het Roest vijand nr. 1 van het koetswerk Ook pakkingen van kunststof perquin Toyota passeert de vijf miljoen PECH? RIJ WEG! Aan elke (te) snelle brommer is geknoeid CINTURATO Vtitt wegen, wagens, wielen en wat-er'zo-bij-komt *f| zweeds m l-station Ouderdom accu geen twistpunt Goedkopere ID 19 luxe BIJNA ALTIJD VAN BINNEN UIT Ook een Total automatische benzinepomp IRELLI Korevaargarage N.V. Ford-show in de Stadsgehoorzaal Vakantiegidsen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 specisalbsdrQf voor anti-roestbehandeling van automobielen 4 vaikenburgaeweg 15 lelden tet.21345 Vanuit Leiden 100 meter voorbij kruising: H. Schouw op de weg richting Valkenburg - Katwijk. ADVERTENTIE Menige koper van een twee dehands auto zou gaarne weten wat de ouderdom is van de ac cu, die zioh in die wagen be vindt. Een goed onderhouden accu gaat meestal wel twee jaar mee. soms wel drie en in een enkel geval zelfs nog wel meer. Maar bij een ouderdom van twee jaren kan niet meer op een 100 pet. capaciteit gerekend worden, vooral niet in de win tertijd. Hoe oud de batterij is. staat meestal duidelijk zichtbaar in- gestempeld. Bü oudere accu's op een poolbrug, nieuwere voor namelijk op de ai) kant van de batterij. Maar met die cijferreeksen kunnen de automobilisten vaak weinig beginnen, omdat het voor hen een soort van geheim schrift is. Inderdaad was dit vroeger voor een leek heel moei lijk te ontraadselen, maar in het kader van een internatio nale normalisering hebben de accufabrikanten tot een bijna uniforme aanduiding besloten. Meestal wordt een getal van vier cijfers hiervoor gebruikt. Deze kunnen achter elkaar staan of gegroepeerd zijn in tweemaal twee cijfers. By de accu's kan men dit getal in tweeën gedeeld nog wel aan treffen op beide polen. De eerste twee cijfers duiden de fabrieksweek aan, de twee andere het produktiejaar. Het getal 1768 betekent dus dat de accu gefabriceerd is in de 17de produktieweek van het jaar 1968. Staan deze cijfers geschei den dan betekenen de kleinere cijfers steeds de produktieweek en de grote het jaartal. Kortgeleden was er groot feest in Toyota-stad in Japan, omdat Toyota stad in Japan, omdat Toyota als grootste automobielfabrikant van Azië zijn vijf miljoenste automobiel van de band liet rollen. De heer P. .W Louwman, presi dent-directeur van Louwman en Par- qui, de Toyota importeur ln Neder land, was Uitgenodigd als vertegen woordiger van alle Toyota-importeurs over de gehele wereld aan deze feestelijkheden deel te nemen. Toyota f abriceerde in 1968 1.097.000 wagens, waardoor zy op de 5de plaats van de ranglijst van de meest fabricerende automobielfabrie ken in de wereld kwam te staan en heeft zyn produktieschema voor 1969 op 1.2000.000 wagens gesteld. Op de zondag gesloten RAI toonde Citroen voor de eerste maal een gro te wagen (ID 19 Luxe) voor even minder dan 12.000 gulden. Met deze aanvulling op de serie grote modellen wordt een wagen ge boden, die bijna f 2.000,- lager is ge prijsd dan de ID 19 Conf ort. Het prijsverschil is bereikt door afstand te doen van een aantal speciale voorzieningen. De nieuwe ID Luxe heeft geen stuurbekrachtiging maar een verbe terd stuurmechanisme, dat lichter werkt dan vroeger. De dubbele kop lampen draaien niet mee met de stuurbeweging. Het interieur is een voudiger dan van de Confort. Uiter lijk is er geen onderscheid met de duurdere typen behalve de kleine wieldoppen. Op de wezenlijke punten (93 pk mo tor, hydro-pneumatische vering, be krachtigde schijfremmen, enz.) is geen verandering aangebracht. Roest is de grootste vijand van de autocarrosserie en de le vensduur van sommige merken wordt bepaald