Hy legde voorts een uitge breide verzameling aan van archeo logische vondsten, kostuums, muziek instrumenten. speelgoed en sieraden. In het museum De Waag in Deven ter is ook een tentoonstelling ge opend. waar een deel van deze ver zameling en een aantal geschriften van Joost Hiddes Halbertsma zyn te zien. fra op touw gezet. Dat heeft mi nister Udink (Ontwikkelings hulp) gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. De actie omvat de levering van 25.000 ton haver-, gerst- en mais- vlokken via particuliere organisaties als het internationale Rode Kruis, de Unicef en de organisaties op con fessionele grondslag, die by de hulp aan B'afra betrokken zyn De voedselhulp vertegenwoordigt een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden. Nederland zal daarvan on geveer 4,75 miljoen (3000 ton) voor zyn rekening nemen. Minister Udink zei. dat hiermee de hulp aan de noodiydende bevolking op ruim 19 miljoen gulden is geko men. Daarvan is 56 procent in Bia fra terechtgekomen. De socialist Dankert heeft gister avond in de Tweede Kamer het tele gram voorgelezen, dat dr. Middel koop. pas teruggekeerd naar Biafra. president Nixon in Rome heeft ge stuurd. Volgens dat telegram is de toestand in Biafra erbarmelijker dan ooit en is de burgerbevolking de pu re uitputting naby. Volgens dr. Middelkoop voldoen de Amerikaanse vliegtuigen, die zyn ingezet, om hun laadvermogen on voldoende is en er steeds reparatie» en revisies moeten worden uitge voerd De landingsbaan van Sao Tomé is voor deze toestellen boven dien te kort. In het telegram vraagt dr. Middel koop president Nixon het initiatief te nemen voor een onmiddeliyk staakt het vuren, dat een politieke oplossing van het geschil zou moeten inluiden. ADVERTENTIE Op de Goolseweg in Amster dam bij Diemen sloeg gisteren een met stookolie geladen tank wagen om. De chauffeur moest met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De brandweer was geruime tijd bezig om de stookolie weg te spuiten en het verkeer liep dan ook belangrijke vertragingen op.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7