door die van het koetswerk. Vaak doen de motor en de andere mechanische onderdelen het nog prima, terwijl een bijna doorgeroeste car rosserie gevaar oplevert voor de inzittenden. Dit roestproces volgt bijna in alle gevallen de weg van binnen Tiaar buiten. Aanzienlijke roestbeschadiging via de laklaag treedt zelden op, tenzij men het onderhoud schandelijk verwaarloost. De laklaag Is doorgaans, wanneer men hem goed in de was zet, wel be stand tegen de Inwerking van pekel en vocht. Mochten er desondanks toch dergelijke roestplekjes ontstaan, dan zyn zy by tijdige constatering meestal met geringe kosten nog wel bij te werken. Roestwerking van binnen uit wordt echter vaak pas ontdekt als het al te laat is. Roest ontstaat door Inwerking van vocht. De vochtigheid van de lucht is daarvoor reeds voldoende. Andere factoren, die de roest- vorming in de hand werken, zyn luchtverontreinigingen zoals chlo ride, zwavelverbindingen en kooldio- xyde. Voorts draagt condenswater, I pekel en vuil in hoge mate tot de I roestvorming by. Een verdere oorzaak van het roes ten der carrosserie ligt in de con structie van de huidige auto's. De zelfdragende carrosserie bestaat tegenwoordig geheel uit aan elkaar gelaste plaatstukken. Een volledige afdichting van deze puntlassen is niet mogelijk, zodat vooral via het onderste plaatwerk van de carrosserie water, vuil en pe kel kunnen binnendringen. Men kan het vergelijken met een ruit die beslagen is. Bij een goede doortochting verdwijnt deze aanslag op de ruit snel, maar in die holle ruimtes, waar nauwelijks lucht verplaatsing plaats heeft, kan deze condens hele waterplassen ver ooi-za ken. Bescherming van de onder kant met een bitumenlaag beschermt de bodem wel voor opspattend grint en water, maar de laag is te taai om ook in de voegen en holle ruimtes door te dringen. Het aanbrengen van een dergelijke bitumenlaag op een reeds door roest aangetaste bodem is absurd, want hierdoor kunnen vocht en reeds ge vormde roest in de voegen en plaat verbindingen worden ingesloten. Ruimten Andere kweekplaatsen voor roest zijn de holle ruimten van de carros serie (zoals de portierwanden en de onderste deyrranden)holle chassis- balken en de portierstijlen, die van huis uit in het geheel niet, of maar matig beschermd zyn. Op deze de- len vormt zich bij temperatuurver schillen ook condenswater. +Pontiac is deze maand uitge komen met een nieuw model, ge naamd The Judge, een snelle ATTienkaanse personenwagen in het sportieve genre. Vijf jaar ge leden introduceerde General Mo tors haar eersteling in deze klas se. de GTO. De nieuwe creatie heeft een zeer apart uiterlijk door een 1.50 m brede stabilisatievin dwars op de achtersteven. Standaard krachtbron voor dit model is een 6.55 l V-8-motor van 366 SAE-pk. Pantiac's „The Judge" is in cou pé en convertible uitvoering le verbaar. Aan de voorzijde wordt de wagen gekenmerkt door een zwart, gescheiden radiateur. scherm. een van energie-absorbe rende kunststof (Endura) ver vaardigde bumper, twee luchtin laten op de motorkap en een goed in het gezichtsveld staande, even eens op de motorkap gemonteer de toerentellerdie kenmerkend is voor Pontiac. De sportieve rally-wielen hebben 970x14 glas vezelbanden. Het interieur bevat j ondermeer kuipstoelen, een naar de bestuurder gericht instrumen tarium en een met vinyl bekleed stuurwiel met verzonken spaken. De topsnelheid van een nieu we bromfiets bedraagt in het gunstigste geval 43 kilome ter per uur. Kan hij harder rijden, dan is er aan geknoeid. Dat lijkt misschien een boude uitspraak, maar het is een wet van Meden en Perzen. Men zou er zelfs een maandsalaris op kunnen verwedden. Dat heeft trouwens een ingenieur van het RAI-TNO-instituut ook gedaan op een van de jaarlijkse bijeen komsten van afgevaardigden van politiekorpsen en functio narissen van RAI-TNO. Nog niemand heeft dit maandsalaris kunnen winnen. Op deze ver gaderingen woorden allerlei nieuwe ontwikkelingen op bromfietsgebied besproken. We hebben in deze rubriek al eens eerder over het te snel ryden gesproken en gewezen op de ri sico's, die het opvoeren van bromfietsen met zich mee brengt. Voor voornamelijk jonge knutselaars is het opvoeren van de prestaties van de brommer bijzonder aantrekkelijk, temeer daar de bonafide handel hen daarbij zelfs behulpzaam is. Ge makkelijk kan men opvoer - setjes kopen bij vele bromfiets- zaken. Bekend is vooral de zo genaamde race-carburateur van het merk Del Orto. Ner gens in de wet kan men vin den. dat het kopen of verkopen van opvoersetjes verboden is, maar als men deze zaken mon teert op bromfietsen en er dan de straat mee op gaat. is men in overtreding. De meeste politiekorpsen hebben bromfietsdeskundigen, die men niet gemakkelijk voor de gek kan houden. Zo langza merhand kunnen deze korpsle den alle opvoertechnieken dro men en om een race-carbura teur te herkennen behoeven zij zich niet eens naar het motor blokje te bukken. Wat zijn nu de wezenlijke ri sico's voor overtreders. Aller eerst levert hun afwijkend ver keersgedrag gevaar op voor henzelf en voor anderen, niet in het minst op rijwielpaden. Het is daarom, dat de justitie streng optreedt tegen zondaars. Mees tal betekent een bekeuring te vens het inbeslagnemen van de brommer, die zelden door de kantonrechter wordt teruggege ven. Blijft verder de „normale" tenlastelegging van ryden zon der rijbewijs, kentekenbewijs een belasting op een „motorrij wiel". ML-methoden Een goede methode om de roest werking tegen te gaan. is de in Zwe den ontwikkelde ML-methode. Hierbij j wordt een roest werend middel onder hoge druk ln de holle ruimten gespo- ten. Om alle punten goed te kunnen bereiken, moeten hiervoor op diverse plaatsen in de carrosserie gaten wor den geboord, die later weer met plas tic kapjes worden gedicht. Voor de meeste bekende merken auto's bestaan hiervoor boorsche- ma's. Het roestwerend middel moet hierbij aan bepaalde voorwaarden voldoen om een zo groot mogelijk ef fect te bereiken. Het moet door zyn kruipvermogen in de fijnste voegen en naden kunnen doordringen, reeds aanwezige roest en vocht kunnen neu traliseren en verdere roestvorming kunnen tegengaan. Aanbevolen wordt echter de metho de direct toe te passen na aankoop van een nieuwe auto, maar het. moet wel door een vakman geschieden. Er zijn diverse middelen in de han del die zich voor een dergelijke ML behandeling uitstekend lenen, maar de bekendste zijn wel tectyl en Di- nitrol 33 B. Nadat verleden jaar Shell langs rijksweg 12 benzinepompen met een automaat voor munten en bankbiljet- i ten plaatste, volgt Total Nederland NV thans met een dergelijke proef- I neming, doch nu binnen de bebouw- I de kom. Dit gebeurt op het service-station 1 aan de Horvathweg in Schiedam. Tij dens de nachtelyke uren (tussen 24.00 uur en 07.00 uur) kan de automobi list, nadat een bankbiljet van tien gulden of een rijksdaalder in de tank- automaat is gedeponeerd, zelf de pomp in werking stellen volgens een op de pomp en automaat aange- I brachte handleiding, j De automobilist ontvangt bo- bovendien een kassabon die, be halve het bestede bedrag aangeeft hoeveel btw in dat bedrag is begre- 1 pen. De automaat is een produkt van de Engelse fabriek Automation Devi- ces Ltd., op het continent vertegen woordigd door het Ingenieursbureau Rietveld in Rotterdam. De automaat is erop berekend, dat I afhankelijk van het aantal aangeslo- I ten pompen, twee tot zes klanten ge- lijk tijdig kunnen tanken. Als de proef slaagt zal Total zeker meer van haar stations gaan uitrus- ten met deze tankautomaat. Oppervlakkig bekeken een titel vol tegenstrijdigheden! Bij nader in zien heeft men het echter volkomen mis. Dit handige zakboekje in ge plastificeerde omslag van Uitgevers maatschappij Kluwer in Deventer is juist bedoeld om het pechvogels mogelijk te maken zo snel mogelijk hun weg te doen vervolgen, zonder hulp van een garage. Het eerste deeltje van een serie van reeds ver schenen werkjes, handelend over de VW 1200/1300/1500 Kever en Kar- mann Ghia, geeft een duidelijk in richt in hetgeen men bij pech onder weg moet doen om het euvel direct te herstellen. Een groot percentage van alle pechgevallen heeft eenvou dig te lokaliseren en te verhelpen oorzaken. Men moet het maar we ten. Nu, dit boekje leert de VW- ge bruiker allerlei kneepjes, welke hem vroeg of laat van pas kunnen ko men. Wie het goed bestudeert en het altyd bij zich heeft in de wagen, kan heel wat mankementen zelf tot een oplossing brengen. I Hetzelfde geldt voor de versche- I nen boekjes over de Volkswagen 1500 1600 Variant, de Ford 12 M TS en de Opel Kadett. In mei verschijnt een nieuwe sene van vier, handelend over Fiat 850 coupé Spider, BMW 1500/1600/1800 2000/2003, Renault R4 R4L en Opel Rekord B/C. In het najaar volgt dan nog een I derde serie waarin men os. die DAF wil behandelen. ADVERTENTIE Magazijn GARENMARKT 44 De Stadsgehoorzaal, die wonder lijke vergaarbak van alle mogelijke activiteiten, is dezer dagen het do mein van het produkt. dat in toene mende mate ons leven gaat beheer sen, namelijk de automobiel. Eigen lijk is het eigenaardig, dat zo kort nadat het rumoer rond de grote au tosalon in het Amsterdamse RAI-ge- bouw is verstomd, vele particuliere garagebedrijven zich alweer beijve ren hun auto's met flink vlagvertoon te pousseren. Het onderstreept de theorie, die twee bestuurleden van de afdeling Leiden van de Bovag in ons RAI-nummer ontwikkelden, dat op de RAI wel veel wordt gekeken, maar weinig wordt gekozen en nog minder wordt gekocht, In dit licht moet men dan de show zien, die Rijnland thans in de Stadsgehoorzaal houdt. De gisteren begonnen exposi tie eindigt zondag. In de verschillen de zalen vindt men de enorme ver scheidenheid aan automobielen, wel ke Ford heeft te bieden. Natuurlijk met het nieuwste kassucces, de Ca pri. als grootste attractie. Alleen voor de grote Amerikaanse Ford kan men niet in de Stadsgehoorzaal te recht. Ze kunnen niet door de deu ren! Tim Wood bijna zeker van titel COLORADO SPRINGS (ANP) De Amerikaan Tim Wood is na de verplichte figuren vrijwel zeker van het wereldkampioenschap kunstrij den heren in Colorado Springs. Wood heeft 126.7 pnt voorsprong op de Europese kampioen Andrej Ne- pala uit Tsjecho-Slowakye De Fransman Patrick Pera bezet de derde plaats. Nieuwe uitgaven Welke vorm van reizen men ook verkiest, alleen een goed voorbereide vakantie kan een geslaagde vakantie worden. Gelukkig is deze waarheid als-een-koe aan de meeste Nederlan ders niet voorbijgegaan, al zijn er booh nog vo-or wie een reisgids een gesloten boek is. Wie uitgebreide en overzichtelijke informatie zoekt, kan terecht bij de serie Amstel reisgidsen (uitgave L. J. Veen, Amsterdam), waarin, behalve een aantal boekjes (pocketformaat van gemiddeld 160 bladzijden) over Nederland, reeds een lange reeks over buitenlandse stre ken is verschenen. De nieuwste heb ben betrekking op de Costa Brava en de Costa del Sol, Joego-Slavië, de Italiaanse Riviera en de Cóte d'Azur, alle vier van de hand van Heinz Görz. Eerder versohenen in deze handige reeks boeken over de Ar dennen, Luxemburg, West-Duitsland I (Eifel, Moezel en Zwarte Woud), West-Duitsland II (van Hessen tot Beierse Alpen), Zuid-Frankrijk (kust van Italië tot Spanje», Noord-Italië, Midden-Italië, Italiaanse Adriatische Zee, Noord-Spanje «Costa Brava, Costa del Azahar en Madrid), Mal- lorca en Ibiza, Oostenrijk I (Vorarl- berg, Tirol en Oost-Tirol) en Oosten rijk II (Salzburg, Stiermarken, Ka- rintische meren en Wenen). Voorts twee wintersportgidsen, resp. Oos tenrijk en de Dolomieten, en Zwitser land en de Franse en Italiaanse Al pen. Elk boek bevat ongeveer 16 fo to's en een aantal kaarten, maar het meest aantrekkelijke is de tekst, die niet alleen een met kennis van zaken geschreven schets van een groot aan tal plaatsen in de desbetreffende ge bieden omvat, maar ook tal van nut tige wenken. Tot die laatste behoren bijv. adviezen over tochten, die de moeite waard zijn, gegevens over taal, folklore, festivals, jaarmarkten, na tionale gerechten en dranken, infor matie van belang voor reizigers met eigen auto, en wenken voor toeristen met speciale wensen (jagen, vissen, geneeskrachtige baden. enz.). Een nuttige serie, die men zelden tever geefs zal raadplegen. Kleiner van formaat en omvang zijn de Kosmos reisgidsen, resp. over 'e Deze overigens onbekende charmante jongedame leunt ge wild ongedwongen tegen een nieu we wagen, zoals die door de Ita liaanse fabriek Iso Rivolda op de iveg is gébracht. Aan de voet van de Aeropolis in Athene werd de sierlijke auto voor de eerste maul aan de pers getoond, maar het zal nog wel wat maandjes duren voor de eerste, eigenaars erin kunnen rondtoeren. Zuid-Italié en Sicilië. Israël, en de Palte en Saarland. Eveneens, zy het in kleiner bestek, boekjes die het verwachte reisgenot aanzienlijk zul len verhogen. Geen groter vergissing dan te denken, dat kennis van de streek die men gaat bezoeken het plezier halveert. Het tegendeel is waar: een degelijke voorbereiding verdubbelt straks het genoegen. Pakkingen zijn altijd zeer kwets bare onderdelen van de automobiel motor geweest. In sommige heden daagse auto's worden wel zon vijf tig pakkingen gebruikt om olielekka ge te verwijderen tussen beweegba re me taaldelen Een tyd geleden hadden deze olie pakkingen slechts een beperkte le vensduur, lekkage in de motor en in de versnellingsbak kwam zeer vaak voor als een auto 30.000 km afge legd had. Het vervangen hiervan was een zeer kostbare reparatie, omdat pakkingen gewoonlijk ge monteerd worden in moeilijk te be reiken plaatsen of op draaibare as sen. Men probeerde met meer of min der succes een grote verscheiden heid aan materialen uit. Pakkingen die gemaakt waren van natuurrub ber en verschillende soorten synthe tische rubber werden vernield door de hete olie. Andere mislukkingen volgden bij gebruik van pakkingen van leer. stof of asbest Op de lange duur ver brandden deze pakkingen, vielen uit elkaar of lieten los. By de veel kwetsbaardere vlieg tuigmotoren wordt reeds geruime tijd voor pakkingen een soort kunst stof, Cyanacryl, gebruikt, die ech ter zeer kostbaar is. De fabrikant, Cyanamid Interna tional, heeft nu echter ook dergelijke pakkingen voor automotoren ont wikkeld. die veel goedkoper zyn (1/30 van die voor vliegtuigmoto ren). Deze zijn zeer betrouwbaar geble ken en ook uit economisch oogpunt rendabel. Sommige Amerikaanse autofabri kanten die langdurige garanties op hun auto's geven, gebruiken nu in iedere wagen 20 tot 30 pakkingen uit dit taaie materiaal.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19